Advertentiën. i8(y8< beschrijft kononel N. van Es de faits et gestes van het korps gedurende den tijd, dat het in garnizoen lag te Amersfoort, van 1S6S tot »88i, en den grooten brand in de stallen. Ook dit deel is zoowel door den uitnemend verzorgden stijl als door den keurigen druk cn de freaie aquarellen en mooie portretten een juweel. Aan den Raad der Gemeente is verzonden het volgende adres Geeft eerbiedig te kennen het Bestuur der Naamlooze Vennootschap Volkshuisvesting*, geyen de aanvrage van de Roomsch Ka tholieke Bouwv-ereeniging »St. Bonifacius*, bedenkende, dat de Nederlanders van het eind der iSde eeuw zich steeds meer split sen in partijen en afgesloten groepen en dat d«t toen een der hoofdoorzaken is geweest van den val, waardoor zij hunne onafhanke lijkheid verloren, oordeelende, dat het Gemeente- en Rijks- geld niet mag gebruikt worden om Neder landers nog meer dan reeds het geval is van elkaar te vervreemden, getuigende als haar 15-jarige ervaring bij het verhuren van haar thans 70 woningen, dat het nooit eenige moeite, maar wel groote voordeelen heeft gegeven, menschen van ver schillende kerkgenootschappen en kringen bij elkaar te laten wonen, zijn wensch, dat de Raad der Gemeente Amersfoort deze aanvrage zal afwijzen of al thans als voorwaarde van aanneming stelt de bepaling, dat minstens de helft der be woners zal bestaan uit niet-Roomsch-Katho- lieken. Hetwelk doende, enz. Door de kiesvereeniging »Gemeentebe- lang* zijn aangenomen de volgende moties, de eerste met 31 stemmen en 1 onthouding, de tweede met algemeene stemmen I. De kiesvereeniging Gemeentebelang- in ledenvergadering bijeen, spreekt de wenschelijkheid uit, dat de Ge meente in zake volkshuisvesting zelve den woningbouw ter hand neme en hare gronden voor arbeiders-woningbouw ga productief maken. II. De Kiesvereeniging »Gemeentebelangi in ledenvergadering bijeen, gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een voor schot van hoogstens f 178218.70 aan de R. K. Bouwvereeniging »St. Bonifacius* voor den bouw van So arbeiderswoningen. overwegende, dat de tijd gekomen is, dat inzake volkshuisvesting ook van Gemeente wege de woningbouw ter hand genomen wordt, overwegende, dat het in strijd is met de vrijzinnige beginselen, dat het separatisme van overheidswege in de hand gewerkt wordt, hoezeer waardeerende alle pogingen, die kunnen strekken tot verbetering van volks huisvesting, spreekt als haar gevoelen uit, dat het ver leenen van voorschotten, als in bovenge noemd voorstel, aan de St. Bonifacius-ver- eeniging of andere separatistische vereeni- gingen afkeuring verdient, als zijnde in strijd met het algemeen belang, en besluit deze motie ter kennis te bren gen van alle vrijzinnige leden van den Ge meenteraad van Amersfoort. Met ingang van 1 November is benoemd totadjunct-directeur van het Rijks-opvoedings gesticht hier de heer 1". R. Numans, gepen- sionnccrd ie luitenant der infanterie, te Kampen. Aan den heer E. H. C. Genis, stations- commies bij de Ned.-Centraal Spoorweg maatschappij hier, is toegekend de gouden medaille, aan den schilder J. H. Keizer, van die Maatschappij, de bronzen medaille der Oranje Nassau-orde. B. van I-euven zal aanstaanden Dinsdag den dag mogen herdenken waarop hij zes tig jaar geleden in betrekking kwam bij de tirma D. Hubers. Met nog onverflauwden ijver vervult hij dagelijks zijn werkzaamheden. De hoer A. A. de Haas is bevorderd naar het 4e studiejaar van 's Rijks-veeart senijschool. Kapitein W. J. von Henning, van het 16e regiment infanterie, wordt gedetacheerd te Breda tot het volgen van den tactischen cur sus bij den staf der 3e divisie. Luitenant L. F. van den Benden, van het :6e regiment infanterie, is overgeplaatst bij de Cadettenschool te Alkmaar. De bij de korpsen in dit garnizoen inge deelde nieuwbenoemde luitenants, herkomstig van den Hoofdcursus, zullen 1October worden beëedigd cn in functie gesteld. Degepensionneerde ie luitenantj. S. Ma- gnin is bestemd om bij mobilisatie op te tre den als stations-commandant. Door de Directie der Ned. Centraal Spoor weg-maatschappij is bepaald, dat in den loop der volgende maand gratificatiën zullen wor den uitgekeerd aan het personeel, dat op 20 Augustus 1913 den dag van het gou den feest der Maatschappij in dienst was of den dienst eervol heeft verlaten na 1 Ja nuari 1912. In de Donderdag gehouden 80ste leden vergadering der plaatselijke afdeeling van Toonkunst werd het jaarverslag van den Secretaris vastgesteld en werd de Penning meester gedechargeerd van zijn beheer. De heeren W. A. van den Bovenkamp en P. Jos. Hamers werden herkozen tot Bestuurs lid, terwijl mr. R. P. van der Mark werd herkozen tot lid der commissie van beheer der muziekschool. Men verzoekt ons mee te deelen, dat mor gen in de congreszaal van de tentoonstelling »De Vrouw 1813—1913*, welke Dinsdag onherroepelijk wordt gesloten, de laatste Bondsdag voor vrouwenkiesrecht wordt ge houden en door velen het woord zal worden gevoerd. Aanstaanden Maandagmiddag te 3 uur zal de eerste steen-legging plaats hebben voor het pensionaat »St. Louis* aan den Utrechtscheweg. De plechtigheid zal worden verricht door den Algemeen overste der orde, uit Maas tricht. Men hoopt het gebouw in September 1914 in gebruik te kunnen nemen. Het nieuwe programma van de bioscoop >De Arend* geeft om en om komische en dramatische films. 't Begint met »Robinet als Zondagsruiter*, een Ambrosio-film met heel veel stof tot lachen. Dan volgt een Vitagraphe-tilm, getiteld De plannen van fort 48*, een spionnen- drama uit het Amerikaansche leger. Een sergeant is er'achter gekomen hoe het let terslot moet geopend van de brandkast waarin de plannen van een fort worden bewaard. Op een Zaterdagavond haalt hij die plannen uit hun bewaarplaats om ze thuis te kopi- ecren en ze 's Zondags terug te brengen. Toevallig komt de kolonel 's Zondags op het bureau om de teekeningen te bestudeeren. Hij laat zijn adjudant ontbieden, de eenige die met hem het geheim van het letterslot kent, en laat dezen in arrest brengen. De dochter van den kolonel heeft den ser geant gade geslagenzij gaat hem na en dringt zelfs in zijn huis. De sergeant en zijn medeplichtigen bemerken haar tegenwoor digheid. Zij heeft nog juist den tijd, een briefje uit het venster te werpen, dat haar vader waarschuwt. Deze ijlt toe, redt zijn dochter en doet den waren schuldige straf fen. De bekende Pasquali-komiek brengt in Polidor droomt* de lachspieren weer ge weldig in beweging. Gansch aan lager wal ^vordt hem onderdak verleend door een con cierge, die, om hem wat op te monteren, hem laat proeven van een wonderdrank, welke hem in diepen slaap doet vallen en allerwonderlijkst doet droomen. Men moet natuurlijk Polidor zijn om nog boos te wor den op den concierge, die in de goedheid zijns harten zóo veel voor hem deed. Ook de Gaumont-fabriek zorgde voor een heel grappige film. Oscar gaat uit logeeren bij een rijke tante, die slechts éen dochter heeft, waarop hij natuurlijk verliefd raakt, doch die reeds in stilte is verloofd, hetgeen hij pas bemerkt nadat hij zich op allerlei wijze voor haar heeft afgesloofd als tuinier, boodschaplooper, chauffeur en wat niet Het groote nummer is »Zijn vrouw*, een Milano-film, drama uit het matrozenleven, eenigszins in den trant van »Jean Marie*, doch meer spannend en van even goeden opzet als van zorgvuldige enscenneering. Morgen is hier alleen geopend dp apo theek van den heer W. A. van den Boven kamp, Utrechtschestraat De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk vijf minuten over zessen, die van de overige voertuigen op 't laatst vijf minuten na half zeven zijn aangestoken. Donderdag omtrent half vijf geraakte een zoontje van E. K. op de Kampstraat onder een vrachtwagen. Dr. Schreuder verleende de eerste hulp en liet het ventje naar het ziekenhuis bren gen, waar een beentje ernstig gekneusd en vermoedelijk gebroken bleek. Wij schatten een geluk pas naar waarde als het ons is ontvallen. Het is thans zeker, dat het Veteranen- elftal morgen op Birkhoven speelt. Om 2 uur zal het den strijd aanbinden tegen het tweede elftal van Quick. TTit den Omtrek. De Minister van Binnenlandsv.be Zaken heeft aan Burgemeester en Wethouders van Baarn doen mededeelen, dat de districts schoolopziener bevoegd zal zijn, ontheffing te verleenen van het bepaalde in art. 14 van het Kon. Besluit van 25 Juni 1912 no pens het aanbrengen van doorspoeling der waterclosets voor scholen, welke vóór Juni 1912 zijn in gebruik genomen. Ds. L. de Bruine, te Bunschoten, heeft bedankt voor het beroep naar de Chr. Gere formeerde gemeente te Zaandam. De Gemeenteraad van Harderwijk gaf ver gunning aan een Spanjaard om op een Ge meente-terrein aan de Zuiderzee een hangar te plaatsen tot het nemen van proeven met watervliegtuigen Gedeputeerde Staten van Gelderland heb ben ter wille van de vrijheid en de veilig heid den Ouden Harderwijkerweg en den Steenenkamerweg te Putten gesloten ver klaard voor alle motorrijtuigen op meer dan twee wielen. Te Boston is overleden Charles Julian, de uitvinder in i860 der kinderwagens, die de hier en daar nog wel bekende lompe hou ten of zeer groote mandenwagens vervin gen. Hij stierf als millionair. Een Franschman, Lachard genaamd, heeft een toestel uitgedacht, dat, aangebracht op een rijwiel, het gewicht van den bereider benut om hem in de voortbeweging behulp zaam te zijn. Het zadel brengt een getande staaf in be weging, die door middel van een kamwiel met vrijloop op den trapas werkt. Iedere beweging in verticale richting, het schudden op een straatweg bijvoorbeeld, zal dus zeker nuttig effect op den trapas uitoefenen. Een sterke veer brengt het zadel telkens weer in zijn normalen stand, zoodat volgens den uitvinder de werking van dit instrument on eindig is. Hoe slechter dus de weg, des te harder zal men vooruit komen. Of het rijden op zoo'n rijwiel erg pleizie- rig is, vertelt hij er intusschen niet bij. Door plaatsgebrek moest velerlei uitge steld. I'REIHKBEURTEN. Zondag 28 September. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 10V2 uur> dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk, Voorm. lo'/a uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kerk. Voorm. iol/2 uur, ds. B. P. Plantenga uit Haarlem. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 57a uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente, Voorm. 9s/< uur, godsdienstoefening. Avond 5'/4 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 972 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. BEURS OVER ZICHT. van 20 tot 27 September 1913. In de weifelende houding waarin de Ame- rikaansche markt aan het einde der vorige week verkeerde, is tot heden geen veran dering gekomen. De tendenz in Wallstreet wijzigde zich al naar mate haussiers dan wel baissiers de overhand hadden, doch over het geheel genomen, brokkelden de prijzen af. De omzetten bleven beperkt tot een minimum en de handel werd uitsluitend gedreven door de beroepsspeculanten. Toen eenmaal de factoren, die kort geleden had den saamgewerkt om de markt op te zet ten, hun beteekenis grootendeels hadden ver loren, was het weldra gedaan met de gun stige strooming op de New-Yorksche effec tenbeurs. De baissiers begonnen aanvallend op te treden en hadden hun oude wa penen weder ter hand. Nu eens wezen zij op de geldmarkt, dan weer op de binnen- en de buitenlandsche politiek, of wel ver spreidden zij geruchten omtrent trust-ver volgingen. Ten slotte kwam daarbij de pu blicatie van de Augustus-ontvangsten der sporen, welke voor vele lijnen zeer tegen vielen. Bovendien werd het gerucht omtrent het aanstellen van een receiver bij de Rock Island, hoewel aanstonds vanwege de directie tegengesproken, hardnekkig volgehouden. De waarden dezer Maatschappij waren dan ook, vooral in het begin der week, zwak gestemd. Het is begrijpelijk, dat men spe ciaal aan de Amsterdamsche Beurs bijzon dere aandacht aan dit gerucht heeft ge schonken. Rock Island-shares toch waren daar steeds een geliefdkoosd fonds voor degenen, die gaarne in laaggeprijsde shares opereeren; bovendien is het Hollandsche publiek houder van een groot bedrag 4 pCt. Chicago-Rock Island-botfds per 2002 en men weet, dat het onderpand voor die bonds verre van schitterend mag worden genoemd. Het feit, dat het enkele gerucht omtrent het aan stellen van een receiver hij de Rock Island aanstonds geloof vindt, duidt er wel op hoe hoog dit spoorweg-systeem staat aangeschre ven. De Amsterdamsche Beurs volgde dan ook de zwakke houding van New-York, hoewel op het einde der week de oude voorliefde voor het fonds weder de overhand kreeg en een betere stemming viel waar te nemen. Onder den invloed van den troebelen toe stand op den Balkan lagen de Europeesche Beurzen meerendeels zwak. De voorspelling, dat men met de talrijke Balkankwesties voor eerst nog niet klaar zou zijn, wordt wel be waarheid. Wat het einde moet zijn van de Albaneesche verwikkelingen is niet te zeg gen men vraagt zich omvillekeuring af hoe uit al die verwarring ten slotte nog een dragelijke toestand te voorschijn zal komen. En nu mogen velen dp meening zijn toege daan, dat de tegenwoordige moeilijkheden geen verstrekkende ernstige gevolgen zullen hebben, het feit blijft, dat de in Zuid-Oost Europa heerschende onrust de stemming ter Beurze zenuwachtig maakt. Op de STAATSFONDSENMARKT had- den de berichten omtrent de Balkan-moeilijk heden weinig invloed, hoewel enkele soorten wel wat in koers achteruitgingen. De Hol landsche waarden blijven iets beneden de vorige week. Russen, die eerst vast lagen, moesten later in de week hun avans weder prijs geven. Oostenrijkers konden per saldo iets monteeren. Japansche en Chineesche fondsen lager. Op onze locale markt blijft de afdeeling der RUBBERWAARDEN nog steeds in het bijzonder de aandacht vragen. De rub- bermarkt bevindt zich dan ook wel in cri- tieke omstandigheden en de vrees is niet ongegrond, dat vele jongere Maatschappijen op den duur niet in staat zullen blijken, het hoofd boven water te houden. Bij den hui- digen verkoopprijs van Plantage-rubber wer ken vele ondernemingen eigenlijk reeds met verlies en het ziet er voor het oogenblik niet naar uit, dat in den rubberprijs afdoende verbetering zal plaats hebben. Het is alles zins begrijpelijk, dat men in belanghebben de kringen ernstige maatregelen beraamt om deze malaise te boven te komen, de oorza ken der prijsverlaging wil trachten op te sporen en door een gezamenlijk oordeelkun dig optreden de zoozeer gewenschte ver betering te verkrijgen. Het is te hopen, dat men in die pogingen zal slagen. Immers vele en groote belangen staan hier op het spel; aanzienlijke kapitalen heeft het publiek, ook het Hollandsche, in rubberondernemingen gestoken. Toen het bericht verscheen, dat de Amster dam Rubber Maatschappij zal overgaan tot een uitgifte van nieuwe aandeden tegen een inschrijvingsprijs van 110 pCt,, zakten de aandeelen dezer Maatschappij gevoelig in en noteerden zij op zeker oogenblik zelfs 127 4 pCt. claim. Later trad een herstel in op 131. Het gevolg hiervan was, dat ook de andere soorten begonnen af te brokkelen. In de afdeeling der BANK WA ARDEN ontstond nogal eenige handel in aandeelen Labouchère Oyens Co's Bank en Rotter- damsche Batikvereeniging op het bericht, dat deze instellingen zullen samensmelten. Het gevolg was dat, de eerstgenoemde aandeelen. monteerden tot 124 om op 118 te sluiten. Van de overige afdeelingen valt weinig te melden. Onder de CULTUURWAARDEN onderscheidden zich de aandeelen Cultuur Maatschappij der Vorstenlanden door een willige stemming, terwijl Nieuwe Afrikaan- sche Handelsvereeniging, na aanvankelijk verder ingezakt te zijn tot 125 pCt., ten slotte blijven op 131 pCt. MIJNWAARDEN met weinig handel en geen koersverschillen van beteekenis, hetwelk eveneens gezegd kan worden van PETRO- LEUMWAARDEN. Op het laatst der week werd in deze afdeeling de stemming iets vaster. Ook de markt der TABAKSWAARDEN lag stil. Het geld blijft nog steeds duur. Koers van PROLONGATIE beweegt zich om de 5 pCt. M. V. L. berde I Bij vonnis i J Rechtbank te 1 j is het huwelijk per, wonende 1 I EBBELING, I Duisburg (D„it I ding ontbonden telijke gevolgeil Assurantiën, Credieten. Coupons. Deposito's. Effecten. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De partementshoofden, Wijkbezoe- kers en Belangstellenden zal het Centrual-burenu op DINSDAG 30SEPT. a.s. namiddags ten vier uur, ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging den heer N. G. VAN DE STADT, Zuidsingel 12. Ondertrouwd (bij volmacht): JACQUES D. VAN BAARS en WILLEMINA J. G. DE JONG. Limburg Estate* Toeren (bij Malang) c 4 Weveresingel j SeP'™>>« .913. Amersfooit. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2