Rijnwijn Moezelwijn Gemengd nieuws. Advertentiën. VEIBBGUP - TECHNIEK - 1ST Doktorwürde. Opto Lagere school B Twaalfuurtje. Keukenmeisje, Mag- en ayond-cnrsns Prima MTIRHONII Tan Bijenvriend VETTER <fe Co., Leert van beroep verzuimen, en ook hun aanko mende jongens en meisjes moeten er heen. Dringend verzoeken wij onze leden, door persoonlijke opwekking van de belangheb benden, hiertoe mede te werken. Wie kosteloos in zijn onmiddellijke omge ving niet wil zien hoe guldens kunnen worden verdiend, waar nu nog geen dubbeltjes wor den gemaakt, zal zijn buurman zien voor gaan. Nog eenige lessen zullen worden gegeven hierbij zal een zeer belangrijke en voordeelige koudegrondscultuur, namelijk de aardbeien- teelt, worden onderwezen. Bijna'geen enkele bouw is zóo voordeelig als deze en aan goede aardbeien bestaat te Amersfoort nog groote behoefte. De handelaren vragen er om, want de aangevoerde vruchten komen zelden frisch aan. Late vorst of andere oorzaken kunnen wel eens teleurstelling brengen; maar bijna altijd is de opbrengst van den aarbeienteelt zeer hoog. Opbrengsten van f 4 i f 5 per vierk, roede of 14 M2 zijn gewoon, en zelfs het dubbele is niet zeldzaam. De aardbeienteelt geeft vroeg geld. In het groot gedreven, geeft hij geld aan groote gezinnen, waar vele handen met plukken kunnen helpen maar ook is hij zeer loonend voor het kleinere gezin, omdat in vrij korten tijd heel wat vruchten kunnen worden ge plukt. Nu de veiling gemakkelijk gelegen heid zal bieden voor den afzet, bevelen wij den aardbeien-teelt ten zeerste aan. Eind Juli, begin Augustus, is de planttijd. H o e men moet planten, leert de tuinbaas bij de eerstvolgende wandellessen. Vooral de grondbewerking en de bemesting zijn van veel belang. Ieder moet weten hoeveel grond hij met deze vrucht kan beplanten; doch een proef van eenige roeden achten wij niet gewaagd. De aanleg is goedkoop. De keuze van de soorten is van veel belang. In den proeftuin worden verscheidene roeden van verschillende soorten aangelegd, doch het meest van de soort Laxton-noble, welke voor den handel het meest geschikt is. Wie andere soorten verlangt, bespreke dit met den tuinbaas. Wij zullen trachten de Laxton-noble in ruime hoeveelheid aan te koopen en tegen den kostenden prijs aan de leden verschaffen. Per roede zijn 100 planten noodig, per M2 ongeveer 7 planten. Ten slotte wijst het Bestuur op de gele genheid, ook dezen winter deel te nemen aan den 2-jarigen tuinbouw-wintercursus en nogmaals op het groote voordeel, dat teelt onder glas geeft. Ook doet het nog een enkele mede- deeling betreffende de fruit- en groenten- veiling. Elke nieuwe veiling maakt in het begin een moeilijken tijd door, hetgeen vooral het geval is bij te geringen aanvoer. Door iederen teler kan naar de veiling worden aangevoerdmen make daarvan nu een ruim gebruik. Vooral ook zij, die in deze omgeving zich toeleggen op de boonen-cul- tuur, zenden er allen hun producten heen. Een reglement wordt, op aanvrage aan den Secretaris (Schimmelpenninckstraat 41) toegezonden of is aan de veiling verkrijg baar. De tijdstippen van openstelling zullen in de plaatselijke bladen worden bekend ge maakt. Het ligt in de bedoeling, voor deze vei ling een afzonderlijke vereeniging te vormen van telers, zulks in verbinding met vereeni- gingen uit de omgeving. Van ganscher harte hopen we, dat zij die nu toch al wel lang genoeg de kat uit den boom hebben gekeken, zullen toetreden als lid en ter harte zullen nemen de woorden van het Bestuurglas-cultuur geeft dik wijls arbeid in den tijd waarin het werk nu stil ligtin de tuinbouwstreken kent men zelden langen tijd van werkloosheidpro ductie geeft welvaart op elk gebiedt. De heer A. Renes was met f 1199 minste der 9 inschrijvers voor het maken van een nieuwe schoeiïng aan de zeesluis en twee schoeiïngen met bijbehooren aan de Rasse- beekersluis bij Nijkerk. Het werk is hem opgedragen. Een schoorsteenbrand, hedenochtend in het perceel Soesterweg 165 ontstaan door aanzetting van roet, werd nog intijds door agenten van het politie-posthuis met behulp van buren gebluscht. Aan het hoofd-bureau van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen een doublé-gouden armband, een fantaisie broche, een fietspomp en een oliefleschje, alle op den openbaren weg gevonden. Door de politie is hier een minderjarige jongen op straat zwervende aangetroffen. Hedenochtend is hij naar het ouderlijk huis te Arnhem geleid. Wij zijn slechts verantwoordelijk voor onze eigen daden die van anderen kunnen, zelfs zonder boos opzet, ons nochtans veel leed veroorzaken. tXit den Omtrek. Naar aanleiding van het door den Gemeen teraad van Barneveld genomen besluit tot het bouwen van een overdekte eiermarkt aldaar, ter lengte van 42 M. en ter breedte van 15.30 M„ hebben de gezamenlijke eieren- kooplui, die geregeld de markt aldaar be zoeken, zich tot het Gemeentebestuur ge wend met verzoek, aan dit besluit geen uit voering te geven, aangezien h. i. de ruimte onvoldoende zal zijn. Weldra zal nu door B. en W., bijgestaan door de marktcommissie, een vergadering worden gehouden, waartoe ook bovenge noemde kooplui een uitnoodiging zullen ont vangen en mocht alsdan blijken, dat de zich steeds meer uitbreidende eierenhandel be hoefte aan nog meer ruimte heeft, dan zal aan den Raad worden voorgesteld het vroe ger genomen besluit in te trekken en tot het bouwen van een nog grootere eieren- markt over te gaan. Dr. A. Kuyper is Dinsdag gekozen tot lid van de Eerste Kamer der Staten-gene- raal voor Zuid-Holland met 43 van de 74 stemmen. De politieke verhouding in de Eerste Kamer is door de jongste verkiezingen van 32 rechts tegen 18 links geworden 31 tegen 19 links. Nederland telde op 1 Januari j.l. 1080 scholen met den Bijbel met 170548 leerlin gen en 3905 onderwijzers en onderwijzeres sen. Gemiddeld wordt elke school getaxeerd op f 10 000. De totale waarde is dus f 10 800 000. In 1912 werden aangemunt f5000000 aan 5-guldenstukken f400 000 aan kwart jes f400000 aan dubbeltjesf 50 000 aan 272-centstukken f 25 000 aan halve centen. Waar zijn die millioen 5-guldenslukken gebleven Men ziet er maar zelden een. Van een zeer bevoegde zijde verneemt de »N. Rt. Ct.«. dat een heel groot gedeelte van de in omloop gebrachte vijfguldenstuk ken die trouwens sedert den aanvang geen gewild muntstuk zijn gebleken in het grensverkeer naar Duitschland is ver dwenen. De nieuwe, zoogenaamd vierkante, stui versstukken komen einde dezes jaars in cir culatie. Van Maandag 18 tot en met Zaterdag 23 Augustus a.s. zal te 's-Gravenhage het twin tigste Wereldcongres voor den vrede plaats hebben. Dit congres werd sedert 1889 bijna jaarlijks in een der groote steden van Europa of Amerika gehouden en heeft zich steeds mogen verheugen in de sympathie en de belangstelling van het land, waarin het bij eenkwam en van de autoriteiten onder wel ker zedelijke bescherming het stond. Onder, de congressen der laatste jaren zijn die van Luzern in 1905, van Milaan in 1906, van Londen in 1908 en van Stockholm in 1910 als bijzonder geslaagd te noemen, zoowel wat betreft de innerlijke resultaten van het congres als de hartelijkheid der ontvangst, die aan de deelnemers werd geboden. Sedert het oogenblik, dat de opening van het Vredespaleis in 1913 was verzekerd en geheel Nederland zich opmaakte omtereere van dit feit het land, waarop wij allen trotsch zijn, zoo aantrekkelijk mogelijk te toonen sedert dat oogenblik stond het ook vast, dat in 1913 het jaarlijksch Wereldcongres voor den vrede, thans het twintigste in de rij zijner voorgangers, te 's-Gravengen moest worden gehouden. Immers, het is de ge dachte die aan de vredescongressen het aan zijn heeft gegeven, welke in het Vredespa leis is belichaamd, en het is de overtuiging, dat Den Haag, als de residentie van het bevoorrechte land, gelijk ten opzichte van internationalen recht en rechtvaardigheid Ne derland mag heeten, welke Stead haar deed aanduiden als de hoofdstad der wereld en Carnegie haar bestemming als de plaats, waar het Vredespaleis diende te verrijzen. Het Wereldcongres voor den vrede heeft zich ook in Nederland in veler steun mogen verheugen. Het staat, onder de hooge be scherming van Z. K. H. den Prins der Ne derlanden, wordt gepatroniseerd door een Eere-comité, waarin de Regeering en de voornaamste autoriteiten van het land zoo wel als die op het gebied van het internatio naal recht zitting hebben, naast de vertegen woordigers van den godsdienst en de eerste mannen op het gebied van handel, nijverheid en wetenschap. Het is voorbereid door een uitgebreid comité, hetwelk in de ruim 200 namen, die het omvat, een bewijs geeft van de sympathie die allerwege heerscht jegens de vredesbeweging, welker er recht op heeft, juist in dit jaar een bijzondere uiting te vragen. Een hoogst zeldzaam jubilee hoopt 18 Juli Anna Stiasny te kunnen herdenken. Zij wordt dan niet alleen 100 jaar, doch is dan tevens onafgebroken 66 iaar in dienst bij de familie Bleich ,te Weenen, wier zooveelste nakome ling, juffrouw Paula Taglang, het familiestuk liefderrijk verpleegt. Zij is de dochter van arme boerenlieden uit Racin in Boheme en stond reeds vroeg alleen op de wereld. Met haar vijftiende jaar ging zij dienen. Na een aantal diensten in de provincie gehad te hebben, kwam zij ten slotte naar Weenen, waar zijn in 1847 bij professor Bleich in dienst trad. Diens familie heeft zij tot haar 95ste jaar trouw gediend. In het ge heel heeft zij dus 80 dienstjaren achter den rug. Een zonderlinge specerij. Van de Um- belifere ferula asa foetida, een plant uit de steppen van Centraal-Azië en Perzië, komt een soort hars in den handel, dat in den volksmond »duivelsdrek< heet. Deze lieflijke benaming dankt het aan den bitteren smaak en walgelijken knoflookreuk. In het Oosten speelt het echter een belangrijke rol. Vol gens dr. Heinz Weiten komt daar geen stuk vleesch op tafel, dat er niet eerst mee inge wreven is, om het naar knoflook te doen ruiken. Ook in Europa was het een honderd- vijftig jaar geleden een geliefde specerij. In Frankrijk behoorde het tijdens het ancien régime tot den goeden toon, de soepborden met ferula in te wrijven. Men beweerde, dat daardoor de soep krachtiger smaakte. Ook als geneesmiddel werd duivelsdrek veel ge bruikt. Reeds Hippokrates (5de eeuw voor Chr.) vermeldt het »sylphionc, zooals het ferula-hars genoemd werd, als geneesmiddel. Vooral bij kramp, nervositeit, enz. werd het aangewend. De moderne therapie wil er echter niets meer van weten. Alleen de vee artsen gebruiken het nog bij paarden, die last hebben van koliek of spoelwormen. OPENBARE LEESZAAL Beukenlaan 2. Vrye toegang voor ieder boven 18 jaar. Couranten Vakbladen Tijdschriften Boeken Adresboeken. UITLEENBIBLIOTHEEK. AHERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. O. TAN WELBEBEN baroa KEN HE BS) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Credieten. Coupons. Deposito's. Effecten. Incasseerfng van Wis sels en Quitantiën, Vreemd geld. Wissels op Binuen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgba?:: te zijnen kantore. Auskunft über Erlangungin absentia, sub W 5106 durch Daube Co., Berlin, S. W. 19. aan den Leusderweg. Bij het begin van den nieuwen cursus (2 Sept. a.s.) kpnnen op bovengenoemde school zoowel Meisjes als Jongens toegelaten Ouders, die voor hun kinderen toelatiug verlangen, gelieven zich daartoe aan te mel den aan het schoolgebouw, by roorkenr op Maandag 14 en Dinsdag 15 Juli a.s. tusschen 9 en 12 of 2 en 4. Uitstekende gelegenheid tqt koffie drinken aangeboden in net gezin, waar reeds een paar jaar meerdere scholieren zyn. Brieven onder no. 107 aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9 Mevrouw Dr BULL NACUENIUS, Oranje Nassaulaan 46 te Amsterdam, zoekt tegen half September een flink v. g. g. v., ook goed kunnende werken. Loon f 180.— (incl. waschgeld). ter opleiding Lagere aete teekenen. Privaatlessen, hand- en lg ut eekenen, styleeren en ontwerpen, kunstgeschiede nis, enz. Spreekuren Woensdag en Zaterdag 2 tot 9 n.m. Mej. A. M. GEER1TS, leerares M. O., Ma. Lange Bergstraat 11, Amersfoort. verkrijgbaar ARNHEMSCHEWEG 42. 12 flacous van 1 pond f 0.60. 8 1 -0.65. 4 n 1 n -0.70. BllflIMSïIHO. De ondergeteekenden, vormende het sub comité voor AMERSFOORT der vereeni ging »Reisbelastingc, veroorloven zich de vrijheid, allen die op reis gaan, hierbij drin gend te verzoeken een kleine gift af te zonderen voor hen, die om gezondheids redenen naar buiten moeten en niet kunnen gaan door gebrek aan de noodige middelen. Vragen wij allereerst steun aan hen die reisplannen hebben, ook van de niet-reizenden zal elke gift dankbaar aanvaard worden door: Mej. D. A. S1DDRÉ, Muurhuizen 99. Mevr. GRONEMAN—Doornbos. Utrechtscheweg 10. Mevr. KNOPPERS —Van Eijbergen, Weverssingel 7. Distill. Wijnen. Likenren. Lieve Trouwe-kerkhof, AMERSFOORT. Frangcli, Fransche Handelscorrespondentie, Dnitsch, Duitsche Handelscorrespondentie, Engelsch, Engelsche Handelscorrespondentie, Italiaansch, Spaansch, Deensch-Noorscb, Zweedsch, Russisch, Latijn, BOEKHOUDEN (examen-cursus en cursus voor winkeliers en ambachtslieden), enz. door middel van de schriftelijke cursussen van het Bureau lot publiciteit tan wetenschappelijk nieuws, Singel 276 te Amsterdam. Wetenschappelijke leidersdr. A. A. FOKKER, leeraar aan de Handelsschool te Amsterdam, en dr. J. M. HOOGVLIET, privaat-docent aan de Universiteit te Utrecht, en andere docenten van naam. Ook examen-cursussen en leergangen, voor beginners zoowel als voor meergevorderden. Vraagt onzen gratis-prospectus. De meeste cursussen duren een jaar. Succes verzekerd. A WACHENHIEMER/0.80 NIERSTEINER0.90 HOCHHEIMER1.— MARCOBRUNNER1.10 RAUENTHALER1.20 ZELTINGER0.90 BRAUNEBERGER1.10 FERWERDA TIEMAN. Depot te Amersfoort by M. R. N. Oosterveen Langestraat 46, Telefoon 77, Arnh^traat 11

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 3