Stadsnieuws. Gemengd nieuws. voor een zijner deugden of ondeugden in het latere leven en alle zedelijkheidsbegrip pen worden in eersten aanleg gevormd* bij het kind, om zich gedurende den rijperen leeftijd, onder den invloed der omstandig heden, in meerdere of mindere mate te ont wikkelen. Vooral tijdens den langeren leertijd van de jongens en meisjes van den meer ontwik kelden stand, maar bijna weinig minder ook tijdens het kortere onderwijs van de kinde ren uit het volk, worden de grondbeginselen geboren, waarnaar de man en de vrouw zullen leven. En zoo men een volk wenscht, dat aan orde en tucht zal zijn gewend, ja, daarbuiten niet kan leven, ook zonder toepassing van een te veroordeelen >ijzeren regiment*, dan behoort allereerst de zin voor deze deugden te worden aangekweekt tijdens de jaren, waarin het onderwijs wordt gegeven. Nationale deugden worden geschapen in de school en op alle andere inrichtingen van onderwijs. Zonder orde en tucht wordt geen volk weerbaar. Daaronder valt niet te verstaan, dat de roede en de strafpredikatie den boven toon bebooren te voeren, maar alleen dat bet gezag zich op de school met wijsheid be hoort te laten gelden, wil men het later in den Staat naar behooren geëerbiedigd zien. Plichtsbetrachting en wilskracht zullen niet gevonden worden bij een volk, waarbij de tucht ouder de jeugd niet in hooge eer gehouden wordt; noch ook waarbij men door de jongeren de onmisbaarheid van rechtsorde niet duidelijk heeft leeren begrij pen en dus waardeeren. Wie tucht voorstaat, behoort zich dus te wenden tot hen, die invloed uitoefenen op den gang van het onderwijs, op de beoefe ning der opvoedkunde in de school, en dus i plus forte raison tot hen, die geroepen worden, de jeugd te leiden en voor het latere moeilijke leven te bekwamen. Geen vrijheid kan bestaan of stand houden zonder zin voor orde en tucht in de school, in het dagelijksch leven, in den arbeid, in de kerk, in het leger: dus in den Staat. Opvoeders mogen dus alléén zij zijn, die geleerd hebben te gehoorzamen, die niet ijveren voor regeeringloosheid, voor wanorde en ordeverstoring in den Staat; maar óok, die het vermogen bezitten, zich met aange boren tact te doen gehoorzamen, en die elke aanranding der orde zelf weten te onder drukken, in het ergste geval te bestraffen, zonder hun toevlucht te behoeven te nemen tot hoogergeplaatsten, die daardoor tot het emplooi van boeman zouden worden ver laagd. Het vermogen om orde te houden, is dus, naast het bezit van de noodige kennis, een der allereerste eischen voor mannelijke en vrouwelijke onderwijzers en leeraren van eiken leeftijd en van ieder gehalte. Bij het onderwijs aan het jonge Neder- landsche volk wordt deze hoofdeisch over het hoofd gezien en van ondergeschikt belang geacht. Aan dezen misstand moet zoo spoedig mogelijk een einde worden gemaakt. Wie geen orde in de klasse kan houden en daarvan geen doorslaande bewijzen heeft gegeven, behoort nimmer een aanstelling bij het onderwijs te ontvangen of moet, zoo noodig, als ongeschikt daaruit verwijderd worden. Iemand, die een goed gehoor mist, kan geen goed muziekonderwijzer worden met gebrekkige beenen wordt niemand een goede postbode een bijziende zal een slecht scherp schutter zijnmet een slecht spreekorgaan kan geen man redenaar of geestelijke wor den dua heeft elk beroep zekere eischen, waarbuiten hij, die het kiest, niet zal slagen. Een der allereerste eischen voor den onder wijzer of den 1 eeraar is, dat hij orde behoort te kunnen houden. Kan hij dit niet hij moge de grootste mate van geleerdheid be zitten dan is hij een slecht paedagoog en kan in zijn beroep ons volk niet dienen. Dit zijn axioma's. Maar zelfs axioma's worden over het hoofd gezien. Er zijn altijd opvoeders geweest, die geen orde konden houden en in zóo groot een aantal, dat niemand in onze omgeving niet terstond de namen kan noemen van hen, die in zijn jeugd volkomen ongeschikt waren en die toch jaren lang soms gedurende hun leven werden gehandhaafd in de be trekking, waarvoor zij absoluut niet deugden en waarin zij nooit hadden behooren be noemd te worden. Wij kennen die gevallen uit onze eigen jeugd, uit die onzer vrienden en vriendinnen, uit die van onze kinderen, ja onder dezen het meest. In de volksschool, in de Lagere school, op de gymnastiekles, in de zwemschool, op de muziekklasse, bij het teekenonderricht, in de normaalschool, in de ambachtsschool, op de industrieschool, in alle inrichtingen van Middelbaar onderwijs, bij het godsdienston derwijs, op de Hoogescbolen, zelfs (comblel) bij het militair onderwijs bestaan zij, de on derwijzers, die niet in staat zijn de orde te handhavendie daardoor de beste vruchten van hun dikwijls overigens goed onderricht zien verloren gaan en die een voor hen zei ven weinig verheffend, ja bijna onhoudbaar bestaan voortsleepen, verwenscbend den dag, waarop zij zich aan hun werkkring hebben gewijd, verwenschend het lot, dat hen plaatste in een omgeving, die hun een kwelling is. Zij weten, dat hun onderricht geen nuttige uitwerking kan hebbenhet is hun bekend, dat zij bespot, zelfs vernederd v uitgelachen wordenzij worstelen tot het einJ s tegen de straf, dagelijks weder het gebate werk te moeten opvatten. Zij arbeiden zonder lust of geesthun eerzucht is verdoofd en hun levensdoel verdwenen. Hun eenige illusie is: hun beroep te kunnen volhouden om het traktement. Bitter gestemd en moedeloos haken zij naar het einde, wanneer een schamel pensioen misschien hun rust zal medebrengen, en zij zullen sterven in het bewustzijn, den Staat van weinig nut te zijn geweest en de wetenschappelijke ontwikke ling slechts weinig of niets te hebben voor- uitgebracht, zoo die onder hun leiding al niet een schrede is achteruitgegaan. Welzalig zij, die buiten de uren van het onderwijs voldoening vonden in de beoefe ning van de wetenschap en daarbij verdriet en zelfkwelling een enkele maal hebben kunnen vergeten. Welnu, die allen waren volstrekt mis plaatst. Die allen vervulden een beroep, waarvan de toekomst van ons volk grootendeels af hangt zij hadden voor een deel onze natio naliteit in handeneen ontzettende ver antwoordelijkheid rustte op hen, of beter gezegd nog op degenen, die hen aanstelden en dus aanmoedigden om op den voor hen ongeschikten weg voort te gaan. Daaraan kan en moet een einde komen. Bandeloosheid en gebrek aan zin voor ge zonde tucht nemen bij jongeren en ouderen hand over hand toe. Wij hollen in de verkeerde richting en ik ben bereid U dit met tallooze bewijzen te staven. Zij zijn voor het grijpen. Geen >ijzeren regiment*, maar de ontwik keling van een gezond oordeel en de ver ruiming van den blik moeten ons volk leeren recht, orde en plicht te handhaven. Dat kan geschiedenmaar alleen wanneer de aller eerste beginselen gevormd zijn en men tucht loosheid niet meer zal aanzien voor vrijheid. De kwaal moet in den wortel worden aangetast. Naast wetenschappelijke examens moet men van elk die onderwijzen wil, de bewijzen eischen, dat hij bekwaam is en het vermogen bezit om onbeperkte orde te hand haven en zijn leerlingen zoodanig te boeien, dat zij aan wanorde zelfs niet denken. Physiek of moreel ongeschikte opvoeders moeten over boordZij, die de hoofden van scholen of directeuren van onderwijs-instel- lingen beschouwen als provoost-geweldigen, naar wie men eiken rustverstoorder kan zen den als naar den man der verschrikkingen, moeten uit hun kring worden verwijderd. Dit geldt voor mannen en vrouwen in gelijke mate. Wie het ernst is met tucht en invloed ten deze kan oefenen, legge de bijl aan den wortel. Zoo sct.sef de heer J. M. van Hoogstra ten, Algemeen secretaris van de Tucht-unie, in >De Gong*. KENNIS6EY1NG. De Burgemeester der Gemeente Amers foort brengt ter kennis van de ingezete nen, dat, blijkens een tot hem gericht schrijven van den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie, H. M. de Koningin, in verhand met het feit, dat H. D. verjaardag dit jaar op een Zondag valt, het verlangen heelt te kennen ge geven, dat de openbare feestviering op den daarop volgenden Maandag, 1 Sep tember e. k., plaats hebbe. Amersfoort, 28 Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd, H. W. van ESVELD, Weth., loco-Burg. Ds. Ten Cate en niet ds. Pottinga, uit Arnhem, gelijk op den roosier staat ver meld hoopt aanstaanden Zondag hier voor te gaan in de godsdienstoefening van den Doopsgezinden kring. Het is de wensch van H. M. de Koningin, dat de openbare viering van H. D. verjaar dag niet op Zondag 31 Augustus, doch op Maandag 1 September zal plaats hebben. In verband hiermee verzoekt het comité voor de hier te vieren Onafhankelijkheids feesten, als ongedaan te beschouwen zijn uitnoodiging om reeds Zaterdagavond de vlaggen uit te steken. H. M. de Koningin zal morgenochtend te 9 uur de nieuwe Ministers beëedigen. Dezen zullen 's middags tusschen 12 en 1 uur de portefeuilles uit handen van hun ambtsvoorgangers overnemenmr. Cort van de linden bovendien tot einde September de portefeuille van Buitenlandacbe Zaken. De Commissaris der Koningin is gister met verlof naar het buitenland vertrokken. Gedurende zijn afwijzigheid zullen zjjn functiën worden waargenomen door het lid van Gedeputeerde Staten mr. W. H. J. Roijaards. De Krommeatraat maakt heel veel werk van de versiering tijdens de feesten. Onder leiding van den heer A. van Daal, Voorzitter van het buurt-comité, wordt daar een werkelijk fraai plan tot uitvoering ge bracht, waartoe de heeren Kagenaar en Klaassen, hoewel geen lid van comité, zeer veel hebben meegewerkt. Met deelneming zal hier zijn ontvangen het bericht van het zeer onverwacht over lijden, ten gevolge van een ongeval, te 's-Gravenhage van mr. F. S. K. J. graaf Van Randwijck, vader van den Burgemeester, tot 1903 Secretaris-generaal van het Departe ment van Financiën, sedert 1862 Kamerheer des Konings, later Kamerheer-ceremonie meester van H. M. de Koningin. Mejuffrouw H. de Reede behaalde ook de Lagere akte Fransche taal. Aan de volgende oud-stadgenooten zijn toegekend de hoogere rangen, hieronder vermeld van luitenant-generaal aan den gepens. generaal-majoor A. D. Petter en aan den gep. luitenant-kolonel F. de Bas; van generaal-majoor aan de gepens. kolo nels R. H. Luber, N. Bosboom en J. H. Knel van kolonel aan de gepens. luitenants kolonel J. D. Camerling Helmolt en N. J. P. H. van Es; van majoor aan den gep. kapitein jhr. R. J. Rutgers van Rozenburg; van ritmeester aan den gepens. ie luite nant R. A. baron Van Hardenbroek van Lockhorst Ds. W. F. C. van Helsdingen, thans predi kant te Cubaard, ontving een beroep bij de Gereformeerde gemeente te Ouddorp. Ter gelegenheid van den 33sten geboorte dag van H. M. de Koningin zal aanstaanden Maandagochtend te half elf een groote parade worden gehouden door het garnizoen, dat daartoe zoo sterk mogelijk uitrukt De troepen zullen worden gecommandeerd, door luitenant-kolonel D, W. de Jager, com mandant van het 5e regiment infanterie, en de honneuis bewijzen aan generaal-majoor G. A. Buhlman, commandant der 4e divisie. De detacheering der cadetten van de Kon. Militaire Academie bij de verschillende korp sen in dit garnizoen zal 13 September eindi gen. Men leze de advertentie van de Openbare Keuken in dit nummer. De »Eembode« bericht, dat de nieuwe Zusterschool aan de Muurhuizen aanstaanden Zaterdagochtend wordt geopend en dat het 25-jarig bestaan der St.Agnes-kweekschool, van de congregatie van O. L. Vrouwe van Amersfoort, in September zal worden her dacht. Aan het zeer belangrijke 41ste jaarverslag der Algemeene Nederlandsche Vrouwen vereniging »Tesselschade* zij het volgende ontleend Langzaam maar gestadig blijft «Tessel- schade* vooruitgaan. Ondanks de klacht van enkele Bestuurderessen, dat er in de plaats harer inwoning reeds zóo veel gevraagd en gegeven wordt en de belangstelling voor »Tesselschade's« werk niet groot is, kan ook weer dit jaar, over het geheel genomen, op elk gebied waarop »Tesselschade« zich be weegt een verhoogde belangstelling worden waargenomen. Het ledental klom van 5775 tot 5968:639 candidaten werden in een betrekking ge plaatst tegenover 598 in het vorig jaar 111 vrouwen en meisjes werden bij haar opleiding gesteundhet werkloon, dat de werksters der vereeniging ontvingen bedroeg f814.46 meer dan verleden jaar, niettegenstaande het aantal werksters met 3 verminderde. Ook de geheele omzet nam toe, evenals het bestel werk en wel resp. met f 2381.53 en f 1184.10, waardoor ook de 5 depothoudsters f252.99 meer verdienden dan in het vorig jaarter wijl het aantal candidaten, dat zich voor het examen kinderjuffrouw opgaf, 15 meer is dan in Juni 1912. De vereeniging heeft thans 43 afdeelingen en 33 correspondentschappen. De afdeeling Amersfoort telt 73 leden. De candidate dier afdeeling, die de Huis houdschool bezocht, slaagde dit jaar voor haar examen als huishoudkundige. Een nieuwe candidate, nu voor de Middelbare akte Tee kenen, deed zich voor en door financieelen steun van ue fondskas en van verschillende afdeelingen was het Bestuur in staat, haar flink voort te helpen. Deze studie moet 4 jaren duren en zal dus veel van de finan- cieele krachten der afdeeling vergen, doch de candidate heeft beslist talent en werkt met ijver. Het Bestuur der afdeeling is saamgesteld als volgt: mevrouw Sanders—Huidekoper, Voorzitsterdouairière jhr. Van Beyma thoe Kingma-Fontein, Secretares; douairière jhr, mr. Sandberg—Evers, Penningmeesteres mejuffrouw O. Cochius, Directrice bemidde- lings-bureau. Thans blijkt, dat het toch wel degelijk Van Meel was, die Zondagavond op zijn te rugkeer van Millingen naar Soesterberg omstreeks 7 uur boven de stad zich ver toonde. De Fransche vliegenier Guilleaux, naar wien, sedert zijn vertrek uit Biaritz op Za- terochtend, vruchteloos werd uitgezien, is Zaterdagavond geland bijHamburg. Tusschen zonsop- en zonsondergang legde hij omstreeks 1600 K.M. af. Aan de vierdaagsche afstandsmarschen van den Ned. Bond voor lichamelijke oefening nemen deel 150 jongelieden, waarbij 22 bur gers, zonder bepakking, die 55 K.M. per dag hebben af te leggen die, welke een lichte bepakking meedragen, leggen 45 K. M., die welke zwaar zijn bepakt, 35 K.M. af. De deelnemers vertrokken gister van hier. De marsch eindigt Zaterdag te Ede. Quick ontvangt aanstaanden Zondag voor de eerste ronde der beker-competitie Be Quick, uit Groningen. Bij de gister ten overstaan van architect H. E. van Amerongen, uit Driebergen, ge houden aanbesteding van den bouw eener drukkerij voor rekening der onderofficiers- vereeniging »Ons Belang* werd ingeschre ven als volgtFijnenberg Wildeman, te Amersfoort, f 15 800J. A. van der Zalm, te Amsterdam, f 15095; C. J. Kuntz, Amers foort, f 14 890J. C. Blum, Hilversum, f 14 480E. van der Wart, Amersfoort, f 13 870L. J. Hemels, aldaar, f 13 830; N. J. Röpke, Amsterdam, f 13680; Lensing Van de Vijzel, Amersfoort, f 13 500en G. C. Blanke, aldaar, f 12 800. Gegund aan den laagsten inschrijver. Wil wanneer gij kunt, opdat gij niet te laat bemerken zult, dat ge niet kunt als gij wilt. De historische teekeningen en opschriften in het z.g. «zweetkamertje* van de Leidsche academie zijn reddeloos verloren. Gedurende de groote vacantie werden de noodige herstellingen, enz. in de academie gedaan en zoo kwamen ook de stukadoors in het zweetkamertje, wier niets ontziende witkwast bedekte de bandteekeningen en potloodteekeningen van vele manDen, die later in de geschiedenis van ons land een groote rol gespeeld hebben of nog spelen en vroeger als student te Leiden, in afwach ting van den uitslag van hun examen, daar een rijmpje, teekening of bandteekening krabbelden. De tafel met ingesneden namen is nog gered. Zulke uilskuikens. Pierre de Coulevain, de bekende schrijfster van >Sur la branche*, «L'ile inconnue* en van het door de Académie franchise be kroonde werk »Eve victorieuse* (Een mo derne Eva) is overleden. Haar eigenlijke naam was Faure. Een regenjas van papier, Deze regen jas, in Amerika uitgevonden, doch ook te Londen reeds geïmporteerd, is volgens den Londenschen briefschrijver van de »Opr, Haarl. Crt.« gemaakt van waterdicht papier, taai en dun. Men kan baar opvouwen als een courant en in zijn zak steken, of ergens in een hoekje van zijn valies wegbergen. Zij is zóo dun, dat er geen zakken in kunnen gemaakt worden doch dat euvel is niet over weldigend. Er staan twee groote voordeelen tegenover. Het eerste is de lage prijs: éen kwartje, of te wel vijf-en-twintig centgeen geld dusHet andere voordeel is, dat deze jassen in alle mogelijke kleuren kunnen ge maakt worden en, waar ze zoo goedkoop zijn, zal ieder er minstens éen hebben bij elk pak kleeren, dat hij bezit. De kosten van fabricage zijn zeer gering, want die beloopen niet meer dan twaalf-en- een-halve-cent. Men kan dus begrijpen, dat in een land als Engeland, met zijn gezond klimaat, doch met zijn eeuwig veranderlijk weer, millioenen en milliarden van die kwar tjes-jassen zullen kunnen verkocht worden, mits in de practijk mag blijken, dat ze goed zijn. Want, niet waar, als 't niet meer dan een kwartje kost, blijft men liever droog en deze jas is veel gemakkelijker en veel min der omslachtig dan de parapluie, onze beste vriendin, doch waaraan elk Engelschrpan en elke Engelsche vrouw onverbiddelijk het land heeft. Zoo erg is dat »land«, dat in Ierland, waar 't gemiddeld iedere week, naar ze zeggen, negen dagen regent, iemand wordt uitgelachen, die met een parapluie loopt De zeeslang. Een zeeslang Neen, lezer, we willen U niet vertellen, dat er een zee slang is gezienU zoudt het toch niet ge- looven het publiek weet tegenwoordig al

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2