Correspondentie. Ingezonden, Rafael en Michel Angelo, van Murillo, Velas quez en Kibcira, en van Holbeintie vrouweportretten van Reynolds en Whistler en van Romney en Gainsboroughdie van Mignard, David en I.ebrunvan Rubens, Van Dijk, Frans Hals, Jan Steen en Pieter de Hoogh. Ook herinnerde spr. aan de tallooze af beeldingen der vrouw als mensch, moeder of gezellin en aan de vrouweportretten na den bloeitijd der 17e eeuwsche school, toen de kunst dood was en het ambacht nog slechts bestond; van Mignard, Lebrun en Ingres, van Troost, Pieneman en Kruseman, van Backer Korff, David Bles en Jozef Israëls weer geheel »grand art« en vooral de pastels, van tThérèse van Duyll- Schwartze en de moeder-tafereelen van Haverman. Het gesproken woord werd, zoo dit nog noodig was, verduidelijkt door een groot aantal prenten, portretten dan wel groepen. Na een korte pauze, in welke eenige jongedames thee aanboden, kreeg mejuffrouw Sta as, uit Amsterdam, het woord, Spr. begon met er op te wijzen, dat de heer Van Weezei Errens zoo heel juist wees op een van de wondeplekken, namelijk, dat de vrouw voor den zelfden arbeid minder loon ontvangt dan haar mannelijke collega. Zoo ontvangt een cum laude gepromoveerde leerares in Oude talen f700 minder per jaar dan haar mannelijke collega aan het zelfde Gymnasium. Een conservatrice aan een der Rijks-universiteiten, de vraagbaak bij uitne mendheid voor geleerden in heel de wereld, ontvangt f 1000 minder salaris dan haar mannelijke collega's. Een vrouwelijke eerste bediende in een zeer groote zaak moet zich tevreden stellen met f 20 per maand Haar zeer lange arbeidsdag beneemt haar gelukkig de gelegenheid, hierover al te veel na te denken. Nog dezen avond zal een wetenschappelijk goed onderlegde vrouw worden benoemd op f25 per maand en ook haar arbeidsdag is buitengewoon lang. Dit is een bewijs te meer, dat de actie voor vrouwenkiesrecht gerechtvaardigd is en we niet mogen rusten dan nadat we zelfbij 't vuur zitten. De mannen, die eendrachtig met ons in den Bond zitten, moeten meehelpen, dat de oneerlijke concurrentie, welke de vrouw hun geheel onwillens aandoet, ophoude. Dat dit kan, heeft Australië bewezen waar, sedert vrouwenkiesrecht is ingevoerd, vrouw en man het zelfde loon ontvangen voor den zelfden arbeid. Maar men raakt algemeen meer over tuigd van het goed recht der vrouwen om kiesrecht op tc eischen en van het nut, dat vrouwenkiesrecht zal geven voor de gemeen schap. Het argument der ongestopte kousen wordt niet meer aangevoerd en ook daaraan kan men zien, dat de beweging veld wint en steeds meer sympathiek wordt. De vrouw heeft een groote maatschappe lijke taak te vervullenhaar volle kracht zal pas aan het licht komen als zij zich ge heel zal kunnen ontplooien. Op het groot Internationaal congres te Stockholm heeft Selma Lagorlöff de vraag besproken waarom de vrouw kiesrecht moet hebben en o. a. gezegd, dat de Staten zijn opgebouwd door het intellect, doch juist hier door in zoo onzekeren onrustlgcn en onvei- ligen toestand verkeereti en het dus hoog noodig is, dat het sentiment meespreke. Uit de vrouwenbeweging, zeide de be roemde schrijfster, welke voor een groot deel is oen sociale beweging, moest wel, als logisch gevolg, voortkomen de kiesrecht be weging. Kiesrecht is geen natuurrecht, doch een recht, dat men krijgt als het algemeen belang het cischt. Wat hebben de vrouwen gedaan. Zij wijd den zich aan ziekenverpleging, kinderbescher ming, bestrijding van drankzucht en prosti tutie; zij legden examens af en bckleeden velerlei beroepen. Doch dit alléén is niet ge noeg om recht te xunnen doen gelden op een stembiljet. Wat was ons levenswerk en dat van hen die ons voorgingen.- Wij arbeidden in ons huis tot het is geworden oen veilige, warme I schuilplaats. De economische omstandigheden doen thans streven naar vrijheid en gelijkheid en dit is een groote factor voor de vrouwenbeweging doch de hoofdoorzaak ligt veel dieper en I daarom is de groei der kicsrechtbeweging niet tegen te houden, doch dringt zij telkens meer vooruit. Wat was hot werk van den man Dat hij den Staat maakte en daarvoor leed en streed en zijn leven veil had. Doch is er éen Staat, die zijn burgers gelukkig maakt; is er éen Staat waar we niet vinden kinder-exploitatie, dronkenschap, ontucht, klassenhaat. En is er daarentegen in de schepping en het domein der vrouw, éen tehuis, dat zijn leden onge lukkig maakt? Juist thans, nu uit alle Staten klachten worden vernomen, komen de vrouwen hun taak in de maatschappij opcischcn en er hun werk aanvaarden om er, evenals in hun huis gezin, van te maken een tempel des vredes en der liefde. Mejuffrouw Scheltema de Ileere zeide nu, dat maar al te veel de vrouw is Door plaatsgebrek moest uitgesteld. gedwongen, beneden de markt te werken, Zou er geen middel wezen om daar tegen op te komen Zooveel zusteren zijn niet ge noeg bedeeld met fortuin en toch verplicht, zekeren stand op te houden, zich te kleeden en zich te voeden. Zou een Bond van arbei dende vrouwen hier niet zelfs veel nut kun nen stichten Mejuffrouw Staas antwoordde, dat alle werken op sociaal terrein niet helpt als de vrouw niet tevens medezeggenschap heeft. De afdeeling Hilversum van den Bond be reidt een voorlichtings-bureau voor, juist om dat dagelijks meer sprekende bewijzen ko men van de door niets gerechtvaardigde achteruitzetting der vrouw. Slechts met de ontvoogding der vrouw zullen deze misstan den een einde nemen. Daarom, blijft niet denken, blijft niet mop peren, blijft niet klagen, doch sluit u aan. Wie wil leeren zwemmen, moet te water gaan met op den kant te blijven en er over te praten, leert men het niet. Vervolgens droeg mejuffrouw Staas voor «Meesters straf», van Jan C. de Vos, en «Klacht*; twee juweeltjes, die onverbeterlijk werden gezegd. 't Was vijf uur eer iemand het vermoedde. Toen viel de hamer tot sluiting der bijeen komst. We vragen de zeer bijzondere aandacht van lezeressen en lezers voor de adverten tie in dit nummer waarbij de tooneel-ver- eeniging »West-Frisia«, uit Hoorn, aankon digt, dat zij aanstaanden Woensdag in «Amicitia* hier zal opvoeren »Met den handschoen getrouwd*, het juweeltje van een tooneelspel van Jan Fabricius. Spel en stuk zijn zóo, dat, als men ge legenheid heeft, men er moet van gaan ge nieten, Donderdagavond hield de Amersfoortsche Kleermakers-vereeniging haar eerste jaar vergadering. De «Stichtsche Crt.« weet daarvan mee te deelen, dat de jeugdige vereeniging in het eerste jaar van haar bestaan hard heeft gewerkt. Zij verzekerde haar leden voor uitkeering bij ziekte, richtte een snijcursus op aan welken 15 leden deelnemen onder leiding van een bekwaam leeraar, en was werkzaam tot het verkrijgen van een betere levenspositie voor haar leden, reeds aanvan kelijk met een vrij gunstig resultaat. De Penningmeester had een klein batig saldo. Maandagavond weer drie vergaderingen, behalve de gewone bijeenkomsten, Toon kunst-repetitie, enz. De V. P. N. houdt haar reeds vóór Kerst mis uitgeschreven jaarvergadering. In de bijeenkomst der plaatselijke afdee ling van den Ned. Protestanten Bond zal dr. J. J. Bleeker. predikant te Dronrijp, spre ken overüns geloof in den Vader en de raadselen van smart en ellende. En voor de S. D. A. P. zal de heer Vlie gen de Tariefwet even onderhanden nemen. Er werd nog gepoogd, deze vergadering te f De heeie stad ni( verzetten doch 't kon niet anders worden I MODDER u.-.n gevonden. Een Onder praters leert men spoedig hoe goed Hl schoon het zwijgen is. De «Manufacturier* geeft een paar een voudige middelen om te onderzoeken of de kleuren van een stof wel echt zijn. Men moet de staal op de volgende wijze behandelen 1. Wrijf ze tegen een stukje wit carton (een visitekaartje bijvoordeeld); zij mag daar door niet veranderen 2. in schoon water mag ze niet afgeven 2. tusschen wit papier gelegd en met een flink warm strijkijzer overstreken, mag ze niet veranderen 4. bedek de staal met een stuk carton, of bordpapier, waar 2 ronde gaten zijn geknipt, en stel haar zoo aan de zon bloot. Het licht mag haar niet doen veranderen, hetgeen de ronde plekken spoedig zouden doen be merken. weer velerlei Den heer of Mevrouw of Mejuffrouw «trouwe abonné*. Reeds gister hebben we uit eigen beweging pogingen aangewend om to voldoen aan uw verzoek, dat ons pas hedenochtend bereikte. We weten natuurlijk niet of die pogingen zullen slagen, doch hopen, dat dit inderdaad het geval mag zijn. Maar indien U werkelijk wil ons dezen twijfel ten goede houden zoo'n trouwe abonné is, waartoe dan deze geheimzinnig heid Niemand buiten de redactie krijgt uw schrijven onder de nogenniemand, wie ook, en onder geen enkele voorwaarde of geen enkel voorwendsel. Red. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. 1013. Amersfoort maakt zich bereid Om Neerland's Onafhanklijkheid Dit jaar recht luisterrijk te vieren Doch met iets anders dan versieren. Amersfoortsche feestcommissie, Gaarne vraag ik uw permissie Of ik nu eens zeggen mag Wat hier dient tot stand gebracht. 'n KOSTELOOS ZWEMBAD moet hier [wezen, KEUR OP V1SCH en alle VLEEZEN, 'ti SLACHTPLAATS, die onder toezicht staat, Door Amersfoort een BREEDE straat. deed in het rong occasional nummer schrijven Mr. J. C. graaf Van Randwijc-k heeft aan vaard het Kere-voorzitterschap der commissie voor de van 11 tot 13 April hier te houden huisvlijt-tentoonstelling, uitgaande van de R. K. drankwecr. Een vriendelijke hand schrijft, dat he? be richt niet geheel juist is. De Burgemeester is niet Eere-voorzitter. doch Beschermheer. Dc tentoonstelling wordt niet gehouden van 11 tot 13, doch van g tot 11 April. /.ij gaat niet uit van de R. K. drankweer, doch van de Maria-vereeniging en het I Thans van dc GELDERSCHE VALLEI, Kruisverbond in de parochie van St. Francis- I Geen stad had grootscher feest clan wij. cus Xaverius, I RIOLEEREN, MODDER van de straten weren De jeugd voorzien van SPEELTERREIN, Een BADHUIS ook, voor groot en klein. SLOOPT de KROTTEN en de STEGEN. Als dan ruimte is verkregen GOEDE WONINGEN gezet Naar den eisch der Woningwet. Een El.ECTRISCHE CENTRALE Waar licht en KRACHT is uit te halen. Een GROENTEN-, BOTER-, EIERHAT. Waardoor de handel bloeien zal. De EEM moet gij BEVAARBAAR maken En kon men tot DOORGRAVING raken Neengeheel juist is het niet. De goede wil van den occasional is boven elke ver denking doch zijn bron bleek ietwat troebel. De «Eembode* meldt, dat onder de leer lingen van de kweekschool «St. Agnes* der Ecrw. Zusters van O. Vr. alhier enkele gevallen van roodvonk in lichten graad zijn voorgekomen. De zieken zijn terstond naar de barak vervoerd en worden daar verpleegd. De kinderen, wier ouders het verlangden, zijn naar huis gezonden. Voor de anderen worden de lessen voortgezet. Dat klinkt óok ietwat anders dan men zegt. Bij de Donderdag ten overstaan van archi tect II. A. Pothoven gehouden aanbesteding voor dc verbouwing der vila Lovely*, aan den Soestcrstraaaveg werd ingeschreven als volgt N. Swager. te Soest, voor f 10 920; H. Noorman, te Amersfoort, f 10 680; G. van Nes, aldaar, f 10 490; H. L. van Eijbergen, aldaar, f 10 240 Johs. van Dijk. tc Soest, f 9045J. Boshuizen, tc Amers foort, f 9377 G. C. Blanken, aldaar f 9765. Gegund aan den minsten inschrijver. Do lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk tien minuten na vijven, die van de overige voertuigen niet later dan tien minuten over half zes zijn aangestoken. Joh. G. F. 24 Januari 1913. BEURSOVER ZICHT. van 18 tot 25 Januari 1913, Iloe eentonig het ook wordt, steeds weer het zelfde te moeten berichten, het is en blijft de politiek die haar stempel blijft druk ken op dc Beurs. In dit opzicht heeft de afgeloopen week weer scherpe contrasten gegeven. Aanvankelijk liet het zich aanzien, alsof eindelijk de zoolang gewenschte op klaring zou komen. De Regeering te C011- stantinopel was door den gezamenlijken stap der Mogendheden ten slotte voor redenee- ring vatbaar geworden en vooral de eenstem mige verklaring, dat Turkije bij het voort zetten van den oorlog dc brandkasten van West-Europa gesloten zou vinden, had in druk gemaakt. Eindelijk begon men in te zien, dat een uiterst verwarde binnenlandsche toestand, een ontevreden leger en een totaal leege schatkist geen gunstige omstandigheden vormen voor het voeren van oorlog, zoodat de Turksche Regeering onder den drang van Europa in principe besloot, dc eischen der Bulkanstaten volledig in te willigen.Toeh wilde het Kabinet niet dn gchenlo ver antwoordelijkheid voor het sluiten van een nadeeligen vrede op zich nemen, zoodat be sloten werd, een Raad van ongeveer tachtig van de voornaamste personen uit verschillen de maatschappelijke kringen bijeen te roepen om aan deze de beslissing te laten. Onder den indruk van de uiteenzetting van den toestand door de Ministers van Oorlog en Financiën besloot deze Groote Raad dan ook den vrede te aanvaarden met onvoor- waardelijken afstand van Adrianopel en toen dit besluit officieel aan Europa werd bekend gemaakt, gaf dit een groote ontspan ning. Wel werd niet voorbij gezien, dat, ook al was deze vrede geteekend, er nog genoeg te regelen overbleef, dat tot spanning zou kunnen aanleiding geven (de Albaneesche kwestie, de kwesties Scrviü-Oostenrijk en Rusland-Oostenrijk) maar de tot nu toe tot uitdrukking gekomen wensch der Mogend heden om al het mogelijke te doen om een vredelievend samengaan te bevorderen, ge voegd bij de verkiezing van Poincaré tot President der Fransche Republiek, waardoor men van de vredelievende houding van dit land ook verder verzekerd was, gaven goede verwachting, dat geleidelijk alles wel zonder verder bloedvergieten zou te rechtkomen. Des tc ernstiger was de tegen valler toen direct daarop het alarmeerend bericht uit Constantinopel kwam, dat de Jong-Turksche partij een Staatsgreep had uit gevoerd, de Regcering had afgezet en zelve het Bestuur had ter hand genomen met de verklaring, dat zij dit had gedaan omdat zij het sluiten van een oneervollen vrede niet wilde toelaten en nimmer in den afstand van Adrianopel zou bewilligen. Daar door is alles opnieuw Qp losse schroeven gezet. De vrede, die zoo nabij leek, is weer voor onbepaalde» tijd uitgesteld en de mo gelijkheid is zeer groot, dat heel spoedig de oorlog, met al zijn gevaren voor Europeesche verwikkelingen, op nieuw uitbreekt, Onder den invloed van de zooveel ver beterde vooruitzichten waren de Beurzen aanvankelijk vast, ja soms willig gestemd geweest, waardoor hier en daar flinke ver beteringen tot stand kwamen. Hevig was dan ook de terugslag door de plotseling 011 gunstige wending, in de politiek veroorzaakt. De opgewekte toon, die tot nu toe had geheerscht, moest plaats maken voor een uiterst flauwe stemming, welke de geheele verbetering, in den aanvang der week be haald, weder te niet deed. Wat de Amcrikaansche markt betreft, ook deze stond geheel onder den invloed der gebeurtenissen in Europa, terwijl zich in Amerika zelve geen nieuwe factoren voor deden, die van bijzonderen invloed in eene of andere richting konden zijn. Ook daar hadden wij dus aanvankelijk een vaste, stij gende markt met een daarop gevolgde reactie, welke de prijzen terugbracht tot ongeveer het niveau der vorige week. De STAATSFONDSKX-markt, aanvan kelijk gunstig gestemd, ondervond later ook den terugslag der moeilijkheden met Turkije, zoodat dc stemming in het laatst der week minder geanimeerd was. De koersverschillen, zoowel voor onze Hollandschc soorten als voor de overige Europeesche Staatsfondsen, zijn echter van geringe beteekenis. INDUSTRIEELS WAARDEN. In den aanvang der week was de stemming voor deze waarden niet ongunstig. Zoowel Steels als Almalgamateds konden eenige procenten monteeren. In navolging van de Ameri- kaansche markt ontstond later echter een flauwe tendenz. L1.1UUR WAARDEN blijven nog steeds een uiterst stille markt vormen. De handel in deze afdeeling staat bijna geheel stil, zoo dat koersvariatiën ongeveer niet voorkomen. M1JNWAARDEN waren, evenals overi gens PETROLEUM-, RUBBER- en TA BAKSWAARDEN, al even stil gestemd als de Cultuurwaarden. De onzekerheid van de laatste maanden heeft de zakenlust zóo absoluut terug gedrongen, dat het langza merhand nutteloos wordt, elke afdeeling af zonderlijk meer uitgebreid tc bespreken. Overal toch valt niet anders te constateeren dan groote terughoudendheid, waardoor de zaken ter Reurze ongeveer geheel tot stil stand zijn gekomen. Wat nu den gang van zaken in de af geloopen week betreft, traden OLIEWAAR DEN aanvankelijk het meest op den voor grond, in verband met de vrcdesverwachtin- gen. Al heel spoedig echter was, met het vervliegen van den kans op vrede de pret tiger stemming geweken RUBBERWAARDEN blijven een vas ten grondtoon bewaren, tengevolge van de gunstige stemming, welke blijft heerschen voor de Londenschc ruhbermarkt, waar deze week een groote veiling van rubber werd gehouden en alle aangeboden hoeveelheden grif werden opgenomen zonder dat de prijs daaronder leed. De TABAKSAANDEELEN-markt leeft in dc verwachting van de dingen die ko men zullen en alvorens zich hiervoor op meer belangrijke schaal te interesseeren, wenscht men eerst te zien wat de aanstaande veilingen beloven zullen. PROLONGATIE sluit op 3l/a pet. M. V. L.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 6