Donderdag 27 Februari 1913. No. 8229. 62e Jaargang. 'BIJBLAD. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR F. J. 7HEDERZES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per postƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieêle- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTBGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het door den Directeur van 's Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht exe- cutoor verklaard kohier No. 4 van de Iledryfabelastlng over het dienstjaar 1912/1913 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingon alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht i», zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 25 Februari 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Gelet op art. 37 der Drankwet brengen ter openbare kennis lo. dat bij hen is ingediend een verzoek schrift om verlof tot verkoop van alcoholhou denden drank, anderen dan sterkedrank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door CAREL ALBERTUS HENDRIK BARTELSMAN, van beroep restaurateur, wonende te Amersfoort, in de wachtkamers van het stationsgebouw der H. IJ. S. M. te Amersfoort 2o. dat binnen twee weken na deze bekend making ieder tegen het verleenen van Let vec- lof schriftelijke bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan inbrengen. Amersfoort, 25 Februari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, J. D. WERKMAN. Grondaankoop door de Gemeente Amersfoort. (INGEZONDEN.) Het door den heer ft. J. Buijs in de Amersfoortsche Courant* no. 8228 van 25 Februari 1913 ingezonden artikel over ftemeentelijk grondbedrijf is een stuk theo rie. Theorie zonder meer. De geachte inzen der, die nu spoedig 40 jaar geleden, gelijk tijdig met mij, voor het eerst op een schip het hoofd vol met de theorie der Zee vaartkunde die theorie in practijk moest brengen, moet zich evengoed als ik nu herinneren, hoeveel voetangels en klemmen de practijk verborgen houdt voor hen, die slechts louter de theorie weten. Ik heb reeds meer dan eens verklaard, dat ik grondaankoop door een Gemeente toe juich; ik behöef dus hierover niet verder uit te weiden en met de theorie van den inzen der ga ik wat theorie betreft onvoor waardelijk mede. Het Gemeentebestuur moet nu echter de practijk gaan uitvoeren en al dadelijk verklaar ik, dat enkele jaren gele den een zeer verstandige daad was de aan koop van het landgoed >Birkhoven«. Een zeer uitgestrekt terrein was toen door bijzon dere tijdsomstandigheden zeer goedkoop ver krijgbaar. Wanneer weder dergelijke ge vallen zich voordoen, dan hoop ik, dat het Gemeentebestuur even bij de hand zal zijn. De theorie wordt dan gevolgd door goede practijk. Ik zal nu niet weer breed uiteenzetten de vraag of de practijk slecht is, waarneer bij de vóorwetenschap, dat de bevolking niet vooruitgaat feitelijk achteruit gaande is de Gemeente toch bij een belangrijke hoe veelheid bouwgronddie zij reeds bezit, tegen betrekkelijk hooge prijzen zeer verafgele gen bouwgronden gaat voegen. Ik meen, dat een dergelijke handelwijze getuigt van het roekeloos veronachtzamen van de voet angels en klemmen der practijk. En nu zal ik maar even daarbij aanstippen de bindende en lastige servituten, welke op die verafge legen aan te koopen bouwgronden rusten. Een Gemeente mag nooit dergelijke servi tuten aanvaarden. Hoe kan ze thans beoor- deelen of over 50, zeg 25 jaar, het niet dringend noodzakelijk kan geworden zijn om uitgebreide arbeiderswijken op die bouwter reinen te doen verrijzenMen zou dan, door belangrijke afkoopsommen, misschien wijzi ging der voorwaarden kunnen verkrijgen; maar men ziet wel in, dat de Gemeente zich hier vervormt in een melkkoe, waarvan lang kan worden genoten door de verkoop ster of hare erfgenamen. De heer Buijs stelt zich voor, dat op het aan te koopen bouwterrein geschikte woon huizen zullen verrijzen van 250 a 500 gul den huurprijs. Er zou dus daar een dépen dance, een kolonievan de oude stad ontstaan. Tusschen die kolonie en de stad ligt het on bewoonde ot weinig bewoonde Bergterrein. Menschen, die in die kolonie gaan wonen, zullen in den regel niet bijzonder welgesteld zijn; want zij, die over ruimer middelen be schikken, gaan natuurlijk dichter bij de stad wonen. Arme menschen kunnen niet in de kolonie wonen. Nu is het een feit, dat er tegenwoordig een zekere mode bestaat om «buiten* te willen wonen. Gaat de bevolking hier niet vooruit dan kan toch nog die genoemde mode oorzaak worden, dat er eene verplaatsing van menschen uit de stad naar de kolonie intreedt. De oude stad zou dan, wat men noemt, beginnen leeg te loopen, hetgeen thans reeds voor de Kampstraat het geval is. De oude huizen in de stad verminderen dan zeer sterk in waarde en wanneer die toestand ooit mocht intreden, dan ga ik den heer Buijs, hoe hij thans ook moge te velde trekken tegen de grondspeculanten, heel in het geheim overhalen om met mij samen grondspeculant in de oude stad te worden. Wij gaan dan nieuwe huizen in de stad zetten, hetgeen dan zeer goedkoop kan wij verhuren die ook betrekkelijk goedkoop wel willen wij, speculant zijnde, onze be langen niet uit het oog verliezen maar wij geven de huizen toch tegen een zoodanigen huurprijs, dat de menschen uit de kolonie allen naar de oude stad terugkomen. Want levens middelen zijn duur in de kolonie en dat her haalde trammen is ook kostbaar, de scholen en de kerken zijn er te ver weg en die mode van het buiten willen wonen begon toch wat duur te worden voor middelmatige beurzen. Wij samen deden dan een grond-speculatie van de goede practijk voor ons. En hoe is nu de practjk van de Gemeente geweest in dit geval? De Gemeente bezit thans reeds uitmun tende bouwterreinen. Laat zij lettende op den loop der bevolking wanneer er weer een goede gelegenheid is haar bouwgronden vermeerderen, doch zonder bindende servi tuten. Laat zij daarbj vooral toezien, dat zij bouwgronden bemachtigt, 'waarbij nijverheid en handel in de eerste plaats gebaat zjn. De theorie wordt dan door een goedt practijk gevolgd. En ik houd er mij van over tuigd, dat alle gemeentelijke grondbedrijven die zoo goed werkten als de heer Buijs mededeelde aan het eind van zijn artikel, geleid werden door Gemeentebesturen, die niet alUen aan theorie deden, doch óok iets verder keken naar de voetangels en klem men der practijk. Ik heb nu voor de derde maal hierover het woord gevoerd en verklaar, dat ik er thans voor goed mede eindig. P. S. R. WOLTERBEEK. Gepens. kapitein-ter-zee. Amersfoort, 26 Februari 1913. De aankoop van gronden door de Gemeente Amersfoort. (INGEZONDEN.) Het artikel, door den heer G. J. Buijs geplaatst in de «Amersfoortsche courant van 25 dezer, mede naar aanleiding van de opmerkingen door mij gemaakt in het num mer van 22 dezer, geeft mij aanleiding, nog maals een beroep te doen op de gastvrijheid van uw Redactie, ten einde in de kolommen daarvan te repliceeren. Die repliek zal kort zijn. Hoe belangwek kend het artikel van den heer Buijs ook zij, en hoezeer daarin veel voorkomt, waarover ik zijne zienswijze niet deel, zou het mij toch te ver voeren, indien ik wilde trachten alles nauwkeurig te weerleggen. De heer Buijs heeft zijne meening uiteengezet en ik de mijneiedere lezer oordeele nu, na overwe ging, zelf. Alleen wil ik de bijzondere aan dacht vestigen op een beginsel, waarvan de heer Buijs zich voorstander betoont. De vraag, of men dit beginsel al dan niet deelt, zal van grooten invloed zijn op de vraag of men den aankoop van het terrein tusschen den Utrechtschen straatweg en den Ouden Utrechtschen weg al dan niet noodig acht en daarom komt het mij wenschelijk voor, daarop het volle licht te doen vallen. De heer Buijs verklaart dan, dat iedere outsider, en ook hijzelf, het algemeen nut dezen aankoop ernstig zou betwijfelen, omdat het zeer de vraag is of de waarde vermeerdering van dit grondbezit in afzien- baren tijd wel gelijken tred zal houden met het rente-verlies der kapitalen, benoodigd voor den aankoop, den wegen-aanleg, enz. 5 het niet, dat deze aankoop moet wor den beschouwd als een integreerend deel van het in wording verkeerend grondbedrijf der Gemeente, dat moet steunen op het beginsel om door de Gemeente de hand te doen leggen op alle beschikbare terreinen, zoowel de gunstig als de ongunstig gelegen gronden binnen de grenslijn der Gemeente. Wie zijn outsiders in deze zaak Alle ingezetenen, behalve- de leden van den Raad met hun Voorzitter en den Secretaris. Dus zullen, volgens den heer Buijs, alle overige ingezetenen het nut van dezen aankoop ern stig betwijfelen, voor zoover zij geen voor standers zijn van het beginsel om alle be schikbare terreinen, onverschillig of deze geschikt dan wel ongeschikt zijn, voor de Gemeente aan te koopen. Dat inderdaad zulk een overstelpende meerderheid der ingezetenen van Amersfoort het nut van den onderwerpelijken aankoop ernstig betwijfelde, hoop ik wel, doch geloof ik niet; maar ik geloof wel, dat zeer velen zullen terugdeinzen voor het beginsel om de Gemeente maar steeds zocveel mogelijk grond te doen koopen, onverschillig of de gronden gunstig dan wel ongunstig zijn gelegen. Ik vrees, dat een dergelijke politiek rpoedig den vooruitgang der Gemeente zou knakken. H. DE JONG Jr. Amersfoort, 26 Februari 1915. Zij, die deze belastingen nog niet betaald hebben, moeten dit dus zoo spoedig moge lijk doen, daar zij anders dit jaar niet aan de verkiezingen kunnen deelnemen. Ook moeten degenen, die vóór 1 Februari j.l. hun belasting over het laatstverloopen dienstjaar niet betaald hebben, vóór of op i Maart a.s. bun voldaan belastingbiljet ter Gemeente-secretarie laten zien. In de Remonstrantsche kerk wordt aan staanden Zondag om half tien een godsdienst oefening gehouden voor jongelieden van 10 tot 16 jaar en om 11 uur de dienst voor de gemeentebeide onder voorgaan van ds. Hooykaas. Voor den Doopsgezinden kring hoopt voor te gaan ds. S. I.ulofs, uit 's-Graven- hage. De belastingkiezers worden er aan herin nerd, dat zijn vóór 1 Maart hun directe belastingen moeten hebben betaald. Vóór of op dien datum moet dus bij den Rijks-ontvanger betaald zijn a. de Grondbelasting over het dienstjaar 1912 (i Januari—31 December 1912). b. de Vermogenbelasting over het dienst jaar 1911 1912 (1 Mei 1911—30 April 1912). c. de Bedrijfsbelasting over het dienstjaar 1911—1912 (1 Mei 1911—30 April 1912). d. de Personeele belasting over het dienst jaar 1912(1 Januari 191131 December 1912). De gisteravond onder voorzitting van den Burgemeester mr. J.C. graaf Van Rand- w ij c k, van 8 tot 9 uur gehonden Raads vergadering werd bijgewoond door 18 Raads leden en den Secretaris, mr. J. D. Werk- m a n. Afwezig was de heer Ruys. De notulen der vergadering van 28 Januari werden als vastgesteld beschouwd. Ingekomen waren: van Gedeputeerde Staten van Utrecht een missive van 29 Januari ter toezending van een uittreksel van het Kon. Besluit van 5 Januari 1913, no. 24, strekkende tot goed keuring van de verordening tot wijziging van de Verordening op de Inkomstenbelas ting voor kennisgeving besluit van 3 Februari tot goedkeu ring van het 6e aanvullingskohier der In komstenbelasting als voren een besluit van 3 Februari tot goedkeu ring van het Raadsbesluit van 21 December tot wijziging der Gemeente-begrooting, dienst 1912 als voren; een besluit van 3 Februari tot goedkeu ring van het Raadsbesluit van 21 December 912, tot overneming van grond aan den Ouden Soesterweg als voren een besluit van 10 Februari tot goedkeu ring van het Raadsbesluit van 28 Januari, houdende machtiging tot onderhandsche ver huring van gronden aan den straatweg naar Hoevelaken als voren een besluit van 10 Februari tot goedkeu ring van het Raadsbesluit van 28 Januari, tot onderhandsche verhuring van perceelen achter de St. Jorisstraat als voren een besluit van 10 Februari tot goedkeu ring van het Raadsbesluit van 28 Januari, tot onderhandsche verhuring van een perceel aan de Kamperbinnenpoort als voren een besluit van 10 Februari tot goedkeu ring van het Raadsbesluit van 28 Januari, tot onderhandsche verhuring van woningen en terreinen onder Leusden ais voren een besluit van 17 Februari tot verdaging van hun beslissing op het Raadsbesluit van 28 Januari, strekkende tot aankoop van gron den aan den Utrechtscheweg -- als voren; een besluit van 17 Februari tot goedkeu ring van de Raadsbesluiten van 28 Januari tot wijziging van de Begrootingen van in komsten en uitgaven, dienstjaar 1912 en 1913, en van de onder gelijke dagteekening ter goedkeuring aangeboden voordrachten op het i jnds van onvoorziene uitgaven der Begrooting 1912 als voren; van C. M. Cremer, J. Bolk, J. Hofland, G. van Wijland, H. Noorman, A. Herschel Bz., J. Stam, J. Overeem bericht, dat'zij hun benoeming tot lid of plaatsvervangend lid van het scheidsgerecht voor de Gemeente werklieden aannemen als voren van M. van Heioma bericht, dat hij zijn benoeming tot Regent van het Burger Weeshuis aanneemt als voren; van den Hoofd-inspecteur, den Inspecteur en de agenten van politie een dankbetuiging voor de verbetering hunner jaarwedden als voren van P, van den Hooff, ie Gemeente- opzichter, een adres, houdende verzoek hem het maximum zijner jaarwedde toe te ken nen ter fine van advies aan B. en W. van de commissie voor het Fonds tot bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werk loosheid het verslag en de rekening en verantwoording over 1012 het verslag ter inzage van do leden de rekening en verant woording aan B. en W. om advies;

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1