Industrie- en mondscliool. ThBosoflsche mmmi zit- ei sli dubbel burgorwoonbuis Advertentiên. W Doktorwürde. Oproeping' Van blad zingen. joiignienscli, Ook de bijzondere Chr. normaalschool opent baar deuren weer voor nieuwe leer lingen. Reserve ie luitenant M. A. E. Seeuwen is van het 20e regiment infanterie overge plaatst naar het 5e regiment. Kapitein jhr. K. A. A. von Steiger, van het 20e regiment infanterie, wordt eerlang bevorderd tot majoor bij het 5e regiment. Reserve luitenant-kolonel J. H. N. Berne- lot Moens, van het 30ste landweer-district, zal van 5 tot 25 September in actie ven dienst treden bij de 5e brigade infanterie. De postwissel-formulieren voor militairen zijn afgeschaft. De R. K. politieke propaganda-club >dr. Schaepmannt telt thans 73 leden en staat er ook financieel goed voor. Aan dr. J. W, Jorissen, die om drukke bezigheden bedankte als Bestuurslid, werd, als stichter der vereeniging, het eerelid maatschap aangeboden. In het Militair tehuis aan de Beekstraat werd Donderdag de 11e jaarvergadering ge houden van de Nationale Christen Onder Officieren Vereeniging, evenals de vorige, ook hier gehouden vergadering, onder voorzitting van adjudant A. van Helden, van het regiment jagers, die, na de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze te hebben geopend, her dacht den te Tsjorloe als slachtoffer van zijn plicht overleden sergeant-zipkenverple- ger W. P. Braam, het eenige lid, dat den vereeniging door den dood ontviel. Vervolgens werden telegrammen verzon den aan H. M. de Koningin, Z. K. H. den Prins der Nederlanden en den Minister van Oorlog. De jaarverslagen, reeds afgedrukt in het orgaan, »De banierwerden goedgekeurd. Daaruit blijkt o. a., dat de vereeniging thans 1063 leden telt, dat het orgaan wordt ver spreid in 15000 exemplaren en dat van »Onze gids» 23000 zijn verspreid onder de miliciens in de verschillende garnizoenen. Een vijfde editie van dit boekje zal ter perse gaan in nog grooter oplaag, opdat niet weer velen behoeven teleurgesteld. De aftredende leden van het Hoofdbestuur, de heeren Rens, Van Oosterom en De Haan werden herkozen, terwijl de heer Van Mou- rik zich ten slotte liet bewegen, zijn verzoek om ontslag als Secretaris in te trekken. In de middagvergadering wierp generaal C. J. U. Schoch, Voorzitter der Nationale Chr. Officieren Vereeniging een terugblik op de laatste halve eeuw, deed uitkomen hoe zeer de Chr. arbeid in het leger veld wint en steeds meer erkenning vindt en sprak den wensch uit, dat er steeds meer contact kome tusschen de officieren- en de onderofficieren- vereeniging opdat beider arbeid rijker vruchten drage. De heer Couvee sprak namens het Ned. Jongelings Verbond en riep den steun der N. C. O. O. V. in voor de leden van dat verbond die hun intrede doen in de kazerne. De oud-voorzitter, de heer G. B. Beeftink, sprak het slotwoord, wekte de leden op, ge trouw te zijn in persoonlijken arbeid en sloot omstreeks 6 uur op de gebruikelijke wijze de vergadering. Onder voorzitting van den heer W. H. E. V r ij d a g werd Donderdagavond een leden vergadering gehouden van de vereeniging >Openbare leeszaal en bibliotheekc, vooral belegd om de Begrooting op den daarvoor gestelden tijd te kunnen inzenden. Zij werd voorloopig vastgesteld op f 4425 in ontvangst en uitgaaf en is aldus ontworpen Ontvangsten: contributie 700 leden, van welke een 30-tal ter vergadering, f1500, contributie vereenigingen f 200, subsidie Ge meente f1500, subsidie Rijk f 1125, verkoop boeken f25, verkoop andere artikelen f25; totaal f 4425. Uitgaven: woninghuur f óoo, onder houd gebouw f25, assurantie fio, verwar ming f 75, verlichting f ioo, waterleiding f 25, meubilair f25, salaris bibliothecares f700, assistenten f 300, concierge f 575, los personeel f25, boeken, tijdschriften, enz. f 950, drukken catalogus f150, uitleen-apparaat f40, bind werk f 25, boekerij-artikelen f 50, bindbenoo- digdheden f 100, huishoudelijke uitgave f 250, onvoorzien f400; totaal f4425. De Voorzitter wees er op, dat door de Gemeente aan het door haar verleend subsidie de voorwaarde is verbonden, dat ook van particulieren ten minste een zelfde bedrag, dus f1500, moet worden ontvangen. Tot dusver is van de leden f 1200 ontvan gen, zoodat er nog f 300 bij moet, hetgeen intusschen wel het geval zal zijn. Op de Staats-begrooting is uitgetrokken f1125, doch door den Minister is nader be paald, dat Rijks-subsidie en Gemeente-sub sidie niet meer mogen bedragen dan ander half maal hetgeen inkomt van particulieren. In plaats van f1500 per jaar zal dus aan contributie f 1750 per jaar moeten inkomen. Het zal dus zaak wezen, dat ook de leden zeiven weer nieuwe leden werven anders I krijgt de vereeniging volgend jaar minder I Rijks- en minder Gemeente-subsidie. De heer Dijksterhuis vroeg of ook j Provinciaal subsidie kan verkregen. De Voorzitter ontried, dit aan te vragen, want de formule wordt dan ander- j half maal Rijks- plus Provinciaal- plus Ge- meente-subsidie. Het is dus veiliger, het bedrag in eigen kring te verkrijgen. 1 De Penningmeester, de heer K. van der Burg, deelde nog een en ander mede over de uitgaven voor de oprichting. Door belangstellenden is daarvoor bijeen gebracht f 5053.25, terwijl werd uitgegeven voor inrichting van het gebouw f 1650, aan koop van boeken en tijdschriften fiióo. anderen aanschaf f334, totaal f3144, zoodat er nog f 1909 over is, welk bedrag zoo zuinig mogelijk zal worden beheerd en waaruit wellicht standaardwerken kunnen aangeschaft. Tot dusver bedroegen de exploitatie-kos ten f804.84. De heer G o r d e a u gaf in overweging, een deel van deze bate te bestemmen voor bouwfonds en hiervoor giften te vragen. De Voorzitter zou hiermee liever wachten tot er een jaar om is. Het bezoek is, in vergelijking met andere leeszalen, wel voldoende, doch nog niet zóo groot als het Bestuur wel verwachtte. Men komt tot dus ver nog te weinig en beschouwt de zaak te zeer uit philantropisch oogpuntmen moest meer lid worden om de zaak zelve. De uit leen-bibliotheek daarentegen werkt reeds goedsedert haar openstelling, op 12 April heeft zich reeds een 50-tal leden aangege ven. Sinds de leeszaal is geopend, traden 225 leden toe. Ook moet in den loop van dit jaar de catalogus gedrukt. Ten slotte bracht de heer Gordeau hulde aan den scheidenden Voorzitter en aan zijn medeleden van het Dagelijksch Be stuur, vooral aan den Secretaris, den heer Jac. Hovens Greve, voor den reusachtigen arbeid, verricht vóór en bij de opening. De Voorzitter dankte en wentelde het overgroote deel van den hem gebrachten. lof af op den Secretaris. Hierna werd de vergadering gesloten. Vrije. Gereformeerde gemeente. Voorin. 9V2 »"r. godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 4V2 uur. godsdienstoefening. Morgenmiddag wordt hier de jaarvergade ring gehouden van de Nationale vereeniging voor vrouwenarbeid. Aanstaanden Dinsdag tusschen 9 en 6 uur zal het Emma-bloempje ook hier weder wor den verkocht. Alweer een bloemendag Juist deze is de zóo sympathieke, omdat hij uitgaat van de Ned. vereeniging tot bestrijding der tuber culose, omdat hij wordt gehouden over het geheele land, omdat hij ten goede komt aan allen en omdat hetgeen men er aan geeft bijna geheel vloeit in de kas der plaatselijke vereeniging en niet de grootste helft behoeft afgestaan voor onkosten van allerlei aard. Doel is, een zoo groot mogelijke som gelds bijeen te krijgen ten einde kinderen, die aanleg hebben voor tuberculose, dezen zomer naar zeestrand of heide, naar vacantie-kolo- nie of herstellingsoord te kunnen zenden. Voorkomen dus van de gevreesde ziekte, hetgeen zooveel beter is dan haar te genezen. Officieel is de minimum-prijs een dubbeltje, doch men mag gerust meer geveneen gouden tientje is veel meer welkom en een kwartje is toch wel het allerminste, dat men kan afstaan voor een zóo bij uitstek goed doel. Mogen de giften zeer ruim vloeien e:, moge het Dinsdag een recht zonnige dag zijn, zoodat heel velen zich op de straten bewe gen en dus ook zeer velen zich tooien mot het bloempje. Vlug er bij wezen, eer alles is uitverkocht. Het comité bestaat uit de leden van het Bestuur der vereeniging, te weten gravin Van Randwijck, Presidente; mevr. I.ouman, Penningmeesteresbarones Van Oldenneel, mevr. mr. Van den Bergh en mevr. 'i'oxo- peus, aangevuld met de dames mevr. Buhl- man, mevr. Van Beyma thoe Kingma, mevr. Epkema, mevr. Groneman, mevr. II. Gerritsen, mevr.J. Hovens Greve, mej. De Haas, mevr. De Kempenaer, mevr. Mingels, mevr. Meiners, mevr. Van Naerssen, mevr. Ooster veen, mevr. Ruysch Lehman de I.ehnsfeld, mevr. Rijkens, mevr. Van Raalte, rncj. Roessingh, mevr. Seyffardt, mej. Van Schaar denburg en mevr. Vermolen. PREDIKBEURTEN. Zondag 20 April. Evang. Luthersche kerk. Voorm. io'/q uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. iol/2 uur, ds. Iiooykaas. Doopsgezinde kring. Geen dienst. Gereformeerde kerk (I.angegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5V2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel.) Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5Y2 uur, ds. Teerink, Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 93/< uur, godsdienstoefening. Avond 5 */4 uur, godsdienstoefening, INGEZONDEN MKDEDKRLINGEN. Weet, U don weg Gij gevoelt U onbehaaglijk en hebt een onregelmatige of slechte stoelgang. Wacht niet lang want er kunnen allerlei ziekten uit voortkomen. Doch weet gij den weg, het onfeilbare middel om zonder gevaar uw gestel te verbeteren Des morgens op uw nuchtere maag een wijnglas llunyadi Jitnos. Bij iederen apotheker, drogist en han delaar in minerale wateren verkrijgbaar. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van helden ter leen zal een commissie uit het Bestuur op MAAN DAG 21 APRIL aanstaande, 's namid dags ten twee uur, zitting houden ten Raadhuize, alwaar dc belanghebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan D e- partcmentshoofden, Wijkbezoe- kers en Belangstellenden zal het Coutriial-bureiiu op DINSDAG 22 APRIL a.s. namiddags ten vier uur, ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder dor vereeniging den lieer N. G. VAN DE STAD 1 Zuidsingel 12. Heden overleed zacht en kalm, onze lieve Echtgenoot e en Moeder Clementine Marie baronesse Van Heorilt, in den ouderdom van 44- jaren. Uit aller naam, H. OORTMAN GERLINGS; Utrecht, 17 April 1913. Willem Barentzstvaat uo. 57. Eenige en algeraeene kennisgeving. WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Jlr. S. O. VAX WEI,DEREN baron KENGKRS) Kortegracht 11. Tel. 170. Telegramadres„Wisselkantoor", Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantifcn. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Auskunft iiber Erlungimg in absentia. Postlagerknrto 2(>1, Berlin W 9. Toelating van meisjes, die do Lagere school hebben doorloopen, tot den voorbereidenden cursus en tot den opleidings-cursus voor dienstbode. Aanmelding bij de Directrice. HET BESTUUR. waarschijnlijk alhier te openen Bijzondere Neutrale Normaalschool, worden verzocht zich vóór 24 April a* aan te melden bij een der ondergeteekenden. I. van SPIEGEL, Kampstraat 5». W. KRAAN, Blankenhein)Str. 9. A. B. van der KLEIN, Arnhemscheweg 00. F. FABER, Viandenstraat 14- OPENBARE LEZING op DONDERDAG 2-1 ADRIL e.k, des avonds 8 uur, in de REMONSTRANl- SCHE KERK alhier. Sprekerde lieer J. A. BLOK, Ingenieur en leeraar in de Wiskunde te Deventer. OnderwerpDe toekomst. Entree f0.25. Cursus In 20 lesson voor 4 n 5 personen. Deelname f 10.—. Men verbindt zich voor tien lessen. Aanvang begin Mei. C. A. HEUNKS. llooglandscheweg ft. Wordt plaatsing gevraagd op een KANTOOR voor een net leeftijd 17 jaar, bekend met Fransch eu Duitscli. Brieven onder letter B aan liet Bureau van de Amersfoortsche Courant, Korte- gracht 9. Een reserve-officier verlangt met ingang- van i Mei a.s. voor drie weken te Amers foort een j met ontbijt- en koffietafel. Brieven met prijsopgave en vermelding van adressen waar informaties te verkrijgen zijn onder letters V. N. aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. TE KOOP liiuk op een der netste standen van Amers foort, bevattende beneden 4 kamers, keu ken eu kelder eu boven (aparte opgang) 1 kamers, keuken en zolder. Te bevragen Arnhemscheweg No. 9G te Amersfoort. Crediet - vorsoaiging Correspondentschap te Amersfoort. mr. II. J. M. van den BF.RGH WILHELMINASTRAAT 5. te Amsterdam. Zij stelt zich ten doel het vorleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijko zekerheid of in-blanco het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden il déposito rekening-courant. LAMAISON BOUWER Co. Kortegracht 22 naast het Postkantoor. Belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongation S a f e - i li r i c h t i n g. Kam vnu 9 tof 4 nnr.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2