Zaterdag 6 September 1913. No. 8310. 62e Jaargang. DIMÜDffi Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. FIISDSRZSS. AMERSFOORT. ig- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden fx.— egels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- Verschijnt Dinsdag-, Dondert franco per post f 1.15. Advertentfen 1—6 regel r o abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale,"officieCle- en onteigenings- advertentien per regel 15 cent Reolames 1—5 regels f1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiCn van buiten de stad worden de incasseerkosten In rekening gebracht. Postbus 9. BUREAU: SORT2QRAOBT O. Telefoon 19. Wegens de feesten zal de „Amersfoortsche Courant" aanstaanden NIET verschijnen. KENNISGEVINGEN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat de bureaux der Gemeente-secretarie gedurende de Onafhan- kelijkbeidsfeesten (9 en 10 September a.s.) dA 12 uur 's middags gesloten zullen z\jn. Amersfoort, 29 Augustus 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. W. van ESVELD. Weth., looo-Burg. De Secretaris, A. R. VEENSTRA, loco-Secr. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat de door den Directeur van 's Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht exe- cutoors verklaarde kohieren no. 8 en 9 van de Personeel® belasting over het dienstjaar 1913 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier zjjn ter hand gesteld, aan men ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 5 September 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 17 der Verordening, houdende bepalingen ter voorkoming van brand, hebben besloten te verbieden, dat op 8, 9 en 10 September a.s. vuurwerk of andere ont plofbare stoffen benevens Bengaalsche lucifers worden verkocht. Amersfoort, 6 September 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA, loco-Secr. 1813-1913. Het comité voor de Onafhankelijkheids feesten, aanstaanden Dinsdag en Woensdag hier te houden, deed onlangs het verzoek, zooveel mogelijk allen in de gelegenheid te stellen, deel te nemen aan die feesten. Kan het anders dan dat degeen, die het verzoek daartoe, van andere zijden gedaan, heeft overgebracht, middels de plaatselijke pers, kan het anders dan dat hij er zooveel mo gelijk gehoor aan geeft Om het personeel zooveel mogelijk in de gelegenheid te stellen, de feesten bij te wo nen, zal dan ook de .Amersfoortsche Cou rant* aanstaanden Dinsdag niet verschijnen. Dit nummer is dus het laatste vóór die feesten, welke, naar we hopen, zóo mogen slagen als ze het verdienen zoowel om hun aanleiding als om hun zorgvuldige voorbe reiding door de verschillende sub-comité's. Er is aanleiding om het eeuwfeest onzer Onathankelijkheid, tevens het eeewfeest van het herstel der Oranje-dynastie, te herdenken. En er is alle reden, er zich over te ver heugen, dat thans weer en thans nogvrij-uit mag wapperen van de torens en uit alle hui zen onze mooie vlag; dat ieder zich vrijelijk mag tooien met oranje, het symbool van onze natie, die hoe ze soms schijnbaar is verdeeld te zeer zich bewust is van haar saamhoorigheid, te goed weet, hoe onzeg baar veel zij heeft te danken aan het Oranje huis, dat juist in tijden van grooten druk, juist als de onathankelijkheid dreigde ver loren te gaan, telkens weer zich aan de spits stelde. Oranje en Neerland een. Zij hebben het begrepen, die hun persoonlijke medewerking zullen verleenen aan de verschillende onder- deelen der feestviering, in den Feestgids vermeldzij wilden hun dankbaarheid too- nen, de zeer velen die, door honderden gul dens bijeen te brengen, als om strijd straat of buurt versierden zij beseffen, dat in dezeh gedenktijd het goed is, een korte spanne tijds zich te onttrekken aan den arbeid van iederen dag, de talloos velen die morgen ochtend of Maandagavond zullen opgaan naar de verschillende bedehuizen om bij te wonen de wijdings-samenkomst, die zal strek ken tot inzet van deze feesten. Slechts enkelen hunner herinneren zich, als kind te hebben gehoord van ouders of grootouders hoe het was nu een eeuw ge leden, toen men zelfs niet hardop durfde denken, uit vrees te worden aangebracht door het heirleger verklikkers in dienst van de Al te ijverige Fransche ambtenaren en hoe men sedert 9 Juli 1910, den dag der inlijving, drie even lange als bange jaren onzegbaar leed en smaad en nadeel had ge leden. Meer hunner weten te vertellen van het enthusiasme waarmee in 1863 het gou den feest der weder-verheffing van ons land als zelfstandigen Staat in Europa werd ge vierd. En allen, die zullen zijn saamgekomen in de kerken, zullen moeten denken aan het toen en het nu, maar óok aan hetgeen tus- schen 1813 en 1913 is ten deel gevallen aan ons klein land, dat in menig opzicht groot zich mocht toonen in dingen waarin ook een klein volk groot kan zijn. Van den Lieve Vrouwe-torcn klinkt bij half slag «Gezegend, roemrijk Nederland*, dat in 1813, onmiddellijk na de bevrijding, op Hemony's carillon werd geplaatst, Gezegend, roemrijk Nederland, Waarvoor ons harte slaat Waarvoor de heldenmoed ontbrandt, Dat aan uw vrijgevochten Staat De vruchten van de welvaart plant, Die ge ons genieten laat. 't Was een goede gedachte, dit lied te doen hooren, nu de tijden zoo geheel anders, zoo veel beter zijn dan een eeuw geleden, toen men wel bossen oranje droeg, doch nog niet goed durfde gelooven aan de herwonnen vrijheid. Zóo zwaar was de druk geweest, zóo duister de nacht, dat men den dageraad der vrijheid nog niet recht vertrouwde, steeds vreesde, dat zij andermaal zou schuil gaan achter donkere wolken. Vrijuit mag ze wapperen onze nationale vlag, met den oranjewimpel ditmaal, al wordt anders slechts op verjaardagen van leden van het Koninklijke huis ook de wimpel aan den stok gebonden. Vrijuit mag ze wappe ren die vlag, die nu honderd jaar geleden nog slechts op éen plaats in de wereld woei, van de Hollandsche factorij op het kleine eiland Decima, waar Jan Cock Blomhoff, die in 1853 op «Birkhoven* overleed, haar weigerde in te halen, welke vertoogen en bedreigingen men ook tot hem richtte. Niet alleen wat was en wat werd, ook hetgeen worden zal, vraagt thans onze aan dacht. De toekomst kan niemand voorspellen doch dit weten allen, die zich herinneren, dat de gebeurtenissen van 1813,00k eenheid hebben gebracht in Staatsbestuur, wetgeving en rechtspraak en een einde hebben ge maakt aan de wanhopige verdeeldheid der saamhoorigen dat die eenheid steunt op ons Vorstenhuis, dat thans een eeuw lang lief en leed deelde met zijn volk. Ieder weet, dat zoolang het «Oranje en Neerland éen* zal weerklinken in de lage landen aan de zee, we zullen bezitten het hoogste goed, onze vrijheid. Het onafhankelijkheidsfeest zij een dank- baarheidsfeest tot Hem, wiens hand zoo groote dingen voor land en volk heeft gedaan, en daarom worde het waardig gevierd en rijze de bede, dat de band tusschen Vorstenhuis en volk niet weer verbroken, doch steeds hechter worde. De leuze van 1813 zij ook die van het komend feest Oranje boven! Feest en zang. (INGEZONDEN.) Mag ik een klein plaatsje verzoeken voor het onderstaande? 't Was Woensdag en Donderdag te Utrecht onafhankelijkheidsfeest. Vooral Donderdag avond was er drukte op straat en belang stelling voor de verlichting, den optocht en de verdere feestelijkheden. De vaderlandsche gevoelens uitten zich zells in een lied. Natuurlijk een nationaal lied, zult ge zeg gen. 't Mocht watl 't Was ook daar weer, zooals overal valt op te merken, dat ons volk, als het eens een keer aandrang gevoelt om te zingen, geen liederen zingt, toepasselijk op het feest, maar uitgalmt allerlei flauwe, banale moppen en deunen. Weet ge, wat ik Donderdagaftmd door verschillende groepjes hoorde schreeuwen «Janus, hebbie je hoedsie op*. Is het schande of niet, dat zoo iets gezon gen wordt ter gelegenheid van een nationaal feest Het heeft me duchtig geörgerd en toeval lig loopende door een der stille straten ben ik gelukkig in een betere stemming gekomen. Daar hoorde en zag ik iets, dat me goed deed. Daar liep een troepje menschen, oud en jong, met lampions, in flkschen stap op het geroffel van een trom en pittig en vrcolijk klonk het mooie «O schitterende kleuren*. Wat klonk dat, met het daarna aangehe ven«Heb je wel gehoord van de zilveren vloot*, feestelijk en heel anders dan het flauwe, lamlendige: «Janus, hebbie je hoedsie op*. Als lid van de R. K. vereeniging voor Volkszang wil ik hier onze vrouwelijke en mannelijke leden van den R. K. Volkszang en voorts een ieder eens iets zeggen. Ook wij zullen hier de volgende week Dinsdag en Woensdag ons Onafhankelijk heidsfeest vieren. Laten wij dan eens laten' hooren, hoe wij onze liefde voor Koningin en vaderland beter kunnen uiten. Bij een feest hoort een opwekkend lied. DAt geeft geestdrift, enthiusiasme, vroolijkheid. De ge voelens van het hart spreken het best en 't meest door het liedmaar dan ook door een toepasselijk lied. Laten we dus zingen, overal waar maar te zingen is, en vooral op straat; maar laten dan ook alleen onze eigen, frissche, pittige Hollandsche volksliederen weerklinken, hoog uitschallen over de duizenden, die beide dagen, vooral des avonds, onze straten zullen vullen. Als eenigen van ons het voorbeeld geven, volgen anderen van zelf. Een keuze van be kende liederen hebben we genoeg. Neem maar Wilhelmus, Wien Neerland's bloed, Vlaggelied, Schitterende kleuren, Al is ons landje nog zoo klein, Wij leven vrij, Neder land mijn Vaderland, en nog vele andere. En dan ons Prinsesseliedje. DAt is een liedje, dat er in zal gaan. Zing het een paar maal en heel Amersfoort zal het nazingen. En zoo, bij afwisseling, zingen we dan volksliederen van anderen aard. Peer, In de lucht, en nog veel meer. Zoo zullen we op waardige, echt Holland sche wijze ons nationaal feest vieren door het eigen, nationale lied. Wees mee de drager van 't Hollandsche (lied, Breng het in huizen en zalen, Het blijvo uw trots, uw vaderlandsch (lied, Dat lied der eigene tale. Volkszangers, geeft het voorbeeld. Toont u actieve leden van uw vereeni- g!«gr- Brengt geestdrift door uw lied, door ons eigen, nationale lied. Een lid der R. K. Vereeniging voor Volkszang. Ten gerieve van hen, die Dinsdag of Woensdag zich naar een der bureaux van net Raadnuis zouden moeten begeven, zij verwezen naar do kennisgeving aan het hoofd van dit nummer. Burgemeester cn Wethouders schreven onder dagteekening v^n 3 September aan den Raad Uw medelid, de heer P. van Achterbergh vestigde onze aandacht op het niet-voorko- men van een bliksemafleider op het hoog- reservoir van de waterleiding. Daartoe uitgenoodigd, heeft de Gemeente architect ons bericht, dat bij den bouw van het hoog-reservoir de vraag, of een afleider gewenscht is, wel gestold is geworden. Om dat het gebouw geheel van ijzer en steen is opgetrokken, werd do aanwezigheid niet noodzakelijk geacht. Het ijzerwerk van de kap en het bassin is innig met elkaar ver bonden, terwijl dit weer verbonden Is met het buizennet, zoodat, mocht de bliksem het ijzerwerk treffen, hij direct naar de aarde zal worden afgeleid. Raakt de bliksem het muurwerk, dan zal beschadiging hiervan niet zijn uitgesloten, maar moet de kans, dat daardoor schade zal worden gedaan aan het bedrijf, zeer gering worden geacht. Niettemin oordeelt de architect, dat de aanwezigheid van een afleider meer zeker heid zal geven voor het bedrijf. Van meer belang acht hij de aanwezig heid van afleiders op de gebouwen van het pompstation. Wel zijn ook deze gebouwen in hoofdzaak van ijzer cn stocn opgetrokken, maar do aardverbindingen zijn daar niet in die mate als bij het hoog-reservoir aanwezig. Ons met de zienswijze van den architect vereenigende, hebben wij de eer U voor te stellen, het hoog-reservoir van de waterlei ding en de gebouwen van het pompstation (de woning van den machinist niet inbegre- ben) van een bliksemafleider te voorzien en ons daarvoor eon crodiet te verleenen van f zoo. Het comité voor de feesten verzoekt ons, nog het volgcndo communiqué op to nomen. De wijdings-samenkomst zal plaats hebben in de Luthersche en de Remonstrantsche ge meenten morgenochtend, voor de overige kerkgenootschappen Maandagavond. De pre dikatie in de Ned. Israolietische hoofd-syna- goge zal worden gehouden door oppor-rabijn M. Monasch, uit Utrecht, de dienst in de Chr. Gereformeerde gemeente door ds. H. Janssen, uit Leiden. Men lette op het blaadje van den feest gids waarop de gewijzigde weg van den optocht en het gewijzigde programma der sportfeesten Is aangegeven en zio de adver tentie in dit nummer omtrent de omzetting der middag feesten. De Roode Kruis-posten zullen te vinden zijn: op het terrein, bij de ververschingstent; in de stad, bij het politic-bureau, bij den stal van de firma Kleber en Van Wamden (Var kenmarkt). bij do smederij van den heer A. E. Blok (Krommestraat) en in het plantsoen, bij de Viandenstraat. Aan den vooravond van onze feesten kun nen wij niet nalaten, met een enkel woord de bijzondere aandacht te vestigen op do medewerking, die verleend zal worden doöfc de gymnastiek- en schermvereenigingen hier ter stede, die onmiddellijk gehoor gaven aan den oproep van het fcest-comité en in hunne gelederen een krachtig «te wapen* lieten weerklinken.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1