Zaterdag 23 Augustus 1913. No. 8304. 62e Jaargang. Op reis. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR P. J. 7BSDSHZSS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- ea Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden ft. franco per post /1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteToos. Legale, officieêlc- en ontelgenings- advertentiën per regel 15 cent Reolames 1—5 regels f1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: RORTSQZIAOHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Aan onze abonné's die tijdelyk elders, binnên- dan wel buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage, en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kannen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter openbare kennis, dat volgens mede- deeling van den Minister van Oorlog op 26 Augus tus a.B. eene schietoefening zal worden gehouden van hot fort HOEK. van HOLLAND. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, een roode vlag benoorden en een bezuiden bet zeegat, tot op 3100 M. van het fort. Op den dog waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die drie uur vóór het begin der oefening halfstok en éon uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Amersfoort, 21 Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd, H. W. Van ESVELD, Weth., loco-Burg. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat de Rekening van inkomsten en uitgaven der Gemeente over het dienstjaar 1912 vanaf heden gedurende 14 dagen voor een ieder op de Secretarie dor Ge meente ter lezing ligt, Afschrift der rekening ,is tegen betaling der koBten verkrijgbaar. Amersfoort, 23 Augustus 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. W. van ESVELD, Weth., loco-Bur. De Secretaris, A. R. VEENSTRA, loco-Secr. De Haagsche bladen weten te berichten, dat de oplossing der Ministerieele crisis zeer nabij is, dat mr. Cort van der Linden zal worden belast met de portefeuille van Bin- nenlandsche Zaken en dat Oorlog en Marine voorloopig nog afzonderlijke Departementen zullen blijven. De Minister van Landbouw, Nq verheid en Handel heeft aan den heer F. C. Kist, werk- tuigkundig-ingenieur te 's-Gravenhage, be noemd nijverheids-consulent, als ambtsgebied aangewezen de Provinciën Utrecht, Noord- Holland, Zuid-Holland en het gedeelte van Gelderland ten Zuiden van den Rijn, van de Duitsche grens tot Arnhem en van den spoorweg van Arnhem naar Utrecht, met inbegrip van de Gemeente Arnhem. Nij veren, die technische voorlichting om trent hun bedrijf wenschen, hebben zich te richten tot den nijverheids-consulent in wiens ambtsgebied het bedrijf is gevestigd. De gisteravond onder voorzitting van den waarnemend-Burgemeester, Wethouder H. W. van Esveld, van 8.15 tot 10 uur gehou den Raadsvergadering werd bijgewoond door 15 leden en den waarnemend-Secretaris, den heer A. R. Veenstra. Met kennisgeving waren afwezig de hee- renRuys, Eysink, Van der Wal en Koning. De heer Van Kalken kwam iets later. De notulen der vergadering van 29 Juli werden als vastgesteld beschouwd. Ingekomen waren de volgende stukken Verzoek van J. H. van Schuppen om spoedig een beslissing te nemen op zijn adres, houdende verzoek om een deskundige Raads commissie te heqoemen ten einde zijn reke ning wegens hetlEoren-vaa bronnen ten "dienste der waterleiding te onderzoeken. Voor kennisgeving. Bericht van den heer W. H. E. Vrijdag, dat hij ontslag neemt als regent van het Burgerweeshuis en als lid van de Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs. met dankbetuiging. Besluit van Gedeputeerde Staten van 22 Juli 1913 tot goedkeuring van het Raadsbe sluit van 19 Juni tot wijziging van de Ge- meentebegrooting dienst 1913. voor ken nisgeving. Besluit van Gedeputeerde Staten d.d. 29 Juli tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 19 Juni, strekkende tot kostelooze inge- bruikgeving van Gemeente-eigendom aan de Tuinbouwvereeniging Amersfoort* voor kennisgeving. Besluit van Gedeputeerde Staten d.d. 12 Augustus tot goedkeuring van het Raads besluit van 29 April, gewijzigd 19 Juni, waarbij aan de onderofficiers-woningbouw- stichting »V.I. O. S.c ten behoeve van den aankoop van grond, het aanleggen van wegen en het bouwen van 10 dubbele woningen, een voorschot uit de Gemeente kas wordt toegekend van hoogstens f 69 700 voor kennisgeving. Besluit van Gedeputeerde Staten d.d. 12 Augustus tot goedkeuring van het Raads besluit van 29 April gewijzigd 29 Juni, strekkende om aan Burgemeester en Wet houders machtiging te verleenen tot het aan gaan van een overeenkomst met de Maat schappij Amersfoort*, Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen te Amsterdam, en de onderofficierswoningbouw- stichting »V. I, O. S.« in zake overdracht van grond voor kennisgeving. Adres van L. van Achterbergh, houdende verzoek, hem een belooning toe te kennen voor de waarneming gedurende de laatste drie jaren der betrekking van Opperbrand- meester om advies aan B. en W. Mededeeling van Burgemeester en Wet houders, dat een tijdelijk stoker aan de Ge meente-gasfabriek tot 1 Januari 1914 aldaar werkzaam moet blijven voor kennisgeving. Mededeeling van B. en W., dat door hen een gelukwensch is gezonden aan de Directie der Ned. Centraal Spoorweg-maatschappij ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan dier Maatschappij, die een halve eeuw geleden de eerste spoorwegverbinding met Amersfoort tot stand bracht voor kennisgeving. Mededeeling van B. en W., dat bij hen is ingekomen een verzoek van den Gemeente secretaris, mr. J. D. Werkman, om, op grond van de bijgevoegde geneeskundige verkla ring, zijn verlof om gezondheidsredenen te verlengen tot 12 November. In verband daarmee vroegen B. en W. een crediet van f500 om tijdelijk personeel ter Gemeente secretarie te kunnen aanstellen toegestaan z. b. st. Om 8.22 kwam aan de orde de agenda. 1Benoeming van een hoofd van school F. De voordracht bestond uit de heeren H. J. Veldhoen, C. W. Huibregtsen en J. A. Huisman, allen hoofd eener school, onder scheidenlijk te Sloten, te Vreeswijk en te Hoofddorp. De heer Jorissen: Ik wensch in het midden te brengen, dat op de voordracht geen enkel Amersfoortsch onderwijzer is gebracht. Naar mijn persoonlijke meening waren hier wel geschikte personen voor die betrekking. Ik zou den Wethouder van Onderwijs wenschen te vragen of hij de motieven kan en mag meedeelen, welke hebben geleid tot deze voordracht; zoo niet in openbare, dan in geheime vergadering. De heer Rijkens, Wethouder van Onderwijs: Het doet mij persoonlijk groot leed, dat de voordracht zóo is opge maakt. Verscheidene hier werkzaam zijnde onderwijzers hebben gesolliciteerd en meer dan een hunner acht ik bekwaam. Het niet-brengen op de voordracht is afgestuit op het verzet van den Distrists-schoolopzie- ner. Ik ben bereid,, in besloten vergadering nadere mededeelingen te doen. De deuren worden gesloten van 8.25 tot 9.03. Na heropening stelt de hoer J o r i s s 0 n de volgende motie voor De Raad, van meening dat onder het onderwijzend personeel geschikte sollicitan ten waren, betreurende dat geen hunner is geplaatst op de voordracht, overwegende dat terugzending der voordracht geen verande ring zal brengen, gaat over tot de orde van den dag. De motie wordt sterk gesteund en vervol- ens aangenomen met algemeene stemmen. )e drie Wethouders onthielden zich. Tot hoofd van school F (Beekstraat) wordt vervolgens benoemd de heer H. J. Veldhoen, te Sloten bij Haarlem, met 14 stemmen en 1 blanco. 2. Benoeming van een leeraar in dc Hoog- duitsche taal en letterkunde aan hot Gymna sium en de Hoogere Burgerschool. Aanbevolen de heer D. Polak, thans tijdelijk leeraar, die wordt benoemd met al gemeene stemmen. 3. Benoeming van onderwijzeressen in de Nuttige handwerken aan de scholen CenG. De voordracht voor school C luidde: mcj. C. E. Mensing, mej. G. A. Jonker, mej. C. Onnesvoor school Gmej. C. Onnes, mej. G. A. Jonker, mej. J. Bredcrodc. Benoemd mej. Mensing en mej. Onnes met algemeene stemmen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van het verlof, ver leend aan mej. G. H. Worffel, onderwijzeres in de Nuttige handwerken aan school F. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aan school B. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders -tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aan school C. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om een crediet toe te staan voor aankoop van banken ten behoeve van de Handelsschool. Alle aangenomen z. d. of h. st. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het rooien van boomen aan den Utrechtschen straatweg. De heer Van Achterbergh: Ik wil direct meedeelen, dat ik zal stemmen vóór het voorstel; maar er zit toch iets in, dat me bevreemdt en wel, dat het inzicht van B. en W. zoo snel wisselt. Toen onlangs het rooien van boomon op den Leusderweg en de Beukenlaan ter sprake kwam en vóór het rooien der boomen al daar werd gepleit met het oog op licht er hygiene, verdedigden B. en W. het behoud dier boomen; thans stellen zij voor, om de zelfde motieven de boomen aan den Utrecht- scheweg te rooien. B. en W. kunnen zeker hier meespreken. Ik hoop intusschcn, dat zij voortaan meer consequent zijn. We th ouder R ij kens: Het snoeien en rooien dezer boomen doet mij persoonlijk zeer leed. De vergelijking gaat echter niet op. Op de Beukenlaan wilden B. en W. dc mooie, gezonde, oude boomen behoudenaan den Utrechtscheweg staan echter mooie beu ken en daartusschen treurige eikjos. Als deze worden verwijderd, kunnen de beuken beter uitgroeien en worden de aanwonenden gebaat. Aan de Beukenlaan hebben de huizen aan den achterkant volop licht door de tuinen aan den Utrechtscheweg wordt aan veel huizen licht benomen door de tuinen vandc Van Campenlaan. De heer Van Achterbergh: Hot gaat om het hygiënisch oogpunt, dat bij Leusder weg en Beukenlaan werd weggecijferd. Juist de heer Rijkens heeft destijds de vergelij king gemaakt en gezegd, dat de modderboel zou blijven óok al werden de boomen gerooid. Wethouder R ij kens: Juist daarom werd de Beukenlaan verhard met Quenast- slag. De heer Van Achterbergh: Wacht maar tot het regent. De heer Jorissen: Dan is alles nat. De Voorzitter: Ieder voorstel moet op zichzelf worden beschouwd. Do boomen op de Beukenlaan werden bvhoudon om hun schoonheid thans is het voorstel, de onaan zienlijke eikjes aan don Utrechtscheweg to rooien. Het voorstel wordt hierop aangenomen z.hjt. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot afwijzing van het verzoek dor afdeeling Amersfoort van de Nodorlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcohol houdende Dranken om aan haar een Ge meente-lokaal ten gebruiko te willen afstaan. De heer Gerritsen: Ik kan me niet vereenigen met dit voorstel, dat me zeer heeft verwonderd. Ik sta versteld van het motief, dat B. en W. geven voor hun weige ring en wol door deze vereeniging te ver gelijken mot een muzick-vorcenlging, enz. Ik stel voor, het voorstel terug te zonden aan B. en W., met uitnoodiging, alsnog een lokaal tc zoeken en af tc staan. I lieer Van Achterbergh: Ik kan me zeer goed voreenigen met het door den hoor Gerritsen gesprokene, juist om de toe lichting van B. en W. Den 21 Februari 1895 is een verordening in het leven geroepen om aan dergelijke vereonigingen een Gcmccntc-lokaal te kunnen verhuren. Dit is een vereeniging, die heel veel nut doet voor do Gemeente. Zij wil huur betalen. Dc heer Lein weber: Ik zou gaarne in openbare vergadering vernemen waarop het afwijzend voorstel berust. De Voorzitter: Op 't oogenblik is er geen lokaliteit vrij. Tot nog toe worden lokalen alleen afgestaan aan verocnigingen, die onderwijs bevorderen. Dc heer Gerritsen: En de muziek- vereonigingen dan De Voorzitter: Muziek is óok onder wijs. Als we dit verzoek inwilligen, zullen tal van vcrecnigingcn, met even goed en mooi doel, het zelfde vragen. Dc heer Van Kalken: Het advies heeft ook mij verwonderd. Juist de vereonigingen voor drankbestrijding bcoogen een groot belang der Gemeente omdat zij zeer de taak der politie verlichten. Als er een beetje goede wil is, kan er heel best een lokaliteit wor den gevonden. Ik hoop on vertrouw, dat B. en W. een lokaal willen vinden. De heer Gerritsen: Als onmiddellijk in het voorstel had gestaan, dat er geen lokaal vrij was, zou niemand erover hebben gesprokendoch nu staat c.- met andere woorden in: al hadden we een lokaal dan krijg jelui het tóch niet. Dat alleen lokalen worden afgestaan voor onderwijs-doeleinden, is gedeeltelijk onjuist. Als ik 't wel heb, zijn er zelfs twee muziek- vereenigingen onder dak gebracht. Dc heer Jorissen: Het voorstel-Ger- ritsen helpt niet. B. en W. zullen ook in hun nader voorstel zeggen, dat cr geen lokaal beschikbaar is. De heer Gerritsen: Ja maar, dit is te controlecren. De heer Jorissen: Dc heer Gerritsen geeft als 't ware B. en W. hun antwoord in de pen. Wethouder R ij kens: Weinig ver eenigingen hebben zóo mijn sympathie als drankbestrijflings-vcreonigingen; weinige doen zóo veel nut. Doch als we het verzoek toe staan, komen er wol 50 vereenigingen, die óok veel nut doen en zullen we ons begeven op een heel gevaarlijken weg. Ieder wil gaarne vergaderen en/ eon nuttig doel is gauw gevonden. De heer V an Achterbergh: Ik kom terug op de verordening van 1895. Als men er zich niet aan houdt, waarom trekt men haar dan niet in De menschen willen huuf betalen voor vuur, licht cn schoonhouden. Als er lokaliteiten zijn, moet m.i. de veror dening toegepast.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1