Zaterdag 19 April 1913. No. 8251. 62e Jaargang. BIJBLAD. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFD-REDACTEUR F. J. 7REDSRZSS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden ft.— franco per post ƒ1.15. Advertentién 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieöle- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar bulten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. pk t Bij advertentiën van buiten de stad worden de Incasseerkosten ln rekening gebracht. Postbus 9. Telefoon 19. BUREAU: KORT3ÜQXIAOST 9. Bij dit nummer behoort een KEN NISGE VING. De Burgemeester van Amersfoort, gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag, den 22 April aanstaande, des avonds te 8.30 ure. Amersfoort, 18 April 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Gehoorzaamheid. Ieder, die zich den tijd gunt, tot de diepe beteekeniB van dit woord door te dringen, voelt de macht en de kracht, welke het in zich sluit. liet is een feit, dat eigenlijk alle hoogere ontwikkeling van den mensch berust op de eene of andere soort van gehoorzaam heid en dat deze den weg opent tot de zoo begeerde vrijheid. Gehoorzaamheid mag niet leiden tot slaafsch- heid en slavernijdat is allerminst de bedoe ling. Zij moet ons brengen tot zelfbevrijding. Gehoorzaamheid moet n.l. vrijwillig ge schieden, dat is: het kind of de mensch moet de noodzakelijkheid van het gehoorzamen volkomen beseffen, van de beteekenis ervan geheel doordrongen zijn. Men zou kunnen spreken van «bezielde* gehoorzaamheid, om dat noodzakelijkerwijze de invloeden op de ziel overgedragen moeten worden en men zoodoende langzamerhand komt tot een heer schappij van ziel en geest over lichaam en zinnen. Daarom moet de tucht niet van buiten werken, maar in verband worden gesteld met de innerlijke persoonlijkheid van den mensch. Reeds vroeg moet het kind zijn lageren wil zelf leeren breken het is niet de starre gehoorzaamheid, die niet alleen den wil, maar ook de ziel van het kind zou kunnen dooden, welke de tucht verlangt; zij vraagt juist een opwekking van het hoogere wilsleven. De eeuwige klacht tegen de oude tucht en opvoeding is juist, dat haar werking te oppervlakkig is geweest, te weinig den in- nerlijksten mensch bereikt heeft. De tucht, toen aangewend, gaf aanleiding tot een dorre, doodende africhting, ja zelfs tot een autocratische dril- en dressuur-discipline. Niemand heeft zich krachtiger daartegen verzet dan Pestalozzi, die daarin met recht zag een schromelijke verwoesting in de vor ming van het menschelijk karakter. De in nerlijke ziele-kracht, die juist noodig was tot een verkenning van het nut der gehoor zaamheid die kracht, welke den mensch al spoedig tot zelftucht zou oproepen, jwerd een domper opgezet, werd gebroken. Is het niet een heerlijkheid, dat er denkers en pjedagogen zijn opgestaan om te wijzen op die verkeerd ingeslagen richting Hebben wij het niet aan hen te danken, dat het steeds meer en meer geworden is wat het zijn moeteen opvoeding tot gehoorzaam heid, die ons brengt tot zelftucht, die ons het nut ervan voor ons zeiven en yooronze maatschappij heeft leeren doorgronden. De mensch en de tucht moeten als goede vrienden naast elkaar de wereld door. Geen angstig opzien tegen al wat zweemt naar tucht, maar een zich gelukkig voelen, een trouwe bescherming naast zich te hebben. De drang moet geboren worden, haar als bondgenoot te erkennen. Zóo verkondige de opvoeder het kind uit ernst en liefde reeds vroeg het woord van gezag, van tuchtmaar zóo in eenvoud en met groote zelfbeheersching, opdat nooit de dwang door het kind gevoeld worde, door tucht opgelegd, doch een onbewust voelen en begrijpen, dat de opvoeder spreekt tot het karakter en tot zijn ziel. Zóo oogst tucht dankbaarheid en zóo be reikt gehoorzaamheid haar volle waarde. W. P. A. E. Uit »De gong*. Mgr. N. Prins, Oud-katholiek bisschop van Haarlem, hoopt hier morgen in de kapel van 't seminarie der oud-bisschoppelijke klerezie den heer A. Rinkel tot diaken te wijden. In de Donderdagavond hier gehouden ver gadering der Centrale anti-revolutionnaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje* in het hoofdkiesdistrict Amersfoort, werd met algemeene stemmen voorloopig candidaat ge steld voor de Tweede Kamer het aftredend lid, jhr. mr. II. W. van Asch van Wijck en werd het moderamen gemachtigd, na afloop der deputaten-vergadering, op 24 April te Utrecht te houden, hem definitief candidaat te stellen. Voorts zijn tot candidaat gesteld voor de Provinciale Staten de aftredende leden, de heeren mr. W. J. van Beeck Calkoen, mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe en dr. J. W. Jorissen. Aanvullings-agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 22 April 1913, des avonds half negen. 14. Voorstel om tot de Regeering een verzoek te richten tot vestiging alhier van een Rijks-land en tuinbouwschool en Burge meester en Wethouders te machtigen, het verdere ten deze noodige te verrichten. 15. Voorstel tot verlenging van het ver lof, verleend aan de onderwijzeres in de Nuttige handwerken aan de openbare Lagere school G, mej. A. G. van den Berg. 16. Voorstel tot aankoop van gronden onder de Gemeente Leusden. 17. Voorstel tot het verleenen van een verlengd ziekte-verlof aan den leeraar S. Al- gera en benoeming van een tijdelijk leeraar. Onder dagteekening van 8 April stelden Burgemeester en Wethouders aan den Raad voor, een geldleening ten laste van de Ge meente aan te gaan tot een bedrag van een millioen gulden en rentende 4>/2 pCt. Zij motiveerden dit voorstel door het vol gende Sedert het aangaan der definitieve leening van 25 Mei 1909 werden verschillende bui tengewone werken uitgevoerd of werden cre- dieten toegestaan voor buitengewone doel einden, welke bedragen door leening behooren te worden gedekt. Den 30 April 1912 werd door uw verga dering besloten om, ter afsluiting van den dienst 1911, een tijdelijke leening aan te gaan tot dekking van de op dien dienst gedane buitengewone uitgaven. Hieronder werden toen tevens opgenomen de tijdelijke leeningen, aangegaan bij Raads besluit van 31 Mei 1910, ter afsluiting van den dienst 1909, en bij Raadbesluit van 30 Mei 1911, ter afsluiting van den dienst 1910. Voorts zijn thans verschillende kasgcld- leeningen loopende, tot een gezamelijk bedrag van f 470 000. Al deze leeningen behooren te worden afgelost op den dienst 1912. Uit een bijgevoegden staat van buitenge wone uitgaven, die nog niet in een defini tieve leening zijn ondergebracht, blqkt, dat van de verschillende uitgaafposten reeds vele zijn betaald en van andere de betaling aan staande is. Een andere vermeldt alle uitgaven, opge nomen in de tijdelijke leeningen, dienst 1909, 1910 en 1911, hiervoren genoemd, zoomede die ten behoeve waarvan tijdelijke kasgeld- leeningen zijn aangegaan. De hierin vermelde uitgaven zijn, voor zoover zij niet uit de gewone inkomsten der Gemeente worden bestreden, ondergebracht op eerst bedoelden staat. Een derde tabel geeft een overzicht van de aflossingen van alle leeningen dezer Ge meente, de voorgestelde leening inbegrepen. Hierop is aangeteekend hoeveel ten laste van de Gemeente, van de Gasfabriek en van de Waterleiding komt. Een vierde staat bevat een gedetailleerde opgave van het bedrag ad f431 000.dat wordt geleend ten behoeve van de oprich ting der Waterleiding. De eerst genoemde staat geeft een eind cijfer van f700 000.als direct benoodigd bedrag. Lettende evenwel op de verschillende door uw vergadering genomen besluiten, waarvan de daaruit voortvloeiende uitgaven door lee ning moeten worden gedekt en de in de toekomst te wachten besluiten van gelijke strekking, meenen wij het bedrag der aan te gane geldleening op f 1 000 000 te moeten voorstellen. Een leening toch tot een groot bedrag zal gemakkelijker kunnen worden geplaatst en dus ook voordeeliger. Het ligt evenwel niet onze bedoeling, het geheele bedrag direct op te nemen. Aan de hand van den hiervoren genoemden staat A meenen wij, dat voorloopig wel met f 700 000.— kan worden volstaan het overige kan dan later, bij het plaatsen van een of meer volgende seriën, worden opgenomen. Deze wijze van handelen biedt ook dit voor deel, dat dan geen kasleeningen, veelal tegen hooge rente, behoeven te worden aangegaan, althans niet voor langen tijd. Een juist overzicht der uitgaven zal als dan bij uitgifte dezer seriën worden over legd. Voorts werd door uw vergadering den 30 Mei 1911 besloten tot het aangaan eener geldleening ten behoeve der Waterleiding groot f 331 000.goedgekeurd door Gede puteerde Staten van Utrecht den 12 Juni 1911. Deze leening is niet uitgegeven cn thans ondergebracht in de nu voorgestelde leening groot f 1 000 000. Men verzoekt ons het volgende commu niqué te willen opnemen. Het comité voor de feesten, welke hier op Maandag en Dinsdag 8 en 9 September zullen worden gevierd ter herdenking van het eeuwfeest van Neerlands onafhankelijk heid, heeft Donderdagavond wederom ver gaderd. In opdracht van het comité hebben, als bij de kronings- en de huwelijksfeesten, de leden van het Dagelijksch bestuur inteeken- lijsten aangeboden aan de meestgegoede in gezetenen. Ofschoon de heeren daarvoor een persoonlijk bezoek brachten, zelfs meer malen hun bezoek moesten herhalen, is deze inzameling bitter tegengevallen. Waar bij de vorige feesten de meest draagkrachtigen de helft der kosten dekten, is het thans ontvangen of toegezegd bedrag zóo gering, dat het Dagelijksch bestuur meende, niet te mogen voortgaan met het verder uitwerken der plannen. Deze mededeeling werd met te meer leed wezen vernomen omdat het comité het ten zeerste zou betreuren indien Amersfoort niet op waardige wijze de zoo belangrijke gebeurtenis zou herdenken. Amersfoort, dat de eer heeft een kleindochter van een der grootste mannen van 1813 onder zijn in woners te mogen rekenen, mag niet achter staan bij zelfs kleine dorpjes, die met de voorbereidingen der feestelijkheden reeds geheel gereed zijn. Het is niet aan te ne men, dat juist de meergegoeden niet zouden begrijpen van welke groote beteekenis het herstel van Neerland's onafhankelijkheid is; terwijl daarentegen het verblijdend ver schijnsel werd geconstateerd, dat voor een der buurt-commissiën de kleinste bijdrage nog f 5 bedraagt. Mocht men meenen, dat het comité te vroeg aanklopte om geldelijken steun dan bedenke men toch, dat er heel wat voorbe reiding noodig is om alles goed te kunnen regelen en dat vóór alles het comité behoort te' weten over hoeveel geld het kan beschik ken en welk bedrag dus aan elk der sub-comi- té's kan worden toegestaan. Hier zij herinnerd, dat het program omvat voor den eersten dag feesten voor de 3750 kinderen der openbare en bijzondere scholen, onthulling van het blijvend gedenkteeken, optocht; en voor den tweeden dag volks spelen en vuurwerk. Als blijvend gedenkteeken is gedacht een monumentale bank, waarvoor een 20-tal ontwerpen is ingezonden door stadgenooten. Het bedrag, waarvoor tot dusver op de lijsten is geteekend, is echter zóo ver bene den de verwachting welke steunt op de inschrijvingen in 1898, 1901 en 1909 dat, zelfs bij een zeer ruime raming van hetgeen nog met lijst en bus kan worden ontvangen, de kosten van het blijvend gedenkteeken niet worden gedekt. Het is natuurlijk niet mogelijk een ge meentelijk subsidie te vragen waaruit feite- telijk het geschenk aan de Gemeente zou worden bekostigd; bovendien staat de Ge meente slechts subsidie toe in evenredigheid van hetgeen het particulier initiatief bijdroeg. Het doet het comité oprecht leed, In het publiek nogmaals een beroep te moeten doen op de offervaardigheid der inwoners en ver zoekt hun met aandrang om, indien hun in de eerstvolgende dagen lijsten ter Inteeke- ning worden aangeboden, daarop In ruime mate te willen teekenen. Wie reeds teekende en wetend hoe de stand van zaken thans is zijn bijdrage alsnog mocht willen ver- hoogen, gelieve dit alsnog van een der leden van het Dagelijksch bestuur kenbaar te maken. Indien niet allen flink in den zak tasten, zal het waardig vieren van het Onafhanke- lijkheidsfeest door Amersfoort uiterst moei lijk, zoo niet onmogelijk zijn. Aan de inzenders van ontwerpen voor de monumentale bank vraagt het Dagelijksch bestuur, de ontwerpen te mogen exposeeren eer de uitspraak der jury wordt bekend gemaakt. Dit geschiedt natuurlijk zonder vermelding van naam, welke slechts bekend kan worden aan de jury. Een inzender, die hiertegen bezwaar mocht hebben, doe hiervan vóór Donderdag 24 dezer mededeeling aan den 1 e Secretaris, Kortegracht 9, onder het bij zijn ontwerp gevoegd correspondentie-adres. Toen de heer J. Busquet hedenochtend, zooals hij dit nu reeds bijna 24 jaren heeft gedaan, zijn bureau te Raadhuize betrad, vond hij op zijn lessenaar een fraai bloem stuk, door de ambtenaren van de 2de afdee- ling der Gemeente-secretarie en de Gemeen teboden daar geplaatst ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag. Later in den ochtend kwamen de Burge meester, de Wethouders, de Gemeente-secre taris en de overige ambtenaren en beambten der Gemeente hem gelukwenschen en heel den dag regende het kaartjes cn brieven en andere bewijzen van sympathie als even vele blijken, dat men gretig de gelegenheid had aangegrepen om den jarige eens extra te toonen hoezeer men hem hoogacht. Van den heer A. van Weezei Errens staat thans in de kunst-vitrine van ValkhofTs boek handel een «Heide bij ondergaande zon*. Geen wonder, dat er reeds een liefhebber was voor dit weer heel mooie doek. Het feit, dat een zeer groot aantal adspi- ranten voor de Rijks-normaalinrichting, dat wel voldeed aan het examen, niet kan wor den toegelaten omdat de klassen slechts een zeker klein aantal leerlingen mogen bevat ten, heeft den heeren Van Spiegel, Kraan, Van der Klein en Faber doen besluiten, een bijzondere evenzeer neutrale Normaalschool hier op te richten. Een advertentie in dit nummer geeft bij zonderheden omtrent toelating, schoolgeld,

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1