RONA Stadsnieuws. Van houten's Cacao Inge2 werkkracht en al die kennis niet op meer practische wijze zijn aangewend maar eer bied moet men er voor hebben. Misschien is er nooit een Minister ge weest, die zóo ontzaglijk hard en veel heeft gewerkt. En als men een dubbel Ministerspenaioen kon krijgen, dan zou deze Minister het hebben verdiend. Men schrijft uit Den Haag aan „de Tijd" In parlementaire kringen loopt het hard nekkig gerucht, dat bij de eerstvolgende re geling van werkzaamheden der Tweede Kamer zal worden voorgesteld, na de Paasch-vacantie het eerst aan de orde te stellen de behandeling der Ziektewet. Dat er dan van behandeling der Tarief wet vóór de verkiezingen wel niets meer zal komen, mag wel als vaststaand worden aangemerkt. Aan »Het Katholieke schoolblad» was ter oore gekomen, dat het wetje tot verbetering der onderwijzers-salarissen in deze wetge vende periode niet meer in behandeling zou worden genomen, ja op het punt stond te worden ingetrokken. Het blad heeft zich daarop tot een adres gewend, waar, indien dit gerucht waarheid bevatte, daarvan alles bekend moest zijn. Het bescheid luidde: Van intrekking is geen sprake en is nim mer sprake geweest. Integendeel, na Paschen zal Minister Heemskerk's salaris-ontwerp ongetwijfeld in openbare behandeling komen. Gezien den kleinen omvang van het wetje, is de ver wachting, dat het vóór het eindigen dezer regeerings-periode het «Staatsblad» zal heb ben bereikt, zeker niet ongegrond. Aan het hoofd van dit nummer berichten Burgemeester en Wethouders, dat in deze maand een aanvang zal worden gemaakt met de woningtelling en noodigen zij de inwoners uit, alle desgevraagde inlichtingen te geven. Dat nu toch ieder beseffe van hoe zeer groot belang deze arbeid is en ook ieder zooveel als in zijn vermogen is medewerke om dien arbeid zoo goed en zoo snel mo gelijk te doen voltooien, opdat een juist en nauwkeurig overzicht worde verkregen van den woningsstand, den huurprijs, het aantal en de inrichting der vertrekken, enz. De heer T. Gouma, rijksklerk ter inspec tie der directe belastingen is overgeplaatst van hier naar Utrechtde kommies 2e klasse J. de Maar wordt 1 April overgeplaatst van Oldebroek naar hier. Zaterdagnacht is in den ouderdom van 75 jaar te Arnhem overleden de heer Cornelis Coenen, een indertijd in heel Europa zeer bekend solo-violist, van i860 tot 1892 direc teur van het Utrechtsch stedelijk orchest, den ouderen Amersfoortsche welbekend. Luitenant-kwartiermeester S. P. Visser en luitenant C. Sisselaar, van het 5e regiment infanterie, vertrekken aanstaanden Donder dag naar de legerplaats bij Harskamp eerstgenoemde als verplegings-officier, laatst bedoelde als commandant van het vaste de tachement. De officier van gezondheid ze klasse G. H. Nord wordt belast met den genees kundigen dienst aldaar. Aan de troepen, die dit jaar daar schiet oefeningen houden zal bevroren buitenlandsch vleesch worden verstrekt. De toelatings-examens tot de Kon. Mili taire Academie, de Cadettenschool en den Hoofdcursus «.uilen plaats hebben in Juli en Augustus. Bijzonderheden in Staatscourant» no. 53. Voor de Hoofdcursus worden opengesteld 19 plaatsen voor infanterie en 5 voor admi nistratie hier te lande en 6 voor infanterie en 5 voor administratie Indifi. De examens voor de Lagere akte en de Middelbare akte A vreemde talen zullen worden gehouden in Augustus en zoo noodig ook in het laatst van Juli; die voor de Mid delbare akte B in de Kerstvacantie. Aanmelding vóór 1 April, Ondanks de zoo gansch onverwachte sneeuwbuien werd Zondagmiddag de tentoon stelling van kunstbeschouwingenonge woon druk bezocht. De subtiele etsen van Boon kwamen wel wat in 't gedrang bij de pittige teekeningen van Raemaekers, die uit den aard der zaak meer de aandacht trokken, waarvan men maar niet uitgekeken geraakte en waarin men telkens iets nieuws ontdekte. Boon's werk kreeg daardoor niet de waardeering, welke het zoozeer verdient. Als gewoonlijk zijn door het Bestuur twee etsen aangekocht voor de verloting. Zij vie len ten deel aan de leden wier kaarten de nummers 1 en 41 dragen. Volgende maand de laatste kunstbeschou wing in dit seizoen. Moeders, ge kunt aan Uw kinderen niets beters te drinken geven dan Ze vinden het een heerlijke opwekkende drank, die niet alleen voor den dorst helpt, maar hun tevens uitstekende voeding in lichtverteerbaren vorm geeft. Koffie en thee zijn nadeelig voor hunne zenuwen. Goed gefabriceerde cacao, zooals RONA Cacao, heeft vele goede eigenschappen, maar geen enkele nadeellge eigenschap. En in het gebruik is Rona Cacao zeer goedkoop. Al is [het begin van het nieuwe week- program der bioscoop »De Arend» ook de Zwarte zee bij avond, dit neemt niet weg, dat de film een groot aantal zeer verras sende zeegezichten biedt. In »Hoe ouder, hoe gekker» wordt de waarheid bewezen van de uitspraak van vader Cats, dat gelijke jaren goed te paren zijn, beter dan dat een jong meisje zich maar, op commando van haar vader, laat trouwen met een ouden professor, die, door een slaapdrank van de wijs gebracht, den pipa zóo vertoornt, dat hij voorgoed de bons krijgt. «De gijzelaar» is een op Amerikaanschen bodem overgebrachte bewerking van »Die Burgschaft», rijk aan prachtige natuurtafe- reelen en zeer opmerkelijk door de gevech ten van den op zijn woord eenige etmalen losgelatene tegen een panter en een leeuwin de ongelooflijke brutale ruiterstukjes. Gavroche in het Luna-park» doet onbe daarlijk lachen om de vele avonturen die hij en zijn onafscheidelijke gezellin er beleven. Het groote nummer is »De wildstrooper», de geschiedenis van een onverbetcrlijken wilddief, die, vooral omdat de jachtopziener verliefd is op het zelfde meisje waarop hij een goed oogje heeft, het zwaar te verant woorden krijgt en ten slotte door de kodde beiers wordt gedood. Een zeer spannend drama, vol beweeg en buitengewoon fraai op zichzelve reeds een gang naar «De Arend» meer dan waard. Het bioscoop-theater aan de Langestraat hoeft deze week evenzeer een heel mooi programma. »Na jaren» geeft in beeld de geschiedenis van een drankzuchtige, die, in zijn roes, zijn vrouw mishandelt en, vreezend haar te hebben gedood, haar verlaat en al dieper en dieper zinkt. Inmiddels is de vrouw door een gansch onverwachte erfenis rijk geworden, zóo rijk zelfs, dat een misdadigersbende haar eenig kind doet stelen om op die wijze een flin- ken losprijs machtig 'e worden. Toevallig komt de vader van het kind op het spoor van de misdaad en verdedigt het kind met gevaar voor eigen leven. Juist als hij door de schavuiten tegen den grond is geslagen, treedt de inmiddels gewaarschuwde politie binnen en overweldigt zij de boeven. Man en vrouw herkennen elkaar. Uit Liefde en wetenschap» blijkt voor den zooveelsten keer hoe ontzettend gevaar lijk het is, dat verloofden elkaar ijverzuchtig maken. De jonge man heeft een toestel uitgevonden waardoor hij kan zien wie met hem telefoneert. Op een afgesproken oogen- blik belt hij zijn aanstaande op, doch deze laat zich, terwijl zij teleioneert, omhelzen door haar als man verkleede zuster. Dit ziet de jonge uitvinder op zijn toestel en hij wordt krankzinnnig. Slechts door een her haling van de scène, die zijn verstand be nevelde hetgeen geschiedt door een inte ressante bioscopische opneming komt hij weer tot bezinning. Een hoogst leerzame beeldenreeks is de film waarin een groot aantal visschen en weekdieren wordt uitgebeeld in hun leven in een aquarium. Het groote nummer is «De wraak van Stephan Huiler», een variété-artist, die den huisvriend die hem bedroog, doodt. Hoogst spannend is »Hoe men grondbe zitter wordt in de Vereenigde Staten», waarin de gegadigden naar een akker om 't hardst moeten rennen naar een vooraf aangeduide plaats, ten einde de eerste keuze te kunnen doen. Het is een lust, dat rennen te zien en óok om waar te nemen hoe verbazend velen deelnemen aan dien wedstrijd. De komische nummers zijn heel aardig vooral de charge op de strompelrok en den harembroek. f)e plaatselijke vcreeniging tot bestrijding der tuberculose vergaderde Donderdagavond in «hotel Reichmann» onder voorzitting van den heer W. H. E. Vrijdag. De notulen van 20 Februari 1912 werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den Secretaris, den heer W. C. Oostcr m a n, die hierna het jaarverslag uitbracht, waaraan het volgende is ontleend Aanvankelijk liet de financieele toestand zich zeer ongunstig aanzien, zoodat de vele aanvragen om hulp met de grootste omzich tigheid behandeld moesten worden. Dank zij de groote activiteit van eenige dames-be stuursleden is echter het ledental zoodanig toegenomen, dat de toekomst met grooter opgewektheid kan worden ingegaan. Herinnerd wordt aan het concert in de St. Joriskerk, dat een batig saldo van f 260 leverde, en aan de uitvoering in December welke f271 in kas bracht. Door een belang stellende zijn der vereeniging bonboekjes aangeboden, welke dankbaar zijn aanvaard, die door patiënten aan de huizen worden aangeboden, aanvankelijk met goed resul taat. De Emma-bloem bracht dit jaar, ir. ver gelijking met vorige jaren, zeer weinig op, vermoedelijk door de keuze van den dag. Een groot verlies had de vereeniging door het vertrek van barones Rengers en baro nes Van Ilogendorp, die sedert de oprich ting als Bestuursleden met de meest moge lijke zorg de belangen der vereeniging heb ben behartigd. Het consultatie-bureau bleef een voorwerp van aanhoudende zorg. Gelukkig is het Be stuur er in geslaagd, een leider voor het bureau te vinden in dr. J. J. Snel, die iederen Maandag en Donderdag des middags te 4 uur in het St. Elisabeth's gasthuis zitting houdt. Door doeltreffende reclame werd de toeloop grooter en kwamen ook juist meer die gevallen, welke gewenscht worden. Van de 7 patiënten, die in dit jaar gebruik maakten van de lighallen, konden 4 hunne werkzaamheden hervatten, terwijl bij de 3 overigen duidelijk vooruitgang kon gecon stateerd worden. De lighallen zijn verplaatst naar den tuin van het St. Elisabeth's gast huis. In het geheel werden 68 patiënten inge schreven, waarvan er 33 in aanmerking kwamen voor huisbezoek, n.l. 16 mannen, 10 vrouwen en 7 kinderen. Door de enque-trice werden 1385 bezoeken afgelegd. Uit het magazijn werden verstrekt6 sputumflacons, 5 sputumbakjes, 4 sputum- glazen, 4 lysoform-emmers, zakdoeken, losse zakken, 8 ligstoelen met dekens, 4 ledikan ten met volledig beddegoed, 11 thermometers en 2 zeiltjes. Aan 7 patiënten werd toeslag in de huis huur verleend, aan 1 patiënt hulp in de huis houding, aan 1 versterkende middelen en aan 2 ondersteuning voor het gezin, terwijl 4 patiënten dagelijks een flesch melk ontvingen. Twee patiënten, die zich bij het consul tatie-bureau aanmeldden konden geregeld aan het werk blijven. Negen mannelijke en twee vrouwelijke patiënten konden geheel of ge deeltelijk hun werkzaamheden hervatten. Een paar huisvrouwen gingen zooveel voor uit, dat zij zelf weer haar huishouden konden waarnemen. De kinderen bleven bijna allen geregeld de school bezoeken of verzuimden alleen bij slecht weer, terwijl éen patiëntje gedurende langeren tijd en een ander in 't geheel niet naar school kon gaan. Over 't algemeen kan gezegd worden, dat patiënten, die eenige ontwikkeling bezitten, den hun gegeven raad opvolgen bij de minder ontwikkelden is het vaak moeilijk, ze tot het nemen van voorzorgsmaatregelen te krijgen. Dank wordt gebracht aan allen, die de vereeniging in het afgeloopen jaar steunden. Uit de rekening en verantwoording van de Penningmeesteres, mevrouw I. o u m a n, bleek, dat er bij een ontvangst van f2912.10' een batig saldo is van f 803.73. Onder die inkomsten is echter begrepen een bedrag van ruim f 900 aan buitengewone ontvang sten, zoodat de uitgaven de gewone inkom sten nog overtreffen. Mevr. Warnsinck bracht namens de financieele commissie verslag uit, waarna de Penningmeesteres onder dankbetuiging Werd gedechargeerd. Dc Bcgrooling voor 19'3 werd Yast«c* stejd op een bedrag van f 26,3.73 ont- "rn'te riogvoigeilde Bestuursverkiezing werden herkozen barones Van Oldeneel en dr. Kamerling en gekozen gravm Van RNa bespreking van nog enkele huishoude lijke zaken werd de vergadering gesloten. Wie iets gevoelt voor het doel der ver eeniging, het voorkomen van tuber culose en het bestrijden van deze genees bare ziekte - mits men er intijds bij is en de voorschriften van den geneesheer en den raad der enquêtrice precies opvolgt steune dit zoo hoogst nuttige werk door lid te worden. Do .Stichtsche Crt.. meldt aangaande de Vrijdagavond gehouden cursus-vergadering van de anti-revolutionnaire propaganda-club «Groen van Prinsterer», in welke mr. L. Stadig de Tariefwet behandelde In een helder betoog zette spr. het doel van het ontwerp uiteen, als zijnde versterking der inkomsten en bescherming der nationale nijverheid, en besprak vervolgens de bezwa ren, door de tegenstanders van het ontwerp ingebracht. Om enkele aan tc stippen, zij vermeld, dat, waar beweerd wordt, dat deze belasting zal drukken op den kleinen man, naar berekening dooreen genomen, dit slechts zal bedragen f 7-50 Per 8ezin en Per iaa.r' waarbij dient opgemerkt, dat de luxe-arti kelen veel zwaarder belast worden, zoodat het bedrag voor de arbeiders nog veel min der wordt. Opgemerkt wordt voorts, dat 11a 1859 door Minister Spenger van Eijk en vervolgens door andere ook liberale Minis ters, dc tarieven zijn verhoogd of de invor dering verscherpt, (ievolg hiervan is niet geweest achteruitgang, maar een steeds toenemen in bloei van de beschermde be drijven getuige de gunstige toestanden in Twente, Ook het buitenland is ons hier een leerzaam voorbeeld. Vooral dient gelet op het voorgestelde in het ontwerp, waar onbe werkte artikelen geheel niet belast worden en die artikelen, welke hier vervaardigd kunnen worden, juist aan hoogere belasting onderworpen worden. Resumeerende achtte spr. het ontwerp, eenmaal wet geworden, een zegen voor ons volk, als zijnde een bron van grootere wel vaart. Op deze rede volgde een aangename gc- dachtenwisseling, waaraan vele deelnamen. Onder de georganiseerde bouwvak-arbei ders hier ter stede wordt een loonactie op touw gezet, waartoe uit hun midden een loon-comité is gekozen. Men wenscht een aanvankelijke loonsver- hooging van 3 cent per uur voor de tim merlieden en de metselaars. In het laatst dezer maand zal een groote openbare ver gadering belegd worden waarin als sprekers zullen optreden een van den Roomsch Katholieken en een van den Neutralen natio- nalen vakbond. Ook bij dc georganiseerde schildersge zellen zal op loonsverhooging worden aan gedrongen. De zangvereeniging »De blauwe vaan» verwierf Donderdag in den zangwedstrijd, gehouden op den feestavond der afdeeling Baarn van de Ned. vereeniging tot afschaf fing van alcoholhoudende dranken, den jden prijs, een zilveren medaille. Zij had evenveel punten als haar naamge- noote uit Baam. Een der aanwezigen stelde een derde zilveren medaille beschikbaar en bij loting viel deze ten deel aan het dappere zangkoor uit Amersfoort. De voetbalwedstrijd, trots hageljacht en stromgeloei, Zondag op Birkhoven gespeeld tusschen Quick en Be Quick, uit Zutphen, eindigde met een 0—3 nederlaag voor de thuisclub. Morgen zijn aan de beurt voor den herijk zij wier familienaam begint met K of 1, overmorgen zij wier van met M of N aan vangt. Daarna is 't weer rust tot aanstaanden Maandag, Ter gister gehouden paardenmarkt werden aangevoerd 400 paarden en 120 hitten. Luxe-paarden golden f 300 tot f G50, werkpaarden f 200 tot f 450, paarden voor de slachtbank f 80 tot f 120, hitten f 70 tot f 200. Door huitenlandsche kooplieden was de handel levendig, vooral voor ie kwaliteit paarden. Bij de gister ten overstaan van architect W. 11. Kam gehouden aanbesteding voor den bouw van een Herstellingsoord, aan den l.eusderweg, voor de Maatschappij tot op voeding in het huisgezin van weezen en andere minderjarigen (doorgangshuis «Zand bergen») werd ingeschreven als volgt: 1. van Harpen, Amersfoort, f 27 980J C* Blilm, Hilversum, f 27 7S0; N, Wolfswinkel' Zn.. Amersfoort, f 26 250; A. Versteeg, Utrecht, f 25 950I„ J, Hemels. Amers foort, f 25 592 H. I„ van Eijborgen, aldaar, I 24 885 Gebr. J ijnenberg J. Wildeman, aldaar f 24 623(5, J, Smit, Haarlem, f 24 nooA.C. lw, 11. Noorman, Iloogevest, aldaar, aldaar, f 23 800H E. Carree, Zeist, f Amersfoort f 23 land, f 23 300; c; f -^3 >95 J "E-J. Ruit J. Boshuizen, alda; i enderenaldaar, Meppel, f 22 4S0'; foort, f 22 100 f 20 880. Dc gunning is De agent van p0| sedert 3 October dienst, is met ingati tot Gemecnte-veldvi Gister is door di negende persoon, schap in den diefs nadeele van de II, Hij werd hedenoch Kijk niet te veel om u heen meest i maar, dat de zwart lichte beter te doen Buiten verantwoorde Kopy van Ingez niet geplaatst, word Gcat^e Redactie, Mag ik in uw bl- verzoeken voor het Met verwonderii G emeen teraads vers!; heer Gerritsen Briët aan B. en W, gen in het Sasje, I fertstraat, voor wat antwoordde»dat k Met verwonderin Gemeente, die best een aankoop van onkosten medegerei f 170 000, niet in sl wegen te verbeter geschikt te maken. Behalve de hier nog verscheidene den of bijna den ze Onwillekeurig rijs zou meer behoefte Amersfoortde dan wel grond aa loopig niemand iet tegenwoordige bew< En waarom niet' De heer Buijs be aan woningen van tot f500. Dit is m.i. niet ju prijs zijn nog wel zijn ze schaarsch is aan die van eet f 200. Deze zijn zoo te verkrijgen, en zi ze veelal niet eens eischen. Een gevolj naren hun huur v menschen gedwong wonen, die hun waard zijn. Verder geef ik weging, eens een verschillende stratei de St. Jorisstraat, erf Men zal dan totfi dat verbetering dl isof zou de naamS op haar plaats zijn, ij voor bier liever t plaatsen Of wil de Gcmeej voortduren om er 0 waardigheid van h en het zoodoende sten voor de Gemei Doel van dit scl ol het wel gewCitig gave van f170 000 de belastingbetalen gers, want ook J de plantsoenen zijn teneen steen de ook aanleiding dat hun doel beantwoor Mocht de Raa3 men om een dergel voor het afbreken d wen van nieuwe gJ| menschen zijn te be* Met dank voor d« Amersfoort, 28 F4 Geachte Redactiei Als middenstandei niet veroorloven, nj met naam en toenJl van de «ruggegraat) ik een niet onaanzief

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2