Stadsnieuws. Zijn er Raadsleden, die hierover nog eens willen nadenken? Er is wel eens meer een genomen besluit genihileerd en dan nog wel een besluit van veel minder vèr-gaande strekking, bijv. het rooien van boomen aan de Beekstraat. Men bedenke vooral, dut bij het Lager onderwijs in onze Gemeente in den laatsten tijd zooveel gereorganiseerd is, dat dit onderwijsvóór alles, zich thans eenige jaren achtereen rustig ontwikkelen moet, P. S. R. WOLTERBEEK, Voorzitter van de Commisse van toezicht op het Lager onderwijs. Amersfoort, 5 Juli 1913. Om licht te bevroeden reden is de plaat sing van dit artikel uitgesteld tot na de her stemming voor den Gemeenteraad. Red. In de Luthersche kerk hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan ds. M. van Hoorn, emeritus-predikant uit Utrecht. De «Staatscourant* van gister bevat de Wet van 20 Juni nopens de pensioenregeling voor de leeraren aan bijzondere Gymnasia en aan bijzondere Hoogere Burgerscholen en die betreffende de pensioenregeling voor hun weduwen en weezen. De Nederlandsche jubilee-postzegels, die in October zullen worden uitgegeven ter ge legenheid van het eerste eeuwfeest van Neerland's onafhankelijkheid, zullen de por tretten toonen van Koning Willem I, Wil lem II, Willem III en Koningin Wilhelmina. Het Hoofdbestuur der Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunde heeft na afloop der gister gehouden Algemeene ver gadering het volgende communiqué gegeven De uitslag van de besprekingen in be sloten vergadering over het voorstel van het Hoofdbestuur, luidende »De algemeene ver gadering besluite tot het instellen van een centraal verband van plaatselijke ziekenfond sen en over de verschillende op de uitvoering betrekking hebbende voorstellen, is geweest dat de voorstellen met algemeene stemmen zijn aangenomen. Niet onaardig ter vergelijking met de deelneming aan de stemming voor den Raad op 2 Juli van dit jaar, toen in de 3 districten samen 2217 stemmen werden uitgebracht, en aan de gister gehouden herstemming, toen in 2 districten 1491 kiezers hun plicht ver vulden, is wel de herinnering, dat bij de Raadsverkiezing op 24 Juli 1863, dus nu bijna 50 jaar geleden, 278 kiezers opkwamen en bij de herstemming op 6 Augustus 303. Als bijzonderheid mag óok wel vermeld, dat gistermiddag let wel, op 9 Juli twee der stemhokjes in het stembureau van district I met petroleumlampjes moesten wor den verlicht. Mejuffrouw dr. G. H. van Schaik Avelingh is herbenoemd tot tijdelijk leerares in Neder landsche taal en letterkunde aan het Gym nasium en de Hoogere Burgerschool te Winschoten. Mejuffrouw Jacoba F. van Veen slaagde heden aan de Rijks-universiteit te Utrecht cum laude voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde. De heeren P. N. U. Harting en B. H. Spijkerboer hebben beiden aan de Rijks universiteit te Utrecht met lof afgelegd het caudidaats-examen in de Nederlandsche letteren. De heer P. A. Prins legde aan de Rijks universiteit te Leiden met gunstig gevolg af het voorbereidend examen voor den Indischen administratieven dienst. Ritmeester J. G. Koopman, van de cava lerie O. I. leger gedetacheerd bij de Rij school, wordt 1 October gedurende zes maan den gedetacheerd bij het ie depot huzaren, te Haarlem. De militie ie luitenants A. Plomp, dr. H. J. A van Son, M. J. L. baron Taets van Amerongen en jhr. E. J. C. Greven, van het 5e regiment infanterie, gaan 1 Augustus over naar de landweer. De cadetten der cavalerie van de Kon. Militaire Academie te Breda, die slaagden voor het officiers-examen, komen morgen op een afstandsmarsch door een groot deel van ons land. welke Maandag aanving, van de legerplaats bij Zeist te Amersfoort en zullen Zaterdag rechtstreeks naar Breda terugkeeren. Bij Kon. besluit is bepaald, dat voor den dienst bij het blijvend gedeelte bij de be reden korpsen in werkelijken dienst zullen worden gehouden alle tot die korpsen behoo- rende miliciens der lichting 1911, voor den tijd van zes maanden, aansluitende aan den eerste-oefeningstijd. Bij de infanterie-brigades zullen te zamen voor den dienst bij het blijvend gedeelte in werkelijken dienst worden gehouden 3816 man voor den tijd van vier maanden voor de voorjaarsploeg der lichting 1913, waar Officieele uitslag van de op 9 Juli gehouden HERSTEMMING jvoor den Gemeenteraad. District I. District III. Aantal kiezers 973 Aantal kiezers 904 Opgekomen 724 Opgekomen 767 Onwaarde 6 Onwaarde 13 Uitgebracht op Uitgebracht op D. GERRITSEN, aftr. 394 P. van ACHTERBERGH, aftr. 424 Mr. L. STADIG 297 S. KRAAN 256 Mr. C.M. VAN VOORST VADER 314 Mr. L. STADIG 312 J. /an der WAL Kzn., aftr. 405 P. S. R. WOLTERBEEK 433 Zoodat herkozen zijn de heerenP. van Achterbergh, D. Gerritsen en J. van der Wal en gekozen is de heer P. S. R. Wolterbeek. onder ook begrepen zijn, die, welke met die lichting hun eerste oefening volbrengen. Bij de promotie in het Oud-Katholiek se minarium, welke hedenochtend plaats had, bracht de O. K. zangvereeniging Mirjam eenige liederen ten gehoore. Aan het Gymnasium zijn gister bevorderd van klasse I tot klasse II onvoorwaarde lijk N. van Assendelft, J. C. Conijn, A. J. Hoekzema, D. Koning, Th. L. Kortbeek, F. H. van Lent, P. J. Mouton, J. J. Mool- huizen, P. C. Mulder, G. A. Smit, J. J. Spit, K. W. Staal en P. H. C. van Veen. VoorwaardelijkB. J. A. Bremer, W. J. Dercksen, J. D. de Lind van Wijngaarden. Niet-bevorderd3. Van klasse II tot klasse III onvoorwaar delijk: E. M. Beckering, M. W. Best, H. G. Donner, A. Dumont, M. M. H. Ris, E. Schimmel, C. A. J. Seyffardt, M. A. Thiel, R. W. van Vollenhoven, C. van der Wal. Voorwaardelijk: F. J. Callenbach, C. C. van Essen. Niet-bevorderd3. Van klasse III tot klasse IV onvoorwaarde lijk P. J. Conijn, A. M. G. A. van Heioma, H. A. J. Hotz, J. C. Houbaer, D. S. van Lent, J. A. A. du Quesne van Bruchem, G. A. Smit, E. D. L. Spelberg, P. D. E. Teixeira de Mattos. Voorwaardelijk: H. B. Spijkerboer, K. Teerink. Niet-bevorderd4. Van klasse IV tot klasse V onvoorwaarde lijk: H. Craandijk, L. W. van Esveld, W. H. Oeberius Kapteyn, E. W. Scheltema de Heere. Voorwaardelijk I. Bimie. Niet-bevorderd2. Van klasse V tot klasse VI onvoorwaarde lijk H. van Dam van Isselt, C. A. Hesta, J. H. J. Hoog, G. Knoppers. I. J. Querido, M. H. C. Spit en A H. Wijers. VoorwaardelijkC. L. van Beyma thoe Kingma en S. van 't Eind. Van de 48 candidaten, die toelatings examen deden voor de Hoogere Burger school, slaagden gister de volgende 44G. van Alphen, I. Aronson, A. P. G. Baartman, V. H. van den Bergh, J. A. Blok, J. A. Bremer, T. van Burken, J. R. Couperus, W. Ebeling, Th. Evekink, A. J. T. van Weezei Errens, Helena C. G. Fehrmann, J. C. E. Gaemers, J. E. de Groot, N. H. van Harpen, F. A. M. Harterink, W. van Hulsteijn, J. Hylkema, W. J. H. de Jong, J. H. Kets, T. Kramer, Willy Kruys, H. van der Laan, Elise A. P. A. van Lit, H. C. N. Meijer, D. J. A. Middelburg, C. Oliemans, A. Pies, M. J. Rintel, D. Recter, P. Ruys, S. Schel- linger, A. J. Schreuder, F. Schrijver, Th. C. A. Schuier, N. J. C. Smit, Maria E. Stas, Th. B. G. Sukkel, J. P. Tiddens, L. Verhoef, C. P. D. Vogelenzang, P. Vonk, Hermina Vrijdag, F. W. Wiegman. Niet toegelaten 4 De 25 adspiranten van school B (Leusder- weg) slaagden allen. Eveneens slaagden alle adspiranten van school A (Meisjesschool). Aan het eerste toelatings-examen voor de Middelbare Handelsdagschool met 4-jarigen cursus, alhier, werd deelgenomen door 37 candidaten. Geslaagd zijn: voor de ie klasse: C, H. van Doorn, J. van Eys, J. C. Groot, L. W. J. te Kloese, Ph. G. A. Meijer, A Vermolen, G. Serré, J. C. Velthuijzen, G. W. van Goor, C. van Scherpenzeel en J. van Noordt, allen te Amers foort A. Bijker, te ErmelooJ. Elberse, te Soest; C. Kastelijn, te Soesterberg; KI. Kuijken, te Baarn en P. A. J. B. Vos, te Veenendaal. Afgewezen 3 candidaten. voor de 2e klasseW. van Bueren, te Amersfoort (voorwaardelijk)L. A. Bogtman, F. H. de Groot, S. van de Kop, P. N. Men- ten, M. van Kreveld (voorwaardelijk) en W. W. Volmer, allen te HilversumW. van der Bunt, te Zeist; Johanna G. Bovenkamp, te VeenendaalJ. Renes, te Scherpenzeel; en F. G. van Meerten, te Baarn (voorwaardelijk). Afgewezen 4 candidaten. voor de 3e klasseM. van Eek, P. van Goor en S. Klasser (voorwaardelijk), allen te Amersfoort. Het tweede toelatings-examen zal worden afgenomen in het begin van September. Aan de Industrie- en Huishoudschool alhier werden tot de 2e klasse van den opleidings cursus voor huishoudkundige bevorderd J. W. van Achterbergh, D. E. Bolkesteijn, C. M. J. H. Boom, J. W. C. W. Gorter, B. Reijnvaan, A. E. Struve, allen te Amersfoort J. Franken, te Soest; D. Rillenaar, te Dussen E. M. Schumacher, te Leidenen M. C. Verhoeff, te Veenendaal. Vijf leerlingen werden niet bevorderd. Het diploma voor huishoudkundige werd uitgereikt aanH. M. J. Abbinga, M. E. Bauer, K. S. K. Boom, A. J. van Daal, A. F. C. Entzinger, W. J. E. Reijnvaan, A. M. Wesseling, allen te Amersfoort; N. B. van Dijk, te Utrecht; P. Rentmeester, te Vught; en G. J. A. van der Wal, te Zeist. Aan vier leerlingen kon het diploma niet worden uitgereikt. Te beginnen met 1 September zal er, vol gens mededeeling van het Bestuur der scholen van O. L. Vrouwe-stichting aan >De Eembode*, eenige verandering komen in de indeeling der leerlingen en der school gelden. De regeling wordt dan als volgt: School A, voor meisjes uit den gegoeden stand. Het schoolgeld bedraagt met inbegrip der Fransche taal en school behoeften per jaarvoor éen leerling f 24, voor twee leer lingen f44, voor drie leerlingen f60, voor vier leerlingen f72. Het aanleeren der En- gelsche en der Duitsche taal wordt afzonder lijk in rekening gebracht. De leerlingen echter, die worden opgeleid voor de Kweek school of de Hoogere Burgerschool kunnen volstaan met het hierboven bepaalde school geld. Het schoolgeld voor de Fröbelschool be draagt per jaar: voor éen leerling f 15,voor twee leerlingen f 25", School B (ingang Muurhuizen 43). Het schoolgeld bedraagt voor leer- en bewaar school voor éen leerling 12*/2 cent per week per week of fo.50 per maand, voor twee leerlingen 20 cent per week of fo.8o per maand, voor drie leerlingen 30 cent per week of f 1.20 per maand, voor vier leerlingen 40 cent per week of f 1.60 per maand. School C (ingang Schoutensteeg). Het schoolgeld voor leer- en bewaarschool be draagt naar vermogen der ouders5 cent per week of f 2.4ojper jaar, of 3 cent per week of f 1.44 per jaar. Het onderwijs is kosteloos voor kinderen van onvermogende ouders. Bij het Dinsdag aangevangen concours- hippique te 's-Gravenhage werden o. a. de volgende prijzen behaald: in het licht spring-concours, 2 x deelnemers, 5e prijs «Zulu*, van luitenant Labouchère, in het concours schoonste rijpaard, 15 deelnemers, 5e prijs «Golden dream*, van kapitein Van Reede, groot springconcours, 23 deelnemers een zeer zwaar parcours met tal van teleur stellingen, zelfs van de beste paarden 3e prijs «Soliman*, van luitenant R. Wil son 5e prijs «Dreadnought*, van luitenant Labouchère, groot spring-concours, 20 deelnemers: ie prijs «Soliman*, van luitenant Wilson 2e prijs «Dreadnought*, van luitenant Labouchère, met 5 seconden verschil5e prijs Black Paddy*, van dr. Bemelmans, gereden door luitenant Coblijn. Heden nog het concours voor het best gaande dienstpaard, waarvoor 15 paarden zijn ingeschreven; en nationaal concours voor het beste team van drie officieren van elk der regimenten cavalerie en bereden artillerie. De sport-vereeniging »Sport Staalt Spie ren*, van de onderofficieren der bereden wapens, hield van Dinsdag tot heden een zeskamp, bestaande uit schermen, touwtrek ken, hoog-springen, ver-springen, loopen over 100 M. en over 3 K. M., en zal Zater dag een wedloop houden over 9 K. M. met het parcours «Het boompje*, Hoogeweg, Tweede steeg, Hamersveld, Heiligenberg, terug naar café Otte, waar het sportfeest des avonds wordt besloten met een feestelijk samenzijn. De heeren, die zich verleden winter be lastten met het organiseeren van een twee tal cursussen voor Hoogflf onderwijs buiten de Hoogeschool, hebben, aangemoedigd door het succes, dat dien beiden cursussen ten deel viel, besloten, een poging in het werk te stellen om te komen tot een zelfstandige Vereeriiging tot het organiseeren van cur sussen als bovenbedoeld. Naar hun meening heeft een dergelijke vereeniging in de plaats onzer inwoning, waar op wetenschappelijk gebied weinig valt te profiteeren, alle recht van bestaan. Zoo mogelijk zouden zij gaarne in het komende winter-halfjaar minstens twee cur sussen, elk van minstens drie avonden, wil len houden, in éen van welke een natuur wetenschappelijk onderwerp zal worden be handeld, terwijl in den anderen een letter kundig onderwerp aan de orde zal worden In de onderstelling, dat een tachtigtal per sonen bereid zal worden gevonden, als lid der vereeniging toe te treden, zal het hou den van de cursussen uit een financieel oog punt mogelijk zijn, indien elk lid der ver eeniging een jaarlijksche contributie betaalt van f 1, waardoor zij voor zich en hun huis- genooten het recht hebben tot het bijwonen der cursussen a f 0.50 per avond en per per soon zij verbinden zich voor een geheelen cursus. Niet-leden verbinden zich voor een geheelen cursus en betalen minstens f3 per cursus. Secretaris van het voorloopig Bestuur is weder dr. Ph. H. Peyrot, Berkenweg hoek Van Campenlaan. Het Juli-nummer van «Ons Maandblad*, het orgaan der Vereeniging tot bevordering der belangen van slechthoorenden, is ditmaal wel buitengewoon belangrijk, allereerst door dat het, als gevolg van de inspanning, ijver en werkkracht, waartoe liefde tot het doei Bestuur en leden drijft, melden kan, dat het verkrij gen van een eigen landhuis niet alleen ver zekerd is maar ook, dat dezer dagen de aanbesteding kan plaats hebben van den bouw, zoodat het huis vóór einde 1913 onder den kap zal zijn. Een paar plattegronden benevens een teekening van het geheel ver duidelijken, met een blij gestemd artikel, dit voor de vereeniging zoo heuglijk resultaat. Niet minder vermeldenswaard zijn een paar artikelen, Tentoonstellingswerk* en «Propaganda*, als opgewekte beschrijving en van ervaringen, bij den stand der ver eeniging op de Tentoonstelling >De Vrouw* opgedaan en als bewijs van de onvermoeide pogingen door toegewijde leden gedaan om het doel der vereeniging bekend te maken het doel, dat niet minder beoogt dan de slechthoorenden uit verachterlijking, terugzet ting en isolement naar voren en in 't volle leven terug te brengenhet doel dat, in korte woorden gezegd, beoogt hen te ge nezen van de gevolgen van hun gebrek. De eerste stap daarheen kan elke slecht- hoorende doen door toe te tredent ot deze ver eeniging. En wat er dan aan nieuw leven, nieuwe hoop en nieuwe belangstelling, meer werk en meer brood in deze kringen ge wonnen kan worden, daarvan leggen in dit nummer artikelen als »Arbeidsbemiddeling« «Onderwijs*, enz. duidelijk getuigenis af. Kostelooze proefnummers kunnen worden aangevraagd aan het Bureau der Redactie, Viandenstraat 4 te Amersfoort. De «Staatscourant» van gister bevat de Statuten der coöperatieve verbruiksvereeni- ging van onderofficieren der Nederlandsche landmacht »Ons Belang*, gevestigd te Amers foort. In haar jongste Mededeeling bericht de Tuinbouw-vereeniging «Amersfoort*, dat zij reeds 280 leden telt en wekt haar ijverig Bestuur anderen en vooral beroepstuinders op, zich te doen inschrijven als lid en zóo te komen tot werkelijk zichtbaren opbloei van den tuinbouw in deze omgeving. Hiertoe kunnen wij geraken, vervolgt het Bestuur, indien onze tuinders nu zeiven gaan zorgen, dat op de nieuwe Fruit- en groenten- veiling, welke binnen eenige dagen zal wor den geopend, steeds voldoende artikelen worden aangevoerd om stad en omgeving van frissche tuinbouwproducten te voorzien. Dit gaat wel niet zoo ineens, maar toch verwachten wij in het aanstaande vooxjaar reeds tal van producten, welke hier te voren niet of te laat werden geteeld. Velen toch hebben nu in den proeftuin gezien, wat er, zoowel onder glas als op den kouden grond, met voldoende vakkennis kan worden bereikt. Bijna alle groenten en fruit, welke nu nog van handelaren uit het Westland of uit Utrecht worden aangevoerd, waren ook in den tuin zeer vroeg voorhanden en reeds is bewezen, dat de vroege aardappelen niet uit Andijk behoeven te komen, maar hier zeer goed kunnen worden geteeld. Eenige tuinders hebben nu het voornemen opgevat, zelf te gaan doen, hetgeen zij in den proeftuin hebben gezien. De belangstelling, getoond door bezoek aan den tuin en vooral ook aan de veertien- daagsche wandellessen, welke dikwijls door 30 en meer personen werden gevolgd, begint dus reeds vrucht te dragen. Die lessen moest echter geen enkele tuinder

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2