LUNCHROOM, f Gemengd nieuws. Advertentiën. WETENSCHAP - TECHNIEK - KUNST Bioscoop en Café „DE AREND". morden nieuw programma. ©♦©♦©♦©♦O ©♦©♦©♦©♦O 0 liaison De «lager «I Zn., "Vanille-ijs- op Syphons a 5 liter f I.OO. Kiest ia Juni alleen TEGENSTANDERS fler TARIEFWET. Blijkens de jongste opgaaf van het Cen- traal-bureau voor de statistiek bedroeg het aantal inwoners van Nederland op i Januari j.l. 6 114302, te weten 3030505 mannen en 3 083 797 vroi'wen. Zij nam in 1912 toe met 91 826 inwoners, of 15.25 per mille. Een nieuwe bacterie-theorie. DeEngel- sche prof. Bastian is bekend om het zonderlinge van zijn stellingen. Zijn werkelijk groote ver dienstelijkheden hebben hem zitting gegeven in de Royal Society. Ongeveer drie jaar ge leden verraste hij zijn collega's met een aan tal preparaten, waarmee hij het ontstaan van levende wezens uit anorganische stoffen wilde bewijzen. Veel sympathie ondt vond hij echter niet. De nieuwste theorie van den bioloog be rust, evenals vele van zijn vorige stellingen, op een theorie, door een collega opgewor pen en wel op die van den Russischen phy- sioloog Pawlow. Deze sprak het vermoeden uit, dat vele ziekte-verwekkende bacteriën pas gevaarlijk worden wanneer zij in aanraking komen met zekere bacteriën of onder een bepaalden in vloed komen te staan. De leer van Bastian is vrijmoediger. Practisch komt ze hierop neer, dat tuberculose-bacillen langen tijd aan wezig zijn, zonder dat zij het lichaam scha den; maar onder invloed van vocht, slechte lucht en onvoldoende voeding kunnen zij ge vaarlijk worden. Omgekeerd kunnen de ge vaarlijkste tuberculose-bacillen een geheel onschuldig karakter aannemen, wanneer de drager zorgt voor goede voeding, frissche lucht, enz. De nieuwe stelling werpt een geheel nieuw licht op de bacteriologie. Een oplossing van het buitenste der roode radijs in alcohol is een uitstekend middel om een basis van een zuur te onderschei den. Als men met een zuur te doen heeft, wordt de kleurlooze oplossing rood, terwijl bij een basis de vloeistof geel wordt. Een nieuwe methode om buizen te bui gen. Daar het niet mogelijk is, buizen met dunne wanden te buigen zonder dat zij plat gedrukt worden en bulten krijgen, is men genoodzaakt, vóór het buigen de bui zen met zand of colophonium te vullen. Beide methoden vertoonen vele nadeelen het zand moet goed droog zijn, het colophonium moet door verhitting vloeibaar gemaakt worden, en nog veel lastiger dan het vullen, is het ledigen der buizen na het buigen. Als er deeltjes van het vulsel achterblijven, kan dit later groote onaangenaamheden veroorzaken en bij de colophonium-vulling spelen de kos ten van het materiaal een groote rol. Vol gens de «Zeitschrift für practischen Masehi- nenbau* heeft men nu een nieuwe methode gevonden. Men bevestigt aan ieder eind der buis een sluitstuk met een kraan en vult de buis met water, dat men met behulp van een handperspomp onder een druk %'an on geveer 20 atmosfeeren brengt. Na bet buigen worden de sluitstukken weg genomen, het water loopt weg en de buis is zonder eenige reiniging voor het gebruik gereed. Cicero's brieven. Prof. Wegehaupt deelde onlangs in een lezing mee De 877 brieven van Cicero zijn vervat in 37 boeken, 16 boeken ad Atticum, 16 ad familiares, 3 ad Quintum fratrem, 2 ad Brutem. In de oudheid kende men nog veel meer brieven er worden nog brieven aangehaald aan Pompejus in vier boeken, aan Ceasar en Octavianus in elk drie, aan Hertius en Bru- tusn in negen boeken elk. De brieven aan Atticus zijn door den ont vanger verzameldhij ordende zepas na zijn dood werden ze gepubliceerd. Zijn eigen brieven heeft hij alle vernietigd. Op zinsne den in de brieven dezer verzameling zijn de heftigste aanklachten tegen Cicero gegrond. De drie brieven ad Quintum fratrem zijn geschreven tusschen de jaren 60 en 54 het is stellig niet Cicero geweest, die ze uitgaf, anders had hij niet het zoo weinig stree- lende oordeel over zijn broers laten staan, en ook niet de plaats, waar hij Pompejus een huichelaar noemt. De brieven ad familiares zijn verzameld door Tiro, den vrijgelaten slaaf van Cicero; men onderstelt echter, dat Cicero zelf de brieven, althans gedeeltelijk, chronologisch ordende. Bij het lezen van deze brieven moet men er dus rekening mee houden, dat ze bewerkt zijn voor publiceering. Deze 16 brieven schijnen geen gezamenlijken naam te hebben gehadde titel ad familiares is noch juist, noch door overlevering bekend, terwijl die van ad diversos geen Latijn is. Deze verzameling is niet slecht geordend. Het eerste boek behandelt den tijd na den terugkeer uit de verbanning, het 2de, 3de en 8ste het pro-consulaat, het 4de, 6de en 9de den tijd van Caesar's heerschappij, het 10de, 11 de en 12de het jaar na Caesar's dood, het 14de boek omvat uitsluitend fa milie-brieven, het 16de die aan Tiro, het 13e boek bestaat uit aanbevelings-brieven. 1 dammer is een enorm handige vent. Hoe De boeken 5, 7 en 15 zou men de >diver- vindt gij het, lezer, te vernemen, dat enkele kleine neringdoenden in de Van Lennep- buurt en in andere wijken waar zich de uit tocht het krachtigst doet gelden, hun klan ten achterna reizen, hun Amsterdamsche zaak tijdelijk sluitende, om te Baarn of Bussum of Blaricum een «zomerzaakje* op te richten. Deze brieven zijn van de grootste betee- kenis voor de kennis van dien tijd. Goethe en Napoleon. De ontmoeting van Goethe en Napoleon te Erfurt in 1808 heeft op de verbeelding van het nageslacht fascineerend gewerkt. Wat moeten die twee groote mannen elkaar wel gezegd hebben, vroeg men zich af. Wat men er van hoorde, was teleurstellend weinig. Een opmerking van Napoleon over «Werther* en het be kende woorde «voila uu homme* is zoowat alles. Men dichtte er echter bij hetgeen ont brak en zelfs bestaat er een plaat, waarop Napoleon voorover gebogen op een sofa zit te luisteren, terwijl Goethe met den blik naar boven zijn gemoed staat uit te storten. De werkelijkheid is echter zeer prozaïsch. In zijn onlangs verschenen werk over Goethe behandelt Chamberlain de zaak om standig naar de bronnen. Napoleon, dus ver haalt hij, was niet in de stemming voor diepzinnige gesprekken, die trouwens niet in zijn aard lagen. Hij was tot het inzicht gekomen, dat hij Europa niet zou kunnen beheerschen zonder bondgenootschap met Rusland. Daartoe moest hij den Csaar winnen en hem bewegen, zijn blikken naar het Oosten te richten en Polen los te laten, dat als lokaas voor Oostenrijk moest dienen. Doch Oostenrijk mocht van de zaak niets weten. Hij moest dus voorzichtig de onder handelingen met beid§ partijen tegelijk voe ren, en had daartoe allereerst tijd noodig. Te dien einde gebruikte hij voor alles zoo veel tijd als maar mogelijk was. Hij, die anders in vijf minuten ontbeet, deed er nu een paar uur over. Terwijl hij aan tafel zat, onderhield hij zich met Duitsche celebriteiten, die hem waren aanbevolen want hij kende ze zelf meestal niet en op wie hij, ter wille van de publieke opinie, een gunstigen indruk wilde maken. Zoo ontbood hij ook Goethe. Gezeten aan een ronde tafel, omgeven door verscheidene generaals en Staatslieden, hoor de hij de rapporten omtrent Pruisen en Polen aan, gaf orders, en wendde zich nu en dan tot een der genoodigden. Volgens de beste bronnen was het korte gesprek met Goethe tamelijk banaal. Napoleon kende van diens werken alleen den «Werther*, waarover hij een minder gelukkige opmerking maakte, die hij waarschijnlijk van iemand had gehoord. Ook bracht hij het gesprek even op Tacitus, een der onderwerpen, die hij vooraf voor zulke gesprekken bestudeerd had en die hij dan ook telkens te pas bracht. De uitdruk king «voila un homme». heeft in het Fransche spraakgebruik slechts een zeer alledaagsche beteekenis zoo ongeveer: «een flinke vent*. Anisterdaniselie snufjes. Een Amsterdammer schrijft ons: Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat alleen de upper-ten zich de weelde ver oorloofde, de zomermaanden buiten door te brengen. Maar de tijden zijn veranderd. Steeds v-rrdt het aantal Amsterdammers, dat het in den zomer niet in de hoofdstad kan uithouden, grooter, en het is een geluk kig verschijnsel, dat ook de gewone burger man er thans iets voor voelt, althans ge durende enkele maanden de frissche lucht van het Gooi of Haarlems omstreken in te ademen. Einde Mei begint reeds de exodus. Om half tien marcheert langs het Damrak een dichte troep, en tegen half vijf beginnen de «moderne buitenmenschen* de stad te ver laten. Het aantal Amsterdamsche gezinnen, dat »er uit trekt*, wordt geschat op 5500; natuurlijk zijn hierbij niet gerekend de forensen en de menschen. die er eens een paar dagen uit gaan (in hun kantoor-vacantie). De «moderne buitenmenschen* hebben dikwijls een inkomen, dat een f 1500 niet te boven gaat. In hun »Sommerfrissche* moeten zij zich in het algemeen zeer behel pen. Vele Amsterdamsche huismoeders, die een maand of vier van de buitenlucht willen genieten, zijn door zeer commercieele ope- ratiün in staat, naar buiten te gaan, zonder dat daaruit extra-onkosten voortspruiten. Zij huren reeds in April ergens in het Gooi een klein landhuisje, en verhuren hiervan weer met kost en inwoning enkele kamers. Dit pension-houden is dan een zeer lucratieve onderneming. Te Amsterdam zouden die dames er feestelijk voor bedan ken «kommesaale te houe*, maar jedes Tierchen hat sein Plaisierchenop het land worden zij tóch niet door vrienden en kennissen gezien, en zij vinden het kolossaal chic, later te kunnen snoeven, dat hun man met zijn heele gezin vijf maanden uit de stad is geweest. Buiten zijn zij vrij. Zij loopen er bloots hoofds, en ook op de kleeding behoeft niet zoo gelet. Zij voelen zich buitenmenschen en genieten van den zonneschijn. En wan neer «de zwaluw ons verlaat* komen de «buitenmenschen* weer stadwaarts, gezond en wel, en met een bruingebrand gelaat. Het nadeel van den uittocht ondervinden de kleine winkeliers. Maar een Amster- 402de Staatsloterij. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 27 en 28 Mei 1913. (1900 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn de volgende nummers te beurt ge vallen Prijs van f 70 895 13960 en 19510. Te zamen 3 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 881 884 1862 2144 13947 13948 13952 13963 13976 13988 14000 19504 19512 19525 19533 en 19534} J£erhaaldelljk ontvangen wij liet verzoek, adver tenties bij de familie-berichten te plaatsen of een andere opgegeven ruimte er voor te reserveeren. Hoewel wij zeer gaarne met verzoeken ln dit opzicht genlt, rekening houden, kan een vaste plaats aan advertenties NIET steeds worden ge waarborgd. Getrouwd A. P. H. BOELLAARD H. S. GERARD VAN SIJSEN. Zutfen 29 Mei 1913. Mr. L. STADIG, Advocaat en Procureur, MARGARETHA C. PARLEVLIET. De Heer en Mevrouw STADIG—Paulf.- vliet betuigen bij deze, mede namens wederzijdsche fauiiliön, hun hartelijken dank voor de blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Katwjjk-aan-Zee, 29 Mei 1913. OPENBARE LEESZAAL Beukenlaan 2. Vrye toegang voor ieder boven 18 jaar. Couranten Vakbladen Tijdschriften Boeken Adresboeken. ÜITLEENBIBLIÜTHEEK. PT AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. G. TAN WELDEREN baron RENGER8) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Prachtvoorstellingen. Prima consumptie. Telefoon US. E. W. VAN DER WILDE, STOOVESTRAAT 12, TELEFOON 29. De TARIEFWET schaadt: den BURGER door nieuw of verhoogd invoerrecht op HUISRAAD, alsstoelen, tafels, kasten, ledikanten, bedden, matras sen, dekens, kachels, gordijnen, spiegels, lijsten, lampen, tapijtgoed, vloerzeil, matten, enz.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 3