BIJBLAD Stadsnieuws. van de uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 25 JANUARI 1913. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, brengen ter openbare kennis, dut bij hun be sluit van heden aan Gebr. II. en K. SMIT in gevolge artikel 8 der Hinderwet vergunning is verleend tot het oprichten van een Ilornsby Stockport lichtgasmotor van 8 P.K. dienende tot het in beweging brengen van verschillende machines, in het perceel gelegen aan den Vlas- akkerweg no. 4C>, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort sectie C no. 1589. Amersfoort, 24 Januari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeerter VAN RANDWIJCK. De Secretaris J. D. WERKMAN. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort, op Dinsdag 28 Januari 1913, des avonds te kwart voor achten. 1. Voordracht van Burgemeester en Wet houders ter benoeming van 2 leden en hunne plaatsvervangers van het scheidsgerecht. De voordracht bestaat uit de heeren J. Bolk, C. M. Cremer, A. Herschel Bz„ H. Noorman, F. J, van Grasstek, G. Bersma. T. van Daal en E. J. Ruitenberg. 2. Voordracht van de vaste Gemeente werklieden ter benoeming van 2 leden en hunne plaatsvervangers van het Scheidsge recht. De voordracht bestaat uit de heeren J. Hofland, G. van Wijland, J. Overeem, J. Ch. Hagelen, M. Kraaijenhof, G. Stam, A. Noor dewier en A. van Eek. 3. Voordracht ter benoeming van éen lid van het Burger Weeshuis. De voordracht bestaat uit de heeren M. van Heioma, J. W. C. Bloem en dr. F. A. F. Groneman. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ont slag aan de onderwijzeres in de Nuttige handwerken aan de openbare I.agere school E, mej. C. M. van de Stadt. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van verlof aan de onderwijzeres aan de openbare I.agere school E, mej. J. S. C. Brederode. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houder tot verlenging van verlof verleend wegens ziekte aan de onderwijzeres aan de openbare Lagere school A, mej. M. C. E. Beek. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van het Raadsbesluit betreffende den aankoop van perceelen ach ter de St. Jorisstraat. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging van het Raadsbesluit tot onderhandsche verhuring van landerijen en woningen onder Leusden. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onderhandsche verhuring van een woonhuis aan de Kamperbinnenpoort. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onderhandsche verhuring van gronden, aangekocht ten dienste van de waterleiding. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de splitsing van de 6e klasse van de openbare Lagere school B. 12. Vooistel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de jaarwedde en van den pensioensgrondslag van den leeraar in de Gymnastiek aan de Hoogere Burger school, F. Rauh. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende den stalbaas bij de Ge meente-reiniging. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de verordening tot regeling van de inrichting der plaatse lijke politie. >5- Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van pensioen en gratificatie aan den agent 3e klasse H. van de Kolk. 16. Pr;e-advies van Burgemeester en Wet houders betreffende een adres van Kerk voogden der Ned. Hervormde Gemeente. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de verlichting van de kade aan den Grooten Koppel. 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van den datum van het in werking treden van het Reglement voor de brandweer. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van terrein aan den Utrcchtschen straatweg. 20. Voorstel van Burgemeester en Wet houder tot het verleenen eener gratificatie aan den ambtenaar van den Burgelijken stand R. Groenveld. 21. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen eener gratificatie aan den Gemeeete-deurwaarder. 22. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen eener gratificatie aan den Inspecteur van het Bouw- en wo ningtoezicht en tot wijziging der Gemeente- begrooting, dienst 1912. 23. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Gemeente-begroo- ling dienst 1912 (voorziening lokaliteit Han delsschool). 24. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Gemeente-begroo ting, dienst 1912 (onvoorziene uitgaven in verband met rente kosten aankoop »Vleut- bergen 25. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Begrooting voor de gasfabriek. 26. Voorstel van Burgemeester en Wet houder tot wijziging der aanleg-begrooting voor de waterleiding, dienst 1913, en tot wijziging der Gemeente-begrooting, dienst >9'3- 27. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de Gemeente-be grooting dienst 1913 (kosten van het plaat selijk schooltoezicht). 28. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tol wijziging der Gemeente-begroo- grooting, dienst 1913 (voorschotten ambte naren). 29. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Gemeente-begroo ting dienst 1913 (jaarwedde-regeling Ge meente-deurwaarder). 30. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot beschikking over een gedeelte van het batig saldo, dienst 1911 en tot wij ziging der Gemeente-begrooting, dienst 1913. 31. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Gemeente-begroo ting dienst 1913 (reorganisatie brandweer). 32. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van de jaarwedde en den pensioensgrondslag van den leeraar aan het Gymnasium dr. J. H. W. Strijd. 33. Vaststelling van het 6e aanvullings- kohier de Inkomstenbelasting, dienst 1912. Burgemeester en Wethouders stellen nog aan den Raad voor, hen te machtigen tot uiterlijk 1 Januari 1916, telkens voor ten hoogste éen jaar, voor f 325 per jaar te verhuren het perceel Kamperbinnenpoort 2, aangekocht met het oog op de aanhangige plannen tot verbreeding van de Kamper binnenpoort. De Burgemeester, hoofd der Gemeente politie, heeft onder dakteekening van 18 Januari aan het Dagelijksch Bestuur der Gemeente toegezonden een ontwerp-veror- deninh tot verbetering van de jaarwedden der dienaren van politie, eenigszins afwijkend van het voorstel van zijn ambtsvoorganger van 31 Mei 1912, met verzoek, dit ontwerp aanhangig te maken bij den Raad, waaraan onder dagteekening van 21 Januari is vol daan. Voorgesteld wordt, de Verordening rege lende de inrichting der plaatselijke politie te Amersfoort te herzien. Neemt de Raad het voorstel ongewijzigd aan dan worden de jaarwedden bepaald als volgt van den Hoofd-inspecteur op f 1350, met twee driejaarlijksche verhoogingen van f 100 van den Inspecteur op f uoo, met twee driejaarlijksche verhoogingen van f 100 van den Hoofd-agent op f 900, met twee driejaarlijksche verhoogingen van f 25 van een agent /an politie der ie klasse op f 825, met twee driejaarlijksche verhoo gingen van f 25 van een agent van politie der 2e klasse op f 700. met vier driejaarlijksche verhoo gingen van f 25 van een agent van politie der 3e klasse OP f375' De toekenning der periodieke verhoogin gen geschiedt door den Burgemeester bij gebleken ijver en geschiktheid. In buitengewone gevallen kunnen zij vroe ger worden toegekend. Zij gaan in met den eersten dag der maand, volgende op die, waarin de ver- eischte diensttijd is bereikt. De aldus gewijzigde verordening wordt geacht te zijn in werking getreden op 1 Januari 1913, met dien verstande, dat ieder dienaar van politie alsdan aanspraak heeft op evenveel periodieke verhoogingen als hij reeds genoot in den rang, welken hij be kleedt. In den datum, waarnaar de aanspraak op de eerstvolgende periodieke verhooging zal worden gerekend, wordt geen verandering gebracht. Naar aanleiding van het Voorstel van B, en W. aan den Raad om voor f 110 210 aan den Berg terreinen te koopen, welke aansluiten bij de op 3 October voor f 30 000 aangekochte terreinen van Vleutbergen* schrijft de »Eembode* Gaat het zoo door dan zal de stichting van een gemeentelijk grondbedrijf niet kun nen wachten. Aanbeveling zou het verdienen indien men nu óok eens het oog sloeg op goede fa brieksterreinen, bijv. langs de Eem. Er komt vast en zeker een tijd, dat het bezit van grond daar, voor de Gemeente van overgroot belang is. Alleen handel en industrie kunnen de stad Amersfoort duurzaam vooruit brengen villa- bouw is nevenzaak. Nachtwaker H. van de Kolk, sedert 14 Juni 1884 politie-ageit 3e klasse, die weldra 70 jaar hoopt te worden, zal den Gemeente dienst verlaten. Aanstaanden Dinsdag avond zal de Raad hem een pensioentje toeleggen en daarbij een gratificatie voegen. Evenals bij de kroning en later weer bij het huwelijk van H. M. de Koningin is van een bewoner der Kampstraat de stoot ge geven tot het samenstellen van buurt-com- missiën voor het Onathankelijkheidsfeest, dat we dit jaar hopen te vieren. De Kampstraters hebben Donderdagavond een buurt-commissie gevormd, welke bestaat uit de heeren J. van der Plank, Voorzitter D. Meester, Onder-voorzitter; D. Kamper man, ie Secretaris; I. van^Spiegel, 2 e Secre taris A. Bakkenes, Penningmeester G. van der Heijde, J. W. de Vaal enW. Valken- hoef. De heer N. van Veen, die de vergadering leidde, was niet bereid, zitting te nemen in het Bestuur, doch zal het desgewenscht gaarne bijstaan met zijn zeer goeden raad. Moge dit voorbeeld veel navolging vinden. De heer D. Gerritsen is benoemd tot lid der commissie uit den Ned. grossiersbond aan welke is opgedragen, pogingen aan te wenden om wijziging te brengen in de sedert December 1912 in werking getreden condi ties, gemaakt door de pellers voor de koopers van gepelde rijst, voerrijst, enz. De heeren S. Silverberg en E.- Sluyter verwierven het diplomaA, voor zuivere toepas sing van het correspondentie-schrift en ver trouwdheid met het stenographisch systeem Stolze-Wéry. Het verluidt, dat in den vervolge sergean ten, die hebben voldaan aan het examen voor sergeant-majoor-administrateur, tot dien rang bevorderd kunnen worden zonder ook aan het examen voor den rang van sergeant majoor-instructeur te hebben voldaan, zooals thans vereischt wordt. Luitenant G. Doorman, van het ie regiment veld-artillerie, wordt 3 Maart gedetacheerd bij de oefenings-batterij. Luitenant-kwartiermeester S. P. Visser zal ook dezen zomer optreden als verplegings- officier in de Legerplaats bij Harskamp. Kapitein I. H. Boeije, thans van de Nor maal schietschool te 's-Gravenhage, zal in het voorjaar worden bevorderd tot majoor en aan die inrichting worden vervangen door kapitein A. C. de Vos, thans van het ie regiment infanterie. De zilveren medaille van 24-jarigen dienst werd heden op plechtige wijze uitgereikt aan den militairen hoefsmid J. Blokker, van de Hoefsmidschool. Tot assistente aan de Openbare leezaal en bibliotheek, aan de Beukenlaan, is benoemd mejuffrouw B. de Haas, thans werkzaam aan de openbare leeszaal te 's-Gravenhage. De vereeniging Geloof en Wetenschap* vergaderde, aldus de »Eembode*, Dinsdag voor 't eerst in 1913 en wel in de gezellige conversatiezaal der R. K. Openbare leeszaal en bibliotheek aan de Kampstraat. Daarmede werden de leden gefeliciteerd door den Voor zitter in zijn openings-speech. Ook dc heer B. H. Kuiper, Voorzitter der R. K. Openbare leeszaal, sprak een toepasselijk woordje. Hij wees erop, dat de R. K. leeszaal uit de vereeniging »Geloof en Wetenschap* is voortgekomen en uitte de beste wenschen voor groei en bloei in de toekomst. Nog tot aanstaanden Vrijdag is in Kramer's boekhandel een kleine doch aller belangrijkste verzameling leermiddelen ten toon gesteld op welke we de bijzondere aandacht willen vestigen van leeraren en onderwijzers, van de leden der Natuurhis torische vereeniging, van handelaren, ja eigenlijk vindt ieder er iets van zijn gading. Daar is het half dozijn der serie van 20 platen voor het vrije stel-onderwijs van J. Klootsema en A. Brands; daar zijn Heijen- brock's wandplaten voor aanschouwings- onderwijs, en Schuiling en De Feijter's wandplaten van Nederland. Daar zijn de Natuurkundige en Natuur historische wandp'ateu, maar vooral de Natuurhistorische voorwerpen in papier maché, minutieus van afwerking, Er zijn ook naturalia, bijvoorbeeld de 6 stadiën van het kuiken tot den 2isten dag; de hoogst leerzame verticale doorsnede van een mierenhoopde honingbij in geheel haar bedrijvig leven een pracht van een cranium een maag van een matig mensch en een van een drinker beide in papier maché een collectie voorwerpen voor warenkennis, enz. Elk wat wils. Leerlingen van scholen worden alléén toe gelaten onder geleide van hun onderwijzers of verzorgers. De Handelsschool is er na tuurlijk reeds geweest. We herinneren nog even aan de uitvoe ring van de Amersfoortsche gymnastiek vereniging >Ajax«, morgenavond onder leiding van den heer P. de Jong in Amicitia* te geven. Quick zou morgen naar Z. A. C. te Zwolle gaan, doch het terrein is afgekeurd. H. V. C. houdt een oefenspel tegen het Vijfde, op het terrein aan de Koninginnelaan. In weerwil van het afschuwelijke weder hebben Donderdag heel wat dames en en kele heeren gebruik gemaakt van de uit- noodiging der plaatselijke afdeeling van den Bond voor vrouwenkiesrecht om in de benedenzalen van Hotel Reichmann* een middag-thee bij te wonen. Mejuffrouw R o o d h u ij z e n opende om streeks kwart voor drieën de bijeenkomst met een woord van hartelijk welkom en van oprechten dank voor den moed, dien men had getoond om het affreuse weder te trot seeren. De heer Van Weezei Errens hield vervolgens een causerie over »De vrouw in de kunst*, een korte inleiding over een on derwerp waarover wel dagen en weken achtereen is te spreken, want sedert de Schepping is de vrouw geweest het wezen waarom alles draait. Heeft niet ons aller stammoeder, Eva, door haar bekoorlijkheid zich kunstenares getoond; kennen we niet allen Cleopatra en Catharina de Medicis, Florence Nightingale, Harriet Beecher Stowehoorden en lazen we niet van tal van Vorstinnen en maitresses, die ten goede dan wel ten kwade, de kunst be oefenden om van den man gedaan te krijgen hetgeen zij wilden. De plaats, welke de vrouw innam is in den loop der tijden wel een zeer afwisse lende geweestaanvankelijk in het matriar chaat, later meer in keuken en binnenkamer; thans meer als gelijke van den heer der schepping. Mevrouw Odijk heeft onlangs zoo helder doen uitkomen waarom de vrouw zich thans meer kan geven aan maatschappelijk werk, hoe zij thans meer wordt de concurrente van den man en vooral in fabrieken er werk plaatsen meer en meer naast den man wordt geplaatst. Maar is het te gelijk niet tebetreuren.dat de vrouw een zoo kwade concurrente is voor den man, omdat tal van patroons óok Rijk en Gemeente aan leerares of onder wijzeres met de zelfde voorbereiding, de zelfde examens, de zelfde bevoegdheid, voor den zelfden arbeid een mindere belooning geven dan aan den leeraar of den onderwijzer. Doch dit is de schuld van de vrouwen zelf en als eenige verzachtende omstandigheid kan slechts aangevoerd hun groote, moeilijke bestaansstrijd. De vrouw staat naast den man en is vol komen- gelijkgerechtigd om zijn genoegens doch ook zijn zorgen te deel en, doch moet financieel niet achtergesteld worden. Zoo heel waar is het woord van Eleonora Duse, die. toen een man in haar bijzijn zeide, dat de vrouw kwam na. den man, die ook het eerst is geschapen, zeide precieseerst de stengel en dan de bloem. Een logisch gevolg van deze gelijkgerech tigdheid is, dat de vrouw ook medezeggen schap moet hebben, dat zij stem in het kappittel moet krijgen. Dit zal der gemeen schap ten goede komen, omdat de vrouw subtieler weet in te grijpen in moeilijke levensomstandigheden. En indien hun kies recht wordt gegeven, waarvoor zij als gelijk gerechtigden ijveren, dan kan slechts gezegd, dat veel meer vrouwen van huis uit meer recht hebben op een stembiljet dan menige nul-man, die een deel uitmaakt van hetgeen men wel stemvee pleegt te noemen. Doch spr. taak was, iets te zeggen over de vrouw in de kunst dan wel als kunste nares. Beeldhouwer en schilder moesten wel grijpen naar beitel of penseel om vrouwe lijk schoon en vrouwelijke lieftalligheid te vereeuwigen. In vogelvlucht doorliep spr. de verschil lende kunst-tijdperken en stipte even aan de afbeelding van h°t Egyptische dubbel- graf als uiting van den hoogsten wensch om ook na den dood vereend te zijnde nog niet door het keurslijf bedorven Venus van Milode naïeve doch van de hoogste piëteit getuigende afbeeldingen der Moeder Gods van de oud-Christelijke kunstden tijd der renaissance met zijn Madonna's van

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 5