Zaterdag 8 Maart 1913. RONA Cacao No. 8233. 62e Jaargang. BIJBLAD. Van houten's Stadsnieuws. AMERSFOORTSCHE COÜRAIÏ. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van CleefT HOOFD-REDACTEUR P. J. FRBDERXKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post ƒ1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU ZORTZGRAC5T 9. Postbus 9. Telefooi Bij dit nummer behoort een KENNISGEVINGEN. Aflossing Provinciale geldleening. De Gedeputeerde Staten van Utrecht brengen bij dezen ter kennis van belangheb benden, dat op Maandag, den 10 Maart e. k., des namiddags ten half twee ure, iD het Pro vinciaal Gouvernementsgebouw, te Utrecht, de uitloting zal plaats hebben van een gedeelte, groot drie duizend gulden ff3000.der geld leening, groot f140000.aangegaan krachtens besluit der Staten van Utrecht van 16 November 1886, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 12 December 1886, no. 17. Utrecht, 3 Maart 1913. De Gedeputeerde Staten voornoemd, P. D. SCHIMMELPENNINCK, Voorzitter. A. VAN DOORNINCK, Griffier. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, maken bekend, dat in de maand Maart iu deze Gemeente zal worden gehouden een alge- meene Woningtelling. De ingezetenen worden uitgenoodigd, alle ge vraagde inlichtingen aan de met de telling be laste personen te verstrekken. Deze personen zijn voorzien van een door den Gemeente-secretaris onderteekend legitimatie bewijs, hetwelk zij, desgevorderd, verplicht zijn te toonen, Burgemeester en Wethouder» voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, J. D. WERKMAN. Eén dubbeltje maar. Kinderen, heb jullie wel eens iets gehoord over de Maatschappij «Zandbergen»? Mogelijk niet en daarom komen wij jullie aandacht vragen. Op Zand bergen» worden arme ouderlooze kinderen verzorgd, om zoodoende flinke men- schen van hen te maken. Nu zijn er onder die arme weezen en half- weezen ook vele zieke en zwakke kinder tjes, die extra-verzorging behoeven. Sinds eenige jaren worden die kinderen te Nunspeet verpleegd en reeds zijn ver scheidene jongens en meisjes, die zwak en ziek daar kwamen, nu flink en gezond ge worden. Toch zijn er velen, waarvoor wij geen plaats hebben. Nu heeft een weldenkend kindervriend ons een stukje bosch afgestaan bij Oud-Leus den en wij willen daar een prettig, zonnig tehuis stichten waar onze zieke stakkerds zeker ééns zoo gauw gezond zullen worden als elders. Vele goede menschen gaven ons geld om met bouwen te beginnen maar éen ding een voornaam iets om te bouwen ontbreekt ons nog. Dat zijn de steenen voor ons Herstellings oord. En nu komen wij aan onze Hollandsche meisjes en jongens vragen, elk een steentje bij te dragen door ons éen dubbeltje van hun weekgeld te offeren. Jelui hebt het zoo goed in 't leven en als je ziek bent, zijn vader en moeder dadelijk om je met hun zorgen op te knappenmaar denkt nu eens even aan die kinderen, die alles moeten missen en die reeds vroeg in staat moeten zijn, hun kost te verdienen. Zij moeten hard tobben voor hun dage- lijksch broodje, dat voor jelui steeds klaar staat, nog wel lekker gesmeerd en goed voor zien van koek of kaas. Ziet, als je allen ons helpt, zijn we gauw klaar, dan hebben wij volop staenen om te zijn de vleeschvormende bestanddeelen in de juiste verhouding verbonden aan de vetvormende stoffen. Daarom is dit een ideaai voedingsmiddel. Tevens is het een aangenaam genotmiddel. Geen wonder dat het algemeen als de volksdrank bU uit nemendheid wordt aanbevolen. bouwen en wie van jelui dan dezen zomer per fiets of auto langs den Leusder weg bij Amersfoort komt, kan met voldoening zien, dat al die losse steentjes, waaronder ook de uwe, netjes gerangschikt en vastgemetseld zijn, om die arme kinderen een prettig her stellingsoord of tehui» te bezorgen. Als de oudste van je klasse zich nu de moeite wil geven, je dubbeltjes bijeen te garen en ze aan een onzer per postwissel wil overmaken, dan gaat het zaakje vlug van de hand en kun je vooruit op onzen hartelijken dank rekenen. Barsse Van Boetzelaar Suermondt, Hoogland. Mej. G. A. A. bouricius, 's-Gravenhage, Beeklaan 372. Mevrouw Valeton—Ortt, Apeldoorn, villa Boissiere. De meisjes en de jongens te Amersfoort, die zoo menigmaal gastvrijheid vonden op Zandbergen», kunnen de weesjes nog beter helpen, door namelijk het postwisselgeld te sparen en de gezamenlijke dubbeltjes ineens ter hand te stellen aan den Directeur, jhr. W. A. Ortt. Past op uw zakken. Een Bankinstelling te Amsterdam niet een van de grootste verleent blanco-cre- dieten aan soliede zakenmenschen tegen een rente van 6l/2 percent. Niemand zal de Bank hiervan een verwijt maken. De rente is niet buitensporig hoog, vooral als men nagaat, dat il/2 a 2 pCt. wordt gerekend voor de risico. De Bank moet in relatie komen met per sonen, die geld noodig hebben, hetzij omdat hun zaken slecht gaan, dan wel omdat zij hun beweging willen uitbreiden. Adverteeren helpt niet. Een colporteur brengt veel meer postjes aan. En zoo krijgen thans verschil lende Amsterdamsche zakenmenschen, die niet als onsoliede bekend staan, bezoek van een crediet-colporteur, een deftig man, met hoogen hoed en pels en wandelstok met zilveren knop. Hij geeft aan den jongste- bediende zijn kaartje af, en als de patroon den deftigen naam leest, opent hij zelf de deur, en laat hij mijnheer binnenkomen. De man in de pels doet dan uiterst gewichtig hij wil over een zaak spreken, waarvoor de patroon zich ongetwijfeld levendig zal in teresseeren. maar het is een erge vertrou- wenszaakdus, over hetgeen hij gaat zeg gen, mondjedicht alsjeblieft. De crediet-colporteur spreekt dan over groote ondernemingen, die gevallen zijn, omdat er op zeker oogenblik te weinig geld in kas was. Gelukkig zijn nu de tijden ver anderd. Degelijke menschen kunnen voort aan altijd crediet krijgen. En eindelijk vraagt hij, bijna fluisterend >Als mijnheer soms eens in de verlegenheid mocht zitten, kijkt U eens, hier hebt u het kaartje van de firma waarvan ik directeur benwij ver- leenen u gaarne een voorschot, de rente is laagik hoop niet, dat u het mij kwalijk zult nemen; 't is maar een vraag». Wij spraken dezer da^en den leider van een groote firma, die ook den crediet-col porteur op bezoek had gehad, maar die weinig tijd had, en hem er daarom maar spoedig had uitgebonjourd. Hij stond er paf van. Zóo iets was hem nog nooit over komen. Wellicht is thans spoedig de tijd daar, dat men op straat niet meer wordt lastig gevallen door den luciferskoopman, maar dat men wordt aangesproken door «gentle- men», die doodleuk vragen>Kan ik u soms met een tientje dienen Mijn rente is zeven». Als de deftige crediet-colporteur naar Amersfoort mocht komen dan weet men alvast, hoe hem 't best van 't lijf te houden. Baas boven baan. Toen ik voor 't eerst bij't drukken kwam, stond ik aan een degelpers. Alles was nieuw voor mij en versch. Ik weet nog goed, hoe lam 'k dien druk ker vond, die als voorman boven me stond. Mijn hoop waseens staan op zijn plaats, bevrijd van zijn gevit en praats. De tijd gingde tijd kwam. Ik werkte nog te Amsterdam, en schoof een eindje hooger opnu zat ik een ander op z'n kop. Het was al iets, maar nog niet veelde chef was óok niet ideëel. Het cheffie-zijn, dat leek me fijn maar toen ik daar was gearriveerd, werd ik door den leider weer geregeerd. En niemand was er dan ook blijder, dan ik, den dag toen ik werd leider. Maar met dien post kwam ook het leed 't waren niet alleen rozen waarover ik schreed. Ik spaarde en spaarde een goed be drag, zoodat ik patroon mij noemen mag. Ik had een pers, letters, rol en inkt; 'n druk kerij IKhoe mooi dat klinkt. Maar was ik vrij 't Leek er niets bij. Ik had thans bazen, zonder tal, mijn crediteur, mijn debiteur, ja overal had ik te schipperen, te ontzien in plaats van éen waren 't er nu tien. Ik ben van aard niet gauw content, maar nou, met m'n ergsten concurrent, steeds éen pop lager nog dan ik, ben ik 't minst wel in mijn schik. De jongen, die aan de trappers drukt, die gaat onder geen leed gebukt, de drukker die hem controleert, de meesterknecht die hen beheert, de leider die het werk regeert, zij allen lijken mij benijdenswaardalleen voor mij is 't leed bewaard. Betaalde ik niet den dreigbrief daar, Le verde ik niet het spoedwerk klaar. Was ik goedkoop, verdiende ik geen cent. Eischte ik den prijs, mijn concurrent ging met het werk en ik kreeg nul. Dat baas-zijn, is maar droevig spul. Er is altijd hooger, altijd meer, en ik geloof al, op mijn woord van e'er, dat de eenige vrije man die er bestaat, is de schooier die rondloopt in de straat, die slaapt al onder bruggeboog, die heeft geen baas, noch laag, noch hoog, die zwerft naar harte lust maar rond, aj, ik vergat den wakershond. Nu de moraal van dit relaas: Er is altijd baas nog boven baas. Vrij naar Harris Monthly. Het wetsontwerp op de invaliditeits- en ouderdomsverzekering is gister door de Tweede Kamer aangenomen met 54 tegen 35 stemmen rechts tegen links. Het bericht over de richting der trambaan Zeist—Huis ter Heide—Amersfoort, in hët vorige nummer opgenomen, blijkt wel eenige verduidelijking noodig te hebben. Het terrein ten Westen van het Rijks-op voedingsgesticht, waarover die baan is ont worpen, is het terrein onlangs door de Ge meente aangekocht van mevrouw Cock Blomhoff, op welken aankoop, gelijk men weet, de goedkeuring door Gedeputeerde Staten dezer Provincie nog niet is verkre gen. Het terrein «Vleutbergen», waarover de tram verder zal loopen, na den Ouden Utrechtscheweg te hebben gekruist, behoort reeds aan de Gemeente. Aan het plaatselijk telefoonnet zijn thans aangesloten met no. 202 de heer F. L. Laporte, Utrecht scheweg 59. no. 256 de heer J. A. Bakhuis, Utrecht scheweg 94. In den loop van dit jaar zullen we menig maal gelegenheid hebben te doen uitkomen, dat 1913 wel een herinneringsjaar bij uitstek isniet alleen omdat daarin valt de herden king van de voor ons land zoo belangrijke gebeurtenissen van 1813, maar omdat ook 1863 in menig opzicht een bijzonder jaar was. Dit bleek ons bij het bladeren in de Amersfoortsche Courant» van 1863 en het kan zijn nut hebben, den tijd van toen eens te vergelijken met den onzen. Den 6 Maart 1863 golden op de markt de eieren 4 voor 10 cent; in April en Mei zelfs 9 voor 20 cent; gister was de markt prijs f 3.75 tot f 4.00 per 100 of 3®/4 tot 4 cent per stuk. De boter kostte dien dag f 1.12 a fi.15 per pond (thans 73 tot 87 cent); de aardappelen f 1.20 a f 1.30 per mud (gis ter was de marktpriis f 2 a f 2.50). Den 8 Maart 1863 werd van gemeente wege aanbesteed het maken en inhar.gen van twee schutsluisdeuren aan het Spui. Het geheele karwei werd voltooid voor f 409. Het is ook zoowat een halve eeuw gele den, dat men hier ter stede petroleum ging gebruiken. Den 12 Maart adverteerde de oude heer Brom, dat hij moderateur-lampen kon wijzigen in «lampen waarmee men pe troleum of aardolie» kon branden. Dat dit nieuwe verlichtingsmateriaal, dat aanvankelijk werd geleverd in Liters-kruiken die f 2.50 kostten, met wantrouwen werd aangezien, bewijst een ernstig onderzoek in den Gemeenteraad van Amsterdam, gehou den op 5 Maart 1863 over de vraag of pe troleum wel in handen mocht worden ge geven van leeken. De zaak werd deftig com missoriaal gemaakt. Opmerkelijk is stellig het volgende uit de «Amersfoortsche Courant* van 12 Mei 1863, waarin wordt meegedee! .at iemand zijn petroleum-lamp had gevuld en het restje bij ongeluk in de patentolie-kan had gedaan.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1