Velen steunden dit verzoek. Eenstemmig keurde men de plaats waar de markt wordt gehouden (de Hof) goed. De Voorzitter deelde hierop mede. dat enkele stemmen zijn opgegaan om, in verband met den uit den aard der zaak gerin- geren aanvoer in de wintermaanden, niet meer wekelijks markt te houden. Uit de nu volgende discussiën bleek, dat in den omtrek van Amersfoort gedurende de wintermaanden slechts hoogst enkelen kaas maken en bovendien deze kaas aan de huizen brengen. Algemeen was men van oordeel, dat het 't best zou wezen, van t December tot i Januari om de veertien dagen en van i Januari tot i April den eersten Maandag der maand markt te houden. De Voorzitter deed toezegging, dien wensch te zullen overbrengen aan het Ge meentebestuur en tevens dien om gedurende de wintermaanden de markt te doen aan vangen om 10 uur. De heer Van Vollenhoven sprak er zijn leedwezen over uit, dat sommige kaas makers nog steeds aan huis verkoopen. Üp iederen kaasmaker rust de plicht, de markt te steunen. De Gemeente rekent geen staan geld en vervoert voor het zeer billijke waag geld van 25 cent nog kosteloos naar spoor, schip of pakhuis. Spr. zou wenschen, dat alle kaas, die op den marktdag naar de stad wordt gebracht, ook werd gewogen aan de Gemeente-waag. Een kaasmaker zeide er van over tuigd te zijn, dat de markt zal floreeren als alle kaasmakers zich slechts willen verbinden om hun kaas ter markt te brengen. Doch dat doen ze nieteen boer is een vrij mensch. De Voorzitter: Die uitdrukking heb ik óok vernomen in de eerste of de tweede vergadering en als ik nu zoo naga hetgeen we in deze zes maanden hebben zien gebeu ren dan geloof ik óok, dat niet allen er toe te krijgen zijn, hun kaas naar de markt te brengen. Zelfs enkele van de commissie leden brengen om schijnbaar luttel gewin hun kaas naar de pakhuizen van kaashande laren. Daarom herhaal ik het verzoek, dat iedere kaasmaker zijn collega's aanspore, de kaas te brengen op de markt. Een kaasmaker: Dwangmiddelen hel pen heelemaal nieteen lokmiddel is beter; een premie voor den meesten aanvoer en voor hem, die het meeste koopt. De heer Frederiks heeft met belang stelling de tot stand koming van deze markt gade' geslagen en de ups and downs van den aanvoer en den verkoop zorgvuldig gade geslagen. Tegen de besliste meening van den Rijks- zuivelconsulent in blijkt de omgeving van Amersfoort een streek te zijn, waar geregeld een goede hoeveelheid kaas wordt gemaakt uit het op iedere markt terug komen van groothandelaren van elders en uit de prijzen die zij besteden, blijkt, dat de qualiteit goed is; de belanghebbenden zijn zeer ingenomen met de instelling der markt en met haar regeling. Enkelen echter luisteren naar het zoet gefluit des vogelaars en leveren hun waar af aan de pakhuizen. Maar wat moet hiervan het gevolg zijn Dat de aanvoer kleiner wordt en op den duur zóo klein, dat de groothandelaars het niet meer de moeite waard vinden, naar hier te komen. De Duitsche kooplieden zijn al weggebleven De heer Van Vollenhoven: Maar zij zijn bereid, terug te komen zoodra de aanvoer grooter wordt en het voor hen de moeite loont, bijna een geheelen dag van huis te zijn. De heer Frederiks: Reden te meer, dat allen zonder uitzondering de markt steu nen. Om een kleinigheid waaggeld uit te winnen, brengen sommigen hun kaas aan de pakhuizen en ontvangen daar thans ook een kleinigheid meer. Op 't oogenblik hebben zij dus een klein voordeel. Doch het kan niet uitblijven, dat, als hun voorbeeld wordt ge volgd, de aanvoer aan de markt dus minder wordt en de markt geen reden van bestaan meer heeft, de zelfden, die er nu belang bij hebben, dat de markt hier verdwijnt, dan zullen betalen hetgeen zij wenschen te mis sen, dat is minder dan de marktprijs elders. De kaasmaker heeft dan te kiezen tusschen twee kwaden dien feitelijk te lagen prijs aan te nemen, of, met opoffering van veel tijd, zijn waar elders aan de markt te bren gen. Ik wilde wel, dat alle kaasmakers dit toch inzagen. Ik stel voor, een communiqué samen te stellen waarin wordt gewezen op het nadeel, dat de vrije menschen* zich berokkenen door weg te blijven van de kaasmarkt, en dit communiqué, evenals de oproepingen voor de tot stand koming der kaasmarkt, door de commissie-leden en de overige be langhebbenden te doen verspreiden bij alle kaasmakers in den omtrek. Ik hoop, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken, die reeds zóo veel deed voor deze markt, ook zal mogelijk maken, dat dit communiqué wordt verspreid. De Voorzitter: Ik neem dit voorstel over en hoop, dat alle kaasmakers deze po ging zullen steunen. Ik wil de vergadering niet sluiten dan na het Gemeentebestuur dank te hebben ge bracht voor de wijze waarop het de markt heeft mogelijk gemaakt en gesteund (applaus). De vergadering werd hierna klokke 12 uur gesloten. Aan het plaatselijk telefoonnet is thans aangesloten met no. 289 het woonhuis van den heer A. Nijhoff, Commissaris van politie. De heer G. Prins, onderwijzer aan de school Puntenburgerlaan, is benoemd tot onderwijzer aan den Fröbel-cursus tot oplei dingvan onderwijzeressen aan Bewaarscholen; zulks ter vervanging van mejuffrouw R. Abrahams, leerares aan de Industrie- en huishoudschool, die wegens te drukke werk zaamheden bedankte. Mejuffrouw Chr. Heinz en de heer J. van den Heuvel, leden van de Amersfoortsche tooneel-vereeniging >Door Inspanning Uit spanning», behaalden Zondag in den Na- tionalen voordrachtenwedstrijd te Zutfen een 3den prijs, zijnde een zilveren medaille, een publiek-prijs, zijnde een bronzen medaille, en een extra-prijs, zijnde een broche. Aan luitenant-ter-zee 2e klasse J. D. Wol- terbeek is, op zijn verzoek, met ingang van 1 October eervol ontslag verleend uit den zeedienst. Paardenarts ie klasse J. C. Numans, van het remonte-depot te Millingen, wordt 1 November, op zijn daartoe gedaan verzoek, voo^ den tijd van éen jaar op nonactiviteit gesteld, buiten bezwaar der schatkist, terwijl hij ter beschikking is gesteld van den Gou verneur-generaal van Ned. Oost-Indië om te worden benoemd tot veearts bij den burger lijken veeartsenijkundigen dienst. Het tuinfeest ten paleize »Het Loo» zal 8 October plaats hebben en aanvangen om half drie. Aan het jongste vaandrigs-examen hebben 19 van de 26 adspiranten voldaan, onder wie de reserve-sergeanten P. Th. Posthumus Meijes en G. A. H. E. Ebell, van het 5e regiment infanterieA. W. Verhoef, van het 16e regiment; en P. H. N. Briët, van het 22e regiment. Onder voorzitting van prof. L. Lindeboom, uit Kampen, werd Donderdag in de Gerefor meerde kerk aan de Langegracht gehouden de jaarvergadering der Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Nederland. Na de gebruikelijke opening sprak ds. Drenth, uit Wolfheze, naar aanleiding van Lucas X: 25—37 een inleidend woord tot hen, die óok zich wijden aan een dienst der zorgende naastenliefde. Het 29 ste jaarverslag, den leden, enz. vooraf toegezonden, werd als goedgekeurd beschouwd. De Penningmeester, de heer Joh. Krap, uit 's-Gravenhage, werd, conform het rapport der financieele commissie onder dankbetuiging entheven van zijn beheer over 1912. Uit het jaarverslag blijkt, dat op 31 De cember j.l. werden verpleegd in Veldwijk 583, in de stichting te Bloemendaal 546, in Dennenoord bij Zuidlaren 349, in de stichting te Wolfheze 307 en in de Kliniek te Am sterdam 34 patiënten. De winst- en verliesrekening over 1912 wijst een eindcijfer aan van inkomsten en uitgaven van f269 703.46. De balans van bezittingen en schulden wijst een eindcijfer aan van f3 793 312.74. De rekeningen van Veldwijk en van Bloemendaal sluiten met voordeelige saldo's, respectievelijk van f 7268 en f 6297die van Dennenoord, Wolfheze en de Kliniek met nadeelige saldo's, respectie velijk van f7169, f6411 en f 16.643. Het bedrag der contributiën is f2721, of f256 hooger dan in 1911; van 30 kerken werden collecten ontvangen tot een bedrag van f515. De bijzondere collecten in 83 bij eenkomsten hebben opgebracht f1213. Aan giften werd ontvangen f 693, of f 548 minder dan in 1911. De Voorzitter zette vervolgens uiteen de noodzakelijkheid tot verhooging der ver- pleeggelden, niet alleen omdat alles zooveel duurder is dan nu bijna dertig jaar geleden, toen ze werden vastgesteld, maar óok om te kunnen komen tot een pensioenfonds voor het personeel, welks salarissen reeds voor de ongehuwden zijn verhoogd met f 25 per jaar en voor de gehuwden met f 1.50 per week. Te rekenen van 1 Januari wordt het verpleeggeld 3e klasse gebracht op f 3.50; overwogen wordt de verhooging voor klasse 2a, dat thans bedraagt f 625. Eer de voorziening in de Bestuurs-vaca tures plaats had, deelde de Voorzitter mede, dat het oud-Kamerlid de heer J. F. Heems kerk, thans te Middelburg, en dat generaal Van Marle hadden verzocht, niet meer in aanmerking te komen. Hun werd dank be tuigd voor hetgeen zij met name voor de stichting te Bloemendaal hebben gedaan. Na de hervatting der vergadering, te half twee, werd overgegaan tot de verkiezing en bleken herkozen prof. Lindeboom en de heer H. Groenendijk Hzn. en gekozen mr. Briët en dr. W. Bavinck. De Penningmeester wees op de nadeelige saldo's van Dennenoord, Wolfheze en de Kliniek en de voordeelige van Veld wijk en Bloemendaal, welke laatste echter volgens juistere beschouwing van den accountant slechts denkbeeldig zijn. Eisch is dan ook, dat voortaan in rekening worde gebracht de kostprijs en dus de huren zelf sterk worden verhoogd en wel van 4101572 percent. Daarom dan ook moeten de ver- pleeggelden verhoogd, tevens om ten deele terug te vinden de rond f 15 000, noodig voor de verhooging der salarissen van het personeel. De Voorzitter voegde hieraan nog toe, dat alleen aan die betrekkelijk geringe verhooging bijna de geheele jaarlijksche col lecte van f 16 000 weggaat. In den loop des jaars zullen mededeelin- gen worden gedaan omtrent het op te rich ten pensioenfonds. Tot lid der financieele commissie voor 1913 werd in de vacature-H. van Am- stel, uit Utrecht, gekozen de heer Bouw meester, uit Apeldoorn. Besloten werd, tot verkrijging eener betere grensregeling, een stukje grond van Veld wijk*, van enkele Aren en van geringe waarde, te ruilen. De Voorzitter leidde vervolgens in de beteekenis van de vereeniging en haar stichtingen voor de kerken en vorderde op de liefde en de hulp der verschillende ker kelijke gemeenten en met name van de Hervormde kerk, waar bijna 2/3 der patiën ten tot deze kerk behoort. Na langdurige discussie besprak prof. Lin deboom nogde beste wijze en middelen om de belangstelling in de vereeniging en haar stichtingen te vermeerderen den mede arbeid der corporatiën (kerkeraden), der afdeelingen en der verspreide leden. Gewezen werd onder meer op de zegen rijke werking der Hervormde vereeniging tot verzorging van armlastige krankzinnigen in Noord-Brabant en de hoop uitgesproken.dat ook in de overige Provinciën een dergelijke vereeniging werd opgericht. Aan den Secretaris, mr. J. Donner, werd opgedragen, uit het volgende jaarverslag een pers-communiqué saam te stellen, omdat het verslag, dat 200 pagina's druks bevat, door slechts zeer weinigen wordt gelezen. De vergadering, te half twaalf aangevan gen, werd bij vieren gesloten. De uitleen-bibliotheek van de Openbare leeszaal, aan de Beukenlaan, is voortaan ge opend alle .rkdagen van half drie tot vijf en van zeven tot negen uur. Zondag is hier geopend de plaatselijke loge der Nederlandsche afdeeling van de Theosofische vereeniging. Het Bestuur bestaat uit de heeren J. D. Reiman Jr., VoorzitterD. Kruimel, Secre taris en mejuffrouw J. A. Poortman, Pen ningmeesteres. In tegenwoordigheid van een groot aantal geestelijken uit Amersfoort en zijn onmid dellijke omgeving werd gistermiddag om 3 uur de eerste steen gelegd voor het R. K. jongens-pensionaa» »Saint-Louis«, dat een half uur gaans van de stad schuin tegenover de villa »Fornhese> aan den Utrechtsche- weg zal verrijzen. Nadat pastoor Brouwer de plechtigheid had geopend, nam br. Bertholdus, algemeen overste der congegratie van de broeders der onbevlekte ontvangenis, het woord en zeide ongeveer Achter dezen steen zal zoo aanstonds in een bus worden opgesloten de oorkonde van dezen inhoud»In het jaar onzes Heeren 1913, op den feestdag van den H. Michael, toen de kerk bestuurd werd door Z. H. Paus Pius X en monseigneur Henricus van de Wetering den aartsbisschoppelijken zetel van Utrecht bekleedde onder de voorspoedige regeering van H. M. Koningin Wilhelmina, toen het hoofdbestuur der congegratie van de broeders der onbevlekte ontvangenis bestond uit den algemeenen overste broeder Bertholdus, den onder-overste broeder Fer- nandes en de raadsbroeders broeder Ignatius, broeder Honorius en broeder Michael, toen het pensionaat >St. Louis* nog ce Roermond gevestigd was en bestuurd werd door den broeder-overste Philoteus, terwijl de zielezorg was toevertrouwd aan den Zeer Eerwaarden heer rector Th. H. A. M. van der Marck, werd deze gedenksteen geplaatst door den algemeenen overste broeder Bertholdus in tegenwoordigheid der heeren architecten L. Faber en G. de Hoog, der heeren aannemers G. Nollen en J. H. Heijmerink en andere belangstellenden. Gode zij lof en dank*. Het werk, zoo aanstonds door mij te verrichten, zal ik doen in naam der congre gatie, wier heilzaam en gezegend werk thans meer dan 70 jaren bestaat en begonnen is onder leiding van mgr. Rutten, die zich vooral ten doel stelde het opvoeden van kinderen tot brave menschen en nuttige leden der maatschappij. Te Maastricht ging hij zelf kinderen op zoeken. Spoedig vond hij helpers. Niet alleen leidden zij samen de kinderen op tot goede leden der kerk, maar ook in verschillende takken van wetenschap, opdat zij goed be slagen in de maatschappij zouden kunnen komen. Men begreep, dat het noodig was, hun ook maatschappelijke kennis bij te bren gen, zoodat bij mgr. Rutten en de zijnen zich' alras óok aansloten broeders, die waren mannen van de wetenschap. Eerst werden de zorgen uitgestrekt tot de kinderen in de stad, later ook tot kinderen van buiten en zóo kwam men tot de stich ting van een huis waarin kindereu van den gegoeden stand konden opgenomen. Dit had plaats onder het bestuur van mgr. Paradis in 1851 en van nu aan wies het aantal kin deren met het jaar. Van lieverlede werden de gebouwen en werd het terrein te Roermond te klein. Daarom moest rondgezien naar terrein elders, meer in het middelpunt der streken waaruit het grootste aantal leerlingen komen en zoo viel het oog op Amersfoort, dat, liggend aan een knooppunt van spoorwegen, den ouders gelegenheid biedt tot zij het ook een kort bezoek, en dat bekend is als een gezond oord. Thans zijn we reeds zoover gevorderd, dat we den gedenksteen kunnen aanbrengen, die den grond wijdt voor het doel waarvoor de congregatie strijdt. Tot dusver groeiden hier slechts boomen en struikjes en jonge planten. Straks zullen er óok jonge planten komen, doch die, door een wijzen tuinman geleid en liefderijk ver zorgd, zullen opgroeien tot flinke menschen en die goed zullen worden toegerust voor de taak, die hen eenmaal in de maatschappij wacht. Hulde en dank wil ik thans brengen aan hen, die ons hielpen bij ons zoeken naar een in ieder opzicht zóo geschikt terreinhulde en dank wil ik brengen aan den architect, den heer Faber, en hem verzoeken mijn dank over te brengen aan den architect, den heer De Hoog, die verhinderd is, thans hier te zijnhulde en dank wil ik brengen aan de aannemers, de heeren Nollen en Heijme rink, die, naar ik vertrouw, te juister tijd een uiterst geschikt gebouw zullen opleve ren dank wil ik ook brengen aan de op zichters en aan de werklieden, die ieder voor zich er het hunne toe zullen bijdragen, dat het gebouw in alle opzichten uitstekend zal zijn tot herberging van onze jongens. Ik dank ook de geestelijken van Amers foort voor hun hartelijke ontvangst en namens alle leden van het hoofdbestuur roep ik hun verderen steun in. Hulde en dank ook aan rector Van der Marck, die aan onze uitnoodiging gehoor gaf en naar hier kwam, voor zijn onver- moeiden ijver en onvolprezen zorg voor onze pensionaires. Wist ik niet, dat men hem in het bisdom Roermond wil noch kan missen, ik zou hem vragen vergezel uw kinderen hier. Thans kan ik mijn groote erkentelijk heid slechts uiten door hem te danken. Wij zullen ook in dit nieuwe gebouw de regelen der congregatie volgen en al ons best doen om van onze jongens te maken degelijke, flinke menschen, waarop de maat schappij groot kan gaan. Een zoontje van den aannemer Nollen en een zoontje van den heer Niekerk, uit Haarlem, beiden pensionaires van »St. Louis» metselden hierna den gedenksteen in, die het volgende opschrift draagtDeze steer, is gelegd/ door den r lgemeenen overste/ broeder Bertholdus/ den 29Sten September 1913. Het randschrift luidtOnder de bescherming der H. Maagd Maria zonder vlek ontvangen. Het gebouw, dat een honderd Meter van den straatweg ligt, hoopt men in September 1914 geheel gereed te hebben. De voorgevel wordt 84 M. breed, de vleugels zullen 94 M. diep worden. Het terrein is ongeveer 12 H. A. groot en strekt zich langs den weg uit over een lengte van 300 M. Het gebouw dat, behalve voor het zeer uitgebreide personeel, ruimte biecit voor een kleine 300 pensionaires, zal centraal worden verwarmd en een eigen electrische centrale en eigen waterleiding krijgen. Het gewapend beton wordt uitgevoerd door de N. V. Algemeene beton-maatschappij te Dordrecht. De vereeniging »Sport Staalt Spieren*, van onderofficieren der bereden wapens, hield Zaterdagavond een wegwedloop over een Engelsche mijl (1600 M.) aan welken 7 leden deelnamen. Het parcours was van café Otte over Hoevelaken, Stoutenburg, Hamersveld én Heiligenberg. Wachtmeester Noest legde den afstand af in i uur 12 minutenwachtmeester Walpot in 1 uur 13 minuten 30 secunden wachtmeester Verheije in 1 uur 14 minuten 30 secunden. Kor* na hen kwamen aan de wachtmeesters Arendzen, Van der Plaats, Nienhuis en Van Ooijen. Na terugkomst in café Otte gaf de too- neel-afdeeling een welgeslaagde voorstelling en bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. Hedenavond prijsuitdeeling en afscheid van de kameraden, die bij de Rijschool waren gedetacheerd, en van de 4e batterij ie regiment veld-artillerie, die morgen naar Utrecht vertrekt. De heer Duizendstra is als instructeur van S. S. S. vervangen door wachtmeester Wal potin plaats van wachtmeester Burmeister,

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2