Zaterdag 2 j@j| Augustus 1913. No. 8295. 62e Jaargang. Op reis- Aan ile Burgerij. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" hoofd-redacteur F. J. FHSDEHIEB, AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post /1.15. Advertentién i—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officicftle- en ontelgenlngs- advertentiCn per regel 15 cent Reclames 13 regels Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentifin van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTZGRAOBT O. Postbus 9. Telefoon 19. Aan onze abonné's die tgdeljjk elders, binnen- dan wel buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage, en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tjjdens hun uitstedigheid zich verzekeren. kennisgevingen; De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, dat een door R. CJBELS ingediend verzoek, met byla- gen, om vergunning tot het plaatsen van een gasmotor van 11 P.K. van het drijven van een dynamo van 65 volt, 80 ampère, ter opwekking van electriechen stroom voor het geven van bioscoopvoorstellingen in het perceel alhier Selegen aan de LaDgestraat No. 129, bij het Ka- aster bekend onder Sectie E. no 3884, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Vrijdag den 15 Augustus aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven 0111, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inVichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgenB de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden z\jn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeÜDg toe te lichten. Amersfoort, 1 Augustus 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA, loco-Secr. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat by hun be sluit van heden aan H. R. VISSER en zijne recht verkrijgenden ingevolge art. 8 der Hinderwet vergunning is verleend tot het oprichten van eene slachterij en rookerij op het perceel alhier gelegen aan de Langestraat, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort sectie E no. 4032. Amersfoort, 26 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Do Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA, loco-Secr. Het Dagelijksch Bestuur van het comité voor de hier op 9 en 10 September te hou den feesten ter herdenking van Neerland's herstel als onafhankelijke natie ziet zich tot zijn leedwezen verplicht, uw beslissing in te roepen. Het herinnert, dat het zich niet opwierp om ook hier ter stede het Onafhankclijk- heidsfeest te doen vieren, doch dat het in de openbare vergadering, 18 November 1912 m >Amicitiac gehouden, daartoe werd aange zocht. Met toenemend genoegen heeft het zich gekweten van zijn taak, omdat het telkens meer medewerking mocht ondervinden.Velen zijn bereid, persoonlijk deel te nemen aan den optocht en de kosten daarvan zelf te dragende belangstelling voor de volks spelen is zóo groot, dat voor 7 nummers de aanmelding reeds moest worden gesloten, ofschoon de termijn van aanmelding werd opengesteld tot 15 Augustus. Ook de acti viteit der buurt-comité's is verblijdend. Aan den anderen kant mocht het comité van de moer welgestelden niet die mede werking ondervinden, welke het alle reden meende te hebben, te mogen verwachten. Het is niet mogelijk, een feest voor te bereiden en het te geven zonder dat beschikt kan worden over voldoende geld. De inzamelingen nu hebben opgebracht even f 1800, de Gemeente verleende een subsidie van f 1000, zoodat het comité te be schikken heeft over f 2800. Met inachtneming van de grootst mogelijke zuinigheid is echter noodig f3360, waarvan alleen f 1000 voor het feest voor de 4000 leerlingen der openbare en bijzondere Lagere scholen. Er is dus een tekort van ongeveer f500. De toevallige baten aan entree's geheel afhankelijk van het weder moeten blijven aangewend voor onvoorziene uitgaven. Aanvankelijk was het plan, een garantie fonds te vormen, ten einde een m o g e 1 ij k tekort te kunnen dekken. Nu er echter stellig een tekort zal zijn, acht het comité zich niet verantwoord, aan enkelen te verzoeken, deel te nemen in zulk een garantie-fonds. Het comité zal geen gebruik kunnen maken van den in den Raad aangeduiden weg om nóg een bedrag uit de Gemeente kas te ontvangen, omdat de Oranje-vereeni- ging een subsidie geniet voor hare feesten en zij niet gerechtigd is, dit subsidie aan te wenden voor andere doeleinden wanneer zij zelve geen feest viert. In de jongste Raadsvergadering heeft men, toen het verleenen van het Gemeente-subsi die ter sprake kwam, gemeend, zich op on welwillende wijze te mogen uitlaten over een eventueele feestviering ook hier ter stede. Minder de gesproken woorden dan wel het feit, dat geen enkele stem in de Raadsvergadering zich heeft verheven tegen de voorstelling als zou deze feestviering aan de burgerij worden opgedrongen, heeft het comité ten zeerste gegriefd, te meer, waar overal elders juist van bovenaf een woord van bemoediging en opwekking werd ge sproken. Toch wenscht het comité nog niet te wijken voor de critiek. zooals die thans in het openbaar is uitgesproken. Immers er zijn reeds vele voorbereidende maatregelen getroffen en reeds velen (o.a. deelnemers aan den optocht) hebben zich belangrijke uitga ven getroostdaarmee behoort het comité rekening te houden. Het wenscht thans een onomwonden uit spraak van de burgerij en het legt in haar handen de beslissing. Wenscht deze een feest, dan geve zij daar van blijk door uiteriijk 7 Augustus het tekort, zooals zich dit thans laat aanzien, ter beschikking te stellen van het comité. Dit tekort bedraagt thans f400, omdat f ioo bereids is toegezegd. Is dit bedrag van f 400 uiterlijk 7 Augus tus niet bijeen dan is dit een bewijs voor het comité, dat de inwoners van Amersfoort geen feest wenschen. Het tot dusver ontvangene zal dan, na aftrek van de onvermijdelijke reeds gemaakte kosten, zooveel mogelijk worden terug ge geven aan hen, die bijdroegen. Wil men een feest dan teekene men op de lijsten, die van aanstaanden Maandagoch tend tot en met Donderdagavond liggen in alle boekwinkels, alle café's en vele winkels. Men behoeft, niet tc teekenen voor een groot bedrag, Het zou integendeel het comité veel aangenamer zijn, dat zeer velen tee kenen, dan dat enkelen in hun mildheid het tekort zouden aanzuiveren. Uit het teekenen op die lijsten ziel het comité of men zijn pogingen al dan niet op prijs stelt. Voor het Dagelijksch Bestuur, mr. a. van TRAA, Voorzitter. P. J. FREDERIKS, ie Secretaris. VACANTIE. Wij leven in den tijd der vacantie, die onderwijzers gelegenheid geeft om uit te rusten van hun moeilijken arbeid en krachten te verzamelen om straks hun taak weer op te nomen in den tijd, die voor de jeugd brengt dagen van vrijheid en genot. Met groot verlangen wordt de vncantio reeds lang te voren door de kinderen te gemoet gezien en eindelijk met gejuich cn gejubel verwelkomd. Of ze evenwol altijd brengt hetgeen ze belooft? Of ze niet heel dikwijls een wrangen nasmaak heeft; of ze niet vaak oorzaak is, dat onderwijzers en op voeders haar betreuren, en dan de wensch bij hen opkomtwas er maar geen vacantie geweest Hoc menigmaal ook hebt gij van do kinderen zeiven gehoord gelukkig, dat de vacantie uit is, dat we weer naar school kunnen gaan. Toch z\jn de onaangename, nadeelige ge volgen niet aan de vacantie te wijten, maar aan de wijze, waarop z\j wordt gebruikt. De vacantio brengt den kinderen vrijheid, ja, van gewone bezigheden. En dat is ook goed, want de boog kan niet altijd gespan nen blijven en er zijn nog zooveel andere dingen, die de kinderen aangenaam en rustig bezig houden en hun ten goede komen. Elk kind tracht zoo graag naar hooger, wil zich zooveel in het een of ander ontwikkelen dat ligt in zijn natuur, die steeds vooruit wil. Helpt gij de kinderen in de vacantie daarmee voort, gij zult uw moeite en uw tijd niet beklagenhet kind vindt de vacantie dan een verrukkelijken tijd, omdat hij dien voor zijn liefhebberij mag gebruiken, waar voor hem anders de tijd ontbreekthij weet niet van verveling, want hij is steeds bezig en voelt zich vrij, omdat hij arbeid heeft naar eigen keuze. Daarom is het van zoo groot belang als de ouders weten waarmee en hoe zij hun kinderen zullen bezighouden. Sommige kin deren bezitten zelf de gave om hun tijd prettig door te brengenmaar dit is aan weinigen gegeven. Het meerendeel moot men voorthelpengelukkig als men er in slaagt, hun prettige, afwisselende bezigheden te verschaffen. Later zien zij met genot terug op zoo'n heerlijken vacantietijd, vooral als zij dan dc vruchten van hun vrijen arbeid weer beschouwen of aan anderen kunnen toonen. Vele ouders, die over ruime middelen beschikken, gebruiken deze om met hun kinderen de vacantie elders door te brengen cn gaan met hen naar buiten of op reis. Een schoone gelegenheid ter ontwikkeling de jonge stedeling leert dingen kennen, waarvan hij wel in zijn schoolboeken gehoord en gelezen heeft, doch die hij nooit anders dan in beold zag. Heeft hij oog voor de natuur, wat leert hij daar niet veel. Hoe valt hem de verscheidenheid van dieren op; met welke bewondering staart zijn oog op de vele verschillende planten en bloemen hoe treft hem do rijkdom, die hem overal omringt. Zal dat alles hem niet aansporen tot zoeken en vinden van meer natuurschatten cn zal hij daardoor niet als van zelf zich ontwikkelen En op reis geen groote reizen, maar kleine uitstapjes welk een heerlijke ont spanning voor de jeugd, andere plaatsen te fcrêzoeken, merkwaardigheden van andere steden te zien, ander natuurschoon te aan schouwen, bosch en hei te doorwandelen, langs rivier of strand tc trekkenwat schoone gelegenheid om de kennis uit te breiden, den gezichtskring te verruimen en do be langstelling der kinderen op te wokkon. Somtijds wordt de vacantie geheel of ge deeltelijk door de kinderen doorgebracht bij familie of vrienden; anderen weer gaan met vacant!ekolonies mee om enkoio gelukkige, heerlijke dagen te genieten. Dat zoo'n genotvolle tijd toch onaange naam kan zijn in de gevolgen, leert de ondervinding maar al te vaak. Buiten do vacantie is het kind gewend aan stellige orde aan dc vaste opeenvolging zijner bezig- hedon en daarbij voelt het zich volkomen tevreden en rustig. Zoodra die vaato orde wordt verstoord, weet het niet moer wat het moet doen het mist zijn geregelde bezig heden en heeft nog geen zelfstandigheid ge noeg om zelf zijn dagolijksche bezigheden te regelen. Het heeft te veel behoefte aan leiding om die te kunnen ontberon en wan neer de schooldeur is gesloten, moeten dus de ouders do taak der school overnemen en do dagorde der kinderen regelen, 't Spreekt van zelf, dat wc daaronder niet verstaan dat hun gewone lesuren moeten doorgaan, maar cr moet gezorgd worden voor oen prettige afwisseling van plichten en vermaken. Daaren boven, als do ouders die regeling niet zelf in handen nemen, dan klinkt uit den mond der kinderen; »ik weet niet wat ik*moet uitvoerenwat zal ik nu toch guan doen Zegt vader of moeder dan Wel, ga wat lezen of een spelletje doen, of wat bouwen» dan is hot al heel gauw: »neon, danr heb ik geen zin in«, of: >ik heb 't pas gedaan», waarmee het kind duidelijk te kennen geeft, dat de vrijheid om zelf zijn bezighedon te bepalen voor hot kind een te groot voorrecht is, waarvan hot geen gebruik- weet to maken en dat een vaste orde en een oordeelkundige leiding voor het kind behoefte zijn. Do vacantie eischt van ouders en van allen, die zich in dien tijd met kinderen bezighouden, dubbele inspanningen dubbele zorgen, omdat zo dan den geheelen dag door het jonge volkje omringd zijn. Wie niet go- heel met de jeugd meeleeft, niet in haar op gaat, niet zich kan verplaatsen in hun den ken, voelen en begrijpen, kan de jeugd geen waar genot bereiden. Velen denken den kinderen genoegen te doen door hun vermaken boven hun leeftijd te vergunnen. Anderen laten hun kinderen dien tijd doorbrengen bij vrienden of familie, wier leefwijze veel weelderiger is dan zij thuis gewend zijn. Die vriondon moenen vaak den kinderen recht veel genoegen te doen door hen met vermaken en uitgaan als het ware tc overstelpen of door hun allerlei speelgoed en moois te koopon. Zulke vrienden doen hun meer kwaad dan goed zij maken het jonge volkje ontevreden mot het eigen thuis. Spoedig toch vinden zij hot bij vreemden alles beter en prettiger dun bij hun ouders en maken het zich/elven en de hunnen lastig en onaangenaam. Gelukkig als het daarbij blijft en ze eindelijk inzien, dat zo zich toch weer in hun gewone levens wijze moeten schikkendoch wat moeilijke strijd kost het den kinderen en hoeveel berouw over al hot verdriet, dat zij hun ouders hebben aangedaan. Indien gcstichtshoofden en pleegouders en ouders en opvoeders eens hun ervaringen meedeelden van hetgeen do vacantie, elders doorgebracht, aan vele kinderen kwaad doet, dan zouden wo misschien niet kunnen ge- looven hoeveel nadeel aan menig kind naar lichaam en ziel wordt toegebracht door ver keerde liefde en goedheid, door niet tot het kind af te dalen, maar door het tot zich op te heffen en het boven zijn Isoftijd te be handelen. Wie zich wijden aan dc opvoeding van kindoron weten, dat heel dikwijls do vacantie meer afbreekt dan in een jaar hebben opgebouwd. Niet alleen moet dan weer van voren aan begonnen worden, maar dit begin is zooveel te moeilijker, omdat hot kwaad, dat men meende overwonnen te heb ben, veel meer uitgebreidheid verkregen en veel vaster wortelen geschoten heeft. Ouders, die, om welke reden dan ook, de opvoeding van uw lievelingen aan anderen hebt toevertrouwd, bederft toch niet het goede, dat in uw kinderen is gebracht, door hen in de vacantie, als gij zo bij u hebt, te vertroetelen en toe te geven. Als gij dien opvooders uw vertrouwen hebt geschonken, toont dat dan ook door uw kinderen thuis in den zelfden geest te be handelen als er buiten dc vacantie met hen wordt omgogaan. Dan werkt gij met die op-

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1