Zaterdag 9 Augustus 1913. No. 8298. 62e Jaargang. Op reis- Stadsnieuws. AUERSFOQRTSGHE COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Conrant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. raZSERZEI AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post ft.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meor 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieêle- en onteigening»- advertentien per regel 15 cent Reclames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht soztTzaxtaoBT 9. Postbus 9. Telefoon 19, Aan onze abonné'9 die tjjdeljjk elders, binnen- dan wel buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage, en met duidsl^lce opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de .Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat gedurende 8 dagen, te rekenen vanaf heden, ter Secretarie ter inzage ligt een plan tot het vaststellen van rooilijnen voor den Heiligenbergerweg. Amersfoort, 7 Augustus 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ds Burgemeester, H. W. VAN ES VELD, Weth., loco-Burg. De Secratari8, A. R. VEENSTRA, loco-Secr. Bekrompenheid. Een leelijk woord, las ikorlangs;alsmen het nauwlettend beschouwt, springt het woord «krimpen* er uitkrimpen, dat is kleiner worden, een meer beperkte ruimte innemen. Waardoor? Door persing, drukking, inslui ting. Wie onzer laat zich nu graag persen, drukken, insluiten Neen, dat krimpen, die bekrompenheid is, waar het menschen geldt, uit den booze. En toch wat al bekrompen heid in en om ons! De knaap, die niet kan spelen als hij geen voetbal heeft, is bekrompen. De volwassene, die geen gesprek kan voeren zonder er de politiek of zijn evennaaste bij te halen, lijdt aan bekrompenheid. De pers, die haar kolom men niet kan vullen zonder er zekere per sonen of zekere partijen bij de haren in te trekken, legt getuigenis af van haar bekrom penheid. wie bij elke mogelijke en ook on mogelijke gelegenheid zijn stokpaardje van stal haalt, is een bekrompen ruiter. Wie niet vatbaar is voor versche denkbeelden, wie zich angstvallig hecht aan het oude, en niet durft op te zien naar het nieuwe, ja het bij voorbaat veroordeelt en veracht en vreest voor zijn besmetting als ware het de pest, is een bekrompen en kortzichtig mensch. Moeten er meer en nog sprekender voor beelden worden aangehaald om te bewijzen, dat er in onze samenleving heel wat is, dat alle vrijheid en eiken vooruitgang belemmert Tegenover dat krimpen staat uitzetten, groeien, een grootere ruimte innemen. Het valt niet zoo gemakkelijk, terstond de juiste tegenstelling te treffen van bekrompen heid. Is het zelfstandigheid, trots, fierheid? Zullen wij het, volgens den meer en neer gebruikelijken weg, aanduiden met een uit- Leemsch woord en denken aan internationali- teit, cosmopolitisme, humaniteit? Dit laatste brengt ons op liefde, die zich niet laat persen en drukken en knuffelen. Zij schiet zich vleugelen aan en snelt naar de verste oorden. Menschenliefde, een mooi woord voor een echt menschelijk iets. Vanwaar toch dat persen en drukken en insluiten Deels passen wij die onedele be werking toe op onszelven, deels dulden wij haar van buitenaf. Wie zichzelven insluit, zijn gedachten en zijn handelingen snoert in een keurslijf, zóo lang en zóo dicht, dat hem de adem bijkans wordt benomen, legt getuigenis af van kleinzieligheid en bekrompen verstand. Wie het zich van buitenaf laat welgevallen, is klein en laf, Laat ons toch ophouden met dat opzettelijk kleiner maken of laten maken van ons eigen ik, met dat knoeien en kreuken van anderer zelfstandigheid. Reeds zoo lang geleden is het al zoo duidelijk gezegd«bekrompen zie len bekrompen harten*. Dat bekrompene is zoo lijnrecht in strijd met onze wenschen en onze begeerten, onzen geheelen aanleg. De toekomst stellen wij ons bij voorkeur zoo ruim en helder mogelijk voor; ons werk zetten wij zoo breed mogelijk opons ver mogen breiden we liefst zoo ruim mogelijk uitwij richten onze woningen en verblijf plaatsen zoo gerieflijk en ruim in ris het maar eenigszins doenlijk is. En zouden dan hoofd en hart en verstand gedrukt en gekne veld moeten worden Dat is toch te dwaas. Als bekrompenheid uit den booze is dan zijn haar oorzaken en haar gevolgen tevens bij voorbaat veroordeeld. Welke die oorzaken zijn Heerschzucht, waanwijsheid, eigenbe lang, zelfzucht, kleinheid, domheid en hun lieflijk gezelschap. Haar gevolgen Duisternis, matheid, ingehouden toorn, gebrek aan werk lust en levenslust, gemis aan initiatief; om er voorshands niet meer te noemen. Zoeken wij naar een geneesmiddel tegen dit kwaad, dat als een rem werkt bij ons maatschappelijk leven en streven. Zoeken Och, het ligt voor de hand, het is voor het grijpen. Hoe vaak hebben wij het woord bij de hand: »Men moet leven en laten leven, geven en nemen*. Wie klaagt over bekrompenheid en er zich aan ergert, beginne eens met dat woord in toepassing te brengen in zijn huis, in zijn werkplaats en daarbuiten. Wie niet graag in den preek toon vervalt, niet van preeken houdt, hij houde het heilig woord voor oogen »en ver geef ons onze schulden, gelijk ook wij ver geven onze schuldenaren*. En wie het liever anders hoort zeggen, bedenke, dat de menschen niet alleen uiter lijk maar ook innerlijk zoo hemelsbreed van elkander verschillen en toch in éen opzicbt allen overeenkomen. In welk opzicht dat is, leert ons de uitdrukking, dat elke gek zijn gebrek heefi. Wie zich niet stoort aan het zwarte gelaat van den neger, aan het gele van den Chinees of het roode van den Indiaan moet zijn naaste niet hard vallen om een ongewone kleur, die niet aan de oppervlakte wordt gedragen. Wanneer wij, zoo vervolgt de heer Koen- raad in De middenstandsbond* het week blad, dat hier veel te weinig wordt gelezen de hand op eigen hart leggen, dan moeten wij erkennen, dat er ook bij ons, midden standers, nog veel bekrompenheid heerscht. Hoe velen worden er nog gevonden, die steeds blijven in hun beperkten gedachten- kring, niet of te weinig kennis nemen van hetgeen er om hen heen geschiedt, of bij het vernemen van de frissche, gezonde denk beelden van anderen, ze zonder nader onder zoek afwijzen. Hoe velen worden beheerscht door afgunst en kunnen de zon niet in het water zien schijnen 1 Hoe velen nog worden verblind door hun eigenzinnigheid en door hun zelfzuchtWat meer leven met ande ren, wat meer gevoelen voor anderen zou ook hun gezichtskring verruimen. Door ingenomenheid met zich zeiven, door over dreven eigenliefde, zijn ze blind voor de goede dingen van anderen. Sommigen vreezen eenige kosten te maken voor hun administratie en doen alles zóo primitief, dat zij onmogelijk hun eigen zaak kennen, en tegen hun eigen wil en wensch zich veel schade veroorzaken, die zij niet eens vermoeden. Zij meenen zich door be sparing van kosten en moeiten te bevoor- deelen, terwijl in werkelijkheid zij zich veel schade berokkenen. Anderen zijn aartsconservatief op het ge bied van étalage en winkelinrichting; zij missen den moed hun zaken op de hoogte van den tijd te houden of achten het in hun waanwijsheid niet noodig; hün zaak behoeft zulke reclame niet. Toch zullen zij bedro gen uitkomenzij of hun opvolgers. Een ander geeft zijn personeel een loon zoo karig mogelijk, en wil niet inzien, dat zijn bedienden daardoor weinig hart hebben voor hem en zijn zaak en dat hem dit wel licht op meor komt te staan dan hij meent uit te sparen. Sommigen eischen overdreven inspanning en te langen werktijd en trachten door aller lei beloften, of ook wel zoogonaamde kracht woorden, hun voordeel te bewerkon. Zij zien niet in, dat hun ondergeschikten óf hen spoe dig den rug toekeeren en de voortdurende verwisseling groot nadeel moet veroorzaken óf wel dat zij op andere wijze schadeloosstel ling weten te vinden voor de onheusche bejegening. Dan zijn er, die hun voordeel trachten tu doen door onwaardige en af brekende critiok te oefenen op hun vakgonooten. Wie zich op dergelijke unfaire manier wil verheffen ten koste van anderon moet ten slotte zelf de dupe worden van zijn verkeerd optreden. Er zijn zoovele kleine peuterige dingen, die iemands bekrompenheid naar voren brengen; wij zullen ze niet verder noemen. Wie zijn oogen opent en verder wil zien dan zijn neus lang is, kent ze. Daarom zullen wij ze niet verder onder het zoeklicht brengen. Het leven zal er niet minder om worden, het zal onze gemoedsrust niet schaden als wij ons voornemen wat minder bekrompen te zijn in ons denken en doen ons pad zal ons lichter schijnen, wanneer wij daarop geen enkel bekrompen mensch ontmoeten, maar er slechts zelfstandige, humane men schen aantreffen. De burgerij heeft, zoowel door te teeke nen op de lijsten als door het rechtstreeks inzenden van gelden getoond, er zeer op ge steld te zijn, dat ook hier ter stede de Onaf- hankelijkheidsfeestcn worden gevierd. Een grooter bedrag dan het geraamde tekort is toegezegd, zoodat het programma niet alleen onverkort uitgevoerd, doch zelfs eenigszins uitgebreid kan worden. Blijkens advertentie in dit nummer roept het sub-comité voor den optocht allen, die hierin belang stellen, op tot een vergadering Het aantal deelneemsters en deelnemers is reeds zeer voldoende, doch het sub-comité noodigt thans, nevens anderen dio hun per soonlijke medewerking willen verleenen, de vereeniglngen uit, zich te beraden om een ver tegenwoordiger de vergadering te doen bijwonen, in welke belangrijke mededeelin- gen zullen worden gedaan. Aan het plaatselijk telefoonnet zijn thans aangesloten met no. 280 gebroeders Volmers, behangerij, Kampstraat 46. no. 286 firma Meinesz Co., in agenturen, Muurhulzen 7. Mejuffrouw L. de Haas, assistente aan de Openbare leeszaal en bibliotheek Beukenlaan, heeft tegen 1 October ontslag gevraagd. De jongedames A. A. M. de Jong en C. M. Z. Sandkuyl behaalden de Lagere akte Fransche taal. De heer A. M. Gaasbeek is aanbevolen ter benoeming tot leeraar in Oude talen aan het Gymnasium te Zwolle. Programma van het concert bij gunstig weder aanstaanden Woensdagavond op hot terras van «Amicitla* te geven door het stafmuziekkorps 5e regiment infanterie, direc teur de heer G. Bikkers: 1. Feurig Blut, marsch Vollitedt 2. Ouverture «La Bohémienne* Balfe. 3. Dolores-Walzer Waldteufel. 4. Fantaisie caprice Vleuxtemps. voor orkest bewerkt door G. Bikkers. 5. Ouverture «Banditenstreiche* Suppé. 6. a. Serenata Moskowski. b. Toréador et Andalouse Rubenstoin, 7. Wilhelm'» KrOnung, caprice herolque De Kontaky. 8. Hommage a Offenbach, potpourri Conradl. Een poos geleden deelden we medo, dat in den tuin van «De Arend* een gebouw zou worden gestold waarin ten behoeve van de vereeniglngen die daar ainds jaar en dag vergaderen een schietbaan, een kegelbaan, enz. zouden worden ingericht. Bij nadere uitwerking dier plannen bleek, dat aan de uitvoering te veel bezwaren wa ren verbonden, voornamelijk omdat aan de aangrenzende bowoners der Lange Beek straat, door het gebouw Al te veel licht zou worden benomon. Daarom zullen de banen in de bioscoop zaal worden aangebracht, in verband waar mee met ingang van 15 dezer daar slecht* 's Zaterdags en 's Zondags bioscoop-voorstel lingen zullen worden gegeven, 's middag* en 's avonds. Het gehalte van het programma blijft het zelfdedus zeer goed. Immers deze zoogenaamde wereldstad- programma's gaan cerat te Amsterdam, ver volgens in Don Haag en daarna te Amers foort. De A. Z. P. C. ontvangt hier morgen de R. Z. C., uit Rotterdam, voor de competitie wedstrijd. Na afloop daarvan zal de Hollandache dames-zwemclub, uit Ainstermam, een pro paganda-wedstrijd houden. Het eerste elftal der H. V. C. zal morgen achter «Rustoord* het eerste van Blauw en Wit uit Amsterdam ontvangen. De plaatselijke afdeeling van den Kon. Nederlandschcn bond van oud-onderofficieren neemt heden mot het prachtige vaandel, ver sierd met alle medailles en andere zegetee- kenen in schietwedstrijden behaald. Heel aan den ommegang door Utrecht, waar het 25- jarig bestaan van don Bond zal worden ge vierd door een 4'daagsch feest, dat ook wordt bijgewoond door 5 deputation van Belglache kameraden. Bij het opmaken van het vorige nummer werd verzuimd ook in te voegen de uiulag der aanbesteding voor het glas- en verfwerk voor de jongensschool met patronaatazaal, enz. aan de Bor-straat volgens een ontwerp van architect H. Kroes. Voor dit deel van het bestek werd inge schreven als volgtF. L. Harlee, te Culem- borg, f 1267J. W. de Vaal, hier, f989H. G. Massa f 959, M. J. H. van Lent f 945 en A. W. Timmermans f886. Het werk word inmiddels gegund aan de laagste inschrijvers, die voor den bouw waren Van Kalleveen Vos met f 16 275. Oplevering 1 Maart 1914. Bij de gister ten Raadhuize gehouden aan besteding voor het vergrooten der openbare Lagere school B, aan den Leusderweg. met vier lokalen werd Ingeschreven ala volgt: Fijnenberg Wildeman f 15 935, A. C. Beijr f 15 C14, H. Noorman f 15 166, N. Wolfs winkel f15085; J. C. Blum,'te Hilversum, f14940, G. C. Blanken f14500, en G. van Nes f 14 100. Het werk, dat 31 December moet worden opgeleverd, werd den minsten inschrijver ge gund. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer Th. C. V. ter Maat. De lantaarns van auto's en rijwielen mot ten volgende week uiterlijk om acht uur, die van de overige voertuigen niet later dan te half negen zijn aangestokon. De wereldorde is gegrondvest op drie zul len waarheid, recht en vrede.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1