V. Kosti LIBERT Advertentiën. Mej. Jac. van Loon, W. WIRTJES, English lady Hïstorischen optocht Lnn« gesloten. LIJNZAÜKC Soyaboon- Men zou het kunnen beschouwen als een huldiging van den grondlegger der gym nastiek, van Vater Jahn, die een eeuw gele den het Duitsche volk het zelfde toeriep en met zijn mannen krachtdadig medewerkte om het Fransche juk af te schudden. Zijn frank, vrij, vroom, vroed werd het devies van de groote schare, die begrepen heeft, dat slechts Mannen van stavast met gestaalde spieren en gewelfde borsten de beste waar borg voor vrijheid en onafhankelijkheid zijn. Zijn voorbeeld werd gevolgd door de dui zenden turners, die ook in ons land de vaan van mannen in den echten zin van het woord hooghouden en het is juist daarom, dat de turners te Amersfoort daarvan bij ons On af hankelijkheidsfeest willen getuigen. Getuigen door de daad; niet door alleen in optocht zich te begeven naar het feest terrein, doch door aan geheel Amersfoort te toonen wat zij willen, hoe zij werken en wat zij kunnen. Of dat nog noodig is Helaas jahoe klein is het aantal turners in vergelijking met het aantal inwoners onzer Gemeentehoe onbe kend is hun werk, omdat zij niet timmeren aan den weg en dus in den regel geen be kijks hebben. Moge deze propaganda-uitvoering, die geen wedstrijd om prijzen doch slechts vriend schappelijk samenwerken beoogt, de sym pathie wekken van velen en den lust doen geboren worden, met hen te strijden voor het doellichaam en geest te sterken tot heil van Koningin en vaderland. De Directeur van het post- en telegraaf kantoor hier, vestigt er de aandacht op, dat gedurende de onafhankelijkheidsfeesten, op 9 en 10 dezer, de derde en de vijfde brie- venbestelling (die om 4 en om 9 uur van het kantoor gaan) en de tweede bestelling van de pakketpost (welke om vier uur uit gaat) alsmede de vierde lichting der bij-bus sen (die te half acht aanvangt) niet zullen plaats vinden. Doêr het buurt-comité voor de Bloemen- dalschestraat dat wel zal hebben ver zuimd, te behoorlijker tijd opgave te doen voor den feestgids wordt ons verzocht er op te wijzen, dat ook die straat keurig zal worden versierd met masten, waartusschen kruisverlichting. Alle bewoonsters van de Beekstraat, zon der éen uitzondering, hebben dagen achtereen in den tuin van het Militair tehuis slingers van groen gewonden, een goede 500 Meter Over de versieringen, in het volgend num mer. WIT DE KEDR IS OP CODD EN ZILVER, IS DE HAAM „BLOOKER" OP EEH BUS CACAO. Wie Dinsdag of Woensdag wenscht ge bruik te maken van de Openbare keuken het mocht eens gebeuren, dat de gedien stige óok eens een kijkje wilde nemen van de feesten mag wel ter dege rekening houden met het verzoek in de advertentie hiernevenóok met dat omtrent de bussen. Ter gelegenheid van de onafhankelijkheids- feesten zullen in »Amicitia* twee concerten gegeven wordenDinsdagmiddag matinee, door de stafmuziek van het 5 e regiment infanterie, directeur de heer Bikkers; Dins dagavond door de muziek der huzaren, directeur de heer Scholtens, met na afloop bal in de groote zaal. Op beide dagen kunnen ook stadgenooten-niet leden worden geïntroduceerd. Aan de caféhouders is vergunning verleend, gedurende de feestdagen hun inrichtingen tot éen uur 's nachts geopend te houden. Tevens heeft de Burgemeester toestemming verleend, dat er op de avonden in de café's muziek zal mogen gemaakt. De koffiewagen van de Chr. Geheel Ont houders Vereeniging zal beide feestdagen hier zijn. Dorstige feestgangers kunnen daar voor zeer matigen prijs hun dorst lesschen met koffie, thee, limonade, enz. Mejuffrouw M. Spelten is benoemd tot onderwijzeres aan de Zusterschool in de Muurhuizen. Aan jhr. W. A. den Beer Poortugael is toegekend een eervolle vermelding voor zijn inzending op het gebied van heide-ontginning ter Internationale landbouwtentoonstelling te 's-Gravenhage. De heer A. Meijer, thans hulp-keurmeester van vee, vleesch en visch te Zwolle, is be noemd t<Jt keurmeester bij den gemeente lijken keuringsdienst te Tilburg. Dq »Eembodec deelt mede, dat architect H. Kroes de plannen heeft gemaakt ook voor het gesticht voor verlaten kinderen, dat bij de Henricus-kerk zal verrijzen en waar van het front zal komen aan den thans reeds grootendeels bestraten Ouden Soester- weg. Amersfoort's Mannenkoor* zal deelnemen aan de serenade, het Koninklijk huis aan staanden Maandagavond te brengen onder leiding van Willem Mengelberg. Gedurende Augustus werden door de Openbare Leesftnal en Bibliotheek uitgeleend 759 banden. Het aantal bezoekers voor de couranten- en tijdschriftenzkal bedroeg 975, voor de studiezaal 347. Deze getallen waren voor Juli 730, 865 en 390. Onder de bezoekers zijn niet gerekend zij, die alleen komen om boeken te halen. Gedurende de a.s. feestdagen zal de lees zaal alleen geopend zijn in de ochtenduren. De heer H. B. Beaufort, de thans hier wonende pluimvee-consulent, heeft Donderdag op de Groote landbouw-tentoonstelling te 's-Gravenhage gesproken over de geschiede nis en de ontwikkeling der pluimveeteelt in Nederland. Te Amersfoort, de bakermat der V. P. N. en weldra haar centrum, mag het van belang zijn, mee te deelen hetgeen de Nieuwe Rotterd. Crt.< omtrent die rede schreef. Heel in 't kort gaat spr. de geschiedenis der hoenderteelt na. Uit een aanhaling van Julius Céesar bewijst spr„ dat de Romeinen hier de hoenders niet heen gebracht hebben, doch dat ze reeds aanwezig waren, toen de Romeinen in ons land kwamen. Daarna geeft spr. aan, waar nu nog. de restanten te vin den zijn van het oorspronkelijke West-Euro- peesche hoen. Langzamerhand verdwijnen echter die oor spronkelijke rassen om plaats te maken voor vooral uit Amerika ingevoerde rassen, welke van de ingevoerde buitenlandsche rassen hier het best aardden. Omstreeks 1850 is met dien invoer begonnen, welke oorspronkelijk veel tegenwerking ontmoette. DeNederland- sche Hoenderclub heeft zich daarvoor zeer geïnteresseerd, doch spr. gelooft niet, dat zij practisch resultaat heeft, bereikt of bereiken zal. Terwijl vroeger de hoenderteelt een liefheb berij was, is men omstreeks 1900 overgegaan tot de nut hoenderfokkerij. Hierbij onder vond men, na eerste tegenwerking, veel Re- geeringssteun, zoodat in 1901 de V. P. N. werd opgericht. Dan gaat spr. de werking na van de V. P. N. waardoor de beer betere opbrengst verkrij gen kan van zij* pluimvee. Daardoor is de productie ook gestegen. In 1900 voerde Ne derland nog 50 millioen eieren in, terwijl het in 1910 reeds uitvoerde 150 millioen stuks. Vooral sedert de oprichting der eierver- lingen in 1906 is de productie zeer snel toe genomen, en wel met 45 millioen stuks per jaar. Vervolgens wijst spr. aan de hand van een kaart van Nederland de plaatsen aan, waar de eierenhandel voornamelijk plaats heeft, zoowel de coöperatieve als die van de par ticulieren. Bij de hoenderteelt is gebleken, dat aan het vereenigingsleven noodzakelijk de coö peratie verbonden moet zijn, anders gaat het vereenigingsleven achteruit, en doet men weinig aan bevordering van goede teelt. Daar waar men de vrije markt aantreft, is de wijze van hoenderhouden verbazend ach terlijk. Zoo is bijv. te tuberculose op de Ve- luwe het gebied van een vrije markt zeer sterk heerschend. Het zelfde is te zeg gen omtrent de Kleinsche ziekte. Deze ziek ten vinden ten deele hun oorzaak in de slechte huisvesting. In de streken van de vrije markt wordt door den handelaar niets gedaan voor de rationeele hoenderfokkerij, terwijl daar de boer er ook niet veel be lang in stelt. Alleen wordt alle aandacht gewijd aan hoogere verkoopprijzen, terwijl nooit de aan dacht wordt geschonken aan de verlaging van den kostprijs. De buitenlandsche concur renten produceeren veel goedkooper, zocdat men geen hóogere prijzen verwachten kan in de toekomst, doch moet trachten goed kooper te produceeren. Vervolgens bespreekt de heer Beaufort de quaestie van het merken der eieren, zooals deze besproken is op de Landhuishoudkun- dig congres, dit jaar te Middelburg gehouden. Hoewel samenwerking tot verkoop eén eisch is voor een coöperatie om goede prij zen te bereiken, mag toch niet alles in die richting gestuurd worden. Het komt er op aan, den boer zooveel mogelijk winst te be zorgen; dus dient men te werken in de rich ting van goedkoop produceeren. Tegenwoordig worden de hoenders op som mige boerderijen in te groot aantal op éen plaats gehouden. Zoo zijn er boerderijen, waar 500 hoenders in éen hok gehouden worden, en dat is te veel. Ten slotte ontwikkelt spr., hoe in de toe komst de hoenderteelt rationeel gedreven zal moeten worden. Wanneer grond aan land arbeiders verstrekt wordt, kan de pluimvee teelt voor die arbeiders een groote bron van inkomsten vormen, indien daar de noodige aandacht aan geschonken wordt. Voor onze stadgenooten, zoowel leden als niet-leden der V. P. N., kunnen we hieraan toevoegen, dat de hoogst belangrijke V.P.JL- inzending, welke op de tentoonstelling te 's-Gravenhage zeer terecht aller aandacht trekt, ook hier ter stede te bezichtigen zal zijn en wel in de groote zaal van de sociëteit Vereeniging*. Men verzoekt ons, het volgende op te nemen In café >De Arend* is Donderdagavond een 70-tal eigenaren van arbeiders- en bur gerwoonhuizen bijeen gekomen, ter bespre king van de wenschelijkheid van een ver eeniging, om sterker te staan tegenover de huurders, voornamelijk om, door de oprich ting van een fonds, 'slechte betalers langs gerechtelijken weg tot hun plicht te brengen. Over de vraag, hoe en op welke wijze de vereeniging zou werken, werd breedvoerig gediscussieerd. Het werd noodzakelijk geacht, dat de vereeniging een commissie benoemde, bij welke de huurders hun klachten konden inbrengen. Dit voorstel vond bij het grootste deel der aanwezigen ernstige bestrijding. Ten slotte werd een voorloopige commis sie aangewezen, die gegevens in andere plaatsen bij dergelijke vereenigingen zou opdoen. Een tweede vergadering zal alsdan wor den uitgeschreven. Maar hier ter stede bestaat toch reeds zoo'n vereeniging? Bij de door Burgemeester en Wethouders gehouden aanbesteding voor het rioleeren van het gedeelte der Langestraat tusschen Varkenmarkt en Oude Vischmarkt, de Ko ningstraat en den Hooglandscheweg werd ingeschreven als volgt Ph. Putman f 2596, E. de Bruin f2586, J. van Harpen f2123, Wildeman f2129, Renes Van Bergen f2120, C. Bussing f2087, Wassink f 1880, J. van den Brink f 1768 en Th. W. Bonte f1210. De gunning is in beraad gehouden. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer D. H. G. Ittmann, Langestraat 9 bij de Varkenmarkt. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk om zeven uur, die van de overige voertuigen niet later dan te half acht zijn aangestoken. lederen dag heeft zijn zorgenmaar óok zijn vreugden en deze wil men weieens ver geten. PREDIKBEURTEN. Zondag 7 September. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 10V2 our, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. iol/.2 uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kring. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, prof. dr. H. Bouwman, uit Kampen. Avond 5V2 uur, prof. Bouwman. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5V2 uur. ds. Teerink. Burgerlijke Stand ran Amersfoort van 28 Augustus tot 4 September 1913. GEBOREN: Berendina Johanna Adriana, d. van Wil lem van Es en Johanna Maria de Winter. Geertruida Rebecca, d. van Willem de Voogd en Catharina Maria Kamp. Jakob, z. van Jacob van de Ridder en Jannigje Verschuur. Petrus Antonius, z. van Hen- drikus Gerardus van Kalleveen en Petro- nella van Ruitenbeek. Gijsje, d. van Willem van de Biesebos en Willempje Be- rendse. Berendina, d. van Petrus Johan nes Jaquet en Geertruida Theodora Rosier. Alijda Petronella Maria, d. van Joannes Theodorus van Nes en Baudina Theodora Bruineman. Hendrikus, z. van Lamber- tus Willebrordus van der Mast en Hendrika Wilhelmina Pot. Catharina Hendrika Maria Gerarda, d. van Wilhelmus Beijer en Theodora Vonk. Wolmet Susanna, d. van Dirk Mus en Susanna Maria Christina Meijmann. Antonia, d. van Christiaan Fontijn en Adriana Gerth. Dina, d. van Frederik Johannes Louis Wortman en Maria Catharina Sophia Hofland. Jan, z. van Leendert te Kulve en Dirkje van de Kraats. ONDERTROUWD Johannes Michael Deckers en Johanna Cornelia Seller. GETROUWD Cornelis Johannes van der Veer en Anna Maria d' Hont. Johan I.odewijk van der Stoop en Aukje Elizabeth Nawijn. Aalbert van Deventer en Wijmpje van de Bunt. Cornelis Jan Erdbrink en Gerhar- dina Christina Elisabeth Maten. OVERLEDEN Gerrit Griffioen, 21 jr. ongh. Gerritje Willemsen, t6 dagen. Evert Leonardus Bregonje, 46 jr., echtg. van Anna Maria Eijkman. INGEZONDEN MKDEDEELINGEN. Eenvoudige geneeswijze voor doofheid. Nieuwe behandeling'» verrassende werking. Wordt 14 dngen gratis op proef gezonden. Zelden is zooveel belangstelling ooit ge wekt als die, veroorzaakt door de ontdek king van een wonderlijk eenvoudige Genees wijze voor Doofheid en Oorsuizen. Zij is zelfs in de ernstigste gevallen van chronische Doofheid zoo merkwaardig succesvol geble ken, dat de uitvinder haar, gedurende een korten tijd, gaarne 14 dagen gratis, aan ieder die dit blad noemt, op proef wil zenden. Schrijf heden (een 5 cents briefkaart is vol doende) en verzeker u van de gratis proef alvorens dit aanbod ingetrokken wordt. Adres seer Mr. Elmer Shirley, Kamer 328, 6, Great James Street, Londen, W. C., Engeland. (N.B. Briefport i2lf2ct.) HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal een commissie uit het Bestuur op MAAN DAG 8 SEPT. aanstaande, 's namid dags ten twee uur, zitting houden ten Raadhuize, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ódt voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. Gedipl. Godsdlenstondorwyzeres, vangt hare CATECHISATIES weder aan IS Septemtoer. Utrec.htscheweg 103. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. 8. O. VAN WELDEREN baron RENGERS) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Bint.en- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Gevestigd met 2 September Tanaarts, Man aan Oldenbarneieldtlaan 12, AMERSFOORT. SPREEKUREN voorloopig alle werkdagen van 10 tot 11 en van 1 tot 2 en volgens afspraak Maandags van 4 tot 5. (29) seeks post as a governess to teach English and music on October 1 th in Dutch family. Letters adressed no. 39 office of this paper. Prachtige plaatsen te huur op de Appelmarkt en de Groenmarkt, boven het waaggebouw, voor het rustig bezichtigen van den op Woensdag 10 September. Te bevragen Appelmarkt 11. Voor slechts 5 een aardig SOttL geheel NIEUWjl Gedurenl üjkheidsfel Septemberl dagen het der geopend van 8 tot i te Amersfoort 2_ langd voor drij (meisjes) van 9 f omgeving. T Brieven met J seeren onder lef! der Amersfoort^! Langestraat Gofl AM GEDURENDE! iets boilJ zijn Dinsdag 9 en Woensdag 10 September "tWEL Verschaffen: Handehtdie' hypothntel] tocht ofnde beid. WESSATl W0M®V >7' Koninklijl Fa Voedert uw veesè zu merk de ,Sfen 41, uitmuntende doorJ?e|W en voedingswaard2" ijl eerk-difA Pa NEGEN GOOiBQ LAMAISljl M naast W Belasten o'1 aan- eo* Effect» Coupon^ Sluiten J Safe-in'

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2