Laatste Berichten. Mark Advei Arts Ki AF» Het ie en het ae bataljon vah het 7e en het ae bataljon van het 18e regiment infan terie kwamen hier gistermiddag met extra- treinen uit Amsterdam aan en marcheerden, de muziek aan 't hoofd, naar de legerplaats bij Harskamp tot het houden van schiet oefeningen. Het 1 e regiment huzaren zal van 17 tot 20 September deelnemen aan de cavalerie-ma- noeuvres rond Epe. Van 23 Juli tot 27 September wordt hier, onder leiding van kapitein C. C. de Gelder, een cursus gegeven ter opleiding van reserve- sergeanten der ie, 5e en 9e infanterie-bri- gade tot vaandrig. Verschenen is het 9e jaarverslag der Nationale vereeniging tot steun aan miliciens, uitgebracht in de te Amsterdam op 19 Mei gehouden Algemeene vergadering. Het brengt warme hulde aan de na gedachtenis van den Eere-voorzitter Staats raad jhr. J. C. C. den Beer Poortugael, en de Hoofdbestuursleden prof. dr. P. H. Rit- ter en jhr. H. H. P. Calkoen, die de ver eeniging door den dood verloor. Doch het zegt ook, dat de geestdrift nu reeds begint te verkoelen. In 1912 toch ver loor de vereeniging 146 leden en won zij er slechts 41, van welke 40 te Apeldoorn. In het geheel kwamen er 346 aanvragen om hulp in182 miliciens, die door hun dienstplicht buiten betrekking waren geraakt, konden aan werk worden geholpen, terwijl er 83 financieel konden worden gesteund. Het is waarlijk geen kleinigheid, dat 182 jonge mannen op de aanbeveling hunner militaire chefs weer aan 't werk konden ge zet. Getuigt dit van den ijver der afdelings besturen, aan den anderen kant bewijst het, dat de vereeniging de sympathie heeft in de kringen der werkgevers, wier steun van zoo groote beteekenis is. In het geheel is reeds aan 2686 jonge, oppassende mannen hulp verleend en aan 2009 een betrekking bezorgd. Dien steun wil de vereeniging verleenen; maar zij kan dat alleen doen, wanneer zij in waarheid nationaal wordt, d. w. z. wan neer zij de liefde heeft van allen, die prijs stellen op een weerbaar Nederland, op een krachtig Nederlandsch leger, waarin een goede geest heerscbt. Hoeveel tot dien goe den geest bijdraagt, dat de milicien zonder zorg de toekomst kan inzien, behoeft geen betoog. Steunt haar dan allen, die het wel meent met het vaderland steunt haar, werkgevers en gij allen, die éen enkelen gulden voor haar bij uitstek nationaal doel kunt afzonderen. Het adres van den Secretaris-Penning meester der afdeeling Amersfoort isSchim- melpenninckstraat 41. Jan Vos komt hier morgen met U. V. V., de Westelijke eerste klasse-club, te gast bij H. V. C. Dat kan een heel interessante voetbalwed strijd worden. Als nu 't weer maar wil. Aan den Holland—Engeland-rit voor motorwielrijders, welke op 4 en 5 Augustus over een nog geheime route van 200 K.M. in Engeland wordt gehouden, nemen van hier deel de heeren A. L. Versluys, met een 2l/2 P. K. Eysink-motor, en A. Eysink, met een 3 P- K. Van de 25 Nederlanders, die meerijden, hebben er vier een Eysink, welk fabricaat het sterkst is vertegenwoordigd. Wel zeer up-to-date is het groote nummer van het nieuwe week-programma in de bioscoop >De Arende, waarin het slachtoffer van een doortrapten schelm, die het heeft gemunt op den dood eener millionaire, het allerjongste vervoermiddel bezigt om het booze opzet te verijdelen. Buitengewoon spannend is de achtervolging der auto van den schurk, die den moord gaat bedrijven, door de vliegmachine van den echtgenoot der dame, die slechts door de grootere snelheid van het vliegtuig aan een wissen dood ontkomt. deerlijk, dat hij per rijtuig naar huis gebracht en daar onder dokters behandeling genomen moest worden. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk tien minuten vóór negenen, die van de overige voertui gen uiterlijk tien minuten vóór half tien zijn aangestoken. Het Hoog militair gerechtshof veroor deelde gister tot f 25 en de proceskosten een officier uit dit garnizoen, die door den Krijgsraad te Arnhem werd vrijgesproken van de beschuldiging, dat hij op 22 Maart 1913 buiten noodzaak te paard heeft bere den het zich langs den Rijks-straatweg tus- schen Amersfoort en Hoevelaken bevindend rijwielpad, nabij Kilometerpaal 50. welk rijwielpad als zoodanig behoorlijk is aange duid. Morgen is hier alleen open de apotheek van den heer J. J. P. van Wisselingh, Lange- straat 118, bij de Kamperbinnenpoort. Een der jonge perron-kellners van het station hier is gister aan een groot gevaar ontsnapt. Aan een reiziger in den trein naar Res teren had bij iets overgereikthet vinden van klein geld ging niet zoo spoedig en daarom liep hij, toen de trein zich in bewe ging zette, met uitgestoken hand mee. Daarbij lette hij er niet op, dat de trein af boog naar een nevenliggend paar rails, ten« gevolge waarvan hij van het perron viel. De treeplanken gingen rakelings langs hem heen doch hij kwam er af met den hevigen schrik. De hoofd-besteller van het post- en tele graafkantoor hier, die zich vanochtend voor dienst naar bet station begaf, had het ongeluk dat vóór het politie-bureau zijn rijwiel slipte. Bij den val kneusde hij een knieschijf zoo De Rechtbank te Utrecht veroordeelde tot drie maanden gevangenisstraf een ar beider, die hier een rijwiel verduisterde en tot veertien dagen een arbeider, die weder- spannigheid pleegde tegen een agent van politie. Wij klagen over onze kinderen, die hun speelgoed vernielen. Hoe menigeen onder ons grooten doet precies het zelfde. Vit den Omtrek. De hulp-telegraafkantoren Renswoude en Woudenberg worden aanstaanden Dinsdag opgenomen in het Nederlandsch-Belgisch telefoonverkeer. In de «Staatscourant* van gister is opge nomen de akte van oprichting van de Naam- looze Vennootschap »Van Meel's vliegtuigen- fabriek*, gevestigd te Soesterberg. Zij heeft ten doel de fabricage van, den handel in en de verhuring van vlieg- en watervliegmachines en aanverwante artikelen en al hetgeen in den meest uitgebreiden zin tot een en ander behoort of daarmede in verband staat. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f500 000. Marinus van Meel, de bekende aviateur, zal als directeur optreden. Van aviatiek gesproken, >De luchtvaart* bevat het volgende hartige snuifje: De commissie, bestaande uit de heeren Walaardt Sacré, Van Heyst en Rozendaal, die naar Frankrijk is geweest om aldaar vérschillende vliegtuigbouwers te bezoeken, is hier te lande teruggekeerd. Binnenkort zal er dus wel een aanvang worden gemaakt met de aanschaffing van eenige vliegtuigen. Deze zullen vermoedelijk van een zelfde type zijn. Met het oog op de beschikbare gelden zal de oefening in dit jaar zich wel blijven beperken tot de officieren, die hun brevet als vliegenier reeds bezitten, en zullen er eerst in het volgend jaar andere officieren voor den vliegdienst worden opgeroepen. Inmiddels blijft de «Duindigt* ongebruikt. Toen dit luchtschip ten geschenke werd ontvangen, verkeerde het in uitstekenden toestand. Een officier werd naar Frankrijk gezonden om de bediening van het lucht schip te leeren. Thans ligt de ballon nog steeds ongebruikt en is het omhulsel zoo danig verlegen, dat het voor gebruik ver nieuwd zou moeten worden. Jammer, dat wij de gelegenheid om eigen ervaring op het gebied van motorballons op te doen, niet hebben benut. Of er nu nog meer Nederlanders zouden zijn, die aan de Regeering een luchtschip, of iets anders, cadeau willen geven Het regiment genietroepen is hedenoch tend uit de legerplaats bij Zeist terugge keerd in Utrecht. Met toestemming van den Minister van Oorlog zal door de deelnemers van het va- cantie-kamp van Volksweerbaarheid op 29 Juli een bezoek worden gebracht aan het Remonte-depot bij Millingen, waar de jonge paarden voor ons leger worden opgevoed, en op 31 Juli aan het kamp van Oldebroek, waar ze de schietoefeningen zullen kunnen bijwonen. Op 1 Augustus gaan 43 kampgenooten op reis naar Engeland, Birmingham, om daar 14 dagen in een Engelsch kamp mee te leven. Het Veluwekamp duurt van 25 Juli tot en met 9 Augustus. Er kunnen nog eenige deelnemers worden toegelaten. Inlichtingen geeft de heer W. Speerstra, 2e Constantijn Huygensstraat 67 te Amsterdam. Lijst van de aan het kantoor Amersfoort ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke, wegens onbekendheid van de geadres seerden, niet konden uitgereikt gedurende de 2e helft van Juni 1913. Brieven Binnenland. P. Kroon, Amsterdam. Mej. A. Schreuder, Mej. N. van Wijk van Swinderen, Van Wees, Baarn. Mej. D. Veltmeijer, 's-Gravenhage. Mej. C. Smit, Nijmegen. Briefkaarten Binnenland. Mej. A. van den Oosterkamp, Amersfoort. W. van Enting, Amsterdam. Mej. D. van Bekkum, Mej. A. van Voorthuizen, P. Kok, Mej. A. Maurer, A. Ewijk, 't Bilt. Mej. A. van der Linden, 's-Gravenhage. J. van Ham, Rotterdam. Mej. R. Hornsveld, Soest. Mej. M. Arts, Utrecht. Briefkaart Buitenland. H. Franke, Dortmund. Herinnerd wordt aan het verzoek, op den achterkant den naam des afzenders te ver melden, opdat de stukken, zoo noodig, aan hem kunnen worden terug gegeven. Mr. Troelstra, die hedenochtend te elf uur door H. M. de Koningin ten paleize «Het Loo* werd geraadpleegd over de ministe- rieele crisis, zou aan H. M. hebben mee gedeeld, dat volgens zijn zienswijze het op treden van een concentratie-ministerie het meest voor de hand ligt. Dat Ministerie zou dan moeten optreden met als hoofdpunten op zijn programStaatspensionneering en be perkte Grondwetsherziening, ter invoering van het algemeen mannenkiesrecht en tot het wegnemen van de beletselen in de Grondwet, die de invoering van vrouwen kiesrecht in den weg staan. De S. D. A. P. zou dan geneigd zijn, zulk een Ministerie krachtig te steunen de sociaal democratische Kamerfractie zou dat Kabinet geen moeilijkheden in den weg leggen, waardoor de rechterzijde gelegenheid mist om het binnentijds ten val te brengen. Tevens zou mr. Troelstra hebben ver klaard, dat de S. D. A. P. niet bereid is, een Ministerzetel te aanvaarden. PREDIKBEURTEN. Zondag 6 Juli. Evang. Luthersche kerk. Voorm. io'/j uur, ds. J. L. F. de Meijere Joh.Cz, uit Haarlem. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10!/2 uur, ds. P. Eldering, uit Rotterdam. Doopsgezinde kring. Voorm. lo'/p uur, ds. Ten Cate. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 51/2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5V2 uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente, Voorm. 9s/4 uur, godsdienstoefening. Avond 5llt uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9V2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm, 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. BEURSOVERZICHT. van 7 Juni tot 5 Juli 1913. In de drie weken, die achter ons liggen sinds ons laatste overzicht verscheen, is er nog weinig verandering gekomen in den toe stand der internationale Beurzen. Nog steeds is de malaise niet geëindigd, integendeel zij wordt eer gevoed door de onrust die in Europa blijft heerschen en de onzekerheid op politiek gebied waaronder Amerika steeds gebukt gaat. Bovendien is van een ontspan ning op de geldmarkt nog niets te bemer ken en waar onze geldmarkt zich tot nog toe zeer goed had gehouden en zoowel het disconto als de prolongatie op een voor de ons omringende landen benijdenswaardig laag niveau stond, is ook hierin een radicale ver andering gekomen. Immers de niet te be vredigen goudhonger van Duitschland, welke zich ten slotte ook weer wierp op de goudvoorraden der Nederlandsche Bank, gevoegd bij een rijzing der wisselkoersen op Londen, die ook voor dat land invoer van goud uit Nederland loonend maakte, heeft onze centrale crediet-instelling ten slotte genoodzaakt, maatregelen te nemen tot bescherming van haar goudvoorraad, het geen heeft geleid tot een verhooging van het Bank-disconto met een vol procent. Het natuurlijk gevolg daarvan is geweest, dat ook de prolongatie-rente een stijgende rich ting heeft ingeslagen, wat weer verder remmend heeft gewerkt op de Beurs-trans- acties. Wat de overige Europeesche Beurzen be treft, over het algemeen heerschte daar een matte stemming in verband met de ontwik keling der toestanden op den Balkan. Zooals wel gevreesd was, heeft de verdeeling van de op Turkije veroverde landen tot ernstige oneenigheid tusschen de vroegere bondgè- nooten aanleiding gegeven en opnieuw staat thans de Balkan in vlam, terwijl het zwaard moet beslissen wie daar ten slotte de leidende mogendheid zal worden, Bulgarije eenerzijds of Serviö en Griekenland anderzijds. En hoewel algemeen wordt aangenomen, dat ook deze nieuwe twist geen aanleiding zal worden tot een strijd tusschen de Westersche mogend heden, is het toch te begrijpen, dat opnieuw de ontstemming op de internationale Beurzen, die reeds eenigszins begon te luwen, is toe genomen. Zoo ziet het er naar uit, dat opge wekte markten en levendige transacties nog naar een verre toekomst verschoven zijn. Wat Amerika betreft, ook daar is de stem ming nog niet veel beter geworden. Wel is het koersniveau na de scherpe daling in Juni Iets verbeterd, maar men kan niet zeggen, dat dit gepaard is gegaan met een verbete ring in de grondstemming en nog altijd blijft het aanzien der Amerikaansche markt in hooge mate onzeker. De vrachttarieven- kwestie blijft daar nog steeds de aandacht trekken omdat de Interstate Commerce Com mission het desbetreffende verzoek van de Oostelijke spoorwegen, tot verhooging der vrachten met 5 pCt., heeft afgewezen en ge zegd,dat eerst door haar een onderzoek moet worden ingesteld in hoeverre de tegenwoordig geldende tarieven voldoende loonend zijn. Daarmede is de beslissing in deze kwestie, die men zoo gaarne had gezien nog vóór de groote drukte tengevtflge van de oogstbe- weging begint, weer uitgesteld tot bet najaar. De tariefwijzigingen schieten ook maar niet op, terwijl de hervorming van het Bankwe zen ook nog niet veel voortgang maakt. Zoo wordt het tijdperk van onzekerheid steeds meer verlengd, wat natuurlijk den handel allesbehalve ten goede komt. Intusschen is de ontbinding van het Harriman-systeem eindelijk tot een beslissing gekomen. Ein delijk heeft het Hooggerechtshof zijn goed keuring gehecht aan het laatst ingediende plan, waardoor althans deze druk van de markt is weggenomen. De oplossing is, dat 38 millioen dollar aandeelen Southern Paci fic zullen worden omgewisseld tegen 42 mil lioen dollar aandeelen Baltimore and Ohio,die in het bezit zijn der Pennsylvania Rail road. De overige 88 millioen dollar aandee len zullen geleidelijk aan worden verkocht, bij welken verkoop een Regeerings-commissa- ris toezicht zal houden, dat niet te veel daarvan in het bezit komt van aandeelhouders der Union Pacific. Invloed op den koers der aandeelen Union and Southern Pacific heeft het bekend worden dier beslissing niet ge had, voornamelijk wel omdat met geen mo gelijkheid te bepalen is welke de invloed daarvan op de lijnen zal zijn. In de aandee len der National Railroad of Mexico kwa men heftige fluctuaties voor. In het midden der vorige week werd plotseling het bericht verspreid, dat deze Maatschappij onder recei- vers-handen zou zijn geplaatst en hoewel dit bericht kennelijk een Beurs-manoeuvre was, omdat de lijnen in Mexico liggen en de Amerikaansche regeering daarover dus -niets te zeggen heeft, werd het toch aanstonds geloofd, waardoor de koers procenten tegelijk achteruitging. Al heel spoedig volgde echter een officieele tegenspraak, waarna een flink herstel volgde, doch de schrik zat er zóo in, dat de aandeelen zich niet meer konden ver- aeffen tot hun vorig koersniveau. Onze locale markten toonden over het algemeen weinig veranderingen, terwijl voor de meeste rubrieken een zwakkere stem ming valt te constateeren. STAATSFOND SEN bleven, ondanks de nieuwe Balkan- verwikkelingen, vrij stabiel. INDUSTRI- EELE FONDSEN waren voor de Amerikaan sche soorten vrij mat gestemd. CULTUUR WAARDEN lagen dood en ook op de andere afdeelingen der markt ging heel j weinig om. Van MIJNBOUW WAARDEN zakten aandeelen Redjang Lebong verder in en moesten zich per saldo een verlies ge troosten van 30 procent, zoodat de prijs nu reeds beneden 150 is gevallen. Minder gun stige berichten, in verband met moeilijk heden met de watervoorziening van de mijn, waren hiervan de reden. PETROLEUM- ONDERNEMINGEN, die zich tot nu toe goed hadden kupnen verzetten tegen de algemeene neiging tot daliDg, hebben het ook eindelijk moeten opgeven en ook op deze markt is langzamerhand een zwakke stemming de overhand gaan krijgen. Aan deelen Koninklijke liepen terug van 632 tot 574 ex 41 pCt. dividend; Aandeelen Gecons. Holl. Olie zakten van 220 tot 206. De overige soorten hadden een gelijk ver loop. Behalve de algemeen zwakkere stem ming der markt, was voor deze rubriek nog speciaal van invloed het feit, dat de benzine prijzen eenige neiging tot daling beginnen tevertoonen. RUBBERWAARDEN bleven onder den invloed van Londen doorloopend mat en atbrokkelendhet dividend ad 8 pCt. op aandeelen Amsterdam Rubber viel niet mee. iABAKSWAARDEN waren, zoo als dat in den zomer gebruikelijk is, vrijwel zonder handel. PROLONGATIE 4*/, pCt. na onder den Invloed der halfjaarswisseling reeds pCt. geweest te zijn. M. V. L. Burgerij van i7 GEBOREN- Casper en An,,, en d. van Arie V) Jacoba Koning. Johannes Christin,, sabeth van de «Ja Nicolaas Henricu, en Maria Theodo, Wilhelmina, d. VatI helmina Henriette Christina Eli^ Scheffers en Adrian Louisa Johanna mus Frederik Vict, Cornelia Maria 1 Carolina Johanna woud en Beatrix' natuurlijk kind Geertruida Anthi Hendricus Johanr Anna Maria de ]J,m nes, z. van Henc de Bruin. A Sluis en Johanna truida Jacoba, d. Antonia Galjee. garetha, d. van m Beaufort en Lou Gerarda Frai Loman en Gerf Edgardina, d. van sina Krüse. Snijders en Jansie ONDERTROU Andries Gouw Vermaten. jan Magdalena Han Overeem en Fenn GETROUWD: Willem Frederi Jan Buik en Joha OVERLEDEN Martinus Ruite Gerritje Florijn, wed. van Jacob van Westerlaak, Houtveen. Wi van Weelderen, Poller. Antje Wilhelmus de Wijland, 72 jr., w AMERSFi Appelen f 0.- f o.Kleiaarda aardappelen f 2.6 f 4.60 a f5.00 per f5.— 4 f 5-6° P- a f 1.40 per Kil Kuikens fo.90 fo.8o. Ganzen f< f 0.90 a f 1,25. Jo Hazen fo.k fo f 0.00. Tamme kj stuk. Duiven foVd varkens fo.a fa a f30.Zeugenf f 14.— éi f20.—. Aangevoerd Appelen, heet. P appelen150 hect.Z stuks Hoendereierai 600 Kilo GrasboterU Magere Varkens; slagerij; 400 Biggenq De tweede tertï 111 het faillissem ING EN, destijds oi^Jf houder te Amenfcj gedurende 10 dag^ voor de schuldeis^ Rechtbank te Kantongerecht te C. M.i Amersfoort, 5 Jul Arnheraschewei is tot De overige bu de praktjjk waar V001 bestaat DIAÜ in eenige s« elk scheerme» Verkrijgbai GROENHUI straat 42, Tj

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2