Zaterdag 5 fyj April 1913. N°- 8245. 62e Jaargang. BIJ B L A D. AMEESFOORTSCEE COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amerstoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". hoofd redacteurVerschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden /i.— ritr p a tt franco per post f1.15. Advertentién 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- rj1au p r ïsïtlbtltkfi abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieéle- en onteigenings- f. j. laibisibs advertentie per regel ,3 cent Reclames ,-5 regels f,is- Bewijsnummer, na» buiten kohtsobaobt 9. amfrsfoort worden In rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. d Bij advertentién van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een KENNISGEVINGEN. OPROEPING VAN ZEEMILICIENS-VERLOF GANGERS VOOR HERHALINGS OEFENINGEN. De Burgemeester van Amersfoort roept voor den tijd van vijf weken in werke- lijken dienst op den zeemilicien-verlofganger BRANDSEN, Jan wonende te Amersfoort, die zich den 29 April 1913 heeft te melden aan boord van Hr. Ms. „Heemskerk" te Willemsoord. De verlofganger behoort zich, op den voor hem bepaalden datum, naar de plaats zijner be stemming te begeven, alwaar bjj zich, gekleed in zyne bij zijn vertrek met groot-verlof mede genomen militaire kleedingstukken en voorzien van zijne booigoederen, zoomede van zijn zak boekje ten 12 uur des middags of zoo spoe dig mogelijk daarna moet aanmelden aan boord van het schip, waarop bij zal worden ge oefend, met dien verstande, dat hij zich daartoe slechts dan den vorigen dag op reis behoort te begeven, wanneer de plaats van bestemming niet binnen éen dag kan worden bereikt. De milicien, die wegens ziekte verhinderd is, zich op den bepaalden datum op de plaats van bestemming te bevinden, zsl des daags vóór den tijd der opkomst ter Secretarie dezer Gemeente moeten overleggen een ongezegelde verklaring van eenen geneeskundige, waaruit van zijne ziekte blijk). Hij moet zich echter onverwijld na zijn her stel vervoegen aan boord van het wachtschip te Willemsoord. Den verlofganger wordt uitdrukkelijk bekend gemaakt, dat hij zich in geen geval kan beroe pen op het niet-ontvangen eener bijzondere op roeping, maar dat deze kennisgeving, welke uit- sluitsnd dient als rechtsgeldig bewijs, dat de oproeping behoorlijk is geschied, hem bij niet- verschijning ter opkomst onder de wapenen in verzuim stelt. Amersfoort, 3 April 1D13. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 37 der Drankwet, brengen ter openbare kennis: lo. dat bij hen is ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop van alcoholhondenden, anderen dan sterkedrank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door JOHANNES WIL HELMUS HAMEL, van beroep koopman, wo nende alhier, in de beneden-lokaliteiten van het perceel Smallepad no. 1 te Amersfoort 2o. dat binnen twee weken na deze bekend making ieder tegen het verleenen van het ver lof schriftelijke bezwaren by Burgemeester en Wethouders kan inbrengen. Amersfoort, 4 April 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, J. D. WERKMAN. Overnachten buiten de kazernes bij opkomst voor herhalingsoefeningen van de militie. De Burgemeester van Amersfoort maakt het volgende bekend Aan de verlofgangers van de militie, voor zoover deze voor de laatste maal voor herha lingsoefening onder de wapenen komen en be- hooren tot de korpsen der infanterie, der vesting artillerie, het regiment genietroepen, het korps pontonniers, alsmede aan de milicien-sergeanten van de jongere lichtingen, tot die korpsen be- hoorende, zal, voor zoover zij dit zullen verlangen, kunnen worden vergund om, wanneer zij voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn, buiten de kazerne te overnachten, mits hunne woning (vsste of tijdelijke) in of nabij de garni zoensplaats gelegen is en de vergunning niet aanleiding geeft tot het afleggen van zoodanige afstanden, dat daardoor invloed wordt uiige- oefeud op den goeden gang van den dienst en van de oefeningen, 0. a. ten gevolge van buiten deze, opgedane vermoeienis. Deze gunstige bepaling is ook van toepassing op de milioiena der lichtingen 1907 en 1908 van de Infanterie, der lichting 1908 van het korps Pontonniers, der lichting 1908 van het regiment Genietroepen, voorzoover behoorende tot de telegraaf-compagnieëo, en der lichting 1909 van het korps TorpedisteD, die in 1913 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen. De onmiddellijke chef (compagnies-comman dant of de als zoodanig optredende offiicier) zal hebben te bepalen, in verband met den afstand, waarop de betrokken persoon van de kazerne woont, wie voor de hierbedoelde gunst welke niemand van eenigen dienst vrijstelt in aan merking komt; zullende van de verleende ver gunning (en van het eventueel intrekken daarvan) aan den commandeerend officier moeten kennis gegeven worden. Zij, die voor de meergenoemde gunst in aan merking wenschen te komen, moeten daarvan uiterlijk twee maanden vóór den dag van op komst schriftelijk kennis geven aan den voor noemden onmiddellijken chef. Aan hem, die eenmaal gevraagd heeft buiten de kazerne te mogen overnachten en wienditis toegestaan, wordt daarin geen logies meer ver- Btrekt dan in gevallen, waarin de betrokken chef dit ten gevolge van straf of om andere redenen noodig achten, terwijl voorts niet dan bij hooge u, udering ter beoordeeling van den commandeerend officier de gunst kan worden verleend aan hen, die zich mi het hiervoren aangegeven tijdstip (van 2 maanden v6or de opkomst) daarvoor nog mochten aan melden. Amersfoort, 5 April 1913. De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. G en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, dat een door C. KAAYK, Directeur der Walden's cacao fabriek, ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van een zuiggas motor van 10 P.K., dienende tot het in beweging brengen van verschillende machines, in het perceel alhier gelegen aan den Arnhemscheweg no. 168 170, bij het Kadaster bekend onder Sectie B, no. 2732, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Vrijdag den 18 April aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuiz9 wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 4 April 1913. Burgemeester*en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, J. D. WERKMAN. Vredesprijs voor de jeugd. Op 29 Augustus a. s. zal te 's-Graven- hage het Vredespaleis, het gebouw waar het Internationale hof van arbitrage gevestigd zal zijn, worden geopend. Eenige dagen vóór deze plechtigheid zal te 's-Gravenhage plaats vinden het XXe Wereldcongres voor den vrede, eenige dagen daarna de XVIIIe Bijeenkomst der Interpar lementaire unie. het lichaam, dat een vere nigingspunt is van de Parlementsleden der geheele wereld, die rechtspraak óok tusschen de Staten wenschen te bevorderen. Ongetwijfeld zal dus dezen zomer de Vre desbeweging een onderwerp van gesprek uitmaken onder het Nederlandsche volk. Helaas, veelal zal daarbij tevens blijken een betreurenswaardig misverstand over de ware beteekenis dezer grootsche, internationale beweging. Waaraan dit misverstand toe te schrijven Voor een deel aan het onderwijs, dat de tegenwoordige mannen en vrouwen in hun jeugd genoten. Te veel werd daarbij de oor log beschouwd als het eenige middel om ge schillen tusschen Staten te beslissen. Te wei nig werd bij het onderwijs een plaats ge schonken aan een uiteenzetting van de leer der steeds krachtiger wordende Vredesbe weging, die wil, dat de beginselen van recht en zedelijkheid ook in de verhoudingen tus schen de Staten worden geéerbiedigd, en die de aandacht vestigt op de vele gemeenschap pelijke internationale belangen en reeds tot stand gekomen internationale overeenkom sten. Behoeft het verwondering te wekken, dat de Alg. Ned. Bond Vrede door recht» en de Ned. r. k. Vereeniging tot bevordering van den Wereldvrede, gedachtig aan de waarheid, dat aan de jeugd de toekomst be hoort, een poging doen, om de Nederlandsche jeugd ook tot de Vredesgedachte op te voe den, en dat zij juist in dit jaar hiermede een begin trachten te maken Dankbaar voor de vele verbeteringen, die het onderwijs thans in dit opzicht op vele plaatsen vertoont, beproeven deze beide Ne derlandsche Vredes-vereenigingen door het uitschrijven van een »Vredesprijs voor de jeugd» algemeen de aandacht der Neder landsche jeugd op de Vredes-beweging te vestigen. Door het uitloven van prijzen en bekro ningen voor de beste opstellen over de vol gende onderwerpen 1. Wat is het doel der Vredes-beweging? 2. Welke gedachte vertegenwoordigt het Vredes-paleis? 3. Hoe vindt gij, dat geschillen tusschen de volkeren in het vervolg moeten worden beslecht hopen zij onderwijzers en ouders te bewegen, om hun leerlingen en kinderen iets te ver tellen over het streven der moderne Vredes beweging hopen zij te bereiken, dat de Ne derlandsche jeugd hierover een kort opstel zal schrijven. Men zegge niet, dat deze Bonden aldus van de jeugd een opstel vragen over iets, dat buiten haar bevatting ligt. Gaat het boven de bevatting van jongens en meisjes van 14 tot 17 jaar, dat ook de Staten rechtvaardig jegens elkander moeten zijn, gelijk hun wordt geleerd, dat rechtvaardigheid voor ieder mensch een eerste plicht is? Gaat het boven hun bevatting, dat er reeds bestaat een In ternationaal hof van arbitrage voor de ge schillen tusschen de Staten, gelijk de rechters in ieder land recht spreken tusschen burgers? Gaat het boven hun bevatting, dat, gelijk in ieder land de politie zorgt, dat de burger zich aan de wet houdt, er later wellicht komen zal een internationale politiemacht, die zorg draagt, dat de Staten de tractaten hun wet zullen naleven Zij, die zich met de organisatie van dezen Vredesprijs voor de jeugd bemoeien, willen ook waarlijk de jongens en de meisjes, wier schoolwerk vaak reeds zwaar genoeg is, niet met grooten, nieuwen arbeid belasten. Zij vragen slechts een zeer kort opstel. Drie bladzijden uit een gewoon schoolschrift is genoeg, en geen opstel mag zelfs grooter zijn dan zes zulke bladzijden Mogen dan velen, die, hetzij als onderwij zers, hetzij als ouders de kinderen tot deel neming kunnen aansporen, gehoor geven aan het verzoek, hun door de welwillendheid van de Redactie van dit blad aldus overge bracht om hunnerzijds mede te werken, dat deze prijsvraag vele opstellen zal ten gevolge hebben Voor deze prijsvraag is Nederland ver deeld in 14 districten. De inzenders van de vijf beste opstellen van ieder district ontvan gen ieder een toepasselijk boekwerk en een op naam gesteld diploma, terwijl zij voorts mededingen naar de Hoofdprijzen, een gouden horloge met toepasselijk inschrift, en twee andere waardevolle souvenirs, naar keuze van den winnaar. De prijsvraag is open voor alle jongens en meisjes, geboren tusschen 1 Januari 1896 en 1 Januari 1899, onver schillig of zij nog schoolgaande zijn of niet meer. De opstellen moeten worden ingezon den vóór 15 April. Verdere inlichtingen zullen aan de lezers en lezeressen van dit blad gaarne worden verstrekt door j. c. Verschuur, Adriaanatraat 26a, te Utrecht, alsmede door de Hoofdjury van den Vredesprijs voor de jeugd, bestaande uitmr. l. j. m. Basquin, Onder-voorzitter van de Ned. r. k. vereeniging tot bevor dering van den Wereldvrede, 's-Gravenhage, Voorzittermej. Th. a. van Eek, Vice- presidente van de propaganda-commissie van den Alg. Ned. Bond Vrede door recht», 's-Gravenhage; h. van der Mandere, Voor zitter van de propaganda-commissie van den Alg. Ned. Bond Vrede door recht», 's-Gravenhagem. Maury, Secretaris van de r. k. Ned. vereeniging tot bevordering van den Wereldvrede, 's-Gravenhagejhr. mr. b. de Jong van Beek en Donk, Voorzitter van de pers-commissie van den Alg. Ned. Bond ♦Vrede door recht», 's-Gravenhage, Theresia- straat 51. De komende stembusstrijd. Ds. h. c. Hoger zeil, uit Vlissingen Bonds-voorzitter, sprak Donderdagavond in een zeer druk bezochte openbare vergadering, belegd door de anti-revolutionnaire propa- ganda-club »Groen van Prinsteren» en ge houden in de groote zaal van de sociëteit Vereeniging». De heer a. j. m. g o o t e. Voorzitter der propaganda-club, opende even na achten de bijeenkomst met gebed en deelde mede, dat na de inleiding gelegenheid zou worden ge geven tot debat, verzocht den eventueelen debaters, rekening er mee te houden, dat deze vergadering werd belegd als propa ganda-avond voor ♦Groen van Prinsterer» en niet als propagandistische bijeenkomst voor een of meer andere partijen en noodigde de eventueele sprekers uit, dit wel te willen bedenken. Ds. Hogerzeil zeide vervolgens De menschen van onzen tijd houden veel van reizen wij gaan naar het buitenland en de vreemdelingen komen naar ons land om dat dit nog steeds interessant is en zij er kennis mee willen maken. Als zoo'n vreem deling 's avonds in zijn hotel komt en een courant opneemt, zal zijn aandacht worden getrokken door twee dingenPlan 1913 en Kamerverkiezingen. En als hij dan den kellner vraagt wat die beduiden, dan kan het antwoord zijndaarin is uitgedrukt hoe het thans staat in ons land. Het Neder landsche volk zal zich éen voelen bij de 1 oo-jarige herdenking van de onafhankelijk heid des lands en een wijle alles vergeten wat het verdeelt en scheidtdoch waar deze eenheid uitkomt, zal te gelijk een geweldige worsteling, een groote strijd zijn aandacht vragen omdat moet worden uitgemaakt wie het roer van het schip van Staat weer in handen zal krijgen. Die eenheid van het volk, juist in den tijd waarin allerlei partijen en velerhande stroomingen zich op 't hevigst doen gelden, is van zeer groot belang en het is tevens een zeer gelukkig verschijnsel, want het bewijst, dat er fut en leven in zit. Iedere partij heeft volkomen het recht om op te komen voor haar belangen, doch de strijd om de beginselen mag niet ontaarden in een personenstrijd en mag niet onhebbe lijk worden, gelijk in sommige stembus pamfletten thans reeds is geschied. Reeds in Februari verscheen er zoo een, van zekeren heer h. j. van der Lee, met het frissche motto: ♦Er komt geen vrede op aarde zoolang de laatste tyran niet is opgehangen aan de darmen van den laatsten priester». Deze schrijver heeft het óok over het concentratie-program en het spijt hem, dat daarin zijn uitgesloten de rooden, die tegenover de zwarten zoo best te pas komen

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1