Donderdag 29 JJjgg Mei 1913. No. 8267. 62e Jaargang. Stadsnieuws. AMERSFOORTSCHE Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. 7EEDERZE! AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en ZaterdagavondAbonnen..ent per 3 maanden f 1. franco per post ƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer «o cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar bulten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de lncasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTSQXUOZT 9. Postbus 9. Telefoon 19 K E N N T S E V 1 N G. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Clemeente, dat de door den Directeur van 's Rijks directe belastingen, enz.te Utrecht exe- cntoor verklaarde kohieren Nos. 6 en 7 van de Personeele betasting over het dienstjaar 1913 aan den Ontvanger van 'e Rijks directe belastingon alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht ia, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 28 Mei 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWUCK. In de Remonstrantsche kerk het mag wellicht wel even herinnerd worden van Juni tot October geen bijzondere godsdienst oefeningen gehouden voor jongelieden van 10 tot 16 jaar. De Eerste Kamer besloot, het wetsont werp voor de pensionneering van Gemeente ambtenaren en hun weduwen en weezen niet te onderzoeken, doch heden aan te vangen met de openbare behandeling der sociale wetten. De Nationale bond van Protestantsche kiezers zal in het district Am u-sfoort de Ka- mer-candidatuur van rar. W. H. de Beaufort aanbevelen de afdeelingen van den Ned. bond voor Staats-pensionneering zullen advi- seeren, de candidatuur jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck niet te steunen. In de morgen acht dagen hier te houden openbare vergadering van de drie rechtsche partijen zal jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck spreken over »De coalitie*, mr. J. Ankerman over «Zijn da geestelijke belan gen des volks veilig bij het Kabinet-Heems kerk*, en mr. A. I. M. J. baron Van Wijn bergen over >De politiek van de rechterzijde De districts-federatie der S. D. A. P. heeft candidaat gesteld voor de drie periodieke vacatures in de provinciale Staten voor het hoofdkiesdistrict Amersfoort de heeren B. J. J. Weijkamp, te BaarnJ. Hofland, te Amers foort en dr. J. van Leeuwen, te Utrecht. De Dinsdagavond onder voorzitting van den Burgemeester, mr. J. C. graaf Van Rand wijck, van 8.30 tot 9.15 gehouden Raadsvergadering werd bijgewoond door 16 leden en den Secretaris, mr. J. D. Werkman. Afwezig waren de heeren Van Achter- bergh wegens ziekte, Van Kalken wegens verhindering, en Houbaer. De notulen der vergaderingen van 29 April en 10 Mei werden als vastgesteld be schouwd. Ingebracht werden de volgende stukken Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van den 28 April 1913 tot verdaging hunner beslissing op het Raadsbesluit van 28 Maart 1913 strekkende tot aankoop van perceelen van M. van Esch, wed. T. van Stokkum voor kennisgeving; Missive van de zelfden van 5 Mei ten geleide van een afschrift van het Koninklijk besluit van 18 April 1913, no. 13, waarbij de goedkeuring wordt onthouden aan het Raadsbesluit van 30 April 1912 tot vast stelling van een Verordening tot heffing van schoolgeld aan de scholen A, B, C en D als voren Besluit van de zelfden tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 22 April 1913, betreffende overneming van het pothuis bij perceel Nieuweweg 1, van M. Joëls als voren Besluit van de zelfden tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 22 April betref fende opneming van tijdelijk kasgeld als voren Besluiten van de zelfden tot beslissing in beroep van reclames in zake Inkomsten belasting van H, W. J. op den Akker en W. H. Noppen als voren Besluit van de zelfden van 14 Mei tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 10 Mei tot het aangaan eener geldleening, groot f 700 000.—. De Secretaris deelt mee, dat de bruto-opbrengst bedroeg f 702 467.50. Het besluit wordt aangenomen voor kennis geving. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht tot verdaging van het Raadsbesluit van 29 April 1913 tot aankoop van gronden en gebouwen onder Leusden (hotel »Oud- Leusden* c.a.) als voren; Besluit van de zelfden tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 29 April 1913 tot onderhandsche verpachting van het terrein >De Hof* als voren Besluit van de zelfden tot goedkeuring van de Raadsbesluiten van 22 April en van 29 April, respectievelijk tot betaling uit den post Onvoorziene uitgaven en tot wijziging der Begrooting 1913 als voren; Besluit van de zelfden van :g Mei tot verdaging van het Raadsbesluit van 29 April 1913 tot overdracht van grond aan de Gemeente door de N. V. «Amersfoort*, Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen, te Amsterdam, en de onderoffi- ciers-woningbouwstichting V. I. O. S. als voren Besluit van de zelfden van 19 Mei tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 29 April betreffende wijziging der Gemeente- begrooting, dienst 1912 als voren; Besluit van de zelfden van 28 April tot verdaging van het Raadsbesluit van 28 Maart, waarbij een voorschot wordt verleend aan de stichting Volkshuisvesting II voorzoo- veel punt a betreft als voren Adres van de tuinbouwvereeniging «Amers foort*, waarbij zij de beschikking vraagt over een terrein nabij de halte «Kleine Koppel* tot stichting van een groenten- en fruitvei ling om prm-advies aan Burgemeester en Wethouders Adres van mej. J. C. van der Schroeft', waarbij zij verzoekt, haar voor een herbe noeming op 1 September 1913 als tijdelijk leerares in de Gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool niet in aanmerking te doen ko men als voren Adres van de afdeeling Amersfoort en omstreken van het Ned. Onderwijzers Ge nootschap om verbetering der salaris-regeling van het onderwijzend personeel als voren Adres van de Besturen der afdeeling Amersfoort van de R.K. middenstandsver- eeniging «de Hanze* en der vereeniging «Handel en Nijverheid* inzake vervroegde winkelsluiting als voren Dankbetuiging van de commissie voor de kaasmarkt voor de medewerking bij het in leven roepen van die markt voor kennisgeving Dankbetuiging van de machinisten der gasfabriek voor het vaststellen van het Raads besluit van 29 April 1 q 13 als voren. Om S.37 kwam aan de orde de agenda. 1. Benoeming van een lid der Commissie van toezicht op het Lager onderwijs (vaca- ture-dr. De Rochemont). Gekozen de heer M. van Heloma met 9 stemmen, tegen 7 op dr. Ph. H. Peyrct. 2. Benoeming stembureaux verkiezingen van éen lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en van drie leden der Provinciale Staten. 2e district (hoofdstembureau). (Voorzitter: de Burgemeester). Plaatsvervangend voor zitter; Wethouder II. W. van Esveld. Leden: M. R. N. Oosterveen, A. C. R. O. Leïnweber. Plaatsvervangers H. Kroes, Th. H. G. Bian- chi, S. van Vollenhoven en J. van Wessem. ie district. Voorzitter Wethouder R. G. Rijkens. Leden P. H. Briët, F. M, Hou baer. Plaatsvervangers: D. Gerritsen, A. M. Tromp van Holst, A. H. van Kalken, en D. Ruys. 3e district. VoorzitterWethouder S. J. van Duinen. LedenH. Koning, P. van Achterbergh. PlaatsvervangersJ. W. Jorissen, J. C. Rolandus Hagedoorn, A. Eysink en N. Veis Heyn. 3. Verzoek van den Gemeente-secretaris om hem verlof te willen verleenen van 16 Juni tot en met 12 Juli 1913. Z. d. of h. st. ingewilligd conform het advies van B. en W. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ontslag op verzoek aan het hoofd der openbare I.agere school F. Z. d. of h. st. wordt aan den heer J. van der Horst eervol ontslag verleend onder dankbetuiging, met ingang van 1 September. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van ziekteverlof aan den onderwijzer aan de openbare Lagere school G. J. Hilke. Aangenomen z. d. of h. st. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van den termijn van ontruiming van de onbewoonbaar verklaarde perceelen Wolkerstraat nos. 5 en 15. Als voren. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van den termijn van ontruiming van de onbewoonbaar verklaarde woningen Wolkerstraat nos, 7, 9, 11 en 13. Als voren. S. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het vaststellen van rooilijnen langs den Soesterweg. Als voren. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om af te wijken van de Verorde ning betreffende het Gymnasium en dit jaar geen overgangs examen te houden. Als voren. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om afwijzend te beschikken op een verzoek om uitbreiding van het buizennet der Gasfabriek in den Utrechtschen straatweg. De heer Koning: Ik zou aan het Da- gelijksch Bestuur willen verzoeken, dit voor stel thans terug te nemen. Ook nog anderen wenschen aansluiting en ik meen, dat een nader onderzoek kan strekken om die men- schen alsnog ter wille te zijn. De Voorzitter: Daar het advies toch afwijzend is, bestaat er geen bezwaar, het voorstel van B. en W. aan te houden. B. en W. nemen het voorstel-Koning over. De heer Gerritsen: Gaat het voorstel dan opnieuw naar de commissie De Voorzitter: Inderdaad. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om hen machtiging te verleenen tot afwijking van de bepalingen 4 10 van het Werklieden-reglement. Aangenomen z. d. of h. st. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verbouw van de kantoor- en magazijn-lokaliteiten der Gasfabriek. Als voren. 13. Rekening en verantwoording van het Commissiefonds tot bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid. Goedgekeurd z. d. of h. st. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende reclames tegen den aanslag in het vergunningsrecht. Aangenomen z. d. of h. st. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onttrekking van terreinen aan den openbaren dienst,ten behoeve van de jaarmarkt. Als voren. 16. Voorstel tot het verleenen van ont heffing van Inkomstenbelasting wegens ver trek of overlijden, dienst 1912. Als voren. 17. Vaststelling van het eerste gedeelte van bet primitief kohier der Inkomstenbe lasting over 1913. Als voren. 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van een verlof we gens ziekte aan de onderwijzeres C. Hul- steyn. Als voren. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van een verlof wegens ziekte aan den leeraar aan de Hoogere Bur gerschool en het Gymnasium S. Algera en tot voorziening in de daardoor ontstane tijdelijke vacature. Z. d. of h. st. verlengd tot 15 Juli, terwijl eveneens z. d. of h. st. in verband daarmee de tijdelijke benoeming van den heer A. Schillings wordt verlengd van 16 Mei tot 15 Juni. 20. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot instelling van een keuringsdienst voor eet- en drinkwaren. Het voorstel werd in zijn geheel meege deeld in het nummer van 26 April. In bun voorstel schreven B. en W De kosten van zulk een dienst worden geraamd op hoogstens f 4000 per jaar, rente et. aflossing van het oprichtingskapitaal in begrepen. Volgens schatting wordt noodig geacht voor salaris van den Directeur en den keurmeester f 3000, voor water- en gas verbruik f 200, voor aankoop van monsters f200 en voor rente en aflossing van het oprichtingskapitaal f 600. In hoeverre het mogelijk zal zijn, den keuringsdienst al of niet tegen betaling be schikbaar te stellen voor derden zoowel particulieren, stichtingen e. d. als omliggende Gemeenten zal later moeten blijken. Wordt tot oprichting besloten, dan komt het ons raadzaam voor, terstond over te gaan tot het oproepen van sollicitanten naar de betrekking van Directeur. Na aanstelling, met ingang van een nader te bepalen dag, kan dan aan den benoemde, tegen vergoeding van reis- en verblijfkosten en honorarium, de inrichting van den dienst worden opge dragen. Voor deze en andere uitgaven, die een gevolg zijn van de voorbereiding, zouden wij gaarne een crediet zien toegekend van f 500. Als jaarwedde van den Directeur komt ons een bedrag van f2200, met vier perio dieke tweejaarlijksche verhoogingen van f 150, voldoende voor. Overtuigd, dat uw vergadering met ons van meening zal zijn, dat het oogenblik is gekomen, waarop ook hier ter stede een keuringsdienst moet worden ingesteld, heb ben wij de eer U voor te stellen 1. in beginsel te besluiten tot het instel len van een zelfstandigen keuringsdienst op eet- en drinkwaren 2. ons college machtiging te verleenen tot het doen eener oproeping van sollicitan ten naar de betrekking van Directeur van den keuringsdienst, op een jaarwedde van f2200, met vier periodieke tweejaarlijksche verhoogingen van f 150, ingaande op een later te bepalen dag 3. ons college uit te noodigen, de instel ling van een keuringsdienst op eet- en drink waren voor te bereiden en U de noodige voorstellen aan te bieden en 4. ons college een crediet te verleenen van f500. In de Raadsvergadering van 29 Aprtl werd het voorstel op verzoek van den heer Veis Heyn verzonden naar de afdeelingen. De afdeelingsverslagen met de antwoorden van B. en W. werden opgenomen in het nummer van 24 Mei. De korte inhoud daar van is dezede dienst zal niet omvatten de keuring van vleesch en vischingevoerd zal worden het stelsel, dat o.a. wordt gevolgd te Rotterdam, Leiden. Den Haag en Gro ningen, d.i. alle afwijkingen en niet alleen de schadelijke vervalschingen zullen worden vervolgdde keuring der melk zal een zeer belangrijk onderdeel van den dienst uitma ken ook zal de dienst hygiënisch toezicht oefenen op verbruiksartikelen (looden speel-

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1