BIJBLAD AMERSFOORTSCHE COURANT Gemengd nieuws. Correspondentie. van de uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHE COURANT voorheen Firma A. II. van CLEEFF VAN ZATERDAG 8 MAART 1913. Van der dingen twee zijden. Wanneer een eenigermate o itwikkeld mensch, een mensch van gezonden smaak, fijn gevoel en degelijke belezenheid, in lite- rarischen zin spreekt van een humorist, dan bedoelt hij niet een literarischcn grappen maker of hansworst, en veel minder nog een literarischen bespotter of bezoedelaar van het eerbiedwaardigemaar hij bedoelt een dichter naar den aard van een Charles Dickens en een Fritz Reuter, een dichter die ons vermaakt en tevens ontroert, ons om de zwakheden en dwaasheden onzer medemen- schen doet lachen en tegelijk voor die mede- menschen ons iets van deernis en goedheid doet gevoelen door een wijze van voorstelling, tintelend, zooals De Génestet het zeide, van geest niet alleen, maar ook van ingehouden tranen. Nu dan, tot de echtste en bevalligste humoristen in dezen zin behoorde Heinrich Seidel, de verteller van «Leberecht Hühn- chen«, en deze geestige en toch goede man had een lijfspreuk, die luidde: «Zwei Seiten hat alles in der Welt. Verzeiht, wenn mir die gute gefallt*. Naar dit motto leefde en teekende hij, aan alle dingen, die hem bejegenden,een goede zijde opmerkend en bij voorkeur op déze den nadruk leggend. Ongetwijfeld had hij als dichter daartoe het rechtdat hij echter als denker op zoodanige wijze te werk zou hebben mogen gaan, moet mot beslistheid ontkend worden. Immers, de dichter mag, moet zelfs, zijn stof kiezende denker daar entegen moet al hetgeen zich in den kring zijner waarneming dringt, aanvaarden gelijk het komt, onder de verplichting tot een zoo veel mogelijk alzijdige beschouwingswijze. Hij vroeg om vergiffenis er voor, dat hij bij voorkeur door de goede of de schoone zijde der dingen zich liet aantrekken. Andere schrijvers waren niet zoo beminnelijk, liet viel hun niet in, bij hun lezers zich er voor te verontschuldigen, dat zij liefst en uitslui tend, met een soort hartstocht, de kwade of de 1 e e 1 ij k e zijde der dingen in het vizier namen. Daarom spreekt men ook in de literatuur van optimisten en pessimisten. Het recht der eenen is niet minder dan het recht der anderen, mits zij beiden zich wach ten voor overdrijven, met juistheid zien en met waarheid weergeven. I)e gansche waarheid echter kan slechts door diegenen worden gekend en gesproken, die, onbevooroordeeld, onvooringenomen en bniten hun persoonlijk temperament, buiten hun persoonlijke stemmingen, neigingen en belangen om, de wereldsche dingen hebben bestudeerd van minstens twee zijden. Want men lette wel de meeste dingen hebben niet slechts twee, maar hebben 2 -j~ x zijden. Redeneert men zoo over goede en kwade zijden der dingen, dan dientmen daarbij wel een min of meer helder beg ip in zich te hebben aangaande het wezen van goeds en van kwaads. Hierbij zal, het spreekt van zelf, vooreerst het subjectieve, het persoon lijke, den doorslag gevenen voorts komt het aan op tijd en plaats en omstandigheden. Wat den een als onheil treft, komt den an der als redding; wat voor Peter gif is, kan Paul dienen tot medicijn. Water, als milde regen, doet den akker gedijenmaar het zelfde water als wolkbreuk, verwoest des landmans hoop. Vuur in de schouw verwarmt weldadigmaar het zelfde vuur op den hooi zolder brengt verderf. Zulke voorbeelden illustreeren in het bij zondere het betrekkelijke van goeds en kwaads. In het algemeen echter neemt men aan, dat voor het gros der menschen zekere dingen, of zekere zijden der dingen, helder of donker, aangenaam of onaangenaam, gun stig of ongunstig, voordeelig of nadeelig, kortom goed of kwaad zijn. Deze dingen, of zijden der dingen, te onderscheiden en te kennen, is wijsheid, levenswijsheiden te leeren het leven er naar in te richten, is kunst, levenskunst. Laten wij van de, misschien oneindige, althans voor ons onnaspeurbare veelzijdigheid der dingen eens afzien en ons bepalen tot hun in het algemeen zoo aangenomen t wee- zijdigheid met betrekking tot goeds en tot kwaads voor ons bestaan als menschen. Wij hebben hiermede al werks te over want met wat inzicht en doorzicht, uit erva ring en overweging, uit studie en nadenken gewonnen, zullen wij aan vele in het alge meen goed geachte dingen een kwade, aan vele in het algemeen kwaad geachte dingen een goede zijde kunnen ontdekken. Zoo kunnen wij een kwade zijde blootleggen aan stoffelijken rijkdom, aan materieele welvaart, aan een zorgenvrij leven, aan een nimmer falende gezondheid, aan een langdurigen vrede, aan roem en eer, aan het huwelijk. Want alle ding, dat menschelijk is, heeft in zich de feilen zijner deugden les défauts de ses qualités. Daarentegen kunnen wij een goede zijde aantoonen aan een zware ziekte, aan de ontelbaar vele vormen van lijden en kommer en pijn, aan armoede, aan ontbering, aan de vlijmende smart van verlies, aan de bange beklemming van zorg, aan smaad en verne dering, aan het ccelibaat, ja zelfs aan den oorlog, die, als school, van tucht en moed, van mannelijkheid en offervaardigheid, onte genzeglijk in den ontwikkelingsgang eens volks een louterende, verruimende en ver heffende werking hebben kan. Want alle ding, dat menschelijk is, heeft in zich ook de deugden zijner feilen, les qualités de ses défauts, zelfs binnen de enge grenzen van het individueele. Vriend A, wil ik eens zeggen, is een man van grooten geest en hooge gedachten, ruim van blik, royaal van opvatting, gul met geld, los van kleinigheden. Dit is zijn deugd. Maar tevens is hij slordig op de dingen desdage- lijkschen levens, onachtzaam in zaken, ver geetachtig, een slechte rekenaar en een slor dige betaler. Dit is dan de ondeugd zijner deugd. Daarentegen is vriend IV een mensch van de bekrompenste inzichten, een haarklo ver, een muggenzifter, pedant, kleingeestig, krenterig, schriel van hand tot in het gie rige. Dit is zijn ondeugd. Maar tegelijk is hij ordelijk, nauwkeurig, stipt, in zaken tot op een cent vertrouwbaar, tot op de minuut een man van zijn woord. Dit is dan de deugd zijner ondeugd. Zou dus inderdaad, naar Heinrich Seidel's spreuk, aan alle wereldsche dingen de be doelde tweezijdigheid eigen zijn Zouden inderdaad aan alle dingen, die wij als men schen in ons hebben, of met welke wij als menschen in aanraking komen, een goede zoowel als een kwade zijde zich laten vinden Met verlof! er bestaan uitzonderingen. Er bestaan dingen, die niet twee, maar slechts écn zijde hebben, namelijk een kwade, naast of achter of onder welke zelfs de fijnste sophisterij niets goeds vermag te vinden. Waar is de goede zijde van bedrog, van on eerlijkheid, van zwelgerij, van dronkenschap, van liederlijkheid Zij is nergens. De drogredenaar spitse zoo scherp hij kan zijn vernuft om het betrekkelijke, het rela tieve van al men «kwaadst noemt te betoo- gen het zal hem toch niet gelukken, het feit weg te praten, dat er in uit menschen geboren wezens trekken, begeerten, lusten, laagheden, boosheden zijn, die voortkomen uit het volstrekt, het absoluut kwade, het kwade ongepaard met eenigerlei goeds en dus te allen tijde en onder alle omstandig heden onvergoelijkbaar, euvel uit den Euvele dat wil zeggenniet meer eigenlijk menschelijk, maar duivelseh. Levenskunst, kunst des levens is het. de goede zijde der dingen te vinden en zich er in te verblijden, op redelijke wijze zijn voor deel er mee te doen óf wel, zoo men haar niet vinden kan, zich met de kwade zijde zoo goed als mogelijk te verdragen. Maar deze kunst des levens mag nooit in botsing geraken met des levens plicht. Plicht moet altijd gaan boven kunst. En plicht des levens istegenover het absoluut kwade onverzoenlijk te staan. Geen door de vingers zien, geen toegeeflijkheid, geen ac- commodementen ten opzichte van die zonden en ondaden, die niet eens zelfs de halve, de laffe verontschuldiging eener zoogenaamd «goede* zijde voor zich kunnen laten pleiten, maar die gansch en louter en onvermengd uit den Booze zijn. Haar den oorlog aange daan, in ons zeiven en in de anderen, zon der genade, tot haar de kop zal zijn inge drukt en afgesneden de wortel Aldus schreef Ypsilon in het «Nieuws van den dag*. Beethoven gewaardeerd. In een kleine Amerikaansche stad zou, na afloop van een concert, een buste van Beethoven onthuld worden. De Burgemeester, wien was verzocht, de daarbij onontbeerlijke redevoering te houden, sprak als volgt «Wij hebben zooeven de Vijfde sinfonie van Beethoven gehoord en willen thans de nagedachtenis eeren van dien toonkunstenaar, door zijn buste te onthullen. «Beethoven verdient deze onderscheiding. Zonder twijfel leven wij hier in een muzikale stadmaar ik waag de bewering, zonder vrees voor tegenspraak, dat men nauwelijks vijf of zes inwoners zou kunnen vinden, die in staat zouden zijn, zulk een werk te schrij ven*. In weerwil van de pauze, die de spreker maakte, verhiet zich geen enkele stem om zijn bewering tegen te spreken, waaruit men besluiten mag, dat de Burgemeester het bij het juiste eind had. Een hoestende plant. Zeker zullen velen er vreemd van opkijken, wanneer beweerd wordt, dat er planten bestaan, die hoesten. Dat er vleeschetende planten zijn, is algemeen bekend, doch aan een Fransch plantkundige danken we de ontdekking van een hoestende plant, uit de tropen. Zij is zeer gevoelig voor en heeft een hevigen afkeer van stof. Zoodra er maar enkele stofjes op de blaadjes komen., en zoodoende de lucht voor de plant wordt afgesloten, daar de bladeren de ademhalings organen van de plant zijn, vullen deze zich met een soort gas, zwellen en stooten het gas uit, waardoor de stofdeeltjes verwijderd worden. Deze ontploffing veroorzaakt een geluid, dat als twee druppelen water gelijkt op het hoesten van een klein kind. Velen die deze plant niet kennen, beleven angstige oogen- blikken als zij zóo in een eenzame streek hooren hoesten, hoewel toch uren in den omtrek geen levende wezens te bespeuren zijn. Weetgraag, te A. De beruchte veld- keien werden afgeschaft bij Raadsbesluit van 20 October 1873. De Berg werd daarvoor verkocht voor f 32 000. Inhoud «Wereldkroniek* 8 Maart: Me vrouw Pankhurst verlaat het gerechtshof te Epsom Groep deelnemers aan het 15e wapenfeest van den Kon. officieren scherm- bond De Nederlandsche ambulance te Tsjorloe Koning Alfons XIII in het schuitje van den bestuurbaren balon Espana Het vergetarisch hotel-restaurant «Po mona* te 's-Gravenhage Bramwei Booth de leider van het Leger des Heils De basiliek Santa Maria in Trastevere, te Rome Het Nederlandsch voetbal-elftal, dat mor gen tegen Belgiö zal kampen Hetjusti- tie-paleis te Rome De leden van de Ver- ein für staatswissenschaftliche lortbildung, te Rotterdam Pisuisse en Blokzijl te Montreux De gewelddaad in Kew Gardens te I.onden Personalia - - Caricaturen en humor uit het buitenland. INGEZONDEN' M K1» EDE KLING EN Vademecum, Door den dokter wordt het natuurlijk Hnnyadi Janos Bitterwater als zeker en zacht werkend laxeerwater voorgeschreven o.a. bij congesties, zenuwlijden, zielsziekten, alle oogziekten, maag- en darmcatarrhen, leverziekte, malaria, waterzucht, vrouwen ziekten (overgangsjaren), constipatie, huid uitslag, jicht en rheumatiek, puisten, gebrek aan eetlust, gevoel van loomheid en gedrukt heid. Een bekend arts zeide«Na gedu rende een maand iederen morgen een wijn glas Hunyadi Jiluos gebruikt te hebben, is mijn eetlust volkomen hersteld*. BEU RS OVERZICHT. van 1 tot 8 Maart 1913. De Amerikaansche markt heeft '111 de af- geloopen week een onregelmatig verloop gehad. Aanvankelijk heerschte een meer optimiste tendens, waarvoor de aanleiding te zoeken was in nogal vrij positieve ge ruchten omtrent het op handen zijn van den vrede in den Balkan, waardoor in Amerika voor Europecsche rekening bescheiden aankoopen werden uitgelokt. Men bleef echter toch min of meer gereserveerd om dat men eerst wilde afwachten wat de in druk zou zijn van de inaugureele rede van Wilson, op 5 Maart. Deze rede nu bracht niet veel bijzonders. Zij beperkte zich tot algemeenheden en leverde weinig houvast op voor de toekomstige richting van het landsbestuur. Waar men echter bevreesd was geweest voor een radicale uiting van den President, kreeg men een gunstige» in druk van deze rede, welke de verwachting opwekte, dat het democratisch bestuur van de eerstvolgende jaren toch niet al te radi caal zou zijn. Op deze overweging ontstond grootere belangstelling, de omvang van za ken nam toe en niet het minst ten gevolge van overhaaste dekkingen door de baissiers ging de markt krachtig omhoog, zoodat zij een niveau bereikte, dat gemiddeld ruim 2 pCt. hooger was dan aan het einde der vo rige week. Hoewel het zich dus liet aanzien, dat voor Amerikaansche waarden een tijdperk van meerdere levendigheid zou kunnen aan breken, waren de meer bezadigde elementen toch geenszins overtuigd van het blijvende van deze hausse-beweging. Immers de geld markt, die allerwege zoo de aandacht trekt en groote zorgen baart, maakte het voor den aandachtige» beschouwer hoogst twijfel achtig of deze opwaartsche richting wel van langen duur kon zijn. Dat deze twijfel ge rechtvaardigd was, is weldra gebleken, want spoedig daarop is, onder den indruk van den uiterst moeilijken geldtoestand te Berlijn, een reactie ingetreden, welke ver scherpt werd door de vrees voor gouduit- voer van New-York naar Berlijn. En waar de New-Yorksche geldmarkt, blijkens haar laatst gepubliceerden weekstaat, zelve niet in een toestand verkeert om makkelijk steun aan anderen te kunnen verleenen, drukte de vrees voor gouduitvoer het optimisme weer geheel ter neer, zoodat een koersaf- brokkeling volgde,die al spoedig het geheele te voren behaalde avans weer te loor deed gaan. Sommige fondsen vinden wij zelfs nog iets beneden het niveau der vorige week. Speciaal Union Pacific-aandeelen lagen flauw, in verband met de actie die nog steeds ge voerd wordt inzake de afscheiding van de Southern Pacific, tegen welke plannen, zooals zij het laatst zijn vastgesteld, een groote oppositie wordt gevoerd in het Westen. De laatste berichten daaromtrent luiden nu weer, dat de Union de Central Pacific niet zou mogen overnemen, doch dat zij de Western Pacific zou overnemen van de Denver. Op deze berichten waren Unions zeer flauw, om dat men meende, dat deze regeling niet in het belang der aandeelhouders zou zijn, ter wijl Southern Pacifies er meer van zouden profiteeren en dus vaster gestemd waren. Vast was de stemming voer Denvers, die wanneer de Western Pacific inderdaad door de Union zou worden overgenomen, een bezit zou kwijt raken, dat haar veel zorgen baart. Op de STAATSFONDSENMARK f heerschte een verdeelde stemming. Ilolland- scbe soorten lagen flauw. Van de Buiten- landsche waren Duitsche iets in reactie in verband mot de groote geldbehoeften en de nieuwe leeningen van dit Rijk. Russen prijs houdend. De handel in Staatsfondsen was echter uiterst beperkt. Van INDUSTRIEELE WAARDEN trok ken koperwaarden de aandacht door een zeer vaste houding. De prijs van het me.taal was in London iets vaster, hoewel van een her stel in prijzen nog moeilijk kan worden ge sproken. De verbetering hield dan ook min der verband met de variaties van het metaal dan wel met de verwachting, dat de maande- lijksche koperslatistiek zou meevallen en een belangrijke afneming in den zichtbaren voor raad zou aantoonen. Deze verwachting werd gebaseerd op het feit, dat op de lagere prijzen groote afdoeningen in het metaal waren tot stand gekomen. De koperstaat stelde dan ook niet teleur, hoewel de ver mindering in de zichtbare voorraden slechts zeer gering was. Deze is echter niet zoozeer toe te schrijven aan de vermeerdering in het verbruik als wel aan een belangrijk ver minderde productie over de maand Februari. Steels, aanvankelijk vaster, werden later in de week flauw op onbestemde geruchten omtrent het tegen de Maatschappij gevoerde proces. CU LT U U R W A ARDEN hadden een uiterst beperkte markt en waren aan weinig variatie onderhevig. De prijzen konden zich echter goed handhaven. INDISCHE MIJNWAARDEN. Onder deze trokken dc aandacht aandeelen Red- jang Lebong, die opkwamen van j 86lJ.2 tot 210. Later volgde wederom een reactie, die het fonds tot ongeveer 200 pCt. terug bracht. Vast waren ook de aandeelen Sing- kep-tin. Van de bnitenlandsche soorten slui ten aandeelen Great Cobar in reactiena aanvankelijk opgeloopen te zijn tot ongeveer 73,/o pCt. vinden wij de koers op het einde week op 68 pCt. PETROLEUMWAARDEN hadden een rustig verloop. In de koersen kwam voor de meeste soorten gec-11 verandering van beteekenis. Flauw lagen echter aandeelen Internationale R'umeensche Petroleum, die een koersverlies van circa pCt. zich moes ten getroosten als gevolg van de minder gunstige stemming voor dit fonds in verband met de steeds minderende productie dezer Maatschappij. De productie over Februari blijft, met 2775 ton, weer ongeveer 500 ton achter bij die over Januari en de vergelij kingen met de overeenkomstige maanden van het vorige jaar zijn al bijzonder ontmoedi gend. RUBBER WA ARDEN aan den zwakken kant, als gevolg van teruggang van den rub- berprijs. Over het algemeen zijn de koersen dan ook iets beneden die der vorige week. TABAKSWAARDEN hadden een leven dige markt in verband met de deze week gehouden eerste Sumatra tabak-inschrijvingen van dit jaar. Op het einde der week blijven verschillende soorten zeer vast gestemd. Geld op PROLONGATIE, aanvankelijk iets vaster, blijft op het einde der week zeer ruim op 3 pCt. M. V. L. ||erhaal(lelljk ontvangen vrij liet Tcrzook, adver tenties bij do fauilHe-bcrlchtcn to plaatsen of 0011 andere opgegeven ruluitoer voer te merveeren. Hoetrol wij zeer gaarne met verzoeken In dit opzieht teen Itrekening houden, kan een raste plaats aan adrerteutie* NIET steeds worden ge. waarborgd.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 5