Donderdag 16 October 1913. RONA No. 8326 63e Jaargang. Als Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Conrant, voorheen Firma A. h. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR P. J. 7HEDEHIZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden A. franco per post /1.15. Advertentién 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels f1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentïën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 1 De 9 uurs-sluiting. Deze belangrijke zaak, die ook hier ter stede zooveel tongen en pennen in bewe ging heeft gebracht en nog steeds zoo veler aandacht heeft, kwam ook ter sprake in het col lege van Burgemeester en Wethouders van Hilversum en zou Dinsdag in den Raad dier Gemeente zijn behandeld, ware het niet, dat dit punt het laatste op den grooten agendum werd aangehouden. Aanvankelijk adviseerden Burgemeester en Wethouders afwijzend te beschikken op een adres der afdeeling Gooiland van den Algemeenen Ned. Bond van handels- en kantoorbedienden. Nog eer dat advies door den Raad kon worden behandeld, werd door mr. J. Hingst een concept-verordening op de winkelsluiting aangeboden, waarop het advies van de Commissie voor de strafver ordeningen is gevraagd, doch waarvan de behandelingin de Raadsvergadering van 27 Mei j. 1. werd aangehouden. Daarna is in de Raadsvergadering van 24 Juni in handen van Burgemeester en Wethouders gesteld om advies een voor stel van 19 Juni 1913 van de leden van den Raad H. Brouwer, B. H. A. Allessie en A. G. van der Linden om van Gemeente wege een onderzoek in te stellen nopens de winkelsluiting. In dit voorstel werd o.m. gevraagd, dat van Gemeentewege zal worden nagegaan hoeveel winkeliers vóór en hoeveel tegen een verordening op de winkelsluiting zijn en op welk uur de tijd van sluiting bepaald moet worden. Dit komt hierop neer om bij referendum de winkeliers te laten uitmaken of zij al dan niet sluitingsdwang wenschen. Naar de meening van Burgemeester en Wethouders is het echter volkomen in strijd met den geest van ons Staatsrecht om in eenig concreet geval op initiatief van het Gemeentebestuur rechtstreeks belanghebben den zich te doen uitspreken over vragen van Gemeentepolitiek. Bij verkiezing van leden van den Gemeenteraad en door toepassing van het recht van petitie staat de gelegen heid daartoe voor hen open. Ook de vorige Minister van Binnenlandsche Zaken was deze meening toegedaan. Immers naar aanleiding van het feit, dat een Gemeentebestuur in 19-12 bij referendum had laten uitmaken, ufde burgerij al dan niet de kermis wenschte te handhaven, heeft de Minister aan Burgemees ter en Wethouders van die Gemeente doen mededeelen, dat hij het zeer bedenkelijk achtte, aan een referendum een beslissenden invloed toe te kennen, wijl de wet dat instituut niet kent. Een zoo uitgebreid onderzoek zou boven dien zeer veel tijd en geld kosten. Daarom hebben Burgemeester en Wethouders met het beschikbare personeel een onderzoek ingesteld naar het aantal personen (zoowel mannen als vrouwen) dat als bediende in een winkelbedrijf werkzaam is, en naar den tijd waarop de hier g evestigde winkelzaken des avonds sluiten. De resultaten van dit onderzoek zijn neergeitgd in twee rapporten, die als bijlagen bij dit advies werden gevoegd en waaruit blijkt, dat er in het geheel in een winkelbedrijf werkzaam zijn als inwonend personeel 36 mannen en 42 vrouwen, en als uitwonend personeel 73 mannen en 64 vrouwen, terwijl omtrent den tijd van slu;- ting het volgende is geblekenongeveer 50 winkels sluiten uiterlijk te y uur, 44 om half tien, 243 om 10 uur, 166 te half elf, 82 om eli uur en 8 om half twaalf. De gemiddelde sluitingstijd kan dus gesteld worden op to uur. Neemt men nu in aanmerking, dat voor de consumptiewinkels, de sigarenwinkels en dergelijke toch een uitzondering gemaakt zal moeten worden, dan blijven er te weinig in het winkelbedrijf werkzame personen over, die door sluitingsdwang gebaat zouden worden om daarvoor vele kleine winkeliers zonder personeel in hun persoonlijke vrijheid te belemmeren. Ziet men verder, dat er te BINNENKOMT JUICHT HEEL HET HUISGEZIN. Amsterdam een ernstige ontstemming bestaat tegen sluitingsdwang, dan meenen Burge meester en Wethouders beter te doen met eerst af te wachten hoe deze zaak daar zal afloopen. Met handhaving van hun vroeger uitge bracht advies, adviseerden Burgemeester en Wethouders daarom, de voorstellen van mr. M. Hingst en van de heeren Brouwer c. s. niet aan te nemen. Gelijk gezegd, word de beslissing wederom verdaagd. De kaasmarkt. Burgemeester en Wethouders schreven onder dagteekening van 9 October aan den Raad Bij Raadsbesluit van 28 Maart 1.1., goed gekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht bij besluit van 14 April 1913 werd ingesteld een kaasmarkt en tevens bepaald, dat deze markt wekelijks zal worden gehou den op Maandag, des voormiddags v*n 9.30 tot 12 uur op den Hof. Van de Commissie voor de kaasmark uit de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, is thans bij ons college een adres in gekomen, waarbij, op daarbij aangevoerde gronden, wordt verzocht, gedurende de win termaanden de kaasmarkt later te doen aan vangen dan thans en niet iederen Maandag kaasmarkt te houden. Daar in den winter de aangevoerde hoe veelheden kaas minder zijn dan in den zomer en het in verband met den loop der treinen volgens den winterdienst wel wenschelijk is, aan het verlangen van adressanten te vol doen, hebben wij de eer U het volgende ontwerp-besluit ter vaststelling aan te bieden. De Raad besluit: Te wijzigen het Raadsbesluit van 28 Maart 1913 waardoor het bepaalde sub 2 zal luiden als volgt 2. Te bepalen, dat deze markt zal worden gehouden op den Hof (Botermarkt): a. gedurende de maanden April tot en met September, wekelijks op Maandag des voor- middags van 9.30 tot 12; b. gedurende de maanden October en November, wekelijks op Maandag des voor middags van 10 tot 12 uur; c. gedurende de maand December den eersten en den derden Maandag des voormid dag van 10 tot 12 uur, en d. gedurende de maanden Januari, Februari en Maart den eersten Maandag van iederen maand des voor middags van 10 tot 12 uur. We hebben er al meer op gewezen, dat de instelling der kaasmarkt hier lang niet door alle kaashandelaren zoo heel goed wordt gevonden. Op de eerste markten kwamen sommigen eens poolshoogte nemen en toen is in een der café's hier een ver gadering gehouden. Dat daar over koetjes en kalfjes is gesproken, valt niet licht aan te nemen ook hierom niet omdat de heeren in een apart vertrek vergaderden en lang en zwaar debatteerden. Daarna bleven ze weg, hopend, dat bij mangel aan vraag ook het aanbod wel zou verminderen. Hetgeen gelukkig niet het geval is ge weest, omdat veel kaasmakers hun eigen belang inzagen en er volstrekt geen voordeel in vonden, zich aan handen en voeten ge bonden over te leveren aan een soort trust; en omdat van elders kaashandelaren kwa men, die het goede product voor flinke prijzen kochten. In het Bijblad van het jongste nummer van het »Ned. I.andbou w-weekblad*welk Bijblad tevens het orgaan is van het Utrechtsch Landbouw Genootschap vonden we het volgende Mede in verband met het ingezonden stuk in het «Landbouw-weekblad* van 27 Sep tember, waarbij het Bestuur der afdeeling Aiphen, Oudshoorn, Aarlanderveen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw belanghebbenden oproept om te protestee ren tegen conditiën voor den inkoop van kaas, gesteld door de Ned. vereeniging van kaashandelaren, nemen wij (dat is dushet Hoofdbestuur van het Utrechtsch Landbouw Genootschap) onderstaand bericht over uit het «Weekblad voor zuivelbereiding en vee teelt*, om ook onze kaasbereiders te waar schuwen tegen de voorwaarden, die door kaashandelaren worden gesteld: In de onlangs gehouden vergadering van de afd. Gouda en omstreken van de Hol landsche Maatschappij van Landbouw zijn langdurige discussies gevoerd over de con ditiën van inkoop van kaas, gesteld door de Ned. vereeniging van kaashandelaren. Van landbouwerszijde werd door den heer Van Wijnen, uit Stolwijk, het inkoop-regle ment op bijna alle punten bestreden en con cludeerde hij, onder applaus der talrijke vergadering, dat dit reglement voor den boer niet is te aanvaarden. Door den heer A. J. Schilt, uit Gouda, werden de door den heer Van Wijnen ge opperde bezwaren voor het meerendeel be streden en de betreffende artikelen verdui delijkt. De heer Schil! betoogde, dat bij het samensmelten van het reglement heeft voor gezeten de bevordering van den eerlijken handel. Spr. kon mededeelen, dat door het Dagelijksch Bestuur van de Ned. vereeni ging van kaashandelaren toelichtingen zijn gemaakt op de gewraakte artikelen, zoodat aan de bedoeling niet kan worden getwij feld. Deze toelichtingen zullen voor ieder verkrijgbaar zijn. Tot beëindiging der discussies stelde de Voorzitter een motie voor, inhoudende het Hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschap pij van Landbouw te verzoeken, ten spoe digste overleg te plegen met het Bestuur van de Ned. vereeniging van kaashandelaren ten opzichte van deze inkoop-conditiën. Deze motie ging den heer Van Wijnen niet ver genoeg. Hij stelde daarop de vol gende motie voor: De afd. Gouda van de Holl. Mij. van Landbouw, bijeen in haar vergadering van 23 September 1913 gehoord de discussies over de conditiën voor den inkoop van kaas voor de leden der Ned. vereeniging van kaashandelaren waarschuwt, in overeenstemming met het Hoofdbestuur der Holl. Mij. van Landbouw, alle kaasboeren, zooveel mogelijk niet op bovengenoemde conditiën hun kaas te ver- koopen verklaart met alle geoorloofde middelen de invoering van dit reglement te bestrijden besluit van deze motie mededeeling te doen aan de verschillende bladen ter plaatse en ook aan het «Landbouw-weekblad*. Deze motie werd met overgroote meer derheid en onder applaus aangenomen. De meeste kaasmakers in den omtrek - zoo niet allen zijn lid van het Utrechtsch Landbouw Genootschap of van de Geldersch- Overijselsche Maatschappij van landbouw en ontvangen daardoor het »Landbouw-week- blad*. Het is te hopen, dat zij het ook lezen en dat zij ter harte zullen nemen de waarschu wing, hun daarin gegeven. Niet verkoopen aan huis, niet aan pak huizen, doch op de kaasmarkt, de eenige plaats waar de kaasmaker den juisten prijs voor zijn product kan Dedingen. De vogelaar fluit zoet om 't vogelken te vangen. Door aan huis te koopen en aan een pakhuis te doen afleveren, wordt den kaasmaker thans een weinig moeite en een beetje tijd bespaardmaar als hij daarmee doorgaat dan zal de winst, dien hij thans meent te maken, alras verkeeren in verlies. Want de aanvoeren aan de markt zullen dan zóo gering worden, dat er geen zelfstandige koopers meer komen en dan zal de trust eenvoudig dien prijs betalen, dien zij wil missen en de allesbeheerschende quaestie van vraag en aanbod even eenvoudig weg cijferen. Dan zal zij meteen met woekerwinst terug nemen de enkele centen winst die zij, om tot haar doel te geraken, de eigenwijze kaasmakers, die maar niet wilden luisteren naar goeden raad, gedurende korten tijd welwillend heeft toegestaan. Dr. C. E. Hooykaas, uit Vlaardingen, hoopt aanstaanden Zondagochtend te half elf voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk, hier, waar tevens de Gustaaf Adolf-vereeniging zal worden her dacht. Het verluidt dat bij de verschillende rente- commissiën al ruim 80 000 aanvragen zijn ingekomen voor ouderdomsrente in Decem ber, in plaats van 25 000 zooals «deskun digen* den Minister deden verklaren. Men schrijft uit Eemnes aan »Het Nieuws* »De Burgemeester en de waarneir end Ge meente-secretaris van Amersfoort hebben een

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1