BIJBLAD AMERSFOORTSCHE COURANT van de uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHE COURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 1 MAART 1913. De 35ste ledenvergadering van de veree- niging Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken* werd gisteravond in het gebouw dier school gehouden onder voorzitting van den heer G. J. B u ij s. In zijn openingswoord zeide de V oorzi t- t e r lang geaarzeld te hebben eer hij zijn oude stoeltje weer innam, doch op den duur bezweken te zijn voor de vertoogen van den heer W o 11 e r, die hem zonneklaar bewees dat diens drukke bezigheden hem niet toe laten, nog langer Voorzitter te blijven. Spr. deed dan ook ten slotte toezegging, voorloo- pig weder als Voorzitter op te treden zoo lang hij nog metterwoon in de Gemeente zal vertoeven. De notulen van 30 September werden nu gelezen en ongewijzigd vastgesteld, met groo- ten dank aan den Secretaris, den heer B1 o e m. Vervolgens bracht notaris Knoppers verslag uit namens de commissie tot nazien der rekening en verantwoording over 1910. Alles is Donderdagmiddag nauwkeurig na gegaan en, als gewoonlijk, in de beste orde bevonden. De commissie adviseert dan ook, de rekening vast te stellen, onder dankbe tuiging aan den Penningmeester, rnr. V a n den B e r g h. Zii sluit in ontvangst en uitgaaf op f23 179.15, met een batig saldo van f41.46, tegen f 19.91 de vorige, terwijl de Begroo ting was f 22 875. Het heeft de aandacht der commissie, be staande uit de heeren Knoppers, Van Dui nen en Van Esveld, getrokken, dat éen post wordt verantwoord, die feitelijk op de reke ning 1911 thuis behoort, namelijk de resti tutie van den avond-cursus. De Voorzitter: Dit komt omdat dit pas na het einde van den cursus wordt ver effend door de subsidieerende lichamen. De Voorzitter: De posten zijn inder daad hier en daar overschreden in vergelij king met de Begrooting. De hoogere school gelden en de subsidicn van omliggende Gemeenten, van waaruit leerlingen de school bezoeken, maakten dit mogelijk. Aan de financieele commissie kon niet worden inzage gegeven van den toestand van het zoogenaamde werkstukken-fonds dat in beheer is bij Jen heer Ed. van Vollen- hoven. die door ongesteldheid elders vertoeft. Men bedenke, dat aan de school nimmer op bestelling wordt gewerkt en dat werkstukken dus alleen dan worden verkocht wanneer een kooper zich aanmeldt. Dit fonds is tevens de veiligheidsklep voor de jaren waarin geen verloting van werkstukken wordt gehouden, geeft eenige zekerheid als er onzekerheid is, eenige elasticiteit in de geldmiddelen en is sedert jaren in het leyen geroepen door de ervaring, omdat de inkomsten der school zoo wisselvallig zijn. Feitelijk is de post leermiddelen* wat over schreden en wel door den aankoop van een draaibank voor het 3e studiejaar der smeden; een hoogst-noodig instrument. De heer Wolter: Die draaibank, waar aan zeer groote behoefte was, zou anders moeten zijn aangeschaft uit geleend geld. Op deze wijze behoeft de school echter geen rente of annuiteit te betalen. De Secretaris deelde hierop de hoofd zaken mede uit het jaarverslag, dat immers weldra in druk verschijnt. 0.a. werd meegedeeld, dat het aantal leden steeg van 158 tot 168, het aantal donateurs met 1. Bijzonder vermeldenswaarde feiten deden zich niet voor; het onderwijs onder vond geen stagnatie. Lof wordt gebracht aan den ijver en de toewijding van Directeur en onderwijzend personeel en hulde aan den heer Wolter voor de wijze waarop deze tijdelijk hei Voorzitterschap waarnam. De Voorzitter releveerde uit de aan dit verslag toegevoegde statistieken de loo- nen, welke de leerlingen, die in 1910 de school verlieten, reeds ontvangen. De aller minste, vervolgde spr., heeft 10 cent, ande ren tot 26 cent per uur, sommigen f 5,[f 7 of f 12 per week en de betere helft f 50 tot fioo per maand. Van de 41, die nu 2 jaar geleden van school gingen, veranderden slechts 2 van vak, waarvan 1 nog als genie soldaat het in de school geleerde toepast. Een bewijs, dat via de school een flinke jongen wel een toekomst kan vinden en dat de schooi heel wat jonge mannen voort helpt bij den bestaansstrijd. Dat de school wordt gewaardeerd, blijkt uit de aanmelding van rond 70 leerlingen voor den nieuwer, cufsus. Het aantal van hen, die zich aanmelden voor de smids klasse, ten einde metaalbewerker te worden, neemt steeds toe van 20, bij de opening der school, tot omtrent 50 dat voor de timmerlieden neemt voortdurend af; een verschijnsel, dat in heel ons land valt waar te nemen. In de notulen is reeds vermeld, dat de ruimte in het gebouw te beknopt wordt. Vooral de schilders hebben behoefte aan een lakkamer en een bergkamer, te meer nu de Gemeente, die ons vroeger daarmee zoo n grootcn dienst bewees, daarvoor geen lokaal van het Werkhuis meer kan missen. De In specteur van het ambachtsonderwijs heeft reeds gewezen op de te beperkte ruimte. Het onderwijzend personeel heeft niet eens een leeraarskamer en zoo is er meer, dat dringend om voorziening vraagt. Nu hebben we nog wel een lapje grond naast de school, waarop we allerlei zonder linge figuren kunnen bouwen, doch afgezien van de 8 a 9 mille, welke dat bouwen zal vorderen, zal dit slechts korten tijd helpen en dus geen gezonde oplossing geven. Men moet echter in nood zitten om zelf redding te kweeken. Ik wees er reeds op, dat het aantal me taalbewerkers steeds toeneemt. Een tweede verblijdende omstandigheid is, dat ook het gehalte der leerlingen steeds beter wordteen hemelsbreed verschil bij nu jo jaar geleden. Nu komen niet meer leerlingen uit de lagere volksklasse, doch beteren, ook beter onder legden, zelfs uit de gegoede burgerij. Het aantal kostelooze leerlingen is gedaald van 30 tot 2 en wie maar kan bewijzen, dat hij geen schoolgeld kan missen, wordt vrijge steld van betalen. De eenige verklaring is, dat de kleine man niet meer kan missen hetgeen zijn jon gen aan loon derft door het bezoeken der school en dat deze dus moet mee-verdienen. Doch óok blijkt, dat jongens van kapitaal krachtige burgers zin hebben voor het am bacht, daarin een bestaan zoeken. Maar dan is het óok jammer, dat de school, zooals zij thans is ingericht, zoo weinig kan geven. Hetgeen de smidsklassen thans leeren, is net voldoende om den jongen in een machine fabriek te plaatsen bij een draaibank: een accuraat werk, dat al zijn aandacht vordert, doch waardoor de intelligente jongen komt in een doodloopend slop, waaruit hij nooit komt, steeds op de zelfde hoogte blijft, geen toekomst vindt van stavast. Daarom zou het zoo nuttig zijn. voor de élite als zij de behandeling van het stoom werktuig konden leeren, zich in een vervolg- klasse, een vierde leerjaar, de noodige capa citeit eigen maakte voor diploma A (scheeps- machinist). De ministerieele beschikking zegt echter, dat we daartoe een 4e leerjaar moeten maken voor hen die zich óok theoretisch wenschen te ontwikkelen. Er zijn echter nog tal van stoom-machines behalve in een schip, die zeer attent moeteu worden bediend en waarvoor diploma A wel degelijk noodig is. Een dergelijk 4e leerjaar zou ook kunnen opleiden voor de electro techniek. Overal rijzen electrische centrales op en daarin is een best stuk brood te verdienen. En er werd zelfs gevraagd om een oplei ding voor chauffeur. Daarop is de school echter vooralsnog niet ingericht. De beide andere vervolgcursussen echter vallen binnen het bereik der pas herziene Statuten. Wij hebben kans gezien om ons te be helpen door het splitsen der 3 smids-klassen als overgangsmiddel ging dit, zoover het voeten had; doch nu het aantal smedenzóo blijft toenemen, gaat het niet langer en moet er minstens éen onderwijzer bij aangesteld, benevens éen voor electro-techniek en éen voor stoomwerktuigkunde. Er is nog meer. De jongens, die de school hebben verlaten, moeten ook een brief kunnen schrijven, hun boek kunnen bijhouden en nu worden slechts de hier ter stede wonenden in dit opzicht bijgewerkt in de Burger Avondschoolde jongens, die buiten de Gemeente wonen en dat is ruim een derde leeren niets van deze zakendie zij, op eigen beenen staande, toch zoo broodnoodig hebben. Een veel betere toestand zou dan ook worden geschapen als allen dit ontwikkelingsonderwijs aan de school zelf konden krijgen, een paar uur per week; doch daarvoor is noodig een onder wijzer met de hoofdakte en de Lagere akte Wiskunde. Met de electro-techniek zou men moeten beginnen in het 3e leerjaar; stoomwerktuig kunde kan wachten tot het 4 e. De élite wordt reeds vanzelf uitgeschift en zóo als de schoolbevolking thans is saamgesteld en het gehalte wordt blijkens de ervaring steeds beter is er materiaal genoeg. Op deze wijze zal de kennis op hooger peil worden gebracht en zal het onderwijs tevens meer homogeen worden. Maar om daartoe te komen, moeten er 5 onderwijzers worden bijbenoemd en ande re klassen worden ondergebrachtdoch dan weten we in dit gebouw heelemaal geen raad en er moet dus komen een 11 i e u w g e b 0 u w dat in April 1914 klaar moet zijn. De kansen staan goed. In onze streken is geen enkele Middelbare technische school voor metaalbewerking te Utrecht is er al leen een voor de houtbewerking. De exploitatie-kosten zullen echter een 15 mille meer vorderen en daartoe moeten we de subsidies verhoogd zien te krijgen. De Inspecteur beloofde reeds krachtigen steun en ik heb goede hoop, dat het plan in goede aarde valt. vooral waar thans zonneklaar, uit hetgeen de jongens verdienen, blijkt, dat de gelden zeer goed worden besteed. Het vakonderwijs is een zeer groote fac tor voor Amersfoort. De industrie- en huis houdschool geeft uitmuntende resultaten dc Handelsschool belooft óok veel de Ambachts school heeft reeds haar sporen verdiend. Alles samen zal een 10 a 12 mille vorde ren. Bedenk daarbij, dat een gewone Lagere school 15 mille kost. Dank zij het stelsel van het Ambachts onderwijs, dat in zeer wijden omtrek zóo veel nut sticht en waarvan ik een groot be wonderaar ben, bestaat er een uitmuntende samenwerking tusschen Rijk, Provincie en Gemeente en dit doet gegronde hoop koes-, teren, dat het plan, thans nog in een zeer aanvankelijk stadium van wording, kans van slagen heeft. Daar bij de rondvraag niemand iets had op te merken, werd hierna dc vergadering, welke te 8 uur aanving, om q uur gesloten. De derde of laatste winter-collecte van de Ned. Hervormde diaconie heeft met de na gekomen giften opgebracht f 445.63. Quick ontvangt hier morgen Be Quick, uit Zutfen. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk om kwart over zes, die van de overige voertuigen op zijn laatst te kwart voor zevenen zijn aangesto ken. Toen gisterochtend omstreeks 6 uur een bewoonster van het Monnikenpad hij de Zand bergerlaan de kachel wilde aanmaken, ont stond brand in het woonhuis, die zóo toenam, dat het huisje weldra geheel in vlammen opging. De kinderen en het vee werden nog intijds geredhet inboedeltje verbrandde voor het grootste gedeelte. De buitenspuit kwam uit den aard der zaak eerst heel laat en moest zich er toe bepalen, de belendigen te beschermen. Verzekering dekt de schade. Maandagochtend herijk voor de letters E en F, Maandagmiddag voor G, en Dinsdag voor hen wier naam begint met H, I of J. In den afgeloopen nacht werd door een der ruiten van de uitstalkast des heeren C. Hehenkamp geschoten. Een hevige slag. een zeer klein gaatje en glassplinters door de étalage-kast; hot ko geltje werd echter niet gevonden. Door de politie is hier aangehouden en naar Utrecht geleid een man, die nog twee maanden te goed had. Een van de dwaaste vormen, waarin zich de eigenliefde uit, is de zucht om gelijk te hebben, zijn zin door te drijven, liefst den baas te spelen. TTit don Omtrek. De Gemeenteraad van Utrecht stelde Don derdag met 19 tegen 9 stemmen vast een Verordening tot heffing van belasting op de openbare vermakelijkheden, welke op 1 Mei in werking zal treden. Ingezonden stukken moesten weer om plaatsgebrek blijven liggen. Uitstel is echter geen afstel. Ook verslagen en advertentiön moesten uitgesteld. BEURSO VERZICHT. van 22 Februari tot 1 Maart 1913. De week, die achter ons ligt, begon voor Wallstreet met een rustdag wegens de viering van Washington-day, gevolgd door den Zon dag. Mocht al gedurende die tweedaagsche rust de stemming op de continentale Beurzen iets meer geanimeerd geweest zijn, op de New-Yorksche Beurs bracht dez<" vacantie al zeer weinig verandering; integ- ïl, geheel in overeenstemming met de tendens der laat ste weken, begon zij ons weder flauwe af brokkelende koersen te toonen. Te verwon deren was dit trouwens nietimmers de algemeene toestand was geheel de zelfde gebleven. Men kan zich in Wallstreet niet aan pessimiste overwegingen onttrekken, zoo lang alles schijnt samen te spannen om een geleidelijke gezonde ontwikkeling van den Beurshandel tegen te houden. Bij een zoo heftig optreden door de Regeering tegen de groote spoorwegmaatschappijen, de groote industrieele lichamen, ja tegen de effecten beurs zelve, is volkomen te begrijpen, dat de zakenlust tot een minimum wordt geredu ceerd. Men blijft onder de tegenwoordige omstandigheden in Amerika meer dan anders in de vrees verkecren, dat dc dag van mor gen nieuwe onaangenaamheden, nieuwe moeilijkheden kan brengen en zulks doet de naaste toekomst met argwaan tegemoet zien. De koersen zijn dan ook in den laatsten tijd geleidelijk aan afgebrokkeld en lang zamerhand is een niveau bereikt, dat de verwachting doet wettigen, dat den eenen of anderen dag eenig herstel, zij het ook van weinig beteekenis, van tijdelijken aard wellicht, zich zou voordoen. In den loop van deze week heeft dit ook inderdaad plaats gehad. Onder den invloed der vastere stem ming op de Europeesche Beurzen, in ver and met betere berichten omtrent de Balkan moeilijkheden, gepaard aan dekkingen door baissiers in Wallstreet, die het verstandig oordeelden om op de lage koersen tot in krimping hunner posities over te gaan, trad een herstel in, dat eenige dagen aanhield, doch op het einde der week weder tot staan kwam. Op den laatsten Beursdag toch werd de stemming onregelmatig, toen men tot de overtuiging kwam, dat in den algemeenen toestand toch eigenlijk geen verandering ge komen was. Men werd er tevens nog eens aan herinnerd, dat het den spoorwegen in den laatsten tijd niet gemakkelijk gemaakt wordt, door het bekendworden der weigering door de .Spoorwegcommissie van Maryland om haar toestemming te yerleercn tot de uitgifte door de Baltimore and Ohiovan 62 miltioen dollar notes. Die Spoorweg-commis sies laten in den laatsten tijd wel van zich spreken. Immers onk het plan 'Ier afschei ding Union-Southern Pacific heeft niet de goedkeuring mogen verwerven van de com missie in Californiö. liet betreft wel niet het plan in zijn geheel, doch de ingebrachte be zwaren brengen toch weder stagnatie. Spe ciaal de overneming door de Union van de Central Pacific ondervindt tegenwerking. Zoo is de Western Pacific (gecontroleerd door de Denver! tegen deze overnemingJin verzet gekomen, bewerend, dat zij door de samensmelting van de Union-Central Paci fic belemmerd wordt in haar mededingen naar het Californisch vervoer. In Mexico blijft de toestand, blijkens de berichten, nog uiterst verward en verre van rooskleurig. De nieuwe Regeering heeft nog de handen vol om haar tegenstanders te keer te gaan. Het land ondervindt wel de ellende van den burgerkrijg, die blijkbaar met groote bitterheid aan beide zijden wordt gevoerd. Deze moeilijkheden veroorzaken Amerika ook veel last en baart der Regee- r'ng grooten zorg, daar ue mogelijkheid steeds blijft bestaan, dat zij tot een gewa pende interventie zou moeten overgaan. De koersen vergelijkend met een week te voren, zien wij. dat, als gevolg van de herstellende beweging, er niet veet verande ring is gekomen. Southern Pacific-shares, die de vorige week onder pari vielen, kon den zich bijna 2 pCt. herstellen. Ook Amals en Steels blijven nog iets boven verleden week. Op onze locale markt bestond deze week in verschillende afdeelingen heel wat meer levendigheid dan sinds .eenigen tijd het ge val was. De STAATSFOXDSENMARKT lag over hetalgemeen zeer vast in verband met vredes- geruchten en berichten omtrent toenadering tusschen Bulgarije en Rumenië. Geruchten betreffende demobilisatie van Rusland en van Oostenrijk deden de ronde en speciaal Russen waren dan ook vast van toon. Japan sche fondsen prijshoudend. Chineesche aan den zwakken kant in verband met de moei lijkheden, welke China ondervindt bij de po gingen tot het sluiten van een groote lee ning, welke het land dringend noodig heeft, wil het niet in financieele moeilijkheden ge raken. CULTUURWAARDEN hadden een ge animeerd aanzien, terwijl Kaliredjo's daarbij de aandacht trokken door een zeer vaste stem ming, zich uitend in eenkoersavans van onge veer 10 pCt. INDISCHE MIJNWAARDEN weinig ver anderd. Great Cobars iets zwakker. Op de afdeeling der PETROLEUM- WAARDEN heerschte over het algemeen een goede tendens. Onder den invloed van een gunstige stemming voor Shells ie Londen kor.den aand. Koninklijke een tiental procen ten opkomen, terwijl ook Gec. Hollandsche hooger bleven. Daarentegen lagen Intern. Rumeensche Petroleum flauw. Zij vielen terug tot op 115 om aan het eind der week zich tot ongeveer 120 te herstellen. RUBBER WAARDEN lagen vrij stil doch TABAKSAANDEELEN hadden een leven dige week. Er was goede kooplust voor diverse soorten en het resultaat is dan ook. dat verschillende koersverheffingen vallen te constateeren. Speciaal trokken de aandacht de aandeelen Bindjey-tabak, die van 981 konden monteeren tot ongeveer 117, op geruchten, dat deze Maatschappij zou worden overgenomen door de Deli Batavia Maat schappij, waarbij 4 aand. Bindjey zouden wor den ingewisseld tegen 1 aandeel Deli Batavia. PROLONGATIE, op het eind der week iets vaster, sluit op 4'/-' a 3:V< pCt. M. V L.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 5