Wat de inkomsten betreft, bleef liet Ge meente-subsidie onveranderd op f300. Uit den verkoop van badkaarten ad 10 cent werd in 1912 echter niets ontvangen, terwijl zij in 1911 nog opbrachten f6. Wat de uitgaven aangaat, zij meegedeeld, dat voor uitbreiding en onderhoud van het magazijn van verplegings-artikelen noodigwas f298.60, tegen f370.69 in 1911, aan aflossing f 450 en aan salarissen van het personeel f1400. Aan de zusters kon weer een wel verdiende grati-ficatie worden verleend. Het beheer van den Penningmeester werd nagezien en in volkomen orde bevonden, waarna hem decharge werd verleend, met dank voor zijn zeer omvangrijk beheer. De Voorzitter zeide nog, dat de paar pagina's cijfers in de verste verte niet aan geven den arbeid om tot die cijfers te ge raken. Tot leden der financieele commissie voor 1913 werden gekozen de heeren Frederiks, Heunks en Oosterman. Tot Bestuursleden werden herkozen de heeren J. W. Middelburg, B. Schooleman en mr. J. K. H. de Beaufort, die periodiek aftraden, terwijl in de vacature-Vrijdag werd gekozen de heer G. H. Kolf (Pieter Both- straat). Tot Voorzitter werd hierna met op éen na algemeene stemmen gekozen mr. J. K. H. de Beaufort. De heer V r ij d a g, die sedert de oprich ting in 1905, zitting had genomen in het Bestuur, sprak er zijn leedwezen over uit, door overplaatsing verplicht te zijn, de ver- eeniging te verlaten. Mr. De Beaufort, die de benoeming tot Voorzitter aannam, was er van over tuigd, namens de geheele vereeniging te spreken toen hij den scheidenden Voorzitter dankte voor het zeer vele, dat deze voor de vereeniging gedurende zoo vele jaren heeft gedaan. Spr. vervolgde Het spijt ons allen zeer, dat U de stad gaat verlaten en uw lidmaatschap van het Bestuur moet neerleggen. Het verheugt ons, dat uw bevordering en geen andere reden de oorzaak is, dat U uit ons midden ver trekt. Bijna 8 jaar hebt U de vereeniging helpen besturen en niet alleen in naam, doch ook metterdaad gesteund. Ik zou dur ven zeggen, dat zij vooral door uw stuw kracht is geworden hetgeen ze werd, een vereeniging voor hulp bij ziekte, van de beste soort. Haar Wijkgebouw, dat zóo veel goeds heeft gesticht, heeft ze bijna geheel aan U en aan uw initiatief te danken. Ik hoop, dat U ook in uw nieuwe woonplaats Plet Groene Kruis te Amersfoort niet zult vergeten. De heer V r ij d a g antwoordde In de laatste dagen doe ik bijna niet an ders dan afscheid nemen van Amersfoortsche belangen, die van lieverlede mijn belangen zijn geworden. Dit afscheid valt mij echter 't zwaarst, te meer omdat de arbeid, dien ik er aan mocht geven, zichzelven heeft beloond. Het spijt me inderdaad, dat ik voortaan, wellicht voorgoed, buiten de ver eeniging zal staan. Ik dank den nieuwen Voorzitter voor zijn vriendelijke woorden en de vergadering voor haar bijval. De vergadering werd hierna gesloten. De Openbare les van de twee klassen der Volkszangschool onder leiding van den heer C. A. Heunks heeft Donderdagavond vele belangstellenden naar >'tValkje» doen gaan. Na een korte uiteenzetting van doel, leer gang en methode van het zangonderwijs ging de heer Pleunks over tot de toon schaal- en trefoefeningen, waarbij de kinde ren blijk gaven van goed kunnen. Vooral de moeilijke intervallen op het eerste ge zicht goed te zingen, was een krachttoer, die aller bewondering afdwong. Ook de liederen, die na de pauze werden ten gehoore gebracht, deden den heer Heunks kennen als een. zangonderwijzer, die zijn leer lingen het a. b. c van den zang goed weet bij te brengen. De piano-begeleiding was in goede handen. De versnaperingen, waarop de kleine zan gers en zangeressen werden onthaald, waren welverdiend. Na afloop der les gevoelde Wethouder Van Duinen zich gedrongen om namens zijn collega, den heer Rijkens, die tot zijn spijt verhinderd was te komen, hulde te brengen en aan den leider, die de kinderen zoo ver wist te sturen, èn aan de kinderen die zoo mooi hadden gezongen, èn aan de Maatschappij van Toonkunst die den kinder zang zoo krachtig bevordert. Rond half negen was de les, die te zeven uur aanving, geëindigd, Met verwijzing naar de in dit nummer voorkomende advertentie maken wij belang hebbende ouders er op attent, dat het Bestuur der Industrie- en Huishoudschool door reor ganisatie van eenige klassen heeft willen voorzien in een reeds geruimen tijd gevoelde behoefte. Door deze wijziging namelijk zal het moge lijk zijn, e 1 k jaar op 1 Mei meisjes, die de Lagere school hebben doorloopen, toe te laten tot den voorbereidenden cursus of wel tot der opleidings-mrsus voor dienstbode. Wat in deze klassen geleerd wordt en welk nut de meisjes in haar later leven van het geleerde kunnen genieten, zullen de ouders het best vernemen door inlichtingen te gaan vragen bij de Directrice. Wij hopen, dat een groot aantal meisjes van deze gelegenheid gebruik zal maken en daarmede aan het Bestuur bewijs leveren, dat de uitgaven, door de wijziging veroor zaakt, goed zijn besteed en door belangheb benden worden op prijs gesteld. De Chr. zangvereeniging »Soli Deo Gloria» is als rechtspersoon erkend. Aan het jaarverslag der afdeeling Gooi en Eemland van de Ned. vereeniging tot bescherming van dieren, Donderdag uitge bracht in de te Hilversum gehouden Alge meene vergadering, zij het volgende ontleend. Dat er vooruitgang is te bespeuren, blijkt het best uit de rapporten der inspecteurs van de afdeeling, die melding kunnen maken van steeds minder verbalen. Hun actieve surveil lance en de krachtige steun, welke zij ge nieten van Rijks- en Gemeente-politie, be ginnen vrucht te dragen. Zwakke trekhonden en paarden worden, nu den eigenaren blijkt, dat zij niet kunnen ontsnappen aan de voort durende waakzaamheid, door beter voor hun taak berekende trekdieren vervangen, terwijl tevens meer wordt gevoeld, dat een betere verzorging der dieren in het belang (der eigenaren is. Nochtans blijkt, dat de wetge ving op de dierenbescherming in de practijk onvoldoende is. Ook de nieuwe Trekhonden- wet geeft in vele opzichten teleurstelling. Het ledental steeg van 1419 op 1 Januari 1912 tot 1444 op ultimo December, een stij ging alzoo van 25, tegen 59 in 1911. Een ledental van 1444, schijnbaar niet onbelang rijk, staat echter in geen verhouding tot het zielental van het ressort der afdeeling. Wat de financiën betreft, zij vermeld, dat de uitgaven over 1912 bedroegen f 2830.28, terwijl ontvangen werd aan contributies f 2794.75 en aan giften, gekweekte rente, enz, f 351.70. samen derhalve f 3146.45, zoodat dit jaar een batig saldo laat van f 316.17. Door de inspecteurs werden in totaal op gemaakt 131 veroalen, tegen 258, 137 en 131 in 1909, 1910 en 1911, aldus gespecifi ceerd door E. Aalten voor Zeist en omgeving 28, door J. F. van der Maas voor Baarn en Amersfoort 24, door J. B. M. Brayé voor Hilversum en 's-Graveland 37, en door A. Eerenberg voor Bussum tn omgeving 42. In den lo'op van het jaar werden de drink bakken te Bussum door de Gemeente over genomen, die nu voor het onderhoud zal zorg dragen. Tot alle houders van paarden in de afdee ling werd een circulaire gericht, een opwek king behelzende om oogkleppen en opzet- teugels af te schaffen. De propaganda hier voor wint langzaam aan veld. Men vrelt er in het buitenland meer vooo zoodat in sommige plaatsen in Duitschland het ge bruiken van oogkleppen zelfs wettelijk ver boden is. Opmerking verdient het, dat bij de aangespannen paarden van het leger nimmer opzetteugels of oogkleppen gebruikt worden. Nog wordt melding gemaakt van het feit, dat de bescherming van den mol, van welks nut in den laatsten tijd steeds meer Ge meentebesturen overtuigd bleken, thans is geworden een object van Regeeringszorg. Zoo zijn er gunstige teekenen des tijds waar te nemen, aldus vervolgt het verslag, en dezo steunen or.s, voort te gaan op den weg, dien wij ons hebben afgebakend. Maar dit constateerende, hebben wij zeker te meer recht, van onze leden te vragen hun onont- beerlijken steun financieel en moreel om onzerzijds er toe te kunnen bijdragen, dat die teekenen menigvuldiger worden, dat meer en meer ons humanitair streven door- werke. De Tariefwet zal hier in de einde der maand te houden openbare vergadering van den Chr. Besturen Bond worden verdedigd door den heer A. van Rijen, Secretaris van liet R, K. vak-bureau. Men wil weten, dat de lieer K. Këyne tot de debaters zal behooren. Men verzoekt ons een plaatsje voor het volgende communiqué. Het Vrijzinnig verkiezings-comité in het district Amersfoort en de Bond van Vrij zinnige propaganda-vereeniginge.i hebben besloten, op den Tweeden Pinksterdag een Vrijzinnigen landdag te organiseeren op het sportterrein van Birkhoven. Indien het weer meewerkt, zal zeker op zeer druk bezoek aan dit fraaie terrein in prachtige omgeving gerekend mogen worden. In het orgaan van den A. N. W. B. is thans opgenomen de mededeeling, dat, in gevolge besluit der jongste ledenvergadering het terras van »Amicitia« is opengesteld voor loeristen, die zich te Amersfoort wen- schen te verpoozen. Bij aankomst hebben zij zich slechts even tot het personeel te wen den. foorlscli en offentcnkanloor, Korte- gracht 11. Wie morgen naar het bollenland wil gaan, houde rekening met de mededeeling, dat de vroege hyacinthen dit jaar al spoedig moesten weggenomen de latere staan nu in vollen bloei, evenals de narcissen. De tulpen beginnen nu en zullen hun mooiste bloeiperiode hebben van 12 tot 27 April. De schietvereeniging Wilhelmina». van den Ken. Ned. bond van oud-onderofficieren, welke 3; Maart haar jaarlijksch winter-con- cours beëindigde, besloot de daarin behaalde prijzen uit te reiken in een aanstaanden Donderdag in »De Arend» te houden ver gadering met dames, welke zal worden op geluisterd door een bioscoop-voorstelling en besloten door een kameraadschappelijk sa- De triptieken voor het grensverkeer voor automobielen worden namens den A.N.W.B. voortaan ook afgegeven aan het Amers- De Amsterdamsche sportclub »01ympia< heeft voor de beide Pinksterdagen een af- standsrit uitgeschreven. Op 11 Mei wordt gereden Amsterdam—Utrecht—De Bilt WoudenbergArnhem - Zutfen, afstand 127 K.M. in ten hoogste S uur; Tweeden Pink sterdag ZutfenApeldoornAmersfoort HilversumAmsterdam, 115 K.M. in ten hoogste 10 uur. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk te half acht, die van de overige voertuigen om acht uur zijn aangestoken. Een begin van boschbrand. hedenochtend ontstaan bij den Tweede tol aan den Utrecht- scheweg, werd nog in den aanvang gestuut door in de nabijheid oefenende militairen later bijgestaan door de politie. Tusschen Dinsdag en gister is hier diefstal met inbraak gepleegd in een tijdelijk onbe woond perceel. Vermist wordt tafelzilver en een effecten trommel, waarin echter voor derden waarde- looze papieren. De politie stelt een onderzoek in. Het is met tie waarheid als met de zon. Wolken kunnen haar een tijd lang voor ons gezicht bedekken, doch haar uitdooven, ver mogen ze niet. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Een gebroken heen kan men niet genezen met bronwater, doch alle kwalen, die met het inwendige verband houden, kan men met Hunyndi Janos bit- terwater genezen. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. De M.U.L.O.-school. Geachte Redactie, Zouden we U beleefd mogen verzoeken, naar aanleiding van het hoofdartikel van Dinsdag j.l. over Handelsdagscholen het vol gende in uw blad op te nemen? Over het al of niet gewenschte van die scholen, zooals ze hier en daar reeds zijn of zullen worden opgericht, willen we het niet hebbendaarover zal na een tiental ja ren (le ervaring wel uitspraak doen. Alleen willen we er op wijzen, dat de school te Winschoten, die door den ationymen schrij ven (waarom toch schrijft de heer X zijn naam niet onder zijn stuk als voorbeeld wordt aangehaald, nog te kort bestaat om nu reeds van >een zeer groot succes» te kun nen spreken. Immers van 'n school met 4-jarigen cursus beginnen pas na m i n- stens 4 jaar de eerste »rijpe vruchten» te komen. En de andere handelsscholen be staan nog veel korter. We willen gaarne aannemen, dat ze wer kelijk nuttig zullen blijken voor be paalde categorieën van personen. Maar laat men nu toch niet gaan doen, alsof de han delsdagschool voor alle. leerlingen, die niet verder studeeren» 't alleenzaligmakend, universeelmiddel is. Op zoo'n manier begint de reclame iets te gelijken op die voor Ab dijstroop of Kloosterbalsem en dat schijnt ons, ook in 't belang van het handelsonder wijs, niet gewensebt, evenals het werven van leerlingen, rooals dat verleden jaar geschied. In het artikel van X zijn verschillende onderwijsinrichtingen genoemd, maar éen is er doodgezwegen: dc M.U.L.O. school. En daarom achten wij, als afdeeling van de Ver eeniging voor M.UE.O., die de belangen van dat onderwijs behartigt, ons verplicht onze stem te verheffen met te meer recht, waar het Gemeentebestuur van Amersfoort het vorig jaar, bij de reorganisatie van het Lager onderwijs, het M. U. I.. O. in zijn vollen omvang tot zijn recht deed komen. We geven dan op het artikel yan X de volgende noodzakelijke aanvulling, waarmee we de ouders van schoolgaande kinderen voor eenzijdige voorlichting bewaren. iv. M I' I O. school kan de jongens c» meines roovcr brengen, Jut zooge naamde M. I.. 1-, .ploma (A Of B)kun „en behalen. Dit diploma geefl aan KSE* Vt s.. J-mjt tot de Rijks-landbouwscholen te (woningen en te Oeicnter, met diploma B5- tot de Rijks-tuinbouwschool te Boskoop, 0. idem tot dc Kweekschool ïoor de /.ervaart te Amsterdam, met diploma Bl'laaK'"B op dc kantoren van Van liend ,k Loos, S. idem van de Algemeene Maatschappij van Levensverzekering en Lijfrente te Am sterdam, y. plaatsing op de (tcmeentc- secretarie van Amsterdam en. naar we hopen, ook wel op die van andere liemeen- ten, io. toelating zonder examen bij net reservekader der Infanterie en der Vesting artillerie, li. toelating tot de opleiding bij de Koninklijke Paketvaart-Maatschappij te Amsterdam, 12. de Koninklijke Xedcrl. Maatsch. tot Exploitatie van Petroleum- bronnen in Ned. Indië stelt het diploma A of B. gelijk met dat van den 3-jarigen cursus Hoogere Burgerschool, 13- de Directie dei- School voor suiker-industrie doet het zelfde als bovengenoemde Maatschappij, 14. de Maatschappij tot Expl. van Staats Spoor wegen laat de bezitters van het diploma toe tot het examen voor adspirant-op2ichter bij weg en werken, 25. toelating tot verschil lende cursussen aan de Nieuwe Huishoud school te Amsterdam. 16. Gelijkstelling van het diploma met dat van den 3-jarigen cur sus Hoogere Burgerschool bij de examens voor apotheker-assistent, 17. plaatsing bij de Ned. Ind. Spoorweg Maatschappij, 18. idem bij de Staats-spoorwegen op Java, 19. toelating tot verschillende landsbetrek kingen en inrichtingen van onderwijs in Ned. Indië, 20. vrijstelling van het toe- latlngs-examen voor het Station voor maal derij en bakkerij le Wageningen, 2i._ Be noembaarheid tot klerk bij de Indische Departementen van algemeen bestuur of op de gewestelijke en plaatselijke bureaux, met uitzicht cp bevordering tot commies of hoofd commies 22. benoembaarheid tot pand houder, tijdelijk boormeester, tijdelijk opzie ner, klerk of commies bij het mijnwezen, opzichter bij den dienst der zoutverpakking. adjunct-administrateur bij den pandhuisdienst, klerk bij een der depots van de opium-regie, opziener bij de tolrechten, enz. alles in Ncd. Indië, Ook zullen M.U.L.O.-leerlingen van vol doenden aanleg '111 staat zijn, het toelatings examen te kunnen doen voor verschillende inrichtingen van voortgezet onderwijs. Het M.I .L.O. geeft dus voorbereidend on derwijs en leidt op voor het »bedrijvige leven». Nog eens, geachte Redactie, bet komt niet in ons op, iets af le dingen op het nut of de noodzakelijkheid van Handelsscholen en al is Amersfoort niet groot, wemeenen, .dat ook hier de Handelsschool kan bestaan naast de M.l'.L.O. school. Maar laat ieder op eigen terrein blijven. Met hartelijken dank voor de plaatsing Namens de afd. Amersfoört en omstreken der Vereeniging voor M.U.L.O. G. A. L. SPELBERG, Voorzitter. W. C. B. DE BIJ-COUR'I', Secretaris. Amersfoort, 11 April 1913. BE LESOVERZICHT. van 5 tot 12 April 1913. Het verloop van zaken op de Amcrikaan- sche markt is in de afgeloopen week vrij teleurstellend geweest. De vaste stemming, die in den laatsten tijd was doorgebroken en' dc markt het aanzijn gaf alsof voorlocpig de baissiers hadden afgedaan, kon zich aan vankelijk vrij goed handhaven, doch later in de week heeft, onder den invloed van hernieuwde aanvallen der bissiers, een nei ging tot realiscercn opnieuw dc overhand gekregen, zoodat het zich thans laat aanzien alsof aan de malaise in dit soort fondsen nog steeds het einde niet gekomen is. Toch zou men zoo zeggen, dat er voor pessi misme op het oogenblik weinig reden is. De opening van het Congres, op Maandag j.l.. geschiedde door Wilson niet een vrij neu trale rede, welke, in afwijking van dc in dc laatste jaren gevolgde gewoonte, door hem in het openbaar werd uitgesproken in plaats van als schriftelijke boodschap aan liet Congres te worden gezonden. De gelijktijdig ingediende ontwerpen voor tariefherziening zijn wel is waar drastisch, doch niet zóo buitengewoon als men eerst had gevreesd en waar de overweging geldt, dat van het thans voorgestelde, in verband met de wei nige eenstemmigheid der Democraten to dien aanzien, r.og wel het een en ander zal wor den afgedongen, maakte men zich ook hier over nog niet al te ongerust. De publicatie,

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2