Stadsnieuws. Ingezonden. Gemengd nieuws. Uit de door het bestuur der classis Amers foort van de Ned. Hervormde kerk gehou den schriftelijke kerkvisitatie over het jaar 1912 bleek, dat in de classis, welke 24 ge meenten en 27 predikanten heeft, woonach tig zijn 62 764 Hervormden. Het aantal leerlingen bedroeg 11 353, terwijl 514 per sonen tot lidmaat zijn aangenomen. Van de Ned. Hervormde kerk gingen 5 leden over naar andere kerkgenootschappen, terwijl 8 personen uit andere kerken tot haar overkwamen. De inkomsten der 24 diaconieën bedroe gen f 156 820.02, hun uitgaven f 142 703.44. Aan legaten, erfstellingen en schenkingen boven f 100 werd ontvangen f 21 800. i'wee godsdienstonderwijzers, door een kerkeraad aangesteld, waren in de classis werkzaam, terwijl éen godsdienstonderwijzer door een particulier was aangesteld om godsdienstonderwijs te geven in verschil lende scholen in een voor éen predikant te uitgebreide gemeente. In de Remonstrantsche kerk hoopt aan staanden Zondagochtend voor te gaan prof. dr. H, Oort, uit Leidenvoor den Doops gezinden kring ds. Ten Cate. De Eerste Kamer heeft de sociale wetten aangenomen met 24 tegen 12 stemmen en o. a. goedgekeurd den kindertoeslag aan onderwijzers en de traktementsregeling voor ontvangers der directe belastingen. De vergadering is verdaagd tot vermoe delijk 18 Juni. De »Utrechtsche Crt.< deelde mede, van doorgaans welingelichte zijde te hebben ver nomen, dat mr. F. D. graaf Schimmelpen- ninck, sedert 27 Juni 1905 Commissaris der Koningin in deze Provincie, het voornemen zou hebben te kennen geven, bij de Kroon ontslag te vragen uit zijn hoog ambt. Aan het »Utr. Dbld.< werd met nadruk verzekerd, dat het gerucht volkomen kan worden tegengesproken. Het Verkiezings-comité verzoekt ons plaat sing voor het volgende communiqué. In tegenstelling met de meening van het Centraal vrijzinnig verkiezings- comité te Amersfoort hebbenee nige vrijzinnige kiezers gemeend, candidaten te moeten stellen voor de aanstaande Statenverkiezing. Waar de opvatting van het comité volko men gedeeld werd door de kiesvereenigin- gen in naburige plaatsen, acht het Centraal comité zich niet verantwoordelijk voor den uitslag van deze particuliere actie. Uit den regenmeter hier is in Mei na 14 regendagen afgetapt 81.2 m.M. neerslag; de grootste hoeveelheid den uden, namelijk 20 m. M. In Mei wisselden, volgens de voorloopige mededeeling van het Kon. Nederlandsch me teorologisch instituut te De Bilt, koudere en warmere perioden herhaaldelijk af. Te De Bilt was de gemiddelde temperatuur in het eerste tiental dagen der maand éen graad Celsius lagerin het tweede, waarin weinig regen viel, éen graad C. en in het derde twee graden C. hooger dan normaal. Bijzon der hooge of lage temperaturen kwamen niet voor nachtvorsten onbraken bijna ge heel. Noordelijke winden waren veel minder talrijk dan gewoonlijk, Zuid-Oostelijke veel talrijker. In verband met eenige zware on- weders loopt de regenval sterk uiteen. Het N. O. en het O. hadden minder dan normaal, het Zuiden en het midden meer dan de helft meer dan gewoonlijk. De bewolking was vrij zwaar en de zonneschijn te De Bilt 171 uren, tegen 190 normaal. Het schijnt wel of het klaaglied in de jongste aandeelhouders-vergadering der Amersfoortsche Tramweg Maatschappij ten goede heeft gewerkt. Voor de eerste maal sedert lang is er vooruitgang over de ge- heele lijn. Het aantal passagiers, dat in Mei werd vervoerd, bedroeg 11 446, of 465 meer dan in de zelfde maand van 1912 de vervoer- opbrengst bedroeg f 573.05, of f 28.35 meer; de totale ontvangsten waren f 706.05, of f 111.85 meer; en de dagkilometeropbrengst was f 12.65, of f 2 meer dan in Bloeimaand Aan het Postka itcor Amersfoort en de daaronder ressoru.- ie hulpkantoren is in Mei ingelegd bij Ue Rijks-postspaarbank *55 365-37 en daaruit teruggevraagd f49 838.44 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 17 832. Met ingang van 1 Juli is voor éen jaar benoemd tot adjunct-commies ter Gemeente secretarie, afdeeling Bevolking en Burger lijke stand, de heer P. J. de Groot, Rijks klerk ter inspectie der directe belastingen en tot bevolkings-agent de heer E. J. Kamerbeek, sedert 1 Februari agent van po litie, hier. Aan den heer J. van der Horst is thans Rijks-pensioen toegekend als oud-onderwijzer aan de Rijks-normaalschool. 1 Tot leden van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap voor kunsten en wetenschappen zijn o.a. gekozen mr. J. C. graaf Van Rand- wijck, Burgemeester van Amersfoort, en mr. dr. A. J. van den Bergh, professor aan het seminarie der Oud-Bisschoppelijke clerezie. De recherche ging hedenochtend naar Amsterdam om de rijwielen te herkennen. Zorg, dat gij door de kleine zorgen niet zelf klein wordt. TTit don Omtrok. Tevens zal een bureau worden opgericht voor adviezen aan gefailleerden. Zij worden dus in waarheid bijgestaan met raad en daad. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Te veel eten en gejaagd leven. Wie gaat zich tegenwoordig wel niet eens te buiten aan een van deze beide overdrij vingen Beide hebben ten gevolge slechte spijsvertering, die weder tot- zeer ernstige ziekte kan leiden. Des morgens een wijnglas Huuyadi Jiinos, op uw nuchtere maag ge nomen en gij zijt hersteld. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het ingezonden stukje van den heer Eysink van 3 Juni verzoek ik U beleefd, het onderstaande te plaatsen. De heer Eysink beweert zich te ver boven eene verdachtmaking van zoo min allooi verheven te achten, als in mijn stuk van 31 Mei gesteld, om daar verder op in te gaan. Dit zijn groote woorden; maar alléén met groote woorden kan men zich niet verdedi gen. Daarom zal de heer Eysink hebben aan te toonen de noodzakelijkheid van de kwestie, thans in een openbare Gemeente- vergadering ter sprake gebracht te hebben, en dit vooral, omdat ik hem aantoonde, dat hij deze zaak niet, zooals hij beweerd heeft, bij geruchte, maar reeds bijna twee maanden geleden van mij zelf vernomen heeft. Waarom heeft de heer Eysink nu zoo lang gezwegen Laat de heer Eysink hierover een redelijke verklaring geven. Dat is veel beter dan niets zeggende groote woorden te gebruiken. Wie kaatsen wil, mijnheer Eysink, moet den bal verwachten. Vergeet dit nooit. P. van ACHTERBERGH. Amersfoort, 4 Juni 1913. Geachte Redactie, Met de laatst gehouden kaasmarkt alhier (2 Juni) was de aanvoer bevredigend n.l. 41 (een en veertig) wagens. Hoewel kwaliteit uiteenliep (dit is ook op andere plaatsen zoo) waren er werkelijk partijen van zeer goede kwaliteit. Zeer is het te betreuren, dat, naar even redigheid van den aanvoer, niet het voldoende tal koopers was opgekomen; dan was de prijs beter geweest. Ik geef de commissie in overweging om zooveel mogelijk te zorgen, dat dit in het vervolg verbetert. De kooplui die wij hier noodig hebben, moeten (uitzonderingen daargelaten) niet gezocht te Gouda, Bodegraven, enz. daar het voor de hand ligt, dat, kan hier niet goedkooper gekocht, zij niet te Amersfoort komen. De kooplui, hier benoodigd, moeten gezocht te Amsterdam, Den Haag, Zwolle, Deventer en verschillende andere plaatsen alsmede in Duitschland. Aangezien U 20 Mei reeds schreef in de »Amersfoortsche Courant», dat reeds met Duitsche kooplui gesproken was, die toezegging hadden ge daan, had ik "beslist 2 Juni verschillende Duitsche kooplui verwacht. Ik hoop er nog maals het mijne toe bij te dragen, dat Maandag a.s. verschillende kooplui (die wij noodig hebben) aanwezig zijnkan het even, ook Duitschers. Ten slotte eenige korte bemerkingen. a. door veel aanbrengers, ook door kooplui, werd mij de bemerking gemaakt, dat de markt iets te vroeg werd geopend. De meeste treinen komen om ruim kwart over 9 aan dan kan men om half tien niet ter markt zijnóf veel te vroeg. M.i. zou de markt om 10 uur, desnoods 9.45 kunnen geopend. b. Verder wordt hier te veel kaas gekocht en verkocht, die niet ter markt komt. Dit kan niet anders dan de markt drukken. Belanghebbenden, waarvoor de markt geen voordeel is, kunnen in huis of pakhuis tijdelijk beter een halven cent meer besteden indien dit ten gevolge heeft, dat de markt wordt opgeheven. c. aan te bevelen zoude het m.i. zijn, indien een zeer klein (in geen geval drukkend) marktgeld werd geheven; dan kan het ver plichtend gesteld, dat alle kaas ter markt moet worden verkocht. Ook kon dan wicht en aanvoer worden gecontroleerd. d. Bovendien zoude het zijn aan te bevelen indien marktprijs en wicht en aanvoer aan de grooterc bladen ter opname werd inge zonden. U dankzeggend voor de plaatsing, hoog achtend Udw. J. W. EGGINK. Amersfoort, 5 Juni 1913. Ter Nationale bakkerij-tentoonstelling, welke van 3 tot 7 Juni te Hilversum wordt gehouden en die buitengewoon belangrijk is, verwierf de heer A. J. van Zalingen een verguld zilveren medaille in den étalage wedstrijd en een bronzen medaille voor de mooiste volledige inzending banketbakkerij, De heer H. Klokke is benoemd tot onder wijzer aan de openbare Lagere school te Nijkerk. Mejuffrouw A. Kruijswijk verwierf de akte van bekwaamheid voor onderwijzeres. De examens te Utrecht zijn afgeloopcn. Van de 139 jongedames, die examen deden, slaagden er 90; van de 127 jonge lieden 83. De heer C. Wolterbeek, student aan de Technische hoogeschool te Delft, is bevor derd tot vaandrig bij het regiment genie troepen. In het depot der tegelfabriek »Rozen- burg*, aan de Kalverstraat te Amsterdam, wordt thans tentoongesteld een reusachtig tegeltableau, dat door den Amsterdamschen grossiersbond zal worden aangeboden aan den heer Chr. Pleines; een zeer fraai staal van keramiek, goed van teekening en keu rig van uitvoering. Luitenant jhr. H. A. van Reigersberg Versluys, thans ordonnance-officier van H. M. de Koningin, is benoemd tot stalmeester van H. M. In de voormalige bamboefabriek aan den Appelweg wordt binnenkort overgebracht de bekende piano- en orgelfabriek van den heer Jac. J. Vellekoop, uit 's-Gravenhage. Voorloopig zullen er een 60 geschoolde arbeiders worden te werk gesteld. Voor de 40 gezinnen, welke meest alle uit Den Haag overkomen, zijn thans slechts vier woningen te huur. Programma van het concert, den 10 Juni, des ..vonds te 8 uur op het terras van »Amicitia« te geven door het stafmuziek korps van het 5e regiment infanterie, direc teur de heer G. Bikkers 1T entoonstellingsmarsch, Bikkers. 2. Ouverture >Zampa«, Hereld. 3. La Housarde, valse militaire, Ganne. 4. Grande fantaisie sur des notifs de 1'opéra »Faust«, Gounod. 5. Ouverture Dichter und Bauerc, Suppé. 6. Polka de concert pour piston solo Bikkers. 7. a. Rendez-vous, intermezzo, Alletter. b. La Baya, polka chinoise, Christiné. 8. Melodieën Kongress. grosses Potpourri, Conradi. De Amersfoortsche Zwem - en Polo Club, verleden jaar eerste klasser geworden, zal hier aanstaanden Zondag oefenwedstrijden houden tegen de Amsterdamsche Zwemclub. Den 15 en den 22 Juni gaat zij naar Rotterdam om onderscheidenlijk zich te meten met R. Z. C. en Maasden 29 Juni ont vangt zij hier De Jonge Kampioen, uit Am sterdam. Op 3 en op 10 Augustus krijgt zij het Y en de R. Z. C. te gast. Den 24 Augustus gaat zij naar D. J. K.den 31 Augustus ontvangt zij Maas en tot slot in dit seizoen gaat zij naar het Y. De Nationale velddag van het »Legerdes Heilsc zal 16 Juli weer worden gehouden op het landgoed »Nimmerdor*. Bij de Dinsdag door den Directeur van het Rijks-opvoedingsgesticht gehouden aan besteding voor de levering van aardappelen gedurende het tweede halfjaar van 1913 was eenige inschrijver de heer Ph. M. Putman, die f 2.48 per 50 Kilo besomde. Voor de levering van roggebrood was geen gegadigde. De Directie zi 1 thans prijs opgaaf vragen aan bakkers hier ter stede. Aan het hoofd-bureau van politie is voor het eigenaresje terug te bekomen een bruin lederen kinderschoentje. Twee minderjarige jongens, die hier zon der middelen van bestaan rondzwierven, zijn hedenmiddag door de politie naar Amster dam terug geleid. Een quartet, dat gister in het schemer donker koperen ringen trachtte te verkoo- pen voor gouden en om het slechte weer wat heel dikwijls de spiritusflesch aansprak, besloot te langen leste een soort bivak te betrekken aan den Utrechtsche weg bij Meerwegen*. De politie haastte zich, hen naar het bu reau te leiden, waar een hunner maar even tjes viermaal gesignaleerd bleek. Hij werd hedenochtend naar Utrecht gebracht en daar ingesloten. Te Buiksloot is gister een man aange houden, die onder meer wordt verdacht van diefstal van rijwielen, te Amersfoort ge pleegd. 1 In de jongste Raadsvergadering van Baarn werd ingebracht een adres van het Genoot schap ter bevordering der melkkunde, welk adres de oprichting beoogt van een melk- centrale, Adressant spreekt den wensch uit, dat met deze melk-centrale een proef zal worden genomen in een niet al te groote Gemeentehet request was vergezeld van een Memorie van toelichting, waarin dr. Van Raalte, Directeur van den keuringsdienst, aangeeft, hoe zulk een centrale zou zijn in te richten. Het werd z. h. st. aangenomen voor ken nisgeving. Langs den Poolschen weg, bij Leuvenum, zal van »De Zwarte Boer* naar het station Hulsthorst een rijwielpad worden aangelegd, dat door de A. N. W. B. zal onderhouden worden. Tevens zullen in het Leuvenumsche bosch eenige wegwijzers worden geplaatst en zullen eenige wandelingen door beschei den kenteekenen worden aangegeven. De Gemeente Nijkerk gaf f550 voor de onhaf hankelijkheidsfeesten Bij de Dinsdag gehouden inschrijving op f 250 000 aandeelen Holland—Argentinië Hypotheekbank werd, naar men ons mede deelt, preferent ingeschreven voor 245 aan deelen voor de vijf overige aandeelen werd voor ruim f 5 000 000 ingeschreven, zoodat hierop nagenoeg niets kon worden toege wezen. Waarvoor wordt suiker gebruikt? Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat de suiker over het algemeen nog als luxe werd beschouwdzij was duur en zeld- De suikerproductie over de geheele we reld bedraagt veertien millioen ton, voor Europa alleen zes en half millioen. Het is aan de beetwortels te danken, dat die in dustrie zich zoo snel ontwikkelde. De suiker is een uitstekend conserveer middel en voor het conserveeren van vleesch en visch te verkiezen boven zout. Bij boter gevoegd in eene verhouding van 20 a 25 pCt., kan men deze zéér lang bewaren en is zeer goed door banketbakkers te gebrui ken. Dan bestrijden de eetwaren, met suiker geconserveerd, verschillende ziekten, terwijl de gezouten conserven aan boord van sche pen vele ziekten veroorzaken, vooral bij een langdurig verblijf op zee. De sterk gesui kerde melk kan gesteriliseerd goede dien sten bewijzen in streken zonder weiden, voor voeding van kinderen, voor bereiding var spijzen en op de schepen. De antisep tische eigenschappen van de suiker kunnen zelfs dienen om hout te conserveeren, zelfs om het te verbeteren. Men is zelfs zoo ver, dat men, door eene behandeling met warme suiker zacht hout hard maakt, en meubelen, waar dit hout bij gebruikt wordt, zetten bij vocht niet uit. Men loopt geen kans, dat zij krom trekken, noch dat zij splijten. Ten slotte wordt suiker gebruikt bij de vervaardiging van poedersoorten en ont plofbare stoffen, bij de bereiding van snel werkende poetsmiddelen, doorschijnende zeep waar zij de glycerine vervangt, kopieerinkt, enz. Behalve nog bij de bereiding van al- kohol, wordt de suiker in groote hoeveel heid gebruikt in azijnzuur, oxaalzuur, mieren- zuur, kunstzij, celluloid en vanilline. Een pensioenfonds voor gefailleerde kooplui. Een werkman, die zich de hand verminkt, krijgt een pensioen een ambtenaar, die niet meer in staat is, zijn werk te leveren, ont vangt eveneens een toelage. Wat moet er echter worden van den koopman, die door de gewaagde speculaties van anderen of door force majeure, zijn kapitaal verliest? Vele zelfmoorden vinden hun oorzaak in de ongunstige financieele aangelegenheden. Onlangs stierf te Saratow een koopman, die eenige millioenen had weten te verza melen. In zijn testament gaf Andrejanoff uitdrukking aan zijn wensch, een pensioen fonds voor gefailleerde kooplieden opgericht te zien. Hij beschreef nauwkeurig, welke mannen in aanmerking kwamen voor finan- cieelen steun en stelde een flinke som dispo nibel. Wordt het failliet veroorzaakt door roekeloos dobbelen dan kan er geen pensioen worden uitgekeerd. Een niet te voorziene baisse in de marktprijzen of r.adeelige in vloeden van het weer kunnen daarentegen aanleiding geven tot uitkeering. Andrejanoff weet uit eigen ondervinding, wat het voor handelslui beteekent, te moeten failleeren. Jaren gaan verloren met den opbouw van een nieuwe onderneming, zoo men hierin al slaagt, hetgeen sle::hts zelden het geval is.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2