Dinsdag 20 £®t Mei 1913. No. 8263. 62e Jaargang. Uitgave van do Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff HOOFDREDACTEUR F. J. 7RZDSHZSS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.— franco per post f 1.15. Advertentlén 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en ontelgenlngs- advertentiSn per regel 15 cent /leolames 1—3 regels f \.i5. Bewijsnummers naar buiten worden (n rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiön van buiten de stad worden de Incasseerkosten In rekening gebracht. KORTEaRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19 KENNISGEVING. INLEVERING REKENINGEN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat het geble ken is, dat declaratiën ten laste der Gemeente menigmaal geruimen tijd na afloop van een dienstjaar worden ingezonden. Aangezien zulks voor een geregelde admini stratie een ernstige belemmering oplevert, her inneren zjj nogmaals allen, die iets van de Gemeente hebben te vorderen, hunne declara tiën, het dienstjaar 1912 betreffende, in te dienen uiterlijk 1 Juni 1918. Ten aanzien van hen, die in gebreke mochten blijven, hieraan te voldoen, zal ernstig worden overwogen of er alsnog bijzondere redenen be staan om hen in het vervolg voor het doen van leverantiën aan de Gemeente in aanmerking te brengen. Amersfoort, 19 Mei 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, J. I) WERKMAN. 18 Mei. De herdenkingsdag van de opeuingszitting der Eerste Vredes conferentie op 18 Mol 1899. In alle landen vestigen de Pacifisten op dezen dag de aandacht op deze hoogst be langrijke wereldgebeurtenis van veertien jaar geleden en geven zij uitdrukking aan hun onbegrensd vertrouwen in den vooruitgang hunner denkbeelden. Is het noodig, dat hier te lande wederom op de beteekenis der Vredes-conferenties wordt gewezen Is het noodig in Nederland nogmaals te verkondigen, dat de Vredes-con ferenties niet alleen een onoverschatbare theorethische beteekenis hebben als bijeen komsten van alle beschaafde Staten met de uitdrukkelijke bedoeling, den Wereldvrede naderbij te brengen, maar bovendien reeds een instelling in het leven hebben geroepen waarvan de practijk des levens reeds her haaldelijk het groote belang heeft aan het licht gebracht? Wij, Nederlanders, weten thans immers wel allen, dat in ons land 2ich bevindt het Hof van Arbitrage, de interna tionale Rechtbank, voortgekomen uit de be sluiten der Vredes-conferenties! En welk Nederlander, die eenigszins op de hoogte is van de beschavingsgebeurtenissen van onzen tijd, weet niet, dat in het tijdsverloop van éen jaar driemaal de beslissing van dit Hof is ingeroepen over volkenrechterlijke vragen? Toch mag men de oogen niet sluiten voor het feit, dat velen blijven weigeren, zich aan te sluiten bij de Vredesbeweging, omdat zij hun tijd, krachten en geld niet willen beste den voor een tóch onbereikbaar ideaal, hoe verheven dit ook moge schijnen. Leert de Balkan-oorlog, leert de legeruitbrclding in Frankrijk en Duitschland niet, dat oorlogen onvermijdelijk zijn en dat wij met rassche schreden den lang verwachten algemeenen Europeeschen oorlog tegemoet gaan Aldus hun vertwijfelende vraag. En zij verwonde ren zich fyoe de Pacifisten den moed hebben, 18 Mei 1899 met gevoelens van blijmoedige dankbaarheid te herdenken Geeft het afgeloopen jaar inderdaad tot deze somberheid aanleiding Wie niet alleen zijn oog richt op oorlogen en legervermeer- dering de zoo betreurenswaardige gevol gen van den nóg bestaanden ouden inter nationalen toestand maar bovendien de moeite zich wil getroosten, kennis te nemen van de vele kenteekenen der nadering van een beteren tijd, zal moeten erkennen, dat het jaar, sinds de vorige 18-Meiviering ver- loopen, tot een optimiste beschouwing alle aanleiding geeft. Zeker, een nieuwe oorlog is uitgebroken en nóg is de vrede tusschen de Bal!:an- staten onderling er. tusschen hen en Turkije niet geheel verzekerd, Duizenden menschen- levens zijn verloren, millioenen guldens, in plaats van aan voortbrenging, besteed aan vernietiging. Maar bedenkt men wel, dat naast dezen Balkanoorlog óok mag worden melding gemaakt van den algemeenen Euro peeschen oorlog, die niet is uitgebroken Hoe vaak betoogde men niet, dat de Euro- peesche oorlog komen móest en komen zou, zoodra zich maar een geschikte gelegenheid voordeed Welnu, tijdens de Balkan-crisis is herhaaldelijk gebleken van tegenstrijdige belangen tusschen de groote Mogendheden, die tot moeilijkheden aanleiding gaven. Maar al deze moeilijkheden zijn overwonnen, om dat de Regeeringen inzagen, dat grooter ramp, dan toe te geven op een enkel punt, zou zijn de oorlog; omdat zij inzagen, dat de oorlog zou zijn het grootBte nadeel voor hun volk. De Balkan-crisis is geëindigd met regel matige bijeenkomsten te Londen van de ver tegenwoordigers der tegenover elkander staande Staten groepen, Triple entente en Driebond, die ten slotte in eendrachtige samenwerking, 'tot behoud van den vrede en als voorboden van een georganiseerde toe komst, vormden een permanent Internatio naal comité met de beschikking over eigen internationale politie. Voor wie het oog richt op de toekomst, is de niet-uitgebroken Euro- peesche krijg belangrijker dan de Balkan oorlog, die wèl is uitgebroken I Evenmin kunnen de legeruitbreidingen in Duitschland en Frankrijk, als gevolg van het nog bestaande wantrouwen tusschen deze beide landen, tot ontmoediging aan leiding geven, wanneer men beziet de zoo vele gunstige en daarom minder veelvuldig besproken vredelievende kenteekenen. Wet men wel, dat het Amerikaansche Parlement thans voor den tweeden achtereen volgenden keer zeer beslist is overgegaan tot een ver mindering in de voorgenomen vloot-uitbrei- ding? En weet men ook, dat dr. Woodrow Wilson, die Taft, den «Vredes-president*, als President van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika is opgevolgd, tot zijn Minister van Buitenlandsche Zaken heeft benoemd den bekenden pacifist Bryan en dat dan ook een zijner eerste regeeringszorgen is geweest, de voorbereiding voor een wereldverdrag, waarbij alle Staten zich zullen verbinden géén oorlog te verklaren dan nadat eerst het geschil aan een internationale commissie van onderzoek zal zijn onderworpen Herhaaldelijk leest men thans weder on rustbarende berichten over de verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland. Onge lukkig vergeten velen dan, dat het vorige jaar niet minder onheilspellend werd gespro ken over de verhouding tusschen Engeland en Duitschland. Is men dit vergeten, wan neer men het afgeloopen jaar ongunstig voor de Vredesbeweging noemt? De verbeterde verstandhouding tusschen Engeland en Duitschland is toch waarlijk wel een belang rijk en heuglijk feitEn Is de verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland waarlijk zóo ongunstig? Men bedenke toch, dat niet minder dan 180 Fransche Parlementsleden de toenaderingsbijeenkomst te Bern hebben bijgewoond, waar ook de parlementaire groe pen die de meerderheid van den Rijksdag uitmaken, van hun verlangen naar een goede verstandhouding deden blijken en 40 dezer Parlementsleden daarvan door hun tegen woordigheid getuigenis aflegden Het jaar, dat sinds 18 Mei 1912 is ver- loopen, was rijk aan dergelijke internationale bijeenkomsten. Niet alleen de gebruikelijke zuiver paci fistische congressen werden in grooten ge tale gehouden, neen, juist ook de buitenge wone congressen tot behoud van den vrede trokken de aandacht. Het internationale .Socialisten-congres te Bazel deed nogmaals ondubbelzinnig blijken van den krachtigen wil der arbeiders tot behoud van den vrede. Het congres voor Internationale Verst.'lndi- gung« te Heidelberg openbaarde, hoe reus achtig de vredesbeweging aan kracht heeft gewonnen onder de Duitsche intellectueelen, CeX^ét^- onder wie de Duitsche professoren een aller- eersten rang innemen. De Duitsch-Eogelsche toenaderingsbijeenkomst te Londen getuigde vooral van den goeden wil en de oprechte vredelievendheid der Duitsche en Engelscho journalisten en der bankiers- en handelswereld. En de Fransch-Duitsche bijeenkomst te Bern was misschien nog het meest belangrijk als de min of meer officieele vergadering van tot verschillende partijen behoorende, gekozen vertegenwoordigers van t-vee volke ren, omtrent wier onderlinge verhouding van 1870 tot heden een veelbeteekenend en af wachtend «zwijgen* de eenig mogelijke uitweg tot behoud van den vrede scheen. Dat thans de officieele vertegenwoordigers van het volk tot een gezamenlijk »sprcken« durven en willen overgaan, mag op don i8en Mei 1913 als een hoopvolle belofte voor een betere verstandhouding dankbaar worden begroet. 't Trekt bij. Toen In 't najaar in verschillende Ge meenten des lands de commissiën zich vorm den om de feestelijke viering van het eerste eeuwfeest van Neerland's herstel als onaf hankelijke natie voor te bereiden, stuitten bijna alle op onverschilligheid. Vele hebben 't bijltje er bij willen neerleggen en toen enkele aan hun stadgenooten meedeelden, dat ze uit gebrek aan meewerking geen kans zagen een eenigszins behoorlijk Feest voor te bereiden en den daaraan verbonden last en moeite zelfs heel gaarne wilden af staan aan anderen, toen kwam er belang stelling en vloeide er zelfs veel geld toe. In menige commissie-vergadering klonk bij wijze van troost: «volhouden; wc hebben nog een heel voorjaar en een heelen zomer de menschen begrijpen niet, dat de voorbe reiding van een feest dat een paar dagen duurt, maanden en maanden vordert». En werkelijk, hoe meer we naderen tot September, de maand waarin vrij algemeen de herdenking zal plaats hebben, des te minder wordt men koel en telkens komen er meer on-bedrieglijke teekenen, dat het ernst wordt met de herdenking. De volgende twee berichtjes mogen tot staying strekken. »Nadat door Burgemeester en Wethouders van Rotterdam aan den Raad het voorstel was ingediend f 60 000 uit de Gemeentekas beschikbaar te stellen voor de nationale feest viering, kwam bij den Raad vrij algemeen de wensch tot uiting, dat geld niet geheel te besteden voor het feestbetoon op een en kelen dag, maar een deel daarvan te bestem men voor een meer blijvende herinnering aan de vrijwording van ons vaderland en do herleving van ons zelfstandig volksbe staan. »B. en W., ofschoon er op wijzende, dat de beteekenis en de grootte der stad belang rijke uitgaven zal vorderen, gaan toch wol met dit denkbeeld mede cn stellen thans voor, f50000 voor de feestviering to bestem men en verder te bepalen, dat, voorzoover op voldoende wijze onder de burgerij blijkt van instemming met dit denkbeeld, tot het in het leven roepen van een blijvende her innering, daartoe uit de Gemeentekas een verdere bijdrage van f 25 000 zal worden be- stomp». Het andere «Door de Nationale vcrecniging voor den volkszang is besloten, de medewerking van alle bespelers van carillons in ons land in te roepen, om op ccht-Nederlandsche wijze het gewichtige feit, dat wij honderd jaar ge leden onze onafhankelijkheid herkregen, te herdenken met een klokkenbespollng, door het geheele land op éen zelfde uur te hou den, waarbij hoofdzakelijk Nederlandsche liederen worden ton gehoore gebracht. >De vcrecniging meent, dat zoodoende op ongezochte wijze de aandacht wordt geves tigd op den schat van oude en nieuwe lie deren, die ons volk bezit, terwijl tevens groo- tere belangstelling zal worden gewekt voor onze klokkespelen, waaronder zeer mooie zijne. Hot woningvroagHtuk. Reeds in hun verslag omtrent hetgeen in 1911 met betrekking tot verbetering dor volks huisvesting in deze Gemeente werd verricht, schreven Burgemeester cn Wethouders het is opmerkelijk, dat zoo goed als geen woningen worden aangebouwd, een huurwaarde hebbende van omstreeks f 180 tot f 250 a f 300. Voor een groote categorie van personen, als onderwijzers en verdere beambten en ambtenaren, is het dan ook hoogst moeilijk, een geschikte woning te verkrijgen*. In hun voorstel van 11 Maart 1913 tot het verleenen van een voorschot aan «Volkshuis vesting II* herhalen zij, dat goede woningen met cc» huurprijs van Ij a fj per week niet aanwezig zijn en zij voegen daaraan too «hetgeen duidelijk blijkt uit het feit, dat geen woningen van die prijzen leeg staan*. Zelfs onverklaarbaar bewoonde huisjes, die om vele redenen, juist door het gebrek aan goede woningen, nog niet onbewoonbaar verklaard kunnen worden, doch daarvoor stellig aan de beurt zullen komen zoodra «Volkshuisvesting II* haar woningen bij de Koningspoort zal hebben voltooid, worden betrokken zoodra de vorige huurders ze verlaten. Als maar even ruchtbaar wordt, dat er een huisje openkomt. loopen de lief hebbers te hoop cn terwijl het eeno boedeltje wordt uitgedragen, staat de handwagen met dc hare der nieuwe bewoners al voor de deur. Maar, vraagt men, als er dan zoo'n gebrek is aan goedkoope woningen kunnen dan de eigenbouwers die niet doen bouwen. Die vraag is niet zoo heel licht te beant woorden. Op de eerste plaats is hier de veel ver scherpte Bouwverordening, welke te. bate van dc huurders en van de volkshuis vesting in het algemeen gebruik van grooter terrein cn van meer en betere ma terialen noodig maakt. Op de tweede plaats zijn er de duurdere materialen, de onkosten, veroorzaakt door do sociale wetten, de hoogere rentestandaard, de hoogere loonen in de bouwambachten, die het bouwen almede veel duurder maken. Het zijn werkelijk niet alleen de eigen- bouwers hier, die, zooals men hun dat wel willend doch gansch ongemotiveerd te laste legt. woekerwinsten trachten te maken ook elders zijn ze verplicht, de huren op tc slaan. Toevallig kwam ons onder de oogen het jongste nummer van het maandblad «Het bouwbedrijf*, orgaan der Utrechtschc pa- troons-voreeniging, waarin de volgende cir culaire, welke werd verzonden aan alle huurders Het comité, gevormd uit de velschillende groepen van huiseigenaren, ziet zich genood

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1