r Met de vorming van dergelijke werklie den-organisaties waa men elders reeds krach tig bezig. Voor Rome is het een buitenge woon voorrecht geweest, dat ongeveer te gelijker tijd mannen van de practijk de hand reikten aan de verkondigers der Katholieke sociale beginselen. In dat verband besprak hij de pogingen van graaf Albert de Mun om^het gildewezen te herstellen. Hij ge waagde van diens streven om patroons en werklieden tot elkaar te brengen en stelde in het licht, dat dit streven een mooie po ging was van Roomsch-Katholieke zijde om buiten den Staat om in den eigen kring van patroons en arbeiders met behulp van hoogstaande personen economische moeilijk heden uit den weg te ruimen. Scherp blijft hij de zienslijn trekken tusschen Staats-in- terventie en Staats-socialisme. De pijler waarop de sociale wetgeving rusten moet, is volgens hem de coöperatieve organisatie. De door genoemde R. K. geestelijken voorgestane uitzetting van den kring der Staats-werkzaamheid vond ook bestrijding, en opmerkelijk is, dat zij die deze bestrij ding. voeren het deden met het oog op het belang der kerk. De laatsten, de conserva tieven, achten den krachtigen arm van den Staat gevaarljjk de eersten meenen, dat de kerk den krachtigen arm van den Staat be hoeft. In dezen strijd botst kennelijk het principieele standpunt met dat der practijk. Het meer vooruitstrevende denkbeeld vindt steeds meer aanhangers onder de Katho lieke sociologen, gelijk spr. aantoonde met een beroep op de Katholieke congressen. Spr. kwam hierna tot het standpunt van den Paus tegenover het sociale vraagstuk. In dit verband besprak hij de encycliek »Rerum novarum* van Paus Leo XII, welke een nieuwe episode in het maatschappelijk en staatkundig leven der Roomsch Katho lieken heeft ingeleid. Deze encycliek is een nieuw welsprekend bewijs van Rome's prac- Fsche wijsheid in de 19e eeuw, gelijk spr. nader aantoonde, door in bijzonderheden over deze encycliek uit te weiden. In 't kort komt zij ten aanzien van het sociale vraagstuk hierop neergildevcreeni- gingen onder het behoud van den ouden geest, dien zo bezielde, maar in overeenstem ming gebracht met de tegenwoordige be hoeften haar doel moet zijn de verheffing van den lichamelijken en den geestelijken toestand der arbeiders, maar daar moet de godsdienst steeds den grondslag uitmaken. De kern der encycliek is de beschouwing der sociale quaestie als een zedelij k-gods- dienstige quaestie. Dit verklaart Rome's toe nemend verzet tegen het liberalisme en haar vijandige stelling tegenover het socialisme, hetgeen door spr. uitvoerig werd uiteenge zet. Met het laatste voert het Katholicisme een strijd op leven en dood, omdat het in de overwinning van het socialisme zijn eigen ondergang ziet. .Spr. gaf hierna de lijnen der R. K, sociale politiek aan, ook met betrekking tot de agra rische quaestie. Deze lijnen bewegen zich langs die van Paus I.eo's beroemde ency cliek. Hij gewaagde verder van de krachtige wijze, waarop die beginselen door de R. Katholieken worden gepropageerd en besprak hierbij de Katholieke Sociale week, wier werk hij groot achtte. Eindelijk ook ge waagde spr. van de wijze, waarop Rome de vrouwen in den socialen strijd mobiel maakt. Uit alles blijkt, me.ende spr., dat men van Roomsche zijde met groote geestdrift werk zaam is om maatschappij en Staat te her vormen naar de beginselen, die door Leo XIII in zijn encycliek werden uiteengezet. Rome, meende hij, heeft de teekenen des tijds verstaan, zich met haar wonderbaar aanpassingsvermogen aangesloten aan de tegenwoordige sociale beweging en op het juiste oogenblik liet rechte middel gevonden om dien stroom machtig te worden en te leiden naar haar wil. Toch heeft de kerk op éen punt der sociale beweging nog een moeilijken strijd te voeren en wel op dat van den invloed van de geestelijkheid op de vakbeweging. Het verschilpunt ligt in de vraag of de geestelijkheid gerechtigd is, zich met vakorganisatie in te laten. Met een concessie weet Rome haar blijvenden invloed ook in Duitschland op de Roomsche arbei dersbevolking te kunnen doen gelden. Vast staat, dat zij op dit oogenblik als >kerk« de leiding der geheele Roomsche sociale actie in handen heeft. Die leiding getuigt van kennis en kracht, van invloed en macht. Spr, eindigde met even aan te duiden, dat de Protestanten principieel tegenover Rome staan. Hun kerkbegrip verbiedt hun, aan de kerk een machtspositie in aardsche vraag stukken toe 'te kennen zooals de Roomsche kerk voor zich opeischt. Bovendien zouden de Protestanten er voor terugdeinzen, alles onder natuurwetten, door God in de schep ping neergelegd, te rekenen wat Rome er onder brengt en bijvoorbeeld het voortbe staan of den ondergang van Christendom en Kerk afhankelijk te maken van de opvatting in zake het privaatbezit. Wililscliadc. Het zal voorat den niet-ingeborene en die zijn hier verreweg in de meerderheid stellig zijn opgevallen, dat zoo heel veel jachtwet-overtredingen hier worden gecon stateerd, veel meer dan in andere Provinciën. Het «Rapport in zake landbouw en vee teelt in de Provincie Utrecht, uitgebracht aan het Utrechtsch Landbouw Genootschap*, welks verschijnen we in het vorige nummer met een enkel woord aankondigden, wordt besloten met een ten deze wel zeer leerzaam verslag. Daarin zegt de sub-commissie, dat zij geen uitvoerig verslag kon uitbrengen niet omdat er geen voldoend materiaal aanwezig was, waaromtrent zou kunnen worden gerappor teerd, doch omdat zij stiet op een groot bezwaar. Immers er werden veel en velerlei gegevens verstrektdoch bijna steeds werd door dengene. die de feiten meedeelde of den weg wees om ze door eigen waarneming te verkrijgen, tevens verzocht om in het verslag toch vooral niet den naam te ver melden van den berichtgever. Waar gehoor moest worden gegeven aan dit verzoek, is de commissie terecht van meening geweest, dat een rapport zonder feiten en namen geen voldoend overtuigende waarde zou hebben en zij heeft daarom de samenstelling er van achterwege gelaten. Iien reden te meer, waarom dit geschiedde vervolgt zij is, dat bij de vermelding van verschillende feiten in vele gevallen tusschen de regels door te lezen zou zijn (ook zonder namen en plaatsen te noemen) op welke toestanden wordt gedoeld. Daaruit zouden voor onderscheiden personen minder aangename gevolgen kunnen voortvloeien en daaraan meende de commissie hen niet te mogen blootstellen. Uit het boverstaande mag echter niet worden besloten, dat de commissie van mee ning is, dat de zaak betreffende den wild stand nu maar moet blijven rusten./.ij is van oordeel', dat de zaak krachtig moet worden aangevat en 7.011 aan het Hoofdbestuur van het U. L. G. in overweging willen geven, er bij de Staten der Provincie op aan te dringen, dat zoodra mogelijk een commissie worde benoemd, met zoover mogelijk strekkende macht en aan welke opdracht worde verleend tot liet instellen van een nauwkeurig onder zoek aangaande de wildschade in deze Pro vincie. Het zijn vooral de hoogere gronden, in het Oostelijk deel der Provincie, welke door wildschade worden getroffen. Deze schade wordt hoofdzakelijk aangericht door konijnen en hier en daar ook wel door fazanten. De Gemeenten, waarin de schade zich vooral doet gevoelen, zijn Eemncs, Baarn, Soest, De Bilt, Driebergen, Maarsbergen, Doorn, Leersum, Amerongen en Rhenen. Er komen perceelen hakhout voor, die eertijds mooie opbrengsten gaven, doch waarvan, door de konijnenschade, thans nog slechts enkele levende stoven over zijn. Dergelijke toestan den vindt men bijvoorbeeld aan de Lage Vuursche en waarschijnlijk ook wel in andere deelen der Provincie. Niet alleen de lande rijen, grenzende aan deze hakhout-perceelen ondervinden groote schade, maar ook andere gronden, in de omgeving ervan. De daar liggende landerijen van eigenaren en pachters moeten het danig ontgelden. Wel zijn de pachten laag gesteld, maar wan neer de landbouwers voortdurend de resul taten van hun arbeid verstoord zien, zal dit in hooge mate den lust tegenhouden om door ijver en ontwikkeling vooruit te komen. In verschillende streken in de Provincie blijven perceelen grond, die uitstekend voor de cultuur geschikt zouden zijn, als driest- land liggen, of wel men beplant ze met dennen. Er zijn groote terreinen, waar de boeren geen winterrogge kunnen telen, in dien het bouwland niet geheel met ijzer gaas wordt omrasterd. Djt laatste is echter zeer kostbaarvan daar, dat men het niet algemeen doorvoert. Bovendien is het niet een afdoende maat regel, aangezien de konijnen er toch door weten te komen. Men mompelt wel eens, dat de jachtopzieners daarbij op de eene of andere wijze een handje weten te helpen. Worden de terreinen niet beschermd door ijzergaas, dan gaat een belangrijk deel van den oogst verloren. Dit gedeelte wordt op tweederde geschat Trouwens men kan in dergelijke streken soms roggevelden aantreffen, waarop geen enkel spruitje is te zien, waarvan de oorzaak alleen te zoeken is in konijnenvreterij. Er dient vooral op gewezen, hoeveel moeite het op verschillende plaatsen kost om in het bezit te komen van een acte tot het schieten van schadelijke dierenmen stuit daarbij op gebrek aan medewerking, óok wel eens op tegenwerking van de zijde van ver schillende autoriteiten. Geklaagd wordt over het zeer wiliekcurig optreden der jachtopzieners, die proces-ver baal opmaken tegen boeren, die met een hond even buiten den openbaren weg komen; die, door het maken van rumoer in het veld, het den bezitter van een consent voor het dooden van schadelijke dieren onmogelijk maken zulks te doen, door het telkens op- "iaeen der acte, enz. Een lijst van de be- I handelde gevallen voor de kantongerechten I in de Provincie zou daarvan misschien een i beeld kunnen geven. Ook het optreden van vele jagers wordt gelaakt. Er wordt gezegd, dat deze dikwijls met geheele gezelschappen door de gewassen toU en dat daartegen ingebrachte herwa ren geen ingang vinden, omdat in venchil- I lende gevallln de eene of andere autoriteit zelf jager is, enz. i Uit 't bovenstaande blijkt de groote wen- schelljkheid, dat ieder, die het wel meent met den Utrechtsehen landbouw, er toe medewerko, aan de hier geschetste toestan den een einde te maken. Een goede jachtwet d. vv. z. goed. voor den landbouw kan in deze zegenrijk werken. De indiening en aanneming van een dergelijke wet kan echter in hooge mate bespoedigd worden, indien j men op toestanden als de hier heerschende, liet volle licht laat vallen, j Van harte is te hopen, dat er, tot heil van 1 den landbouw, een einde kome aan toestan- 1 den, die feitelijk niet mochten kunnen bestaan in onzen tijd van vooruitgang op landbouw gebied dat althans de stoot worde gegeven tot het doen instellen van een ernstig en onpartijdig onderzoek naar den omvang der wildschade in deze Provincie. Dr. II. L. Oort, Renionstrautsch predi kant uit Utrecht, hoopt aanstaanden Zondag ochtend voor te gaan bij de godsdienstoefe ning in de Remonstrantsche kerk, hier. De Gemeenteraad zal aanstaanden Woens- dagavond te S uur weder een openbare vergadering houden. I Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, in te willigen het verzoek van overste II. J. Indewey om hem een terrein van rond 6000 'M-., gelegen ten Oosten van de Barchman Wuytiers-laan onder »Birk- hoven*, te verkoopen en wel van 46 M. voorbij H. M.-paal 20 tot 35 M. voorbij H. M.- 1 paal 2i, ter grootte van 6150 M-, voor f 1 i per vierkanten Meter. Een en ander onder beding dat de kooper binnen drie maanden nadat het besluit tot verkoop is goedgekeurd, het terrein aan vaardt dat hij binnen twee jaar na de aan vaarding daarop een eerste-klas villa heeft doen bouwen naar een door B. en W. goed gekeurd ontwerpdat op het terrein nog slechts mag worden gebouwd een koetsiers of tuinmanswoning dat het terrein niet bij gedeelten mag worden verkocht dan met toestemming van den Gemeenteraad, terwijl bij verkoop de voorkeur van aankoop moet gegeven aan de Gemeente Amersfoort tegen door drie deskundigen te bepalen prijsdat de voorgevel ten minste 15 M. uit den weg moet liggen dat aan het terrein en het op gaande hout slechts verandering mag gemaakt met toestemming van R. en W,dat het terrein wordt afgescheiden door een door B. en W. goed te keuren heken dat op het terrein geen bedrijf mag worden uitgeoefend, dat valt onder de Hinderwet, terwijl er geen fabriek, winkel of werkplaats mag gevestigd. De Gemeente-waterleiding beproefde reeds op verschillende punten der stad de brand- kranen. Zeer vermoedelijk reeds begin Maart zal de waterlevering aan particulieren aanvangen. Aan de Middelbare technische school voor bouwkunde te Utrecht is bevorderd van het ie naar het re halfjaar P. A. Jonker en van het 4e naar het 5e halfjaar II. C. van Buuren, Luitenant ingenieur J. J. G. E. Rückert, als eerste aanbevolen op de voordracht ter benoeming tot ingenieur der Gemeentewer ken te Leiden, heeft daarvoor bedankt we gens benoeming tot ingenieur-onderdirecteur der Gemeentewerken te Samarang, waarheen hij einde Maart hoopt te vertrekken. De heer W. F. G. Borgcrhoff Mulder legde aan de Rijks-universiteit te Leiden met gunstig gevolg af het doctoraal examen Rechten.» De Minister van Oorlog zal morgen bij den Rceberg, tusschen Zeist en Austerlitz, de oefening bijwonen van een gemobiliseerde batterij van het ie regiment veld-artillerie, welke gedeeltelijk met gehuurde paarden wordt bespannen. Paardenarts dr. J. C. Numans, van het ie regiment huzaren, wordt 27 Februari ge detacheerd bij de Rijks-seruminrichting te Rotterdam. De »F,embodc« bericht, dat de jury voor de huisvlijt-tentoonstelling zal worden ge vormd door de dames H, H. B. G. G. ba rones Van Oldeneel, I,. H. Wildt en W. Luycx en de heeren R. van 't Wel, Ilerm. Kroes, A. P. II.J. van Weezei Errens, P. W. van Schéndel en G. A. Groote Haar. lie dailies en de lKW" werkende leden avond ten volle ervaren, /«rrfoort d,. /eerste waardeert en van hun optreuen ten bate van de Voreeniging tot bestrijding ter tuberculose een zeer goede herinnering heGhteravëndntoen zij optraden ten bate van de afdteling der Vercenigmg tot °PJoed'"« in het huisgezin van halfverweesde-, V waarloosde- of verlatenkinderenvonden zij de groote zaal van .Amicitia. flink bezet den eersten rang bijna geheel vol en op to tweeden rang ook heel wat plaatsen inge De keuze der stukken was uitmuntend en het spel verre boven dat van dillettanten, terwijl de regie van den heer A. Saalborn en dus goed was. Extra vermelding verdient wel het doorkijkje, dat de heer Gongrijp ondanks de beperkte ruimte had weten te maken in Fritsje*, bet tooneelspe van Hermann Sudermann met de pakkende tendenz. Hoogst opmerkelijk is ook de veelzijdig heid der spelenden, die zoowel in het dra matische als in het komische uitmuntend in hun emplooi bleken. De jongedames, die met voorbceldigen ijver programma's verkochten, hebben er stellig ook veel toe bijgedragen, dat het werk van de afdceling aan nóg meer mis- deelden kan ten goede komen, De .Nijkerksche Crt.c vermeldt, dat de heer Joh. W. Meijll, organist van de Ned. Hervormde kerk te Nijkerk, zich voorstelt met medewerking van den heer E.G. lobi, tenor uit Düsseldorf, eerlang te Amersfoort een kerk-concert te geven. Op het zoo fraaie orgel van de St. Joris- kerk Aanstaanden Zondag gaat het eerste van Quick naar het eerste van I". V. V., te Utrecht. Haar derde ontvangt op -Birkhoven* het tweede van Maarssen. Het eerste van II. V. C. gaat naar Robur, te Apeldoorn. In de Zuiderzee is weer veel grondijs, zoodat booten en beurtschepen niet kunnen varen. De Amersfoortsche boot moest hedenoch tend, reeds bij de F.em gekomen, terugkee- ren naar Amsterdam, omdat de mond vol ijs zit. Een schip met stecnen geladen, zit daar aan den grond en tevens in het ijs; iets Westelijker zit oen kleiner schip door het ijs ingesloten. De schaatsenrijders treffen 't niet. Do eige naar van »De Maatlx heeft juist vóór de vorst weer inviel zijn land weer laten droog- loopen. In de Krankeledenstraat geraakte heden middag een brandkraan van de Utrechtsche Waterleiding onklaar. Het gevolg was een geregelde onderwa terzetting van het sous-terrain en dus van de werkplaats des heeren Brandsen. Er zijn valsche rijkdaalders in omloop, die echter nogal gauw kunnen herkend, daar in het randschrift de n van het laatste woord onderstboven staat. Hedenochtend is nog een persoon gear resteerd in verband met de kolendiefstallen ten nadeele van de H. IJ. S. M. Voor den Hoogen Raad werd Dinsdag gepleit door mr. L. W. van Gigch, uit Am sterdam, in de zaak van een koopman te Amersfoort, door het Gerechtshof te Amster dam veroordeeld tot 0 maanden gevangenis straf wegens heling van een partij van onge veer 140 K. G. compositiebuis. toebehoorendc aan de H. IJ, S. M. en door een clectricien dier Maatschappij en diens kameraad op het stations-emplacement ontvreemd. Beklaagde was, behalve wegens dat feit, ook gedagvaard omdat hij later nog eens gepoogd had een partij van ongeveer 120 K. G. compositiebuis van de beide personen te koopen en uit winstbejag te verbergen, terwijl hij begreep of begrijpen moest, dat die partij door diefstal was verkregen, althans dat hij de gelegenheid had gegeven om diefstal van compositie te plegen, door hen een zak te verstrekken om daarin de com positiebuis te verbergen. Van dit laatste had het Hof evenwel den beklaagde vrijgesproken, terwijl hij in eer sten aanleg door de Rechtbank te Utrecht van de geheele aanklacht is vrijgesproken. Mr. Van Gigch, wijzende op het feit, dat men hier weer te doen heeft met een geval waarin de rechter in eerster, aanleg en die in hooger beroep zóo verschillende beslis singen gaven, dat de éen tot vrijspraak, de ander tot gedeeltelijke veroordeeling kwam, deed uitkomen de wenschelijkheid om in deze nog een nieuwe feitelijke behandeling te verkrijgen. En hiervoor bestonden termen volgens pleiter omdat, naar hij betoogde, het Hof bij zijn beslissing was getreden buiten de feitelijke grenzen der dagvaarding door meer beweze laste gelegd. Ir„m, van beklaagde do hem gekochte Vo waar deze preries enz., was meer 5 dan werd ten lasi van zou het Hof v het Wetboek van Wetboek van Stra Conclusie 3 Ma: Wij mogen 011? verleden, doch er liet verleden kan het heden echter toekomst meer en te naderen. TTit ds Het Hof te Anï in hooger beroep zetter, die 14 Se braak en diefstal j horlogemaker C. S De Rechtbank t veroordeelde hem vorderde thans zes De Gcreformee zal worden vernie herbouwd alles ui Ook te Bunscüo kiezerskweek en op de lijst gebrach namen zal telleni kiezers, wijl er zo denkenden in onze de berichtgever 11e Als roepstem he doen zien het eers blad »De gong«. Wat het Bestut het Voorwoord, da De gong roept leden, die door li hun arbeid zijn, waarvoor zij vooj moeten komen, die een oogenblilf het gesprek doet en jongeren en di( saamhoorigheïd in Daarom is de aan zij met ingeno »Met deze roepsi Unie zich voor: nauweren band tu> gingen en personi stuur, door de lede op hoogte te stel ook van hetgeen zijn begrippen on Het hoopt door gieht' grippen te kristal!eter klaar de te bewaker komt. •Die stem roepi®. krachtige medewet»» wel in engeren als m eerbiediging van eat|c Inderdaad, moget pe De Duitsche Keil h ring van den DuiUpen langwekkende medieli zijnervaringen als l<jhe Zij betroffen in ee ginning, welke hij 0A11 in West-Pruisen hellal zij die ontginning,tlhe de opbrengst van baat deren. De levendeave meer akkers kondi:,nv worden. Vóór demtg morgens akkerlandfAio ning 1000 morgens3e 1 vóór 600 tot 700 vran tot 1400 voeren, de het gezaaide alleeivee lijden gehad. Een ide\ gen leverde oorsprselij op; na de ontginmVjn 4500 centenaars liifii e Ho runderen en centenaars hooi cutis en 23 paarden. Ik ben, zeide de oize hier opgedane erftag pachthoeve partij t'tre pachter heb ontslag»* 01 De Keizer vestig op een nieuwe sooitan I.ockow, van PetkiJlf Toen bij iederen aflfrei buurt de rogge docde plat was neergeslaglJs zoo recht overeindifc ruiterij. Op een boeren langs dat iW allemaal uit en er **ai wagenburcht. De r^tne zer kwam aangelo«n, er een ongeluk een heelen troep tj hoe het kwam, datl eind stond. Hij decj goede rogge hij g» dat men in West-rif rogge af wikt. In 1

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2