Ingezonden. Brink, H. Lamtners van Bueren, W. van Es, J. Hogervorst, M. Hoogewoud, H. Huijboom, J. van Huijzen, H. Koster, J. te Kulve, J. Kuyters, J. L. Riem Vis, L. H. Serré,W.J. Siedenburg, D. Vonk, W. Wildeman en J. Wijk, allen te Amersfoort. Niet-bevorderd8 leerlingen, tot de d e r d e klasseJ. van den Brink, E. J. van Dijk, J. H. Goote, L. B. de Groot, G. van Haselen, F. Houbaer, en D. Salo mons, allen te Amersfoort; E. Kuijken, te Baarnen A. L. Hilling, te Harderwijk. Niet-bevorderd: 2 leerlingen. Bij advertentie in dit nummer wordt aan gekondigd wanneer men nieuwe leerlingen kan doen inschrijven voor de Meisjesschool (school A) aan het Plantsoen. Morgenavond wordt in het Militair Tehuis aan de Beekstraat een vergadering gehouden van bewoners van het Beekestein-kwartier om te komen tot een buurt-comité voor de Onafhankelijkheidsfeesten. Er zijn rond 500 uitnoodigingen verzonden aan de bewoners van het stadsgedeelte, dat wordt begrensd door de Beek, Achter Luiaard, Bisschopsweg, Arnhemscheweg en Plantsoen. Bij hun tegenwoordig korps zijn bevorderd tot ie luitenant de 2e luitenants H. G. van Everdingen, van het ie regiment huzaren, J. A. Willinge Brantsma, van het 3e, W. A. M. Westerouen van Meeteren, van het 2e, allen gedetacheerd bij de Rijschool, en R. J. Hinlopen, van het 4e regiment, gedetacheerd bij het ie regiment huzaren. Generaal-majoor A. A. J. Quanjer, inspec teur van den geneeskundigen dienst der land macht, zou in het najaar den dienst met pensioen verlaten. De leeraren der Ambachtsschool brachten Zaterdag een bezoek aan de Eerste Neder- landsche Tentoonstelling Op Scheepvaartge bied, te Amsterdam. Evenals verleden jaar, zal ook thans weer te Amersfoort voor onderwijzers een cursus worden gegeven in de Pluimveeteelt. Hij duurt van 4 tot 9 Augustus en staat onder leiding van den heer H. B. Beaufort, Pluim veeteeltconsulent. De bedoeling van dezen curcus is de on derwijzers in de pluimveeteelt te bekwamen, opdat dezen in hun omgeving de opgedane kennis weer kunnen verspreiden. Deze cursus gaat uit van de V. P. N. en wordt ficancieel gesteund door het Rijk. In het Zondag geëindigde concours-hippi- que op >Houtrust« bij Den Haag werden nog de volgende prijzen behaald springconcours over 14 hindernissen 1 e prijs »Spes«, van luitenant Labouchère, ge reden door luitenant Hinlopen2e prijs Black Paddy*, van dr. Bemelmans, gereden door luitenant Coblijn 3e prijs Perhaps», van luitenant Labouchère; eervolle vermel ding Dreadnought», van den zelfden officiers-springconcours2e prijs Black Paddygereden door luitenant Coblijn; 3e prijs Dreadnought*, gereden door luitenant Labouchère eervolle vermelding Perhaps», van luitenant Labouchère. De wedstrijden van Sport Staalt Spieren, de sport-vereeniging van onderofficieren der bereden wapens, hadden den volgenden uit slag: Zeskamp (schermen, touwtrekken, hoog springen, ver-springen, loopen over 100 M. en loopen over 3 K.M.)ie prijs Wels; 2e Meurs; 3e Van de Wakker; 4e Van Oyen; 5e Van de Plaats, allen wachtmeesters der artillerie; wedloop over 9 K.M.ie prijs Meurs (46 min. 5% sec.), 2e Noest, 3e Van de Plaats, eveneens allen van de artillerie. Aan alle negen deelnemers werd een medaille uitgereikt, daar allen den weg had den afgelegd binnen den vastgestelden tijd van 50 minuten. In de tuinzaal van café Otte werden de met zooveel inspanning verworven prijzen uitgereikt door den Voorzitter, opperwacht meester Duizendstra. Volgde een kameraadschappelijk samenzijn waarbij voordrachten ten beste werden gege ven. Het slot was een zeer geanimeerd bal K. Beem en J. C. den Boer zullen aan staanden Zondag geen van beiden uitkomen in het Nederlandsche zevental, dat den water polo-wedstrijd zal aanbinden met het Belgische zevental. Als eerste nummer van haar nieuw week- programma geeft de bioscoop-maatschappij een hoogst interessant kijkje in een kwee- kerij van alligators, diertjes van 3 maanden en een reuzenbeest van 500 jaaralthans volgens den opnemer van de Gaumont film fabriek. Het is ook hier te doen om de huid, die vooral voor damestaschjes, portemon- naietjes en visite-boekjes zeer gewild is. Een allerdolste film-truc is ..e zien in »Zizi en het diplomatisch incident* waarin, door een verkeerd begrepen telegram een gezant niet op tijd aankomt ten gevolge waarvan een paniek ontstaat aan de Beurs niet alleen de aandeelen dalen, doch ook het geheele reusachtige gebouw slinkt zien- deroogen tot de goudgerokte aankomt en met de aandeelen het Beursgebouw rijst. Robinet, die, om de kleinigheid van 20 millioen te verdienen, hem nagelaten onder beding dat hij binnen vier uur na opening van het testament van zijn zonderlingen oom is getrouwd, een spoed-huwelijk sluit met de telefoonjuffrouw, die zoo welwillend is hem uit den brand en aan de dubbeltjes te helpen, doet de menschen braaf lachen. Niet minder is dit het geval met de zui ver Amerikaansche comedie »Het gestolen medaillon*, dat geenszins gestolen blijkt, doch door de eigenares achteloos is gesto ken in de jaszak van een naast haar in de tram zittenden rechter. Ook Polidor, die, als braaf ridder van de naald, zegeviert in »Zijn eerste duel» omda' hij bij wijze van pantser een ontzaglijk aan tal garenklosjes onder zijn overhemd draagt, en »Een das naar de mode*, lang genoeg om er een paar stevige rustbewaarders mee te knevelen, brengen de lachspieren duchtig in beweging. Het groote nummer is >De kinderhandel» en doet het nobele karakter en den durf uitkomen van luitenant André, die zonder bedenken zich waagt in het huis en onder de handlangers van Croixmort, die gestolen of verdonkeremaande kinderen exploiteert. Vooral de scène waarin André door een gaatje in den muur ziet hoe de kinderen worden mishandeld en afgericht voor bede larij is prachtig van licht-effecten en hoogst spannend is de ontvluchting van het gesto len halfverweesde knaapje langs een tele graafdraad. Het spreekt wel vanzelf, dat Brindejonc des Moulinais de eereplaats inneemt in het Pathé-journaal van het bioscoop-theater aan de Langestraat. Hij deelt met den nieuwen President der Fransche republiek de eer, er zelfs tweemaal in voor te komen. Voor liefhebbers en beoefenaars van de zwemkunst is hoogst belangrijk de Edyson- film, waarop zijn vastgelegd de soms onge looflijk sterkt staaltjes van zwemkunst van leerlingen van professor Corsan. Het groote nummer is »De vier duivels* een spaunend circus-drama in 3 afdeelingen, prachtig geënsceneerd en heel mooi gespeeld door de bekende artisten der Polar-filmfa- briek. In het voorspel ziet men op welke dikwijls zeer hardhandige wijze kinderen worden geoefend voor hun later gevaarlijk beroepin de twee andere bedrijven wordt het drama, waarmee de voorstelling eindigt, van stukje tot beetje opgebouwd. Nauke is daarna weer de held; nu als bezitter, gedurende slechts tien minuten, van een groot vermogen. Juist als hij zijn arme lijke plunje heeft verwisseld voor een cos- tuum naar de laatste mode komt het bericht, dat de suikeroom nog niet dood is, doch >slechts* een beroerte heeft gehad, zooals de notaris in zijn tweede telegram dood-lakoniek seint. >De aangeteekende brief* is een Gaumont- film van de bovenste plank, heel mooi ge ënsceneerd en dol vermakelijk door den ouden kwibus, die zich zelfs vermomt als brievenbesteller om de dame zijns harten te kunnen naderen, doch van een extra koude kermis thuiskomt. »De hond als dief* geeft een reeks staaltjes van buitengewone dierendressuur te zien. »De lachende dame* is een echt komische, door en door Amerikaansche film, die het óok zeer goed doet. De hooibouw, waarbij steeds handen te kort komen, is wel oorzaak geweest, dat gister slechts 19 wagens werden aangevoerd ter kaasmarkt met een gezamelijk gewicht aan kaas van 8200 pond. De prijs was 281/2 tot 3o'/2 cent per pond. De handel was zeer vlug. Veel werd op gekocht door Duitsche groothandelaren, met eerste bestemming voor Kleef. Aanstaanden Maandag de aanvoer is dan tevens grooter komen dc Duitschers terug. Het product is hun buitengewoon meegevallen. Na de geweldige regenbui van gisteravond half vijf is uit den regenmeter hier afgetapt 61 (een een zestig) m. M. Zondagavond omstreeks 8 uur speelden op de Langegracht 6 kinderen met een kar. Vijf kropen er op en éen zou duwen. Dat ging goed tot er werd gekeerd en de kar te water viel. Men kwam toeloopen en had het geluk de kleuters nog intijds op het drooge te brengen, waarbij vooral de brievenbesteller G. Florijn zich verdienstelijk maakte, die de twee kindertjes redde, welke onder de kar waren geraakt. Het geluk klopt bij ieder wel eens aan de deurdoch niet aller, doen te rechter tijd open. Velen ook roepen knorrigHou je stilOfLaat mij met rust I TTit den Omtrek. De Bond van Friesche gezelschappen buiten Friesland zal zijn jaarlijksche >Friezen- dag* dit jaar houden op Zondag 20 Juli te Baarn. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat in de Gemeenten Linschoten long. 1500 inw.) en Snelrewaard (ong. 500 inw.) alle jonge lingen voor de a.s. loting ingeschreven, zijn afgekeurd. In het vliegkamp bij Soesterberg is in tegenwoordigheid van deskundigen door den heer Van Meel een nieuwe, door hem ge construeerde tweedekker met zeer veel succes ingevlogen. Het sterk gebouwde vliegtuig, van groote afmetingen, voldeed zeer ge makkelijk aan den wil van den bekwamen vliegenier, die op aanzienlijke hoogte behen dig manoeuvreerend, zeer de bewondering wekte van de talrijke aanwezigen. Door het ontbreken van het voorhoogtestuur verschilt het nieuwe toestel in zooverre van de ook door hem gebouwde militaire machine, dat de bestuurder er thans geheel buiten zit. Te Utrecht is een begin gemaakt met de slooping der ruïne van het oude Vreeden- burg. De zware muurbrokken worden, nadat eerst de daartegen aangebouwde bouwvallige huisjes zijn weggeruimd, door genie-soldaten met behulp van dynamiet gesloopt. Op de plek waar de ruïne was, zal een overdekte schapen- en varkensmarkt worden gesticht. Uit Zeist wotdt bericht, dat het hotel Parkoord* is verkocht en op het terrein daarvan, aan de Slotlaan, een R. K. kerk zal worden gebouwd. De eerste regelmatige postverzending per vliegtuig is thans ingericht tusschen Gent en Brussel. De afstand heen en terug wordt afgelegd in vijf kwartier. De vliegenier Crombez voorziet in den dienst. Voetbal. 't Was Zondag aardig warm en voor zwemmen heel wat beter weer dan voor voetbal. Hoewel het voetbalseizoen pas in September begint, had H. V. C. een A. W. D. E. C.-combinatie uitgenoodigd. Als begonnen wordt, vertoonen dadelijk beide partijen goed en geanimeerd spel. Van beide kanten wordt vrij goed voetbal ver toond voor doel schijnen sommigen echter nogal eens het hoofd kwijt te zijn. Voor de rust wordt door geen van beide partijen het net gevonden. Na de rust het zelfde spel. Echter is H. V. C. nu wel iets sterker. Brits verricht dikwijls goed werk; ook de nieuwe speler, Hertz, blijkt een aan winst. Geruimen tijd weet éen der backs van de Toerclub de H. V. C.-voorhoede te be dwingen tot eindelijk Nieuburg het eenige doelpunt van den wedstrijd maakt. H. V. C, wint welverdient. Het is een goede prestatie, daar A. W. en D. E. C, beide flinke Westelijke 2e klas- sers zijn. Ajax hield aan den Soesterweg goed ge slaagde serie-wedstrijden, die aanstaanden Zondag worden voortgezet. De Koninklijke familie vertrekt 1 Augus tus van Apeldoorn naar Soestdijk om den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder daar te vieren, en keert 3 Augustus op Het Loo terug. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik u hierbij ondervolgend stukje te willen plaatsen naar aanleiding van het artikel van den HoogEdelGestrengen heer P. S. R. Wolterbeek. Bij voorbaat dankend, hoogachtend uw dw. A. M. KERKKAMP. Geachte heer Wolterbeek, Hoewel in vele opzichten verschillende opmerkingen mijn volle instemming hebben, meen ik toch in een enkel opzicht tegen werpingen te moeten maken tegen uw ar tikel in de »Amersfoortscne Courant* van Donderdag 10 Juli 1.1. Ik meen met volle gerustheid te kunnen zeggen, dat U zich vergist met als reden, die ouders er toe hebben geleid, plaatsing voor hun meisjes op school B te zoeken, niet te willen aannemen, de voorkeur, door hen geschonken aan co-educatie. U zelf zegt geen tegenstander er van te zijn, doch u wilt U neerleggen bij den be- staanden toestand. Ik en anderen wenschen dien toestand verbeterd te zien. Bij de voorstellen tot reorganisatie van het Lager onderwijs hier ter stede is door een plaatselijke vereeniging een openbare vergadering belegd, waartoe ook de leden van de Commissie van toezicht op het Lager onderwijs werden uitgenoodigd. In die ver gadering is aangedrongen op uitstel, ten einde, die plannen ook te kunnen laten be- oordeelen door ouders en verdere belang hebbenden. Ware dit gelukt, dan zou zeer zeker ook de co-educatie-kwestie ter sprake zijn gekomen. Reeds toen ter tijd keurden ik en anderen het af, dat juist die scholen, welke zouden voorbereiden voor Hoogere Burgerschool en Gymnasium (inrichtingen, waar co-edu catie regel is) geen gelegenheid zouden ge ven tot het samenbrengen van jongens en meisjes. We meenden evenwel te staan voor het voldongen feit, dat in dezen, de oude o. i. ongewenschte toestand bestendigd zou blijven. Nadien, eerst enkele maanden geleden, bleek mij, dat bij de inrichting van school B met een enkel detail rekening gehouden was met de mogelijkheid, dat later eventu eel ook meisjes deze school zouden bezoeken. Toen heb ik onmiddellijk stappen gedaan om tot een overgang van meisjes van school A naar school B te geraken en met mij enkele anderen, van wier inzichten ik eenigs- zins op de hoogte was. Ik zelf heb geen vergelijking tusschen beide scholen gemaakt, noch willen maken en betreur het ten zeerste, dat anderen zich hierover op zoo ontactvolle wijze hebber, uitgelaten. Anderzijds betreur ik het, dat U zich hier door hebt laten verleiden om, generalisee- rend, U op weinig vleiende wijze uit te laten over de U onbekende motieven van U onbekende personen. Met de meeste hoogachting heb ik de eer te zijn uw dw. A. M. KERKKAMP. Amersfoort, 14 Juli 1913. VERVROEGDE WINKELSLUITING. Geachte Redactie, Met belangstelling of liever met eenige verbazing nam ik kennis van het in uw blad van 8 dezer voorkomend verslag der verga dering van de Kamer van Koophandel en wel speciaal van dat gedeelte waar in be spreking kwam ons adres aan den Gemeen teraad om een verordening in 't leven te roepen, voor een uepaald sluitingsuur der winkels, welk adres aan genoemde Kamer om advies werd toegezonden. In den aanvang schreef ik reeds, met ver bazing van dit verslag kennis genomen te hebbenwant men komt onwillekeurig tot de slotsom, dat de heeren van dit onder werp niet veel studie hebben gemaakt. Ik wil niet ingaan op de mededeelingen van den Voorzitter dier Kamer, die zeide, dat de beweging is uitgegaan van de groote plaatsen, waar men volgens hem moeite kreeg met de bedienden-organisatie's even min wil ik ingaan op diens madedeeling, dat de kleinere winkelier niet kan mee gaan met het idee winkelsluiting, doch wan neer hij aanvoert, dat sommigen hun zaak willen openhouden om nog eens een gezel lig praatje te kunnen maken, dan vraag ik mij af: is dat nu een advies tegen de ver plichte sluiting. Er is echter meer, dat mijn aandacht trekt en wel dit, dat de Voorzitter zegt, dat win kelsluiting behoort geregeld bij onderling overleg en niet door wet of verordening; dan roept de Voorzitter uit: »We zijn hier toch in Holland en Goddank niet in Pruisen*. Sagen Sie dass wohlwe zijn hier in Holland en nog wel in Amersfoortdoch is dat nu een motief om zich te verklaren tegen verplichte sluiting? Onderling overleg, zegt deze Voorzitter doch ik zou willen vragen is hij dan een vreemdeling in Jerusalem, of te wel Amers foort Weet hij dan niet, dat reeds ettelijke jaren geleden uit de vereeniging »Handel en Nijverheid* een comité is samengesteld, zich noemende het »negenuurs-sluitings-co- mité*. Zoo ja, dan behoeft hij het woord onderling overleg* niet meer te bezigen, want dan weet hij ook, dat, niettegenstaande den reuzenarbeid, welke dat comité heeft gehad, het succes is afgestuit op den onwil van enkele winkeliers. Ik zou hem willen vragenheeft hij nooit gehoord van de actie der slagers hier ter plaatse? Ik veronderstel, dat hem die niet onbekend zal zijn en voor het geval hem dit alles wel onbekend is, kan ik hem geen beteren raad geven dan dezebespreek een en ander eens met den oud-Voorzitter van »Handel en Nijverheid* en ik ben er van overtuigd dat hij dan aanstonds zal moeten erkennen, dat onderling overleg te Amers foort absoluut is utgesloten. Zijn uitspraak als zou een winkelier als ee" minderwaardige worden beschouwd, snap ik niet en nog minder wat dit heeft te maken met ons adres voor verplichte sluiting. Nota bene ons adres was slechts enkele dagen ingezonden, of er volgde ook een ongeveer gelijkluidend adres van de ver- eenigingen >De Hanze* en »Handel en Nijver heid*. I

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2