Zaterdag 12 April 1913. No. 8248. 62e Jaargang. Stadsnieuws. Citgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. 7EEDSHIES. AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f\.— franco per post f 1.15. Advertention 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieftle- en ontelgenlngs- advertentien per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij adVertentifin van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. KOBTZGRACHT 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat de door den Directeur van 's Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht exe- cutoor verklaarde kohieren Nos. en van de Personnel» belasting over hot dienstjaar 1913 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 10 April 1913. De Burgemeester voornoemd, H. W. VAN ES VELD, VVeth. 1. Burg, De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, van belanghebbenden, dat in du Gemeente Abcoude-Proostdij een geval van miltvuur is voorgekomen. Amersfoort, 12 April 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDW1JOK. Voor twee honderd jaar. 11 April 1713. Wij leven in een jaar van gestadige her innering aan honderd jaar geleden. Thans ook eens een herinnering van vóór tweehon derd jaar. In den laten avond van 11 April 1713 werd te Utrecht door de gevolmachtigden der daarbij betrokken Regeeringen het vre- des-tractaat geteekend, dat een einde maakte aan den Spaanschcn successie-oorlogopper vlakkig beschouwd een feit, niet belangwek kender dan het sluiten van den vrede van Nijmegen in 1678 of dien van Rijswijk in 1697 alle drie verdragen aan het einde van met afwisselend geluk met hulp van bond- genooten tegen Frankrijk gevoerde oorlogen, waarbij onze Republiek, hoe ernstig soms bedreigd, ten slotte zonder eenig territoriaal verlies is staande gebleven. In werkelijkheid echter is de Utrechtsche vrede voor de ge beurtenissen der volgende eeuw van veel grooter belang geweest dan de beide vorige zij is het keerpunt geworden van onze be- teekenis in het Statenstelsel van Europa. Dat de Republiek der Vereenigde Neder landen door- drie achtereenvolgende kostbare oorlogen haar krachten had uitgeput cn zij dus na dezen vrede in de eerste plaats be hoefte had aan rust en aan herstel van krach ten, is buiten allen twijfelmaar de wijze waarop wij tot dien vrede zijn gekomen, geeft te denken en te leeren. Hier bleek de waarheid der oudespreuk »Hoogmoedkomt voor den val«. Het is bekend, hoe, tijdens het leven van Willem III, deze ver-vooruitziende Staats man voortdurend de grootste moeite had om de Staten-Generaal (en in hoofdzaak de Staten van Holland) te bewegen tot voort zetting van den oorlog en trouw aan de bondgenooten, tot een voor allen eervolle vrede kon worden verkregen. In 1678 was dit hem niet gelukt en in 1697 slechts ten deelezoodra de Staten kans zagen op een onmiddellijke voordeelen aanbiedenden vrede, waren zij steeds geneigd, zich aan de alge- meene zaak te onttrekken. Toen, bij het begin van den derden oorlog, in 1702, Willem III onverwacht overleed, was het dan ook zeer de vraag of de Raadpension- naris Hoinsius, thans zonder den steun van zijn Koninklijken vriend, krachtig genoeg zou zijn om de Staten aan te drijven tot volharding. Het liep anders dan verwacht was. Dc Staatsgezinde partij, welke zich, als vóór 1672, terstond na den dood van Willem III had meester gemaakt van het oppergezag, was thans minder snel tot vrede geneigd. De vorige twee oorlogen waren met afwis selende kansen gevoerdmaar in dezen ging, na een paar moeilijke jaren in het begin, bijna alles voorspoedigalthans het slot van eiken jaarlijkschen veldtocht bracht een groote overwinning voor de bondge nooten, in 1704 Hochstüdt, in 1706 Ramil- lies, in 1708 Oudenaarde, in 1709 Malpla- quet, een der bloedigste veldslagen uit onze geheele geschiedenis, waarbij de Franschen II 000 en de bondgenooten 23 000 man ver loren aan dooden en gewonden. In laatstgenoemden slag had Frankrijk zijn laatste krachten uitgeput en Koning Lodewijk XIV, de trotsche Zonnekoning, deed nu in letterlijken zin om vrede smec ken, bereid tot alle offers en genoodzaakt, alle kans op den Spaanschen troon voor zijn kleinzoon Filips van Anjou op te geven. Doch nu gebeurde hetgeen, indien Willem III nog had, geleefd stellig niet gebeurd zou zijn. Deze, die nooit den oorlog had ge zocht om wapenroem, maar hem alleen aan vaardde uit politieke noodzakelijkheid, zou thans zeker het aanbod van Bodewijk XIV hebben aangenomen. Maar de thans heer- schende machten in de Staten-Generaal, en bepaaldelijk de regeering van Amsterdam waar mannen als Jludde cn Witsen óf overleden waren óf zorgvuldig buiten het bewind werden gehouden dachten er anders over. Van het eene uiterste waren zij tot het andere overgeslagennu alles voorspoedig bleef loopen, wilden zij nog wel voortgaan, en bij de te Geertruidenberg ge voerde onderhandelingen in 1709 stelde Buys, de Amsterdamsche pensionnaris, aan de Franschen den eisch, dat de Koning, met handhaving van al het aangebodene, boven dien zelf zou moeten medewerken om zijn kleinzoon uit Spanje te verjagen. Natuurlijk kon van inwilliging van zulk een eisch geen oogenblik sprake zijn. Frank rijk trok zich terug, hopende op een betere toekomst. En deze kwam, spoediger dan iemand had verwacht. De tjvee volgende jaren brachten een geheelen ommekeer in de Europeeschc ver houdingen de dood van Keizer Jozef I, waardoor dietis broeder, de Spaansche troon pretendent Aartshertog Karei, nu zelf tot het Keizerschap geroepen werd, en de Kabinets-wisscling in Engeland, waardoor Marlborough van het legerbevel werd ont heven en zijn opvolger Ormond zich van samenwerking met de bondgenooten ont hield. Deze beiden, gevoegd bij nog andere politieke combinaties en bij een gelukkig krijgsbedrijf van maarschalk Villars in 1712 bij Denain, waren oorzaak, dat onze Repu bliek zich weldra genoodzaakt zag, zelf naar den vrede met Frankrijk te verlangen, niet tegenstaande daarbij de Spaansche troonop volging aan Filips van Anjou verzekerd werd en wij voor al onze inspanning en opofferingen gedurqndc meer dan tien jaren niet anders konden verwerven dan een nogal voordeelig handtlsverdrag. De onderhandelingen over dien vrede werden gevoerd te Utrecht, maar bij onze landbestuurders kon geen sprake meer zijn van de illusie van voor vier jaren, toen zij den vrede hadden kunnen voorschrijven. De Fransche abbé De Polignac, die zijn erva ringen te Geertruidenberg in 1709 niet had vergeten, maakte hun dit duidelijk met het sedert historisch gebleven woord >Wij zul len onderhandelen bij U, over U en zonder U«. Den 11 April 1713 werd het tractaat ge teekend, waarmede onze Staat voorgoed af scheid nam uit de rij der machthebbenden in Europa. Men begeerde rust en die kreeg men, in alle mogelijke opzichten. Dat in de eerstvolgende twee tientallen jaren het oordeel onzer eerste Staatslieden door de buitenlandsche regeeringen nu en dan toch nog werd gevraagd, geschiedde niet meer uit achting voor onzen Staat, maar voor de laatste twee overgebleven mannen uit een vroeger tijdperk: Heinsius, en later Slingc- landt. Met diens dood, in 1736, is het alsof plotseling de Nederlandsche Republiek uit het Europeesche Statenstelsel verdwijnt. En kei om financieele redenen werd Europa bij wijlen aan haar voortbestaan herinnerd. Het jaar 1713 wijst den datum aan van onzen politieken valeen eeuw later kwam het begin der pogingen tot herleving als onafhankelijke Staat. H. M. de Koningin wordt 23 April terug verwacht op Het Loo. Blijkens de jongste telling zijn er thans in deze Gemeente rond 5200 woningen. Het Hoofdbestuur van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren heeft besloten, na de verschijning van de Memorie van antwoord over de wetsontwerpen tot het verleenen van Rijks-pensioen aan de Gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen, met kracht dc actie voort te zetten, opdat dc premie voor koop van vroegere diensten geheel van de schouders der ambtenaren afgewenteld worde. liet is van oordeel, dat de door- loopende premie van 8 pCt. het uiterste is, dat door de ambtenaren kan worden gedra gen. Tot en met den isen April is een ieder bevoegd, bij het Gemeentebestuur verbete ring van de door dat bestuur vastgestelde Kiezerslijst te vragen, op grond, dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt. Ieder, die meent voor kiezer in aanmer king te kunnen komen, overtuige zich dus vóór Woensdag 16 April a.s. ter Secretarie of zijn naam ook inderdaad op de Kiezers lijst is geplaatst. Vooral zij, die verhuisden, mogen hierop wel acht geven. De akte voor onderwijzer werd behaald door de heeren D. C. Bakkenes en R. Schuil. De heer A. Gaasbeek, thans te Utrecht, staat op de voordracht ter benoeming tot hoofd der openbare Lagere school te Rheden. Luitenant H. C. Honig is benoemd tot adjudant van het 2e bataljon 5e regiment infanterie. Wachtmeester K. Duizendstra, van de Rijschool, is gister bevorderd tot opper wachtmeester-schermmeester bij die inrichting. Zoowel de oud-collega's als de leden der gymnastiek- en schermvereeniging »Sport Staalt Spieren* maakten gisteravond in een gezellige bijeenkomst gretig gebruik van deze bevordering om hem eens extra te toonen hoezeer ze daarmee zijn ingenomen. De muziek van het ie regiment huzaren luisterde het samenzijn op en geleidde den nieuwen »opper« huiswaarts. De huisvlijt-tentoonstelling heeft bijna 3000 bezoekers getrokken en is dus ook in dit opzicht een verblijdend succes voor al den arbeid, dien de regelings-commissie er aan wijdde. De prijsuitdeeling geschiedt morgenavond in een feestelijke bijeenkomst. Onder voorzitting van den heer W. H. E. V r ij d a g werd Donderdag gehouden de 1 ie ledenvergadering van »IIet Groene Kruis*. De notulen van 28 Maart werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld met dank aan den Secretaris, dr. B. J. van E n s t, die daarna het volgende Jaarverslag uitbracht Het afgeloopen jaar was voor onze veree- evenals het vorige, een jaar van rustige, kalme werkzaamheid zonder belang rijke, frappante gebeurtenissen. Op de jongste Algemeene vergadering, gehouden' op Donderdag 28 Maart 1912, werden de aftredende Bestuursleden, de hoe ren Gerritsen, Klomp en Van Enst, herkozen en daar zij bereid waren opnie.uw hun benoe ming te aanvaarden, kwam in het Bestuur der vereeniging geen wijziging. De toestand onzer.vereeniging blijft gun stig het ledental blijft voortdurend stijgen. Wel is de toeneming in leden niet mcerzóo groot als in de eerste jaren van het bestaan onzer vereeniging, maar dat is ook niet goed mogelijk. Dat thans «830 gezinnen lid zijn van »Het Groene Kruis* dus bijna een derde van het aantal gezinnen zegt meer dan iets anders omtrent de erkenning van het groote nut, dat onze vereeniging sticht. Een overzicht over den groei onzer ver eeniging geeft onderstaande tabel. Het aantal leden bedroeg 1100 in 1905, 1300 in 1906, 1500 in 1907, 1600 in 1908, 1700 in 1909, 1750 in 1910, 1800 in 1911 en 1850 in 1912. Bleef dus het ledental regelmatig stijgen, ook het bedrag aan jaarlijkschc contribution neemt voortdurend toe. Volgens het verslag van den Penningmeester was dat bedrag in het afgeloopen jaar f 1893.95, tegen f 1827.79 in het jaar daarvoor en f1805.52 in tg to. Het bedrag der vrijwillige giften beliep f219.07, tegen f232.25 in 1911 en f 100.50 in 1910 en vertoont dus ten opzichte van het vorige ja;»r een kleine vermindering. De inkomsten waren echter ruim voldoende om dc loopende uitgaven te bestrijden en 11 pCt. af te lossen op dc schuld, welke nog op de vereeniging rust. De wijkverpleging blijft voortdurend de belangrijkste taak en tevens de meest zegen rijke van onze vereeniging, vooral ook daarom, omdat de beide Zusters met groote toewij ding en met voorbeeldigen ijver hun moeilijk werk blijven verrichten. Hoe omvangrijk dat werk is, blijkt wel uit het feit, dat in het afgeloopen jaar 7390 bezoeken door de Zusters werden afgelegd, tegen 7210 in het jaar daarvoor, terwijl 4497 keer een patient aan het Wijkgebouw werd geholpen. In het geheel werd dus on geveer (2 000 keer door de Zusters hulp verleend (tegen 11 000 maal in het jaar daarvoor). De behandeling der kinderen lijdende aan favus welke behandeling van de Zusters veel geduld en toewijding cischt had tot resultaat, dat ongeveer 20 patientjes geheel genezen werden, terwijl een 6o-tal onder behandeling moest blijven. Na de wijkverpleging moet stellig het in bruikleen geven van de vorplegings-artikelen uit ons magazijn als tweede werkzaamheid van onze vereeniging genoemd worden. Dat ook daarvan door dc leden een druk gebruik werd gemaakt, leert onderstaande tabel. In 't geheel werd 750 keer een der arti kelen in bruikleen gegeven en wel Ondersteken 150 keer, thermometers 120 keer, croup-ketels 100 keer, ijszakken 60 keer, urinaals 55 keer, irrigators 55 keer, ligstoellen 45 keer, windkussens 40 keer, glycerine-spuiten 35 keer, inhallatie-toestel- len 20 keer, ledikanten met tocbchooren 20 keer, enz. Bij het onderhoud van het magazijn is dit jaar wederom de noodige zuinigheid betracht, d.w.z., dat wij karig zijn geweest met het opnieuw aanschaffen van gummi-waren, ook zelfs met het in bruikleen geven ervan. Alle andere verplegings-artikelen zijn steeds zeer ruim in voorraad en voldoen aan zeer strenge eischcn. Het onderhoud van het Wijkgebouw eisch- te dit jaar geen bijzondere offers uit de kas. Uit alles blijkt dus, dat onze vereeniging zich regelmatig blijft ontwikkelen en dat haar werkkring steeds in omvang en uitge breidheid toeneemt. I lct lijdt dan ook geen twijfel, dat dit zoo zal blijven zoolang wij den steun en de sympathie mogen ondervinden van de plaatselijke genecsheeren. voor wier welwillende medewerking wij zeer dankbaar zijn. Het Jaarverslag werd vastgesteld, met dank aan den Secretaris. Hierna bracht dc Penningmeester, mr. J. K. II. dc Beaufort, het financieel jaarver slag uit, dat in ontvangst en uitgaaf sL.lt op f2441,84s en een goed saldo h'eft van juist f 5.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1