Ingezonden, Majoor-kwartiermeester II. Wijs, van het 5« regiment infanterie, die overste W. Woudstra zal opvolgen als controleur-hoofd van het 2e bureau van controle over de in wendige administratie der korpsen, zal bij de 5e brigade worden vervangen door kapitein- kwartiermeester^ P. A. Smits, van het 4e re giment huzaren," te Deventer. Zooals vroeger werd medegedeeld, is in Januari aan H. M. de Koningin een door 375 weduwen van overleden officieren der landmacht geteekend verzoekschrift aange boden om, ware het mogelijk, een pensioens- verhooging van f 100 per jaar te verkrijgen. Onder dagteekeuing van 18 Maart is daarop namens H. M. door der. Minister van Oorlog een beschikking genomen. Daarin wordt o. a. het volgende aangetroffen dat voorloopig niet tot verhooging van de pen sioenen kan worden overgegaan, doch dat te rekenen van 1 Januari 1913 aan de luitenants- en de kapiteins-weduwen, voor zoover zij niet in het genot van Rijks-pensioen zijn ge steld, tijdelijk een bijslag, onderscheidenlijk van f 130 en f 30 per jaar, zal worden ver leend. De proef. Zaterdagochtend genomen met de motor-mitrailleur, heeft in alle opzichten voldaan. Hiertoe was een Schwarzlose-mitrailleur, van hot leger in bruikleen ontvangen, door de firma Eysink geplaatst op een bijzonder daartoe geconstrueerde 3-P.K. motorfiets (met drie versnellingen, vrijloop en riemover- brenging). Dit was zoodanig geschied, dat het wapen, hetwelk met den met 3 T.. water gevulden mantel 28 K. G, weegt, onder het rijden in een schuinen verticalen stand, en onder het vuren in horizontalen stand op voorvork en stuur rust. Op de motorfiets worden 750 patronen in bund meegevoerd, terwijl een volgmotorfiets met nog 2000 patronen was belast Zaterdagochtend te 6.02 werd vertrokken van het Juliana-plein, voorop de motor-mi trailleur, bereden door den heer Rob. R. toe Laer, oud-Voorzitter der N. M. W. V., be geleid door vier motorfietsen en gevolgd door een auto. waarin onder anderen luitenant J. P. Bolten, van het 5c regiment infanterie, die in opdracht van den Minister van Oorlog den betrouwbaarheidsril zou controleeren. In een stevig gangetje ging het onder een vrij harden slagregen over De Bilt, Utrecht, Harmeien, Woerden, Bodegraven, Alphon, Leiden, Den Deyl naar Den Haag. Voor het afieggen van den totaal-afstand van 89.5 K M. was gerekend op 3 uur 34 minuten hij werd echter zonder incident afgelegd in 3 uur en 9 minuten. Tegen 11 uur verzamelden zich tal van autoriteiten op het schietterrein op de Waals- dorper vlakte. Kort daarop verscheen de Minister van Oorlog die zich den heer Toe Laer deed voorstellen, waarna luitenant Bolten een ver klaring gaf van de methode, volgens welke de heer Eysink en hij den mitrailleur op de fiets bevestigd hadden. De mitrailleur is aangebracht midden op het stuur en hangt bij het rijden met de monding omlaag. Hij kan in alle richtingen gemakkelijk bewogen worden en door een kleine verandering in de draagconstructie zal het mogelijk zijn, er ook mee op ballons te schieten. Op de Leusderheide werden er reeds tweemaal proe ven mee genomen en met goed resultaat. Op een afstand van 800 Meter kwamen eens op 250 schoten yo treffers voor. De heer A. Eysink gaf inlichtingen van meer tcch- nischen aard. De verdere proefnemingen namen daarna een aanvang. De heer Toe Laer nam op de motorfiets plaats en maakte met groote be hendigheid etn ritje door de mulle duinen en vlakten. Gehoorzaam besteeg de motor door het natte zware zand, al'e hoogten, passeerde diepe karresporen, tufte met een aardige vaart over een hobbelige vlakte en hield eindelijk vlak vóór den Minister weer stil. De fiets werd vastgezet, luitenant Bol ten richtte den mitrailleur op het op 230 Me ter afstand opgerichte doel, een groep staande en knielende infanterie voorstellend, en vuurde éen band. d i. 250 patronen, af. Dadelijk daarop begaf zich de Minister met alle auto riteiten naar de schijven, waar bij een nauw keurige telling bleek, dat er 78 schoten doel hadden getroffen en alle 20 figuren waren geraakteen alleszins bevredigend resultaat. Ten slotte werd nog een proef genomen en wel om 11a te gaan hoeveel tijd tusschcn aanrijden en stelling nemen verloopen zou. Weer besteeg de heer Toe Laer de fiets en hobbelde over alle oneffenheden van het terreu, rond. Onmiddellijk nadat hij was ter- ruggekomen, werd de fiets vastgezet, de mitrailleur gericht en precies 30 seconden na aankomst knalde het eerste schot. De Minister vertrok, na zijn tevredenheid over het getor ode te hebben betuigd. Het jongste nummer vau het »Ned. land bouw-weekblad» bevat de voorwaarden tot deelneming aan de spotgoedkoope uitstapjes naar de dezen zomer te 's-Gravenhage t<« houden landbouw-tentoonstelling. Het Hoofdbestuur van het if. L. G. wijst op het groote nut, dat ook de kleine land bouwers en de landarbeiders en hun vrou wen kunnen hebben van zoo'n tocht. Door den eersten kooper op de veiling van den proeftuin, Donderdagmiddag ge houden, is een mandje van het eerste pro duct spinazie aangeboden aan gravin Van Randwijck en aan de leden van het Dage- lijksch Bestuur der tuinbouw-vereeniging «Amersfoort». Ds. H. C. Hogerzeil, uit Vlissingen, zal, blijkens advertentie hierneven, aanstaanden Donderdagavond in de groote zaal van de sociëteit Vereeniging» in een openbare ver gadering van de anti-revolutionnaire propa- ganda-club «Groen van Prinsterer» inleiden het onderwerp De komende stembusstrijd. Men verwacht een debater van stavast. Omtrent het in de jongste Raadszitting ingebracht adres van de R. K. woningbouw- vereenigitig «St. Bonifacius» deelt «De Eem- bode» mede, dat het plan bestaat 80 wonin gen te bouwen, waarvoor noodig is een voorschot uit 's Rijks kas van f 168 500 plus het eigen kapitaal van f 10 000. Het terrein is gelegen aan de Oostzijde van de Algemeenc begraafplaats en begrenst den Socsterweg en den Ouden Soesterweg achter de politie-post. Volgens het uitbrei dingsplan der Gemeente is er een weg ge projecteerd van den Soesterweg naar den Ouden Soesterweg in de richting van Zuid naar Noord. 'I er weerszijden van deze straat zullen de ontworpen woningen komen. Voor de woningen zal een tuintje van 3 Meter breedte worden aangebracht, zoodat daar achter nog een moestuintje van om streeks 20 Meter lengte overblijft. De woningen zullen worden voorzien van gas- en waterleiding. Men wil vier soorten bouwen. Type A, 30 woningen, de goedkoopste, voor f 2.10 per week. Volgens de indeeling een zeer goede woning. Aan de voorzijde wordt een Hink portaal aangebracht, daar naast een kleine zit- of slaapkamer, waar achter de huiskamer. In de huiskamer 2 kasten en ingang naar den kelder. Uit de woonkamer geeft een glazen deur toegang naar de keuken en het schuurtje met privaat. De keuken wordt voorzien van alle gemak ken. Op zolder worden 2 slaapkamers aan gebracht. Type B, 20 woningen, huurprijs f 2.30 per week. Wat ruimer gebouwd dan A. Het portaal is vervangen door een gang, terwijl de woonkamer met openslaande deuren toe gang geeft tot den tuin. Type C, 20 woningen, huurprijs f2.50 per week. Dit is beslist een goede, practische woning. Zij heeft een flink entreede voor kamer geeft met een paar openslaande deu ren toegang tot de huiskamer flinke keuken en kelderboven 3 slaapkamers. Type D, 10 woningen, huurprijs f2.80 per week. Deze woning heeft beneden 3 kamers waarvan éen voor slaapkamer kan worden ingericht en boven 2 slaapkamersvoorts keukon, kelder, enz. Voor de bestrating en rioleering wordt de helft der kosten berekend, terwijl de grond, benoodigd voor de straat, kosteloos aan de Gemeente wordt afgestaan. liet bedrag der onderhoudskosten wordt voorloopig geraamd op f 500, hetgeen in de eerste jaren zeker voldoende zal zijn. Het abonnement voor waterleiding is vast gesteld volgens de tarieven der Gemeente- waterleiding. De prijzen voor de huisvlijt-tentoonstelling, van 7 tot y dezer in het patronaats-gebouw aan het Zand te houden, zijn thans te be zichtigen in de vitrine van Van Rsveld's meubel magazijn aan de l.angestraat bij de Knmperbinnenpoort. Bijna 200 personen zonden ruim boo voor werpen in, waarbij zeer fraaie. Het nieuwe vaandel van de afdceling Amersfoort en omstreken van den Bond van post- en telcgraafbeambten «De Post» zal volgende week worden ten toon gesteld in het sigaren-magazijn van den heer H. W. ten Hoven, aan de Varkenmarkt, Aanstaanden Zondag wordt het in een hier te houden feestvergadering onthuld. Zaterdagmiddag had bij Rheden de cross country der Kon. militaire sport-vereeniging plaats over ;ooo M. door weilanden met vele hekken en slooten en over 6 hooge heggen. Er waren 14 deelnemers en de uilslag was 1. luitenant Lagerwey, met Morisco Boy; 2, luit. jhr. K, Quarles van Ufford, met Bayard; 3. luit. Pels Rijckcn. met Black Prince 4, dc zelfde met Drum Mayor, gereden door luit. baron Van Voorst tot Voorst5. luit. Van Santen met Padieffi. de zelfde met l.eda, gereden door luit. Van Wijk, 7. luit. Van den Briel, met Bob; 8. luit. De Koff, met ('hambey y. luit. W. Mathon. met Nazim Pacham. luit. Fruin, met Golden Lassie. liet eerste elftal van Quick werd Zondag in de serie-wedstrijden van Z. V. V., tc Zeist, met o1 geslagen door Hilversum. Het vijfde vacantiekamp van Volksweer baarheid zal dit jaar van 25 Juli tot 7 Au gustus gehouden worden, evenals vorige 4 den wc tusschcn 0 minuten jaren op een heivlakte Harderwijk en het Uddelermeer, van het station Harderwijk. Aanmeldingen aan den heer W. Speerstra, Tweede Constantijn Iluygens-straat 07 te Amsterdam. Op 18 April zullen de auto-vrachtwagens, die van 16, tot 28 dezer deelnemen aan den betrouwbaarheidsrit vau Amsterdam via Enschede—Zwolle—Groningen—Arnhem- Utrecht naar Den Haag, door Amersfoort komen. Dat het voor de haven van Bayonne duch tig kan spoken, hebben velen wel gehoord; thans kunnen ze het zien in de bioscoop «De Arend» waar het eerste nummer van het nieuwe week-programma den mond der Adour bij ruw weer geeft; een zeldzaam goed gelukte natuur-opname. Een werkelijk komisch nummer is «De lot gevallen van Polidor», die 'tin zijn hoofd krijgt, zich uit te dossen als apache, doch door vakbroeders wordt gedwongen, in te breken in zijn eigen huis, waarbij hij natuurlijk wordt gevat en he'. loodje legt. Een ander, dat van een neger tegen wil en dank, die, verliefd op de dochter van een kamergeleerde die een middel heeft uitge dacht om negers blank te maken, door dezen wordt betrapt bij een téte-a-tOte met zijn dochter en ten einde raad er in toestemt zich middels chocolade tot neger te doen verven. Papa's ontkleurmiddel helpt in dit geval natuurlijk en de jongelu krijgen elkaar. Een spannend dramatisch tafereel heeft Gaumont geleverd in «De indringster», een avonturierster, die een jonge weduwe ver vangt bij haar schatrijke schoonmoeder, het jonge vrouwtje «in handen speelt van eon bende handelaars in blanke slavinnen en haar dochtertje verkoopt aan een bodelaars- gezin. Door dit meisje, dat, al bedelend, door haar uiterlijk de aandacht trekt van een rechterlijk ambtenaar, komt alles nog juist intijds in 't reine en wordt de indringster ontmaskerd. De bijzonder goed geslaagde film van den Holland-Engeland voetbalwedstrijd blijft ver bazend trekken. Alleen Zondag wareil er een goede Soo bezoekers. Donderdagavond te kwart vóór tien wordt ze voor de laatste maal hier vertoond. Het nieuwe programma van het bioscoop theater aan de i.angestraat geeft in het Pathé-journal onder meer de beroemde drui ven van de «treilles du Royeen huwelijks plechtigheid in de Notre Dame te Parijs, de aankomst van recruten in het Fransche leger, en het groote spoorwegongeluk bij Alicante. Als natuurtafereel wordt vertoond het landschap aan de spoorlijn St. Claude -St, Moritz als komisch nummer, de allerdroe vigste positie waarin een heer geraakt wien een nieuw soort bretels is aangepraat, die op een allerongunstigst oogenblik losraken. F.eu mooie dramatische film is «De twee berichten», een buitengewoon fraaie De dol larprinses c. gespeeld door de bekende artisten van den Kon. schouwburg te Kopenhagen, met groote zorg geënsceneerd eu eenigszins geborduurd op hot stramien der overbekende gelijknamige operette. Als extra-nummers worden gegeven >De gijzelaar», de bekende Amerikaansche om werking van «Die Burgschaft», en de jongste proefvlucht van Van Meel. Jamnier, dat door de overhaasting de film niet sterk genoeg blijkt om zóo dikwijls te worden afgedraaid. 1 iet bezoek is zóo druk, dat de directie er hard over deukt, de zaal door verbouwing naar de tuinzijde aanmerkelijk te vergronten, Het Hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst heeft in zijn vergadering van 15 Maart laatstleden be sloten door middel van «Toonkunst-nieuws» publiciteit te geven aan een geval van een poging tot afpersing, gepleegd door een agent der «Société des auteurs, compositeurs et éditeurs de musique». Deze agent heeft getracht de afdeeling Alkmaar der Maatschappij auteursrecht te doen betalen voor een uitvoering van Liszt's «Legende der heiligen Elisabeth» en boven dien geëischt de afgifte van een aantal eerste-rangs plaatsen, die de agent met kor ting aan het publiek zou mogen verkoopen. Het Bestuur der afdeeling Alkmaar heeft te bevoegder plaatse om inlichtingen ver zocht en toen het eerst bemerkte, dat de erven I.iszt hun rechten overgedragen had den aan de «Genossenschaft Dcutscher Ton setzer» deelde de agent der «Société», hierop attent gemaakt, mede, dat de «Genossen- schaft» de rechten voor Nederland overge dragen had aan de «Société». Aangezien men te bevoegder plaatse deze mcdedeeling van den agent ten zeerste in twijfel meende te moeten trekken, wendde men zich direct tot de «Genossenschaft» te Berlijn, en het Bestuur van deze vcreeniging berichtte daarop, dat de mededeeling var. den age,,; der «Société» geheel bezijden de waarheid is, Men moet dus, wat auteursrecht-aangele genheden betreft, met sommige agenten der «Société. wel zeer op zijn hoede zijn, schrijft het Hoofdbestuur in het jongste nummer van «Toonkunst-nieuws». Naar dc heden gehouden veemarkt waren aangevoerd vijftien beestjes. Guste koeien golden f 160 tot f170, kalf- koeien f200 tot f230, pinken f80 tot f 100. Een 6-jarig dochtertje van G. van de KI., aan de Krommestraat, dat zich hedenmiddag naar school begaf, werd op het kruispunt van Bloemendalschestraat en Zand door een rijtuigje aangereden, waarbij twee wielen de kleine over de borst gingen, met liet ver schrikkelijk gevolg, dat de inmiddels ter hulp geroepen arts slechts den dood kon constateeren. De politie stelde onmiddellijk een onder zoek in. Voor de Arrondissements-rechtbank te Utrecht diende gister dc zaak der serie dief stallen van steenkolen, anthraciet, briketten, enz. uit het zoogenaamde kolenpark der H. IJ. S. M., hier. Brigadier W. Jongepier, van de Rijks- veldwacht, die in Februari het zestal, dat thans terecht stond, knipte na bijna een jaar lang op hen te hebben geloerd, deelde mede hoe hij tot de ontdekking der diefstallen is gekomen, die zoo'n grooten omvang hadden, dat de heele Soesterweg en zelfs Eenines er van stookte. De ambtenaar van het Openbaar ministe rie eischte tegen D. M., depothouder van de II. IJ. S. M., een jaar; tegen de losse werk lieden Van der H., F. en K. ieder zes maan den tegen A. van D., nachtwaker en tevens onbezoldigd Rijks-veldwachter, acht maan den, en tegen den koopman G. D.t wegens heling, zes maanden; voor allen onder aftrek van het voor-arrest gedurende 7 weken. De verdedigers mr. De Beaufort en mr. Stadig pleitten clementie. Uitspraak 7 April, De moeilijkst uit te roeien misbruiken zijn die, waarover allen het eens zijn, dat het mis bruiken zijn. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, In nummer 8241 van uw blad komt een ingezonden schrijven voor van den heer J. W. Eggink, getiteld «negen nurs-sluiting» 'en wel in het algemeen belang ter plaatsing gesteld. Het zij mij vergund, eenige opmerkingen, mogelijk ook aanmerkingen, daarover te maken. 1-let algemeen belang is hierbij ver ward met het belang van hoofdzakelijk twee categorieën, namelijk de z. g. 11. win keliers en de bedienden. De heer Eggink die op de vergadering van «II. N.« tegenwoordig was bij de be handeling van het ingekomen verzoek der «Hanze», moest weten, dat de vergadering en dus niet het Bestuur heeft besloten tot samenwerken. Hij had dus ter plaatse wel kunnen «protesteeren». De reden, dat hij 't niet deed. is mij eu wellicht ook hem zelf onbekend. «Niets is verandelijker dan een mensch», is hier misschien ook op den heer Eggink van toepassing. Zijn onderstelling, dat de «Hanze» onwe tend is omtrent dc werkking der negen- uurs-sluiting bleek mij, wat te verwachten was. op de samenkomst met het Bestuur niet het geval te zijn, zoodat de heer Eggink overtuigd kan zijn, dat ook anderen een njeening kunnen vestigen, als is die*anders dan de zijne. Zijn ellenlang betoog, dat hoofdzakelijk betrekking heeft op de vrijwillige negen- uurs-sluiting, die thans door bijna niemand en evenmin door de Besturen van «De Hanze» en van «TI. N.< wordt voor gestaan, had, als niet ter zake. achterwege kunnen blijven. Voor menigeen zal de verklaring van den heer Eggink, dat hij zich te allen tijde een voorstander der negenuurs-sluiting bij Rijks wet betoonde, moeilijk te rijmen wezen met zijn in het zelfde betoog geuite ontboeze ming, dat het zijns inziens te betreuren, ja zelfs een ramp voor Amersfoort zou zijn, indien sluitingsdwang werd doorgezet. Is de heer Eggink soms zoo naïef, zich een Rijks wet zonder en een Gemeente-verordening m e t dwang voor te stellen. Een Rijks-wet zullen bijna allen verkiezen boven een Gemeente-verordening; doch in afwachting van de eerst: is het'doel, zich met de tweede te behelpen. De heer Eggink kan zich ook de moeite besparen van een vergadering te beleggen, daar hij en ande.e belanghebbenden in de aanstaande vergadering van »H. N.< ruim schoots gelegenheid zullen hebben om hun bezwaren tegen de voorgestelde actie in te brengen. Dankzeggend voor verleende plaats, JAN SLUITER. Amersfoort, 28 Maart 1913.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2