Stadsnieuws. haar inkomsten en zullen de achterblijvcnden zwaarder gedrukt worden. Uit meer fiscale maatregelen '.o. van de belastingheffing zal wel niet veel meer te halen zijn, terwijl de vermeerdering der welvaart te problematisch is om daarop voor hoogere inkomsten te mogen rekenen. Is het dan nu een goedg, kozen tijdstip ow, door hel koopen van zeer verafgelegen bouw gronden, de Gemeenteschulden zwaar te ver meerderen Ik geloof het niet. P. S. R. WOLTERBEEK, Gepens. kapitein-ter-zee. Amersfoort, 14 Februari 1913. In de morgenochtend te houden godsdienst oefening van de Luthersche gemeente zal dr. Toxopeus den doop bedienen. De Tweede Kamer heeft mev tegen 23 stemmen aangenomen een amendement van dr. De Visser strekkende om onder bepaalde, nader bij algemeenen maatregel van bestuur te stellen voorwaarden toe te laten de risico- overdracht van invaliditeits- en ouderdoms- verzekering aan rechtspersoonlijkheid bezit tende ondernemingsfondscn, waaronder ook te begrijpen een fonds, verbonden aan meer dan een onderneming of een fonds van be paalde werkgevers. Het comité voor de Onafhankelijkheids feesten 1813—1913 vergaderde Donderdag avond en besloot de feesten hier ter stede te doen plaats hebben in de tweede week van September. Al is de eigenlijke herdenkingsdag 2 December, het meende de viering van het herstel van Neerland's onafhankelijkheid te moeten vieren in een gunstiger jaargetijde en niet na de kermis of in den winter. Het hield ook rekening met de feestvieringen in omliggende grootere Gemeenten (Utrecht. Baarn, Zeist). In de tweede week van September zijn allen terug van hun zomerreis, terwijl vacan- tie en examens dan zijn geëindigd en de manoeuvres met hun onmiddellijke voorbe reiding nog niet zijn aangevangen. Als gunstigste tijd werd geacht het begin der week van 7 tot 14 September. Da feesten zullen niet onmiddellijk aan sluiten bij de viering van den Koninginne dag, welke dit jaar op minder lnistcrrijkc wijze zal worden herdacht. Er zijn evenwel maatregelen in voorbereiding waardoor de leden der Oranje-vereeniging zullen worden schadeloos gesteld voor hetgeen zij, in ver gelijking bij vorige jaren, op 31 Augustus zullen missen. Of het ontworpen programma geheel kan uitgevoerd, hangt natuurlijk af van hetgeen de inwoners zullen bijdragen op de lijsten, die weldra ter teekening zullen worden aan geboden. Als b 1 ij v e n d gedenkteeken dacht het comité zich een monumentale bank, in den trant van de Cremer-bank of de Verheul- bank, van siersteen, hardsteen of ander blij vend materiaal vervaardigd, liefst naar een ontwerp van een stadgenoot. Uitnoodigingen om zulk een ontwerp te maken, zullen spoe dig worden verzonden aan architecten en teekenaars hier ter stede. De bank zal wor den geplaatst aan de Koninginnelaan, de Nassaulaan of de Oranjelaan, ter keuze van het Gemeentebestuur, en zóo, dat men er een ruim uitzicht heeft op het fraaie landschap. De feesten zullen worden ingeleid door een bidstond in alle kerken en zullen, zoo mogelijk, twee dagen duren. Onder meer zijn ontworpen voor den eersten dag: feesten voor de 37.50 kinderen der openbare en bijzondere se' alen, inwij ding van de monumentale bank, optocht; en voor den tweeden dagvolksspelen en vuurwerk. Het comité doet bereids een beroep op hen, die wenschen deel te nemen aan den optocht, om zich intijds aan te melden en op hen, die buurt-comité's willen vormen, daarmee niet te lang te wachten, opdat een goed geheel worde verkregen. De Gezondheids-commissie voor de Ge meente Amersfoort hield gisteravond onder voorzitting van dr. II. \V. Schrcuder ten Raadhuize haar jaarlijksche openbare vergadering. Nadat de notulen der openbare vergade ring van 9 Februari 1912 gelezen en onge wijzigd vastgesteld waren, las de Secretaris, de heer A. M. E. des Tombe, het jaar verslag. Daar het in druk uitgaat en o. a. in zijn geheel wordt opgenomen in het »Verslag van den toestand der Gemeente» kunnen we ons beperken tot de hoofdzaken. De Begrooting voor 1913 is hooger dan vorige jaren zij sluit in ontvangst en uit gaaf op f 1195, met een geraamd batig saldo van f50 omdat de commissie, zij het dan op bescheiden schaal, een onderzoek wil doen instellen naar de zoogenaamd eerste voedings middelen, met uitzondering nochtans van melk, ten einde na tc gaan, welke niet vol doen aan daaraan te stellen eischen en om te werden vervalschte, en minderwaardige pro ducten. Ook dit jaar werd ter sprake gebracht het gemis aan een rioolstelsel, vooral in het Bergkwartiereen zeer urgente zaak, waarop reeds meermalen ook in de jaarversl gen werd gewezen. Het plan tot invoering eener Melk-veror- dening vond weinig bijval in omliggende Gemeenten. Nochtans is, in gevolge het reeds in 1900 door de commissie ingesteld melk- onderzoek, in >912 door Burgemeester en Wethouders van Amersfoort een ontwerp verordening gemaakt en om consideratie en advies in handen gesteld van de commissie, welke zich haastte haar antwoord in te zen den. Nadien is daaromtrent echter niets meer vernomen. Overwogen werd de instelling van een districts-gezondheidsdienst, een kantonale ver- eeniging tot bestrijding van besmettelijke ziekten. In de kosten daarvan wil het Rijk 50 pCt. bijdragen; het restant behoort te worden bekostigd door de gezamenlijke Ge meenten pondspondsgewijze. Daar het totaal aantal inwoners van het kanton rond 6.5 000 is, zullen de kosten voor de Gemeenten niet zoo heel groot zijn en stellig opwegen tegen hetgeen wordt bereikt. Gememoreerd worden de reorganisatie van den Gemeentelijken geneeskundigen dienst te Amersfoort; het besluit tot het exploiteeren eener Gemeente-waterleiding (de concessie aan de Utrechtsche Waterleiding Maat schappij werd verleend 25' Maart 1889); en de vee- en vleeschkeuring. De commissie steunde het adres van de commissie te Groningen om invoering van een Rijks-keuringsdienst op de levens- en genotmiddelen. De vischmarkt leverde dit jaar geen klach ten, hetgeen wordt toegeschreven aan stren ger toezicht. De commissie blijft intusschen de plaats en de inrichting der vischmarkt even onvoldoende achten als in haar breed gemotiveerd rapport van 1910. Ingesteld werd een onderzoek naar het brood en o.a. bevonden, dat het gewicht van een wittebrood van 10 cent, bij de ver schillende bakkers gekocht, schommelt tus- schen 410 en 490 Gram. Het jaarverslag werd vastgesteld en de vergadering, welke te half negen was ge opend, om half tien gesloten. Voor plaatsing op de Kiezerslijst hebben zich 829 personen aangemeldeen goede 500 moer dan in andere jaren. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal hedenavond ten Raadhuize weder een openbare vergadering houden. De aanbeveling ter benoeming tot leeraar 111 de Gymnastiek bestaat uit de hoeren J. Veen, leeraar te Goes, en J„ Kramer, te Utrecht. De hoer C. J. F. Prins is benoemd tot Hoofd van het herhalings-onderwijs, dat voortaan zal worden gegeven in de school aan de Koningsstraat. In verband met de splitsing van de (>e klasse der openbare Lagere school B (Leus- derweg) is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan die school de heer Th. F. Vos, uit Utrecht. Mejuffrouw D. Steinbuch is aan de Rijks-universiteit te Utrecht bevorderd tot semi-arts. De door den Minister van Oorlog toege zegde proef met het verdubbelstelsel zal, naar «De Telegraaf» meedeelt, worden ge nomen bij de 5e brigade te Amersfoort. Het zelfde blad weet uit zeer goede bron te berichten, dat de reeds lang verbeide groote promotic bij de infanterie pas op 1 October zal plaats hebben en dat tegen 1 April slechts een klein aantal luitenants zal worden bevorderd tot kapitein. Overste II. I. von Santen is bestemd om met ingang van 1 April op te treden als commandant van het 12e regiment infanterie, te Groningen. Aan kapitein W. Puffius is, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Maart eervol ont slag verleend als administrateur van het kleedingmagazijn te Kampen. Luitenant II. P. van den Ham van Heyst, thans van het regiment grenadiers en jagers, is op non-activiteit gesteld. Ken vriendelijke hand deelt ons mee, dat de ziekte, waaraan éen interne leerlinge der Industrie- en huishoudschool leed, geweken is en het gebouw thans wordt ontsmet, zoo dat de lessen in den loop der volgende week worden hervat. Op verzoek mede van de Amersfoortsche slagers-vereeniging is Donderdag te Amster dam gehouden een buitengewone algemeene vergadering van den Ned. slagershond ten einde te spreken over de enorm hooge vee- prijzen, zóo hoog als nooit te voren en waarvan zoowel de slagers als de vleesch- gebruikers het slachtoffer moeten worden. De slagers omdat de drukkende prijzen het verder uitoefenen van het bedrijf voor velen o,, den duur oumogel.ijk «uilerm.ken. Pogm?e„ EM* vee- haarschtejde aan- te krijgen, zijn ™er" 'op'' ade6 markten "is ïefh f Verschillende invloeden hebben tot d.e duurte meegewerkt. De algemeene opleving in alle lagen der maatschappij, de opbloei van handel, "«verheid en u,dustne, de bet arbeidsvoorwaarden rijn oorzaak, dat een brcede schare menschen, die er vroeger met aan dacht vleescli te eten, dit voedsel thans dagelijks gebruikt. Daartegenover staat, dat i„ verscheidene landen de veestapel enorm is ingekrompen, omdat tal van streken, die zich vroeger met veeteelt bezig hie den, thans Mus"ie-cgentra zijn geworden. Intnssdten moeten de grenzen met worden gesloten voor den vee-uitvoer. Naast afschaffing van accijns zou het aan beveling verdienen, de abattoirs in de ver schillende plaatsen open te stellen voor bui- tenlandsch levend vee en verder zou van Regeeringswcgc de aanfok van slachtvee bevorderd kunnen worden door bijv. pre mies uit te loven voor veehouderds, die jong vee vetmesten voor de slachtbank. Deze wenschen te verwezenlijken, achtte men een levenstaak voor den Bond. Nog werd er op gewezen, dat de eerlijke Mager nog meer wordt bedreigd door den invoer van bevroren vleesch dan door de hooge veeprijzen. Dit Argentijnsch vleesch toch wordt ook door niet-slagers verkocht als «handelsvleesch», hetgeen den slager, die zulks niet wei.scht te doen, groot nadeel be rokkent. Verkoop van Argentijnsch vleesch behoorde duidelijk zichtbaar te worden aan gekondigd, gelijk dit ook van dc margarine- verkoopers wordt geëischt. Van Argentijnsch vleesch wordt een recht geheven van 6 cent per K.G., of f 18 van een kce van 300 K.G., terwijl de Neder- landsche slager voor de koe met huid en haar 10 pCt. of f27, moet betalen; een veel hoogere belasting dus. Het Bondsbestuur zegde overweging toe en zal zoo spoedig mogelijk andermaal een buitengewone vergadering beleggen waarin het scherp omlijnde voorstellen hoopt te kun nen doen. De plaatselijke afdeeling van dc R, K. middenstands-vereeniging «De Hanze» hield hield Donderdavond onder voorzitting van den heer G. W, Scheffers haar eerste jaarvergadering in liet patronaats-gebouw van de Elleboogskerk, welke zeer druk werd bezocht. Bijna 50 pCt. der leden was tegen woordig. De notulen van 19 December werden ge lezen en ongewijzigd vastgesteld. De Secretaris, de heer J. Lohmann, bracht vervolgens het jaarverslag uit, waar uit o.a. bleek, dat het ledental steeg van 32 tot 80. Gememoreerd wordt de welgeslaagde actie tegen de vliegende winkels cn de op richting van het schoenmakers-gilde, welks Voorzitter, dc heer C. Mceuwsen, als zoo danig zitting kreeg in het afdeelingsbestuur. Behalve 15 Bestuursvergaderingen werden er 4 ledenvergaderingen gehouden. De Voorzitter deelde nog mede, dat de Hanze-bank. correspondent de heer Th. Salemink, in de drie maanden van iiaar bestaan hier ter stede reeds f40 000 omzette. De rekening en verantwoording van den Penningmeester, die onder dankbetuiging werd gedechargeerd, had bij een ontvangst van f147 een goed slot van f 46. Hierna volgde de in de vorige vergade ring aangekondigde bespreking over w e t- telijke winkelsluiting; het pro door den heer Lohmann, het contra door den heer Stenfert. Eerstgenoemde herinnerde, dat in Duitsch- land reeds twaalf jaar de 8 uurs-sluiting be staat en algemeen wordt gewaardeerd en bewees, ook naar aanleiding van de pogin gen van «Handel en Nijverheid» in 1905. waarvoor spr. haar hulde bracht, dat sluiting bij afspraak practisch onmogelijk is. Er wa ren 131 winkeliers bereid om te y uur te sluiten, doch reeds den eersten avond bleven er open en hierdoor verliep de geheele actie. Publiek is er nóg vóórtelkens vraagt het kan ik na negenen nog bij u terecht De boekhandelaren sluiten 's zomers reeds om 8 uur en niemand hunner lijdt daardoor schade. Spr. conclusie was, aan het Gemeen tebestuur te verzoeken, een verordening op de winkelsluiting uit te vaardigen. De heer Stenfert, ofschoon voorstander van 9 uurs-sluiting, verklaarde zich pertinent tegen dwang omdat deze is vrijheidsbeper king in eigen huis en eigen zaken. Slechts door het stichten van gilden, vak-afdeelingeti, zal men komen tot 9 uurs-sluiting, gelijk dit spr. vorig jaar is' gelukt in de mode branche, waar nu ook een eind is gemaakt aan uitverkoopen, zichtzendingen, enz. Bij nadere kennismaking vallen de vakgenooten gewoonlijk zeer mee. Als vrije Hollander en dus voorstander van de persoonlijke vrijheid kan spr. zich niet vereenigen met politie-bemociïng en dergelijken wettelijken dwang. De heer Lohmann, repliceerende, zeide, dat hij het particulier initiatief volstrekt niet versmaadtbij onwil en niet-nakomen van de eens gegeven belofte moet echter de wetgever helpen. Thans berooft een enkele vakgenoot alle overigen van hun vrijheid De heer N i e u w e n d ij k herinnerde onder meer dat de zoogenaamde vrijheidsliefde van den vrijen Hollander soms zóo ver gaat, dat hij maar niet betaalt of zich niet houdt aan mondelinge en zelfs schriftelijke overeenkom sten. Tal van winkeliers zijn voor 9 uurs sluiting als er maar geen ontduiking mogelijk is en daartegen waakt een wettelijke rege ling, die lang niet zoo knellend is als menig voorschrift van de modewet, dat zonder mor ren wordt gevolgd. De vrijkomende tijd kan besteed aan de zaak of aan het gezin. Dat de bedienden den verkeerden weg zouden opgaan, kan niet in ernst zijn gezegddaar voor staan dezen te hoog; zij zouden juist tijd vinden om zich verder te bekwamen. De heer L uycx zeide nog, dat slechts een zeer kleine minderheid zal spreken van dwang, doch de overgroote meerderheid van beschermingen het ,voord 0n nadat een voorslel i.as varworpen om den heer Stenfert een halfjaar tijd te geven vooreen actie voor sluiting bij onderlinge afspraak werd met a8 tegen stemmen aangenomen de volgende motie «De R. K. Middenstandsvereeuigmg te Amersfoort, in algemeene vergadering op 13 Februari 1913 bijeen, gehoord dc besprekin gen over vervroegde winkelsluiting, is van gevoelen, dat, ter verkrijging eener ver vroegde winkelsluiting, wettelijke sluiting alleen afdoende is, besluit verdere stappen te doen om deze tc verkrijgen cn gaat over tot de orde van den dag». Het Bestuur zal samenwerking zoeken met «Handel en Nijverheid* en stappen doen om te komen tot een Gemeentelijke veror dening. Besloten werd dc in de vorige vergade ring aanhangig gemaakte actie tegen de rommelmarkt wederom aan te houden, tot dat uitspraak zal zijn gedaan over de markt- verordening te Maastricht, die door den kan tonrechter onwettig is verklaard. Besloten werd, aan de Middelbare Han delsschool een subsidie van f 5 te geven voor haar boekenfonds, f 5 aan de R. K. openbare leeszaal, en steun te vcrleenen aan de Huisvlijt-tentoonstclling. Bij de rondvraag kwam o.a. ter sprake de naar veler meening te hooge gasprijs. De vergadering, te half acht aangevangen, werd om kwart na tienen gesloten. Het Vijfde ontvangt hier morgen op zijn terrein aan de Koninginnelaan de voetbal- dub Wageningen. De winnaar van dezen wedstrijd wordt kampioen der afdeeling en dingt mede in de promotie wedstrijden voor de 2e klasse. Een belangrijke ontmoeting dus. Zooals we reeds schreven, krijgt het eerste elftal van Quick op «Birkhoven» te gast Robur, waarbij het óok gaat om het kam pioenschap. Haar tweede gaat naar De Bilt. 11. V. C. ontvangt de Zeister Voetbal Vereeniging. In «Staatscourant» no 37 is opgenomen het Koninklijk besluit, waarbij de mol door de wet wordt beschermd- Iiet besluit treedt heden in werking en de mollen vangers mogen dus oppassen. Een vrijwillig soldaat van het 5e regiment infanterie had als vreemdeling wel eens pla gerijen te verduren van de miliciens, ook om zijn stramme dienstopvatting, die hem bij de Duitsche marine was bijgebracht. Voor eenigen tijd meende hij, dat eenige miliciens op de chambree afspraken, hem van kant te maken. Hij stak een zeer klein re- volvertje, met scherp geladen, bij zich, ten einde zich zoonoodig tc verdedigen, en toen 's avonds een der miliciens de kazerne bin nenkwam vuurde hij tweemaal op hem, waar door deze, dank zij de ondeugdelijkheid der revolver, zeer licht werd gekwetst. Beklaagde beweerde voor den Krijgsraad te Arnhem, alwaar hij zich te verantwoorden liad, dat de milicien met een mes dreigend op hem was afgekomen, onder den uitroep «Hallo, heb ik je eindelijk», maar de mili cien ontkende een en ander stellig, hij had niet eens een mes bij zich. Ook anderen be vestigden zijn voorstelling, dat hij beklaagde niet bedreigd had. De Krijgsraad heeft dezen onder aanne ming van verzachtende omstandigheden ver oordeeld tot f3 boete wegens overtreding der Wapenwet en tot f 10 wegens mishande ling. Legen dit vonnis heeft de advocaat fiskaal beroep aangeteekend bij het Hoog militair gerechtshof. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk om kwart voor zes, die van de overige voertuigen op 't laatst te kwart 11a zessen goed helder branden. Het voornaamste is niet: wat zullen we doer. dochhoe zullen wij het doen. TTit d©a_Ortttrel£. Er is een aasje kans, dat het 30-jarig be staan van van A, N. W, B. te Utrecht wordt gevierd. Wanneer de Bondsfeesten zullen plaats hebben, vermeldt «De Kampioen» nog niet.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2