Optocht 1813. Stadsnieuws. Gemengd nieuws. gankelijk zijn de betreffende vereeniging, die het tentoonstellinkje aanvraagt, moet dit voornamelijk doen in het algemeen belang en in dat harer leden en het niet gebruiken als een zaak, die direct geldelijk voordeel voor de vereeniging moet opleveren. Aanvragen om het tentoonstellinkje in bruikleen te ontvangen, zijn te richten tot het Rijks-bureau tot onderzoek van handels waren. Wordt gewenscht dat iemand van het Rijks-bureau een der eerste avonden wat uitlegging komt geven, dan gelieve men dit speciaal op te gevenhet Bureau zal zien in hoeverre daaraan te voldoen is. Alles is echter nauwkeurig beschreven, welke be schrijving op groote lijsten bij de tentoon stelling is gevoegd. Zou dit ook iets wezen voor Amersfoort, dat een Handelsschool heeft, dat een keurings dienst op levensmiddelen krijgt en waar dr. Filippo reeds zóo veel heeft doen zien op dit gebied, dat stellig heel velen belang zullen stellen in een allicht nog uitgebreider en nog leerzamer verzameling. Men zal daar vele voorbeelden aantreffen van geconstateerde vervalschingen, waarvan men het bestaan niet vermoed had en op deze wijze voor groote schade in zaken gevrijwaard kunnen worden. De vergadering voor den optocht, hier op 9 September e.k. ter gelegenheid der on afhankelijkheidsfeesten te houden, heeft gisteravond in de groote zaal der sociëteit Vereeniging* plaats gehad. Reeds geruimen tijd vóór achten, het openingsuur, waren nagenoeg alle stoelen bezet en later heeft menigeen zich met een staanplaats moeten vergenoegen. Ongeveer de geheele feestcommissie was aanwezigde algemeene voorzitter, mr. A. van Traa voerde het presidium en heette de aanwezigen welkom, hetgeen hem te aan genamer taak was, wijl de groote opkomst ge tuigde van de groote belangstelling, die er wordt getoond voor het organiseeren van dit feest en in 't bijzonder voor den te hou den optocht. Hij hoopte verder, dat die be langstelling zich uiten zal in de medewerking van zeer velen uit alle kringen, opdat daar door een mooi geheel zal kunnen tot stand gebracht. Vervolgens gat hij het woord aan den heer F. Wesseling, den secretaris van het sub-comité voor den optocht. Dat het leven vol tegenstellingen is, zoo be gon spr., weten wij allen. Maar juist daarin ligt een zeer groote bekoring, die ook over ons komt, wanneer wij stilstaan bij de feiten, die in 1813 hebben plaatsgreepen. Wij staan nu aan den vooravond van ons onafhankelijkheidsfeestwat heeft o n s dit te zeggen Er zijn er, die in het motto >1813 enkel zien den smaad van een vernietigd volks bestaan, de lamheid van een gansch terneer geslagen en vertrapte natie. En zij schamen zich over het voorgeslacht van honderd jaar ge leden, dat Pruisen en Kozakken noodig heeft gehad om van Napoleons tyrannie af te komen. Doch verder zien zij niets. Maar er is een tegenstelling, een pendant van het droevig schilderij. Dat zijn de ster ren, schitterend in dien naren nacht; dat is het ontwaken, eerst bij enkelen slechts, later bij velenook hierop dient gewezen. Reeds in Februari 1813 liepen de boeren van Oud-Beierland gewapend met hooi vorken, schoppen en bijlen te hoop om tegen de Franschen op te trekken. In meerdere plaatsen werd dat voorbeeld gevolgd en schier overal verkondden dra groote aanplak biljetten. dat het volk zich met alle macht tegen de Fransche overheersching verzetten zou. Doch niet alleen het volk dat in 't open baar werkte, voelde dien drang, maar ook mannen uit den aanzienlijken stand, mannen met scherpen blik en helder doorzicht be reidden, zij het ook in 't geheim, het be- vrijdingswerk voor. Daar op den Kneuterdijk te 's Gravenhage is het Gijsbert Karei van Hogendorp. die in een geheime lade reeds een vurige pro clamatie gereed heeft liggen, waarnevens hij de door hem ontworpen Grondwet van het Koninkrijk der Nederlanden verbergt. En een van Limburg Stirum maakte met Van der Duyn van Maasdam 't eerst in den Haag de proclamatie van Van Hogendorp bekend. Dat drietal >het Haagsche Driemanschap* genoemd gaf den doorstoot. Meerderen slo ten zich weldra bij hen aan, o.a. de hoog leeraar Joan Melchior Kemper, Anton Rein- hard Faclk, Fannius Scholten, om ieder in eigen omgeving met kracht voor de her levende vrijheid te werken. En toen den 30en November de Prins van Oranje in ons land kwam, overzag hij, voorgelicht door de hier- 1 boven genoemde mannen, dadelijk den toe- stand. Een 2en December verk'aarde hij dan ook de souvereiniteit te aanvaarden er. van toen af, was het Koning Willem I met Van Hogendorp en dr zijnen, die de richting aangaven voor ons volksbestaan. Het ligt in de bedoeling van het comité voor den optocht om weer te geven, wat omstreeks dien tijd zooal te Amersfoort in verband met de bevrijdings-gebeurtenissen en onmiddellijk vooraf en daarna plaats greep. Amersfoort toch, dat door zijn ligging on geveer het middelpunt vormde, waarlangs een goed deel van het yerkeer zich moest bewegen, heeft geen onbelangrijke rol ge speeld in die dagen. Het comité heeft het plan ontworpen om den optocht in vier groepen te verdeelen. De eerste groep stelt voor den doortocht van Napoleon met Keizerin Maria Louise, doorAmersfoort in 1811, vergezeld door schitterend gevolg. Aan de U trechtschepoort wordt het Keizerlijk echtpaar opgewacht door den onder-perfect der stad met zijn dochter, het Gemeentebestuur en verschillende autoriteiten met hun dames. Eer Napoleon echter de stad door de Kamppoort verlaat, vertoeft hij eenige oogen- blikken voor de herberg van een gewezen Fransch soldaat, die door den Keizer her kend wordt. De tweede groep belichaamt een episode uit het jaar 1812. Ook Amersfoort moet zijn contingent manschappen leveren voor de garde d' honneur van den Keizer. Wij zien hen opgekomen en verschijnen voor den commandant van de stad, om, na inspectie, ingelijfd te worden. De derde groep verplaatst ons in 1S13. De Franschen, onder kolonel Falba, die pas onder het bedrijven van allerhande gruwelen Woerden hebben uitgeplunderd, trekken op naar Amersfoort. Den bewoners slaat de schrik om 't hart. De onder-prefect heeft echter zijn maatregelen getroffen om een oproer te bedwingen, waartoe de haven- looze horde, een deel gestoken in mooi op gesierde, maar gestolen uitrusting, de rest in lompen gehuld, de bevolking zoekt op te hitsen. De vierde groep stelt het bezoek van Koning Willem I met de Koningin en den toenmaligen kroonprins met zijne gemalin Anna Paulowna voor, terwijl een schitterende praalwagen, waarop het Haagsche drieman schap, den optocht sluit. Na leze, met aandacht gevolgde uiteen zettingen, brengt de Voorzitter den spreker dank voor diens boeiende causerie om ver volgens mee te deelen, dat het geheel van den optocht er zeer bij zou winnèn, indien meerdere praalwagens, zich aanpassende bij de verschillende groepen, zich aansloten. Het comité zal daarvoor gaarne aanmeldingen ontvangen. Reeds 150 personen hebben zich voorden optocht beschikbaar gesteld. De deelnemers worden verzocht aan de regelingscommissie de rangschikking en uit- deeling van de verschillende personen over te laten. Het is wenschelijk, dat elke ruiter zelf zorgt voor een paard en elke deelnemer voor eigen costuum, al is het comité niet onge negen, voor zooverre mogelijk en waar het noodig is. tegemoet te komen in de kosten. De optocht zal gehouden worden op Dins dag 9 September van 's namiddags 2 tot half vijf. Ingekomen was een verzoek om een lichtstoet te doen rondgaan, op Dinsdag, 9 Septem ber des avonds van 8 tot 9^2 uur op welk verzoek het comité gaarne zal willen in gaan bij voldoende deelname. De verschillende vereenigingen hier ter stede, als vak vereenigingen, gymnastiek ver eenigingen. voetbalvereenigingen, zangver- eenigingen, enz. enz. worden uitgenoodigd daaraan deel te nemen met hunne vaandels en banieren. Ook bestaat er gelegenheid om in dien lichtstoet uit te komen voor firma's, die daartoe hun verlangen te kennen geven, met versierde en verlichte wagens en alle gorische voorstellingen naar genoegen der feestcommissie. Aanmeldingen worden ingewacht vóór 20 AugustusInlichtingen zijn te bevragen bij de leden van het sub-comité bestaande uit de heerenS. Kraan, Zuidsingel 56 D. Meester, Kampstraat 11; M. R. N. Oos terveen, Langestraat 46D. van Schoone- veld, Bloklandstraat 3 en C. van Zwol, Muur- huizen 121. Uit dat alles blijkt, dat er gegevens te over zijn om te kunnen cor.stateeren dat Amersfoort zich metterdaad voor bereidt tot een waa. 'ig feest, dat slagen kan en slagen zal, wanneer men eendrachtig blijft samenwerken. De heer A. C. R. O. Leinweber heeft ont slag genomen als Voorzitter der Kiesver- eeniging Amersfoort's Belang*, omdat hij bemerkt heeft, dat het lidmaatschap van den Raad onvereenigbaar is met het Voorzitter schap eener kiesvereeniging. Hij blijft echter gewoon lid. Mejuffrouw J. P. C. van Schaick Avelingh verwierf de Middelbare akte A, Engelsche taal. De heer A. M. Gaasbeek is benoemd tot leeraar in Oude talen aan het Gymnasium te Zwolle. Bij de viering van het 25-jarig bestaan van den Kon. Ned. Bond van oud-onder officieren, Zaterdag en volgende dagen zoo luisterrijk te Utrecht gevierd, werdo. m. een schietwedstrijd gehouden. Daarbij werden o. a. de volgende prijzen behaald Korps geweer, afdeelingen van den Bond, 4e prijs, bronzen medaille van Vreemdelingen verkeer te Utrecht.de afdeeling Amersfoort Korps buks, afdeelingen van den Bond, eereprijs, zilveren medaille van den Prins der Nederlanden, de afdeeling Amersfoort; Korps buks, schietvereenigingen van den Bond, eereprijs zilveren medaille van den commissaris der Koningin te Utrecht, Wilhelmina, te Amersfoort Vaandelwedstrijd, 2e prijs Amersfoort met 44 punten (de ie prijs werd met 79 punten behaald door Amsterdam). De Gemeenteraad van Willeskop besloot f 10 000, die van Haastrecht f 30 000 ren teloos voorschot te geven voor den aanleg van den uoor ingenieur A. J. Krieger ont worpen buurtspoorweg GoudaMontfoort Utrecht. Morgen, 13 Augustus, 's avonds om zes uur, zal de zwemvereeniging «Neptunes* in de zweminrichting een zwemwedstrijd hou den uitsluitend voor haar leden, gevolgd door een polo-wedstrijd. 't Kan, dunkt ons, heel spannend zijn en aan belangstellende toeschouwers zal het wel niet ontbreken. De vereeniging «Weduwenzorg* mocht door tusschenkomst van de gep. vice-admi- raal Ellis, van mevrouw N. N. een legaat ven f100 ontvangen. Ter Maandag gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 26 wagens, bevattende 26 240 pond kaas. De prijs was 28 a 31 cent. De handel was vlug, óok door de aanwezigheid van Duitsche groothandelaren. Werp nooit uit mistroostigheid het «handje vol* weg als gij den dikken buidel niet krijgen kunt. De prestaties der Amersfoortsche Zwem- en Polo-club in de ie klasse zijn niet bepaald bijster schitterend te nemen. Na de 42 nederlaag Zondag tegen R, Z. C. (Rotter dam) genieten ze de twijfelachtige eer als nummer laatst op de ranglijsten te prijken. Om kwart over twee verschijnen de ze ventallen. Rotterdam is volledig. De onzen stellen zich als volgt opDoel Hoogenboezem, achter de Bruin en Munzebroek, voor Beem, Smit en Marin. Beide partijen wegen goed tegen elkaar op in begin. Van samenspel schijnt echter niemand eenige notie te hebben. Uit een strafworp neemt R. Z. C. de leiding. De Rotterdammers schreeuwen elkaar on ophoudelijk zeer luidruchtig toe, vooral de aanvoerder verstond de kunst zijn spelers toe te brullen. Hoogenboezem krijgt het druk, hii weert ze echter buitengewoon ver dienstelijk. Door een gelukje maakt voor de rust R. Z. C. nog haar tweede goal. Na rust wordt het spel erg ruwmet een keurig schot vergrooten de Maas-bewakers nogmaals de leiding. Kees Beem begint nu los te komen en met 2 kanjers bekend ka liber wordt het Amersfoorsche publiek aan 't juichen gezet. Te laat echter. Uit een eenigzins twijfelachtigen strafworp wordt de stand 4—2 en spoedig fluit de scheidsrechter tijd en heeft R. Z. C. dezejzeer belangrijken wedstrijd gewonnen. Het vertoonde spel stond op laag peil. Bij R, Z. C. was van Hasselt goed. Bij Amersfoort valt alleen het verdienstelijke keepwerk van Hoogenboezem te noemenvan de rest is zwijgen het wel sprekend. De Hollandsche Dames zwemclub had ter elfder ure afgeseind. De avond-zwemclub «Neptunus* speelde in haar plaats tegen de Goudsche-Zwemclub, welke laatste vereemging met 5—0 won. Vermeldenswaardig is nog wel de groote ijver, waarmee de voetbalclub H. V. C. nog steeds het zomervoetbal beoefent. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 26 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat het De partement van Oorlog voornemens is in deze Gemeente een patronenmagazijn op het per ceel, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectie C no. 949, uit te breiden. De stukken, hierop betrekking hebbende, liggen op de Secretarie der Gemeente Amersfoort ter visie, terwijl op Vrijdag den 5 September 1913 des voormiddag van kwart over elven tot half twaalf in het Gemeente huis te Amersfoort ten overstaan van een commissie uit de Gedeputeerde Staten dezer Provincie gelegenheid zal bestaan tegen het uitbreiden van dat patronenmagazijn be zwaren in te brengen. Amersfoort, 12 Augustus 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. W. VAN ES VELD, Weth., loco-Burg. De Secretaris, A. R. VEENSTRA, loco-Secr. Volgens het «Geïllustreerd slagers-vak blad* heeft een Belgisch scheikundige, die naar den ietwat gevaarlijken naam Effront luistert, zich met goed gevolg toegelegd op de bereiding vankunstvleesch. Hij heeft daarvoor noodig de gebroken mout uit brouwerijen, die anders een afval- artikel vormt. Deze mout wordt gewasschen, geperst, met zwavelzuur en kalkzouten be handeld. gefiltreerd, waarna men het water laat verdampen en het overblijfsel opnieuw aan hoogen druk onderwerpt. Het aldus verkregen product ondergaat nog eenige bewerkingen (waarover de uitvinder zich wijselijk niet verder uitlaat) en ten slotte blijft er een stof over, die, wat smaak en voedingswaarde aangaat, overeenstemt met het vleesch, maar veel goedkooper is. Ver schillende Belgische geneesheeren hebben met de «viarfdine*, zooals de uit'inder het kunstvleesch noemt, reeds proeven genomen en tot hun groote tevredenheid. Uit voedings- proeven, op ratten genomen, zou zelfs blijken, dat het kunstvleesch driemaal zoo voedzaam is als mager rundvleesch. Huismoeders, gij die thans noode elf a twaalf stuivers voor éen pondje vleesch bij den slager op de toonbank telt, brengt den heer Effront uw dank. Hij zal zorgen, dat in de toekomst bij uw begrootingen geen tekorten meer zijn. En gij, vegetariërs, juicht! Strijdt voor het gebruik van net nieuwe product, het viandine, opdat de dag kome, dat ieder koetje en elk ander dier, op welks vleesch de mensch nu nog zijn zinnen zet, een natuurlijken dood sterft. Maar toch, 'n broodje van kunstmeel met kunstboter en kunstvleesch Verband tvsschen woningvraagstuk en kindersterfte. Een statistiek van Washing ton toont weer ten duidelijkste, welk innig verband te constateeren valt tusschen het woningvraagstuk en de kindersterfte. Er zijn daar nog tal van huizen-kazernes, die niet op breede straten uitkomen, maar in smalle stegen, waar geen frissche lucht kan doordringen. Ret sterftecijfer in deze sloppen en stegen verhoudt zich tot dat in de straten als 30 17 per 1000. Van de 1000 kinderen beneden het jaar, die in straten wonen, sterven er 158, en van de 1000 kin deren in sloppen 373. In de leeftijden van itot4 jaar gehouden de sterftecijfers in goed geventileerde huizen zich tot die krotten als 16 30, in de leeftijden van 5 tot 20 als 5 7. Men ziet hieruit, dat alle leeftijden nog de gevolgen eener weinig hygiënische ingerichte woning ondervinden, maar dat de zuigelin gen er het sterkst door beïnvloed worden. De behuizing is natuurlijk niet de eenige factorvoeding en verzorging doen óok veel toch is de eerste vooral wel de sterkste zoo als hieruit blijkt, dat het aantal sterfgevallen door ziekte in de ademhalingsorganen bij kinderen uit sloppen tweemaal zoo groot is als bij die goede huizen, Kinkhoest heerscht daar tienmaal zoo erg. Verplicht zwemonderwijs. Te Budapest is, op aanraden der schoolartsen, het zwem- ondericht voor de volkscholen verplichtend gesteld. Des namiddags tusschen 3 e 6 uur worden de leerlingen om het half uur in groepen van 50 in een verwarmd bassin van een zwemschool gebracht, Rond 8100 leer lingen krijgen elk jaar onderricht in het zwemmen. Ook meisjes nemen aan de zwem- oefeningen deel. Dat ware inderdaad iets voor ons waterland, waar meer water wordt gebruikt om stoepen en straten te boenen dan het lichaam te reinigen. Draadlooze telefonie in de wildernissen. Majoor Tilho, die aan den oever van het Tsadmeer vertoeft, om aldaar onderzoek te doen naar sporen van een vermoedelijk onderbroken stroomverbinding tusschen Nijl- bekken en Tsadmeer, klaagt er over, dat de draadlooze tijdopgaven, die hij geregeld van den Eiffeltoren ontvangt, vaak sterke

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2