BEURSO VERZICHT. Marktprij zen. Advertentiën. Leert Prima NATÜÜRHONING m Bijenvrfeod plaats vinden op het landgoed «Zandber^m», te Huis ter Ilcide, voor dit doel welwillend afgestaan door den heer Blooker. Utrecht zal alzoo niet achterstaan bij Gelderland, Noord-Holland en Zuid-Holland, waar de vrijzinnigen óok op den Hemelvaartsdag bijeenkomen in hunne bosschen. Huis ter Heide is voor Utrecht en het Gooi zeer gunstig gelegen men kan het terrein ge makkelijk bereiken, daar het hoogstens 5 minuten wandelen verwijderd ligt van Het station Huis ter Heide, aan de spoorlijn UtrechtZeist. Het is aan alle kanten om geven door beuken- en sparrebosch, waar door breede wandelwegen loopen voor een openlucht-samenkomst zou men moeilijk een schooner en stemmender omgeving kunnen vinden dan hier geboden wordt. Het Be stuur heeft alle maatregelen genomen om het den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken er zal op het terrein een ver- verschingstent worden opgeslagen, lectuur van vrijzinnig-godsdienstigen aard zal hier en daar te koop zijn, vöor hen die per rij wiel komen, zal gelegenheid bestaan dit aan goede bewaking toe te vertrouwen en te half 2 begonnen, zal de samenkomst vóór half 5 geëindigd zijn, zoodat de meesten vóór den avond wederom thuis kunnen zijn. Het terrein ligt vlak bij het hotel «Huis ter Heide» en dus in de omiddellijke nabij heid van het station. Ditmaal zal het openingswoord gesproken worden door ds. P. J. Glasz, Doopsgezind predikant te Utrecht, terwijl gesloten zal worden door ds. J. van Loenen Martinet, uit Bussum. Verder zullen vier sprekers op treden, t. w. ds. C. C. de Kloet, uit Uit geest (onderwerp: «Iemand en iemand»); de heer J. I.. Snoek, hoofdonderwijzer te Utrecht (onderwerpDe kruisvaarders- kreet»)ds. J. C. Voorduijn uit Naarden (onderwerp: «God en natuur») en ds. P. El- dering, uit Rotterdam (onderwerp«Het ware leven».) Het vorige jaar waren er 8 sprekers in het geheel, thans zullen er 6 zijn. Dit is met opzet gedaan om de pauze iets langer te kunnen doen duren, waardoor het geheel een rustiger karakter krijgt. In de pauze zal het orkest koralen uitvoeren. Het Hoofdbestuur is zoo gelukkig geweest, ook ditmaal weer op de medewerking te mogen rekenen van een uitstekend militair muziekkorps, de ka pel van het regiment genietroepen uit Utrecht zal het gemeenschappelijk gezang wederom begeleiden en daarenboven een aantal num mers ten gehoore brengen uit oratoriums. Dit zal het plechtige onzer samenkomst niet weinig verhoogen. Het Hoofdbestuur vertrouwt, dat alle vrij zinnigen uit geheel de Provincie Utrecht en het Gooi zullen opkomen naar Huis ter Heide, om aldus te toonen de kracht en de bezieling hunner vrije vroomheid. Overal in den lande zijn het vorige jaar deze samen komsten uitnemend geslaagd, hoewel het op vele plaatsen een probeeren was, een eerste begin. Voor Utrecht en het Gooi zal het nu de tweede openlucht-samenkomst zijn men was het vorige jaar zéér tevreden, maar hoopt thans, dat het aantal bezoekers twee, driemaal zoo groot zal wezen. En dat kan. Ook hier wint de vrijzinnige godsdienst méér en méér veld. Welnu geve men van dien groei en ontwikkeling blijk, door op den Hemelvaartsdag bij duizenden saam te stroomen op het heerlijke landgoed «Zand bergen» te Huis ter Heide, waar dan het gemeenschappelijk lied te sterker zal opstij gen in het bosch, aldus gevende nieuwen moed en een dieper wortelende overtuiging, waardoor ons vrijzinnig Christendom zal winnen aan mannen en vrouwen, die zich, hun hooge roeping bewust, opnieuw zullen aangorden om pal te staan voor het heilige recht, dat zij vooral in deze dageif, méér dan ooit, als een pand van onschatbare waarde hebben te verdedigen. Mogen dan velen behoefte gevoelen, op den Hemelvaartsdag zich tot dien plicht te doen opwekken. (IcwouHclite keuring untoiiiobiel-bestuurders. Aan de Redactie. De velerlei ongelukken, die door de auto mobielen worden veroorzaakt, geven mij aanleiding, op de wenschelijkheid te wijzen van een voorafgaande keuring van de chauffeurs. Niet alleen, dat verantwoordelijkheids gevoel en een physiek krachtig lichaam van groot belang zijn, een normaal gezichts vermogen, dat eveneens geëischt wordt van de machinisten en de stokers der spoor wegmaatschappijen, is ook hier van groot gewicht. Daarom verwondert het mij, dat men alleen een rijbewijs verlangt, en bewijzen van geschiktheid van geenerlei waarde acht Nu is 't wel waar, dat het publiek vaak de schuld heeft bij een plaatshebbend ongeval dat de Nederlanders vooral, die wars zijn van tucht en reglementeering, er moeilijk toe te brengen zijn, zich stipt te houden aan de eischen van het verkeer, o. a. het rechts houden, het links voorbijgaan en voor de voetgangers, het verblijven op het voetpad. De zelftucht ook in deze aan te kweeken zou niet anders dan heilzaam werken. Het zij mij vergund, bovendien op de wenschelijkheid te wijzen, dat slechts zij, die geheel-onthouder zijn voor een betrekking van chauffeur in aanmerking komen, want telkens komt het voor, dat de drank de oor zaak is van het ongeval. Immers, door 't gebruik van alcohol, waaronder ook bier en wijn moeten gerekend worden, wordt het verantwoordelijkheidsgevoel langzamerhand in slaap gewiegd. Moge de Regeering eens gaan inzien welke groote gevaren de alcohol met zich brengt. En mogen de rechters eens gaan begrij pen, dat bij de eene of andere misdaad de dronkenschap niet als verzachtende, maar als verzwarende omstandigheid is aan te zien. Wanneer van de autoriteiten in den lande eens het voorbeeld van geheel-onthouding uitging, ik ben er van overtuigd welk een heizamen invloed dit teweeg zou brengen. De President der Vereenigde Staten van Noord-Amerika is reeds voorgegaan. W. F. WAGTHO, Oogarts. Amersfoort, 17 April 1913. Beleefd verzoek aan andere bladen, het bovenstaande over te nemen. van 12 tot 19 April 1913. De afgeloopen week was voor de Beurzen een zeer stille, terwijl zich niet veel bijzon dere factoren voordeden. Op politiek gebied werd weinig nieuws bericht en was wel het voornaamste, dat opnieuw een wapenstil stand is gesloten tusschcn Turkije en Bul garije. De Balkankwestie heeft langzamer hand haar invloed geheel verioren en dank zij het eendrachtig optreden der Mogendhe den in zake Montenegro is men ter Beurze tot de overtuiging gekomen, dat daaruit geen verdere verwikkelingen, althans wat West-Europa betreft, zullen ontstaan cn dat men geleidelijk naar den vrede met Turkije gaat. Wat de geldmarkt betreft, was een belang rijk feit de verlaging van het disconto te Tonden met een half procent. Wel is waar kwam deze verlaging niet onverwacht, doch de officieele bevestiging hierdoor, dat inder daad een ontspanning is ingetreden en dat men de politiek niet meer donker inziet, had een weldadigen invloed op de stemming. Waren dus de Beurzen in Europa, hoewel stil, toch over het algemeen vast gestemd, met New-York bleef het ook deze week sukkelen. Ook daar is een verruiming der geldmarkt reeds sinds langeren tijdopgetre- den, doch met grootere levendigheid is deze niet gepaard gegaan. De voornaamste druk kende factor te New-York was de reus achtige geldbehoefte van verschillende spoorweg-systeemen, welke kort na elkander komen en waarvan het einde nog niet te voorzien schijnt. De leeningen moesten alle tegen een hoog percentage worden aange gaan en het weinige succes, dat in de afge loopen week is bereikt met de goed rendee- rende emissies van eerste klasse spoorweg maatschappijen heeft de vrees doen opkomen, dat de voorziening in de geldbehoeften van kleinere systemen met groote moeilijkheden gepaard zal gaan. De tendens, die toch al niet zoo heel sterk was, werd daardoor beslist zwak, waardoor de koersen min of meer afbrokkelden. Het hernieuwde optre den der Regeering, blijkende uit een voor nemen om tegen de American Smelting and Refining een proces in te stellen tegen de overtreding der Antitrust-wet en door het voorschrijven door de Interstate Commerce Commission van vracht-verlagingen voor de Zuid-Westelijke sporen, brachten er het hunne toe bij om de stemming nog matter te maken. De baissiers weerden zich in de afgeloopen week weder geducht, doch hoe wel zij er wel in vermochten te slagen het niveau eenigszins lager te stellen, vinden wij toch geen groote afwijkingen tegenover de vorige week. De verlaging van het dis conto te Londen kon slechts een oogenblik een gunstiger stemming in het leven roe pen, al doch heel spoedig heeft de markt haar lusteloos aanzien herkregen. STAATSFONDSEN. Voor onze Nederl. Werkelijke Schuldsoorten bestond een matte stemming, speciaal voor de 3^2 pCts leening. Voor de buitenlandsche soorten heerschte een vaste stemming voor Oostenrijkers, hetgeen men in verband brengt met stemmingmakerij voor de spoedig te wachten nieuwe leening. Russen waren stil doch prijshoudend. In de afgeloopen week vond de nieuwe emissie plaats der .5 pCts obligation Sao Paolo, welke zoowel te Londen als hier te lande een groot succes was, hetgeen duidt op eenige betere gesteldheid derEuropeesche beleggingsmarkt, Hier te lande kon op deze leening slechts twee procent der inschrijvingen worden toe gewezen. INDUSTRIEELE WAARDEN waren mat gestemd voor koperwaarden ondanks de vaste prijzen voor het metaal. Amalgamated verloren daardoor ruim twee procent, terwijl Smelting and Refinings zwak lagen op de reeds vermelde berichten omtrent een optre den der Regeering. Steels waren vrij vast 1 verband met berichten omtrent groote leven digheid in dc staalnijverheid. Opmerkens waard is echter, dat ondanks deze groote levendigheid de prijzen der producten een neiging tot dalen vertoonen. CULTUUR- en CREDIETWAARDEN lagen stil, doch toonden voor sommige soor- ten toch een zeer vaste stemming. Aandee- len Handels Vereeniging Amsterdam behaal den een avans van circa 6 pCt. Vrü mat was de stemming voor MIJN- WAARDEN. Redjangs, die in de vorige weck een mooi avans konden boeken, moesten dit thans ongeveer geheel weder prijs geven. Van de buitenlandsche soorten onderscheidden zich aandeelen Great Cobar door een bijzonder flauwe tendens. Zij blijven op het einde der week op 503/4 pCt. aan geboden. In de koersen van PETROLEUMW AAR DEN kwam weinig verandering. In het be gin der week bestond er eer een neiging tot afbrokkeling, doch later kwam een licht herstel. Over het algemeen genomen blijven de koersen iets beneden de vorige week. Een paar procenten koersavans valt te constateeren voor aandeelen SteauaRomana in verband met berichten, dat op de terrei nen der Maatschappij een nieuwe spuitende bron is ontdekt. Op het laatst der week ontstond ook een willige stemming voor aandeelen Intern. Rumeensche Petroleum. RUBBERWAARDEN waren over het algemeen wederom zwak gestemd. Dc markt voor het materiaal is voor bet oogenblik niet zoo gunstig gedisponeerd, bij gebrek aan koopers en het faillisement van een van de grootste rubber-firma's te New-York heeft eveneens een deprimeerenden invloed gehad op den prijs der ruwerubber. Deze is dan ook gedurende de laatste weken in de vei lingen te Londen voortdurend achteruit ge- loopen, hetgeen natuurlijk niet naliet ook op de koersen van rubberwaarden te influen- ceeren. Het ligt voor de hand, dat ook onze markt voor rubber-aandeelen niet kon ont komen aan de zwakke stemming, die van Londen uitging, zoodat wij hier gedurende de laatste veertien dagen een gestadige af brokkeling in de prijzen van rubberwaarden hebben gezien. Zoolang in den prijs van het materiaal geen verbetering komt en voorloopig schijnt daarvoor nog weinig kans te zijn is voor Rubber-aandeelen weinig levendigheid te verwachten. TABAKSWAARDEN waren in den aan vang der week zwakker gestemd. Spoedig brak echter een aangenamer tendens door, waardoor voor sommige soorten flinke koers- vooruitgangen tot stand kwamen. Deze bieven echter niet geheel behouden en aan het einde der week was de stemming weer iets matter. Speciaal gevraagd waren aandeelen Amster dam Langkat op het jaarverslag, waaruit de gunstige positie der Maatschappij bleek, en aand. Deli Cultuur, die, op geruchten van overneming door een van de groote onderne mingen, van 140 tot 149 konden opkomen. PROLONGATIE ruimer op 3'/2 pCt. M. V. I.. Briefkaarten, Buitenland. Frfa. T.aub Janos Ncgyhapos. Friiuleiu Mina Skusa v X Herinnerd wordt aan het verzoek, op den achterkant den naam des afzenders1 te ^ver melden, opdat de stukken, zoo noodig, aan hem kunnen worden terug gegeven. Inhoud «Wereldkroniek» 19 April: Het bezoek van H. M. de Koningin-Moeder aan de Oranje-kazerne te 's-Gravenhage. Het nieuwe Theatre des champs Elysces te Pa rijs. Het Historisch museum der grena diers en jagers te 's-Gravenhage. De .overstrooming in Noord-Amerika. De verovering van Adrïanopel door de Bulga ren. De algemee werkstaking in België om het algemeen stemrecht. De ziekte van den Paus. De gedenkpenning der viering var het eerste eeuwfeest van Neer- land's onafhankelijkheid. Het bezoek van den Keizer van Duitschland aan H. M. de Koningin. Koning Alfons van Spanje. Carl Hagenbeek. Personalia. De Ne- derlandsche ambulance te Tsjorloe. Cari- caturen en humor uit het buitenland. Lijst van de aan het kantoor Amersfoort ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke, wegens onbekendheid van de geadres seerden, niet konden uitgereikt gedurende de ie helft van April 1913. Brieven, Binnenland, mej. M. Boomsma, Amersfoort. G. T. Oosterhof, Amsterdam, N. V. Hollandsche Credietbank J. Muns. N. V. Eerste Expl. Mij, C. Laan Eindhoven. G. H. Kleijweg Gouda, mej. M. Koel 's-Gravenhage. G. C. Smith Nijmegen. 1 zonder adres. Briefkaarten, Binnenland. A. van Barlingen Amsterdam. T. Krielder F, van der Heijden Amersfoort, mej. B. Bone 's-Gravenhage. H. van Noord Rotterdam. 2 zonder adres. 9 drukwerken. Brieven, Buitenland. Prof. Rüdel aus Zeslin Brussel. F. Dijksma Westfalen. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 10 tot 17 April 1913. ÏÏff van Hendrikus Hubertua Arler en Maria Alijda Wallert. Ja" J°han. z. van Klaas de Graaf en Engeltje Schmeltz. Een natuurlijk kind van het vr gesUcht Johanna Hendrika, d. van Gernt Cornells van Brenk en Nelletje Kuis. Gernt z. van Jan Hendrik Raven en Alijda HlUe80"^ van den Akker. Antonia Theodora, d. van Rijk van Westerlaak en Geertrui Kremers. Philippus en Jannetje, z. en d. vanjohan Bakker en Jacoba van Dorssen. Pieter Willem, z. van Jacob Visser en Wilhelmma ^ONDERTROUWDMartinus Gerestein en Dirkje van Willigenburg. Willem Schoonderbeek en Peternel Schuur. -- Eve- rardus Geurtsen en Susanna Maria van Ruitenbeek. Klaas Dijkhuizen en Petro- nella van Barreveld. Hendrikus Blieken- daal en Alberta Methes. Gerhardus Jacob Wichert Bongaards en Maria Magdalena Verstraeten. Aart van den Burg en Lena Volp. GETROUWD Franciscus Joseph Welling en Bernarthna Josephina Senters. - Willem Kruis en Ata- da van der Louw. Albertus Wilhelm Ere- derik Eduard Adolf Tengnagel en Maria Kuit. OVERLEDEN Johannes Hendrikus Fransen, 62 jr., wed. van Gijsje Verhoef. - Willemina Jacoba Johanna Kraaijenhof, 2 jaar en elf mnd. Johanna Elisabeth Erkerhausen, 70 jr., echtg. van Pieter Giessen. AMERSFOORT, 18 April 1913. Appelen f o.— A f o.—Peren f o.— a fo.—Kleiaardappelen fo.— Afo.— Zand- aardappelen f 2.a f 2.50. Hoendereieren f3.60 a f4.— per 100 stuks. Bruine eieren f4,— a f4.50 p. 100 stuks. Hooiboter fi.30 a fi.45 per Kilo. Kippen fi.25 afi.no. Kuikens f o.— a f 0.00. Piepkuikens f o.— A f0.00. Tanzen fo.— a fo.—Oude eenden fo.a fo.Jonge eenden fo.oo a fo.oo. Hazen fo.— a fo.—Wilde konijnen f 0.00 A fo.oo. Tamme konijnen fo.70 a f 1.50 per stuk. Duiven f0.60 a fo.70 per paar. Vette varkens fo.— Afo.—. Magere varkens f24 A f 32.Zeugen f70,A f120. Biggen f 12.a f20.Vette koeien fo.afo. Aangevoerd waren ongeveerheet. Appelen, heet. Peren, neet. Kleiaard appelen 100 heet. Zandaardappelen 000 000 stuks Hoendereierenst. Eendeneieren 500 Kilo 1 looiboterVette Varkens 30 Magere Varkens; Varkens voor export- slagerij; 350 Biggen en 30 Zeugen. Fimscli, Fransche Handelscorrespondentie, Duitsch, Duitsche Handelscorrespondentie, Engelsch, Engelscho Handelscorrespondentie, Italiaanscli. Spaanscli, Deensch-Noorscb, Zweodsch, Russisch of Latijn door middel van de schriftelijke talencur sussen van het Bureau tot publiciteit van wetenschappelijk nieuws, Singel 276 te Amsterdam. Wetenschappelijke leiders; dr. A. A. FOKKER, privaat-docent aan de Universiteit en leeraar aan de Handelsschool te Amster dam, en dr. J. M. HOOGVLIET, privaat docent aan de Universiteit te Utrecht. Vraagt onzen gratis-prospectus. verkrijgbaar ARNHEMSCHEWEG 42. 12 flacons van 1 pond A f 0.(10. 8 l - 0.05. 4 1 -0.70.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 6