BIJBLAD AMERSFOORTSCHE COURANT Stadsnieuws. Laatste Berichten. van de uitgave van N.V. deAMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. II. van CLEEJFF VAN ZATERDAG 26 APRIL 1913. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat de stemming voor de Tweede Kamer zal plaats hebben op Dins dag 17 Juni, de herstemming, waar noodig, op Woensdag 25 Juni. De Eerste Kamer heeft aangenomen het wetsontwerp tot overneming door het Rijk van de locale netten der Ned. Bell-telefoon- maatschappij, De Tweede Kamer nam Donderdag de Ziektewet aan met 58 tegen 22 stemmen. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 29 April, des avonds 8 uur. 1. Prm-advies van Burgemeester en Wet houders op het verzoek om jaarwedde ver hooging van den concierge der Burgeravond school. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van het Werklieden reglement 1913 en tot afwijking ten opzichte van B. Snijders. 3. Voorstel van Bnrgemeester en Wet houders tot wijziging van het Raadsbesluit van 2i December 1912, genomen ter uitvoe ring van art. 2 van het Werklieden-regle ment 1913. 4. Voorstel tot toekenning van pensioen en gratificatie aan den commies-titulair J. Busquet. 5. Voorstel tot wijziging der Verordening op het Secretarie-personeel. 6. Voorstel tot wijziging der Verordening tot heffing van leges-gelden. 7. Voorstel tot voorloopige vaststelling van een wijziging van het Uitbreidingsplan der Gemeente. 8. Voorstel tot beschikking op een ver zoek om voorschot krachtens de Woning wet van de vereeniging »V, T. O. S.«. 9. Voorstel tot vaststelling van een Ver ordening tot heffing van rechten voor de kaasmarkt. 10. Voorstel tot instelling van een keu ringsdienst voor eet- en drinkwaren. 11. Voorstel tot uitgifte in erfpacht van terreinen nabij »Birkhoven< aan de V. P. N. tot stichting van een centraal-proeffokstation voor pluimveeteelt. 12. Voorstel tot instelling van een grond- bedrijl. 13. Voorstel tot wijziging van het Raads besluit van 28 Januari 1913 tot aankoop van terreinen aan den Utrechtschenweg. 14. Voorstel tot aankoop van gebouwen en gronden onder de Gemeente Leusden. 15. Voorstel tot wijziging van de Re- grooting 1912. ió. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende reclames in zake aanslag in het vergunnings-recht. De agenda voor de Raadsvergadering van Dinsdag ging vergezeld van 10 voorstellen, samen beslaande 55 pagina's druks, waarvan we uit den aard der zaak slechts den hoofd inhoud kunnen meedeelen in de volgorde van den beschrijvingsbrief. Punt 5. B. en W. achten de indeeling der Gemeente-secretarie en de verdeeling der werkzaamheden over het personeel niet juist en stellen voor, de Secretarie te verdeelen in 3 afdeelingenI. algemeene zaken (on derwijs, financiën, enz.); II. burgerlijke stand en bevolking; III. militie, Kieswet, uitvoe ring van andere wetten, en daarnaast con trole der belastingen. Aan het hoofd van I een hoofd-commies, aan het hoofd der andere, een commies. Ook stellen zij voor, een be- volkings-agent aan te stellen, voor betere controle. Daartoe dient het personeel uitgebreid inet een adjunct-commies, een klerk en een be- volkings-agent. De hoogere kosten worden geraamd op f 900evenwel werd op de Be grooting 1913 uitgetrokken f 1200 voor ac countancy, welke controle bij de wijziging door eigen personeel zal kunnen geschieden. Met herziening der salarissen dient gewacht tot de Begrooting voor 1914. Punt 6 strekt om de tusschen B. en W. en den Raad gewisselde stukken, welke in druk uitgaan, ook kosteloos te verstrekken aan de openbare leeszalen hier ter stede en om enkele rechten te heffen voor nasporingen van niet-wetenschappelijken aard ten Ge- meente-archleve. Punt 9. B. en W. stellen voor, aan de on- I derofficiers-woningbouwstichting »V. T. O. S.« (Vooruitgang is Ons Streven) volgens 7 Woningwet en op gelijke voorwaarden als aan «Volkshuisvesting II» een voorschot te verleenen van ten hoogste f 68 000 om aan den Appelweg een tiental dubbele woningen van f 200 huurwaarde te kunnen bouwen, waartoe de Gemeente een Rijks-subsidie zal vragen van f 69 700. Punt 9. Met wijziging van het Raadsbe sluit van 20 Maart stellen B. en W. voor, hun f 225 toe te staan voor inrichting van de kaasmarkt, f 300 voor bezoldiging van personeel voor die markt, en een weeggeld te heffen van 2*/a cent per Kilogram, waar voor tevens de kaas wordt vervoerd naar door B. en W. aan te wijzen opslag- of laad plaatsen. Punt 10. Het voorstel luidt in zijn geheel: Tot de voorwerpen van Gemeentezorg is in de laatste jaren ook gaan behooren het waken tegen het in den handel brengen en verkoopen van vervalschte, de gezondheid schadende, in het ^algemeen ondeugdelijke eet- en drinkwaren, Welke de oorzaken zijn, die tal van fabri kanten en leveranciers tot vervalsching of vermenging met minder goede bestanddee- len van vele eerste levensmiddelen doen besluiten, behoeft op deze plaats niet te wor den onderzocht; maar geconstateerd kan worden, dat zulks aan de orde van den dag is. De verschillende verslagen van Gemeen telijke keuringsdiensten en andere geschrif ten die voor de leden op de Secretarie ter inzage zijn nedergelegd bewijzen dat. Tweeërlei gevolgen vloeien hieruit voort de koopers krijgen, veelal voor niet minder geld, ondeugdelijke waar, en zij staan voort durend bloot aan het gevaar van ziekten of besmetting. In het tegengaan van beide gevolgen is een belangrijke taak voor de overheid gele gen. Ofschoon het voor alle lagen der maat schappij van veel gewicht is, dat men - waar voor zijn geld* krijgt, geldt zulks vooral voor de midden- en de lagere klassen, die veelal van beperkte inkomens moeten leven en dus een betrekkelijk grooter gedeelte van hun inkomen aan levensmiddelen beste den. Daardoor wordt hun koopkracht indi rect verhoogd, hetgeen den algemeenen wel stand ten goede moet komen. Anderzijds is een goede volksgezondheid voor de Gemeente van het hoogste belang. Hoe menigmaal onstaat ziekte of besmettng ten gevolge van het gebruik van minder waardige producten. En eindelijk wijzen wij er nog op, dat, indien al dikwijls artikelen tegen lagen prijs worden aangeboden, zulks geschiedt om der concurrentie wille. Deze artikelen kunnen dan niet anders dan ondeugdelijk zijn of minderwaardig. Hierdoor lijdt de eerlijke handel. Een keuringsdienst van eet- en drink waren moet dan ook wezen een krachtige steun voor den eerlijken handel, welke on getwijfeld een algemeen belang is. Is om de genoemde redenen de oprich ting van een keuringsdienst gewenscht, en wettigen zijn volkomen voor dat doel een uitgaaf uit de algemeene kas te doen, de noodzakelijkheid van een keuringsdienst treedt voor verschillende Gemeenten meer en op den voorgrond. Het is een bekend feit,dat die Gemeenten, waar geen keuring is ingesteld, het afzet gebied worden van producten, welke elders worden geweerd. Dit feit heeft voor Amers foort bijzondere beteekenis gekregen nu weldra alle omliggende belangrijke Gemeen ten de keuring hebben ingesteld. De organisatie van den dienst kan ver schillend zijn. Het onderzoek kan worden opgedragen aan een elders wonend deskun dige het kan geschieden door een hier ter stede gevestigd c-ffieikundige met kennis van bacteriologie, die eigen laboratorium heeft en het kan worden opgedragen aan een daarvoor benoemd ambtenaar, die werkzaam is in een door de Gemeente opgericht labo ratorium, een z.g.n. zelfstandigen dienst. Wij zijn van oordeel, dat aan den zelfstan digen dienst de voorkeur moet worden ge geven immers alleen op deze wij/e wordt verzekerd, dat een zich volkomen vrij voelend man voortdurend aanraking heeft met de kringen van personen, die den bedoelden handel als bedrijf uitoefenen, en dus als het ware hun vertrouwensman wordt. De kosten van zulk een dienst worden geraamd op hoogstens f 4000 per jaar, rente en aflossing van het opriclitingskapitanl in begrepen. Volgens schatting wordt noodig geacht voor salaris van den Directeur cn den keurmeester f 3000, voor water- en gas verbruik f 200, voor aankoop van monsters f 200 en voor rente en aflossing van het oprichtingskapitaal f 600. In hoeverre het mogelijk zal zijn, den keuringsdienst al of niet tegen betaling be schikbaar te stellen voor derden zoowel particulieren, stichtingen e. d. als omliggende Gemeenten zal later moeten blijken. Wordt tot iprichting besloten, dan komt het ons raadzaam voor, terstond over te gaan tot het oproepen van sollicitanten naar de betrekking van Directeur. Na aanstelling, met ingang van een nader te bepalen dag, kan dan aan den benoemde, tegen vergoeding van reis- en verblijtkosten en honorarium, de inrichting van den dienst worden opge dragen. Voor deze en andere uitgaven, die een gevolg zijn van de voorbereiding, zouden wij gaarne een crediet zien toegekend van f 500. Als jaarwedde van den Directeur komt ons een bedrag van f 2200, met vier periodieke tweejaarlijksche verhoogingen van f 130, vol doende voor. Overtuigd, dat uw vergadering met ons van meening zal zijn, dat het oogenblik is gekomen, waarop ook hier ter stede een keuringsdienst moet worden ingesteld, heb ben wij de eer U voor te stellen 1. in beginsel te besluiten tot het instellen van een zelfstandigen keuringsdienst op eet- en drinkwaren 2. ons college machtiging tc verleenen tot het doen eener oproeping van sollicitanten naar de betrekking van Directeur van den keuringsdienst, op een jaarwedde van f 2200, met vier periodieke tweejaarlijksche ver hoogingen van f150, ingaande op een later tc bepalen dag 3. ons college uit te noodigen. de instel ling van een keuringsdienst op eet-cn drink waren voor te bereiden cn U de noodige voorstellen aan te bieden en 4. ons college een crediet te verleenen van f,500. Punt 11 beoogt, aan de (hoofd)vereoniging V. P. N. voor f 1 per jaar in erfpacht uit te geven oen terrein van 12 H. A, bij »Birk- hovcn» ter stichting van een centraal proef- fokstation, waar, behalve proefnemingen op pluimveeteelt-gebied, leerkrachten zullen worden gevormd en onderricht zal gegeven worden aan personen, die de pluimveeteelt als bedrijf willen uitoefenen. Een zeer belangrijke onderwijs-instelling dus, die, in het centrum des lands gelegen, door het verblijf der leerlingen aan de Ge meente stellig ten goede zal komen. Punt 12. In de toelichting op punt 1 wordt meegedeeld, dat in het Grondbedrijf alleen die gronden zullen opgenomen, waar van mag aangenomen, dat zij bestemd zijn voor bouwterrein. Een afzonderlijke, door den Gemeente-ontvanger te voeren, ad ministratie maakt het mogelijk, steeds op de hoogte te blijven van den stand van het bedrijf, de voordeden en de verliezen, die het afwerpt. Voor 'Birkhoveti», als open baar plantsoen, wordt bij wijze van huur f 1000 per jaar uitgekeerd aar het Grond bedrijf. De verordening wordt geacht, in werking te zijn getreden op 1 Januari 1913. Punt 13 bevat de bevestiging van het bij geruchte meegedeelde, dat mevrouw Roos Vlasman Slingeman heeft ingetrokken de servituten, gelegd op de jongst door de Ge meente van haar gekochte terreinen naast het Rijks-opvoedingsgesticht, mits langs den Utrechtscheweg geen andere dan behoorlijke panden worden gebouwd. Punt 14 strekt tot aankoop voor f .57 soo, de onkosten niet meegerekend, van het ho tel-pension >Oud-Leusden« met omgeving, ter grootte van 86.73 H. A. Rij dit voorstel is gevoegd een ontwerp plan van exploitatie der gronden, laaistelijk door de Gemeente gekocht (Utrechtscheweg, Wuytierslaan en Oud-I.eusden) ter grootte van 136 II. A. voor f 200 160.70, Het ho tel-pension Oud-I.eusdenverhuurd voor f 12.50, wordt geschat op f 16 000 de koop som bedraagt dus feitelijk f 184 460.70. De kosten voor den straataanleg (122 000 M2) worden geraamd op f 152 625.00het ren teverlies (van 2 ton gedurende 15 jaar a 11 pCt.) wordt begroot op f 135 000; de totaal- kosten zijn dus f 472 085.70 en de M-' kost dan aan de Gemeente 5572 cent, terwijl zij om niet heeft 38.71.83 H. A. boschgrond. Als candidaat voor den Raadszetel, in III vaceerend door het zich niet weder beschik baar stellen door den heer D. Ruys, wordt thans ook genoemd mr. C. M. van Voorst. Vader (Arnhemscheweg). De Gemeente-ontvanger zal binnenkort invorderen het schoolgeld voor de openbare Lagere scholen over het tijdvak 1 Septem ber tot 1 December 1912 cn naar de oude heffing. Morgen is alleen geopend do apotheek van den heer C. M. M. Vermolen, aan de Var kenmarkt. De heer J. Busquet, sedert 16 September 1889 in Gemeentedienst en thans commies bij den Burgerlijken stand, heeft om gevor derden leeftijd ontslag gevraagd. Tot tijdelijk leeraar in de Ncderlandsche taal aan de Hoogere Burgerschool hier is benoemd de heer J. A. M. H. Schillings, te Amsterdam. Ter benoeming met ingang van 1 Septem ber tot Directrice der Industrie- en huishoud school is voorgedragen mejuffrouw C. J. ten Bosch, thans onder-directrice. Ter vervanging van den heer J. van der Horst zijn benoemd tot onderwijzers aan de Rijks-normaalinrichting hier de hecren J. A. Verburg, te l.eusbroek, voor Algebra, cn II. Veenstra, te Soest, voor Aardrijkskunde. Ren welgelijkend portret van Andrics van Huijzen, den ouden getrouwe van de firma B. Blankenberg Zn., is opgenomen in de »Nederlandsche illustratie», De heeren K. J. Kerling en J. J. Onnekes verwierven de akte van bekwaamheid voor onderwijzer. De heer Denijs van R0011 opende Don derdagavond in het perceel no. 46 aan de Varkenmarkt een zaak in sterk- en zwak stroomartikelen. Vooral 's avonds, als tal van electrisehe lampjes schitteren en de electrisehe trein zonder ophouden door tunnels rijdt, doot de étalage heel goed en bewijst ze, dat wel alles op dit gebied verkrijgbaar is, Met ingang van 1 Juli wordt Amersfoort weer de hoofdplaats voor een landweer-dis trict en wel van hot 15e, thans te Harder wijk. De verkoop Het Emina-bloempje heeft hier Dinsdag opgebracht f J89.50 cn Don derdag tijdens liet ruiterfeest op «Birkhoven» f 93, totaal dus f 482,50, tegen f 287.611 in 1912 en ruim f 450 in 1911. Herinnerd zij aan den voetbalwedstrijd tusschen een gecombineerd elftal van Quick cn H. V. C. tegen Kampong, uit Utrecht, morgen achter Rustoord» te houdon en ook aan den wielorweg-wedstrijd, die morgen vanuit Arnhem naar hier zal plaats hebben. Reeds nu wordt een grootc politieke ver gadoring aangekondigd, begin Juni hier te beleggen door dc drie rechtsche partijen. Als sprekers zullen daarin optreden de Kamerleden jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck A. R.), mr. j. Ankerman (Chr. H.) en mr. A. J. M. j. baron Van Wijnbergen (R. K.). De Kongers rijwiclfabrick zond ons haar prijscourant voor 1913. keurig van uitvoering als de beide vorige met afbeeldingen van dc nieuwe modellen, hier welbekend uit de etalage aan het depot aan dc Langestraat 9 1 De Statuten der ondcrafdocling Amers foort cn omstreken van dc V. F, N. zijn ge voegd bij de «Staatscourant' voor gister 25 April. Men verzoekt ons, nog even te herinneren aan de groot -* openbare protest meeting tegen de kiesrecht-paragraaf in dc Regcerings- voorstellen voor Grondwetsherziening, te houden op 4 Mei te 's-Gravenhagc onder leiding van de Presidento <ier Vereeniging voor vrouwenkiesrecht. Bij de gister door den majoor-eerstaan wezend ingenieur hier gehouden aanbeste dingen voor de genie waren voor de verving der militaire gebouwen te Amersfoort 3 gegadigden raming f 3170, minste J. W. de Vaal, hier, f 1365; voor het onderhoud der gebouwen en wer ken in de Geldcrschc vallei gegadigden raming f 2660, minste G, ton Broek, te Scher- pcnzcel, f2785 voor het onderhoud der gebouwen te Amersfoort 4 gegadigden; raming f 19 220, minste J. M. van Schuppen, te Utrecht, f 18 109 voor het onderhoud der gebouwen in het militair vliegkamp bij Socsterberg 3 gega digden raming t.J30o. minste C. Bloem, te Hilversum, f3580. Gegund onder het gewone voorbehoud. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk tien minuten vóór achten, die van do overige voertuigen op zijn laatst tien minuten vóór half negen zijn aangestoken. Alles beweren, weinig bewijzen, niets hou den het is ongelooflijk hoe ver men daarmee komtvoor een poosje, Hoe ongaarne ook moet .velerlei, ook advertentiën, uitgesteld tot het volgende nummer. Men seint ons Tot majoor bij de 8ste brigade is bevor derd kapitein W. I'. Rucmpol, van het 5e regiment infanterie. Kapitein L. F. T. Vogel, van hot 16e regiment infanterie, is overgeplaatst bij den Generalen staf, met bestemming voor chef van den staf in de stelling Amsterdam, Burgerlijke Stand van Amersfoort van 17 tot 24 April 1913. GEBOREN: Rijmert, z. van Johannes Stoffer 011 Geer truida van Deventer. Jannetje, d. van Harmen Buitenhuis en Gerritje Ruitenbeek. Een natuurlijk kind. Chriatiaan. z. van Karei Christ en Johanna F ver ar da Kraan. Bernardina Klasina. d. van Adrianus Peters en Sietje Hamwijk. Nicolaas, van Klis Rijn en Willcmijntjc Drieenhuizen. Gcrritje Diliana, d. van Andries Herma nus Koene en Maria Hammer. Anna

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 5