Toch zal voor die scholen de o. s. plaats moeten maken. De toeleg is althans: b. s. regel, o. s. uitzondering; de b. s. erkend als het opvoedings-instituut, de o. s. als aan vulling. Weg dus het voorschrift der eer biediging van ieders godsdienstige over tuiging; weg de zekerheid, dat 'ieder Neder lander zijn kind kan zenden naar' een school waar de meening der ouders niet wordt gekrenkt; weg de gewetensvrijheid. Zoozeer is dit stelsel een uiting van partij zucht, dat de huidige overheid heeft afge legd de haar passende fierheid, zelfs hoogere uitgaven wil doen en zich de leiding uit handen wil laten nemen en slechts lijdelijk zal toezien en alleen actief zal optreden als het aankomt op betalen. De b. s. regel, de o. s. aanvulling; de gang van zaken dus geheel omgekeerd. Hoe het initiatief der ingezetenen zal werken, is niet te voorspellen doch wel is te voorzien een daling van het peil van het volksonderwijs omdat de prikkel der con currentie van de o. s. zal vervallen. De ver plichte gelijkstelling van b. s. en o, s. zal ten gevolge hebben, dat de positie der o. s. moet worden inferieur aan die der b. s. Immers aan de o. s. staan geen andere middelen ten dienste dan die, welke haar uit de openbare kassen worden toegelegdzij kan zich dus niet verheffen boven het aller eenvoudigste peil der' type van de volks school. In schijn is er dus gelijkheid van recht; in wezen echter grof onrecht. De o. s. dient te zijn de model school, de standaardschool en de voorstan ders der o. s. zullen verplicht zijn, óok bij zondere scholen te gaan stichten, verplicht als zij daartoe worden door de desorgani satie van het onderwijs. Zóo zal de splijt zwam doorwerken en zal onze jeugd en later geheel ons volk zijn gesplitst. In die splitsing ligt ons nationaal gevaar. Toen er éen school was, genoten alle kin deren vrijwel het zelfde onderwijs, hadden zij de gezamenlijke speelplaats; zij zongen geen Ned. Herv., of Gereform, of R. K. liedjes, doch reine kinderliedjesiedere gang naar school was toen een practische les in verdraagzaamheid en Chr. naastenliefde, zon der dat daarover werd gesproken. En hoe gaat het thans, vooral in kleine en zeer kleine plaatsen De kinderen mogen al duizendmaal hooren, dat ze elkaar moe ten verdragen en eerbiedigen doch ze zien de ouders naar verschillende kerken gaan en worden op de eerste plaats opgevoed tot goede Ned. Herv., goede Gereform., goede R. K. doch niet als voorheen tot goede menschen. Wat zal het gevolg zijn van de steeds ver der doorgedreven splitsing der kinderen Dat ze, volwassen geworden, in stede van in nationale eenheid te leven, verdeeld zullen zijn. Het geslacht, da na ons komt, zal de schadelijke gevolgen ondervinden van dit schandelijk gedoe. De secte-scholen zullen in hun practische toepassing de verdraagzaam heid tegenhouden en voeren tot wanhopige verdeeldheid, waar eendracht zoo zéér noodig is. Het zal gaan zooals dr. Bronsveld voor spelt in de »Stemmen«de kinderen des volks zullen er reeds op hun 5e of 6e jaar aan worden gewend, dat zij behooren tot een fractie van onze natie en hun zal worden ingeprent, dat zij zijn Ned. Hervormden of Gereformeerden of Katholieken 01 radicalen of socialisten. Welk een vooruitzicht voor een zwak volk In een klein land. Dan zal de verbrokkeling van ons volk volkomen zijndan zal er pacificatie wezen en recht gedaanmaar dan ook zal onze vlag zijn een lappendeken, een staalkaart van alle kleuren dan zal het Nederlandsche volk hebben opgehouden te bestaan. Nadat 10 minuten was gerust, werd gele genheid gegeven voor debat. Om 9.45 kreeg de beer O. F. W. Riet veld, hoofd der Chr. nationale school aan de Blankenheymstraat, het woord en zeide: Dat zulk een eminent man als inleider het zinkend schip der neutrale school nog tracht te redden, is alleszins begrijpelijk. Hij behoort tot de oude garde, die te goeder trouw gelooft in de 0. s., die was en nog is het sieraad van hun korps. Hun geslacht sterft uitde Ossendorpers namen hun plaats in. Om des beginsels wilde keeren we ons tegen hen, die zijn als de Bourbons, die niets geleerd, niets vergeten hebben. Hetgeen inl. aanvoerde, was louter vrij zinnige dwaling, gelijk inl. eigen woordvoer ders trouwens genoeg hebben aangetoond. Zóo Buys in De Gids 1898, Van der Wijck in 1885, Knappert in Gids 1900, Van Hou ten, Bruining, Hubrecht, Stokvis, Kühne, W. H. de Beaufort, Drabbe en Lancee zelf. (Spr. geeft van allen een lange reeks citaten geroep: klop toch af; dat is geen debat). We willen uw neutraliteit niet aanvaarden, want dit zou zijn een tekort doen aan de waarheid doch wij zullen 's Heeren lof niet verbergen en verzwijgen en we laten ons het kind niet uit handen nemen, want het gaat om het ouderrecht. Er is geen sprake van Chr. opvoeding als kinderen van alle gezindten in éen school zijn. Tonnen gouds zijn gegeven voor de vrije «cbool, meest door kleyne luyden. Men gaf zelfs van zijn nooddrift, doch steeds met ge willig hart omdat het gold de eigen school, die aansluit bij het huisgezin. Niet weer weersproken is .de onbillijkheid, wij onze eigen school betalen en toch nog moeten bijdragen voor de o. s. Van uw zijde wordt telkens beweerd, dat het nieuwe art. 192 zal leiden tot veel kleine scholen. In ieder geval zijn die beter dan school-kazernesmaar bovendien blijkt de onjuistheid der bewering uit de officieele cijfers, die uitwijzen, dat er in 1904 waren *09 o. s. en 81 b. s., doch in 1911 248 o. s. en 48 b. s. met minder dan 40 leerlingen. Zienderoogen wordt de b. s. krachtiger. Haar voorstanders hebben gevoeld de gee- seling: »dan moeten de minderheden maar onderdrukt*. Misschien zullen de tegenstanders der b.s. zegeviei _>n haar voorstanders Zullen de hulp inroepen van hun God, die zoo menig maal uitkomst gaf. Nu of later is de zege aan ons. Om 10.10 kreeg de heer P. H. Dijkster- h u i s het woord en zeide Toen ik het strooibiljet ontving, dacht ik een van de vurige Bondsmannen te zullen hooren, doch de rede van inl. was op menig gebied kalm en waardig. Ik kon echter mijn ooren nauwelijks gelooven toen inl. gewaagde van zekere Geschiedenisboekjes. Was dat nu verdraagzaamheid, was dat bevorderen van de eenheid der natie Neen, dat was opzetten van Protestanten tegen Katholieken. Er is een diepe klove, wat godsdienstige overtuiging betreft, tusschen Prot. en Kath. doch omdat we beiden het behoud van den godsdienst willen, zijn we gekomen tot de uiterste consequentie. Wij doezelen de ver schillen geenszins weg en geven het kind een helder inzicht in deze dingen voor heel het leven. Waarom heeft inl. gesproken van dingen vóór de Reformatie en gezwegen van het Concilie van Trente, waardoor de R. K. kerk zich zuiverde van heel wat uitwassen? Inl. heeft gezegder is financieele gelijk stelling voor o. s. en b, s. Doch de Rijks kas is niet de eenige publieke kas; er is nog een Gemeentekas en daaruit krijgt de b. s. niets. In 1910 kostte elke leerling f 40.40de o, s. kreeg daarvoor van het Rijk vergoed f22.62 en van de Gemeente f17.78; de b. s. kreeg vau het Rijk f18.46 en niets uit de Gemeentekas. De b. s. ont ving dus niet de helft van hetgeen de o. s. kreeg. Van gelijkheid is dus heel geen sprake. We respecteeren inl. standpunt over de vormende waarde van goede menschen doch we wenschen meer. Wij streden voor onze dierbare vrijheid en willen die ook toe passen. Inl. wijdde een ode aan de vroegere school, doch voegde er niet bij, dat toen nog een Chr. cachet lag op die school, omdat toen de Bijbel nog niet uit die school was gebannen. Reeds lang voeren we den schoolstrijden wij begeeren niets overtolligs; wij vragen slechts ons recht. Als morgen de vrijzinnigen willen, dat de o.s. zichzelve bedruipt dan zeggen wij bravo en doer- afstand van den Rijks-steun. Waar om wil de o. s. dit niet? Inl. wil zich neerleggen bij het subsidie systeem. Best; maar dan ook consequent. In 1905, den tijd van de frontmakers, heette de o. s. óok in gevaar. Toch behield ze het Rijks-subsidie, dat juist is vermeerderd door de wet-Rink. De o. s. behoeft er heusch niet bang voor te wezen, dat zij in gevaar zal komen, althans niet door ons toedoen. Wij weten te zeer wat het is, vrijheid te derven dan dat wij haar een ander zouden ontnemen. Dat haar vrijheid bij ons in goede handen is, wordt te Amsterdam bewezen, waar mr. De Vries, een positief Chr. man, Wethouder van onderwijs is. Al dat gescherm met gevaar is slechts vreesaanjagerij. Ik zou het willen vergelijken met het jonge paar, dat zijn eenige spruit erg verwent tot er een tweede kindje komt en het eerste jaloersch wordt omdat het, ge wend alles alléén te krijgen, nu een deel moet missen. Een verstandig ouder zegt dan terecht, als de kleine begint te spektakelen houd je een beetje kalm. Maar nu, zoo dicht bij de stembus, doet men als de buren, die het kind hooren huilen en dan maar in koor roepenwat wordt dat kind mishandeld. Laat u toch niet bangmaken, doch hand haaf het recht opdat het zegeviere, óok in de herkiezing van jhr. Van Asch van Wijck. Om 10.30 kreeg het woord de heer F. A. Morel, hoofd eener parochiale school te Oudewater, en zeide: In het rapport aan de R. K. Staatspartij wordt wel degelijk gewag gemaakt van het goed recht der ouders, die de o.s. willen behouden doch daarnaast vragen we die zelfde vrijheid, gelijk recht, zooals de Grond wet ons dit waarborgt, Aan het slot van inl. rede zat veel venijn, vooral toen hij sprak over de roerende eens gezindheid In de coalitie. Zoodra de verkie zingen voorbij zijn, zullen we op vele punten weer federatief samenwerken. Inl. beweerde, dat, door wijziging van art. 192 het peil van het volksonderwijs omlaag zal gaan. Dat zelfde lied is gezongen in 1905; alleen sprak men toen van volksver- domming. Toen in 1905 de wet van Kuyper werd ingevoerd, was het uit met de kinderpak huizen en kwamen er flinke, frissche scholen, tot heil van het kind. Ge moet geen subsidies hebben voor uw b.s., want ze verdwijnen toch maar in de zakken van dominé en pastoor inl. heeft dit wel niet gezegd, doch 't moet er nu maar uit. Het geld wordt wel besteed aan de school. Het eenige dat dominé en pastoor in den zak steken, zijn de snauwen en de grau wen die ze soms krijgen als zij op den bedel gaan en bovenop de lijst zelf met een flink bedrag voorgingen. Voor al hetgeen buiten den bouw noodig is, meubelen, schoonmaak, licht, enz., krijgt de b.s. niets. De b.s. wordt niet volgepropt met knoet en broodzakde volksgeest is zóo, dat in 1910 de laatste officieele opgaaf de o.s. toenam met 223 en de b.s. met 12 234 leerlingen. De heer Lancee: U gaat buiten het debat. De heer Morel: Inl. zeide, dat dogr de b.s. het volk wordt gesplitst in sekten. Zie dan toch naar Duitschland, waar het Rijk de sekte-scholen steunt en tóch zoo'n groote nationale eenheid is. Wat inl. slot betreft. R. K. en Protestan ten leerden elkaar hoe langer zoo beter ken nen. De klove -blijft. Maar over de klove heen reiken we elkaar broederlijk de band. Om 10.45 kwam de heer Lancee tot zijn repliek, die zijn drie oppenenten dankte ofschoon zij zich geen van drieën hebben gehouden aan de goede debat-gewoonten, daar zij zich niet beperkten tot de stof, die inl. gaf. Een haalde er zelfs de politiek in en gaf een aanbeveling voor jhr. Van Asch van Wijck. Dit zich niet-houden aan de goede vergader-gewoonten is te bedenke lijker nu juist dezer dagen door geestver wanten der debaters vergaderingen zijn ge houden alléén toegankelijk voor hen, terwijl ze thans zich gedragen met een vrijmoedig heid alsof ze thuis waren. De heer Rietveld noemde de o. s. een zinkend schip. Het moet me van 't hart, dat dit zinkend schip nog zeer zwaar en hoogst kostbaar bevracht is. Nog altijd drie vijfden der Ned. jeugd is op de o. s. De heer Rietveld is er over bezorgd, dat wij dwang willen opleggen aan de zijnen. Maar wat willen zij dan Door meewerking der vrijzinnigen is de dwang veranderd in een subsidie-stelsel. Doch als de Grondwet wordt herzien in den geest der meerderheid de huidige Kamer dan zal men kunnen spreken van dwang, der o. s. opgelegd om dat dan aan onze kinderen zullen opgedron gen godsdienstige meeningen, die in strijd zijn met die van de ouders. De heer Rietveld speelde de geheele ju ridische faculteit uit tegen de o. s. doch naast zijn citaat van Cort van der Linden van 1881 had hij niet mogen verzwijgen diens afzonderlijke nota van 1910. De uitspraak van Van Houten (geen school kan neutraal zijn) onderschrijf ik, doch in de goede opvatting, naar de posi tieve basis (opleiding tot alle Chr. en maat schappelijke deugden). De heer Rietveld citeerde ook mij. Inder daad, ik heb bestreden die neutraliteit, welke enkel rekening zou houden met de verstan delijke behoefte der kinderen. Als ik geen andere keuze had dan Chr. school en R. K. school dan stuurde ik mijn kinderen naar geen van beide, doch gaf hen privaat les. De heer Rietveld schoof naar voren het ouderrecht, dat voor mij zeker niet minder heilig is dan voor hem. Ik wil dan ook spre ken als vader en zeggen ik stel er prijs op, dat bij mijn kind wordt aangebracht het goededoch ik stel er óok prijs op, dat mijn ouderrecht niet wordt verkracht. De heer Rietveld merkte op, dat er meer kleine o. s. zijn dan b. s.wel, de heer Riet veld kan dit verschijnsel even goed verkla ren als ik en had niet die paar cijfers tegen over elkaar behoeven te stellen. Als in een overwegend Prot. dan wel overwegend Kath. omgeving naast de o. s. een b. s. is dan zenden ze tóch hun kinderen naar de b. s. (geroep: ja neen). Ik weet zeker dat ik geen millionair behoef te zijn om allen den kost te geven, die het niet doen. De heer Dijksterhuis beweerde, dat ik de Prot. opzette tegen de Kath. en omgekeerd. Ik ontzeg hem het recht tot zulk een ver dachtmaking, welke hij waarlijk niet verbe terde door zijn beeld van de jonge spruit. Ik gaf slechts een beeld van uitingen in Chr. en R. K. leesboekjes. Vreest men, dat dergelijke uitingen buiten de school bekend worded Dat heeft men te wijten aan de menschen die zulke boekjes schreven en aan de scholen, die zulke boekjes gebruiken. Het was mijn plicht en mijn recht om het volle licht te laten schijnen op de wijze waarop het sektarisch onderwijs het kind van ons volk verwart. De heer Dijksterhuis wees op de de on gelijkheid tegenover de Rijks-kas. De b. s. heeft geen baten uit de Gemeentekas, doch daar staat tegenover, dat in veel plaatsen de Rijks-bijdrage voor de b. s. heel wat be langrijker is dan voor de o. s. Te Amster dam bijvoorbeeld zijn standenscholen met zeer uiteenloopend schoolgeld. Per leerling kosten die scholen f 104.40, na aftrek van het schoolgeld gemiddeld f 71.55 en de Ge meente betaalt gemiddeld f22.23. In 1912 waren er bijzondere mulo-scholen, waarvoor het Rijk per kind f51 tot f78 en zelfs f128 per kind subsidie gaf. De heer Dijksterhuis zeide, dat de een heid vroeger mogelijk was omdat toen de Bijbel niet in de o. s. werd genegeerd. Hoe is het thans in de scholen, waar de Bijbel niet wordt geweerd? Denk aan de Gerefor meerde scholen en andere splitsingen, zelfs in allerkleinste plaatsen. De heer Dijksterhuis yroeg geli kheid van recht, consequente doorvoering, zoodat de b. s. gelijke positie krijgt tegenover Rijks- en Gemeentekas. Maar staat hij dan zóo vreemd tegenover de hangende Grondwetsherziening, dat hij nog durft spreken van gelijkheid? Als art. 192 wordt gewijzigd, zal de over heid geen cent meer ten koste mogen leg gen aan de eigen school dan aan de b. s., welke laatste bovendien de baten zal heb ben welke haar voorstanders haar geven. Waarom doen de voorstanders der o. s. niet desgelijks? Omdat de overheid nooit giften kan aannemen voor haar o. s. en omdat het mogelijk zou zijn, dat de overheid dan toch weer verdrievoudigd de b. s. zou steunen. Als dat systeem mocht worden doorgevoerd en dus de o. s. zal worden neergehaald tot Staats-armenschool dan zal de schoolstrijd eerst recht beginnen. De heer Morel dankte zijn welverdiend succes aan de bestrijding van hetgeen ik niet heb beweerd. Ik heb noch nu, noch ooit gesproken van volksverdomming of over het verdwijnen van subsidie in den zak van dominé of pastoor. Heeft de heer Morel wellicht verwacht, dat ik dergelijke krasse uitdrukkingen wel zou gebruiken en was hij wellicht daarop geprepareerd Zulk spre ken, geeft wel een oogenblikkelijk succes, doch verheft het peil van het debat geens- De heer Morel schetste den toestand van Duitschland, doch deze is gansch anders dan hij zeide. Daar is in Calvinistische streken de Chr. school, jn R. K. streken de R. K. school Staatsschool en juist in geen land hebben deze beide scholen zóo weinig in vloed als juist in Duischland, waar men juist streeft naar scholen als onze neutrale. De heer Morel eindigde met een schoone ontboezeming over de hartelijkheid der be lagers van de o.s. Wij herinneren ons maar al te goed hoeveel moeite het kost, den boel bij elkaar te houden. Sla de oogen over de politieke samenganerij heen en bedenk waar toe deze reeds heeft geleid. Onze Geschiede nis is rijk genoeg aan momenten om de schooljeugd' saam te brengen in gebed tot wering van den vijand dan dat ze behoeft te bidden voor een politieke overwinning. Is er scherper uiting van onverdraagzaam heid te constateeren dan in Kuypers inlei ding van de deputaten-vergadering Ons volk zal zich dit weten te herinneren nu het gaat herdenken het eerste eeuwfeest van onze onafhankelijkheid. Moge niet de Meiboom in den kap komen, doch de vaderlandsche driekleur als symbool der eenheid van ons volk. De heer W e s s e 1 i n g dankte nu inleider en debaters en sloot tegen half twaalf de vergadering. PREDIKBEURTEN. Zondag 15 Juni. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 10V2 dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. 1072 uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kring. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5V2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 572 uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente, Voorm. 9s/4 uur, godsdienstoefening. Avond 5j/4 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 972 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van GELDEN TER LEEN zal een commissie uit het Bestuur op MAAN DAG 16 JUNI aanstaande, 's namid dags ten TWEE uur, zitting houden ten Raadhuize, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. VAN IIASELEN, Secretaris-Penningmeester. een riant dubbel H> ten tuin met fijne' Te bevragen bij LEN P. Hzn., Soe

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2