Stadsnieuws. In het eerste kwartaal van dit jaar hebben dc Rijksmiddelen opgebracht f 40 019 359. tegen f 38 857 330 in 1912, f 37 371 000 in iQii, f 35 596 000 in 1910 en f33 780000 in 1909. Aldus een stijgende lijn, ondanks de toe vallige verlagingen bij enkele belangrijke middelen en in weerwil van het feit, dat geen nieuwe heffingen zijn ingevoerd. Hoor een groot aantal hoogleeraren in de Cïeneeskunde is aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin zij o. m. te kennen geven, dat zij met groote ingenomenheid hebben gezien, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel niet alleen de regeling der ziekenbehandeling in het wets ontwerp overbodig en ongewenscht heeft geacht, maar ook, door de omschrijving der eischen waaraan door de wet toegelaten ziekenfondsen behooren te voldoen, heeft getoond de Nederlandsche geneeskundigen tc willen steunen in hun dikwijls moeilijken strijd tegen slechte ziekenfondsen. Ter gelegenheid van den 37Sten verjaardag van Z. K. H. den Prins der Nederlanden zal door het garnizoen aanstaanden Zaterdag volgens het nieuwe voorschrift geen paraiif worden gehouden. De Amersfoortsche Muziek-vereeniging, Directeur de heer J. A. Jochems, geeft 's avonds te 8 uur een concert in de muziek tent bij de Viandenstraat. Mr. W. H. de Beaufort, candidaat voor de Tweede Kamer der vrijzinnige concentratie in de districten Amersfoort en Amsterdam VI, heeft aan het Centraal vrijzinnig verkie- zïngs-comité in Amersfoort verklaard, dat hij, bij eventueele verkiezing in beide districten, voor het eerstgenoemde zal opteeren. Een even geacht als algemeen bekend Gemeente-ambtenaar, de heer J. Busquet Sr., hoopt aanstaanden Zaterdag zijn 70sten ver jaardag te herdenken. Op de laatste rustplaats van nu wijlen den heer D. P. Hamers is thans door de steen houwersfirma Lablans Ten Kloeze een tombe van zwart Zweedsch graniet geplaatst een hoogst passende versiering voor de R. K, begraafplaats. Dr. A. W. Pulle, dirigeerend officier van gezondheid ic klasse bij de zeemacht, heeft ontslag gevraagd uit den dienst. Zal hij een deel van zijn thans weer vrij komenden tijd benutten om ons andermaal te verblijden met kostelijke parodiefin als zijn »Julius Caesar'. Tot luitenant-kolonel bij het 4e regiment huzaren is bevorderd de majoor jhr. E. W. von Wrange! auf Lindenberg; tot majoor bij het ie regiment de ie luitenant-adjudant H. G. J. Maas Geesteranus, van het 3e regi ment, die echter ontslag heeft gevraagd uit den dienst. Luitenant-kwartiermeester P. H. Roukens, thans van het 13e regiment infanterie, te Maastricht, is met ingang van 1 Mei be noemd tot assistent-magazijnmeester bij 's Rijks centraal-magazijn te Woerden. Rij de depot-compagniefin, welke op 1 Juni bij de regimenten infanterie worden opge richt, worden 2 luitenants ingedeeld. Het commando over die compagniefin zal beurte lings worden opgedragen aan kapiteins van het korps, bij wier compagnie tijdelijk geen miliciens onder de wapenen zijn. Luitenant W. C. baron Van Rand wijck, van het 4e regiment huzaren, wordt 1 October voor den tijd van éen jaar gedetacheerd bij dc Rijschool, hier. Kapitein H. A. Ruysch Lehman de Lehns- fcld. van het ie regiment veld-artillerie, wordt 5 Mei gedetacheerd in de legerplaats bij Oldebroek. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de huurwaarde van een Rijkswoning voor gehuwde militairen niet meer mag bedragen dan voor een adjudant-onderofficier f 150 en voor andere militairen f too. Daar moet geld bij, zou men geneigd zijn te zeggen. Het Instructie-bataljon te Kampen wordt, naar het «Hdbld». meedeelt, met ingang van 1 October a.s. gereorganiseerd tot Centrale kaderschool voor het wapen der infanterie, waarbij dan de geheele opleiding voor de rangen van korporaal en sergeant bij dat wapen zal plaats hebben. De inrichting blijft haar naam behouden. Thans bestaande uit een staf en 4 compagnieën, zal de nieuwe samenstelling bestaan uit den staf en 2 com pagnieën. De oproeping zal slechts tweemaal 's jaars plaats hebben, in het voorjaar van jongelin gen van 15V2 lot *9 iaar' 'n 'l najaar van 16 tot 19 jaar. Het wetenschappelijk onderwijs zal wor den opgedragen aan twee burgeronderwijzers, in het bezit der hoofdakte. aau den cenci. kant, ds tvcrkl.edcn tool*- raties en verbruiksvereenigtngcn aan cie andere rijde. Het «ras alsof de vleugels eener reuzennijptang gereed tvaren, den stand te verpletteren en reeds werd als leuze verkondigd de middenstand staat ten doode opgeschreven. fntusschcn, alles is aangewezen op zelf behoud zelfs het zieke of gewonde lichaam weet zich te redden, tot genees- of heelmees ter de genezing bespoedigen. En zooook stonden er mannen op, die de juiste genees wijze toepasten, die aantoonden dat organi satie niet alleen is het redmiddel, maar ook de eisch om te komen tot dien bloei, waarop de middenstand aanspraak heeft. Er is een tijd geweest, waarin de midden stand optrok tegen den vijand, doch alleen met negatieve middelen zoo tegen 'k>gen Hulp», waar tegenover werd gesteld 'Maat schappelijk Belang» - doch al spoedig zag men in, dat dergelijke represaille-maatregelen den middenstand niet baatten. Men zag in, dat coöperatie nu eenmaal is een niet weg te cijferen verschijnsel, voort komend uit de veranderde ccconomische toe standen en dat slechts juiste samenwerking daar tegenover moet gesteld. De boeren hebben zich ontworsteld aan de ouderwetsche ideefin, zich vrij gemaakt van tientallen jaren gevolgde sleur; zij zijn dc nieuwste machines gaan toepassen, hebben samen zaaigranen en meststoffen gekocht, hebben zich voordeeligcr afzetgebieden ver zekerd, hebben eigen leenbanken gesticht om onafhankelijk te zijn van landheer of notaris. Dat was een nuttige, noodzakelijke, posi tieve bestrijding. Wil de ambachtspatroon eti de winkelier, dat zijn stand zich opheffe dan moet hij het zelfde wapen bezigen, dat thans zijn tegen stander hanteert; dan moet hij met zijn vakgenooten niet: zijn concurrenten samen inkoopen, samen een afzetgebied zoeken dan moet hij niet alleen een ver schansing opwerpen tegen zijn vijanden, doch zichzelven baan breken in het moderne leven. De vereeniging „Maatschappelijk Belang" is verdwenen, doch als een phoenix verrezen uit haar asch de Middenstandsbonden. Man nen als Meuwsen, Tutein Nolthenius en dr. Nouvvens hebben het braakliggend terrein beploegd, het onkruid van vooroordeel en sleur gewied, en gezaaid. E11 reeds nu zijn vruchten geplukt in grooten getale en van de beste worst. De kanker der onbetaalde rekeningen is met succes bestreden. Alleen de Haarlemsche bond bracht van 31 mille onbetaalde posten in éen jaar 21 mille ter- recht. Ook de eigen ontwikkeling, de verbetering en veredeling van het vak zijn ter hand genomen. Er worden cursussen gegeven in regelmatig boekhouden, waardoor een juist overzicht wordt verkregen van den stand van nering of bedrijf. Indachtig aan het »draagt elkanders lasten» en wetend, dat gezamenlijk gedragen lasten zooveel lichter zijn dan dat ieder den zijne moet torschen, ging men er toe over, geza menlijke glas-, brand- en inbraakverzekerin gen te stichten. En meer en meer begonnen ook de mid denstanders te gelooven, dat men veel ge makkelijker in gezelschap van velen een hoogen berg kan beklimmen dan wanneer men dat geheel alleen doet, en in te zien, dat in het economisch en het bedrijfsleven veler belangen zoo ontzaglijk lang evenwijdig loopen. Het heeft lang geduurd eer men dit wilde toegeven, laat staan erkennen, want bij weinig standen zijn de hinderpalen zóo moeilijk en zóo vele als juist in den middenstand, waar van ieder lid in zijn eigen celletje leeft en vooral niet gedoogt, dat zijn vakgenoot niet: zijn concurrent ook maar naar hem kijkt, laat staan, zich met hem bemoeit. Geen middenstander zou openlijk durven ontken nen, dat er, evenals voor alle standen, alge- meene belangen voor den middenstand zijn maar toch, als het puntje bij 't paaltje komt Dan laait de broodnijd op en de concur renten-strijd ontbrandt. En deze is niet steeds even vermakelijk als dien tusschcn twee sla gers in Brabant, van wie dc een worst verkocht voor 40 cent per pond en daarbij een opschrift plaatste: «Wie meer betaalt, wordt bedrogen», waarop de ander worst aanbood voor 50 cent, doch met het op schrift »Wie minder betaald, wordt vergif tigd». Neen, er ontstaat dikwijls een doo- dende concurrentie, waarbij de eene vakge noot den ander het licht in tie oogen niet gunt, met, als gevolg, dat beiden er onder lijden, zoo niet er door ten onder gaan. Dit verschijnsel is niet specifiek Neder- landsch. De heeren Meuwsen en dr. Nou- wens vonden het zelfde in Oostenrijk, waar J tc Weenen de Regeering-commissaris de een voordracht I11 het perceel Langestraat 14, vroeger be woond door den heer Gijsb. de Jager, heeft Dinsdagavond de heer G. Bunte, die te Utrecht twee dergelijke zaken drijft, een vischhandel geopend, die gezien mag worden. Zeeviscb, die juist door dc combinatie met de zaken te Utrecht iederen dag versch kan wezen, voor de ramenzoetwatervisch, in een aquarium, op den achtergrond van den frisschen en hygiënisch ingerichten winkel, doen, evenals de reeds met vakkenis toebe reide mooten schol, enz., menigeen een kijkje nemen en kooper worden van een hoogst welkome verrassing voor de huisgenooten. De Dinsdagavond onder voorzitting van den heer G. W. Scheffcr gehouden ver gadering der plaatselijke afdeeling van de R. K. middenstands-vereeniging «De Hanze» werd bezocht door een 30-tal leden. In zijn welkomstwoord begroette de Voor zitter in het bijzonder den heer J. W. V i e- nings, hoofd-redacteur van de «Nieuwe Zeeuwscbe Courant», uit Goes, en mr. Paul J. Reijmer, rechtskundig adviseur van den diocesanen bond, uit Hilversum. De notulen van 13 Februari werden gele zen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den Secretaris. Daaruit bleek o. a., dat het voorstel om een actie op het getouw te zetten voor Quurs-sluiting is aangenomen met 28 tegen 7 stemmen. De Voorzitter herinnerde, dat in die vergadering ter sprake zijn gebracht de hooge gasprijzen en deelde mede, dat uit een be spreking met Raadsleden is gebleken, dat in beginsel de geheele Raad wel voor verlaging zou zijn, doch dat de practijk verlaging met zelfs een hal ven cent de Inkomstenbelasting zou doen stijgen tot 4 a 5 pCt. Bovendien is 95 pCt. der bevolking gasverbruiker, ter wijl de middenstand 25 pCt. van die afnemers vormt. Spr' acht het ongeraden, na deze inlichtingen een actie te beginnen voor ver laging der gasprijzen. Vervolgens deelde spr. mee, dat, blijkens bericht in de «Hanzebode» van 6 Maart, de leden der aangesloten vereenigingen koste loos rechtskundig advies kunnen bekomen bij mr. dr. Van Groenendael, te Zwolle. Ingekomen was nog een schrijven van den Directeur der Handelsdagschool omtrent de inschrijving van leerlingen voor den nieuwen cursus, die 1 September begint. De Voor zitter gaf den raad, biervan zoo gauw mogelijk werk te maken omdat, als de tee kenen niet bedriegen, er een groote toeloop zal wezen, terwijl de lokalen van het voor- loopig schoolgebouw niet zoo groot zijn. Hierna deelde Voorzitter mede, dat omtrent de actie voor 9 uurs-sluiting samen werking is verzocht en verkregen met «Handel en Nijverheid», waar de motie is aangenomen met overgroote meerderheid 15 tegen 4 stemmen. Spr. dankte den heer Krook voor de in deze genomen moeite en goede zorgen en hoopte, dat deze eerste, welgeslaagde samenwerking de eerste scha kel mocht zijn van een lange keten van wederkeerige belangen op velerlei gebied (applaus). Ten slotte deelde de Voorzitter mede, dat na de groote vacantie het pensio naat «Saint Louis» uit Roermond wordt overgebracht naar Amersfoort en dat het Bestuur heeft gemeend, de belangen der leden te behartigen door, zoodra het ver nam, dat deze inrichting hier zou komen, aan de directie te schrijven, welke ant woordde, dat zeer zeker rekening zal wor den gehouden met het verzoek. Alsnu werd te half negen het woord ver leend aan den heer V i e n i n g s, die on geveer zeide: Toen Hermann, Vorst der Cheruskers, bedroefd over de knechting van zijn volk door de Romeinen, te langen leste raad ging vragen aan een Wodan's priesteres, zeide deze geen woord, doch nam een ber kenrijsje uit een takkenbos en brak dit door. Daarna nam zij er twee en drie en meer en brak die gezamenlijk door op haar knie ten slotte nam zij een geheelen takkenbos, doch kon dien niet breken, hoeveel moeite zij ook aanwendde. Toen zeide zijdoe zóo als ge mij hebt zien doen en uw volk zal niet langer den nek behoeven te buigen voor de Romeinsche indringers. Hermann begreep, dat alleen eendracht verbetering kon brengen en wij weten, dat in het jaar 9 door hem in den driedaagschen slag in het Teutoburgerwoud Varus' legioenen wer den vernietigd. Het beeld is oud, doch blijkt bij uitstek gepast voor onze dagen, want we zien er in de kracht der organisatie, het groote woord van onzen tijdwe zien er in, dat goede samenwerking brengt de dageraad van een nieuwe, heerlijke toekomst. Een nieuwer, niet minder sprekend beeld is de klimmende leeuw in ons nationaal wapen met den veelzeggenden pijlenbundel en het fiere onderschriftJe maintiendrai. Meer dan eenige andere stand heeft de schoenmakers bijeen "riep middenstand noodig den band der organisatie. hield over hun vak, met opzet zóo vol enor- Reeds in de vorige eeuw »erd de midden- miteiten, dat ze te langen leste allen om den stand bedreigd door het g oot-kapitaal aan spreker zich schaarden om hem eens duchtig den eenen kant en het proletariaat onder de te wijzen op de technische ketterijen, die hij roode vaan aan de andere zijdehij had te had verkondigd. Toen ze zoo schouder aan worstelen met de warenhuizen en de trusts schouder om hem heen gedrongen stonden "iJC ll^udCTMaaT^'^ll™»!<''^UI''l, de k'W" „i'c, waardeerden. kenden hebben de -WL ter harte geeomen en door goede goede let ter harte g aan de fabrieken die Ml*» be» "'we" Mlftle deden dc bewoners van Hues, waar vroeger ïnen'nog steeds de methodes van grootvader de allernauwste meines .verschafte Is tulnstrie daar in ouden luister hersteld. Deze voorbeelden loeren hoezeer dc mid denstand zijn grootstcn vijand heeft 111 zich zeiven en in het concurrentie-spook, tenvij het toch duidelijk is, dat het ecn.ge redmiddel voor hen die dc zelfde vakbelangen hebben is een innig en eerlijk samengaan, gelijk de mandenmakers en de klompenmakers dit metterdaad hebben getoond. Slechts in organisatie vindt dc middenstand het cement, dat het gebouw hecht en sterk maakt, een vast bolwerk tegen welke maat schappelijke gebeurlijkheden ook Doch de middenstand moet niet alleen in maatschappelijk opzicht vooruit willen, maar vooral aan de landsregeering doen zien, dat het particulier initiatief z.óo onweerstaanbaar wordt, dat de Regeering steun verleent en handel en bedrijf brengt in dc juiste banen en houdt in de juiste bedding, evenals dit in Oostenrijk het geval is geweest. Ofschoon het 111 het algemeen niet ligt op den weg van den middenstander, zich tc begeven op politiek terrein, dient hij er toch acht op te geven, dat in 's Lands vergader zaal menschen blijven of menschen komen, die de nooden en de behoeften van den middenstand verstaan en voorstaan. Slechts op die wijze is te verkrijgen een Midden stands-vertegenwoordiging, iets als de Kamers van Koophandel en Fabrieken, doch met meer uitgebreide bevoegdheid een vertegen woordiging,' welke waakt over den vooruit- I £anS den bloei van den middenstand. J Op die wijze is te verkrijgen een wettelijke regeling der oneerlijke concurrentie. Op die wijze is in nog tal van andere leemten te voorzien, welke reeds zoo lang dringend voorziening behoeven. Er is gevraagd is de middenstand geen slapende massais hij wel waard al die moeite, die organisatie, die congressen Wie objectief oordeelt, zal moeten erken nen. dat dc handeldrijvende en industrieele middenstand wel degelijk is de ruggegraal der maatschappij, gelijk ook nu wijlen Mi nister Regout en dc heer Stoffel zoo duide lijk deden uitkomen. Dc middenstand is een stand, die er werke lijk wezen mag, óok om de botsing van groot-kapitaal en opdringend proletariaat tegen tc gaan, doch óok omdat de midden stand, als hij qualitaticf en quantitatief sterk is, de aangewezen artsenij zal blijken voor de kranke maatschappij. Dat door eendracht kleine zaken groot worden, heeft het Zwitsersche driemanschap op de Riltli-weide bewezen, dat wel degelijk den stoot gaf tot «ein cinz.ig Volk von Brüdern». Middenstanders, organiseert en vcreenigt u. Alle hens aan dek. Iloe moeten dan R. K. middenstanders zich organiseeren, vervolgde spr. Wij, Katholieken, moeten en kunnen ons niet anders organiseeren dan op Katholieken grondslag. Wat is in de hedendaagschc maatschappij de groote misère? Dat, ten gevolge van de modern-economische S. latslecr, is ontstaan een bijna onoverbrugbare klove tusschen werkgever en werknemer; dat de onzalige selfhelp-theoric haat en afkeer heeft gewekt en deze doen omzetten in vleesch en bloed. Niet alles moet omgezet in loon en brood; niet steeds moet gedacht om de portemon- naiewij, Katholieken, mogen vooral niet vergeten, dat wij geroepen zijn, onszelven en onzen medemensch te brengen tct hoo- ger, onvergankelijk goed. Spr. eindigde zijn boeiende rede met een krachtige aansporing tot samenwerken. De Voorzitter meende uit het applaus en meer nog uit de gespannen aandacht waarmede de heer Vienings werd aange hoord, te mogen afleiden, dat hij de juiste snaar heeft weten te treffen, dankte cr hem voor, dat hij wees op den actieven plicht en de juiste middelen om het doel te bereiken en wees er op, dat krachtig en eendrachtig samenwerken van zoo oneindig meer nut is dan klagen en bij de pakken neer te zitten. De vergadering werd hierna even over half tien gesloten. Bij advertentie in dit nummer wordt de gelegenheid opengesteld om leerlingen te doen inschrijven voor den nieuwen cursus der Middelbare Handelsdagschool. Reeds vóór de inschrijving meldde zich een 12-tal aan. ITet is dus zaak, niet al te zeer tc talmen. V afdeeling Amersfoort en omstreken der Ned. Natuurhistorische vereeniging vergadert 1 hedenavond 0. a jaars-excursie, tin tot het beschou, Nieuw-Zeeland.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2