Donderdag 24 April 1913. No. 8253. 62e Jaargang. Stadsnieuws. AMERSFOORTSCHE COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Conrant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFD-REDACTEUR F. J. 7HISSHZZ6. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post f1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, v/aarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. BUREAU: SORTZGRACHT 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. De Gedeputeerde Staten van de Provincie Utrecht, Gelet op art. 105 der Kieswet, Brengen ter kennie van belanghebbenden, dat de in hunne vergadering van heden vastge»telde Lijst der hoogstaangealagenen in de Provincie Utrecht, verkiesbaar als afgevaardigden ter Eerste Kamer der Staten-Generaal tot en met 21 Mei a.s. (Zon- en feestdagen uitgezonderd) voor een ieder tor Provinciale Griffie van Utrecht ter in zage is nedergelegd en in afschrift, tegen beta ling der kosten, verkrijgbaar is gesteld. Bedoelde lijst zal, ingevolge artikel 105 voor noemd, geplaatst worden in de „Nederlandsche Staatscourant" van 5 Mei a.s. Utrecht, 21 April 1913. De Gedeputeerde Staten voornoemd. F. D. SCHIMMELPKNNINCK, Voorzitter. A. van DOORNINCK, Griffier. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, van belanghebbenden, dat in de Gemeente Ruwiel een geval van kwaden droes is geconstateerd bij een uit nood geslacht paard. Amersfoort, 23 April 1913. De Burgemeester voornoemd, H. W. Van ESVELD. Weth., lo. Br. Ds. Ten Cate hoopt aanstaanden Zondag ochtend weer voor te gaan bij de godsdienst oefening van den Doopsgezinden kring. De Commissaris der Koningin in deze Provincie is door afwezigheid verhinderd, morgen (Vrijdag) audiëntie te verleenen. De kindertoeslag voor de onderwijzers is door de Tweede Kamer toegestaan. De rechterzijde en 4 liberalen stemden voorde overige leden van de linkerzijde, tegen. De Dinsdagavond onder voorzitting van den Burgemeester, mr. J. C. graaf Van R a n d w ij c k, van 8.46 tot 8.58 gehouden openbare vergadering van den Gemeente raad werd bijgewoond door 17 Raadsleden en den Secretaris, mr. J. D. Werkman. Afwezig waren de heeren Houbaer en Rolandus Hagedoorn. De notulen der vergadering van 28 Maart werden als vastgesteld beschouwd. Ingebracht werden de volgende stukken Besluit van Gedeputeerde Staten van 25 Maart 1913, houdende goedkeuring van een tweetal besluiten tot wijziging van de Be grooting 1912 en 1913 voor kennisgeving; Besluit van de zelfden van 21 Maart, hou dende goedkeuring van het Raadsbesluit tot aankoop van een perceel aan de Lange Bergstraat, tot onderhandsche verhuring van dat perceel en van de met den aankoop ver band houdende wijziging van de Begrooting 1913 als voren; Besluit van de zelfden van 7 April, hou dende goedkeuring van het 3e aanvullings kohier der Straatbelasting en het 7e aan- vullings-kohier der Inkomstenbelasting als voren Besluit van de zelfden van 7 April, hou dende beslissing in het beroep van H. van Ruller betreffende zijn aanslag in de In komstenbelasting over 1912 als voren Bericht van de zelfden van 7 April, dat het Raadsbesluit tot verkoop van grond aan de Barchman Wuytiers-laan aan den heer H. J. Indewey geacht wordt te zijn goed gekeurd als voren Besluit van de zelfden van 7 April, hou dende goedkeuring van een Raadsbesluit, tot wijziging van de Begrooting 1913 als voren Besluit van de zelfden van 14 April, hou dende goedkeuring van het Raadsbesluit tot aankoop van perceelen aan de Hellestraat, tot onderhandsche verhuring van deze eigen dommen en tot wijziging van de Begrooting 1913 als voren; Besluit van de zelfden van 19 April tot jantje s beste vrienden zijn moeder, zijn colley en zun kop VAN HOUTEN S goedkeuring van het Raadsbesluit tot onder handsche verhuring van het perceel grond met woning aan de Barchman Wuytiers-laan als voren Bericht van de zelfden van 14 April, dat het Raadsbesluit tot instelling eener Com missie voor de financiën voor kennisgeving is aangenomen als voren Besluit van de zelfden van 14 April, hou dende goedkeuring van het Raadsbesluit tot instelling van een kaasmarkt als voren Besluit van de zelfden van 14 April, hou dende goedkeuring van Raadsbesluiten tot het doen van af- en overschrijven op de Begrooting 1913 als voren; Een adres van J. van der Horst, houdende verzoek om eervol ontslag als hoofd van school I", met ingang van 1 September 1913 om advies aan B. en W. Een adres van het plaatselijk comité voor vervroegde winkelsluiting, houdend verzoek een verordening te willen vaststellen tot sluiting der winkels van des avonds 9 tot des ochtends 7 uur, met de gebruikelijke uit zonderingen als voren De agenda bevatte de volgende punten. 1. Voorstel tot het aangaan eener geld- leening van een millioen gulden, rentende 4Va pCt. en aflosbaar uiterlijk in 1962. In hun voorstel deelden B. en W. mede, dat aanvankelijk f 700 000 zal worden opge nomen. 2. Voorstel tot vaststelling van den pen sioensgrondslag van den leeraar in de Gym nastiek aan de Hoogere Burgerschool, J. Veen. 3. Voorstel tot vaststelling van de jaar wedde en den pensioensgrondslag van den leeraar in Oude talen aan het Gymnasium, dr. J. H. W. Strijd. 4. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag als lid der Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs aan den heer H. Stolp. 5. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag als lid der Commissie van toezicht op het Lager onderwijs aan den heer dr. L. J. de Rochemont. 6. Voorstel tot het verleenen van verlof wegens ziekte aan den onderwijzer aan de openbare Lagere school C, K. A. Groenhui zen. 7. Voorstel tot het in gebruik afstaan van een of meer lokalen in het Werkhuis aan Het Roode Kruis. 8. Voorstel tot aanvaarding van grond van den heer M. Joëls, bestemd voor open bare straat. 9. Voorstel tot het opnemen van kasgeld. 10. Voorstel tot intrekking van het be sluit van 28 Maart j.l„ tot wijziging van de Begiooting. 11. Voorstellen tot het doen van uit gaven uit den post voor onvoorziene uit gaven, dienst 1913. 12. Vaststelling van het primitief kohier der Straatbelasting, dienst 1913. 13. Voorstel tot het verleenen van af schrijving van Inkomstenbelasting, wegens vertrek of overlijden, dienst 1912. 14. Voorstel om tot de Regeering een verzoek te richten tot vestiging alhier van een Rijks-land en tuinbouwschool en Burge meester en Wethouders te machtigen, het verdere ten deze noodige te verrichten. B. en W. verzochten den Raad hen te willen machtigen om de noodige stappen te doen bij andere autoriteiten ten einde den gewenschten financieelen steun te verkrijgen voor het beschikbaar stellen van terrein en voor den bouw en het onderhoud van school- lokaiiteiten, welke kosten door de belang hebbende Provincie, Gemeente e.d. worden gedragen, terwijl de exploitatie voor rekening van het Rijk geschiedt. Het adres luidt Het mag als bekend worden verondersteld, dat van de Provincie Utrecht in het bijzonder dat gedeelte, hetwelk ligt in de omstreken van Amersfoort, tracht vooruit te komen, zoowel op het gebied van den landbouw waaronder begrepen het belangrijke neven- bedrijf de hoenderteelt als op het gebied van den tuinbouw. We zouden daarvoor kunnen verwijzen naar het belangrijke, eerst onlangs uitgeko men Rapport in zake landbouw en veeteelt in dc Provincie Utrechte, uitgebracht aan het Hoofdbestuur van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, en verder in her innering brengen dat gedurende de laatste jaren de land- bouw-wintercursussen alhier bij de boeren bevolking zeer in den smaak zijn gevallen, dat cursussen, gegeven aan boerenmeisjes, eveneens een succes zijn gebleken, dat in zake de bestrijding van de z.g.n. >Kleinsche ziekte* onder de hoenderen, de kippenhouders in de omstreken getoond heb ben een open oog te bezitten voor moderne hulpmiddelen en dat zij verder, blijkens hun zeer krachtige organisatie in de afdeeling Amersfoort van de Vereeniging ter bevor dering der Pluimveeteelt en konijnen-fokkerij in Nederland (V. P. N.) die eigenschappen toonen te hebben, welke algemeen als onmisbare voorwaarde voor vooruitgang worden beschouwd (coöperatieve voederaan koop, eierenveiling), dat, gelijk de landbouwcursussen, ook de tuinbouwcursussen ingang hebben gevonden bij die kringen der bevolking, waarvoor zij werden opgericht. dat de in het najaar van 1912 opgerichte proeftuin der Tuinbouwvereeniging Amers foort* blijkt een gewaardeerd middel te zijn tot vermeerdering van de kennis der tuiniers, dat uit de kringen der belanghebbenden evenzeer een krachtige aandrang zich open baart tot het vestigen alhier van veilingen van groenten en fruit en van eieren, ten einde de door hen zoo zeer gewenschte ver- koopen in massa te kunnen bewerkstelligen, welke verkoopen, evenals overal elders ge schiedde, niet het minst ten gevolge van export, waarvoor Amersfoort's ligging zeer gunstig is, aanzienlijke prijsverhoogingen ten gevolge zullen hebber, zoodat vermeerde ring van het inkomen het onmiddellijk ge volg zijnde, daardoor credietverleening ge makkelijker wordt, m. a. w. het kapitaal zich meer en meer zal aangetrokken gevoelen om deze streken tot bloei te brengen dat, in verband met dit laatste, het Ge meente-bestuur reeds in overleg is getreden met de belanghebbenden en dat vermoede lijk binnen korten tijd de bedoelde veilingen zullen tot stand komen. Lettende op deze omstandigheden, waar door als het ware de grondslag is gelegd voor verdere ontwikkeling, en van oordeel zijnde, dat een verstandige aanmoediging tot verbetering der wijzen van uitoefening van genoemde bedrijven in de omgelegen stre ken, de volkswelvaart aldaar belangrijk zal bevorderen, hetgeen niet anders dan ten goede kan komen aan Amersfoort ais cen trum, hebben wij gemeend, dat alle pogin gen in het werk moeten worden gesteld tot oprichting alhier van een Rijks-land- en tuinbouwwinterschool, welke, met de te ver wachten cursussen voor hoenderteelt, te ver binden aan het fokstation der V. P. N., waarvoor een belangrijkterrein ter beschik king zal worden gesteld, een gewichtig cen trum van vakonderwijs zal vormen, terwijl bovendien de leerlingen van een school als bedoeld, aan dat fokstation lessen in de prac- tijk zullen kunnen ontvangen. Belanghebbenden zelf zijn ten zeerste inge nomen met dit uitgesproken voornemen, en zullen ongetwijfeld hiervan blijk geven. Ten betooge, dat onze Gemeente aange wezen schijnt voor de vestiging van een school als genoemd, zouden wij nog verder willen aanvoeren dat Amersfoort door de verschillende spoorwegverbindingen, als naar Zwolle, naar Apeldoorn welke beide weer verbonden zijn met de lijn Ede-Nijkerk naar Rhenen, naar Utrecht en Zeist, naar Hilversum, en verder door den voorgenomen tramaanleg Zeist-Amersfoort, uiterst gunstig is gelegen, terwijl het verkeer per rijwiel naar deze Gemeente van uit alle omliggende landstre ken eveneens zeer gemakkelijk is dat deze gunstige ligging te meer in het oog springt als men let zoowel op de plaats van vestiging van andere landbouw- oftuin- bouwwinterscholen als op de cultures, die in den omtrek gedreven worden, benevens de grondsoorten, die aldaar aangetroffen worden dat Amersfoort een gunstige woonplaats biedt voor de leerlingen, wier ouderserniet op gesteld zijn, dat zij met de verleidingen van het grootstadsleven in aanraking komen dat leerkrachten ten behoeve van het onderwijs in verschillende vakken aldaar reeds aanwezig zijn. Wij hebben derhalve de eer Uwe Excel lentie te verzoeken de vestiging van een Rijks-land- en tuinbouwwinterschool alhier wel te willen bevorderen. Deze Gemeente is ten behoeve daarvan bereid, terrein af te staan, een aan de eischen voldoend schoolgebouw op te richten en het onderhoud daarvan op zich te nemen, in de verwachting, dat het daarvoor den steun zal ontvangen van de Provincies Utrecht en Gel derland. Ten einde een toezegging omtrent het erlangen van dezen steun te kunnen verkrijgen, zouden wij het ten zeerste op prijs stellen indien spoedig een principieele beslissing kon gegeven worden aangaande de plaats van vestiging. Daar het natuurlijk mogelijk is, dat een nieuw op te richten schoolgebouw niet bijtijds gereed is, voegen wij hieraan nog toe, dat, in afwachting daarvan, andere lokalen kun nen worden ter beschikking gesteld. De Voorzitter verzocht nog, B. en

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1