Dinsdag 21 jjSf$ Januari 1913. No. 8213. 62e Jaargang. RONA DAT IS DE CACAO Van Houten's RONA. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Conrant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. 7H2DSRIZS. AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagL, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post ƒ1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.2$. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTSGZUCar 9. Postbus 9. Telefoon 19 KENNISOEVI NO. Aangifte voor plaatsing op de KIEZERSLIJST. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort Noodigt uit T. de mannelijke inwoners der Gemeente, om, zoo zij in eene andere Gemeente over het JaatBtverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen (wat de Grondbelasting betreftin eene andere of in meer Gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste «5en gulden, hoofdsom) daarvan, door overlegging van de voor voldaan geteekeude aanslagbiljetten, vóór 15 Februari a.B. te doen blijken. De aanslag der vrouw geldt voor haren man die van minderjarige kindereu wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslageh, waarvoor eerst na 31 December van het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uitreikt, blijven voor plaatsing op de Kie zerslijst buiten aanmerking. U. de mannelijke inwoners der Gemeente, die, op grond van het bepaalde by bet vierde lid van art. 2 der wet, als mede-eigenaar van onroerende goederen eener onverdeelde nalaten schap, waarvan hun aandeel in de Grondbelas ting ton minste éen gulden bedraagt, aanspraak tneenen te kunnen maken om op de Kiezers lijst geplaatst te worden daarvan vóór 15 Febru- ari n.s. aangifte te doen op een kosteloos ter Secretarie verkrijgbaar biljet, onder overlegging van het aanslagbiljet of door den ontvanger ge waarmerkt kosteloos af te geven duplicaat daar van, en van de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, welke bewijs stukken na de vaststelling der Kiezerslijst aan belanghebbenden worden teruggeven. III. de mannelijke inwoners der Gemeente, die aanspraak raeenen te kunnen maken om op de Kiezerslijst geplaatst te worden, krachtens art. lb der wet, om daarvan vóór 15 Februari a.i. aangifte te doen; dit zijn zij, die over het laatatverToopen dienstjaar in geene der Rijks dirscte belastingen zijn aangeslagen of wier aan slagen niet vallen onder art. la der wet, en voldoeu auc een der volgende voorwaarden lo. dat zij als hoofd van een gezin of als alleenwonend persoon op 31 Januari dezes jaars sedert 1 Augustus van het vorige jaar hebben bewoond krachtens huur een huis of een ge deelte van een huis, waarvoor, met of zonder bijbehoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bygebouwen, niet ter bewoning be stemd, de werkelijke huurprijs, per week bere kend. ten minste heeft bedragen de som van f 1.6Ó per week (stadsgedeelte) en f 1 per week (overige deel), of wel achtereenvolgens in deze Gemeente twee zoodanige hnizen of gedeeltau van huizen, of krachtens eigendom, vrucht gebruik of huur, een zeilde vaartuig van ten minste 24 kub. Meter inhoud of 24000 Kilo gram laadvermogen. Bij de berekening van den werkelyken huur prijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouw vereniging vindt geen aftrek plaats van de som, versohuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is inbegrepen.; 2o. dat zij op 31 Januari dezes jaars sedert 1 Januari van het vorige jaar achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of byzondere instellingen in dienst betrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der oudera werkzaam geweest zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten van f 400 (stadsgedeelte) of f 300 (overige deel). By de berekening van het inkomen wordt vriie woning of inwoning berekend op f7ö (stads gedeelte) f 37.50 (overige deel), inwoning met vrijen kost op f 275 (stadsgedeelte), f 200 (overige deel), en enkel vrijen kost f200 (stadsgedeelte) en f 162.50 (overige deel) terwijl ten aanzien vau vrijen kost geen rekening wordt gehouden met den Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbath of dat zij op 1 Februari dezes jaars in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of byzondere instelling-verleend pen- Bioen of verleende lyfrente van gelijk bedrag; met dien verstande, dat voor hen, die iu beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereisebte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente worden samengeteld; 8e. dat zij op 1 Februari dezes jaars sedert een jaar den eigendom, met recht van vrije die wij zoo lekker vinden en waarvan Moeder zegt dat ze zoo voordeelig in het gebruik is. Gij moet bepaald dadelijk een bus gaan koopen. De naam is beschikking, hebben van ten minste flOO. (nominaal) ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld, of van ten minste f50. ingelegd in do Ryks-Postspaarbank, in eene gemeentelijke spaarbank of in een spaarbank, beheerd door het Bestuur van eene rechtsper soonlijkheid bezittende vereeniging, van eene Naamlooze Vennootschap, van eene coöperatieve vereeniging of' van eene stichting 4e. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van beBtnur en in verband Btaande met de benoem baarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. De modellen dezer aangiften worden ter Se cretarie der Gemeente kosteloos verkrijgbaar gesteld en moeten door de belanghebbenden onderteekend worden. Ingeval eon belanghebbende zijne handteeke- ning niet kan stellen, kan hij volstaan met het plaatsen van een handmerk in tegenwoordig heid van den Secretaris of van een door den Burgemeester aangewezen ambtenaar ter Se cretarie. Voorts moet door hen, die hun kiesrecht gronden op de hierboven ouder genoemde voorwaarden, by de aangifte worden overgelegd, een door of van wege de Directie van de Groot boeken der Nationale Schuld, of den Directeur der Rijks-Postspaarbank, of hei Bestuur der gemeentelyke ot bijzondere spaarbank afgegeven verklaring. De verklaring van den Directeur der Rijks-Postspaarbank of van bet Bestuur der Gemeentelijke of bijzondere «paarbank wordt den belanghebbende toegezonden op schrifte lijke aanvraag, met opgaat van het nummer waaronder en het kantoor alwaar het spaarbank boekje ie uitgegeven. Ten elotte wordt aan belanghebbenden ken nis gegeven, dat voor hen, die krachtens vroe ger gedane aangilte op de loopende Kiezerslijst voorkomen, hernieuwde aangifte onnoodig is, indien de plaatsing op die lijst berustte op le. bewoning van een huiB of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zy op 31 Januari alsnog het zelfde huis of een gedeelte van het zelfde huis of het zelfde vaartuig be wonen 2e. genot van pensioen of lijfrente 3e. bezit van eene inschrijving in de Groot boeken der Nationale Schuld of van een inleg in eene spaarbank 4e. afleggen van een examen docb 'dat hernieuwde aangifte wèl noodig is voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op le. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari het zelfde huis of een ge deelte van het zeifde huis of het zelfde vaar tuig bewonenof 2e. genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in bet bedrüf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of tondar ge not van pensioen of lyfrente. Amersfoort, 18 Januari 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDW1JCK. Achterklap. »Gij zult geen valsch getuigenis spreken tegen uw naaste< luidt een der Geboden, in de dagen van Mozes aan het volk van Israël gegeven. Daaruit blijkt, dat ook reeds in de vroegste tijden werd kwaad gesproken en gelasterd. Ken der Psalmdichters, iemand dus van lateren tijd, spreekt van lieden, die hun tong scherpen als een zwaard, hun bitter woord aanleggen als een pijl en uit verborgen plaatsen den oprechte treffen. De dichter der Spreuken zeide, dat dood en leven in de macht van de tong zijn. Shakespeare schreef: »wees zoo kuischals het ijs en zoo rein ais de sneeuw, toch kunt ge den laster niet ontwijken Zoo zouden er nog tal van schrijvers en denkers te citeeren zyn, die over hetgroote kwaad der achterklap het hunne hebben ge zegd. Ode menschentong heeft reeds zóo veel ellende gebracht in de wereld. Daarmee is zoo veel kwaad gesticht, daardoor is zoo veel toorn ontvlamd, daarmee is zóo veel twist gezaaid, daardoor is zóo veel onschuld gebracht tot kwaad. Wel zonderling is het, dat tal van men- schen kwaad spreken niet zoo verkeerd vinden. »Als je maar niet tekort doet aan de waarheid* zeggen ze lasteren is iets andersdan vertel je met opzet iets, waar van je weet, dat het een leugen is, en dat gemeen*. En zeker, lasteren is véél erger dan kwaadspreken maar zóo onschuldig is dit laatste toch óok niet. Of meent ge, dat het voor iemand, die het een of ander verkeerds deed, aangenaam is, als zijn fout naar alle kanten wordt uit- gebazuimd, waarbij gewoonlijk nog komt, dat het al maar crescendo wordt overgebracht en van een mug een olifant gemaakt. Wie zal zeggen hoe velen die struikelden, het juist door achterklap onmogelijk is ge maakt, terug te keeren op het goede pad en wel door het vreeselijke bewustzijnieder weet wat ik misdeedze hebben het ge schreven op snippers en die naar alle wind richtingen gestrooidwat zou het me nü nog baten, mijn best te doen om weer een goed mensch te wordenheel mijn verdere leven wordt ik aangezien om die éene fout. Als we alvorens iets vaji onzen even- mensch to vertellen, wat dan ook eerst onszelven eens afvroegen of wij 't wel pret tig zouden vinden als men 't van ons deed, we zouden menig verhaaltje onverteld laten Zie, daar is in ons leven een tijd geweest, waarin we met een ruim en frisch gemoed argloos de wereld intraden, onzen even- mensch afmetend naar eigen ongehuicheld bestaan, een tijd waarin we rotsvast geloof den aan deugd en aan liefde. Doch al te spoedig volgde ontgoocheling. Hier werd misbruikt het vertrouwen, door ons geschonkendaar verdraaide men het door ons gesproken woordginder werd onze goede bedoeling verdacht gemaaktelders werd verraad gepleegd aan het beste en hoogste dat we gaven. En op die wijze werden meedoogenloos ter neer geslagen veel heerlijke verwach tingen en reine wenschen van onze jeugd. De blankste bloesems onzer levenslente wer den wreedaardig door menschenvoet ver treden. Door dikke tranen heen zagen we de droeve waarheid der- wijze les ons door ouderen meegegeven op ons levenspad, toen we niet meer werden geleid doch zelf dat pad moesten bewandelen, dat zooveel men- schen niet te vertrouwen zijn. Gelukkig hij, die niet zóo zeer is ontgoo cheld, dat hij iedereen gaat wantrouwen. Een feit is 't, dat de meeste menschen de gewoonte hebben, aanmerkingen te maken op de fouten van anderen, óok al zijn die gebreken slechts onbeduidend, en eigen fouten over 't hoofd zien, óok al zijn hun gebreken veel grooter. Als ieder mensch eerst en het meest zich bemoeide met eigen gebreken dan zou hem weinig tijd overblijven om te praten over die van anderen en hieruit mag de gevolg trekking gemaakt, dat zij, die het zoo druk hebben over de verbetering der gebreken van anderen, niet veel tijd over hebben om eigen fouten te verbeteren. Als ieder voor eigen deur de straat veegde, zou de weg heel wat minder onrein wezen dan thans, nu bijna iedereen goedvindt, te klagen over de on zuivere straat van een ander en middelerwijl de zijne, die veelal nóg onzuiverder is, een voudig laat zóo als ze is. Dat toch de menschen eindelijk eens wil den begrijpen, dat het zoo laf is, altijd te praten over anderen en dingen van hen te vertellen, waarvan men absoluut niet zeker is. De gevaarlijkste individuën zijn wel die, welke den schijn aannemen, niets kwaads te beoogen, doch met volle handen het zaad van den achterklap uitstrooien. Dat zijn bij voorbeeld dezulken, die een meening natuurlijk een verkeerde over anderen ten beste geven met een bloemzoet gelaat en er onmiddellijk op laten volgen>och, ik voor mij geloof wel niet, dat het zoo is*. Men moet ook den schijn des kwaads vermijden en die zóo spreken, zijn juist de wolven in schaapsvacht. Met hen moet men'het aller voorzichtigst wezen.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1