teckeneii Marktprijzen. Advertentiën. «Naauwelijks* aldus lezen we «waren die oliën bij elkander, of het begon sterk te gisten, zoodanig, dat de kamer vervuld werd met een soort van gazdamp die ontvlamde doordien een klein keukenlampje in de nabij heid brandde. Met veel kragt en inspanning is het nogthans gelukt de vlam meester te worden en kwam men gelukkig met de schrik en eenige brandwonden vrij». We hebben getracht.ds. proef te herhalen, doch ze is deerlijk mislukt. Misschien ook zijn èn de petroleum èn de patentolie in onze dagen van namaak niet meer zóo goed als een halve eeuw geleden. Een paar nummers later wordt verteld hoe gevaarlijk petroleum-damp is en ter illustree- ring er op gewezen, dat, bij het aanboren eener petroleumbron de huid der menschen, die op 150 M. stonden, perkament is gewor den, terwijl van een hunner, die, zeker nieuwsgierig, er dichter bij stond «de oog appels zijn verdroogd*. Toch schijnt de nieuwe brandstof wel er in te zijn gegaan, want de (geconcessioneerde) gasfabriek verminderde reeds 17 Augustus 1863 den prijs «der gaz» van f6 op f5 per stère. Haar eerste gasbuis werd gelegd den 14 Maart 1859. «Een lied voor het volk van Nederland*, door nu wijlen ds. J. J. Bos al^ Nieuwjaars- gave geschonken, is thans getoonzet door den heer W. H. te Velthuis, te Hengelooien zal zeer spoedig in den boekhandel verkrijgbaar zijn. Het is een echt vaderlandsch lied, gecom poneerd op thema's, ontleend aan Neder- landsche volksliederen, als: Wij leven vrij, Vlaggelied.In naam van Oranje, K roningslied, Wilhelmus en Wien Neerlandsch bloed. Ds. Bos dichtte het op de wijze van laatst genoemd volkslied. Ter gelegenheid van de Onafhankelijk heidsfeesten zullen door de Posterijen jubi leum-postzegels worden uitgegeven. Zij zullen slechts gedurende beperkten tijd verkrijgbaar zijn en in November wor den beschikbaar gesteld. Luitenant J. Doorman, van de Rijschool, zal op sabel en degen deelnemen aan de schermwedstrijden ter viering van het 25- jarig bestaan der Cercle d'escrime de l'ar- tillerie de la garde civique bruxellois*. Ter vervanging van majoor-kwartiermees ter H. Wijs, die na de pensioneering van, overste W. Woudstra zal optreden als con troleur over de inwendige administratie der korpsen, hier, wordt majoor-kwartiermeester H. L. van den Hooff, thans werkzaam bij het Departement van Oorlog, overgeplaatst naar Amersfoort. Er is weer een nieuwe aflevering ver schenen van de periodiek «Beschrijving van de uniformen, enz. der landmacht*. Het verluidt, dat de landweerkampen, die slechts in 1906 werden gebruikt, wegens de beperkte ruimte in de kazernes door de in te voeren leger-organisatie weder zullen worden betrokken. Aan de nieuwe R. K. jongensschool in het Soesterwegkwartier zal voorloopig slechts Lager onderwijs worden gegeven. Men noemt den heer F. J. Kisner reeds als hoofd dier school. De «Staatscourant* van gister bevat de Statuten der N. V. «Fabriek van vruchten en groenten in glas «Holland*, gevestigd te Amersfoort, directeur de heer H. Meulen- belt. De vereeniging »H. Catharina van Siëna*, die weldra haar 25-jarigen arbeid zalmogen heruenken, verstrekte in het afgeloopen jaar aan behoeftige kraamvrouwen en arme zie ken 70 lakens, 68 sloopen, 55 jakken, 73 vrouwehemden, 22 manshemden en boeze roens, 98 hemdjes, 98 ponnetjes, 100 laken tjes, 50 sloopjes, 154 luiers en 48 wollen luiers. Onder voorzitting van dr. M. Kamer ling werd gistermiddag in de Industrieschool de jaarvergadering gehouden der plaatselijke afdeeling van het Centraal-genootschap voor kinder-herstellings- en vacantie-kolonies. De notulen van 31 Januari 1912 werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den Secretaris, den heer A. B. va n den Klein, die vervolgens het jaarver slag uitbracht. Daarin wordt onder meer herinnerd, dat de Gemeenteraad van Amersfoort ditmaal gunstig heeft beschikt op het dikwijls vruch teloos gedaan verzoek om subsidie te ver- leenen en de Raad thans een jaarlijksch subsidie toekende van f 100. Met niet minder grooten dank wordt gememoreerd de uitvoe ring, welke de Hilversumsche Onderwijzers Tooneelvereeniging hier gaf ten bate van de kas der afdeeling, in welke hierdoor '55 vloeide. Uit den verkoop van theelood, ge bruikte postzegels, enz. werd de kas ver sterkt met f 40uit dien van prentkaarten met f:9, terwijl de gezamenlijke doctoren f 10 schonken. Daardoor was het mogelijk, dat 14 jongens en 1 meisje een maand lang naar Egmond- aan-zee konden gaan en 1 jongetje naar Nunspeet. Door gebrek aan geld kondeu geen kinderen worden gezonden naar de na- jaars- en de winter-kolonies van het genoot schap. Het Gemeente-subsidie en de toevallige baten waren dus wel hoogst welkom. Uit het zeer groot aantal adspiranten werden zij gekozen, die 't meest noodig had den, te worden uitgezonden en voor wie een verblijf aan zee en onder uitmuntende ver pleging het meeste nut zou hebben naar het oordeel van de medische commissie, be staande uit de artsen Kamerling, Van Enst en Morren. De Penningmeesteres, mevrouw Gérard van S ij s e n-B e s i e r, bracht vervolgens verslag uit, waarbij bleek, dat, bij een ont vangst f 705.65 er een saldootje is van f 107.83. Het ledental is, vooral door overlijden en vertrek, geslonken van 136 tot 120. Met de inmiddels ontvangen contributie en het Gemeente-subsidie is er thans in kas f 361 en als men nu nagaat, dat voor elk kind noodig is f 35 voor verpleging gedu rende een maand en onkosten voor de reis en de kleertjes dan behoeft het wel geen betoog, dat versterking van het ledental wel zeer dringend noodig is. De rekening en verantwoording werd na gezien en in volmaakte orde bevonden, waarna mevrouw Gérard van Sijsen onder dankbetuiging werd gedechargeerd van haar beheer. Mevrouw Tromp van Holst had vóór de vergadering verzocht, niet te worden herko zen als Bestuurslid. Haar werd dank ge bracht voor het zeer vele, dat zij sedert de oprichting voor de afdeeling heeft gedaan, terwijl in haar plaats werd gekozen gravin Van Randwijck. Mevrouw Reynders en de heer Van der Klein, die mede periodiek aftraden, werden herkozen. Tot afgevaardigde naar de ditmaal zeer belangrijke Algemeene vergadering, einde April of begin Mei te Zwolle te houden, werd benoemd mevrouw Gérard van Sijsen tot haar plaatsvervanger de heer Van der Klein. Besloten werd, voor het Centraal-genoot schap weder f to af te staan en liet aantal uit te zenden kinderen voorloopig te bepalen op 10. Opgemerkt werd nog, dat ieder, die de kosten zelf wil dragen, kinderen van 6 tot 12 jaar kan uitzenden met een der kolonies. Aan de vereeniging tot bestrijding der tuberculose zal worden verzocht, een vaste som beschikbaar te stellen voor het uitzenden van kinderen, dan wel zelf kinderen te kiezen voor wie een verblijf in een der kolo nies inderdaad prophylactisch zal werken. De vergadering werd hierna gesloten. Nog even herinneren we, dat de heer Van der Klein, Arnhemscheweg 66, steeds gaarne theelood, flesschen-capsules, gebruikte post zegels, enz. ontvangt, welke hij in klinkende munt weet om te zetten ten bate van de afdeeling, die om geldgebrek telken jare zooveel adspiranten moet afwijzen. 't Is weer een echte week van uit-jes. Maandag V. P. N.-vergadering. Dinsdag Nutslezing van mr. Kamp. Jongevrouwen-gilde. Woensdag Handel en Nijverheid, Donderdag Protestantenbond. Causerie openbare keuken. Zaterdag Vereeniging Vrouwenkiesrecht. Roode Ki uis-lezing. Dr. Kamp zal in het Nuts-departement vóór de pauze de Falstaff-scènes zeggen naar de vertaling van Burgersdijk en na de pauze de geschiedenis van het broodje van Beowulf, op zes wijzen verteld. Nu de lezing over de wenschelijkheid van een keuringsdienst van voedings- en genot middelen moet uitgesteld tot 11a Paschen heeft «Handel en Nijverheid* den vrijen avond van den i2den bestemd voor haar maandvergadering. Zaterdagavond zal dr. L. S. A. M. von Rümer, officier van gezondheid ie klasse bij de Kon. Nederlar.dsche marine, hier een voordracht met zeer veel lichtbeelden hou den over Griekenland. Bovendien zal er een klassieke hymne, welke te Delphi is opge graven, op de fluit worden voorgedragen. De bruto-opbrengst van den avond zal worden afgedragen voor de helft aan de Kroonprinses van Griekenland, als Bescherm vrouw van het Grieksche Roode Kruis, voor de andere helft aan het Comité voor vluch telingen te Saloniki. Moge de zaal veel te klein wezen. Een advertentie in dit nummer zegt waar die zaal is, hoeveel de minimum-entree, en- zoovoort. De plaatselijke afdeeling der Ned. Natuur historische vereeniging is lid geworden van de Vereeniging tot bescherming van vogels en van de Deutsche Lehrer«rerein. arbeiders en de,. K. K. bond vanlkalk- «n steenbewerkers is aan dc patroons bouwvakken verzocht 1. met 1 Mei 1913 het loon met 3 cent per uur te verhoogen en vervolgens op 1 Mei 1914 weder met 1 cent per iftir 2. vanaf 1 Mei 1913 "<ct lan8er te, lat*n werken dan 10 uur per dag, met inbegrip van den vrijen Zaterdagmiddag, s inters niet langer te laten werken dan 9 uur per dag; den winterdag te rekenen van 1 No vember tot 1 Maart; 3. de afschaffing van stukwerk en onder aanbesteding 4. niet meer dan 25 pCt. onder het mim- mum-loon werkende gezellen toe tejlaten 5. al deze bepalingen vast te leggen een collectief contract tusschen de Patroons- vereeniging en de organisaties, ingaande op 1 Mei 1913 tot 1 Mei 1915. Wanneer er minstens drie maanden van te voren geen opzegging of wijziging van het contract wordt gedaan, wordt gerekend, dat bet met een jaar is verlengd. De toelichting luidt 1. Door de steeds toenemende stijging der noodzakelijkste levensbehoeften, is de toestand der bouwvakarbeiders allengs zóo geworden, dat spoedige verandering gewenscht is. Ste gen de levensmiddelen met c.a. 30 pCt. en de woninghuren met 10 a 20 pCt., het loon daarentegen steeg maar 5 pCtalzoo een steeds slechter wordende toestand voor ons. Daar het bouwbedrijf in een betrekkelijk gunstige conditie staat, meencn wij, dat het niet langer opgaat om ons voor een te laag loon te laten werken. Dringend verzoeken wij daarom uw medewerking. 2. Gezien den tegenwoordigen toestand wat betreft het presteeren van arbeid, meen den wij, dat dit verzoek zoowel voor patroons als voor arbeiders welkom zal zijn en komen tevens tegemoet in de werkeloosheid, en stelt den arbeider in de gelegenheid meer dan tot dusverre zich te wijden aan zijn ge zin en meerdere ontwikkeling. 3. Dit meenden wij juist te moeten stel len, omdat daardoor slecht werk geleverd wordt en onderlinge naijver wordt gekweekt. 4. Juist door het gebruiken der onder het minimum-loon werkende krachten, krijgt men, dat een volslagen vakman op straat blijft loopen. 5 Deze bepalingen vinden wij zeer wen- schelijk in een collectief contract vast te leg gen, daar dit bindend is voor beide partijen en wij er dus evenveel belang bij hebben, dat dit nageleefd zal worden. Desgewenscbt zijn wij gaarne bereid, deze verzoeken nader mondeling toe te lichten. Het verzoek, geteekend door G. van Wij- land, als Voorzitter, en H. G. van Kalleveen, als Secretaris, eindigt met aandringen op een zeer spoedig antwoord. De heer T. van Hoogevest was met f 24 280 minste inschrijver voor den bouw van een meisjespaviljoen te Barneve'd van de Vereeniging tot duurzame verzorging van minderjarigen. Aan de beurt voor den herijk zijn Maan dagochtend zij wier familienaam begint met O of PMaandagmiddag Q of R en Dins dag S of T. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk vijf minuten voor half zeven, die van de overige voertuigen op 't laatst om vijf minuten voor zevenen zijn aangestoken. Wie onzer weet niet, dat het alles geen goud is. dat er blinkt, en toch, toch laat meer dan een zich door den schijn verlokken. En speculeerend op die zwakheid trachte een paar personen eenige mooi als echt goud blinkende ringen aan den man te brengen. Onder allerlei handige praatjes dat zij zoo goedkoop, voor éen gulden soms kunnen verkoopen, omdat nu ieder begrijpt, hoe zij het weten aan te leggen om den een of ander er in te laten loopen. En als zoo'n goedgeloovige opgetogen zijn «koopje* toont, dan wordt hij spoedig ge waar, dat hij de gelukkige bezitter gewor den is van een waardeloos koperen prul. Opgepast dus Een verkeerde daad, hoezeer ook in het geheim bedreven, heeft altijd een getuige, die den dader vroeg of laat zal aanklagen. Den dader zelf. Door de plaatselijke afdeelingen van den Algemeenen Nederlandschen timmerlieden- bond, den Ned. Roomsch-Katholieken tim- merliedenbond, den Chr. bond van bouwvak- arbeiders, den Centralen bond van bouwvak- PREDIKBEURTEN. Zondag 9 Maart. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 101/2 uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. io'/2 uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kring. Geen dienst. Gereformeerde kerk (I.angegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5'/2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel.) Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5y2 uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 98/4 uur, godsdienstoefening. Avond 5J/4 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 0'/" godidienstoefening. Avond s uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. .0 uur, godsdienstoefening. Avond 4I/3 uur. godsdienstoefening. Burgerlijke Stand van Amersfoort Van 28 Februari tot 6 Maart. GEBOREN: A1 - Hendrik Jacobus, z. van Alexander Lor- nelis van Oven en Cornelia van I-eeuwen- kamp. Franciscus, z. van Martinus tref fers en Rengertje I'ot. Grietje, d. van Albert Vogelsang en Elselina ten Hoove. Willem z. van Willem van de Burg en Catrina Collet. - Dirk, z. van Wijnand Elze naar en Arendina Johanna Klaassen. Antonius Jozef, z. van Wilhelmus Johannes Gerritsen en Gerdina Woerdman. Hen- drientje, d. van Frederik Kroon en Geertje van de Kamp. Johannes Cornelis, z. van Cornell's de Gans en Maria Louisa Jaquet. Martinus Jozef, z. van Adrianus Cornelis Beijer en Maria Sophia van Zuilen. Een natuurlijk kind van het vr. geslacht. ONDERTROUWD Gerrit van Schalm en Elisabeth van Wil- ligenburg. Johannes George Middelman en Elisabeth van Kommeren. GETROUWD Gustaaf Hugo van Gcens en Wilhclmina Maria Hendrika Margaretha Désirée Hueu- der, Martin de Hoog en Aletta Martha van Achterbergh. Nicolaas Anthonie Wan- nee en Maria Hulst. OVERLEDEN Willem Hendrik Voorn, 19 jr., ongeh. Jacobus Johannes Bos, 95 jr., wed. van Maria van Piekeren. Jacobus Gijsbertus Corton, 82 jr., ongeh. Margaretha Hendrika van Beek, 12 jr. Cornelia Rou, 81 jr., wed. van Willem Harmsen. Cornelis Kole, 46 jr., echtg. van Pieternella Wirtz. AMERSFOORT, 7 Maart 1913. Appelen f4.—a f8.—. Peren fo.— i fo. Kleiaardappelen to.afo.Zand- aardappelen f 2.— a f 2.50. Hoendereieren f3.75 a f4.30 per 100 stuks. Bruine eieren f4.30 a f4.80 p. 100 stuks. Hooiboter f 1.45 fi.75 per Kilo. Kippen fi.20 a f 1.25. Kuikens f 0.— a f 0.00. Piepkuikens f 0.— a fo.oo, Ganzen fo.afo.—. Oude eenden fi.oo ji f 1.40. Jonge eenden fo.oo a lo.oo. Hazen fo.a fo. Wilde konijnen to 50 a fo.6o. Tamme konijnen f 1.20 a f 1.50 per stuk. Duiven f0.50 a f0.60 per paar. Vette varkens fo.—a fo.Magere varken» f20 a f28.— Zeugen f80.4 f120—Biggen f 12.— a f22,—, Vette koeien f o.4 f 0. Aangevoerd waren ongeveer: 10 heet. Appelen, heet. peren, heet. kleiaard appelen heet. Zandaardappelen stuks Hoendereieren st. Eendeneieren 400 Kilo Hooiboter Vette Varkens 10 Magere Varkens; Varkens voor export- slagerij; 250 Biggen en 10 Zeugen. HULPBANK TE AMEK8F00KT. Tot het geven van gelden ter leen zal een commissie uit het Bestuur op MAAN DAG io MAART aanstaande 's namid dags ten twee uur, zitting houden ten Raadhuize, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN, •Secretaris-Penningmeester. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De partementshoofden, Wijkbezoe- kers en Belangstellenden zal het Centraal-bureau a.s. DINSDAG 11 MAART, a.s. namiddags ten vier uur, ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging den heer N. G. VANDE STADT, Zuidsingel 12. Middag- en avondcursus ter opleiding Lagere acte I rivaatlcssen Hand- en Lijnteekenen, styleeren en ontwerpen, Kunstgeschiede nis, enz. Spreekuren: Woensdag eu Zaterdag 2 tot 2 n.m. Mej. A. M. GERUITS, leerares M. 0., M, a. Lange Bergstraat 11, Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2