Stadsnieuws. Laatste Berichten. Markt Adveri De Doopsgezinde gemeente, wier eigen kerkje aan de Blankenheimstraat eerst half September kan worden in gebruik genomen, zal in de samenkomst van morgen, te gelijk met den verjaardag van H.M. de Koningin herdenken het herstel van 's lands onarhan- kelijkheid, nu 100 jaar geleden. We herhalen, dat ds. M. ten Cate zal voorgaan. De Staatscourant* van heden bevat het Kon. besluit waarbij eervol ontslag wordt verleend aan het Kabinet-Heemkerk en met ingang van 29 Augustus zijn benoemd tot Ministers de leden van Kabinet-Cort van der Linden en wel tot Minister van Buitenland- sche Zaken, jhr. mr. J. Loudon Binnenland- landsche Zaken, mr. P. W. A. Cort van der LindenKoloniën, mr. Th. B. PleyteLand bouw, Nijverheid en Handel, mr. M. W. F. TreubFinanciën, de heer S. E. L. A. Bert- lingOorlog, generaal-majoor N. Bosboom Marine, kolonel J. J. RambonnetJustitie, mr. B. Ort; en Waterstaat, dr. C. Lely. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 2 September 1913, des avonds 8 uur. 1. Installatie der nieuwe leden van den Raad. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot overneming van de stoep van een perceel aan het Havik. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van een perceel aan de Krankeledenstraat. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van ontheffing van Inkomstenbelasting, dienst 1913, wegens vertrek of overlijden. 5. Vaststelling van het 2e en het 3esup pletoir kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1913. 6. Vaststelling van het ie suppletoir ko hier der Straatbelasting, dienst 1913. 7. Rapport der Commissie voor de recla mes inzake de Inkomstenbelasting, dienst »9»3- 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Begrootïng, dienst «9'3- Burgemeester en Wethouders schreven onder dagteekening van 25 Augustus aan den Raad: De heer L. van den Berg, alhier, Havik no. 25, heeft ons medegedeeld, dat hij bereid is kosteloos aan de Gemeente over te dra gen een stoep, groot ongeveer 20 M2, ge legen voor het hem toebehoorende perceel aan het Havik no. 13, kadastraal bekend Sectie E no. 3039, onder voorwaarde, dat de Gemeente op haar kosten den grond be straat. Bij onderzoek is gebleken, dat deze stoep volgers hpc kadaster reeds het eigendom van de Gemeente is, ofschoon het onder houd daarvan nimmer door haar is bekos tigd geworden en dat adressant zijn eigen domsrecht ontleent aan een koopakte. Het oogenblikkelijk voordeel, dat in de overname is gelegen, is niet groot, maar indien de Gemeente later mocht willen over gaan tot verbreeding van het Havik, zal zij dezen grond ook noodig hebben. Omdat de kosten van bestrating slechts f 40 bedragen en door de aanvaarding de vraag wie eigenaar is, vanzelf is opgelost, komt het ons gewenscht voor, het aanbod te aanvaarden. Zij schreven nog aan den Raad: Met de bedoeling, te zijner tijd over te gaan tot vrijmaking van den Onze Lieve Vrouwe-toren ook aan de Westzijde, ten einde dien momumentalen toren beter tot zijn recht te doen komen, werd in 1910, bij Raadsbesluit van 20 Januari no. 18, het per ceel Krankeledenstraat no. 22 aangekocht. Wij zijn thans in staat gesteld, U mede te deelen, dat het onmiddellijk aan den toren grenzende perceel, bij het kad^ter bekend in sectie E no. 277. groot 1 A. 66c.A., kan worden aangekocht van N. Vink voor de som van f 2000. Ofschoon wij niet willen ontkennen, dat de prijs niet laag kan worden genoemd, meencn wij toch, gezien het doel van den aankoop en vreezende dat anders niet spoe dig de gelegenheid zich zal voordoen het perceel voor dezen prijs te koopen, U te moeten adviseeren het aanbod te aanvaarden. De bureaux der Gemeente-secretarie zul len op 9 en 10 September na 12 uur's mid dags gesloten zijn. Moge dit goede voorbeeld navolging vin den bij alle werkgevers, voorzoover zulks mogelijk is in verband met den aard der werkzaamheden. Natuurlijk eveneens met behoud van loon. De heer B. A. Berendsen, werkzaam ten bureele van den Inspecteur der directe be lastingen, is bevorderd tot Rijks-klerk ie klasse. De heer F. J. Heyligers, onlangs aan de Technische Hoogeschool te Delft bevorderd tot werktuigkundig ingenieur, is werkzaam gesteld bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats-Spoorwegen,ter standplaats Zwolle. De leerlingen van de Hoogere Burger school, die deelnamen aan de rangschikkings examens voor de Kon. Militaire Academie te Breda of het Kon. instituut der Marine te Willemsoord, zijn allen geslaagd en wel J. W. U. Doornbos voor cavalerie h. 1.1., H. A. Munzebrock voor cavalerie O. I., en J. Oosterhuis voor adspirant-administrateur bij de Kon. Marine. De bronzen eerepenning voor menschlie- vend hulpbetoon met loffelijk getuigschrift is toegekend aan J. F. Wesseling, luitenant ter-zee 2e klasse bij de Kon. Marine, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van twee drenkelingen uit zee aan de Zuidkust van Poeloe Lassia (Ned.-Indië) op 17 Maart 1913. De heer A. Huijskes, thans adjunct-inspec teur van politie te Bussum, is benoemd tot inspecteur van politie 3 e klasse te 's-Gra- venhage. Kapitein C. de Veer is overgeplaatst van het i6e regiment infanterie naar het 7e kapitein J. G. Haas van het 12e naar het 16e; en kapitein J. Dijk van het ie naar het 16e. Majoor A. Hogervorst is overgeplaatst van de 9e naar de 5e infanterie-brigade majoor J. L. van der Moer, van het 9e regi ment infanterie naar het 20e, te Harderwijk luitenant W. E. Cramer, van het 19e regi ment infanterie, naar het regiment jagers. Volgens »De Telegraaf* heeft een gehuwd officier geweigerd toe te treden tot de wedu wen- en weezenkas der landmacht. Daar op last van den Minister van Oorlog de bijdra gen voor die kas van de traktementen der officieren worden ingehouden, heeft de hier- bedoelde officier den Staat een proces aan gedaan. Het verloop hiervan wordt in officiers kringen met zeer veel belangstelling gevolgd. De Inspecteur der infanterie heeft bepaald, dat bevordering bij kader van het wapen in verband met de oprichting der 3e bataljons niet mag plaatshebben dan na 15 September. Programma van het concert, niet morgen avond, gelijk de rooster vermeldt, doch Maandagavond 1 September op het terras van «Amicitia* te geven door het muziek korps van het ie regiment huzaren, direc teur de heer W. H. Scholtens: IAnna-marsch, Christine. 2. Ouverture romantique, Kéler Béla. 3. Der Rose Hochzeitszug, Leon Jessel. 4. Wenn die Füsschen sich heben, Walzer, Jean Gilbert, Prinses Juliana-taptoe, W. H. Scholtens. 6. Ouverture »Pique dame*, Fr. von Suppé. 7. a. Toboggan, caracteristic scottisch, L. Fremaux. 8. Wer kann dafilr, Walzer, Jean Gilbert. 9. Fantaisie »Zampa«, F. Hérold. 10. Naar het Zevengebergte, marsch, W. H. Scholtens. Gelegenheid tot nadansen. Ook in den avond van Dinsdag 9 Septem ber zal een concert worden gegeven, even eens met gelegenheid tot nadansen. Maandag 1 September, des avonds 8 uur, zal ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin door de Amersfoortsche Muziek-vereeniging, directeur de heer J. A. Jochems, het 8e concert worden gegeven in het plantsoen. Het programma luidt I. Volksliederen, (uitgegeven door de Natio nale vereeniging tot verbetering van den volkszang). 2. Le gai fantassin, marsch, J. Otten. 3. Ouverture milanaise, J. Bauman. 4. Quand 1' amour meurt, wals, A. Billant. 5. Fantaisie Feestklanken (fantaisie over Neder- landsche volksliederen) M. J. H. Kessels. 6. Prinsesse-march, J. F. Schweinsberg. 7. a. La baya, polka et fantaisie chinoise, H. Christine. b. Im Zigeunerlager, marsch, M. Oscheit. 8. Voix roumaines, valse de concert, M. J. H. Kessels. 9. Potpouri populaire No. 10, G. Renaud. o. Finale. In verband met Koningins-jaardag en met het oog op de komende feesten heeft de bioscoop «De Arend* twee actualiteiten, het openen van de tentoonstelling te Tilburg door H. M. de Koningin en het openen van de E.N.T.O.S. door Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Behalve een zeer merkwaardige Gaumont- opname van een reis door Engelsch Indië bevat het 41ste wereldstad-programma, dat nu nog slechts morgenmiddag en morgen avond wordt vertoond, een paar aller aardigste komische films. De eene is getiteld »De kleine heks«,een j allermoeilijkst te temmen heks. Als haar vader, weduwnaar geworden, langs den meer en meer gebruikelijken weg een nieuwe levensgezellin heeft gevonden, wil de kleine niets weten van de nieuwe ma, die echter een zoontje heeft, dat honderd Kilo's weegt en er te langen leste in slaagt, zijn stiefzuster klein te krijgen. De andere heet «Liefde zoekt list*. Een welgestelde boerenzoon, in stilte verloofd met de eenige dochter van een heel rjjken boer, gaat bij dezen als knecht in dienst. Natuur lijk betrapt de boer de jongelui in een tête a tête en even natuurlijk wordt de zoo genaamde knecht van het erf gebannen. Men zal hem geen tweeden keer er zóo laten invliegende nieuwe knecht moet op de allereerste plaats vrouwenhater zijnde adspiranten worden zwaar op de proef ge steld door het vrouwelijk dienstpersoneel; eindelijk komt er een, wiens hart volkomen is gepantserd tegen Amor's pijlen. Hij wordt in dienst genomen en de boer is allen boe ren te rijk tot hij zijn dochter weer in tête a tête vindt. Hij zwicht ten slotte als de jongeman hem vertelt wie hij is en dat hij ter wille van zijn dochter zich zóo ver nederde om het zwaarste en onaangenaamste werk te doen. Natuurlijk krijgen ze elkaar. «Kinderspel* is een even goed gedachte als met zorg uitgevoerde dramatische comedie. Het eenige dochtertje van een rijk fabri kant, eigenzinnig en zeer verwend, speelt bij de fabriek. Een der fabrieksjongens krijgt haar bal te pakken en gaat er mee spelen. Tot straf moet hij zijn vrijen Zondag in de fabriek komen. Dien dag gaat het meisje, terwijl haar ouders uit zijn en het dienstpersoneel niet op hen let, met vriendinnetjes bij de fabriek spelen. Al spoedig gaan ze de fabriek bin nen en komen daar voor een deur. Het dochtertje van den fabrikant gaat die deur binnen en sluit haar. Een der andere meisjes, dat een visite zal maken, drukt op de elec- trische bel ende lift komt langzaam naar beneden. Het meisje ziet het gevaarte al meer dalen, doch kan de deur, die ge sloten blijft zoolang de lift in werking is, niet openen. Zij roept om hulp. De wakers weten haar niet te helpen, doch de jongen ijlt toe en weet de lift tot stilstaan te bren gen. Het meisje is bewusteloos, doch niet verwond. Zijn edelmoedige daad wordt ruim beloond. De fabrikant doet hem opleiden en hij wordt een bekwaam ingenieur. Het groote nummer is »Nat Pinkerton.de koning der detectiven*, wien het ditmaal gelukt, den bedrijver van den diefstal eener kostbare diamant te ontmakseren. Hoe hij dit doet en aan welke gevaren hij daarbij bloot staat, moet men gaanjteien. Het over vertellen er van doet te veel afbreuk aan het spannende en geenszins gewrongen ver loop der handeling. H. V. C., dat Donderdag te Hilversum deelnam aan de serie-wedstrijden welke een onderdeel vormden van de feestviering, ver loor met 2o tegen de ITilversumsche Voetbal-Vereeniging. Moge zij morgen te Velp gelukkiger zijn in de eerste ronde voor den voetbal-beker. Quick ontvangt hier voor die ronde Be Quick, uit Groningen. Den 28 September zal zij hier ontvangen U. D., uit Deventer, voor de Onafhankelijk heids-wedstrijden. A. Z. P. C. speelt heden te Amsterdam den waterpolo-wedstrijd tegen D. J. K., die verleden Zondag moest uitgesteld. Morgen ontvangt zij hier «Maas*, uit Rot terdam voor de competitie en vervolgens U. Z. C., uit Utrecht, voor een vriendschap- pelijken wedstrijd. Zeer vermoedelijk zal »Neptunus« daarna een oefenspel houden tegen «Maarssen*. Hoe dit zal gaan Veel leden van A. Z. P. C. zijn tevens lid van Quick. De A. N. W. B. telde op 18 Juli 31 924 leden, waarbij 35 niet-werkende. De «Eembode* bericht thans, dat de nieu we Zusterschool aan de Muurhuizen aan staanden Zaterdag zal worden geopend en dat in de R.K. school aan de Schimmel- penninckstraat dezen winter herhalingsonder- wijs voor jongens zal worden gegeven, iede- ren avond behalve 's Zaterdags, in drie af- deelingeu, naar gelang van de vorderingen der deelnemers. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer C. M. M. Vermolen, West singel 44 bij de Varkenmarkt. Hedenochtend kwam luitenant H. J. van Rijssen, van het ie regiment huzaren gede tacheerd bij de Rijschool, door het storten van zijn paard in de St. Andriesstraat zóo ongelukkig te vallen, dat hij onmiddellijk moest worden opgenomen in het St. Elisa- beths-ziekenhuis. Zijn toestand was hedenmiddag naar om standigheden redelijk. Te Drachten is door de politie een partij bedorven kaas in beslag genomen, afkomstig van de zending, destijds uit Gouda naar het Bulgaarsche leger gezonden, doch door het legerbestuur aldaar afgekeurd en terugge zonden. Het is maar goed, dat Amersfoort weldra zijn keuringsdienst krijgt. De Directeur, de heer H. W. de Boer, zal zich reeds volgende week metterwoon hier vestigen. In dien tusschentijd is het zaak, zelf flink uit te kijken en zulke «koopjes* maar liever iaten loopen. De lantaarns van auto's en rij .vielen moe ten volgende week uiterlijk om kwart na zevenen, die van de overige voertuigen op zijn laatst te kwart vóór achten goed helder branden. Wie geluk op aarde wil vinden, opene tot geven zijn hand, tot toegeven zijn gemoed, tot vergeven zijn hart. Uit don Omtrok. Bij de aanbesteding voor den bouw der eierenhal met pakloods te Barneveld waren laagste inschrijvers voor: het grond- en metselwerk W. Schut, met f 7950; het timmerwerk N. van de Fliert, met f 4350; het smidswerk P. Bleijerveld, met f 1134 5 het loodgieterswerk J. H. Hartkamp, met f 309en het verf- en glaswerk N. Schoo- nebeek, met f 504 totaal f14247. De uitvoering is hun opgedragen. Gedeputeerde Staten van Utrecht zullen aanstaanden Dinsdag in openbare vergade ring, in het Gouvernementsgebouw te Utrecht te houden, doen voorlezen hun met redenen omkleede beschikking op het door den heer L. van Duijn, Burgemeester der Gemeente Bunschoten, ingediend bezwaarschrift tegen het besluit van den Raad dier Gemeente, genomen 28 Juli 1913, strekkende tot toe lating van den heer A. Huijgen Lzn. als lid van dien Raad. De laagste inschrijver voor den bouw van het Landhuis voor slechthoorenden te Lunte- ren besomde f 19000. De openbare Lagere school in de Kerke- buurt te Soest voldoet niet meer. Burge meester en Wethouders stelden voor, een nieuwe school te bouwen aan den Lagen Brinkwegde kosten zouden bedragen f 30 000, of f 4000 voor elk der 5 lokalen en ruim f 8000 voor bet gymnastiek lokaal. De Raad besloot de nieuwe school te bouwen op de oude plaats en bestemde f 3000 per lokaal, f 3500 voor de gymna stiekzaal en f «500 voor meubileering, enz.; totaal f 20 000. Barbarossa schrijft in de »Tel.« Zondagavond is in den Stadsschouwburg te Amsterdam «Marguerite Gauthier* ge gaan, hetgeen op zichzelf niets bijzonders is. Doch het bijzondere van het geval is, dat de drie hoofdrollen in dit stuk, te weten, die van de heldin, van den jeune premier en van diens vader, te zamen 195 jaar telden! De jonge minnaar is bijna 70 en zijn jeug dige minnares is er niet ver van af! Indien Dumas uit Marguerite's liaison met Armand een kind had doen geboren worden, zou deze baby bij het «Nederlandsch* ver moedelijk 55 jaar zijn. Schulze had dan voor dezen zuigeling moeten spelen. Wat een ander wereldrecord zou zijn. Inhoud «Wereldkroniek* 30 Augustus: Het Vredespaleis te 's Gravenhagebinnen plaats met trapportaal De groote manoeu vres van het Russische leger in het kamp van Krasnoje Selo Het 20ste Wereld congres voor den vrede Het einde van den Balkanoorlog Het nieuwe Kabinet Personalia Caricaturen en humor uit het buitenland. PREDIKBEURTEN. Zondag 31 Augustus. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 10V2 uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. ïo'/a uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kring. Voorm. 10V2 uur, ds. Ten Cate. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5V2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 572 uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente, Voorm. 98/4 uur, godsdienstoefening. Avond uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. gl/2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Men seint ons, dat o.a. zijn benoemd tot ridder der Oranje Nassau-orde de heeren J. Visser, Directeur van het Rijks-opvoedings gesticht kapitein C. C. de Gelder, Directeur van de ie school voor verlofis-oflicieren der infanterieen J. A. van Gellicum, ritmeester-in- j structeur bij de Rijschool. Burgerlijke g van 21 tot I GEBOREN: Wilhelmina Fre<j Duinen en Judina Alijda Geertruida, ten en Embertha Dirk, z. van Jan den Hoek. Ch* Josina, d. van Sin Josina Elisabeth Be Marinus Cornelis Hendrika van Ren, nus, z. van Arie dw Veer - J10 en Hendrika Step z. van Jacob de Bn Jacoba, d. van Rij. Evers. Johannes ciscus Bemardus Kraanen. Alberj Martinus de Wilde van der Heiden. - d. van HendrikusJ, Sophia Dina Vasten ONDERTROUW Geen. GETROUWD: Willem Gerritjm mina Elisabeth Ruitenberg en Petrick. Evert Salomons. Willen Dwars. Frederik Wilhelmina Arnold] OVERLEDEN; Hendrika Maria ongeh. Catrina Bart Zwart, 85 jr„ Gezina Reinders, AMERSFOORT Appelen f 4.— f 10.Kleiaardapp aardappelen f 2.- f 5-25 a f 5.75 per 1 (5-75 a f6.50 p. io( a fi.40 per Kilo, Kuikens f 1.a f 1 fo.90. Ganzen fo,- f 0.80 a f 1.20. Jonggii Hazen fo.— a fo.nW f 0.00. Tamme ka stuk. Duiven fo.40 varkens fo.ifo. a f 25.— Zeugen f 12.— cl f 19.—. V; Aangevoerd wat: Appelen, 120 heet,F appelen250 hect.Z stuks Hoendereieré 700 Kilo Grasboter; Magere Varkens; slagerij; 500 Bigga LÏKFD Tot het geven parte me ntsho kers en Belan Centriiftl-bureau op a.s. namiddags ten zitting houden. Voor spoedeisè zich tusschentijds 1 vereeniging den lift Zuidsingel 1 Gevestigd 1 W.UI Man tas Old AMEH SPREEKUREN vf van 10 tot 1| en volgens afspr. WISSEL- ei (Mr. 8. G. VAN' ÏÏÏj Kortegracht 11 Telegramndrr-1 Assurantiën. Credieten. Coupons. Deposito's. Effecten. Verhuurt lokj speciaal gebouwd volgens tarief, 0? te zijnen kantor*

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2