RONA Cacao BIJBLAD VAN HOUTEN 'S' INGEZONDEN. Marktprijzen. uitgave van N V- de AMERSFOORTSCHE COURANT voorheen Firma A. II. van CLEEFF VAN ZATERDAG 15 FEBRUARI 1913. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare konnis, dat bij hun besluit van heden aan G. BROM ingevolge art. S der Hinderwet vergunning ia verleend tot het op- richten van eene rookerij in het perceel alhier gelegen aan de Pnntenburgerlaan no. 35, kadas traal bekend Gemeente Amersfoort sectie D, no. 270(5. Amersfoort, 12 Februari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van ItANDWIJCK. De Secretaris, J. 1). WERKMAN. Herhalings-onderwijs voor meisjes, te geven van begin Maart tot einde October, vijf namiddagen per week, van 5 tot 7 uur. chrijving van leerlingen vóór 1 Maart, 's .middags van 4 tot 5, en van 7 tot 9 uur, in het gebouw der Openbare, school D, Hellestraat 117. Het onderwijs is bestemd v.oor hen. die het gewoon Lager onderwijs genoten hebben en omvat de vakken 1. Nederlandsche Taal. 2. Rekenen. 3. Nuttige Handwerken. 4. Kennis der Natuur. 5. Koken. 6. Huishoudelijk Boekhouden. 7. Zang. Voor hen, die niet meer dan 96 uren in het jaar 1 Icrhalingsonderwijs wenschen, om vat het de vakken sub 1 tot 4 genoemd. Het schoolgeld bedraagt 30 cent per maand. Amerfoort, 14 Februari 1913. Het Hoofd van het Ilerhalingsonderwijs, P. VAN DEN HOOFF A/.. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken belanghebbenden opmerkzaam op het bepaalde in art. 27 der Drankwet, luidende Van verbouwing of herbouw van een lo kaliteit, waarvoor een vergunning is ver leend, wordt uiterlijk een maand vóór het einde van het vergunningsjaar, waarin de verbouwing of herbouw is aangevangen, onder overlegging van het plan, kennis ge geven aan Burgemeester en Wethouders of, voorzooveel betreft een logement, waarin de verkoop alleen geschiedt aan logeergasten of de lokaliteit van een sociëteit, aan Ge deputeerde Staten. Voorts vestigen zij de aandacht van be langhebbenden cr op, dat, wanneer niet aan gemeld voorschrift wordt voldaan, de ver gunning wordt ingetrokken. Amersfoort, 14 Februari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, J. D. WERKMAN. BEURSO VERZICHT. van 8 tot 15 Februari 1913, Ook in de afgeloopen week werd de onbehaaglijke stemming, die reeds zoo lang op de Beurzen drukt, verder bestendigd. Nog steeds wil het niet vlotten met de op klaring van den politieken toestand in Euro pa en mocht men vorige week nog in hoop verkeeren, dat de persoonlijke brief van den Keizer van Oostenrijk aan den Czar van Rusland tot een dadelijke ontspanning tusschen Oostenrijk en Rusland mocht lei den, tot nog toe zijn deze verwachte ge volgen uitgebleven. Wel is waar hoeft ook de Czar een vriendschappelijk schrijven terug gezonden, doch tot demobilisatie aan de eene of de andere zijde is het nog niet gekomen. Ook tusschen Rumeniö en Bulgarije is het nog steeds niet couleur de rose en duiden de berichten in de afgeloopen week weder op eenige grootcre spanning. Een gelukkige factor echter is, dat de verhouding tusschen Engeland en Duitschland, die de laatste jaren zoo heel veel heeft to wenschen ge laten, thans inderdaad veel beter geworden schijnt te zijn, hetgeen tot uitdrukking kwam in de uitlating zoowel van den Duitschen gezant te Londen als van den Duitschen GEEFT HERSTELLENDEN NIEUWE KRACHT Minister van Marine, Dat -leze twee Rijken aan weerszijden ernstige pogingen doen, elkaar beter te verstaan, wettigt de verwach ting, dat toch nog ten slotte alles in Europa bevredigend zal verloopen. Aan deze over tuiging is het dan ook toe te schrijven, dat de Beurzen, hoewel zwak gestemd, toch niet bepaald van pessimisme hebben blijk gege ven. De lust om zaken te doen, is echter uitermate gering en zoolang dit niet beter wordt, is een redres van eenig belang niet te verwachten. Wat de Amerikaansche markt betreft, deze heeft een beslist flauwe week achter den rug en het koersverloop was teleurstellend. De terughouding, ten gevolge van de onzeker heid op politiek gebied, die daar reeds zoolang op de Effectenbeurs hecrscht, be gint thans ook haar invloed te oefenen op handel en industrie en indirect leidt dit er weer toe om de stemming ter Beurze nóg matter te maken dan zij reeds was. Deze week kwam daar nog bij de vrees voor moeilijkheden met de werklieden. Dc stokers n.l. der Oostelijke spoorwegen hebben op nieuw loonsverhooging gevraagd en waar dit voor de Maatschappijen een vermeerde ring van onkosten beteekent van 12 millioen dollar, hebben deze verklaard dezen eisch onmogelijk te kunnen inwilligen zoolang door vrachtverhoogingen daarvoor geen compensa tie is te vinden. Een daarna gehouden stem ming duidde uit, dat 96 pCt. der stokers vóór staking is en de berichten omtrent het al of niet doorgaan van deze staking deden afwis selend hun invloed op de markt gevoelen, Voor het oogenblik heeft men hoop, deze staking alsnog te kunnen vermijden; vol gens sommige berichten is zij onafwendbaar en zou zij reeds hedenavond uitbreken. Het wordt op. deze wijze een moeilijk bestaan voor de spoorwegeneenerzijds de steeds hooger wordende eischen van het personeel, steeds hooger wordende kosten ten gevolge van de door den Staat voorgeschreven vei ligheidsmaatregelen en stijging in den prijs van het materieel, anderzijds een Regeering, die wel zware eischen stelt aan de Maat schappijen, doch te gelijk weigert, hen, door het toestaan van tariefsverhooging, in staat te stellen, een compensatie te vinden voor de hoogere op haar drukkende lasten, liet is te begrijpen, dat onder deze om standigheden de animo voor belegging in spoorwegwaarden hoe langer zoo geringer wordt. Het koersniveau vergelijkende met dat der vorige week, vinden wij over dc gckeele lijst nacieelige koersverschillen, speciaal voor Harriman-waarden, die, op de onmogelijkheid om dc gevolgen der ontbinding te over zien, zeer zwak lagen, zoodat Southern Pacifies 3 pCt. en Union Pacifies 3l/a pCt, in koers moesten prijsgeven. De STAATSFONDSEN MARKT lag niet ongunstig voor Nederl. Werkelijke Schuld- soorten, welke alle een geringe koersver- bctering konden behalen, Van de buiten- landschc soorten lagen Bulgaren flauwer, Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Anti-tarlefwet. terwijl Turken iets vaster waren op het ver loop van de hervatte vijandelijkheden, welke op een gering succesje voor de Turken schijnen te duiden. Overigens lag deze markt vrij dood, hoewel het niveau tamelijk wel bewaard bleef. Voor INDUSTR1EELE WAARDEN bleven Amalgamateds mat gestemd op den minder bevredigenden toestand van de Lopermarkt. De voorraden toch hebben de laatste maanden telkens een vermeerdering aangewezen, waardoor de vrees wordt ge wekt, dat de prijs van het metaal voor- loopig dalend zal blijven. Toch mag niet uit het oog worden verloren bij de beoordeeling van de positie der kopermarkt, dat de be kende voorraad niet meer vertegenwoordigt dan een maand wcreldconsumptie, zoodat wanneer de verwachting wordt verwezenlijkt, dat, na het definitieve einde van den Balkan- krijg, een belangrijke vraag naar koper zal ontstaan, een verbetering in den prijs van koper zeer wel waarschijnlijk is, Behalve koperwaartlen lagen ook Steels deze week zwakker, als gevolg van de publicatie van den staat van onuitgevoerde orders, die voor het eerst sinds vele maanden een kleinen teruggang aantoonde, Bij BANK WAAR DEN valt een vrij be langrijke teruggang te constateeren vooraan- dcelen Nederl. Indische Handelsbank, die hun koers van 216 tot 200 zagen teruggaan, waarna herstel tot 206 volgde. Oorzaak daarvan was het bericht, dat de Maatschappij 21/., millioen gulden nieuwe aandeelon zal uitgeven tegen 160 pCt,, hetgeen minder gunstig werd opgenomen, terwijl zich hierbij nog voegde het gerucht, dat zy voor een zeer belangrijk bedrag betrokken zou zijn in het faillissement der Javr ''roduce Cy. Ten opzichte van dit laatste werd door dc Maat schappij te kennen gegeven, da' zij wel is waar bij dit faillissement is betrokken, doch niet voor een bovenmatig bedrag en dat haar vordering zoo goed als geheel ge dekt is. CULTUURWAARDEN lagen over liet algemeen zwakker evenals MIJNUOUW- WAARDEX, waar nandeelcn Redjang Le- bong weder eenige procenten moesten prijs geven. Ook de markt der RUBBERWAARDKN lag stil, terwijl van PETROLEUMWAAR DEN aandeden Koninklijke ditmaal weder eens een flauwe week hadden. Na aanvan kelijk verder opgeloopen te zijn tot ver in dc jSo pCt. volgde een reactie, die het fonds tot beneden de koersen der vorige weck teruggebracht. Gecons. Hollandsche hadden een gelijksoortig verloop, doch lagen nu eens een weinig vaster dan aand. Koninklijke. Van de Russische soorten hcerschte weder goede vraag voor Schibayeff-waarden, spe ciaal preferente aandeden op het bericht, dat binnenkort een voor deze stukken bevredi gende reorganisatie te wachten zou zijn, PROLONGATIE 3 a p/. pCt. M. V. L. Ieder het zijne. Ik zou niet senrijven tegen de Taricfwet zonder daarvoor iets anders in dc plaats te stellen om te komen aan de gelden, noodig voor de invaliditeits- en ouderdomsvorzeke- ring. Ten eerste zou daarvoor in aanmerking komen de accijns op alcohol, gedistilleerd, wijnen, enz., daar toch het grootste percen tage van die directe belasting betaald wordt door de volksklasse, die bij bovengenoemde verzekeringen bet meeste belang hebben, terwijl in die verzekeringen dan een zeer billijke restitutie van de opgebraclfce be lastingen begrepen is (Rijks-spaarsysteem). Terwijl tegenwoordig de opbrengst der accijnzen op gedistilleerd besteed wordt aan leger en vloot (d. w. z. ter bescherming van kapitalisme) ware het wcnschclijk, dat voor deze, de bezitters begunstigende instellingen, de noodige middelen werden verkregen uit de eigendommen dier bezitters, door welke heffing van belasting ook. Ken bijdrage van de lagere volksklasse voor het mllitalrismc wordt door persoon lijken dienstplicht toch reeds in ruime mate gegeven. Met dank voor de plaatsing, hoogachtend F. KORT ES. Amersfoort, 12 Februari 1913. Brouwerstraat 19. Een enkele vraag. Wordt in ons land de persoonlijke dienstplicht alléén vervuld dor>r hetgeen de geachte inzender noemt »de la gere volksklasse; of doen dit dikwijls niet noff veel grooter opoffering óok de zonen der »bezitters« Red. PREDIKBEURTEN. Zondag «0 Februari. Evang. I.uthersche kerk. Voorm. io'/'j uur, dr. Toxopeus, Remonstrantschc kerk. Voorm. io5/'j uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kring. Voorm. io'/j uur, ds. Ten Cate. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 3''2 uur. ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel.) Voorm. 10 uur. ds. Teerink. Avond .s'/a uur> ds. 'cerink. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. q3/,i uur, ds. Van Lingcn. Avond .51 uur, ds. Van Lingen. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9V2 uur, godsdienstoefening. Avond .3 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 4V2 uur, godsdienstoefening. AMERSFOORT, 14 Februari 1913. Appelen f3. a f 6.30. Pereti f 4.-- a f 6. Kleiaardappelon f o.ufo.— /.and aardappelen f 2. a f2.30. Hoendereieren f4.20 a f 3.per roo stuks. Bruine eieren f 5. -- ,1 f 3,40 p. 100 stuks, Hooiboter f 1/1,3 ft.75 per Kilo. Kippen f 1ftfz.— Kuikens f o. a f 0.00. Piepkuikens f o.- ,'t fo.oo. Ganzen f 0.— a fo.—Oude eenden f0.90 a fi.30. Jonge eenden fo.oo a 1 0.00. Mazen fo.— .i fo,— Wilde konijnen f o 30 a fo.óo. Tamme konijnen fo.8o f 1.4" per stuk. Duiven fo.30 fo.70 per paar. Vette varkens fo.— a fo.--. Magere varkens f20 a f30.—. Zeugen f a f Biggen f to, - a f 18.Vette koeien f 0.afo. .Aangevoerd waren ongeveer; 70 heet. Appelen, 30 heet. peren, heet. klciaard- appelen 140 heet. Zandaardappelen o 000 stuks Hoendereicren st. Eendeneieren 400 Kilo 1 looiboter Vette Varkens 40 Magere VarkensVarkens voor export- slagerij; 280 Biggen en Zeugen. 401sto Staatsloterij. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 13 en iv Februari 1913. (tioo loten). Ten kantore van den collecteur A. l'. R. O. Leinweber teAmersfoortiBreedoslra.it zijn aan de volgende nummers te beurt ge vallen Prijs van f 100 met premie van f 3000 op No. 6954- Prijzen van f 70. 6959 7°'7 PR 16971. To zamen 1 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 6955 699° *002 7004 en 1692-4.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 5