Zaterdag 11 jffif October 1913. No. 8324. 63e Jaargang. BIJBLAD. Stadsnieuws. 4MEBSF00RTSGHE DOURAIT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Conrant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFD-REDACTEUR P. J. 7BEDSHZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post f 1.15. Advertentién i—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en ontelgenings- advertentiën per regel 15 cent Reolames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden In rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentiën van buiten de stad worden de Incasscerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. BUREAU» KORTRQRAOHT 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een KENNISGEVING. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de commissie, die zich gedurende onderscheidene jaren heeft belast met de bezorging van spijzen aan behoeftigen, zich weder bereid heeft ver klaard om gedurende deu aanstaanden winter hare pogingen tot leniging van armoede voort te zetten. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de com missie voornemens ia om op, Maandag den 13 October e.k. aan te vangen, de ingezetenen te bezoeken ter bevordering eener algeraeene deel neming aan deze spijsuitdeeling gedurende den aanstaanden winter. Bene aansporing tot ruime inteekening ter ondersteuning van de behoeftigen en tot aan moediging van de commissie zal wel overbodig zijn. Amersfoort, 9 October 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA, loco-Secr. Door het Hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzers Genootschap is aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken een adres gtricht, behelzende het verzoek om de tabel, aanwijzende het aantal kinderen die in iedere Gemeente, elke Provincie en in het Rijk de onderscheidene klassen der Lagere school verlieten, benevens voor zoover zij de hoogste klasse niet hadden doorloopen de redenen waarom de school verlaten werd, zooals die het laatst voorkwam in het Verslag van den staat der Hooge, Middel bare en Lagere scholen van 1900 tot 1901, weder in dat verslag op te nemen in den vorm, die bij den tegenwoordigen toestand past. De afdeelings-verslagen nopens de Ge- meente-begrooling ontvingen we juist toen het vorige nummer werd afgedrukt. Voorzitter van de ie afdeeling is Wet houder Van Esveld, van de 2 e Wethouder Van Duinen. De vergadering van de ie afdeeling werd bijgewoond door de heerenVan Achter- bergh, Briët, Gerritsen.. Van Kalken, Ko ning, Leinweber, Hagedoorn, Veis Heyn en Van der Wal, benevens door Wethouder Rijkens, lid van de ze afdeelingdie van de 2e afdeeling door de heerenEysink, Oosterveen, Wolterbeek, Houbaer, Tromp van Holst, Kroes en Jorissen. Een lid van de ie afdeeling sprak er zijn verwondering over uit, dat van de be drijven geen Begrootingen werden aange boden. Jaarwedden Secretarie. Een lid der ie afd. vroeg wat de reden is, dat de ie en 2e klerk worden gelijkge steld. Een ander lid kon het niet goed vinden, dat de iste klerk achteruit gaat in salaris. Een lid der 2e afd. vroeg of deze rege-, ling aan niemand schade doet; zulks met het oog op verlaging van een tweetal aan vangsjaar wedden. Pensioenen ambtenaren. Meerdere leden der ie afd. betuig den hun volle instemming met het aange boden besluit en noemden dit een stap in de goede richting, vooral omdat niet alle lasten worden gelegd op de ambtenaren. Een lid vroeg hoe het met de ambtenaren staat, die niet in het Pensioenfonds zijn op genomen in het bijzonder met den Commis saris van Politie. In de ze afd. gaf dit voorstel geen aan leiding tot besprekingen. Inkomsten-belasting. Een lid der 1 e afd. zeide hierbij een zelfde compliment te willen maken als bij het voorgaande voorstel. Men zou hier en daar misschien wel iets kunnen veranderen, maar het geheel is een uitstekend stuk. Het mooiste is, dat we een billijke regeling krij gen, d. w. z. een naar draagkracht. Den af trek zouden sommigen wel iets hooger wil len hebben, doch men is tevreden. Een ander lid dier afd. zeide zich des tijds tegenstander te hebben getoond van een progressieve belasting omdat hij meende, dat zoodanige regeling niet in belang der Gemeente zou zijn, maar nu de tijden zijn veranderd, dient men zich aan nieuwe toe standen aan te passen. Het verschil tusschen Amersfoort en omliggende Gemeenten zal nu niet meer zoo groot zijn. In de ze afd. gaf dit voorstel geen aan leiding tot besprekingen. Schoolgeldheffing Gymnasium en Hoogere Burgerschool. Een lid der ie afd. maakte de opmer king, dat, voor zoover hij dit oppervlakkig heeft kunnen zien, de tabellen soms verras singen geven en noemt als voorbeeld iemand met een inkomen van f 5000, die 2 kinderen heeft op de Hoogere Burgerschool en 1 op het Gymnasium. Zou zoo iemand tegen f 5 too worden aangeslagen, dan betaalt hij ongeveer f 100 meer schoolgeld voor die enkele f 100 hoogere verdienste. Spreker gaf te kennen, dat de sprongen in de tabellen te groot zijn en geeft Burgemeester en Wethouders in overweging, dit eens te berekenen. Een ander lid dier afd. sprak bij art. 8 der Verordening op de heffing van school geld voor de Hoogere Burgerschool den wensch uit, dat zal worden opgenomen de wensch van de Financieele commissie in zake vrijstelling van de betaling van schoolgeld voor kinderen van on- en minvermogenden. Een lid der 2e afd. zeide volgens deze verordening verschillende berekeningen te hebben gemaakt en daarbij eigenaardige uitkomsten te hebben verkregen. Spr. zeide, dat schoolgeld kan beschouwd worden als een belasting indien men het progressief regelthet is niet gelijk aan gasrechten, waarvoor ieder betaalt naar het gebruik, dat er door hem van gemaakt wordt. Daarom had spreker bij elkander genomen hetgeen moet worden betaald aan plaatselijke belas ting volgens de nieuwe verordening en aan schoolgeld volgens deze verordening en dan komt men tot uitkomsten, die beslist niet zijn zooals het behoort, hetgeen blijkt uit een drietal staten, die door hem werden over gelegd. Spreker gaf te kennen, dat de fout zit in de te groote verschillen van de klassen waarnaar de aanslag wordt berekend en gal' in overweging, de voorgestelde rege- in te trekken en nieuwe te ontwer pen, waarbij spreker zeer gaarne de behulp zame hand zal bieden. Meerdere leden waren het met deze opmerking eens en zijn voor een meer regel matige opklimming. Een ander lid noemde het onbillijk, dat tegelijk met belastingverhooging ook verhooging van schoolgeld intreedt. Een lid wees er op, dat in art. 5 staat vermeld, dat voor een leerling, waarvan ouders of voogden elders wonen, en de leer ling te Amersfoort werkelijke woonplaats heeft, f125 moet worden betaald, hetgeen soms minder is dan voor een inwoner, ter wijl toch die ouders evenveel of veel meer kunnen verdienen. .Spreker wil ook voor die leerlingen het hoogste laten betalen. Een lid wenschte de progressieve school geldheffing geheel te laten vervallen. Algemeen kon men wel met een pro gressieve heffing medegaan, doch geregeld naar een geleidelijker maatstaf, terwijl een 1 i d er nog op wees, dat men de leerlingen die van buiten komen en hier wonen ook niet te zwaar moet belasten. Gemeente-reiniging. Een lid der te afd. gaf te kennen, dat de Reiniging thans te veel geld kost. Hij gelooft, dat dit zit in de exploitatie. Voor éen Directeur acht hij dit bedrijf te groot en hij geeft in overweging, een flink, een voudig man als adjunct-directeur aan te stel len, die alles wat den mest, enz. betreft in orde kan maken. Ook het salaris van den Directeur is te weinig; hij heeft geen hulp, zelfs geen klerk. Een ander lid wees er op, dat het gevaarlijk is, dat bij een vuilniswagen mot paarden bespannen slechts éen man aanwe zig is. Hij gaf daarom in overweging, er een bij te geven. Aanleiding tot deze opmer king is het gebeurde in de Regentessclaan, waar een paard op hol sloeg en palen om ver heeft gereden. Meerdere leden verklaarden zich voor de aanstelling van nog een opzichter, nadat een reorganisatie heeft plaats ge had. Een ander lid vond meer toezicht ge- wenscht. Te Breda is meer winst behaald, nadat er meer toezicht is gekomen. Een lid merkte op, dat in de Commis sie voor de Reiniging is gesproken over een kantoor voor den Directeur en een eigen smederij. Nu hij van dit alles niets ziet in de Begrooting zou hij gaarne worden inge licht. Een lid der 2e afd. vroeg of de inwoners verplicht zijn, den inhoud van de putten of tonnetjes aan de Gemeente af te staan. Opcenten Personeelo belasting. Het voorstel gaf in beide afdeelingen goen aanleiding tot besprekingen. Gemeente-begrooting. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Een lid der ie afd. verklaarde dat rege ling van twee zaken hem noodzakelijk voor komt en wel: te. Aan de onderwijzers te geven hetgeen beloofd is en waarop zij met volkomen recht aanspraak mogen maken. Spreker merkte op, dat eerst voor de ambtenaren aan het Stad huis een regeling is getroffen, doch had het beter gevonden als eerst voor de onderwij zers ware gezorgd. Hierbij blijkt al weer, dat de paarden die het dichtst bij den stal zijn üe meeste haver krijgen. ze. Aan alle arbeiders verbooging van sa laris te geven en gelijken tred te houden met de loonen, die door particulieren aan hun arbeiders worden gegeven. De behoef ten stijgen en de Gemeente mag de verant woordelijkheid niet op zich nenicn van on voldoende betaling. De gasfabriek komt geheel op zich zelf; dus blijven een 40 of 50 lagere arbeiders over en daarvoor zal met f 2500 kosten wel een verbetering kun nen worden aangebracht. Kunnen Burgemeester en Wethouders geen voorstel in deze richting doen, dan zal hij bij de behandaling van de Begrooting zelf- 1 standig voorstellen indienen. Overigens wenschte dit lid nog op te mer ken, dat reorganisatie van het Armwezen dringend noodig is, Er wordt nu soms gege ven, dat hot meer kwaad dan goed doet. Hij zou een ambtenaar willen laten aan stellen, die met controle belast is en hoopt, dat reeds begin 1914 deze zaak geregeld wordt. Een ander lid kon zich met deze punten wol vereenigen en wees er ook op, dat voor de arbeiders in de bouwvakken In éen jaar tijds het loon met 3 cent per uur is verhoogd terwijl dit voor de Gemeente arbeiders bedraagt een halve cent per jaar. Spreker vond het wenschelijk, verschillende posten van arbeidsloonen te verhoogen. Meerdere leden verklaarden zich vóór reorganisatie van het Armwezen, ter wijl vele leden zich vereenigdrn mot de twee overige punten. Vooral verbetering van de salarissen voor het personeel der gasfabriek wordt gcwonscht geacht. Een lid zeide, dat als de belasting moet worden gebracht op f 127 000 hij dit gerust durft voorstellen als hot noodig is om daar mede de loonen te kunnen verbeteren. Een lid dor 2e afd. maakte zijn compli ment over de wijze waarop de Begrooting is ingericht en thans gemakkelijk is tc volgen, doch merkte tevens op, dat hij geen post heeft gevonden voor het stofvrijmaken van wegen. Een ander lid drong er op aan, indc scholen waterleiding aan te brengen voor het verstrekken van drinkwater aan dc kin deren. Aanbrengen van closets zou daarbij achterwege kunnen blijven. UITGAVEN. Jaarwedde Ontvanger. Een lid der ie afd. vroeg, of het niet gewenscht is, wegens vermeerdering der werkzaamheden meer hulp te gaven op het kantoor van den Ontvanger. Andere leden vroegen of deze wensch door den Ontvanger zelf is te kennen ge geven. Schrijfloonen. Een lid der 1 e afd. vroeg of, nu dc derde bode vorig jaar is geweigerd, deze is veranderd in een tijdelijken klerk. Door een ander lid werdtgeantwoord, dat, zooals in de toelichting is vermeld, deze tijdelijke klerk is voor de behandeling der schrijfmachine en voor de bediening van de telefoon. Gevraagd wordt, waarom deze ambtenaar dan niet vast is. Hulsnummering. Een lid der ie afd. was sterk tegen de voorgestelde wijze van nummering en ge looft, dat dit zal worden een altijd doorloo- pende uitgaaf van f zoo per jaar on gaf in overweging, een verordening tc maken waarbij de eigenaars worden verplicht, zelf er voor te zorgen en de politie streng daarop te iaten toezien. Een tweetal leden acht het zeer gewenscht. dat een flinke, duidelijke huis nummering aan den buitenkant van het huis wordt gemaakt. 3esproken wordt hiorbij om het voor de eerste maal door dc Gemeente te laten doen en daarna den eigenaar zelf te verplichten er voor te zorgen, zooals thans ook in dc verordening is opgenomen, maar waaraan slecht dc hand wordt gehouden. Een lid zou de nummering wonschon aan don voorkant van de gevels en niot aan deurposten. Jaarwedden polltic. Een lid der to afd. achtte uitbreiding van het korps mot een adjunct-inspecteur niot gewenscht. Hij meende, dat het verstandiger is, een agent aan tc stollen, benevens een 4-tal rijwielen, zoodat de agenten ook kun nen komen in wijken waar men ze thans nooit ziet. Do 3 personen die er thans voor controle zijn, acht spreker voldoende. Algemeen waren dc leden het er over eens, dat uitbreiding niet gewenscht is en wordt in overweging gegeven, eerder het aantal agenten wat te vermindcron.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1