rtrs«Tere^" A° d,r Stadsnieuws. De heer Sic per da, die m buiten-ge meenten vergaderingen heeft gehouden met eier-producenten, begon met zich te veront schuldigen, dat hij door ongesteldheid werd verhinderd, ook te Hoogland te spreken. Evenals de Hollandsche boter een crisis doormaakte, vervolgde spr., is ook het Hol landsche ei in discrediet gebracht door de reusachtige knoeierij en een inschrijving der eier-produeenten is noodig, willen ze niet dat de prijs van het ei zeer daalt en het ei wordt gewantrouwd. Door een zelfde inschrijving van de boter- fabrikanten is, na jarenlangen strijd, de repu tatie der boter herwonnen. De eierhandelaars hebben zich vercenigd, hebben, om zoo te zeggen, den kop in een zak gestoken, en geven niet meer dan ze kwiit willen zijn. Hoe eerder de producenten daaraan ontkomen, des te beter maar daar voor moeten zij het groote nut der samen werking begrijpen. De eemge weg «coöpe ratie, samen de lusten, maar ook samen de lasten dragen, zich organiseeren, zich vrij maken en zelf de zaak regelenallen voor éen en éen voor allen. De V. P. N. kan dit niet bewerkstelligen, omdat lang niet alle leden der 1. JN. eier-producenten zijn. Daarom moet et■komen een coöperatieve eier-vereeniging, meeigen Bestuur en eigen administratie. Do^ ook alle coöperators moeten lid zijn of worden van de V. P. N., opdat geen versnippering plaats hebbe. De heer Van der I.inden was er niet van overtuigd, dat een dergelijke coöpe- I ratieve verkoop-vereeniging het eemge mid- Allen zijn er van overtuigd, dat de vele en schromelijke misbruiken m den handel moeten te keer gegaan. Zoo moet verande ren de verouderde toestand, als hier op de markt heerscht en waardoor men een heel anderen prijs maakt of men vroeg dan wel laat aan de beurt komt. Ilij de lezingen in de omliggende dorpen is als eenige wijze van verbetering genoemd de coöperatie huiten de V. F. N. En dit nu is niet goed liet Hoofdbestuur der V. P. N. beschikt thans «ver tal van p-eeevens omtrent misbruiken in den eier handel en als lid van dat Hoofdbestuur heeft spr. gelegenheid gehad, tal van verkoop- wijzen van naderbij te leeren kennen enbe- oordeelen. Men heeft gezegd, dat coöperatie het eenige geneesmiddel is. Maar coöperatie is in t al gemeen een vijandin van den handel, ook van den eerlijken handel en tegen deze gaat het niet; het gaat tegen den oneerlijken handel, en tegen knoeierij is strijd geboden. Een coöperatieve vereeniging is o.a.te Lonneker. Elders worden de eieren uit den geheelen omtrek bijeen gebracht naar een mijn en daar bij afslag verkocht, oa. te Roermond, waar de mijn wordt beheerd door een Bestuur, bestaande uit de verkoopersen uit vertegenwoordigers van de V.P.N. ter plaatse. In ion was de middclprijs voor witte eieren te Lonneker f 4.05, te Roermond f 4.50 per 100. Het stelscl-Lonnekcr geeft duiden producent met 100 kippen per jaar een schade van f 45. Lonneker is opgericht door en wordt flink gesteund door de landbouw-ver- eeniging met 700 ledeni de pluimvee-vcr- eeniging daar telt er 214. In 191» werden te Lonneker aangevoerd 94» 4 Seieren, of bijna 1 millioen; te Roermond echter 11 milliocn met een middelprijs van f 4.58. tegen Sooooo met een middelprijs van f 3-86 in 190.1. Een coöperatie zal ook hier veel geld en veel teleurstelling kosten, want de productie van Amersfoort en omgeving is te onvol doende voor het bestaan eener coöperatieve verkoopsvereeniging. Immers in den winter tijd is zij nog geen 10 000, terwijl Roermond in den slechtste» tijd nog 4" aankrijgt en in den besten tijd 700 000 eieren. Wil men iets goeds verkrijgen dan moet men samenwerking tot stand brengen tus- schen verschillende ondcr-afdeclingen en daar voor ligt Amersfoort juist zoo gunstig. Zon der medewerking van de V.P.N.de alge- meene organisatie, is een eierverkoop onbe staanbaar. Vergeet óok niet den groeten strijd tegen den Bond en de Vereeniging van eierhan- delaren. Tal van pogingen om een eierverkoop- vereeniging op te zetten, zijn mislukt en hier dreigt men in het zelfde euvel te ver vallen omdat men begon aan den verkeer den kant. Men trachtte een verkoopvereem ging op te richten, doch had moeten begin nen met een afzetgebied te zoeken. Iemand met 12-jarige ervaring heeft spr. hierop ge wezen. Üp de veilingen draagt de verkooper geen risicode handelaar moge - - als bij de eerste groenten- en fruitveilingen aan vankelijk wegblijven, hij eindigt met te komen en te koopeu. En ook, er zijn wel degelijk goede handelaars, die zelf de knoeierij zooveel mogelijk wenschen te bestrijden. Men moet ze niet al te veel uitspelen als zwart spook. Maar toch óok, er zijn knoeiers. I11 een naburige Gemeente zijn 100 000 eieren opgehouden van November lot Januari en juist door dergelijke speculatie is het ver trouwen op de Londensche markt geschokt. Dat vertrouwen te herwinnen, is de taak van de groote V. P. N. welks Hoofdbestuur daarin door medewerking van de autoriteiten en van de eerlijke handelaars wel zal slagen o.a. door de eieren te verpakken onder een V. P. N.-merk. Een plaatselijke vereeniging echter mag dat merk niet voeren on zal dus een geheel nieuw merk ingang moeten doen vinden een bezwaar le meer voor hen. die alléén zee-in willen gaan. Laat ons trachten te komen tot een vei- ling, gelijk Roermond die heeft. De 2 a 3 millioen eieren, die thans per jaar te Amers foort komen, zijn daartoe echter te weinig. Doch het is te bereiken in het centrum van het deel des lands, dat de beste eieren geeft maar daartoe moet men de organisatie toe vertrouwen aan de gezamenlijke Besturen der onder-afdeelingen en vooral niet over haast te werk gaan. De voorstanders der coöperatie hebben heden alle gelegenheid om hun vertrouwens mannen in het Bestuur der onder-afdeeling te brengen en een onpartijdig Voorzitter te kiezen. Zij kunnen een reglement maken, dat hun alle zeggensmacht geeft en alles inrich ten zooals zij wenschen. Doch laten ze zich niet afscheiden, geen vereeniging maken naast de V. P. N. Laat de zaak over aan het aangevulde Bestuur der onder-afdeeling en kiest daarin een groot aantal onmiddellijk- belanghebbcnden. De heer S i e p e r d a verklaarde hierna niets op het oog te hebben gehad dan de belangen der producenten. Lonneker is nog zoo jong; de toestand zal daar beter worden, evenals dit te Roermand het geval is ge weest. Amsterdam, Rotterdam en Zwolle zijn niet genoemd. De heer Van der Linden antwoordde, dat I.onneker zeer voordeelig werkt door den Rrachtigen steun der landbouw-vereeni- Een eierverkoop-vereeniging moet hier verlies opleveren omdat de aanvoer onvol doende is. Deze kan pas voldoende zijn als men vele onder-afdeelingen samenvoegt; dan jias heeft men ook 's winters volop eieren. Een waarschuwend voorbeeld gaf Zwolle, dat óok in 't klein begon en het óok moest afleggen omdat de omgeving niet voldoende produceerde. Amsterdam en Rotterdam maken steeds boven f 4.20 en zijn het redmiddel voor alle onder-afdeelingen der V. P. N., de veilig heidskleppen tegen misbruiken in den handel. De heer D o u m a constateerde, dat alle sprekers 't er over eens zijn, dat de eier- handel niet zóo is als hij wezen moet. Kan nu niet een onderlinge vereeniging van pluimveehouders opgericht, met een eigen administratie Dan zal men betere prijzen maken. Wat is er toch tegen zoodanige coöperatie Niets. En veel is er vóór. Dan toch krijgt men zeker quantum, net als bij de boter- fabrieken. Dan toch krijgt men een band, die sterk blijkt tegen de knoeierij. De heer Middelburg; Hier worden door de V. P. N. eerst de eieren gekocht en daarna weer verkocht en dus is er risico, hetgeen niet in de bedoeling ligt der V, P. N., althans niet van alle leden. Ik stel daarom voor, dat de eierhandel worde gestaakt. Het Hoofdbestuur is ernstig bezig deze quaestie te bestudeeren. Welnu laten we afwachten tot het den eierhandel op goede wijze heeft voorbereid. Wie middelerwijl willen verkoopen, moe ten dan maar door schade en schande wijs worden. De Voorzitter; Ik neem ten deze een beslist neutraal standpunt in, doch wil verklaren, dat na 1 Januari geen nadeel is geleden op den eierverkoop. Het Bestuur kan de producenten niet terugvoeren 111 de armen der opkoopers. De heer l.ooxma baron Van Wei- deren R e 11 g e r s heelt nog geen beslist voorstel gehoord. Het Bestuur is trouwens niet eenstemmig en het is dan ook ondoen lijk, een decisie tc nemen. Ik breng dan in stemming of men 111 beginsel een aparte verecnigi-g van producenten wenscht, met een apart Bestuur, geheel afgescheiden van de onder-afdeeling, doch waarvan alle deelhebbers lid moeten blijven of worden van de V.P.N. Wordt verworpen met 25 tegen, 21 voor en 15 blanco's (de niet-leden moesten voor deze stemming de zaal verlaten). Hierna worden benoemd tot leden eener commissie buiten het Bestuur, welke de zaak van den eierverkoop nader zal onder zoeken en zal trachten tc regelen, de heeren Maath (Soest). Van de Lagemaat, baron Rengers, Knottenbelt en De Jong (Ilamers- veld). Om 9 uur komt aan de orde punt 4 (aan vullen Bestuurs-vacatures, waaraan 46 leden deelnemen). De Voorzitter herinnert, dat als Be stuurslid bedankten de heeren Knottenbelt, Sieperda en Geertsema. terwijl thans óok moet worden gekozen een zevende Bestuurs lid. Om 9.35 blijken gekozen de heeren C. Hartman, L. J. Krook en baron Rengers. Eerstgenoemde» nemen aanaan laatstge noemde zal bericht worden gezonden. De Voorzitter stelt voor, in de 7 de Bcstuursplaats later te voorzien, omdat de meesten zijn vertrokken. Als afgevaardigde naar de voorjaarsver gadering der (provinciale) afdeeling wordt gekozen de heer H. van der Knoop met 28 stemmen, tegen 3 op anderen. Bij de nu volgende rondvraag werd ter sprake gebracht het loon van het magazijns- personeel. de controle op de voeder-artike len en het uitkeeren van dividend aan hen, die voederartikelen kochten. De Voorzitter antwoordde, dat de loons-quaestie nog niet is besproken in liet Bestuurdat de rapporten van het proef station steeds zeer gunstig zijnen dat om trent de uitkeering van dividend nog niet geheel is beslist door het Bestuur. Indien er uitkeering plaats zal hebben, zal dit even wel gering zijn door de inrichtingskosten van het nieuwe magazijn en het beter is om een reserve te houden als bedrijfskapi taal. Als gezegd, het Bestuur moet ten deze nog beslissen. Hierna werd te 9.55 de vergadering ge sloten. Mm ingang van i April rvordt luitenant- V 1 n W Je lager belast niet het bevel k° 1 te regiment infanterie, luitenant kolonel H. J. Mewey met dat oyer het ,6e De Doopsgezinde kring zal een eigen kerk gebouw krijgen, dat zal worden gebouwd op aan de Blankenheymstraat gelegen ge deelte van het terrein tegenover de Christe lijke school, In Den Haag heet het, dat er plannen bestaan om het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel op te heffen en te ver vangen door een verkeers-departement (post, telegraaf, telefoon, spoorwegen) waarbij nij verheid en handel. Landbouw en arbeid zou den dan overgaan naar het Departement van Waterstaat. De Minister van Landbouw heeft met in gang van i April den district-veearts A. van Leeuwen, te Utrecht, nader als werkkring aangewezen de Provincie Utrecht en een gedeelte van Gelderland. Onlangs vestigden we de aandacht op de bijzonder fraaie photo van den Lieve Vrou wetoren, genomen van de zijde der Lange- gracht en in verband met de komende fees ten opgenomen in »Die Woche«. Men deelt ons mee, dat dit geenszins een nieuwe photo is, doch een reeds lang ge leden door den heer J. W. Wentzel gemaakte. Een bewijs tc meer voor zijn kunde als photograaf. De heer D. N. Zijlstra is aan de Tech nische hoogeschool te Carlsruhe geslaagd hij het examen voor verlichtings-ingenieur. Volgens het Handelsblad* zou bij de Regeering het voornemen bestaan om voors- Spr. wijst op den arbeid in Friesland, waar hands geen maatregelen te nemen tot uit- in korten tijdmachtige voordeden zijn behaald. Wat ook besloten worde, men houdetoch het nauwste verband met de V. P. N. De Voorzitter: Een besliste uitspraak kan niet worden gegeven, daar slechts een zesde van het aantal leden ter vergadering is. Ik had het idee, dat een commissie dit vraagstuk eens ernstig zou onderzoeken. De heer Geertsema: Na hetgeen de heer Van der Linden meedeelde omtrent het Rijks-merk geloof ik, dat het plan eener coöperatieve vereeniging in duigen is geval len en dat men niets moet ondernemen naast de V. P. N. De heer Knottenbelt; In Friesland staat de eierhandel naast de V. P.-N. De heer Van der Linden; Ik heb hier het gedrukte verslag, dat het tegendeel uitwijst. De Voorzitter: Sommigen willen dus een afzonderlijke vereeniging van pro ducenten met een afzonderlijk Bestuur en een afzonderlijk beheer. Doch men voorkome tweedracht en ageere niet tegen de onder-afdeeling. voering van den A'lgemeenen maatregel Bestuur, waarbij de Departementen van Oorlog en van Marine worden saamgevoegd in éen Departement van Defensie. Zoowel in den Raad van State als in marine-kringen moeten veel bezwaren tegen opheffing van het Departement van Marine bestaan. Tot de Kamerverkiezingen zal de tegen woordige toestand in ieder geval gehandhaafd blijven. De Minister van Oorlog is op de goede gedachte gekomen de militaire wandelingen met muziek in eere te herstellen en heeft als zijn wensch te kennen gegeven, dat ge middeld éénmaal per week, alle compag nieën ter standplaats van den regiments commandant aanwezig, met de brigade-muziek gezamenlijk zullen uitrukken onder bevel van den commandeerenden officier en wel tot hel maken van een marsch van ongeveer i uur, gedeeltelijk door de stad. De Minister van Oorlog vertoefde heden hier en nam intrek in hotel Place royale Bij het 5e regiment worden dien datum laatst dc tot majoor bevorderde kapiteins G. Ubbens, van het Departement van Oorlog, en I. H. Boeye, van de schietschool; bij het 16e regiment de majoors H. F. C. baron Van Omphal Mulert en G. W. F. Epkema, beiden van het ie regiment. Luitenant-kolonel E. G. Staal, van het 5e regiment, wordt belast met het bevel over het 12e regiment te Groningen. Kapitein-adjudant A. Hogervorst, kapitein J. L. van der Moer en kapitein D. O verdiep worden bevorderd tot majoor bij het 3 e regiment infanterie, te Bergen-op-Zoolh, het 21ste regiment, te Den Helder, en het 17de, te Breda. Luitenant J. R. Hinlópen, van het 4e regiment huzaren gedetacheerd bij de Rij school, is eervol ontheven van die deta cheering en gedetacheerd bij het ie regiment huzaren, hier. Luitenant G. W. le Heux van het ie regiment veld-artillerie, is gedetacheerd bij de Rijschool. De ze afdeeling van hot ie regiment veld-artillerie houdt morgen, of bij zeer slecht weer aanstaanden Donderdag, een schiet oefening met scherp op de Lcusderheide. Vrachtrijders, automobilisten en wielrijders moeten maar goed uitkijken en zorgen, dat zij buiten het bereik van het geschut blijven Een afdeeling van het regiment genie troepen kwam gister uit Utrecht naar hier om een staltent op te zetten. Op 22 April, den dag waarop If. M. de Koningin-Moeder in ons land kwam, zullen weder Emma bloempjes worden verkocht ten bate van de tuberculose bestrijding. Het wordt werkelijk moeilijk, nieuwe woorden te vinden om uit te drukken hoe fraai de films zijn die nu reeds 16 weken achtereen, telkens in nieuwe verscheidenheid, worden vertoond in de bioscoop De Arend». Het nieuwe week-programma begint met een schitterende reeks landschapjes van de Andelle, die bij Forges ontspringt en na een loop van 7 uur in de Seine stortland schapjes zóo mooi, als geen schilder ze ver mag uit te beelden. Plen alleraardigste bioscoop-truc wordt ten beste gegeven in >Robinetals tenorzanger»; minder als hij zijn mondje opent en al het geen niet nagelvast is door zijn hooge c vai. den wand zingt, dan wel als, na een bewo gen avondzitting met mede artisten, de regis seur hem een echt levende kater uit de keel haalt. De wraak van den radjah» is een boeiend tafereel uit Ilindoestan, even fraai van kleur als spel. »Papa gaf permissie» en >De list van Bébé» doen schudden van lachen. »Het vaderhart» is het zeer aangrijpend verhaal van den als huisknecht aangenomane die zich opoffert voor zijn zoon. I11 het bioscoop-journaal van het Bioscoop theater aan de Langestraat komt onder meer voor een huwelijksreisje per luchtballon. Zeer mooi van ensceneering is liet drama De samenzweerders»alierkoddigst de Droom van Polycarpe»zeer spannend het drama »Dc stuurman der Bessie Hardin Een prachtfilm is weer >1 Iet laatste ge vecht van Buffalo Will», een stuk vol be weeg, met prachtige natuurtafereelen in het wilde Westen en vol ongelooflijk koene rui terstukjes. Het eerste elftal van Quick heeft Zondag 1-1 gelijk gespeeld tegen Z. A.C. De gelijkmaker voor de Zwollenaars kwam pas 11a de rust. Bij de eerste veemarkt werden 6, bij de tweede 12 en heden 18 stuks vee aange voerd. Als die aanwas blijft dan wordt zij met tertijd zelfs hoogst belangrijk. Kalfkoeien golden f 200 tot F 260, kalve ren f140 tot f 170 en pinken f70 tot f80. fiister twee binnenbrandjes aan den Leus- derweg in den molen van den heer Nrf- kens, dat nog intijds middels emmers water werd bedwongen en een door het vlam vatten van takkenbossen, die te dicht bij een schoorsteen lagen. Zij en een gedeelte van deu inboedel verbrandden. Verzekering dekt de schade. Do politie hield hier een gesignaleerde aan, die nog 14 dagen tegoed had. De Rechtbank te Utrecht eischtc 6 maan den tegen een knecht van een brandstoffen handelaar, die, nadat hij op het stations-ter rein hier anthraciet had gelost, twee zakken verkwanselde voor 71 cent en 5 borrels. Met den heler wordt later wel afgerekend, omdat hij ook betrokken is in de groote kolendiefstallen op het stations-emplacement.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2