Stadsnieuws. Zeker is het waar, dat men ook den schijn des kwaads moet vermijden doch men moet zich ook aan dezen kant wachten voor over drijving; want dan zou men er toe komen, uit vrees voor de praatjes van een troepje babbelaars, ook het goede, dat men wil doen, ongedaan te laten. De groote Meester bleef niet weg u't het gezelschap der tollenaren, ofschoon de las teraars dier dagen Hem een vraat en een wijndrinker noemden. Als menschen van ons lasteren, laat ons clan maar rustig voortgaan op onzen weg, alle goeds verrichtend, dat onze hand vindt om tc doen. En laat ons trachten, voor hart en leven voordeel te trekken uit hetgeen de achterklap ons te laste legt. Een wijs man heeft eens gezegd»Als iemand mij prijst, dan kan ik voelen op welke deugd ik me in zonderheid moet toe leggen als iemand mij laakt, dan kan ik voelen, welke ondeugd ik vooral moet ver mijden*. Zoo weten we dan hoe we bij miskenning en achterklap hebben te handelen. Dan ont kiemt ook voor ons zegen uit fle smart, door anderen ons aangedaan. En laat ons denken aan het woord van üostersche wijsheid«spreek nooit van een afwijzigehij hoort U niet en heeft dus niets aan uw lof en kan zich niet verdedigen tegen uw blaam». Bij Kon. besluit is het tarief voor post stukken, die rechtstreeks over zee dus met de aanwijzing «Per zeepost* naar de koloniën en bezittingen in Oost- en West- Indie worden verzonden, gelijk gesteld aan het binnenlandsche tarief, dus per brief van ten hoogste 20 Gram 5 cent, briefkaart a'/g cent, gedrukte stukken 1 cent per 50 Gram, Burgemeester en Wethouders atlvi: den Raad, afwijzend te beschikken op het verzoek van kerkvoogden der Ned. Her vormde gemeente om de uitkeering van f250 per jaar, welke de GemeentlT tot 1912 aan de St. Joris-kcrk deed, ook voor den vervolge te bestendigen. Voor 19:3 is, in verband met het afschaffen van den brand wacht op den toren, f 125 uitgetrokken voor het gangbaar houden van het uurwerk. Kerkvoogden meenden, dat deze van ouds bestaande verplichting zou wezen oen defroyement voor het gemis van begrafenis rechten in dc kerk. De Gemeente-archivaris, wiens advies B. en W. overleggen bij hun prm-advies, eikent, dat cr eenig verband bestaat tusschen het verlies der begrafenisrechten en de som, uit getrokken voor den brandwacht op den toren, doch waagt geen gissing om uit te maken of het laatste inderdaad een schade loosstelling is voor het eerste. Van 1826 tot 1843 werd een vaste som uitbetaald voor het verlies. Den 28 Septem ber werd besloten, het batig saldo uit de be graafplaats te verdeelen tusschen de Her vormde en de Luthersche kerk, welk besluit 17 October 1852 werd ingettokken, terwijl 23 October 1853 werd besloten een brand wacht op den St. Joris-toren te plaatsen voor f 250. De post op de Gemeente-begTooting luidt: tegemoetkoming wegens het gebruik van den toren tot plaatsing der nachtwacht f 250. Tevens werd besloten, dien post over te brengen naar: kosten van de brandweer. In de Memorie van toelichting der Be grooting voor 1854 staat bij dezen post «Die toren werd vroeger tot gezegd einde aan de stad kosteloos afgestaan, doch het kerkbestuur had vermeend, voortaan, we gens het gemis der begrafenisregten, voor melde tegemoetkoming te mo^ een vorderen De archivaris voegt hieraan toe «Het besluit echter om dezen post van Hoofdstuk IX der uitgaven over tc brengen naar Hoofdstuk II, Afd. 2, art. 5 is, dunkt mij, een aanwijzing, dat de Gemeenteraad er deze definitie niet aan geven wilde. «Bij de behandeling van dit artikel in de eerste Afdeeling had een der leden beden king tegen dezen post «als zijnde de stad geregtigd op dien toren een brandwacht te hebben, daargelaten dc vraag of degeheele toren niet aan de Gemeente behoorde vol gens art. VI van de Staats-regeling van 17^8*. Naar de godsdienstige gezindte bestond op 1 Januari de bevolking uit Ned. Hervormden "398 Waalsch Hervormden 3 6 Evang. Lutherschen 348 Hersteld Lutherschen 4 Doopsgezinden 2 2 4 Remonstranten 182 Gereformeerden '571 Vrij Gereformeerden 5° Chr. Gereformeerden '8l Roomsch Katholieken 8369 Ned. Israëlieten 335 Port. Israëlieten 1 Oud-Roomschen 2 52 Andere kerkgenootschappen 130 Tot geen kerkgen. behoorend 852 Kerkelijke gezindte onbekend Mejuffrouw A. van 't Hoff is benoemd tot tijdelijk klerk bij den dienst van gasfabriek en waterleiding. Mr. J. C. H. Prikken, sedert 14 April 1910 rechter in de Arrondissemenls rechtbank te Zierikzee, is benoemd tot rechter in de Rechtbank te Assen. De bevolking van Amersfoort bestond op 31 December 1911 uit 11 774 mannen en 12223 vrouwen, totaal 23997 inwoners. Zij vermeerderde in 1912 door geboorte van 347 jongens en' 316 meisjes en door vestiging van 1272 mannen en 1212 vrou wen, doch verminderde door overlijden van 189 mannen en 183 vrouwen en door ver trek van 1360 mannen en 1240 vrouwen. Dc totale vermeerdering bedroeg dus 70 mannen en 105 vrouwen en derhalve in het geheel 175. Op 1 Januari 1913 was het aantal inwo ners 24 172. Met ingang van 1 Mei kunnen ten hoogste 24 kweekelingen worden geplaatst bij de Rijks-kweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn en de Rijks-kweekscholen voor onderwijzers te Nijmegen, Haarlem, Deven ter, Middelburg, Groningen en Maastricht. Aan luitenant J. Doorman, van het ie regiment veld-artillerie gedetacheerd' bij de Rijschool, is vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de medaille ter herinnering aan de 5de Olympiade, in 1912 te Stockholm gehouden. Vermoedelijk in April zullen de verande ringen plaats grijpen in de officierskorpsen der landmacht, welke het gevolg zijn van de leger-organisatie. Altijd indien ook de Eerste Kamer de Oorlogsbegrooting aanneemt. Voortaan zullen slechts luitenants-adju dant of luitenants, die vermoedelijk tot die betrekking zullen worden benoemd, worden aangewezen tot het volgen der cursussen bij de werkplaatsen voor draagbare wapenen opdat, hij de nieuwe organisatie, zoo weinig mogelijk officieren worden onttrokken aan de opleiding van den troep. Zij zullen dan ook optreden als officier van wapening. De portefeuille van «Kunst zij doel* heeft veel bezoek getrokken. Was niet alles superieure kunst, heel wat moois was er toch bij. De kranige pastels van Savry, het talent volle werk van Louis Raemaekers, de degelijke en knappe studies van Kruyder, de bloem stukken van mevrouw Seelig en vooral de fijngevoelde etsen en teckeningen van A. L. Koster waren reeds allöen een bezoek overwaard. De leden van «Kunstbeschouwingen* wier kaart de nummers ti en 35 draagt, zijn dc gelukkige winners geweest van twee subliem- fijne etsen van Koster, welke door de ver- eeniging werden aangekocht ter verloting onder de leden. Het weder werkte vooral Zondag goed mee om alles uitstekend tot zijn recht te doen komen. Nog even herinneren we aan het veelbe lovende concert Ydo-Mossel. dat morgenavond te 8 uur in «Amicitia* aanvangt. De »N, Rott. Crt.« van gisteravond zegt veel goeds van dit tweetal. Het groote stuk in de bioscoop «De Arend* heeft tot titel «Het jnweelenkistje van de markiezin* en is een juweel van ensceneering, een lust voor de oogen wat de costumes betreft, welke vooral door onzen landgenoot Frits Kemmerer zoo bekend en geliefd zijn. Maar in stede van een doop of een bruiloft wordt hier vertoond de scha duwzijde van den Directoire-tijd. het vervol gen en het bcrooven van de lui van het ancient régime, de ci-devants. die, met ach terlating van al hetgeen ze bezitten, al blij zijn als ze 't leven er af brengen. De markiezin heeft haar kist met ju weieen de geldbelegging van die dagen, behalve dan in onroerend goed ter bewaring aan haar zoogzuster, een boerenvrouw, welke ze in haar schamele woning verbergt onder de vuurplaat. Nauw heeft ze dit gedaan of de bende, die het kasteel plunderde en met woest geweld vernielde, stormt haar huisje binnen en poogt van haar te weten te ko men, waar de kostbaarheden verborgen zijn. Zij houdt zich van den domme en speelt haar rol zóo goed, dat de troep vertrekt. Twee aanvoerders echter blijven nog een poosje en zetten zich bij 't vuur. De juwee- lcn kunnen niet zijn meegenomen en de boerin weet waar ze verstopt zijn ze moet het meedeelen en dan zullen de chefs den buit samen deelen. Zie, daar bemerkt er een, dat aan de vuurplaat is gemorreld en ter wijl de vrouw even het vertrek heeft ver laten, weet hij de plaat op te lichten en ziet hij, bij het flauwe licht van een paar stroo- I halmen de kist staan. Nu gauw naar buiten I en de woeste vrouwe» en mannen heenge- ^Middelerwijl keert de boerin terug. Ze ziet de nog smeulende stroohalm en zoo1 snel mogelijk bergt ze den inhoud van het kistje in een paar pronkkannen die naast een wijnkan op den schouw staan. De bende- hoofden keeren terug en weten haar weer uit het vertrek te krijgen. Nu halen ze ue kist te voorschijn en breken die op eenigen afstand van de hoeve open. Ledig! Mug weer te paard en terug. De vrouw wordt overstelpt met verwijten en met sabels en pistolen gedreigd. Zij zal spreken. Zij wordt, op een stoel gebonden, vóór het haardvuur geplaatstdoch zij zegt niets en de anderen nemen van den schouw de wijnkan en bedrinken zich. Terwijl ze slapen, weet de vrouw zich met stoel en al te laten vallen, brandt ze het touw door, waarmee haar handen zijn gebonden, terwijl ze een pistool grijpt, dat een der helden op de tafel vóór zich heeft gelegd. Nu de deur uitMaar door den tocht wordt het edele tweetal wakker. Den éen schiet ze dood en de ander verliest zóo veel tijd met het pogen om zijn compaan nog te helpen, dat zij. die op een der paarden is gesprongen, een Hinken voorsprong krijgt. Prachtig is het rijden dezer actrice, die ook in stil spel een meesteres blijkt; geweldig is haar jagen over het zeer geaccidenteerd terrein en het nemen van allerlei hindernis sen. Vele jaren later, als de markiezin is terug gekeerd in haar geboorteland, krijgt ze van de trouwe zoogzuster haar schatten terug. Een spannend nummer is óok de kleine martelares, een allerliefst meisje, dat, door haar tweede moeder mishandeld, ten slotte als kind wordt aangenomen door een rijk heer dien ze bewaarde voor een inbraak door landloopers, wier plan ze afluisterde, 't Is moeilijk te zeggen wier spel het meest te bewonderen is, van dit kindje dan wel van haar trouwen Fox terrier. «Pétrouille als jockey* is wel van zeer jongen datum, want een der hoofdpersonen in de renbaan te Auteuil woonde een drie maanden geleden nog te Amsterdam. Een inderdaad grootsch schouwspel geeft de bioscoop aan de Langestraat in «De doodssprong uit den nok van den circus*. Een jonge graaf is het slachtoffer gewor den van een zijner vrienden, die hem heeft geruïneerd. Nadat have en goed zijn ver kocht, besluit hij naar den vreemde te trek ken en, uitmuntend ruiter als hij is, den kost te verdienen als circus-rijder. Heel het gedoe in stallen en kleedkamers en alle intrigues tusschen ijverzuchtige kunst zusters maakt de toeschouwer mee. Doch dan komt, in het tweede der drie afdeelingen van dit zeer fraaie nummer, een ongelooflijk sterk stukje. In het hotel, waar de graaf logeert, ont staat brand ®n hem en een dame van den circus blijft slechts éen uitweg over, naar het dak en langs- de telefoondraden naar den overkant der breede straat. Zij, ofschoon ervaren koorddanseres, moet den sprong in het reddingszeil wagen hij komt behouden aan den overkant. Hoogst interessant is te zien hoe de brand weer werkt, hoe haar reddings-brigade op allerlei wijzen ue menschen uit het hooge hotel in veiligheid brengt. Niet minder spannènd is het laatste tafe reel, de voorbereidingen tot en het uitvoeren van het sensatie-nummer, een sprong te paard uit den nok van den circus. Van den sprong zelf ziet men gelukkig niets, doch wel het resultaat, ditmaal een mislukking, waardoor hij ernstig wordt gewond. En als wel vanzelf spreekt, is het meisje dat hij huis te verkennen, de uitnoodiging aanneemt, al heel spoedig zich de deur laat.wijzen, doch den zelfden nacht inbreekt. Het doch tertje betrapt hem en waarschuwt haar moe der die den boef bedwingt met een revol ver' en hem ten slotte dwingt het compro- mitteerend uitnoodigingsbriefje terug te 8 In een paar dagen tijds is de houten ca bine, die trouwens op voorschrift van de brandweer me. zware asbesten platen goed was beschermd, vervangen door een steenen wel geheel vuurvaste projectie-kamer. Van bioscopen gesproken de Amenkaan- sche justitie heeft de quaestie van het va derschap der bioscoop-film opgelost. Edison meende daarop aanspraak te kunnen maken. Het Amerikaansche gerecht kent echter deze uitvinden toe aan Eastman. Zondag had op het terrein achter «Rust- oord* de tweede ontmoeting in dit seizoen plaats tusschen Quick en H. V. C. Werd de eerste maal Quick op eigen terrein verslagen, op «vijandelijk* terrein werd revanche ge nomen met 3 1 moest II. V. C. het af leggen. De thuisclub heeft eerst het voordeel van helling en wind. De eerste helft is het spel verdeeld en van beide zijden wordt vrij aardig gewerkt. Noch Brits noch Smit schij nen op eenig bezoek gesteld, zoodat de rust ingaat met blanken stand. Na rust geniet Quick het voordeel van helling en wind, hetgeen spoedig merkbaar is. De linkervleugel is in keurigen vorm, terwijl ook de rechter zich duchtig weert. H. V. C. 's half-linie zagen wij dikwijls beter. Het duurt dan ook niet lang of De Bruyn jaagt een van z'n ouderwetsche pillen langs Brits, spoedig gevolgd door een keurigen kopbal van Mingele, en ook no. 3 laat niet lang op zich wachten. Dit wordt H. V. C. te bar en, keurig samenspelend, trekt haar voorhoede op het Ouick-doel af. J. de Boer en Keetell staan echter hun man. Nieburg geniet de speciale bewaking van Botez, zoo dat hij weinig kan doen, daar laatstgenoemde z'n taak goed waarneemt. Toch weet de H. V. C.-voorhoede een mooi doelpunt te maken. Het einde brengt Quick een wel verdiende overwinning. Het geheele elftal speelde goed. Bij H. V. C. werd Wielaert wel erg gemist. De groote fout was echter, dat H. V. C., al driemaal van Quick gewonnen hebbende, dacht: »we winnen tóch wel*. De beide achterspelers waren goed, terwijl de voorhoede vrij goed was. Quick 2 speelde op Birkhoven eveneens tegen een oude tegenstandster, n.l. Hercules, uit Utrecht. Ook nier werd een niet gering succes behaald; met 6—0 werden de Utrechtenaren naar huis gezonden. De jeug dige Quick-reserves speelden een keurig spel. Rust 3—0. Een succesvolle dag dus voor het aloude Quick. KEES. Het Vijfde boekte een papieren 5 door het niet-opkomen van Rhenen. Voortaan zal het »we kunnen geen elftal bij elkaar krijgen* niet meer gelden aJs verontschuldiging voor het nlet-deelnemen aan een voetbal-wedstrijd. Immers de pers- en propaganda-commissie van den Ned. Voetbal Bond heeft thans het licht doen zien «Het zessen-voetbalspel*, waarin op zeer bevattelijke wijze de regels worden aangegeven waarnaar moet plaats hebben «dit spel [dat] in het bijzonder ge schikt [is] voor jeugdige spelers, voor wie het gewone voetbalspel te zwaar is en als voorbereiding voor de beoefening van dit uit het brandende hotel redde zijn verpleeg- j laatste op later leeftijd. Verder is dit spel ster en wordt ze zijn vrouw. - nn a'° op zijn plaats als oefeningsmiddel voor het Als drama wordt op het programma ver- J voetbalspel en overal waar men slechts de ..j beschikking heeft over een terrein, dat te klein is voor de beoefening van dit laatste*. meld «Zijn moeder*doch "t is"*geen drama, maar het heerlijk, treffend spel van een armen Ierschen herdersknaap, die zijn ver veling bij de schapen verdrijft door vioolspel en, door een Amerikaansch toeristenpaar op gemerkt, naar de Nieuwe wereld trekt en daar een beroemd violist wordt. Aanvanke lijk houdt hij zijn oude moeder op de hoogte van zijn successendoch weldra hoort ze taal noch teeken meer van hem en zij be sluit tot hem te gaan. Zij hoort hem opeen concert waar hij schitterende triomfen viert en gaat vervolgens naar zijn rijk ingerichte woning waar een aantal gasten vereend zijn. Nauw heeft zij zich laten aandienen of Terence en zijn jonge vrouw verlaten de gasten, stormen op haar toe en geven haar de eereplaats aan tafel. Interessant is de zeehondenjacht bij New foundland en het winnen der traan te St. Johns en het bereiden der huiden. Zeer leerzaam is «De nederlaag van den celibatair en dol vermakelijk Willy en ziin fiets*. 1 Een heel mooie film is ook die waarin een jong vrouwtje, wier man voor zaken op reis moet en dat zich verveelt, de onvoor zichtigheid heeft, een kennis van enkele da gen slechts, uit te noodigen haar een bezoek te brengen. Alras blijkt, dat hij een zeer gevaarlijke inbreker is. die slechts om het De Kon. Militaire Sport-Vereeniging, die kolonel Piepers met algemeene stemmen herkoos tot oorzitter, stelde Zaterdagavond de volgende wedstrijden vast: I. Ir. het voorjaarwedstrijd officiers-dienst paarden in 4 klassenjacht-parcours voor onderofficieren der cavalerie en der rijdende artillerie jacht-parcours voor onderofficieren der veld-artillerieen rijschool-nummers. II. Op 16 en 17 Mei tweedaagsche afsta 11 ds- rit GorredijkAssen—Groningen over 50 K.M. HI. In October ralley paper dan wel af- standsrit. IV. Cross-country, afzonderlijk te rijden. V. Cross-country, gezamenlijk te rijden. VI. Jachtrit te Arnhem met de Kon. Veluwsche jpchtvereeniging. Op voorstel van luitenant Van Santen zal de mogelijkheid worden overwogen van het houden van officiers-rennen, welke in langen tijd niet zijn gehouden. In het perceel Langestraat 94, op den hoek der Groenmarkt, werd Zaterdagavond ge opend een filiaal der Groninger rijwielen- fabriek A, Fongers. Een aantal rijwielbellen van verschillende grootte en makelij vormt in de vitrine de

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2