Stadsnieuws. Gemengd nieuws. is rechter in zijn eigen zaak, nl. dat het zijn eigen beslissing is, waarom het gaat Wij erkennen, dat de zaak zeer moeilijk ismaar niet voorbij gezien mag worden, dat het niet voldoende is indien gehandeld wordt naar het beste weten van den ambte naar er behoort ook bij het publiek de overtuiging te bestaan, dat bij elk verschil van meening een onpartijdige uitspraak is te verkrijgen. Het bestaande stysteem kan die overtui ging niet schenken er wordt te veel macht gelegd in de handen van een ambtenaar, die, hoe consciëntieus ook, toch altijd feilbaar is. En het is de groote verdienste van baron Van Dedem, zelf belastingambtenaar en die dus den gang van zaken in deze bij onder vinding kent, de aandacht te hebben geves tigd op deze leemte en zelf liever zijn be trekking te hebben opgeofferd dan de ver antwoordelijkheid daarvoor te blijven dragen. Al geldt zijn bezwaar in hoofdzaak het Atnsterdamsche systeem van geheime inlich tingen, in zijn schrijven aan den Amsterdam- schen Raad wordt toch tevens de aandacht gevestigd op de groote macht, gelegd in handen van ambtenaren, ten opzichte van wie het publiek feitelijk weerloos staat. Dit toch is in een rechtssaat een niet te verdedi gen toestand. En de zelfde leemte bestaat niet uitsluitend ten opzichte van den Ge- meentefiscus en den belastingschuldige, ook ten opzichte van sommige Rijks-belastingen bestaat deze evenzeer, o. a. bij de Bedrijfs-, de Vermogens- en de Successiebelastingen. Bij deze objecten verkeert de Rijks-fiscus ongeveer in de zelfde moeilijke omstandig heden als de Gemeente-fiscus ten opzichte der inkomsten; er ontbreekt dikwijls een aanwijsbare en bewijsbare grondslag; de ambtenaar moet dan een schatting doen, welke uit den aard der zaak zeer feilbaar is. De Raden van Beroep, aan wier beslissing de reclames in deze worden onderworpen, verkeeren in ongeveer gelijke omstandighe den als de Gemeenteraden ten opzichte van Gemeentebelastingenzij moeten te veel af gaan op inlichtingen hun verstrekt door den ambtenaar, die den oorspronkeiijken aanslag heeft berekend. Het veelal gevolgde stelsel om den reclamant den dikwijls zeer moei lijk te leveren bewijslast op te leggen van de onjuistheid van den oorspronkeiijken aanslag, veroorzaakt een gevoel van rechts onzekerheid, die verderflijk is en geeft aan leiding tot de meening, dat tegenover den fiscus geen recht is te verkrijgen. Dit toch is een zeer vicieuse toestand. Het spreekt van zelf, dat wij geen be schuldiging uitspreken tegen de ambtenaren, beiast met het opmaken van de aanslagen wij nemen aan, dat zij daarbij handelen naar hun beste weten. Maar dit neemt niet weg, dat ook de allerbesten kunnen dwalen en dat een regeling, welker goede werking af hankelijk is van de eerlijkheid en de be trouwbaarheid aan éen zijde, niet het ver trouwen kan genieten van het publiek, dat terecht aanspraak maakt op een geheel onpartijdige behandeling van de zijde der overheid. En al is bet noodzakelijk, dat zij zich, ook in het belang van de eerlijke belasting schuldigen, beschermt tegen onduikingen en onjuiste aangiften, haar waardigheid laat niet toe, dat zij zich verrijkt met iets, dat haar volgens het strengste recht niet toekomt. Het is een ernstige leemte, waarop baron Van Dedem de aandacht vestigde, een leemte, die, al is zij moeilijk geheel aan te vullen, toch vereischt, dat zij ernstig onder de oogen wordt gezien. In de Luthersche kerk wordt aanstaanden Zondagochtend geen godsdienstoefening ge houden. In de Remonstrantsche kerk hoopt voor te gaan ds. W. J. C. Ort, uit Aardenburg. De Koningin en het Prinsesje zullen mor gen van Het Loo terugkeeren naar Soestdijk. In bet artikeltje in bet vorige nummer om trent de wijzigingen bij de Wet van 20 Juni 1913 aangebracht voor aangiften bij den Burgelijken Stand deelden we mee, dat als >aanteekendagc zijn aangewezen de Dins dag en de Woensdag. Dat is niet juist voor Amersfoort. Aan de Gemeentebesturen is vrijheid ge laten, een of meer dagen aan te wijzen en als »aanteekendag« is voor Amersfoort be houden Donderdag, des ochtends van 10 tot 11 uur. Het Dagelijksch Bestuur van het buurt- comité voor de Utrechtschestraat is gister avond saamgesteld als volgtL. J. Krook, Voorzitter; W. R. Schwemmer Jr., Secre taris; en J. Kool, Penningmeester. Mejuffrouw H. A. C. E. de Reede be haalde de akte Engelsch Lager onderwijs, mejuffrouw A. S. van Weelderen de akte Fransch Lager onderwijs en mejuffrouw H. M. Bots de akte Handteekenen Lager onder- De heer G. J. Annegarn verwierf de Mid delbare schoolakte Boekhouden. De bij de korpsen hier in garnizoen nieuw benoemde officieren, herkomstig van de Kon. Militaire Academie, worden Zaterdag beëedigd en in functie gesteld. Nog even herinneren we aan de tentoon stelling van leermiddelen, gebezigd bij den pluimvee-cursus, welke morgen (Vrijdag) in »het Boompje* is te bezichtigen. Programma van het concert in Amicitia bij gunstig weder aanstaanden Zondagavond te geven door het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, Directeur de heer G. Bikkers; x. Marche des Dollars, Allier. 2. Ouverture »La Sirène», Auber. 3. Calanthe, Waltzer, Holzmann. 4. Grande fantaisie sur des motifs de 1' opera »Le Trouvère*, Verdi-Van Aaken. 5. Ouverture »Raymond«, Thomas. 6. Sextuor de 1' opera »Lucie de Lammermoor*. Donizetti. 7. a. Reigen, Popper-Rehl. b. Danse Annamite, Maquet. 8. Elektrische Funken, groszes Potpourri, Hause. Slechts bij bulletin konden we Dinsdag meedeelen. dat »Amersfoort's Mannenkoor* dien dag in den Nationalen zangwedstrijd te Renkum den eersten prijs en twee eereprij- zen behaalde. Het telegram had bijna vijf kwartier noodig om van Renkum te Amers foort te komen. De prijs werd toegekend met 121 punten een zeer mooi succes voor de zangvereeni- ging, die 5 Juli 1907 werd opgericht, en toen ze hier omstreeks 10 uur terugkeerde, feestelijk werd ontvangen en met de muziek der Harmonie aan het hoofd naar het ver- eenigingslokaal werd geleid. Bij de schietwedstrijden op »Ockenburgh«, bij Loosduinen, behaalde de 5e brigade infan terie gister met 401 punten den 2den prijs, een zilveren medaille (de ie werd gewon nen met 406) en het ie regiment huzaren met 124 punten eveneens den 2den prijs ook een zilveren medaille (de ie werd ver overd met 126 punten). Voor de beker-competitie van den Ned. Voetbal Bond hebben zich weer opgegeven Quick en H. V. C. De R. K. kiesvereeniging Recht en orde*, wier Statuten werden herzien, heeft thans een nieuw Bestuur gekozen, bestaande uit de heeren: J. W. Jorissen, B. Brom, S. Kraan, H. Kroes, G. W. Olthof, J. J. Thien en J. van Kalleveen. Door een der leden is met groote zorg een lijst aangelegd van R. K. mannen boven 25 jaar, die in aanmerking kunnen gebracht om kiezer te wordeneen 350-tal. Bij de heden ten overstaan van architect H. Kroes gehouden aanbesteding voor het bouwen van een school met patronaatszaal, enz. aan de Bor-straat werd ingeschreven als volgtR. Donselaar, te Hilversum, f 22 650; Van der Bijl, te Amersfoort, f 20 500; Fijnenberg Wildeman f 19685, Van Genderen f 19 300, Kuntz f 19 185, Blanken f 18 940, Hemels f 18 143, Beijer f 17 529, Van Nes f 16 780, Bosch Kalleveen f 16 725. Voor het glas- en verfwerk werd afzonder lijk ingeschreven. Aan het hoofd-bureau van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomeneen halskettinkje, een ceintuur, een etui met schrijfgereedschap, een bedelarmband en een hondehalsband. Door de politie is in de richting Gronin gen geleid een minderjarige jongen, die door de recherche te Amsterdam aldaar zwervend werd aangetroffen en door haar tot Amers foort op transport gesteld. Bemoei u niet met anderen, tenzij om hen te helpen. Vit den. Omtrek. De Onafhankelijkheidsfeesten te Barneveld zullen worden gehouden op 19 en 20 Augus tus den eersten dag kinderfeesten, den twee den een zeer veel belovende historische op tocht. De Gemeenteraad van IJselstein, die ander half jaar geleden f 40 000 renteloos voorschot toestond voor de aanhangige doortrekking van de lijn Gouda—Schoonhoven door de kom der Gemeente naar Utrecht, heeft beslo ten f 2000 beschikbaar te stellen voor den aanleg van den ondernomen buurtspoorweg Gouda—Montfoort—Utrecht, waardoor de afgelegen buurtschap Achthoven uit haar isolement kan worden verlost. In de legervliegplaats bij Soesterberg zul len spoedig door de Farman-fabriek worden afgeleverd drie tweedekkers voor militair gebruik met 80 E.P.K. Gnome-motor en twee zitplaatsen. Behalve over den door Van Meel geleverden tweedekker, 2al ons land dus binnenkort de o.a. de luitenants Van Heyst, Coblijn en Versteegh en vaandrig Van Meel. Utrecht zal op 4 September op schitterende wijze het Onafhankelijkhcidsfeest vieren. Gister heeft alles zijn beslag gekregen en 't belooft heel mooi te worden. In het gebouw der Academie van beel dende kunsten, aan den Bezuidenhout, te 's-Gravenhage wordt thans een historische tentoonstelling gehouden waar men in beeld en in weinig bekende curiosa terugvindt den tijd tusschen de vlucht van Willem V en de terugkomst van den Souvereinen Vorst, dus van 1795 tot 1814. Voor hen die deelnemen aan optochten een wondere gelegenheid om zich geheel te verplaatsen in de rol, die zij hebben te ver vullen. De »Java-Bode« meldt, dat de Brouckère vliegtuigen, uitgezonden voor het Indische leger, terug gaan. Het leger heeft niets aan de vliegtuigen, aangezien er geen terreinen aanwezig zijn, waarop een noodlanding kan worden uitgevoerd. Men zal nu maar trach ten deze aeroplans te doen ombouwen in hydroplans; dan krijgt de Marine ze. Een zestal weer-regels. Met behulp van de volgende wetenschappelijke weer- regels zal men vaak in staat zijn, het weer te voorspellen. 1. Veder-wolken (cirrus) kondigen slecht weer aan, vooral wanneer zij uit het Westen trekken en wanneer dc snelheid, waarmee deze hooge wolken zij zweven een tien K. M. boven de aarde, waar het voortdurend zoo koud is, dat de cirrus-wolken steeds uit kleine ijs-kristallen bestaan zich bewegen groot is, zoodat men direct met het bloote oog het »zwerk* kan zien drijven. 2. Stapel-wolken (cumulus) van onderen horizontaal, van boven bol, zijn echte goed- weer-vogels, met name wanneer zij zich een paar uur na zonsopkomst aan een heider- blauwen hemel vormen. Wanneer zij tegen den avond verschijnen, kan men dit niet als een goed-weer-teeken beschouwen. 3. Dauw wijst op het voortduren van het fraaie weer. 4. Het fonkelen van de sterren gaat vooraf aan slecht weer. 5. Wanneer de geluiden, die anders niet tot ons doordringen, duidelijk worden waar genomen, zijn in den zomer onweders waar schijnlijk het weer zal echter zijn rustig karakter behoudenhet onweer is slechts een interruptie in het goede weer. In den winter heeft men bij deze situatie ruigen vorst. 6. Een kring om de maan, zegt het oude rijmpje, die kan nog vergaan maar een kring om de zon, daar weenen vrouwen en kinderen om. De mannen van de wetenschap hebben uitgemaakt, dat kringen om zon en maan worden veroorzaakt door een wolken type, waarvan de meteorologische naam cirrostratus is. Ook alto-stratus kan derge lijke hallo-verschijnselen (kransen, kringen, enz.) veroorzaken. Zoowel cirro-stratus als alto-stratus volgen op cirrus; het zijn uit gebreide sluiers, en zij wijzen erop, dat een storing met groote snelheid nadert. v. Bt. Insecten en licht. Wie op een zomer avond met open ramen bij de lamp de krant leest, wordt in den regel al spoedig lastig gevallen door het gedans en gezoem der vele insecten, die door het licht worden aan getrokken. Hoe het komt dat het licht zoo'n groote aantrekkingskracht uitoefent op mug jes en uiltjes en motjes Amateur zoölogen doen het licht uit, leggen hun krant weg en zetten een boom op over de kwestiedichters en mystici bezingen het heimwee van het schepsel naar het licht vak-biologen begeven zich echter naar hun studeercel, om een verklaring ervoor te vinden. Dr. Franz, de bekende Duitsche bioloog, heeft zich reeds jaren geleden met de vraag hezig gehouden. Hij heeft ernstige studiën gemaakt met microscopisch kleine larven van waterbewoners en ten slotte geconstateerd, dat al deze dieren zich na de geboorte al dadelijk naar het licht wenden. Het instinct doet hen den drassigen, duisteren bodem verlaten en het heldere water aan de opper vlakte zoeken. Vaak uit zich deze reactie op bet licht pas wanneer de rust wordt ver stoord of wanneer er gevaar dreigt. Ont steekt men 's nachts in een bosch een vlam, dan komt daar geen enkel insect op af, tenzij de diertjes in gevaar zijn. Dr. Franz ziet dus in het trekken van insecten naar licht een vluchtende beweging. Als voorbeeld haalt hij verder aan de vleer muis, die zich den kop te pletter kan vlie gen tegen een vensterruit, wanneer zij over dag plotseling uit een kamer, waar zij zich in een hoekje had genesteld, wordt verjaagd. Het is ook meermalen voorgekomen, dat vogels op hun trek naar het Zuiden ver moeid zich naar vuurtorens wendden en eindelijk voor het helle licht een doodendans beschikking hebben over vier tweedekkers, welke alle te Soesterberg gestationneerd zullen worden en waarvoor reeds een uit gelezen bemanning aldaar gedetacheerd is, uitvoerden. Men denke aan de vuurtorens op onze Wadden-eilanden. De snelheid der Herz-golven. De Fransche physici Abraham en Dufour en majoor Ferrier zijn er in geslaagd, bij een experiment tusschen Toulon en Parijs de snelheid der Herz-golven te meten. Deze bedraagt 295 900 K. M. per seconde. De proefnemingen worden voortgezet. De snel heid van het licht bedraagt 299 000 K. M. per seconde, dus slechts iets meer dan die der Herz-golven. Voor de postzegelverzamelaars. On danks de ernstige binnenlandsche onlusten in China schijnt men toch tijd en lust te hebben, zich met de verandering van de postzegels bezig te houden. De zegels, die een overdruk hebben, worden in de eerst volgende weken ingetrokken. Men gaat een heel nieuw systeem invoeren. Voor de Chi- neesche Republiek kent men in het vervolg drie series. De eerste, die de zegels met een waarde van 1/2 tot 10 ct. omvat niet minder dan 10 verschillende soorten ver toont een Chineesche »dschoenke* de zegels der tweede serie, die van 15; 16, 20, 30 en 50 ct., zijn kenbaar aan een teekening, die den oogst voorstelt. De postzegels met een waarde van 1, 2, 5 en 10 dollar vertoonen een architectonisch motief. De nieuwe postzegels van Rhodesia zien er zeer origineel uit. Ze beelden Koning George af als sportman, met de zeilpet op. De Grieksche Regeering gaat in zijn nieuw uitgegeven postzegels de overwinning in den Balkan-oorlog vieren. Er zijn twee seriesde eene vertoont een vliegenden adelaar, die in snavel en klauwen een zich kronkelende slang vasthoudt, terwijl de an dere serie het labarum vertoont, het beroem de lichtende kruis, dat Constantijn op den dag zijner overwinning zag boven den Maxen- tius. Paracelsus. Te Einsiedeln in Zwitser land, waar de groote Paracelsus den 18 December 1493 het levenslicht aanschouwde, heeft zich een comitié gevormd, dat een standbeeld voor hem wil oprichten. Paracelcus is een van die merkwaardige personen, die in de geschiedeuis der genees kunde genoemd mogen worden. Voor zijn tijdgenooten was hij in de zestiende eeuw de groote man, de profeet, de toovenaar, maar later ook de zonderling, de oplichter, de idioot. Philippus Aureolus Theophrastus Bombas- tus von Hohenheim, die zich later Paracel- sus noemde, was de zoon van een dokter en van de abdis van een klooster-zieken huis. Door zijn vader werd hij reeds op jeug digen leeftijd ingewijd in de geheimen van de mystische chemie. Hij studeerde te Basel, maar de jongeman had een erg onrustige natuur en spoedig begon hij een avontuur lijk zwerversleven. Op 33-jarigen leeftijd werd Paracelcus in éen slag beroemd. Onze Erasmus had bij hem raad gevraagd en het gevolg hiervan was, dat hij spoedig hoogleeraar in de physica en de wondheel kunde te Basel werd. Hier deed hij zich kennen als een critische geest, zoodat hij zich veel vrienden, maar ook veel vijanden maakte. Hij beweerde, dat de zon het hart beïnvloedde, de maan de hersenen, Jupiter de lever, Saturnus de milt, Mercurius de lon gen, Mars de gal en Venus de nieren. Hier door werd hij voor gek uitgescholden. Den 24 September 1541 stierf hij te Salzburg door vergif. Het uitsterven der paarden en de lands verdediging. Een Engelsch tijdschrift wijst er op, dat er een groot gevaar dreigt, n.l. dat de paarden beginnen uit te sterven wat de schrijver van het artikel zoo erg niet vindt maar dat de landsverdediging er hierdoor niet beter op wordt. Nog pas drie jaar geleden telde men te Londen 114 702 paarden, die in tijd van oorlog dienst zouden kunnen doen. Op 1 Juli van dit jaar was dit aantal gedaald tot 42 207, en dit zal nog steeds meer afnemen. Gaat het op de zelfde wijze door, dan zal men over drie of vier jaar bij een eventueele mobilisatie uit Londen geen enkel paard meer ter beschik king krijgen. Ook in andere Engelsche steden, Birming ham, Manchester, Liverpool en Glasgow sterven de paarden uit. Zelfs op het platte land doet het verschijnsel zich voor, want men ploegt en egt machinaal. Voor de Re geering is dit wel een zaak, die dringend aandacht eischt. Het aantal bezoekers van het grootste museum ter wereld. Eenigen tijd geleden heeft de directie van het bekende Britsch Museum te Londen bij wijze van proef eeni- ge beambten aangesteld, wier taak het is, de bezoekers bij hun rondwandeling te bege leiden en hen uitvoerig in te lichtenhet gevolg van dezen maatregel is geweest, dat het aantal bezoekers enorm toenam. Er is dezer dagen een statistiek van verschenen. In 1912 bedroeg het totaal aantal bezoekers

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2