Dinsdag 1 April 1913. No. 8243. 62e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. 7ESDIHZK8. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f franco per postyi.15. Advertentién 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieêle- en ontelgenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZORTEQRAOHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Ik kan mij begrijpen, dat zoo'n man een gunstigen invloed moet hebben op hen, die met hem in aanraking komen en die voelen, wat de kracht is, die van zulk werken uit gaat. Een van zijn stelregelen is al zegt hij het niet met deze woorden met de hoeveel heid werk, maar de hoedanigheid bepaalt de waarde van den werker. En ik kan begrijpen, dat hij wel glim lachen moet, hij, de self-made-man, wanneer hij jongeren hoort sputteren over het vele, dat zij meenen te doen en de waarde die zij hechten aan hun pogen om het gebouw, door krachtig werken opgetrokken, in klei nigheden te verbeteren. Systematisch werken. Dat is een begrip, waarvan zoo velen nog r.iet de groote beteekenis kennen. En onver schillig, of dat systeem wordt aangevoeld en als een natuurlijke uiting van een bijzonderen aanleg is te beschouwen, dan wel of dat systeem het resultaat is van logische rede neering en theoretische beschouwingen. Wie meer doet dan zijn krachten zijn, doet evenmin goed als hij, die zijn krachten on gebruikt laat. Alleen geloove men niet te gauw, dat men te veel doet. Heusch, een gezond mensch kan heel wat werk af, alvorens hij overwerkt is. 't Hangt natuurlijk van den persoon af en de lichaams- en de zielegesteldheid waarin hij zich bevindt. Het meeste werk en het beste werk wordt gedaan door hen, die met genoegen hun werk verrichten, er interesse in hebben, niet overjaagd zijn doch in het bezit van de zekerheid, dat het werk iets meer vraagt dan de gewone capaciteit, maar niet voor hun werkkracht onbereikbaar. Hij, die het werk van anderen te leiden heeft, overwege dit welwant in de wijze waarop hij het werk indeelt en de menschen weet bezig te houden, ligt voor een groot deel het resultaat, dat bereikt wordt. De grootste kunst iszonder overspanning een behoorlijke dosis arbeid te krijgen. Het is van het grootste belang voor alles, dat het vraagstuk hoe werkt men het beste en hoe leert men anderen het beste werken ernstiger bestudeering krijgt dan tot nu toe er vaak aan gegeven wordt. In de goede oplossing van deze vraag ligt het weg nemen van heel wat moeilijkheden, welke in deze dagen zoo'n grooten rol spelen. Want niet het werken alleen, maar ook de hoedanigheid en de hoeveelheid ervan, moet de loonstandaard beheerschen. Dat wordt te vaak vergeten, niet alleen door den werkermaar door den leider evenzeer, om het even of het handenarbeid dan wel hoofdwerk geldt. zoek hen bereikt. Komt dit verzoek, dan geven zij genadiglijk maar verwonderen zich er over, dat zij er zoo weinig dank voor oogsten. Dat geven zaliger dan ne men» is, ondervinden zij niet. Zij voelen te zeer, dat de dank, die men hun toebrengt, niet gul is. Hoe zou dit ook, waar het hun zelf aan gulheid ontbrak Doe wel en zie niet om. Er zijn menschen, die geven met de vooropgezette bedoeling, dank te oogsten, parade te maken, of hoe dan ook. Zij geven schijnbaar gul en dikwijls on gevraagd. Maar zij doen het met luidruch tige gulheid en liefst in tegenwoordigheid van anderenzij doen het met een omslag, waardoor zij de aandacht op zichzelf vesti gen met een opzettelijkheid, waardoor zij zichzelf allereerst op den voorgrond plaat sen. Hun doen heeft iets joviaal goedhar tigs, maar feitelijk is het ijdel en begeerig. Ook dit weldoen is geen wel doen. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren is in Maart ingelegd bij de Rijks-postspaarbank f 43 385.45 en daaruit terug gevraagd f39466.39. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 17 700. Uit den regenmeter hier is in Maart na 14 regendagen afgetapt 331.5 m. M. neerslag. De grootste hoeveelheden op 17 en 20 Maart, nl. 135 en 105 m. M. Omtrent juist een dozijn van de 31 pun ten welke in de jongste Raadsvergadering wérden behandeld, werden geen mededeelin- gen gedaan. Thans blijkt, dat voor de Huisvlijt-tentoon- stelling een zilveren medaille is toegekend. In het adres nopens het wetsontwerp om trent het pensionneeren van Gemeente-amb- ter.aren wordt instemming betuigd met het voornemen, doch worden bezwaren geopperd tegen de zeer moeilijke bepalingen omtrent den inkoop. De Raadsbesluiten omtrent de aanvullings kohieren van Inkomsten- en Straatbelasting betreffen luttel guldens. Het verlof, verleend aan mejuffrouw E. L. M. Sinnige, onderwijzeres aan de Meis jesschool, is verleend voor den tijd van an derhalf jaar, buiten bezwaar van de Ge meentekas. Zij zal zelve voorzien in haar vervanging en vroeg dit verlof om in Oost- Indië zich op de hoogte te kunnen stellen van levenswijze, opvattingen, enz. waarvan zij zooveel hoorde van haar leerlingen, welke ervaring, bij terugkeer, haar toekomstige leerlingen stellig ten goede zal komen. KENNISGEVINGEN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat de Raad dezer Gemeente in zijn openbare vergadering van den 28 Maart 1913 heeft benoemd tot leden van de Commissie van bijstand voor de financiën de heeren D. Gerritsen, N. Veis Heyn, H. Kroes en J. van der Wal Kzn. Amersfoort, 29 Maart 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, J. D. WERKMAN. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter algemeene kennic, dat de staat no. 75 der Grondbelasting van 2 April 1913 tot en met G Mei 1913 ter inzage is nedergelegd ter Secretarie der Ge meente (kamer no. 3). Amersfoort, 1 April 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. WERKEN. Sinds moeder Eva haar heer-gemaal, door de slechtheid van den boozen slang verleid, de verboden vrucht deed proeven, heeft hot vonnis »in het zweet uvvs aanschijns zult ge uw brood eten» niet aan kracht verloren. Mij lijkt het, dat deze uitspraak, als vloek bedoeld, ten slotte toch een zegen werd. Er is geen beter, geen heilzamer iets voor den mensch, die gezond is naar lichaam en naar geest, dan werken. Björnsterne Björnson, de bekende Noorsche dramaturg, heeft in zijn tooneelspelLabore mus» op de hem eigen kernvolle, zij het dan tegelijk symbolische, wijze beschreven welk een heilvol middel het werk is als tegengif voor het heillooze, geest, zinnen en lichaam bedervende nietsdoende leven. Ik benijd nooit de vrouw of den man, die in doellooze weelde hun bestaan vermorsen. Oneindig veel benijdenswaardiger lijkt mij de mensch, die met liefde zich aan zijn werk weet. te geven en die door en in dat werk zijn leven mooier maakt. Werken op de goede wijze werken is een wetenschap. Sommigen worden met den aanleg ge boren, zich die kennis heel gauw en heel goed te verwerven. Anderen weer hebben veel moeite noodig om zich zoo ver op te heffen. Heel velen, helaas komen nooit op die hoogte. Even vaak omdat zij niet w i 1- 1 e n, als omdat zij niet kunnen. Maar het meest nog wel, omdat men hun nooit heeft gezegd hoe men de liefde voor het werken kan aanleeren. Ik kan mij best begrijpen, dat een indo lentie, een luiheid, die voortsproot uit angst voor den ijzeren greep van het werken, zich vaak meester maakt van hen, die voor de eischen van dat werken komen, te staan. En ik voel het zelf maar al te vaak, welke krachtsinspanning het kost om zich daarvan te bevrijden. Alleen hij, die zich vast voor oogen stelt, dat hij er alleen door voort durend, doelbewust werk en met liefde daar voor, komen kan, zal meester blijven over dezen angst. Gelukkig heb ik zelf in mijn leven een voorbeeld gevonden, een man, die in mijn naaste omgeving stond en de kunst van werken kende als weinigeniemand, die onverbiddellijk op de fouten van verkeerd werken wist te wijzen, maar die waardeering had als hij het goede pogen bij anderen zag; iemand, die er gekomen is, zeker ook doordat de omstandigheden hem vaak de goedgezinde hand hadden geboden, maar toch in hoofdzaak ook, omdat hij door zijn gestaag werken en door zichzelven niet te sparen, die omstandigheden wist te benutten, zooal niet te bedwingen. GEVEN. A Geven is een kunst. Wie iets geeft, moet den ontvangende geheel vrij laten in de wijze waarop hij het geschenk wil besteden, waarop hij het wil plaatsen of verbruiken. Hij moet waarlijk afstand kunnen doenanders is zijn geven gpen geven. Indien hij zich zekere rechten op de schenking voorbehoudt, ver deelt hij eenvoudig het bezit en schept daar door een oorzaak van verdrietelijke conflic ten. Wanneer men niet zóo veel vertrouwen in den ontvangende stelt, dat men waardee ring van het geschenk en een doelmatig gebruik er van kan verwachten, doet men beter, te houden wat men heeft. Geven is zaliger dan ontvangen. Er zijn menschen, die, alvorens te geven, zich laten bidden en smeeken. Ze zien zelf wel, dat er een nood te lenigen, een leegte te vullen is, maar zij wenschen niet te geven van hun overvloed, alvorens een dringend ver- De Gemeentelijke waterleiding is met in gang van heden officieel geopenddat is, van heden aan ontvangen de aangeslotenen niet meer kosteloos het water. Rond 250 aansluitingen zijn thans en nog een 400 worden in de eerste dagen bewerk stelligd en het laat zich aanzien, dat vóór 1 Juli in het geheel 800 perceelen zullen zijn aangesloten. Hét is aardig om te zien hoezeer men is ingenomen met het kristalheldere en zeer goed smakende water, met den flinken druk en den buitengewoon billijken prijs. Gister nog zagen we een pas aangeslotene zijn buren er op wijzen. Zie dat eens en proef dat eens. en welk een gemak. En menig buur nam zich voor, óok zich te doen aansluiten. De nieuwe Kiezerslijst bevat 752 nieuwe namen. De kiezerskweek leverde 827 novitii op, doch 75 bleven meestal in gebreke hun belasting te voldoen of moesten om andere redenen weer afgevoerd van de voorloopige lijst. Van de vorige lijst zijn, vooral door over lijden en vertrek, 179 namen afgevoerd. Aan A. van Huijzen, thans gedurende vijf-en-zeventig jaren werkzaam bij de firma B. Blankenberg Zn., is verleend de zilveren medaille der Oranje Xassau-orde. Moge de oude Dries nog menig jaar het eermetaal in goede gezondheid dragen. Dr. A. de Groot, homceopatisch arts te Utrecht, die ook hier de praktijk uitoefent, is plotseling zeer ernstig ziek geworden ten gevolge vm bloedvergiftiging. Zaterdag ver toonde zich in zijn gelaat een klein puistje, dat vermoedelijk is opengegaan en eenigen pijn veroorzaakte. Dr. De Groot sloeg daar aanvankelijk niet veel acht op en bezocht den geheelen dag, als gewoonlijk, zijn patiën ten. In den nacht van Zaterdag op Zondag openbaarde zich echter zóo'n hevige bloed vergiftiging, dat de ter hulp geroepen ge- neesbeeren den patiënt onverwijld deden overbrengen naar het St. Antonius-gasthuis te Utrecht. De toestand was Zondag hoogst zorgwek kend; men vreesde het ergste, doch gister gaven de dokters weder eenige hoop. De bloedvergiftiging heeft zich niet uitgebreid, terwijl de patiënt het bewustzijn behield, dat Zondag herhaaldelijk was geweken. Een en ander gaf den geneesheeren reden tot ietwat gunstiger verwachtingen. De praktijk wordt, blijkens advertentie in dit nummer, waargenomen door dr. Samsom. Mejuffrouw B. J. Welsing, thans tijdelijk onderwijzeres aan Den Ham, te Hoogland, is benoemd tot onderwijzeres aan een mulo- school te Brummen. De heer A. M. Gaasbeek, doctorandus in de letteren te Utrecht, is benoemd tot tijde lijk leeraar in Oude talen aan het Gymna sium te Sneek. Bij Kon. besluit van 29 Maart zijn uit dit garnizoen benoemdluitenant-kolonel E. G. Staal tot commandant van het 12e regiment infanterieluitenant L. T. P. J. Lafors, van de eerste school voor verlofs-officieren, tot kapitein bij het 2e regimenttot majoor bij de 3e brigade de kapitein-adjudant A. Hoger- vorsttot kapitein bij het 3e regiment lui tenant P. Volbeda, thans bij het 8eregiment; bij de 5e brigade tot commandant kolonel J. H. Huisken, commandant van het 5e regi ment Infanterietot majoor kapitein W. F. de Reede van den staf, adjudant van den commandant der stelling Amsterdambij het 5e regiment tot commandant luitenant-kolonel D. W. de Jager, van het 5e regimenttot majoor de kapiteins K. G. Ubbens van den staf der infanterie, werkzaam bij het depar tement van Oorlog, en I. H. Boeye, van het wapen, werkzaam bij de Normaalschiet school; tot kapitein de ie luitenants F. E. Knoote, adjudant bij het regiment gre nadiers en jagers; J. A. Pet en A. M. Mol, beiden van het 5e, eerstgenoemde gedeta cheerd bij het Departement van Oorlog; bij het 16e regiment tot commandant luitenant kolonel H. J. Indewey van het 5e regiment bij het 17e regiment tot majoor de kapitein D. Overdiep bij het 21 e regiment tot majoor de kapitein T. Dijkstra en tot kapitein de 1 e luitenant H. L. de Wijs, van de grenadiers; bij de 9e brigade tot majoor de kapitein J. L. van der Moer; tot ritmeester bij het ie regiment huzaren de ie luitenant-adjudant jhr. J. K. van Naerssen, van het korpsbij het 1 e regiment veld-artillerie tot majoor de kapitein A. C. M. ridder Alewijn; tot kapi tein bij het ie regiment vesting-artillerie de ie luitenant T. H. van Reede, van de rijschool; tot kapiteins bij het 2e regiment vesting artillerie de ie luitenants-adjudant W. H. E. Vrijdag, van het ie regiment veld-artillerie, en A. M. Geesink, die ook in zijn nieuwen rang adjudant blijft van den commandant der 4e divisietot kapiteins bij het 3e regiment vesting-artillerie de ie luitenants A. G. C.J. Wilkens, van het 4e, en N. O. J. de Pauw Gerlings, van het ie regiment veld-artillerie.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1