BIJBLAD Amersfoortsclie Courant Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Mar ktpr ij zen. Advertentiên. TEHUIS kookster dienstbode van de uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHE COURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 7JUNI 1913. De Hofbewoners en zij die wekelijks de markt hier plegen te bezoeken, hebben het zilveren ambtsjubilee van den heer J. D. Struve als marktmeester lang niet onopge merkt doen voorbijgaan. Van vele huizen werd gister gevlagd en aan alle kraampjes en op alle uitstallingen waren vlagjes bevestigd en toen, na het middaguur, de grootste drukte voorbij was, werd namens allen den heer Struve onder hartelijke be woordingen een blijvend aandenken ter hand gesteld. De heer J. W. Jorissen, geneesheer-direc teur van het St. Elisabeths gast- of zieken huis, is bij Kon. besluit voor den tijd van vijf jaren benoemd tot lid van het Hoofd comité van het Nederlandsche Roode Kruis. De heer A. L. van Leer, kommies ie klasse bij 's Rijks directe belastingen, is met ingang van i Juni bevorderd tot assis tent bij dat dienstvak, ter standplaats Amers foort. Luitenant-adjudant B. W. baron Van Dedem, van het ie regiment huzaren, is be vorderd tot ritmeester bij het korps. Bij het ie regiment veld-artillerie is be vorderd tot ie luitenant de 2e luitenant jhr. J. G. O. S. von Schmidt auf Altenstadt, van het korps. In het 6e jaarverslag van het St. Elisa beths gast- of ziekenhuis alhier wordt ge constateerd, dat de meening, bij de oprich ting van het ziekenhuis geuit, dat de stichting in alle deelen recht van bestaan heeft en hoe langer zoo meer in een werkelijke behoefte zou voorzien, door het verslag der Gezondheids-commissie over 1912 wordt be wezen. Ook blijkt, dat het niet alleen door stadgenooten, doch ook door bewoners van andere plaatsen wordt gewaardeerd. Door het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis wordt zeer op prijs gesteld, hetgeen het Be stuur in het belang dier vereeniging heeft willen doen, als in het ziekenhuis gelegen heid geven voor opleiding van aspirant Roode Kruisverpleegsters, enz. Tal van dames maak ten gebruik van de gelegenheid om de les sen, daar gegeven, te volgen. Door den uitbouw, in het laatst van 1911 aanbesteed en in December 1912 in gebruik genomen, werd een groote verbetering ver kregen voor de nieuwe kinderziekenzaal. De geneeskundigen gaven steeds blijk, dat zij het streven van het Bestuur op prijs stel den. Van het Dagelijksch Bestuur en den Raad der Gemeente, alsook van verschillende particulieren, mocht het Bestuur wederom medewerking en steun ondervinden. De Zusters waren onvermoeid tot elk hulpbetoon en alle opoffering bereid. Aan allen brengt het Bestuur besten dank, in het vertrouwen, dat op den ingeslagen weg zal worden voort gegaan. In 1912 werden verpleegd 174 mannelijke en 213 vrouwelijke patiënten, totaal 387, met 13 337 verpleegdagen. Overleden zijn 19 man nelijke en 19 vrouwelijke, totaal 38 patiënten, terwijl op 31 December 1912 in verpleging bleven 16 mannelijke en 19 vrouwelijke, totaal 35. Voor verpleging buitenshuis werd 235 maal daags en 9 maal 's nachts een Zuster uitgezonden. Voor rekening van de Gemeente Amersfoort werden 175 patiënten verpleegd. Het aantal groote operatiön be droeg 89. Voor wijkverpleging werden 2753 bezoeken afgelegd en is 1 smaal 's nachts hulp verleend. De aandacht van belanghebbenden zij ge vestigd op de advertentie van do Handels school in dit nummer nopens de toelating van leerlingen tot de hoogere klassen. Door haar Bestuur werden geplaatst op de voordracht ter voorziening in de vacature van leeraar in Wis- en Natuurkunde de hee- ren J. C. van der Linde, candidaat in de Wis- en Natuurkunde te Bussum, en K. W. Walstra, doctorandus in de Wis- en Natuur kunde te Amsterdam. De Minister van Binnenlandsche Zaken hechtte zijn goedkeuring aan die voordracht, waarna de heer Van der Linde door het Bestuur werd benoemd. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer J. J. P. van Wisselingh, Lan- gestraat bij de Kamerbinnenpoort. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk om tien minuten vóór negenen, die van de overige voertuigen ten allerlaatste om tien minuten voor half tien zijn aangestoken. Het geheim van de auto, die hier Woens dagavond om 6 uur in de Utrechtschestraat aanleiding gaf tot zooveel gissingen, is thans ontsluierd. Ze vervoerde een stelletje, dat uit was met iemand, wien een erfenisje ten deel was ge vallen. De politie te Utrecht maakte meedoogen- loos een eind aan de pret door den Croesus naar zijn huis te brengen eer al het geld was zoek gemaakt. Geluk is de kracht van hart en geest om het ongeluk te beheersclien. TJit den Omtrek. H. M. de Koningin-Moeder wordt in den avond van 16 Juni uit Duitschland terug verwacht op »Soestdijk«. Met ingang van 11 Juni wordt te Wou denberg geopend een hulp-telegraaf- en telefoonkantoor, dat geopend zal zijn op werkdagen van 9 tot 1, van 2 tot 3 en van 6 tot 7 uur en op Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uur. Inhoud «Wereldkroniek* 7 Juni: De En- gelsche Koning en de Duitsche Keizer. De Internationale vrouwenraad te Rotter dam. Lawn-tenniswedstrijd te Rotterdam. De vliegmachine van Bernard de Waal na de noodlanding bij Vecnendaal. De krypte van Montecassino. Nederlandsche rijkunst te Rome. Rijnland, Baden-Baden, het Beiersche hoogland, de Harz, het Reu- zen- en Isargebergte, Cassel. Nieuw leven in de Rotterdamsche diergaarde. Lode- wijk Schelfhout en zijn kunst. Personalia. Caricaturen en humor uit het buitenland. Het ontstaan van koude zomers. De directeur van het astro-natuurkundige labo ratorium van het Smithsonian Instituut te Washington, professor C. Abbot, heeft een boek geschreven »Vulkanen en klimaat* waarin hij de abnormale temperaturen toe schrijft aan den vulkanische werking der aarde. Tot nog toe brachten de meteorologen koude zomers in verband met de zonnevlek ken als de zon veel vlekken vertoonde, daalde de temperatuur aan de aardopper vlakte. Verleden jaar was echter geen ver band tusschen de beide verschijnselen te bemerkende zomer was kond, zonder dat een maximum van zonnevlekken waargeno men werd. Abbot heeft nu een nieuwe theorie gevonden. Op 6 Juni 1912 had de vulkaan Katmai, op de Zuidkust van het Alaska- schiereiland, een geweldig uitbarsting en de rookwolken, die daarbij uitgegestooten wer den, moeten volgens Abbot een directen invloed hebben gehad op het ontstaan van een kouden zomer. Toen deze uitbarsting plaats had, was Abbot in Algiers; te Bas- sour; negen a tienduizend K. M. van de Katmai, nam hij roodachtige hoogtenevels waar. Te gelijker tijd werd ook door het observatorium te Mount Wilson deze merk waardige nevel waargenomen en spoedig constateerde men, dat dit aan de uitbarsting der Katmai was toe te schrijven. Volgens Ab bot's berekeningen kunnen door deze stof- en rookwolken groote hoeveelheden zonne warmte op weg naar de aarde opgevangen worden, naar zijn schatting wel meer dan een tiende, zoodat de gemiddelde jaartempe ratuur bijna 3 gr. Cels. kan dalen. Zoo kwam hij tot de conclusie, dat aan de uitbarsting van dezen eencn vulkaan de koude in Europa en Noord-Amerika moet worden toegeschreven. ook schadelijk is voor de menschen en dit is men nu in Orange-district (New-Ycrscy) aan het onderzoeken. Om linnen te desinfecteeren, Les An nates* geeft twee of drie eenvoudige metho den aan om linnen te desinfecteeren. Een van de meest geschikte is het te bevochti gen met een zwakke oplossing van koper sulfaat. Deze desinfecteert zonder het goed te beschadigen en de lichtblauwe tint wordt verwijderd door wassching. Ook calcium- chloride beantwoordt aan 't doel, ruikt maar rgnaar chloor, hetgeen niet altijd even aan genaam is. In het Pasteur-hospitaal gebruikt men een 2 pCt, oplossing van cresyline. Dit desinfecteert in 24 uren. De strijd tegen de muskieten. New- Yerscy is bekend door haar groot aantal venijnige muskieten uitgestrekte terreinen zijn daar door onbewoonbaar gemaakt. Eenige jaren geleden is een wetenschappe lijke commissie gevormd om de muskieten te bestrijden. Na een langdurig onderzoek beval zij het aanplanten van een heester aan, de ocinum viride, een Zuid-Ameri- kaansche plant, waarvan de geur de muskie ten verwijdert. Een enkel takje in de kamer is voldoende om hen weg te houden. Men weet echter nog niet of de plant wellicht Een weerprofetie. Abbé Moreux, een bekend Eransch sterrenkundige, die beweert de aardbevingen van Messina cn San Fran cisco lang te voren te hebbon voorspeld, verklaart, op grond van zijn studiën over de zon, met zekerheid een tijdperk van groote droogte te kunnen aankondigen, die duren zal van 1918 tot 1938. Maar reeds voorden aanvang van die droogte-periode, zullen wij den overgang bemerken. Het zal allengs minder gaan regenen, er zullen derhalve ook minder overstroomingen voorkomen, het niveau van de groote Europeescho meren zal geleidelijk dalen en er zal een tijdperk van buitengewonen bloei voor den landbouw aanbreken. Eer echter het tijdperk van voortdurend mooi weer begint, zal de wereld nog ge teisterd worden door een reeks aardbevingen, eerst op het einde van dit jaar, dan in 1914 en vervolgens in 1917 en 1919 En het tijd vak van 1915 tot 1916 zal zich kenmerken door krachtige magnetische stormen. 402de Staatsloterij. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 5 Juni 1913. (97,5 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn de volgende nummers te beurt ge vallen Prijs van f 100 op No. 2125. Prijs van f 70 op No. 1369. Te zamen 2 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 867 895 903 1858 1859 19501 en 19314. Volgende trekkingen geschieden: 9 tot 13 Juni 1913. Behalve de premie van f 30 000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleven de volgende prijzen1 van f 50 000, 1 van f 15 000, 1 van f 10 000, 2 f 1500, «6 van f 1000, 16 van f 400, 19 van f 200, 50 van f ioo, en 1033 van f 70. PREDIKBEURTEN. Zondag 8 Juni. Evang. Luthersche kerk. Voorm, io'/ü uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. io1/^ uur, prof. dr. H. Oort, uit Leiden. Doopsgezinde kring. Voorm. io'/o uur, ds. Ten Cate. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5V2 uur, ds. Donncr. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5l/a uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente, Voorm. 9s/4 uur, godsdienstoefening. Avond 5>/4 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9V2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Burgerljjko Stand van Amersfoort van 30 Mei tot 5 Juni 1913. GEBOREN Jacob Hendrik, z. van Philippus Johannes du Chattel en Elisabeth Spaa. Hartger Hendrik, z. van Matthijs Gerth en Jacoba Geertruida Galjce. Cornelis, z. van Hen drik Meijer en Jannigjc van Brummelcn. Antonetta, d. van Willem Peterse en Aga tha Helena van den Ham. Christiaan, z. van Wouter van Putten cn Helena Lablans. Eduard, z. van Theodorus van de Waal en Sophia Johanna Jacoba Blom. Gerrit Jan Willem, z. van Gerrit Jan Willem Steen- hoff en Ilendrika Juffer. Hcndrika Au- tonia, d. van Dork van den Brink cn Wil- helmina Plantc. - Motje Catharina Marga- retha, d. van Peter Wijnands en Cornelia van Vliet. Hermanns, z. van Gijsbertus Bliekendaal en Steventje Brom. Wilhel mus, z. van Hendrikus van Wagcningcn en Geertruida Kommer. Gerda, d. van Ru- dolf Roelof Sartorius cn Gertje van der Woude. Elberta Hcndrika, d. van Fran- ciscus Johannes Kisner en Francina Catrina Bauland. ONDERTROUWD: Servaas Jacobus Apeldoorn en Frederika Gerardina de Jong. Anthonie Kraak en Jacoba Gouw. Evcrardus van Bekkum en Hermijntje Fluit. Theodorus Bernar- dus Voskuilen cn Willemijntje Geertruida Arler. Jan Christiaan Kocnraad Dctt- meijer en Carolina Veldhuijsen, GETROUWD: Johannes Krijncn cn Catrina Maria Wijn tjes. Antonius Johannes Boon cn Elisa beth van Deutckom. Hendrik van Gastel en Elisabeth Kalman. Wilhelmus Nfco- laas Schouten en Ilendrika Adriana Ver schuur. Aric Rünckel cn Catharina Mar- garetha Stcfanlc Rauh. Johannes Hen drik Iluurdeman en Geertruida Elbcrtse. OVERLEDEN Hendrika Maria Hcrbold, 1 dg. Al- bertus Hazelaar, 5 mnd. Alberta Hermina F'roon, 26 jr., ongch. Gcrardus Schuur Entingh 85 jr., cchtg. van Maria Magdalena Charlotta Romang. Albcrtus van de Geest, 4 dg. AMERSFOORT, 6 Juni 1913. Appelen f 0.A f o.Peren f o.a fo.Kleiaardappclcn to.Afo.— Zand- aardappelen f2.— A f 2.50. Hocnderelcren f4.to A f4.50 per 100 stuks. Bruine eieren f4.50 A f5.20 p. 100 stuks. Grasboter f 1.20 a fi.40 per Kilo. Kippen fi.a f 1.75. Kuikens f 0.— A I 0.00. Piepkuikens f 0.50 A f 1.20. Ganzen fo.A fo.Oude eenden f 1.A f 1.50. Jongo eenden fo.oo A to.oo. Hazen fo.A fo. Wilde konijnen f 0.00 A fo.oo. Tamme konijnen fo.60 A f 1.50 per stuk. Duiven fo.50 A fo.6o per paar. Vette varkens fo.Afo.Magere varkens f28 A f35.— Zeugen f70.A f 130, Biggen f14. A f18.Vette koelen f0.afo. Aangevoerd waren ongeveerheet. Appïlen, heet. Peren, heet. Klelaard- appelen 60 heet. Zandaardappclcn 170000 stuks Hoendcrcieren - st. Eendeneieren 600 Kilo Grasboter; Vette Varkens 60 Magere Varkens; Varkens voor export slagerij; 500 Biggen cn 40 Zeugen. LIKEDADIUKKID. Tot het geven van inlichtingen aan De partementshoofden, Wijk bezoe kers en Belangstellenden zal het Centrunl-bureau op DIN'SDA G 10 JUNI a.s. namiddags ten Her uur, ten Raadhuize zitting houden. Voor spocdcischcndc zaken wende men zich tnsschentijds tot don Boekhouder der vereeniging den heer N, G. van de STADT, Zuidsingcl 12. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. 8. G. VAN WF.LDEREN baron RENDERS) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseerlng van Wis- Credicten. seis cn Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. KLA Voor heer (zenuwpatiënt) wordt ge zocht togen 1 Juli ecu aaDgenuam bij beschaafde familie (bij voorkeur doktersfamilie) met ruime woning. Liefst in de provincie Gelderland of Utrecht. Br. fr. No. 3111 nan STUNK KI IT KRO ES E <fe Van nv.a ZANDE, llofboekhs. te Arnhem. Voor de in September te openen OPEN BARE KEUKEN worden gevraagd eene (uitwonend) en met 1 Augustus eene (inwonend) bovcu 13 jaar. Salaris naar bekwaamheid. Verzoeke zich schriftelijk aan te melden vóór 17 Juni bjj mevrouw TROM 1'V AN HOLST, Soesterwog 2. Mevrouw KAMERLING, Aruhcmsche- weg 3G, vraagt met 1 Augustus of eerder een llinke IHeitMÜMMle.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 5