BIJBLAD Stadsnieuws. Ingezonden. uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHE COURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 19 APRIL 1913. De patroons-vereeniging in de bouwvak ken heeft aan het loon-comité uit de timmer- lieden-gezellen-vereenigingen geantwoord, niet te kunnen ingaart op den eisch om met ingang van i Mei het loon met 2 cent per uur te verhoogen, doch dat het bereid is, met ingang van 1 November het uurloon te verhoogen met 1 cent. De vrije Zaterdagmiddag wordt toege staan en onder-uitbesteding wordt afgeschaft. De gezellen nemen geen genoegen met deze oplossing en hebben een conferentie gevraagd tusschen de Hoofdbesturen der vakbonden en de patroons-vereeniging. Van de 24 vracht-auto's die werden inge schreven voor den betrouwbaarheidsrit door ons land, kwamen er hier gister 23 door, de eerste kwam even voor elven op het Stationsplein, de laatste kort na half twaalf. Eén wagen was er bij met een laadvermo gen van 5000 Kilo en een totaalgewicht- van 10 000 Kilo. De officieren-controleurs op elk der wagens zullen óok hebben na te gaan of onze wegen bestand zijn tegen zulk een bevrachting. Op het Stationsplein was weinig belang stelling op hun tocht door de stad hadden de wagens meer bekijks. Een haver-motor van de cavalerie mani festeerde zijn of haar afkeer van de vehikels door een der portiers van een der grootste in te slaan. Luitenant A. E. W. de Jong, van het ie regiment veld-artillerie, die Zondagochtend om half acht te paard uit Utrecht naar Parijs vertrok, is daar gisteravond om kwart voor achten aangekomen. Ondanks het slechte weer reed hij dus dagelijks bijna 100 K. M. Paard en ruiter waren bij aankomst in goede conditie. Aan den HollandBelgië-wedstrijd, die morgen bij Zwolle wordt gespeeld wijdt, de uitgever C. L. Boucher, te 's-Gravenhage, een met de portretten der spelers en van voet bal-autoriteiten voorziene courant. De Secretaris van den Ned. Voetbal Bond deelt ons mee, dat aan het terrein zelf nog een voldoend aantal toegangskaarten ver krijgbaar is en dat de Belgen beslist tegen half twaalf aankomen. Wie geen gelegenheid heeft, morgen naar Zwolle te gaan, kan den wedstrijd Woens dagavond bijwonen in de bioscoop «De Arend Nog even herinneren we aan den korf balwedstrijd tusschen M. H. S. en S. D. O., beide uit Utrecht, morgenmiddag aan de Koninginnelaan hier te houden. Oók voor beter weer is de mededeeling, dat de Betuwe, het kersenland, het oord van bloesempracht en weelde, in vollen tooi is. De vcorjaarswedstrijden van de Kon. mili taire sport-vereeniging worden Dinsdag, Woensdagen Donderdag hier gehouden, den laatsten dag op het sport-terrein «Birkhoven». De Minister van Oorlog heeft het voor nemen, de slot-wedstrijden bij te wonen. Van Juli tot September worden door alle spoorweg-maatschappijen weer vacantie-kaar- ten uitgegeven. Bij de Donderdagmiddag ten overstaan van de notarissen Joh. Knoppers, hier, en H. J. K. Versfeit, te Haarlem, gehouden ver- kooping van het familie-hotel met uitspan ning »Oud Leusden c met bijgelegen bos- schen, tuin en bouwlanden samen groot 86.73.38 H. A., waarvan het hotel, met bij- behoorende terreinen groot 5 H.A. is, ver huurd voor f 1250, werd dit in opdracht van de Gemeente Amersfoort gekocht voor f 57 Joo- De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlyk tien minuten over half acht, die van de overige voertuigen op 't laatst tien minuten na achten zijn aan gestoken. De Gemeente-reiniging was hedenmiddag doende om de Langestraat middels de water leiding een extra beurt te geven. Later zullen er wel niet meer vijf man nen noodig zijn om de slang op de water C&Z4zécóCZ</ CCLC€L*r leiding te bedienen en zullen er wel drie of vier var. te werk worden gesteld om de modder in de goten te schuiven. Alle begin is echter moeilijk en 't is al heel veel gewonnen, dat de winkelstraat nu óok eens een beurt kreeg. Wie steeds denkt «ik heb nog wel den tijd« komt stellig te laat. Vit den Omtrek. In de te Barneveld gehouden ledenver gadering der wegenvereeniging Barneveld* werd o. m. meegedeeld, dat het fietspad langs den sintelweg van «Schoonhorst» tot Scher- penzeel thans geheel is verhard, terwijl ook het wielerpad van Scherpenzeel via Achte- veld naar Terschuur bijna gereed is. Tot verharding hiervan zal binnenkort worden overgegaan. Uit de rekening en verantwoording van den Penningmeester bleek, dat de rekening sloot met een voordeelig saldo. De Centraalspoor zal tusschen Ermeloo en Harderwijk een halte Tonsel openen, van waaruit de stichtingen 's Heerenloo, Groot Emaus en Loozenoord in enkele minuten zijn te bereiken. Den eersten Juli van dit jaar zal het 50 jaar geleden zijn, dat de slaven in Suriname werden vrijgemaakt en dat het Nederlandsche volk een einde heeft gemaakt aan dien gru wel, dien het duldde in eigen kolonie, en die strijdig was met de eerste beginselen van menschelijkheideen daad van recht vaardigheid, die moest worden gedaan ook al zou daarmee de welvaart der Kolonie, ja van geheel Nederland, zijn ondergegaan want welvaart, die door onrecht verkregen wordt, is ten slotte geen winst maar enkel schade. Dit feit zal worden herdacht op den ïen Juli e. k, door de Evangelische Broederge meente te Zeist, die van oudsher het werk der zending in deze Kolonie met zooveel zegen heeft gedaan. Op dien datum zal dan te Zeist een zendingsfeest worden gevierd omdat de emancipatie juist voor de zending, van zoo groote beteekenis is geweest. Vóór dien tijd toch was de arbeid onder de neger bevolking geheel afhankelijk van de wille keur der slaveneigenaars, van wie velen er maar al te zeer op uit waren om hun slaven zoo dom mogelijk te houden. Ter voorbereiding van dit feest is op aan dringen van de »Maatschappij ter bevorde ring van het godsdienstig onderwijs onder de inlandsche bevolking der kolonie Suriname» een comité gevormd, dat wil trachten het Protestantsche deel van ons Nederlandsche volk zooveel mogelijk tot deelneming aan dit feest op te wekken en tevens pogingen in het werk" te stellen om aan de zending in Suriname een feestgeschenk aan te bieden namens het Nederlandsche volk, dat dan daarin zijn dankbaarheid zal kunnen uitspre ken voor den zegen, dat nu 50 jaar geleden op den ïen Juli 1863, door de kloeke regee- ringsdaad van Koning Willem III en zijn raadslieden een schandvlek onzer natie werd uitgewischt en aan 45 000 negerslaven de vrijheid is gegeven. Het geld, dat daarvoor zal worden bijeen gebracht, zal dus ten goede komen aan het werk onder de nakomelingen dier slaven, voor wie deze dag een bijzondere feestdag zal zijn. Het Suriname-comité gelooft, dat met deze feestgave een deel der eereschuld zal worden afgedaan aan de Herrnhutter Broederge meente, die voor haar gezegend werk maar al te weinig steun van Nederland heeft ge noten. Bij de groote belangstelling voor de zending in onze Oost is de zending in onze West wel eens te veel vergeten, zoodat nog altijd deze arbeid, die toch eigenlijk voor rekening van het moederland moest komen, met Duitsch geld wordt gedreven. Het comité noodigt allen dringend uit om bij de feestvreugde in dit jaar over Neer- lands 100-jarige onafhankelijkheid de betee kenis van het feit der Slavenbevrijding niet te vergeten en ook hiervoor een feestgave naar vermogen te offeren (ook de allerkleinste gift is welkom) die gaarne zal worden ont vangen door den heer R. Hasting, Penning meester van het comité, Broederplein 33, Zeist. Zoo zoetjesaan komen we weer in den tijd waarin de Redactiën der bladen er aan wor den herinnerd, dat het zaak wordt om zich gereed te maken voor de zomerreisjes. Het gaat er helaas mee als met de eerstelingen op velerlei gebied de eerste meikever wordt grif vertoond, doch de eerste haas is nog nooit gedeponeerd als overtuigingsstuk. Nu verblijdde de Continental caoutchouc and guttapercha company ons weer met een keurig handboek en atlas, doch de bijbehoo- rende auto is tot dusver dezerzijds nog niet ontvangen. Hetgeen niet wegneemt, dat we met groot genoegen hebben gegrasduind in het boek en zoo in gedachten auto-tochtjes hebben gemaakt, waarbij ons is gebleken, dat het handboek en de 10 kaarten, met éen hoofd kaart die het zoeken zeer vermakkelijkt, wel antwoord op alle vragen die een toerist wel zou kunnen stellen. Bovendien heeft de Maatschappij thans een vastelands toer- bureau ingericht, waar alle inlichtingen gaarne worden gegeven. De kaarten sluiten aan bij die van de Duitsche editie, welke zich uitstrekken van Parijs tot Warschau en van Kopenhagen tot Milaan, een wegennet van bij de 300 000 K. M. Wel een zeer practische uitvinding is een hoes, die het gebruik van het boek bij regen en wind mogelijk maakt en beschut tegen nat worden of stukwaaien. Behalve tal van raadgevingen voor den toerist bevat het boek menige wetenswaar digheid. Het papier waarop het boek van ruim 500 pagina's werd gedrukt, is wat dun zeker om het niet te zwaar te maken doch dit ware te ondervangen geweest door veel ste viger aanvoelend en toch licht papier te kiezen. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Mogen we nogmaals even van uw gast vrijheid gebruik maken Ons vorig ingezonden stuk heeft de ver bolgenheid van den heer Buys opgewekt. Wat stond daar dan in? Voor ieder weldenkend en onbevooroor deeld lezer niets dan ditde Handelsschool is nuttig en noodig (dit is tot tweemaal toe uitdrukkelijk gezegd) maar er is ook nog zoo iets als M.U.L.O., waarvan wij 't doel heb ben uiteengezet. Dat was ons recht en onze plicht, zou men zoo zeggen. Wat doet nu de heer B.? Hij beschuldigt ons van misleiding, benadeeling van de Handelsschool, zegt dat we de goe gemeente zand in de oogen strooien, haalt 't M. U. L. O. neer door te spreken van «achterlijke leerlingen» en «be stemd om hun heele leven in de lagere ran gen door te brengen» en eindigt met een persoonlijke hatelijkheid aan het adres van den eersten onderteekenaar. Ons dunkt, dat kan nogal. En met verbazing vragen we ons af Waarmee hebben we dit toch verdiend Intusschen, hoewel we het onwaardig en beleedigend stuk van den heer B, liever hadden genegeerd, ter wille van die zelfde goe gemeente, die nu misschien al die lieflijk heden als gratis pedagogisch advies zou slikken, zullen we ze even beantwoorden, De geïncrimeerde «wnschlijst» (dat woord schijnt indertijd op den heer B. diepen indruk te hebben gemaakt) spreekt voor zich zelf. De heer B. heeft van de nuchtere waarheid en 't practische nut daarvan voor de bezit ters van het «zoogenaamde» M. U. L. O.- diploma, niets af kunnen doen. En ze bewijst meteen, dat het M. U. L. O. niet doodloopt «in een slop» zooals de heer B. het zoo waardeerend uitdrukt. Het telkens grooter wordend aantal leer lingen in vele plaatsen wijst er trouwens op. dat zeer veel ouders nog wel wat verwach ten yan dergelijke scholen. We moeten bekennen, dat de lijst wat lang is; daarom zullen we, als.'t te pas komt, in 't vervolg alleen de nieuwe nummers geven want het getal wordt voortdurend grooter. Wat de tweeledige meening van den heer B. betreft omtrent het «zoogenaamde M.U.L.O.-diploma«, die zullen we maar on besproken laten. We zullen echter zorgen, dat hij voor de dezen zomer te houden exa mens, die ook geheel «belangeloos» door de de leden der comissie worden afgenomen en waarvoor zich reeds ineer dan 200 candida- ten hebben aangemeld, een uitnoodiging ont vangt. Misschien dat hij zijn meening iets wijzigen zal, zooals reeds zoovele andere tot oordeelen bevoegde onderwijsmannen vóór hem gedaan hebben. We kunnen echter niet nalaten te vragen Waar haalt meneer B. toch de wetenschap vandaan, dat het diploma bloot een particu liere liefhebberij is, die geheel buiten de school staat Of is dat phantasie van onzen nobelen M.UJ..O.-bestrijder. De examens worden door de Regeering gesubsidi eerd, en bezocht door een of meer inspec teurs van het I,. O., door een inspecteurs van het M. O., door den inspecteur van het militair onderwijs, enz. Of er van voorrechten voor het M.U.L.O. of voor de achterlijke leerlingen moet gesproken worden Neen, niet van voorrechten (dat woord is niet juist) maar van gelijke rechten als bijv. de 3-j. H. B. S., geeft wier «verwaterde oplos oplossing» het M. U. L. O. zou zijn. Kn wat die achterlijke leerlingen betreft, we zullen er percentagewijze wel niet meer hebben dan Middelbare Handelsschool of Hoogere Bur gerschool. 't Is erg jammer, dat de heer B. alweer niet begrijpt wat de uitdrukking «het M.U.L.O.-onderwijs in zijn vollen omvang- beteekent. De eerste ondergeteekende wil qem en alle belangstellenden echter gaarne inzage geven van het «leerplan en de leer stof» zijner school, ten minste als het Ge meentebestuur dat goedvindt, want hij is maar schoolmeester-gemeente-ambtenaar. Hij is ver der zeer gevoelig voor de les, die hij van den oud-H.B.S.-directeur-gemeente-ambtenaar zoo maar gratis krijgt omtrent zijn in-de-krant- schrijven in 't belang van de school, 't Spijt hem alleen maar dat hij geen beterschap kan beloven. Over zijn ex-lidmaatschap van het Bestuur der vereeniging Handelsdagschoel kan de heer B. desgewenscht inlichtingen krijgen bij sommige der tegenwoordige Bestuursleden. Namens de Ver. voor M.U.L.O. afd. A, niet dank voor de plaatsing. SPELBERG. DE BI.ECOURT. P.S. Als antwoord op het bezadigde en zakelijke stuk van X diene, dat wij met ge noegen hebben geconstateerd, dat hij 't eigen lijk met ons eens is, voor zoover het naast elkaar bestaan van H.S. en M.U.L.O. betreft (om welke erkenning het eigenlijk ging) maar we zijn zoo vrij, naar onze «waschlijst» te blijven verwijzen. Geachte Redactie, Namens het Hoofdbestuur van de Open lucht-samenkomsten voor Vrijziunig-gods- dienstigen in Utrecht en het Gooi heb ik de eer U beleefd opneming te verzoeken van onderstaand bericht in uw courant van Zaterdag a.s., waarvoor bij voorbaat dank. A. C. ROCHAT. Secretaris van het Hoofdbestuur. Utrecht, 17 April 1913. Openlucht-samenkomst van Vrijzinnig-godsdienstigen voor Utrecht en het Gooi. Evenals in 1912 zal ook dit jaar op den Hemelvaartsdag (i Mei) een Openlucht-sa menkomst van Vrijzinnig-godsdienstigen

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 5