De heer Jorissen: Het voorstel-Gerrit- sen kan zonder bezwaar aangenomen. Daar mee wordt nog niets uitgemaakt. De heer Gerritsen: Er is een princi pieel verschil tusschen B. en W. en Raad. B. en W. zeggen: wij geven niet; de Raad zegtwij geven wel. Wethouder R ij kens: De verorde ning van 1895 heeft alleen betrekking op het gebouw aan de Koestraat, dat thans geheel in gebruik is. De verordening is dus feitelijk vervallen. De heer Van Achterbergh: Dan moet zij ook worden ingetrokken. De heer Jorissen: Dat behoeft nog niet. Denk eens, dat de Handelsschool uit dat gebouw gaat. De heer Van Achterbergh: En 's avonds dan De Voorzitter: B. en W. hebben allen eerbied voor deze vereeniging, die zelfs financieel wordt gesteund door de Gemeente. Ware er een lokaal dan hadden zij wel licht voorgesteld, het ten gebruike te geven. Ik meen, dat de Raad goed zal doen door het voorstel van B. en W. aan te nemen en dat van de heeren Gerritsen c. s. af te wijzen. De heer Veis H e y n Dat klinkt ge heel anders dan in het voorstel. Ik zal nu het voorstel-Gerritsen steunen. De heer Jorissen: De heer Gerritsen begraaft de geheele zaak. Het voorstel tot renvooy wordt aangeno men met 10 tegen 5 stemmen; tegen de heeren Briët, Houbaer en de drie Wethou ders. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aanvragen en aanvaarden uit 's Rijks kas van voorschotten en bijdra gen overeenkomstig 8 der Woningwet. Aangenomen z. h. st. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van een Verordening, regelende het bouwen van bepaald aange wezen gronden in de Gemeente Amersfoort. Het voorstel strekt om te bestemmen voor bebouwing met woonhuizen de terreinen, begrensd door a. Berkenweg, Regentesselaan, Jacob van Campenlaan en Utrechtscheweg; b. Lange Bergstraat, Arnhemscheweg, Beukenlaan en Utrechtscheweg: c. Utrechtscheweg, Soesterweg, Korte Bergstraat, Wilhelminastraat, Verlende Wil- helminastraat en spoorbaan NijmegenKes- teren d. Utrechtscheweg, Soesterweg, het voet pad loopende vanaf de Brouwerstraat naar de Van Persijnstraat, Van Persijnstraat en Wijersstraat. Die terreinen mogen slechts bebouwd wor den met woonhuizen, die geen lagere wer kelijke jaarlijksche huurwaarde hebben dan f300. Aan deze huizen mag geen andere bestemming gegeven worden dan die van woonhuis. Van deze voorschriften kan door Burgemeester en Wethouders dispensatie worden gegeven. De heer Van Achterbergh: Zooals het voorstel hier ligt, geloof ik, dat we zul len maken een Amsterdamschen weesjongen. Aan de eene zijde van den weg zullen we verkorten de rechten van de eigenaren en aan den overkant blijft alles geheel vrijaan de eene zijde moeten huizen van ten minste f 300 huurwaarde en mogen geen fabrieken worden gebouwd, maar aan den overkant mag men vrijelijk arbeiderswoningen en fabrieken neerzetten. Ik stel daarom voor een sub-artikel: ter weerszijden van den weg onder de zelfde bepalingen. Nemen we het stadsdeel, begrensd door Beukenlaan, Arnhemscheweg, Bergstraat en Utrechtscheweg dan wordt daarop een ser vituut gelegd, doch aan den overkant mag men alles bouwen wat men maar wil. De heer Jorissen: Ik heb het voorstel zóo opgevat, dat het betrekking heeft op de terreinen tusschen de grensstraten, dus op de tuinen. De heer Van Achterbergh: Dan zou de teekening niet goed zijn en ik kan niet aannemen, dat B. en W. een foutieve teekening overleggen. Volgens de teekening loopt de grens precies midden over de wegen. Als wc het voorstel zóo aannemen, zullen we onbillijk zijn tegenover sommige eige naren en zal het doel niet worden bereikt. De heer Veis Heyn: De heer Van Achterbergh wil dus óok het servituut leg gen op de overzijde yan den weg. Dit is juistmaar dan moet ook zekere diepte warden vastgelegd, anders komt men toch weer in conflict met de belendingen. De Voorzitter: Het voorstel betreft afgeronde terreinen en bestendigt eigenlijk den bestaanden toestand. Het door den heer Van Achterbergh als voorbeeld genoemde is een zeer schoon kwar tier; er binnen liggen nog tuinen, waar fabrieken zouden kunnen gebouwd, die de heele omgeving zouden kunnen bederven. De heer Van Achterbergh: Dan deugt de teekening niet en dit kan ik niet aannemen. Naar den letter kan thans aan den overkant een fabriek gebouwd, die het beschermde kwartier tóch verpest. Er moet ook terugwerkende kracht ver leerd. Ik denk aan de terreinen van de hee ren Van Dijk en Nefkens. De heer Jorissen: Dat kan niet. De heer Van Achterbergh: Juist daarom dient het geregeld te worden. De heer Kroes: Ik gevoel veel voor hetgeen de heer Van Achterbergh aanvoert. B. en W. leggen een bouwverbod, doch zóo als 't er nu staat, is dit niet afdoende. Me- dunkt, dat de quaestie gemakkelijk is op te lossen en wel door de woorden begrensd door* te vervangen door liggende aan*. De heer Veis Heyn: Maar tot welke dippte dan anders komt het naastliggende terrein weer in 't gedrang en zouden feite lijk alle fabrieken, enz. worden verdrongen. De heer Jorissen: Om te voorkomen, dat we thans een besluit nemen waarvan we strekking en gevolgen niet juist kennen, stel ik voor, het voorstel te renvoyeeren naar B. en W. De heer Veis H e ij n Ik stel voor, het voorstel van B. W. aan te nemen en hen uit te noodigen, in de volgende vergadering een voorstel te doen omtrent de diepte van het terrein waarop het bouwverbod zal rus ten. De heer Van Achterbergh: Daar moet ik tegen zijn zoolang op de overzijde van den weg niet het zelfde servituut wordt ge legd. Wethouder R ij kens: Als de heer Van Achterbergh thans een bepaalde diepte voorstelde. De heer Kroes: Dat is staande deze zit ting niet te geven. Ik denk aan de terrei nen bij den Berkenweg waar men, om con sequent te zijn, de diepte zou moeten bepa len op 50 M. Voor de Bergstraat zou een andere diepte moeten vastgesteld en voor een ander terrein weer een andere diepte. Ik geef den Raad in overweging, het voorstel van B. en W. niet te renvoyeeren, doch voor de hier genoemde terreinen thans reeds een begin te maken. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 13 tegen 2 stemmen; tegen de heerenLeinweber en Van Achterbergh. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende het subsidie, aan de Amersfoortsche Tramweg Maatschappij te verleenen. Z. d. of h. st. wordt een subsidie verleend van f 639.24. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de Verordening tot heffing van legesgelden. Aangenomen z. d. of h. st. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders inzake de bezoldiging van de dood gravers der Algemeene begraafplaats. De beide doodgravers verzochten, hun jaarwedde te verhoogen van f 100 tot f 150. B. en W. meenden, dat, evenals op een bijzondere begraafplaats hier ter stede, de meest billijke belooning is de betaling van een vaste som voor ieder te begraven lijk en stelden voor, die belooning te stellen op f 1 voor het begraven van een persoon van 12 jaar of ouder en op fo.45 voor het be graven van een jongere dan 12 jaar. De wijziging zou in werking treden op 1 Januari 1914. In 1912 werden begraven 119 volwassenen en 76 kinderlijkjes; in het eerste halfjaar van 1913 onderscheidenlijk 57 en 23. Aangenomen z. d. of h. st. 15. Voorstel \an Burgemeester en Wet houders tot het vaststellen van rooilijnen voor den Heiligenbergerweg. Als voren. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot afwijzing van het verzoek van een commissie van bewoners der Utrechtsche- straat om een subsidie in de kosten van op richting van een eerepoort bij gelegenheid van de Onafhankelijkheidsfeesten. Als voren. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Begrooting, dienst *9*3- Z. d. of b. st. wordt af- en overgescheven f350 voor de Tuinbouw-vereenïging Amers foort* en f 1000 voor subsidie voor de On afhankelijkheidsfeesten. Als spoedeischend wordt nog behandeld een voorstel van B. en W. tot overdracht van een strookje grond op den hoek van Van Asch van Wijck-straat en Smallepad. De eigenares wil het kosteloos afstaan de Gemeente zal de overdrachtskosten betalen. De heer Rolandus Hagedoorn: Met welk doel wordt die grond kosteloos aangeboden Voor wat, hoort wat. De Voorzitter: Ér was een grootere rooilijn gelegd. B. en W. zijn thans met de eigenares overeengekomen een verbeterde rooilijn te leggen, waardoor de Gemeente een belangrijke verbetering krijgt voor den inrit op dien hoek der Van Asch van Wijck- straat. De heer Hagedoorn: Ik wist niet, dat B. en W. een rooilijn konden veranderen. De Voorzitter: Toch wel, als het be lang der Gemeente dit eischt. Het voorstel wordt aangenomen z. b. st. De heer Jorissen: We zijn weer in den tijd van het drukke verkeer. Op den Utrechtscheweg is het ontzettend druk en op den Berg wordt woest gereden, vooral met motorfietsen. Bij het verlaten van het Rijks opvoedingsgesticht heb ik het zelf waarge nomen; een motorrijder botste op een haar na tegen mijn paard op. Er is betrekkelijk weinig aan te doen men mag daar sneller rijden dan in de kom der Gemeente, maar toch niet zóo snel als men maar wil. Ik zou willen vragen of er geen termen bestaan om althans op den Utrechtscheweg de kom der Gemeente uit te breiden. De Voorzitter: B. cn W. zullen het overwegen. De heer Hagedoorn: We hebben de goede bepaling gemaakt, dat een draaiorgel moet zwijgen als er een paard in de nabij heid komt. Maar waarom tnag men vrijelijk met open knalpot rijden, hetgeen niet noodig is en waarvan een paard nog veel meer schrikt De Voorzitter: Ik meen, dat een Ge meente-verordening hierin niet kan voorzien. De heer Hage doorn: Verschillende Gemeenten hebben dit verbod. De vergadering wordt hierop gesloten. In de Donderdagavond gehouden bijeen komst van bewoners der Beekesteinsche laan werd door de heeren Teeling en Van Nop pen, leden der commissie voor de versiering van het Beekestein-kwartier, meegedeeld, dat dit te uitgebreide buurt-comité is ontbonden en dat thans elke straat op zichzelve zal versieren. Nochtans wordt zooveel mogelijk overeenstemming behouden in de wijze van versiering. Het comité voor de Beekesteinschelaan koo$ het volgende BestuurW. Kleber, VoorzitterW. H. Noppen, SecretarisK. Teeling, PenningmeesterO. F. W. Rietveld en W. van Achterbergh. Zooals blijkt uit een advertentie in dit nummer wordt de Openbare Keuken op 1 September geopend. 't Is goed gezien om juist dien datum daarvoor vast te stellen, want, waar 'n acht dagen later de Onafhankelijkheidsfeesten hier plaats vinden, hebben velen de gelegenheid te over om hun kennissen uit ondervinding aan te bevelen, dan van die inrichting gebruik te maken. Dat ze dit met gerustheid zullen kunnen doen, dat lijdt bij ons geen oogenblik twjj- fel, naar al wat we omtrent haar vernamen. Juist op de dagen der feesten zal menig gedienstige 'n vrij middagje vragen en de huismoeder zal haar dit te gereeder toestaan nu ze weet, dat te Openbare Keuken een goed en smakelijk middagmaal, uit de beste grondstoffen bereid, tot billijken prijs thuis bezorgt. In.' 't einde der volgende week wordt het gebouw, aan de Beekesteinsche laan tegen over de Industrieschool, voor belangstellenden kosteloos ter bezichtiging gesteld. We houden ons overtuigd, dat zelfs de meest kraakheldere en preciese bezoeksters uit den aard der zauk hebben dezen meer oog op de finesses dan de bezoekers een zeer gunstigen indruk zullen ontvangen van de practische, hygiënische inrichting der Keuken, terwijl de roep van flinkheid en de groote ervaring van de directrice, mevrouw Van Assen, den waarborg geven, dat de lei ding zoo'n voornaam ding bij een derge lijke instelling in zeer goede handen berust. Mejuffrouw M. Bersma, oud-leerlinge dier school, is benoemd tot leerares aan de Industrie- en huishoudschool, hier. De heer M. Smallegange, thans beambte van »Kinderzorg« hier, is benoemd tot vader van het Militair tehuis aan de Beekstraat. Luitenant D. A. Camerling Helmolt, van het 4e regiment huzaren gedetacheerd bij de Rijschool, wordt na ommekomst dier deta cheering op 1 October overgeplaatst bij het 3e regiment te 's-Gravenhage. De «Staatscourant* bevat den uitslag van het officiers-examen van den Hoofdcursus. We herinneren nog even aan de athletische wedstrijden, morgen vanwege H. V. C. hier morgenmiddag te houden op Koninginnelaan en Barchman Wuytiers-laan tot restaurant «Birkhoven*. Er zal stevig worden gekampt om den zilveren lauwertak en de 24 medailles. De afdeeling Amersfoort van »Het Leger des Heils* is erkend als instelling van wel dadigheid. Bij advertentie in dit nummer worden bij zonderheden meegedeeld omtrent het bezoek door leden der plaatselijke afdeeling van het Utrechtsch Landbouw Genootschap, op Maandag 8 September te brengen aan de zeer belangrijke landbouwtentoonstelling bij Scheveningen. Het nieuwe programma van de bioscoop «De Arend* is weer rijk aan afwisseling een paar actualiteiten, aardige komische scènes en twee mooie drama's. Plaatsgebrek dwingt tot deze korte mede- deeling. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer W. A. van den Bovenkamp, Utrechtscheweg 10. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk om half acht, die van de overige voertuigen op zijn laatst te acht uur zijn aangestoken. Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen personen die in draf reden op de Langestraat bij het Sprengel en in de Bloemendalsche buitenpoort, die reden zon der licht, zonder nummerbewijs, onderlangs «Amicitia* of op andere wijze de verorde ning op het rijden overtraden. Een vechtlustig broederpaar dt 1 gister weer den ganschen dag moeite om aan het vechten te geraken en is daarin ook een paar malen geslaagd, Ten slotte werden met een vriend vele herbergen bezocht en tegen den avond was een hunner zóo beschonken, dat de politie was genoodzaakt, hem in arrest te stellen. Dit ging echter gepaard met hevig verzet van het drietal, waartegen deswege proces verbaal is opgemaakt. Wonderlijk was 't, dat publiek partij trok tegen de politie, welke tot het uiterste haar kalmte bewaarde. Door de recherche is hier aangehouden J. H. O., een bij de justitie zeer bekende, die nog 10 dagen te goed had. Tevens bleek, dat hij in 't bezit was van een nagenoeg nieuw rijwiel, te Apeldoorn ontvreemd. De vriend heeft tevens nog straf uit te zitten voor allerlei vergrijpen, te Baarn en te Nederhorst den Berg begaan. Hij is hedenochtend naar Utrecht geleid en daar ingesloten. De officier van justitie bij de Arrondisse- ments-rechtbank te Utrecht eischte Donder dag veertien dagen tegen een voerman van hier, die met behulp van zijn neef zijn paard op ergerlijke wijze mishandelde en om het eens goed te kunnen raken het dier, waar mee hij al elf jaar rijdt, had afgespannen. Het is de derde straf, die deze dierenvriend krijgt. Tegen den mededader werd f 10 of 10 dagen geëïscht. De Rechtbank veroordeelde tot 9 maan den, met aftrek van de 4 maanden voor-ar rest, den man, die hier op 27 April poging tot moord pleegde op zijn vrouw door een pistool op haar af te schieten. De eisch was anderhalf jaar. Bijt steeds in den vinger, die u honig om den mond tracht te smeren. Uit den. Omtrek. Soesterberg zal aanstaanden Dinsdag en Woensdag de Onafhankelijkheidsfeesten vie ren «niet op grootsche manier als rijker bevolkte plaatsenwij, bewoners van Soes terberg, Huis-ter-heide, Bosch-en-duin en Den Dolder vieren feest op eenvoudige, lan delijke, maar niet minder hartelijke wijs* zegt de feest-courant. De Gemeenteraad van Linschoten, wier buurtschap Mastwijk door de ontworpen nevenlijn GoudaUtrecht aan het spoor zal komen te liggen, besloot f 5000 beschikbaar te stellen als renteloos- voorschot voor den aanleg van die lijn. BEURSOVERZICHT. van 9 tot 23 Augustus 1913. De vaste stemming, welke gedurende eeni- gen tijd op de londsenmarkten heeft ge- heerscht, behoort al weder tot het verleden en heeft opnieuw plaats moeten maken voor een weifelende. De omzetten, welke juist iets grooter in omvang gingen worden, zijn opnieuw tot bijna nihil teruggegaan en de stijgende tendenz, welke de overhand scheen te zullen krijgen, is alweer overgeslagen in een dalende met afbrokkelende prijzen. Ver schillende oorzaken hebben tot dezen omme keer meegewerkt. Wat Europa betreft, hebben de politieke toestanden, welke na het sluiten van den vrede te Bucarest wei nig, aandacht meer trokken, opnieuw groo tere opmerkzaamheid gevraagd, ten gevolge van het optreden van Turkije, dat niet alleen het heroverde Adrianopel niet wil opgeven, maar zelfs den indruk wekt van op een tweeden oorlog met Bulgarije aan testuren. Het overtrekken der Maritza, de oude grens tusschen Bulgarije en Turkije, heeft Rusland geleid tot het richten van vrij openlijke be dreigingen tegen Turkije, waardoor opnieuw de mogelijkheid is ontstaan tot complicaties, welke reeds als uitgeschakeld waren be schouwd, hetgeen heeft geleid tot een af wachtende houding der Beurzen. Van be paalde vrees voor verwikkelingen is echter geen sprake, doch zoolang een definitieve regeling van alle Balkan-moeilijkheden niet is verkregen, is een ruime ontplooiing in Beurszaken niet te verwachten. Wat Amerika aangaat, men was daar geheel onder den invloed van de politieke spanning met Me* richten. In zake Mc verontrustende berie werd op een oogenb dat Mexico een ultim Staten had gerief uur de erkenning van President IIuen gedreigd werd met kingen Hoe onwaai klonk, 'ond het tod waardoor een schei markt ontstond, spi van die Maatschap langen in Mexico volgde een officieel gerucht, doch een door niet veroorzaak van dit herstel werk gunstige berichten De ontzettende hitfc zoolang in sommig hèerscht, heeft ook houden, zoodat de belangrijk lager Woi datum en het zich |j oogst dit jaar de k|. 1904. Door deze be gevoelig geworden ke den laatsten tiji werd verleend, thans pelijk, dat zelfs gerij minder groot koersv Toch zal men genoemde factoren te hechten, speciaal oogstberichten. Verg den, dat, ook al jaar slecht, die der hooger is dan het v( zomertarwe er go® katoenoogst, met nu Amerika, een zeer looft. Alles te spoorwegen dan ook een flink vervoer k geheele oogst weder aan het totale Staten zal toevoege te ontkennen, dat schende onzekerheid en Bankwetgeving, een nieuwe factor v lang gehoopte her waarden nog wat STAATSBON DSi landsche Werkelijke gestemd en konden als voor de 3 pCts, boeken. Van de buiti Russen vast geste terwijl Zuid-Amerika lagen. INDUSTRIEELS aanvankelijk willigt weder flauwer in vei trent verdere verlag] staalproducten. Ookl zwakker gestemd teil loopen van den kol markt te Londen. dan ook het aanvadfl weder geheel prijs fl CULTUUR- enB vormden een stille ifl De tendenz was efl stigen kant en per J| lende waarden «dB niveau met enkele pB MIJN WAARDEN» stemd voor aand. R ai saldo een zestal pe il Singkep Tin, op h een achttal percentei meen was de stem B| waarden niet zoo 1 landsche soorten Cobar zeer flauw j B saldo een verlies vas publiceerde kwarto I geenszins tot optimis I van dit fonds. Wel I steeds een zeer ra I doch bij de groot I Maatschappij is het R door een vrij rijken ment wordt opgelev» PETROI.EUMA willig voor aandee de koers een steeg. Aanleiding dat de Koninklijk nian Oil Cy had bleef echter niet winstnemingen tot ongeveer 635 Koninklijke hadden eens een willig sische soorten aan op flinke vraag, stig jaarverslag opkomen. RUBBERW lijk herstel, opnieuw van den laagblijv TABAKSWAA ren en voor ver avans konden bo PROLONGATE

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2